ALKMAARSCHE COURANT De boycot-actie in Duitschland. Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? ■^Buitenland 5ilmnieuws Rook dan No. 78 ZATERDAG t APRIL 1933 Itxxqdiiksch Oueczicfit Hedenmorgen is de boycoi-actie tegen de Dait- sche Joden begonnen, echter voorloopig slechts voor één dag. Dan zat tot Woensdag de actie worden stopgezet. Joodsche rechters moeten verlot nemen. De boycott in eenige steden begonnen. Proclamatie van het Duit sche comité. Een redevoering van Streicher. Joodsche rechters moeten ont slag vragen. OUD-PRESIDENT VAN URUGUAY PLEEGT ZELFMOORD. Tijdens zijn arrestatie. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. DE POLITIEACTIE TE WEENEN. DOODSTRAF DOOR OPHANGEN. De voorwaarden geschapen voor executie van den brand stichter in den Rijksdag. BESPREKING VAN HET CONFLICT COLUMBIA EN PERU. de beste Sigaret voor Uw gezondheid! DE STRIJD IN ZUID-AMERIKA TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. GITTA ENTDECKT IHR HERZ. Een uitstekende speeliilm in het Victoria-Theater. SIEGFRIED. DE RINO DER NIBELUNGEN. Bioscoop Theater Harmonie. DeRijksministervoorVolks- voorlichting en propaganda Dr. Goebbels heeft Vrijdag avond tegenover vertegen woordigers der Duitsche pers verklaard dat de voor bereide boycott Zaterdag met volle hevigheid en ij ze- ren discipline zal worden doorgevoerd. De actie zal dantotWoens- dagochtend 10 uur worden gestaakt Indien de campt g- ne dan absoluut zal zijn opgeheven, verklaart d e NS. AP. zich bereid dennorma len toestand te herstellen. Anders zaldeboycottWoens- dag om tien uur weerwor- den ingezet De verklaring, welke de Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda, Dr. Goebbels, Vrijdagavond tegenover vertegenwoordigers der Duitsche pers heeft afgelegd, luidt als volgt: De Rijksregeering heeft met voldoe ning kennis genomen van het feit, dat de „gruwel-hetze" in het buitenland af neemt. (Zij ziet daarin een resultaat van de bedreiging met boycott, welke de na- tionaal-socialistische beweging in de afgeloopen dagen heeft geuit, zij ziet er evenwel ook de mogelijkheid in, dat het vereenigde jodendom de gruwelhetze volkomen inperkt en staakt. Zij is van overtuiging, dat de gruwelhetze haar hoogtepunt heeft overschreden. De N S D P. heeft met het oog op deze feiten het volgende besloten. De boycott wordt Zaterdag met volle hevigheid en ijzeren discipline doorge voerd. De actie begint, zooals is mede gedeeld om tien uur 's morgens en zal Zaterdagavond worden onderbroken. Hij wordt uitgesteld tot Woensdagochtend tien uur. Indien de gruwel-hetze in het buienland dan geheel zal zijn gestaakt, verklaart de NSDAP zich bereid den normalen toestand te herstellen. Indien zulks evenwel niet het geval is, zal de boycott Woensdag om tien uur opnieuw worden ingezet en dan met een hevigheid als nog nooit aanschouwd. Principieel verwacht de Rijksregee ring, naar Dr. Goebbels verklaarde, van de doorvoering van den boycott het volgende: ,De boycott zal door de aangesloten organisaties met ijzeren discipline en zonder eenige wetschending dorden doorgevoerd. Niemand mag daarbij met daden worden bedreigd. De organisaties, welke den boycott doorvoeren, zijn er aansprakelijk voor, dat door dei boy cott geen onschuldige zal worden ge troffen. Er zullen geen banken worden gesloten, omdat anders het betalingsver keer in het ongereede zou geraken. Van de NSAP en haar leiding wordt ver wacht, dat geen SA-man of SS-man en in het algemeen geen boycottpost een zaak betreedt. Ieder handelend optreden zal worden bestraft De pers zal een waarschuwing moeten uitvaardigen aan alle communistische provocateurs, die indien zij tot hande lend optreden of onwettig optreden zou den overgaan direct aan de politie ou den moeten worden uitgeleverd. De da ders zullen dan volgens de thans be staande strenge wetten worden gestraft. In eenige steden van Duitschland is de „afweerboycott" reeds Vrijdag inge- z t. Te Munchen staan sinds gistermid lag SA-mannen geposteerd voor de groots Joodsche zaken. Zij zijn uitgerust met kc. abijnen of geweren. Verscheidene Joodsche zaken zijn vrijwillig gesloten. In het gerechtsgebouw te Keulen is gisteren de actie tegen de Joodshe ad vocaten en rechters ingezet. Een groot aantal hunner is tijdelijk in verzekerde bewaring gesteld. Te Chemnitz zijn de beide warenhui- ze T:o'z en Schocken gesloten Te Verden aan de Aller hebben SA afdeelingen zich voor de Joodse' e zaken geposteerd. Zij hebben op de ruiten roode plakkaten aangebracht, voorzien van het opschrift „voorzichtig. Jood." Het Centrum Comité publiceert den Volgenden oproep: Vandaag, Zaterdag 1 April 1933, des ochtends om 10 uur. begint de door de Rijksleiding der NSDAP bevolen af- weerstrijd. Deze strijd is door het Duit sche volk niet gewild maar is het opge drongen. De boycot van Joodsche zaken, arteen, advocaten enz. beteekent slecht een tegenmaatregel tegen de door de binnen- en buitenlandsche Joden bedrever „gru wel- en boyeothetze" Jegens het Duitsche volk De Duitsche afweerstrijd zal zijn ein de hebben gevonden op het oogenbiik dat de verantwoordelijke personen der Joodsche internationale de hetze tegen over Duitschland styken. Partijgenooten! Duitsche mannen, Duitsche vrouwen! Wij nationaal socia listen hebben alle gevechten gewonnen, welke wij lange jaren hebben gevoerd. Wij hebben gewonnen, omdat wij hebben gestreden zoaols Duitsche strijders, die weten, wat zij willen en die zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid jegens het vaderland. Wij zullen ook in dezen strijd overwinnaars zijn, indien wij hem met soldateske discipline voeren. Partijgenooten! Laat U in Uw gerecht vaardigde verontwaardiging tegen den veldtocht van leugen en laster van bin nen- en buitenlandsche joden niet ver leiden tot handelingen, welke in strijd zouden zijn met het doel van den ge- voerden kamp. Volgt de instructies der verantwoordelijke leiders op en houdt U streng aan de door het Centrale Co mité uitgevaardigde beschikkingen. Geen toepassing van geweld! Geen handtastelijkheden! Geen beleedigingen 1 Geen optreden tegen buitenlanders. Strijdt dezen heiligen strijd met na tionaal socialistische waardigheid en met nationaal socialistischen trots. Het centrale comité voor de afweer der Joodsche „gruwel- en boycott-hetze" w.g. Julius Streicher. Bij een massademonstratie, die Vrij dagavond op den Koeningsplatz te München gehouden is tegen de gruwel propaganda heeft ook de leider van het Centrale Comité tot Afweer van Jood sche Gruwel- en Boycottopruiinp afge vaardigde Streicher het woord gevoerd Hij verklaarde, dat nog nooit een volk den strijd tegen het Jodendom gewaagd heeft. De dag zal echter komen, dit de menschheid zich definitief bevrijen zal van het Jodendom. Dan eerst zal de vrede der volkeren worden verwerke liikt. Aangezien de Jood in Duitschland niet meer kan opruiien brengt hij de op ruiin0' van het buitenland uit tegen het Duitsche volk Een nieuw Duitschland is opgestaan dat opruiming houdt onder de Joodsche heeroihappija Reeds op den eersten dag van het instellen van het actiecomité is een telegram uit Ameri ka ontvangen met het verzoek de boycot beweging stop te zetten. Dat toont het best dat het Duitsche volk zal overwin nen, wanneer het sterk blijft en niet toe geeft. Streicher riep de massa tenslotte op als antwoord op de buitenlandsche opruiing der Joden in overeenstemming met de bepalingen alle Joodsche zaken te boycotten De commissaris van het Rijk voor het Prui sische ministerie van Justitie, Kerrl, heeft Vrijdag de volgende instructie gezonden aan alle opperpresidenten der landsgerechten procureus-generaal en presidenten van straf kamers in Pruisen: De opwinding van het Volk wegens het op treden van Joodsche advocaten en Joodsche artsen heeft een omvang bereikt, welke er toe dwingt rekening te houden met de mogelijk heid, dat in het bijzonder in den tijd van den „gerechtvaardigden afweerstrijd van het Duitsche Volk tegen de Al-Joodsche gruwel propaganda'' het volk er toe zal overgaan „zich zelf te helpen". Dit zou een gevaar op leveren voor de autoriteit van de recht spraak. Het moet daarom de plicht van alle be voegde autoriteiten zijn gr zorg voor te dra gen, dat op zijn laatst bij het begin van de door de N.S.D.A.P geleide afweerboycott de oorzaak voor dergelijke acties van zelf-hulp zal worden weggenomen. Daarom verzoek ik derhalve omgaand er bij alle in functie zijnde Joodsche rechters op aan te dringen ontslag aan te vragen en deze ontslagaanvragen direct in te willige. Voorts verzoek ik de Joodsche assessoren direct te herroepen. In alle gevallen, waarin Joodsche rechters weigeren ontslag aan te vragen, verzoek ik hun den toegang tot de gerechtsgebouwen te ontzegen. Joodsche leekenrechters (handelsrechters, schepen, gezworenen, e.d.) verzoek ik nie' meer te willen oproepen. Ik verzoek Joodsche ambtenaren bi] het O M. en andere Joodsche ambtenaren direct „met verlof te zenden". Bizondere opwinding heeft het optreden van Joodsche advocaten teweeggebracht, al dus vervolgt Kerrl. Ik verzoek daarom over een te komen, dat van hedenochtend tien uur af nog slechts bepaalde Joodsche advocaten en wel in een verhouding welke overeenkomt met de verhouding der Joodsche bevolking tot de overige bevolking zullen optreden. Waar overeenstemming niet te verkrijgen zal zijn wegens obstructie der Joodsche advo caten, verzoek ik dezen den toegang tot het gerechtsgebouw te verbieden. Het komt mij als een natuurlijke zaak voor dat de aanwijzing van Joodsche advocaten in pro-deo zaken of in faillissementszaken niet meer zal plaats vinden, daar zulke maatrege len in strijd zouden zijn met de boycott ver plichting van het Duitsche Volk. Opdrachten aan Joodsche advocaten in rechtsgeschillen van den staat verzoek ik direct in te trekken en niet-Joodsche advo caten met deze zaken te belasten. Daarbij ver zoek ik met de nieuwe vertegenwoordigers overeen te komen, dat deze de kosten niet nog maals berekenen. Ik verzoek te bewerken dat door onderhan delingen het bestuur van de Kamer van advocaten in zijn geheel zal aftreden. Met de voorloopige waarneming der werkzaamheden dezer Kamers verzoek ik te willen belasten een commissaris, die lid moet zijn van de nationaal-socialistische of een an dere nationale organisatie van advocaten. Weigert een bestuur en leden van een be stuur af te treden, dan verzoek ik hiervan in kennis te worden gesteld. Na de volkomen ten uitvoer legging der joven aangegeven maatregelen moet in samenwerking met de bevolking worden zorg gedragen voor de handhaving van een geor dende en waardige rechtspleging onder ge bruikmaking van alle geschikte middelen. In dien door de gouw- en districtleidingen der sf.S.D. AP. de wensch wordt geuit door ge- uniformde wachten de veiligheid en orde bin nen de gerechtsgebouwen te waarborgen, moet hiermede rekening worden gehouden om daarmede de dringend vereischte eerbied voor de autoriteit van de rechterlijke autori teiten te garandeeren. De president van Uruguay heeft gisteren de wetgevende vergadering en de regee- ringscommissie ontbonden, nadat de wetge vende vergadering in een motie van den president had geëischt, dat hij de censuur en de bijzondere politie-maatregelen zou opheffen. Alle vooraanstaande politieke tegenstanders van den president werden gearresteerd. Zonder moeilijkheden ging dat niet altijd. De oud-president der repu bliek verzette zich hevig en begroette de politiemannen die hem kwamen arresteeren met een kogelregen, waardoor verscheide- nen werden gewond. Uit een raam riep hij dat men slechts zijn lijk het huis uit zou kunnen halen. Met zijn laatsten kogel schoot hij zich voor de auto van zijn vrouw neer, die daarna eveneens zelfmoord pleegde. De nieuwe president is sedert Maart 1931 in functie. Zijn ambtsperiode duurt tot 1935. Bij Npopdesha (Kansas) is gister een ver keersvliegtuig, waarin twaalf passagiers waren gezeten, o. m de leden van een Ca- nadeesch basket-ball-team, tengevolge van een motordefect omlaag gestort. Twee per sonen werden gedood, de overige ten deele ernstig gewond. De bemanning van het vliegtuig bestond uit twee personen. De politiedirectie te Weenen in Oosten rijk heeft instructie ontvangen, voorzorgen te treffen voor de veiligstelling van het ver- eenigingsvermogen van den republikein- schen Schutzbund. Politieambtenaren heb ben bij alle plaatselijke groepen en in alle lokalen van den republikeinschen Schutz bund voorwerpen van waarde en gelds waarden in beslag genomen, voorzoover de ze voor de werkzaamheid der vereeniging van bijzondere waarde of beteekenis waren. Op grond van de beschikking van den Landeshauptmann voor Weenen welke zich richt tegen de Heimwehr van Weenen heeft de politie eveneens instructies ontvangen met betrekking tot de Weensche Heim wehr, welke evenwel niet zijn ten uitvoer gelegd, daar de beschikbare krachten voor loopig bezig zijn met de ten uitvoer legging der beschikkingen van den bondskanselier. De rijksregeering heeft, naar de „DAZ" meldt een wet opgesteld over ophangen en het voltrekken van den doodstraf, welke wet op 29 Maart is gedateerd en die door rijkskanselier Hitier benevens in vertegen woordiging van den rijksminister van justi tie door den vicekanselier von Papen is onderteekend. Volgens paragraaf 1 van deze wet is pa ragraaf 5 van de verordening van den rijks president ter bescherming van volk en staat van 28 Februari ook van toepassing op daden, die in den tijd tusschen 31 Jan. en 28 Febr. zijn begaan. Paragraaf 5 van de verordening van 28 Februari stelt de dood straf in voor een geheele reeks van zware misdaden, waaronder de brandstichting in den rijksdag ook valt. Paragraaf 2 der verordening bepaalt'. Wanneer iemand wegens een tegen de openbare veiligheid gerichte misdaad ter dood veroordeeld is, kan de regeering van het Rijk of het land door welks autoriteiten het vonnis moet worden uitgevoerd, beve len, dat de voltrekking door ophangen geschiedt. Hiermede zijn de legislatieve voorwaar den geschapen voor de door den rijkskan selier in zijn rijksdagrede reeds aangekon digde executie van den brandstichter in den rijksdag. De Boliviaansche regeering verklaart, dat sedert de zitting van 20 Maart, waarin de Volkenbondsraad de Leticiakwestie heeft aangenomen, Peruaansche vliegtuigen port schendende. De Columbiaansche kan- lingen bij Rarapaca gebombardeerd heb ben, daarmede de conclusies van dit rap port schendende. De Columibaansche kan selarij brengt dit feit ter kennis van de Commissie van Drie, opdat het embargo op CHIEF WHIP wapentransporten naar Peru zal worden af gekondigd en te bewerkstelligen, dat de verschillende regeeringen met dat embargo medegaan. De Vereenigde Staten van Amerika en Brazilië namen de uitnoodiging aan om met de Commissie van Drie mede te werken tot oplossing van het conflict tusschen Co- lumbia en Peru. Volgens berichten hebben de Colombi- aansche troepen na een nieuw gevecht van 8 uur de Peruanen uit de belangrijke positie van Guepi verdreven, op den rechteroever van de Putumayorivier. Beide partijen heb ben zware verliezen geleden. We hebben gisteravond voor het eerst kennis gemaakt met Gitta Alpar, een nog jonge, doch buitengewoon goed geschoolde Hongaarsche danseres! En die kennismaking was hoe kon het eigenlijk anders? bij zonder aangenaam. Kwam dat door haar zelf, of was de film, welke we gisteravond zagen, daar ook debet aan. Wij gelooven, dat dit laatste het geval is. Gitta toch zoo is het filmverhaal is een eenvoudig Hongaarsch meisje, dat in haar eigen kring bekend is als een goede zangeres. Vrij onverwachts wordt ze ont dekt door een directeur van een operette gezelschap en deze blijkt een goede keuze gedaan te hebben door haar te engageeren. Het eerste debuut is tenminste schitterend en weldra zal ze Berlijn gaan veroveren. Een klein misverstand brengt Gitta in een verkeerd stadsgedeelte van Berlijn en het toe val wil, dat ze kennis maakt met een begin nend, doch veelbelovend componist. Deze in troduceert haar in eigen „home", waar dien avond juist een feest wordt gegeven, 't Wordt een vreemde avond met tal van verrassingen en het slot is, dat zoonlief papa verlaat en met Gitta vertrekt. Den volgenden dag kan de componist zijn jongste werk verkoopen, dank zij Gitta, doch zonder dat hij weet, dat deze daar een aan deel in heeft. Intusschen zoekt het geheele gezelschap naar de zangeres, zonder wie een eerste op treden vrijwel onmogelijk is. En na veel te genspoed en wederwaardigheden wordt ze gevonden. Wat er dan verder allemaal gebeurt, och 't is aardiger, om dat niet te vertellen. Het zij genoeg, dat er een „happy end" komt! o Deze operette-film, als wij haar zoo mo* gen noemen, boeit van het begin tot het eind. Het verhaal zelf is niet moeilijk te volgen en het geheel is in vroolijken, lichten trant ge* houden, al komt er natuurlijk een klein per centage „Weltschmerz" in voor. Zeer vlot wordt de film gespeeld door alle personages, waarvan wij behalve Gitta Alpar in het bij zonder Gustav Frölich noemen. De ensceneering is zeer goed en herhaal* delijk wordt men verrast door rijke tooneel* tjes. Voeg daarbij, dat Gitta eenige kostelijke zangnummertjes geeft, die er als koek in gaan en die men onwillekeurig gaat meeneu* riën, dan blijkt daar wel uit, dat deze rol* prent uitermate geschikt is, om een zeer tal* rijk publiek een paar gezellige uurtjes bezig te houden. Wij kunnen tenminste de verzeke ring geven, dat niemand zich ook maar een seconde behoeft te vervelen! Het voorprogramma is natuurlijk evengoed verzorgd als altijd en geeft o.m. in het Jour nal een flink brok van den voetbalwedstrijd NederlandHongarije weer. De geweldige Nibelungenfilm van den re» gisstur Fntz Lang is eenige jaren terug een Buitengewoon Jatoersche vrouw: Je zit altijd maar by dien barometer, Hendrik, ft verdenk )e er ernstig van dat )e boodschappen tikt naar dat roode menacb van hiernaast,1 Afrij'mort&J,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6