.38itmwland £andr w Jxdnêouw JCunst en Wetenschap DE ZWARTE SCHADUW. EEN ECHTE WILDWESTFILM MET BUCK JONES IN DE HOOFDROL. Alkmaarsch Bioscoop-Theater. MENSCHEN IN 'T HOTEL. EEN STERKE FILM MET PRACHTIG SPEL. Cinema Americain. CINEMA EN THEATER. MENGGEBOD VOOR MARGA RINE. Het percentage boter in de margarine wordt met ingand van a.s. Maandag van 25 op 40 gebracht. De maatregelen voor ontvangst te Amsterdam. ROOFOVERVAL. Daders onbekend. groote sensatie op filmgebied geweest. Het werk van Lang vond aigemeene bewonde ring. Siegfried was de groote lield en de wijze waarop de Nibelunger sage was ver filmd trof iedereen. Als geluidsfilm is nu Siegfried teruggekomen en geeft thans in de Harmonie vanaf Zondag ieder gelegenheid fiet boeiende verhaal in grootsche beelden te volgen. Siegfried is bij Mime opgegroeid tot een schoone sterke jongeling. Hij zal naar zijn vader terugkeeren. Mime vertelt hem dan van Kriemhilde en Siegfried. wordt als t ware betooverd. Hij zal naar de burcht te Worms gaan. Mime is overtuigd dat Siegfried daar rooit zal aankomen, want de draak in 't bosch zal Siegfried zeker dooder. Doch 't gaat juist andersom. De dappere held over wint. Hij baadt zich in het drakenbloed en wordt onkwetsbaar. Alleen oo den schouder is een kwetsbare plek gebleven. Siegfried komt in Worms waar haat en nijd regeeren, zooals Siegfried spoedig merken zal. Hager Tronje wordt zijn vijand. Als Siegfried Kriemhilde heeft gezien, geeft hij gehoor aan haar verzoek om naar de burcht van Brün- hilde te trekken. En dan ontbrandt de strijd tusschen Siegfried. Hagen. Kriemhilde Brün- hilde en Gunther. een strijd, die door list en verraad eindigt met den dood van den held Siegfried. Paul Richter vervult de titelrol op mees terlijke wijze en Margaret Schön is ais Kriem hilde ontroerend. Ook de andere rollen worden in grootsche stijl gespeeld en de regie heeft de vele geweldige moeilijkheden -o.a. de strijd met den draak op verrassende wijze overwonnen. Men verzuime niet dit heldendrama te zien. 't is een mijlpaal in de geschiedenis der film kunst. Zoo'n echte romantische Wildwest film doet het toch nog maar best en de geschiede nis van de Zwarte Schaduw, die in 1849 in Californië speelt boeit van 't begin tot het einde door de Spaansche avonturen. Buck als Spaansch cavalier ziet hoe zijn broeder door een drietal bandieten onschuldig ver oordeeld wordt als paardendief, terwijl hij zelf met zweepslagen wordt afgestraft. Dat vergeet Buck nooit. En hij zal zich op het drietal wreken. Als de Zwarte Schaduw, die al het goud der transporten steelt, juist het goud der booswichten, keert hij terug. Hij redt opnieuw het leven van Helen Lake, de lieftallige jongedame, die het hart van Buck in vuur en vlam zet. En hij rust niet voor de drie boosdoeners den dood hebben gevonden. De film zal u laten zien, wat voor strijd er voor noodig is, om tot dit voor Buck zoo gunstige einde, in gezelschap van Helen, te komen. Buck, ditmaal in meest Spaansche klee ding en Spaansch van uiterlijk, is weer de aantrekkelijke hoofdpersoon. Dorothy Rivier ziet er ook in de kleeding van 1849 allerliefst uit. En de booswichten zijn echter typen van weinig vertrouwen wekkende personen. Het voorprogramma brengt een journaal, een tweetal aardige muzikale teekenfilms, een sportfilm over voetbal, het Hollandsch Nieuws met den wedstrijd tegen Hongarije en een alleraardigste twee-acter: Slaap, Cow boy, slaap! Een afwisselend en vlot programma. Het boek van Vickey Baum: Menschen in 't hotel, heeft zooveel opgang gemaakt over de geheele wereld, dat het bijna van zelf sprak, dat de Cinema Americain gisteravond bij de eerste vertooning van de film „Men- schen in 't Hotel" reeds een zeer grooten toe loop had. Menschen in 't Hotel was één der sensaties van 1932. Overal werd de film met de groot ste belangstelling tegemoet gezien. En de M.G.M. zorgde voor niet minder dan vijf sterren bij de vertolking. De film doet de ro man beleven op bijzondere wijze. Grand HotelEen groot hotel, zooals men in alle wereldsteden kan vinden en waarin dagelijks stukken van honderden le vensgeschiedenissen zich afspelen Vandaag logeeren hier Preysing, directeur van een textiel-fabriek, die een conferentie zal hebben, waarvan het bestaan van zijn fabriek afhangt; Grusinskaya, een Russische balletdanseres, wanhopig omdat het publiek niet meer applaudisseert; baron Von Gai- gern, een speler en hoteldief, die plannen beraamt om de parels van Grusinskaya te stelen en daarmede uit zijn financieele moei lijkheden te raken. Otto Kringelein, assistent-boekhouder van Preysing's fabriek, heeft een specialist be zocht en vernomen, dat hij nog maar enkele weken te leven heeft. Hij heeft al zijn spaar penningen opgenomen en wil van die laatste weken zooveel mogelijk genieten. Ook hij neemt zijn intrek in het Grand Hotel. Hier maakt hij kennis met baron Von Gaigern, met wien hij goede vrienden wordt. Preysing heeft een steno-typiste in dienst genomen, Flammchen geheeten, die terwijl op den directeur wacht, kennis maakt met den baron en Kringelein. De conferentie dreigt te mislukken en voor het eerst van zijn leven neemt Preysing zijn toevlucht tot onware verklaringen. Hij weet hierdoor een fusie door teAroeren, maar de soanning en wroeging doen hem zijn moreel evenwicht van degelijk huisvader verliezen. Hij stelt Flammchen voor hem op een „za- ken"-reis te vergezellen en neemt een kamer voor haar in het hotel. Grusinskaya komt onverwacht van het theater terug en vindt den baron in haar ka mer. Hij heeft haar parels in zijn zak. Hij maakt haar het hof en zij gelooft in hem. Morgens toont hij haar de gestolen sieraden, maar weet haar te overtuigen, dat zijn liefde voor haar ongeveinsd is. Zij laat hem belo- ven, dat hij den volgenden dag met haar mee zal gaan naar Weenen fiwT 1fvon^J.'.s Preysine: in de kamer van ammchen. Hij hoort iets in zijn kamer en vindt daar den baron. Een worsteling volgt en Preysing doodt den indringer Hij probeert Kringelein om te koopen om een gunstige ver klaring af te leggen, maar deze lacht hem uit en waarschuwt de politie. De dag breekt aan. Het stoffelijk overschot van Von Gai gern wordt door een achterdeur uitgedra gen en Preysing wordt geboeid weggevoerd. Flammchen heeft haar toevlucht bij Kringe lein gezocht en samen vertrekken zij naar Parijs. De danseres verlaat vroolijk het hotel: de baron heeft beloofd aan den trein te zijn. En in 't hotel komen nieuwe gasten. Een reeks van nieuwe gebeurtenissen zal zich weldra afspelen. Zoo gaat het maar steeds door. Prachtig is de sfeer van het moderne groo te hotelleven getroffen. Voor de uitbeelding der hoofdfiguren niets dan lof. Greta Garbo als de danseres gaf schitterend spel en vooral haar overgang tot de vreugde was iets bijzonders. Wallace Beery als Preysing was van groote kracht. Een bijzonder geslaagd type maakt Licnel Barrymore van Kringe lein. Inderdaad een creatie. Joan Crawford behaalde een schitterend succes als Flamm chen en John Barrymore als de baron niet minder. Men wordt door 't spel van deze artisten op zeldzame wijze geboeid en dat de film Menschen in 't Hotel deze week in het middelpunt der belangstelling zal staan, daaraan valt niet te twijfelen. Een aardig voorprogramma gaat nog aan 't hoofdnummer vooraf, o.a. een dolle klucht van Zasu Pitts (Hooikoorts) en het Hol landsch Nieuws met o.a. den wedstrijd Hol land—Hongarije en huldiging van Van der Meulen. Het(jjfeekblad geeft o.a. „Beroemde regis seurs en hun werk", Bekende Onbekenden (Kathe Schnitzer, operette-artiste) vele pho- to's van Jeanette MacDonald; Hollywood en de crisis; Joan Crawford, de ster uit „Men schen in het hotel", „Naar Mallorca", door S. L. Veenstra; een fraaie fotostdie van Emil Jannings; meerdere groote portretten in kleuren; het liedje „Verlang niet te veel", van Annie Avanti, met muziek van Char- lenry. GEWESTELIJKE VARKENSCENTRALE NOORDHOLLAND. Het bestuur der Gewestelijke Varkenscen trale Noordholland schrijft ons: Aan de plaatselijke commissies is het vol gende bericht gezonden: Hierbij deelen wij u mede, dat gestreefd dient te worden, dat de biggen gemerkt worden op een gewicht van hoogstens 10 K G. Teneinde dit te bevorderen zal wanneer van de geboorte der biggen niet tijdig be richt is ingekomen met ingang van 1 April 1933: a. Voor biggen, die kennelijk zwaarder dan 10 K.G., doch lichter dan 20 K.G. ter merking worden aangeboden een boete moe ten worden geheven van ƒ0.25 en is het ta rief hiervoor dus 0.50 per stuk. b. Voor biggen, die kennelijk zwaarder dan 20 K.G. ter merking worden aangebo den een boete moeten worden geheven van 0.75 en is het tarief hiervoor dus 1 péV big. Ter herinnering deelen wij u voorts mede, dat voor varkens, die vóór 1 October 1932 geboren zijn het tarief 1 per varken is (25 cent merkgeld en 75 cent boete). Voor varkens, die aan een slachtplaats ge merkt worden is het tarief 5 per varken (25 cent merkgeld en 4.75 boete). Voor biggen, als de merker voor de twee de maal moet terugkomen 0.35 per big (25 cent merkgeld en 10 cent boete). Voor boventallige biggen is het tarief 5 per stuk. Wij verzoeken u bij afrekening nauwkeu rig op te geven hoeveel dieren van de ver schillende categoriën telkens zijn gemerkt, waarbij u gebruik gelieve te maken van bij gaande afrekeningsstaten. BEPERKINO VAN DE KAASPRODUCTIE. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat ingaande 1 April 1933 een regeling in wer king treedt, welke de strekking heeft om ge durende de maanden April, Mei en Juni 1933 de kaasproductie in fabrieken te be perken. De bedoeling is te komen tot een totale beperking van ca. 30 pCt Een van de middelen ter bereiking van dit doel bestaat hierin, dat aan de bedrijven, welke aan deze productiebeperking medewer ken, een toeslag zal worden uitgekeerd op de ondermelk, voor die hoeveelheden, welke aan de boerderijen worden teruggeleverd, boven hetgeen in de overeenkomstige maan den van 1931 van die bedrijven naar de boerderijen terug ging. Het bedrag van den vorenbedoelden toe slag zal worden bepaald op grondslag van de kaaswaarde der ondermelk. Om voor het ontvangen van den toeslag in aanmerking te komen gelden de hieronder genoemde voorwaarden, welke de crisis-zui vel-centrale zich voorbehoudt zoo noodig nader aan te vullen: 1. belanghebbenden aanvaarden de ver plichting tot het voeren eener door de crisis- zuivel-centrale voor te schrijven boekhou ding; 2. de voor de veehouders bestemde onder melk wordt als zoodanig en slechts met een door de crisis-zuivel-centrale aan te geven denaturatiemiddel vermengd aan de vee houders teruggeleverd 3. belanghebbenden verbinden zich tot het afleveren van zoodanige hoeveelheden ondermelk, dat de kaasproductie gedurende de drie genoemde maanden zooveel mogelijk met de bedoelde 30 pCt. daalt, in dier voege, dat dit joercentage als een gemiddelde wordt beschouwd en dat afwijkingen van 10 pCt naar beneden en naar boven zijn toegelaten gedurende onderdeelen van meerbedoeld tijd vak. Indien daartoe met het oog op den aard van het bedrijf aanleiding bestaat, kan de crisis-zuivel-cent-ale een afwijkend gemiddeld percentage goedkeuren. In dit verband zij opgemerkt dat de crisis-zuivel-centrale zicb het recht voorbe houdt om het beperkingspercentage te ver lagen, bijaldien zij daartoe redenen aanwe zig acht; 4. de zuivelfabrieken, welke z'ch onder de hierbedoelde regeling wenschen te plaat sen, doen afstand van de daaruit voort- vloerende voordeelen, indien ten genoege van de crisis-zuivel-centrale zou blijken, dat de gestelde voorwaarden onvoldoende in acht zijn genomen. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat tengevolge van wijzigingen, aangebracht in ministeriëele beschikkingen, met ingang van 3 April a.s. is bepaald: 1. dat de margarine moet zijn vermengd met 40 pCt. boter (voorheen 25 pCt.) 2. dat aan stichtingen enz., die bij de centrale zijn ingeschreven, toegestaan kan worden per 6 personen een hoeveelheid van 2K K.G. zelf-uitgesmolten vet in voorraad te hebben; 3. dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan, zich to' de centrale kunnen wen den, indien zij voornemens zijn daartoe over te gaan. onder opgave welke hoeveelheid van het uit die slachting verkregen vet zij wil len smelten Hun wordt dan toegestaan een grootere hoeveelheid dan 2 Y% K G. zelf- gesmolten vet in voorraad te hebben; 4. dat de prijs van het merk voor marga rine A nader is vastgesteld op 4 cents per K.G., die van het merk voor margarine B op 7 cents per K O.; de prijs voor ritueele en plantaardige margarine blijft op 45 cents per K.G bepaald; 5. dat de priis van de invoervergunning voor margarine bepaald is op 25 cents per K.G. DE MATTHAEUS-P ASSION TE ENKHUIZEN. Bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan zal de Chr. Oratoriumvereeniging „Stem en Snaren" te Enkhuizen, onder directie van baar bekwamen dirigent den heer R. G. Cre- vecoeur, een integrale uitvoering geven van Bach's „Matthaus-Passion" op Donderdag 20 April a.s. in de groote Westerkerk. De solisten zijn: To v. d. Sluys, sopraan; Theodora Versteegh, alt; Wilhelm Ulbricht, Leipzig, tenor (Evangelist); Marcus Plooijer, tenor (Aria's); Max Kioos, bas (Christus); Willem Ravelli, bas (Aria's); P. v. d. Hurk en C. Kwant, fluiten; Joh. Vink en E. Pels, hobo's; Jean Oellers en Jan Keessen, viool; W. L. Werner, viola de Gamba, Jan Wagenaar, clavecimbel; Anton van der Horst, orgel. Voorts werkt mede een Jongenskooronder leiding van Willem Zwaan en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Een uitgelezen rij van medewerkenden ai- dus, die een uitnemende vertolking van Bach's wonderschoone passie-muziek waar borgt. De toegangsprijzen voor deze uitvoering zijn zoo laag mogelijk gesteld en extra auto bus-diensten van de W.A.C.O. die van Alk maar, Hoorn en Medemblik vertrekken en al le tusschengelegen plaatsen aandoen, maken het alle belangstellenden in Westfriesland en Drechterland gemakkeijk dit heerlijke werk in eigen omgeving te gaan hooren. In dit nummer woraen adressen vermeld waar men zich van plaatskaarten kan voor zien. In het middenschip van de kerk zijn de plaatsen gereserveerd. Deze gereserveer de plaatsen worden in volgorde van binnen komst der bestellingen uitgegeven. Wenscht men dus plaatsen naast elkander dan moeten die gelijktijdig opgegeven worden. Maar haast u, want het aantal nog beschikbare gereserveerde plaatsen is beperkt. Op de achterzijde van de plaatskaarten is de dienst- en tariefregeling van de extra autobus-diensten afgedrukt. Wij kunnen een bezoek aan deze buitenge wone uitvoering ten zeerste aanbevelen. JOODSCHE VLUCHTELINGEN KOMEN ONS LAND BINNEN. Aan de grens bij Enschedé passeerden ver schillende auto's met uit Duitschland ge vluchte Jo dsche families. Eenige families werden door de Nederlandsche douane niet toegelaten, daar hun papieren niet in orde waren en zij niet voldeden aan de bepalingen bij de toelating van vreemdelingen vereischt Op Initiatief van het joodsche comité tot hulpverleening aan de slachtoffers van de actie tegen de jcden in Duitschland, was gister aan de verschillende Amsterdimsche stations een aantal personen aanwezig, om eventueel uit Duitschland komende jood sche uitgewekenen inlichtingen en zoo noo dig hulp te verleenen. Deze stationsdienst werd voornamelijk verricht door jongelui van eenige joodsche en zionistische jeugd-, sport- en studenten-organisaties, die ken baar waren aan een witten band met blauw Davidsschild om den arm. De verschillende treinen uit de richting van de Duitsche grens bleken tal van per sonen aan te brengen, die het veiliger had den gevonden, het Duitsche grondgebied te verlaten. Vooral de Berlijnsche trein, die gisteravond te 21.14 uur aan het Centraal Station arriveerde, had veel joodsche pas sagiers, die op grond van opgedane erva ringen of van vrees omtrent wat hun te wachten stond, met een zucht van verlich ting de Nederlandsche grens waren gepas seerd. Velen hunner, fabrikanten en za kenlieden, beschikken over ruime geldmid delen en hebben hun hotels reeds gereser veerd. Anderen, die over een minder rui me beurs beschikken, wenden zich tot de leden van het joodsche comité en vragen inlichtingen en goedkoope logiesgelegen- heid. Tenslotte zijn er de uitgewekenen, die hetzij uit vrees, hetzij omdat zij directe aanleiding hadden om te meenen, dat hun veiligheid werd bedreigd, zonder middelen hier aankomen. Dank zij de aanbiedingen van tal van joodsche ingezetenen en instel lingen, is het comité in staat, deze lieden althans voorloopig gratis te huisvesten. Al leen gister is reeds een vijftigtal Duitschers op deze wijze ondergebracht, terwijl onge veer vierhonderd personen zich om inlich tingen en met verzoeken om hulp tot het comité heeft gewend, dat voorloopig geves tigd is ten kantore van den heer André Hertzberger, Prins Hendrikkade 141. Het comité is voornemens, ook in de komende dagen het stationswerk te blijven verrich ten. INBRAKEN TE ENSCHEDE. Acht jongelui, vormende twee den, aangehouden. ben- Den laatsten tijd zijn er in Enschedé en omgeving tal van inbraken gepleegd zonder dat het de politiek gelukte den dader te pak ken. Thans is gebleken, dat deze inbraken zijn gepleegd door jeugdige personen beneden de twintig jaar, die in twee berden werkten Acht arrestaties werden verricht, vijf van de aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. ERSNTIGE BROEDERTWIST IN DE LAURIERSTRAAT TE AMSTERDAM Een 34-jarige man ernstig gewoful door een stoot met een dolkmes. Een oude veete tusschen twee broers, resp 37 en 34 jaar oud, heeft gistermiddag in de ouderlijke woning aan de Laurierstraat te Amsterdam geleid tot een zeer ernstige vecht partij, waarbij de jongste broer levensgevaar lijk is gewond. Meer dan een jaar geleden hadden beiden gezamenlijk handel gedreven, welk com pagnonschap in groote oneenigheid was ge eindigd. Sedert had het tweetal het voortdu rend met elkander aan den stok en zoo was er ook gistermiddag tegen zessen nadat bei den waren thuis gekomen weer een hevige ruzie. Zelfs kwam het tot handtastelijkheden Een derde broer, die daarbij aanwezig was verder was er niemand thuis hield zich als gewoonlijk afzijdig, totdat plotseling de 37- jarige een groot dolkmes greep en daarmee den ander een diepen steek in de borst toe bracht. Hevig bloedend zakte het slachtoffer ineen. In zijn blinde woede wilde de dader zich weer op hem werpen, doch de derde broer en een inmiddels op het tumult toege schoten burger overmeesterden hem en hiel den hem in bedwang. Een paar politie-agen- ten heeft daarop den dader ovrgebracht naar het bureau Raampoort, waa hij is ingeslo- tn. Het slachtoffer is naar het Binnengast huis vervoerd. In zijn toestand is in den loop van den avond eenige verbetering ingetreden, zoodat de politie hem nog een verhoor heeft kunnen afnemen. VERBODEN LOTERIJ. Tegen een sigarenwinkelier te Wagenin- gen is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van loten „De Toekomst". DE MINISTERIEELE BESLISSING INZAKE DE FASCISTSCHE VEREENIGINGEN. Het bestuur van het nationaal verbond „Godsdienst Gezin Gezag" heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gezonden, waarin het den minister er op attent maakt, dat door zijn beslissing inzake de fascistische vereenigingen en de Betty„Moesje, hier Is Pietje. Ik heb hem ln geen zes weken gezien en daarom heb lk hem een maand te logeeren gevraagd." MoederJk geloof niet dat we Pietje hier een maand kunnen hebben, lieveling Betty .klaar we hebben elkaar zóó lang niet gezien en dan ls het toch natuurlijk dat we eens over den ouden tijd willen praten." (Londen Opinion), burgerwacht tal van trouwen vaderlander, die geenszins van plan zijn, om ooit d/n wettigen weg te verlaten, op onbillijke wiiz* worden getroffen, en den minister in over weging wordt gegeven, zijn besluit nog een« rustig te herzien. Voorts heeft het genoemde bestuur een schrijven gericht aan den mini. ter van O K. en W. met het dringend v£ zoek, zijn invloed te laten gelden bij de ee- meentrtiesturen en het in die richting te wil" len leiden, dat de herdenking van de gehoor" te van Willem van Oranje (24 Aprii 1933) op alle scholen van Nederland in nationalen geest plaats heeft. Te dezer zake heeft het verbondsbestuur eveneens een open brief ge. richt aan alle nationaal voelende gemeente- raadsleden in den lande, met het dringend verzoek, hun invloed in de gemeenteraden daartoe te willen aanwenden. RIJKSVOORSCHOTTEN WONINGBOUW. E>r> verlaging der renten aangedrongen. De heer Kampschöer, lid der Tweede Ka mer, heeft den minister van binnenlandsche Z3r 1 S vo,£ende vragen gesteld: I. Is de minister niet van oordeel, dat het vraagstuk der verlaging van renten voor de aan de gemeenten ingevolge de woningwet verstrekte ruksvoorschoten voor den bouw van arbeiderswoningen in verband met de da mg van den rentevoet van zoodanige urgentie is. dat alleen een zeer spoedige ren- tever'aging tegemoet kan komen aan het be zwaar der voortdurend toenemende exploita tie-bekorten? II. Is de minister bereid te bevorderen dat de hierhedrelde rente spoedig wordt 'ver- 'aagd. aangezien door de gestadig vermin derde arhrids'oonen veel achterstand in de ^eta'ing der huishuren ontstaat, waardoor de gemeenten voor financieele moeilijkheden worden geplaatst? BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN? In het district der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Geldersche Vallei groeit het verzet tegen de maatregelen der Duitsche agrarische politiek, die vele belan gen van dat district, met name den grooten eieruitvoer, enorm schaden. In Barneveld werd een opzienbarende protestver-fadering gehouden. In Putten volffde men dit voor beeld. Deze week kwamen de burgemeesters der districlsgemeenten te Amersfoort bij een op uitnoodiging der Kamer van Koop handel, om de situatie te bespreken en te overwegen, wat door gezamenlijke actie ge daan kan worden, daar vele gemeenten im mers goederen tot dusver uit Duitschland betrekken, die zonder veel moeite ook el ders zijn te bekomen- De besprekinger hadden een vertrouwelijk karakter. DE HEER H. J. DE GROOT 75 JAAR. Vandaag viert de heer H. J de Groot, oud inspecteur van het nijverheidsonderwijs, zijn 75sten verjaardag. Met ingang van dezen dag heeft hij tevens ontslag verzocht als voorzitter van het alg. college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en op voedingswezen. Sedert 1903 is de heer de Groot iid van dit college geweest, sinds 1927 als voorzitter. In het bijzonder de belangen van het nijverheidsonderwijs dat aan de on der het toezicht van dit college staande rijks opvoedingsgestichten gegeven wordt, had zijn bijzondere zorg. BRANDEN. Een kanowerf afgebrand. Te Zaandam is Donderdagnacht de kano- werf van J. Gras aan den Zuiddijk door brand zoo goed als geheel vernield. Behalve de werwkplaats. gingen mede verloren twee zeiljachten, die juist gereed waren gekomen, en vijf kano's. Verzekering dekt de schade. Een moedige politieman. Gisternacht ontdekt de agent van politie W. J. Swart brand in het perceel op den hoek van de Nieuwstraat en de Hooglandsche Kerkgracht te Leiden, bewoond door de fa milie Kantebeen. Toen hij er niet in slaagde de aandacht van de bewoners te trekken, for ceerde hij de deur en redde eerst een drieja rig meisje uit het brandende huis. Hij werd echter door het vuur belet opnieuw naar bo ven te gaan, maar slaagde er in langs een ladder aan de achterzijde van het huis een beiaarden man en vrouw nog bijtijds in vei ligheid te brengen. Het perceel brandde ge heel af. Gisteravond heeft te Posterink nabij Wilp (Geld) een brutale roofoverval plaats ge had. Vermoedelijk zijn twee mannen het huis van den alleenwonenden ongeveer 50-jarigen J. Vis binnengedrongen en hebben hem. ter wijl hij reeds te bed lag, aangevallen. Zij sloegen hem met een hard voorwerp, vermoe delijk een blaaspijp, op het hoofd en sleur den hem vervolgens uit het bed naar de keu ken, waar zij hem aan handen en voeten bonden en hem een zak over het hoofd de den. De indringers moeten daarna uit een kastje naast de slaapplaats een bedrag van ruim 100 hebben gestolen. Een buurman van Vis, die de woning passeerde en gestom mel hoorde, ging kijken en zag door een spleet van de deur den aangevallene hevig bloedend en geheel ontkleed op den grond liggen. De ontboden geneesheer achtte over- brenging van het slachtoffer naar het zie kenhuis te Deventer noodzakelijk. Rijks- en gemeentepolitie stellen een uitgebreid onder zoek in. KORTE BERICHTEN. Donderdagavond heeft de politie te Wi» terswijk in een hotel aldaar drie personen aangehouden, die bezig waren met het ver handelen van een partij cocaïne ter waarde van plus minus f 2000. De cocaïne is m be slag genomen. De 78-jarige burgemeester van Markelo, de heer P. H. baron Taets van Ameroogen van Natewisch, zal vandaag, oa een ambts periode van bijna 26 jaar, zijn functie neer leggen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7