DAGBLAD VOOR ALKMAAR WERKLOOSHEID IN RUSLAND! BxiqeÜiksch Overzicht ffiinneniand Ho. 80 Dinsdag 4 April 1933 135e Jaargang Honderdduizenden arbeiders worden thans weer uit de steden naar het platteland terug gedreven, omdat er geen werk meer is. Wat vandaag de aandacht trekt... Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en F eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. HET PASPOORTENSTELSEL. Onlangs, toen de Sovjet-regeering in Rus- alnd overging tot invoering van het passen stelsel voor de groote steden, een stelsel, dat ook voor 1914 in zwang was, sprak het Hbld. het vermoeden uit, dat het wellicht in de bedoeling der Russische regeering zou lig gen, om werkkrachten, die de regeering aan vankelijk van het platteland naar de stad had gelokt ten behoeve van de industrie, weer uit de stad weg te drijven wegens ge brek aan werk. Dit vermoeden wordt thans bevestigd door een berichtgever van de „Manchester uar- dian", die over de redenen en toepassing van het passenstelsel nadere bijzonderheden meldt. De pas komt eigenlijk neer op een vorm van registratie door de GePeOe en werd in gesteld onder het motief, de zoogenaamde anti-sociale elementen" uit de steden te ver drijven of te weren; degenen, wien een pas poort werd geweigerd, had niet het recht, zich langer binnen de grenzen der groote steden op te houden. De correspondent van de „Manchester Guardian" nu meldt dat personen, wien een paspoort wordt geweigerd, zich binnen tien dagen tijds op niet minder dan honderd kilo meter afstands moeten verwijderen van de stad, waarin zij wonen. Het paspoort wordt in werkelijkheid geweigerd aan alle werk- 1 o o z e n en aan klassevijanden, d.w.z. fami lieleden van verbannen politieke gevangenen, ex-bourgeois. die niet door het Sovjet-systeem zijn geassimiteerd. misdadige en anti-sociale elementen. De algèmeene' grond voor het wei geren van 'n pas is echter: het ontbreken van behoorlijke middelen van bestaan. Bij de toe passing van dit motief gaan de Sovjet-autori teiten soms zeer ver. Zoo maakt de corres pondent melding van het vólgende geval: een vrouw met drie kinderen zonder man, gaf bij het invullen van haar aanvraagformulier als haar inkomsten zeventig roebels per maand op; haar werd echter een paspoort gewei gerd, omdat aangenomen werd, dat het on mogelijk is van zeventig roebel per maand te leven en dat de vrouw daarom haar in komsten op misdadige wijze moest verhoo- gen. Het is, verklaart de correspondent, niet mogelijk, met uitzondering dan voor Mos kou, te zeggen hcevele personen door het passenstelsel zijn getroffen. Volgens officieele schattingen zal te Moskou minstens aan 750.000 personen een paspoort worden ge weigerd, doch aangenomen kan worden, dat dit cijfer in werkelijkheid wel tot boven het millioen zal stijgen. Uit Moskou heeft reeds een exodus plaats gehad van personen, die er de voorkeur aan geven vrijwillig te ver trekken dan in aanraking te komen met de GePeOe en gedwongen worden, onaangena me vragen te beantwoorden over hun maat schappelijke antecedenten. Voor degenen, die gedwongen worden de stad te verlaten, treffen de autoriteiten geen schikkingen, noch wat betreft de plaats waarheen zij gaan, noch wat betreft hun ver voer. Wie vrienden op het platteland hebben, gaat naar dezen, doch daar buiten de steden groot gebrek aan voedsel heerscht, beteekent weigering van een paspoort in de meeste ge vallen vcroordeeling tot uitlevering aan den hongersnood voor minstens eenige maanden. Volgens den correspondent mag men veilig aannemen, dat van de 750.000 personen of meer. wien te Moskou een paspoort wordt geweigerd, velen van honger zullen omko men, voordat de winter voorbij is. De correspondent zegt ten slotte, dat de regeering zich gedwongen ziet, al deze men- schen uit de stad te jagen, omdat ook daar geen voedsel voor hen is, maar eveneens om dat, zoolang deze menschen i n de steden blijven, het hoe langer hoe moeilijker vcor de regeering wordt, haar pocherij, dat er geen werkloosheid heerscht, voort te zetten. Men kan thans veilig aannemen, dat er op het oogenblik. evenals in West-Europa, ook in de Sovjet-Unie werkloosheid op groote schaal heerscht. Waarschijnlijk zelfs heviger dan bij het begin van het vijfjarenplan, toen het aantal werkloozen in Rusland op onge veer twee millioen werd becijferd. Dat deze werkloosheid klaarblijkelijk «zelfs nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt, valt af te lei den uit het dezer dagen gepubliceerde be richt uit Moskou, dat de Sovjetregeering, die zooals men zich herinnert onlangs honderd duizenden beambten heeft ontslagen, op nieuw is overgegaan tot het ontslag en masse van ambtenaren. Sovjet-Rusland verkeert op het oogenblik, dat blijkt ook uit d e z e verschijnselen, in een zeer ernstige economische crisis, die haar stempel onmiskenbaar zwaar zet op den in- dustrieelen opbouw. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De eerste burgemeester van Bcchum beschuldigd. Naar door den staatscommissaris voor de stad Bochum wordt medegedeeld blijkt uit de acten van de stadsadministratie, dat de eerste burgemeester, dr. Ruer, niet alleen beschuldigd kan worden van incorrecte uit oefening van zijn functie, maar tevens, dat in talrijke gevallen gesproken kan worden van verkwisting van stedelijke middelen, zelfs van gebruik van stadsgelden voor persoon lijke doeleinden. Er zal disciplinair tegen den eersten burgemeester worden opgetreden met het doel hem uit zijn ambt te ontzetten Onderzoek in de kantoren der Derop. Op opdracht der politieke politie is Zater dag te Berlijn bij de Derop een onderzoek in gesteld. daar de verdenking bestond dat de bedienden communisten zijn. Elf personen zijn gearresteerd. Zes hunner zijn nog Za terdag op vrije voeten gesteld. Onwettige wapenhandel ont dekt. De politie deelt mede, dat zij een uitge- breiden onwettigen wapenhandel op het spoor is gekomen. Eenige personen zijn ge arresteerd. Een wapenhandelaar uit Nueren- berg heeft bekend aan een strooman onge veer 4000 wapens met munitie te hebben ge leverd, deze wapens niet te hebben geregis treerd en de nummers uit de wapens te heb ben verwijderd. De wapens en munitie waren in kisten begraven. In de opslagplaats zijn gevonden 200 pistolen en ongeveer 1200 patronen. Bommen in Hamburg gevonden. E>e persafdeeling der politie deelt mede, dat Maandagmiddag tegen 17 uur bij het hoogspoor-viaduct bij het Bahnhof-Stadtpark een in papier gewikkelde bom van groote ex plosieve kracht gevonden is. E>e bom is door de politie onmiddellijk onschadelijk gemaakt. In een huis aan den Mueggenkamp heeft de politie verder nog een granaat en een mijn- patroon in beslag genomen. Communistische drukpers voor nat. soc. dagblad. Door ingrijpen van den president van po litie in Hannover is het gebruik van de door de politie in beslag genomen drukpersen, die aan de modernste eischen voldoen, van het i°t dusverre hier verschijnende communisti sche blad „N'eue Arbeiterzeitung" vrijgege ven voor gebruik door de nat.-soc. „Nieder- saechsische Tageszeitung''. De inventaris is op korten termijn gepacht. Groote bedragen door autoriteiten verduisterd. De „West Deutsche Beobachter" deelt mede, dat gisteravond de centrum afgevaar digde en eerste vice-president van den rijks dag, Thomas Esser is gearresteerd, evenals de president en de secretaris van de am bachtskamer te Keulen, Weiter en dr. Engels Het onderzoek van de papieren van de am bachtskamer zou groote onregelmatigheden aan het licht hebben gebracht en de boeken van dr. Engels zouden een tekort van 1 mil lioen R.M. aanwijzen. Thomas Fsser zou als voorzitter van den raad van toezicht een met hem bevriende familie 54000 R M uit de kas van het economisch bureau hebben gege ven, tegen een niet gedekte wissel of onder pand. De bescheiden van de ambachtskamer zijn door de justitie in beslag genomen. DUITSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Persstemmen. De Russische bladen van gistermorgen publiceeren een reeks artikelen met betrek king tot Duitschland. De „Isvestia" wijst er op, dat de benoe ming van Alfred Rosenberg tot leider van de buitenlandsche afdeeling van de nat.-soc. partij een provocatie vormt ten opzichte van Rusland, daar Rosenberg een afscheiding van de Oekraine voorstaat, welk gebied dan onder de afhankelijkheid van het Duitsche imperialisme zou njoetèn worden geplaatst. De „Prawda" schrijft, dat de anti-Sovjet politiek van Hitier geïnspireerd is door De- terding. Een ander blad eischt de annuleering van de door URSS in Duitschland geplaatste in- dustrieele orders. In politieke kringen in Warschau ver wacht men, mede in verband met den toon van deze artikelen de opzegging van het verdrag van Rappalle, van het Duitsch- Russische handelsverdrag en van het verdrag van Berlijn van 1926. Russischen nota aan deu Duit- schen ambassadeur. Het telegraafagentschap van de Sovjet- Unie meldt, dat de commissaris voor buiten landsche zaken, Litwinow, heden den Duit- schen ambassadeur von Dircksen, een nota heeft doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen huiszoekingen bij Sovjet-Russi sche instellingen en arrestaties van in Ber lijn verblijvende Russische onderdanen. In de nota wordt geconstateerd, dat de te gen Sovjet-onderdanen gerichte Duitsche maatregelen zouden kunnen leiden tot schade voor de Duitsch-Russische betrekkingen. De nota van Litwinow isfn zeer scherpen toon gesteld en eischt het stopzetten van verdere maatregelen tegen Sovjet-Russische onderda nen in Duitschland. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND EN DEN TERUGSLAG IN HET BUITENLAND. Onderhoud met Streicher- Een vertegenwoordiger van de NSK heeft een onderhoud gehad met Julius Streicher, den leider der anti-Jcodsche actie. Het was niet steeds gemakkelijk de juiste beslissing te nemen. Het was noodzakelijk ook menigmaal tegen de eigen innerlijke overtuiging in te beslissen ten dienste van het geheel. Streicher legde er voorts den na druk op, dat de boycot in het geheele rijk in volmaakte orde is doorgevoerd Provocaties werden door de waakzaamheid der SS en SA in den kiem gesmoord. Als meest verheugen de kenmerk kan worden vastgesteld, dat de actie door het geheele volk was gedragen. De afweerdemonstraties waren in het geheele rijk ontzaglijk. Ook wanneer deze afweer- beweging vandaag zou worden beëindigd, zou toch een veelbeteekenend resultaat zijn te constateeren. Hbt internationale Jodendom ziet, dat het nieuwe Duitschland niet met zich laat spot ten en dat niet alleen het Duitsche volk, maar de geheele were'd door den ons door de Joden zelf opgedrongen afweerstrijd is gewe zen op de Jodenkwestie. Maatregelen bij de Pruisische Justitie. Naar de „Zeitungsdienst" zou worden ge tracht de schijn te wekken alsof de maatrege len welke door den Pruisischen minister van justitie Kerll zijn genomen, verband houden met den boycot tegen Let Jodendom. De „Zeitungsdienst" verklaart in dit ver band dat hetgeenszins maatregelen van voor- bijgaanden aard betreft, maar maatregelen welke ten doel hebben de Pruisische justitie te zuiveren van invloeden van een vreemd ras. De bedoeling zou zijn het aanzien van de rechtsspraak te herstellen en de „vergaan de verontrusting van het volk" in de toe komst te verhinderen. De naar het buitenland uitgeweken Duitschers. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat overwogen wordt, in het bijzonder voor het geval dat het bij naar het buitenland uit geweken ambtenaren of in staatsdienst staan de personen betreft, maatregelen te nemen om deze vervallen te verklaren van hun rech ten. De visumdwang en de uitvoerings bepalingen voor Pruisen. Ter uitvoering van de verordening betref fende de tijdelijke wederinvoering van visa voor reizen naar het buitenland heeft het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken den politiepresidenten per radio mede gedeeld, dat de verordening in den nacht van Maandag op Dinsdag om twaalf uur van kracht zal worden. De visa zullen kosteloos woorden uitgereikt, te Berlijn door het politie- presidium. Een nadere beschikking volgt nog Reactie in Frankrijk op de Jodenvervolgingen. De „Temps" meldt dat de kardinaal-aarts bisschop van Parijs, mgr. Verdier, den groot rabbijn van Frankrijk, Israël Levy een schrij ven heeft gezonden, waarin hij protesteert tegen de vervolgingen waaraan de Joden in Duitschland thans bloot staan. Men ver wacht, dat de overige R.K. geestelijken in Frankrijk het voorbeeld van mgr. Verdier zullen volgen. Toelating van Joodsche uitgewekenen in Palestina. De minister van de Britsche koloniën, Sir Philip Cunliffe Lister heeft in antwoord op de vraag of met het oog op de maatregelen, welke in Duitschland tegen de Joden worden genomen, de emigratiebepalingen voor Pales tina ten behoeve van de uitgewekenen zullen worden verzocht medegedeeld, dat dit een aangelegenheid is, welke ter beoordeeling is van den Hooge Commissaris tot wien men zich zou wenden. Er is evenwel geen kwestie van dat van het principe zal worden afgewe ken emigratie in Palestina slechts toe te staan voorzoover het land deze kan verwer ken. ERNSTIG ONGELUK IN SILEZIE. 20 Hitler-knapen gewond. Tijdens een transport van z.g. Hitler-kna pen is te Landeshut (Silezië) in een scherpen bocht de zijwand van den vrachtwagen, waar grooten druk op stond, losgeraakt. Ongeveer 20 jongens vielen uit de vrachtauto. Allen werden min of meer ernstig gewond. BINNENKORT ONTBINDING DER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BULGARIJE. Dinsdag of Woensdag zal in het Bulgaar- parlement aan de orde komen de kwestie der ontbinding van de Communistische Partij. De regeeringspartijen hebben den minister-presi dent de vrije hnd gelaten om deze aange legenheid naar eigen inzicht te behandelen Alleen de Boerenpartij, welke onder leiding staat van Gitsjeff, zal waarschijnlijk eischen dat ook krachtige maatregelen zullen worden genomen tegen de rechtsstaande Zankof-op- positie. DE KWESTIE DER ZEEROOVERIJ IN CHINA. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Simon, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het rapport van den Britschen gezant te Peking bevestigt, dat het stoom- schio Nanchang van de China Navigation Cy op 29 Mart j.l. des middags om 12 uur werd aangevallen door een groote troep zeeroovers, toen het ter hoogte van de monding van de Liao-rivier voor anker lag. De piraten heb ben vier Britsche officieren ontvoerd. Er werden direct maatregelen genomen. Drin gende vertoogen zijn gericht tot de plaatse lijke autoriteiten en de Japansche regeering en alle mogelijke stappen zijn genomen door de land- en rivierpolitie in samenwerking met de Mantsjoerijsche kustwacht. Watervliegtui gen en een aantal jonken zijn gebruikt voor het onderzoek. De Japansche regeering heeft aan de haar ondergeschikte autoriteiten hulp verzocht. STEUNVERLEENING AAN DEN AMERIKAANSCHEN LANDBOUW. De voorstellen van Roosevelt. President Roosevelt heeft het Congres in een bizondere boodschap de voorstellen doen toekomen voor steunverleening aan den land bouw, waarin hij voorstelt: 1.) De reorganisatie der hypotheekbanken met federale hulp; 2.) De aanpassing der hypotheekwaarde aan de huidige geldwaarde; 3.) De verlaging der hypotheekrente en de vergemakkelijking der aflossingen. Voor het staatsministerie van financiën zullen hierdoor geen groote kosten worden gemaakt. Tegelijkertijd heeft Roosevelt er op gezin speeld, dat hij het Congres zal verzoeken om bizondere volmachten voor het sluiten van wederzijdsche handelsverdragen met vreemde mogendheden met het doel de douanerechten te verlagen en nieuwe markten te ontsluiten voor Amerikaansche industrieele en land bouwproducten. KOSTBARE CANADEESCHE SCHILDERIÏENVERZAMELING VERBRAND. Te Montreal (Canada) is het verblijf van Lady Lany Van Hornes, de weduwe van den bekende spoorwegmagnaat, door brand ver woest. Bij dezen brand is de kostbaarste Canadeesche schilderijenverzameling, welke op 2 millioen dollar werd geschat, vernield O.m. is verbrand een levensgroot portret van Velasquez. STRENGE PERSWET IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft heden een onverwacht inge diend wetsvoorstel van de regeering aange nomen, waarbij een boete van 10.000 dollar, of een gevangenisstraf van 10 jaar wordt in gesteld voor diegenen, die opzettelijk en zon der hiertoe door de regeerig gemachtigd te zijn, berichten verspreid, of voor anderen toegankelijk maakt, welke de veiligheid of de belangen van de Amerikaansche regeering in gevaar brengen. Welke motieven de regeering voor het in dien envan dit wetsvoorstel had, is nog niet bekend. Afgevaardigde Kyale verklaarde, dat het hier slechts een pers-censuurwet betrof, welke deel uitmaakte van de Amerikaansche noodwetgeving. Het motief. Naar verluidt, heeft de Amerikaansche regeering de perswet voorgesteld, teneinde o.a. het publiceeren van een boek te verhinde ren, dat een zekere majoor W. O. Yardley, een gewezen ambtenaar van het staatsdepar- De raadsfractie van den Vrijheids bond gaat in hooger beroep bi, Ged. Staten tegen het Raadsbesluit om te Alkmaar een open zweminrichting te bouwen. (Stad en Omgeving.) Te Dreumel heeft een geweldige brand gewoed. Acht huizen werden in de asch gelegd. (Binnenland). Minister Ruys de Beerenbrouck heeft de Sint Willebrordusstich- ting te Heiloo geopend. (Stad en omgeving). Werkloosheid in Sovjet-Rusland. (Dag. Overzicht). Schilderijen verbrand in een Ca- nadeesch museum. (Buitenland). Het Amerikaansche luchtschip de „Akron" vergaan. Waarschijnlijk 76 dcoden. (Luchtvaart Zie verder laatste berichten. tement, heeft geschreven en dat getiteld is „Black Chambers". Het boek zou indiscreties bevatten over de politiek van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten. AANSLAG OP EEN CHAUFFEUR. Op den hoek van den Brouwersgracht en de Langestraat te Amsterdam hield gister avond omstreeks kwart over elf de Atax Taxi No. 43 stil. De chauffeur, Rapenberg gehee- ten, vroeg zijn passagiers, twee Duitschers, den vrachtprijs van 1.30. Inplaats van dit bedrag te betalen, namen zij een dreigende houding aan en poogden zij hem zijn geld af handig te maken. De chauffeur is toen gaan schreeuwen en liep achteruit om weg te ko men. Dit was zijn aanvallers niet naar den zin. Een van hen trok een revolver en loste a bout portant een schot, dat den 26-jarigen man in het onderlijf trof. De jonge man zakte in elkaar. Op dit schot kwamen burgers tceloopen. Van de verwarring, die op dat oogenblik ontstond, trachtten de beide Duit schers gebruik te maken om een goed heen komen te zoeken. Dit is hun niet gelukt. Zij werden nagezet en door hun vervolgers ge grepen. Intusschen toegeschoten politie bracht de arrestanten over naar het posthuis aan het Droogbak om vandaar verder te wor den getransporteerd naar het bureau War moestraat. De gewonde chauffeur die pas 2 maanden bij de Atax Maatschappij in dienst was, werd door den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Zijn toestand was van dien aard dat men dadelijk tot operatie over ging. Commissaris Hoogeboom heeft den ge arresteerden Duitschers, jongemann van 32 en 31 jaar, een voorloopig verhoor afgeno men. Eén van hen bekende geschoten te heb been. De revolver werd op hem gevonden Voorts vertelden zij, dat zij acht dagen ge leden in ons land waren gekomen om een be zoek te brengen bij het meisje van dengeen die geschoten heeft. Dit meisje woont te Haar lem. Gistermiddag zijn zij vandaar weer naar Amsterdam teruggekeerd. Zij konden aan den commissaris niet verklaren, waar zij de Atax bebben gehuurd. Naar wij nader vernemen is bij de operatie welke de chauffeur, op wien gisteravond twee Duitschers een aan slag hebben gepleegd, heeft ondergaan geen kogel gevonden. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. OP STRAAT AANGEVALLEN EN BEROOFD. Vier verdachten gearresteerd Een ongeveer 60-j. aannemer te Den Haag had dezer dagen in gezelschap van een „da me" per auto verschillende café's aldaar en in Wassenaar bezocht. Zij kwamen aan het slot van den avond terecht in een café aan de Paviljoensgracht, vanwaar de aannemer 's nachts half één naar huis terugkeerde Zonder het te weten werd hij echter door twee mannen gevolgd. Deze individuen hebben bij de Glasblazerslaan den aannemer overval len en neergeslagen, waarna zij hem van ziin portefeuille, inhoudende ongeveer 340 beroofden. De aannemer is later in den nacht door de politie aangehouden wegens openba re dronkenschap. In verband hiermede heeft de politie gister- aangehouden, de 42-jarige juffrouw B. W. S., wonende Paviljoensgracht, de 33-jarige H. M., de 30-jarige olieventer P. A. V., de 32-jarige H. L. G., de laatste wegens heling. Bij hem werd 170 in beslag genomen. Alle gearresteerden hebben bekend en zijn in poli- tiebewaring. KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming heeft gisteren te Utrecht zijn jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1