Alkmaarsche Courant. Radionieuws RuMicaties Seuiiletm Rechtszaken Monden! ff en dertigste Jaargang. DINSDAG 4 APRIL Het mysterie van het diamanten kruis. 18) Rinkelende glazen vormden een vriend •chappelijken band tusschen kolonel Ashley (Wordt vervolgd.) 1933 *o 80 Woensdag j April. Hilversum, 296 M. (Uitsluit^d VARA 8 - Gramofoonpl. 10.- VPRO-morgenwi]- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven' De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot, L Fuld zang 11- RvU' Otto van Tussen broek: Schoonmaakt.jd^ 11.30 Orgelspel Joh. Tnntr 12 De Notenkrakers o.l.v. D Wins. 12.1) Vervolg orgelspel. 12.45 Vervolg or kestconcert. 1.10 Vervolg orgelspel. 1.25 Vervolg orkestconcert. 2.— Voor de vrouw. 1 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Klein- orkest o.l.v. Duchant. 6.30 RVU. Meta Rei- óel' Hoe moeten wij zingen? 7.— Concert, Joh. Jong, orgel en A. de Booy, zang. 7.30 Verkiezingstoespraken. 7.45 Causerie. 8- Verkiezingstoespraken. 8.15 Poolsch concert m m. v. A. Moszkowski, viool A. v. Doorn, cello. O. MoszkowskiElias, piano. J. Felt- Itamp, fluit en Berthe Seroen, sopraan. 9.10 Vaz Dias. 9.20 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.Evergays vocaal en instrumen taal ensemble: orkest en zangsolisten o.l.v. E Swerkoff. 11.— VARA-Varia. 11.05— 12.VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV). 8Schriftlezing. Meditatie. 8.159.30 üramofoonplaten. 10.NCRV-Dameskoor 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. 1. Groenen- berg. 11.—12 Trio v. d. Horst m. m. v. C. Hengeveld, viool. 1215 Gr^niofoonplaten 12.30 Vervolg concert. 1.15 Orgelconcer.. 2 —2.45 Landbouwcauserie door G. J. A. Zwiinenberg. 3.— Chr. Lectuur. 3.30 Con cert A. Hermes, alt. G. Beths, viool en F. Halsema, piano. 5.— Kinderuur. 6.— Uau serie door dr. F. J Krop. 6.30 Economische causerie door M. G. Groen. 7.Afgestaan. 7.45 H. Sneevliet (eventueel E. Bouwman). Tweede Kamerverkiezingen. 8.— NCRV- Harmonieorkest o.l.v. P. v. d. Hurk m. m. v het Utrechtsch Dubbelkwartet o.l.v. W Schuileman. 8.45 Verkiezingstoespraak v.d Nat. Socialistische Partij. 9.H. J- ring: Mogelijkheden van dezen tijd. 9_30 10 45 Vervolg concert. Ca. 10.Vaz Dias 1(Ü5—11.30 Gramofoonmuziek. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Grosvenor House-orkest o.l.v. R. A. God- dere. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Piano recital door B. Mason. 3.35 Sted. orkest Bournemout o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v. E Isaacs, piano. 5.05 Orgelspel R. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Schu- mann-piano-recital door C. Dixon. 7.10, 7 25 en 7.50 Lezingen. 8 20 Jack Hylton en zijn Band. 9.20 Berichter. en lezing door Sir Eric Drumond over den Volkenbond. 10.20 BBC-orkest o.l.v. V. Hely—Hutchinson 11.15 Voordracht. 11.20—12.20 Roy Fox en zijnBand uit het Kit-Cat-Restaurant. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.35 Concert door het Om roeporkest. 11.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. 12.25 Vervolg orkestconcert. 6.40 en 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 Concert door 1'Assoc. des Concerts Lamoureux, m. m. v. orkest en solisten o.l.v. Mathieu. Kalundborg, 1153 Af. 11.201.20 Con cert uit Rest. „Wivey". 2.20 Viool-recital R Sörensen. 2.50^-3 50 Omroeporkest o.l v. Reesen. 4.204.50 Gramofoonplaten. 705 Radio-tooneel. 7.20 Werken van oude Mees ters en solisten, fluit, hobo, viool, zang en cembalo. 8.25—120 Dansmuziek door ver schillende Bands. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert o.l.v. Caspar. 12.20 Concert door klein-orkest uit Münster. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Solistenconcert 7 20 Gramofoonplaten. 8.20 Werag-orkest o l.v. Buschkötter m. m. v. H. Beiz, piano 10-0511-20 Concert o.l.v. Erich Klosz. Rome, 441 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 ML: 1L20 Omroeporkest o l v. FAndre. 12 30 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Omroep orkest ol.v André. 5.20 Gramofoonplaten 5.50 Omroepkleinorl est o.l.v. Leemans 6 35 en 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 CeHo-recital 9 50 Gramofoonplaten. 508 M.: 11.20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 roeporkest o.l.v. F. André. 4.20 Dansmuziek 535 Gramofoonplaten. 5.50 Zangvoor dracht. 6.05 Gramofoonplaten. 620 Saxo foon-recital. 7.20 Gramofoonplaten. 7.25 Ibsen-programma, declamatie en gramofoon platen. 9.30 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Wrndersame Lie- besgeschichte der schonen Magellone und des Grafen Peter aus der Provence". Tekst van L. Tieck. Liederen van Brahms. 8.35 „Die Eifel", hoorspel. 9.35 en 10.05 Ber 10.20—11.20 Concert uit Königsberg ol.v Eugen Wilcken. VERKIEZING TWEEDE KAMER, STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter alge- meene kennis dat bij de op 26 APRIL a.s. plaats hebbende stemming ter ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een kiezer, in plaats van in de gemeente op welker kiezers lijst hij voor-komt, in een andere gemeen te aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik Wil maken, kan daarvan van HEDEN tot en met 12 APRIL a.s. IN PERSOON ter gemeente-secretarie aan gifte doen. Hij deelt daarbij mede in welke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen en geeft tegelijkertijd op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. Van de terzake op te maken schrifte lijke verklaring, waarvan het formulier ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is, ontvangt de kiezer een afschrift. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stem ming te willen deelnemen, behoorttot het stemdistrict in hetwelk hij bet door hem opgegeven adres heeft Bij onzeker heid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stem ming in die gemeente. De kiezer, noch eventueel zijn gemach tigde, is alsdan bevoegd deel te nemen aan de stemming in de gemeente op wel ker kiezerslijst de kiezer voorkomt. De mededeeling van den kiezer hier boven genoemd, geldt tevens voor zijne deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge artikel 135 der Kieswet. Alkmaar. 4 April 1933 De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR tót het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v. R. „Mijn God, bent U het, kolonelHet ver der spreken werd hem belet door de hanc van den detective, die zacht, snel en handig op den ro°nd van den spreker werd gelegd zoodat bijna niemand der omringenden het bemerkte „Geen namen hier!" fluisterde de kolo nel den man, die hem gered had, in het groo te oor. De magere, kleine man kronkelde zich als een aal en zou door de menigte zijn wegge glipt, als hij niet met een greep als van een schroef, dien hij maar al te goed kende, was tegengehouden. „Sproetige, mijn naam is op het oogen- blik Brentnall', zei de kolonel met een grim mig lachje. „En je doet beter met mij mee te gaan: Wat denk je daarvan?" De sproetige Morgan aarzelde een oogen blik, knikte zwijgend, en liep toen arm in arm met den door hem geredden man mee. Mist en regen verzwolgen 'ïeu b.iden. HOOFDSTUK V. Amy's smeekbede. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 31 Maart. DU1NWANDELANG. De dames A. en J. G. en A. B., drie aan vallige meisjes uit Egmond aan Zee, dat ook wel iets meer artistieks kan presenteeren dan lichtbranders, konijnendel vers, strikken-zet- ters, hadden op Zondag 13 Februari prome nade gemaakt in de Berger duinen en alstoen geen aandacht geschonken aan de weinig gastvrije borden: Verboden toegang, art. 461 Wetb. v. Strafrecht. Een plichtgetrouwe pala dijn van Justitia, die vorstin en bedelares met dezelfde maat moet meten, verhardde zijn hart en maakte proces-verbaal op. Heden compareerde het vroolijke drietal voor den rechter en werd, waar het alleen het genieten der schoone natuur gold, tot een kleine geld boete veroordeeld. „VERBODEN TOEGANG". Het schijnt, dat de duinstreek van Bergen voor de burgers van Egmond aan Zee een groote attractie wordt, althans verschenen verschillende vischers met gedwongen vacan- tie (zonder bijslag) uit die gemeente, heden terzake overtreding van het desbetreffende wetsartikel. In de eerste plaats de firma E. en A. S., vader en zoon, die ieder veroordeeld werden tot 2 boete Of 2 dagen. Voorts M. G., die verklaarde, dat ie geên en den sproetigen Morgan. De sproetige keek als in het nauw gedreven en kwaad aardig naar den detective. „Ik verwachtte niet, U hier te zullen ont moeten'", merkte de revolverheld op, de woorden in zijn mondhoeken vormende, bij na zonder zijn lippen te bewegen een gewoonte, die door lange oefening wordt verkregen door hen, die in voorloopige hechtenis zitten en tegen den regel, om het zwijgen bewaren, zondigen. „Geen oogenblik verwachtte ik, U hier te gen het lijf te loopen, kolonel Ash „Niet dien naam, Sproetige, wat ik je bid den mag", en de visscher-detective glimlach te kalm. „Je kent mijn kleine gewoonten in dat op zicht. Ik sta hier bekend als Brentnall, en daar het jou hetzelfde is, moet je dien naam gebruiken. Wat jou aangaat, als de Sproe tige „O, die naam is mij even goed als een an dere! Ik kan hem veranderen, wanneer ik maar wil! De Sproetige bracht zijn glas naar de lippen en liet met een „daar gaat U" den inhoud door zijn altijd dorstige keel glijden. „Dat is zoo, Sproetige. Nu, ik verwachtte ook niet, jou hier te zien, daar geef ik je mijn woord op. Wanneer heb je New-York verlaten?" „Wel, ik ging er vandaan „Stil", viel de kolonel hem in de rede, „ant woord niet. Ik had het niet moeten vragen Ik vergat, dat je mij het leven hebt ge red. Bij God, het is niet voor het eerst, dat ik er ternauwernood aan ontkwam, maar zoo!" en hij greep naar zijn glas om de tril ling te verbergen, die hem overviel, toen hij borretje ad êzien, ook 2 of 2 en Albert W., eveneens onbekend met het borretje, kTeeg van t zelfde laken een pak. De heer Piet en A. Z. hadden ook 'n hond meegenomen op hun duinkuiertje! Dit maak te echter de zaak vrij wat meer bedenkelijker zooals bleek uit de sterk verzwaarde straf maat 15 boete of 15 dagen. DAT LIEP MET EEN SISSER AF. De Hoornsche KI. Sm. was weer ge arriveerd, ten einde de verdere behan deling van zijn zaak betreffende het niet geldige rijbewijs met zijn tegenwoordig heid te vereeren. Door den heer Sm. werd aanstonds toegegeven, dat de dagvaarding de datum juist had, doch hij ontkende, dat be doeld rijbewijs door de ambtenaren ter too ning was opgevorderd. Hij zelf had dit consent, 1 Februari verloopen, met zijn an dere papieren welwillend aan een controlee rend belastingambtenaar afgegeven. Overi gens maakt de heer Sm. hoffelijk zijn excuus voor de veroorzaakte moeite en daar. het sop de kool niet waard was, werd volstaan met t opleggen van 4 boete of 4 dagen. STROOPERS CONTRA JACHTOPZIENERS. De heeren P. en A. Z. uit Egmond aan Zee hadden bezwaar gemaakt tegen de dag vaarding, die hen konijnendelven had aange wreven. Arie Z. beweerde voor dit doel geen schop in de handen te hebben gehad. Piet dolf naar de verscholen buit en Arie keek toe en luisterde. Maar Jan Diemer, de jonge jacht opziener, hield vast als 'n terrier en dus moesten de delvers zelf het onderspit delven De ambtenaar gewaagde van een slimmig heidje om slechts één boetestraf te krijgen Die vlieger ging niet naar boven en opge legd werd 10 boete of 10 dagen elk. De jachtopzieners Koelewijn en de Winter konden het met Engel Gr., die beschuldigd was met de lichtbak gewerkt te hebben, heelemaal niet eens worden. Engel beweerde, dat hij wel had geschitterd, maar niet met de lichtbak, doch door afwezigheid. Er vielen harde en onvriendelijke woorden, doch de rechter klemde zich vast aan de verbalisan ten en veroordeelde Engel tot 30 boete of 20 dagen en zijn kameraad Teun tot 20 boete of 20 dagen. EEN DUBBELGANGER OF EEN ZINSBEGOOCHELING? Op 23 Febr. ontdekten de jachtopzieners B. de Winter en D. Koelewijn in de duinen van jhr. Six te Egmond-Binnen op eenigen afstand een persoon, die zich kennelijk bezig hield met strikken zetten. Het gelukte hen dezen strikkenzetter te krijgen en gaf hij na eenige discussies op te zijn genaamd: Bertus van der Schans. Aangezien deze opgaaf werd gewantrouwd, werd besloten met den arrestant naar het gemeentehuis te Egmond aan Zee te gaan, doch in een onbe waakt oogenblikwist „B. v. d. Schans" 'm te smeeren en er voor te zorgen, dat men hem niet meer te pakken kreeg. Volgens informatiën van brig. Minnée zou bedoelde persoon zijn geweest de 25-jarige plaatswerker Nico K., voorheen wonende te IJmuiden aan den Zeeweg. Een jongmensch met een nogal opmerkelijk uiterlijk. Ondanks de jachtopzieners beweerden hem pertinent te herkennen, ontkende de plaat werker belist op gemelden datum en uur in de duinen te hebben vertoefd. Hij hield zulks ook nu beslist vol en om die ontkentenis te staven, vertoonde hij een stempelkaart, waar uit zou blijken, dat hij om 11 uur v.m te IJmuiden was om te stempelen, terwijl hij bo vendien een brief overlegde van een em ployé van het bureau, waarin werd verklaaid, dat hij om 11 uur v.m. op 23 Febr. te IJmui den aldaar aanwezig was. Volgens proces verbaal van de jachtopzieners zou hij echter ten 10.30 zich hebben bevonden in de Six- duinen te Egmond-Binnen. Deze zonderlinge zaak kon dus niet tot oplossing worden ge bracht en eischte een meer uitgebreid onder zoek. Aanhouding volgde dus en zoowel brief als stempelkaart werd in beslag genomen Verschillende getuigen, waaronder de heer Minnée, zullen in verband met deze schorsing worden gehoord. VROEG OPGEKLOMMEN, MAAR GAUW GEDUIKELD. De 18jarige chauffeur A. W. B. uit Hens broek had ondanks zijn jeudigen leeftijd al 'n half jaar als zoodanig dienst gedaan, doch zijn schijnbaar voorspoedige loopbaan werd heden plotséling ruw onderbroken door den kantonrechter. Hij had namelijk op 13 Febr. een vee-auto bestuurd en daarbij zoo slordig omgesprongen met de losse schotten van den wagen, dat een dier uitstekende schotten op den Kruisweg te H.-H.waard den auto trof van den exjJediteur H. v. d. Heerik uit Broek op Langenaijk. De slag was zoo hevig, dat de omwonenden verschrikt toesnelden. Gelukkig dacht aan de rammelende wielen van den dreunenden vrachtauto. „Wel, kolonel, ik „Het komt er niet op aan, Sproetige. Hoe minder je zegt, hoe beter het misschien voor je is. Weet iemand in de stad, dat je hier bent „Wel, mijn portret „Ja, dat ligt misschien op het hoofdbu reau. Maar daar hebben ze het nu te druk, om er naar te kijken. Maar dat doen ze mis schien later. Je bent tot dusverre dus nog niet herkend?" „Alleen door U, en het moet een knappe jongen zijn, die „Geen compUmenten, Sproetige! Dat zijn wij te boven. Je hebt je uitstekend vermomd maar de sproeten komen er doorheen." „Ja, vervloekt!" baatte de misdadiger hartgrondig uit. „Ik kan ze maar niet weg werken, om de mannetjes voor den gek te houden. Wat U betreft kolonel „Daar begint je alweer! Schei uit! We spreken nu over zaken"'. „Ja, goede zaken voor U, maar slechte voor mijIk dacht niet, dat U zoo gauw ach ter mij aan zoudt zitten, kolonel ,.Ik zit niet achter jou aan, Sproetige". De detective sprak rustig, maar de uit werking zijner woorden op den man, die te genover hem in een der meest beruchte cafe's van Colchester zat, was die van een schot. „Niet achter mij aan? Werkelijk niet?" en de Sproetige trok zich zoo plotseling terug van de rij glazen en flesschen, dat hij een glas met een tinkelend brokje ijs er in, om verstiet. „Niet achter mij aan, kolonel?" „Neen, ik ben hier gekomen om rustig te visschen, en ik hoorde hier toevallig van die bleef het bij materieele schade ad 107.63, die echter niet werd voldaan. De jongen was niet voor rede vatbaar, zeide de heer v. d. Heerik mismoedig. De kantonrechter was ten zeerste verbol gen op dezen nonchalanten stuurman, welke onwil lende stemming tot uiting kwam in het strenge vonnis: f 25 boet of 25 dagen en 6 maenden ontzegging rijbevoegdheid? VERSCHIL VAN OPINIE. De handelsvertegenwoordiger Nic. M. te Heiloo was op 13 Febr. niet op zijn qui vive, toen zijn dorpsgenoot, den kaashandelaar J. Wit, met zijn auto naar links van den rijweg wilde oversteken ten einde zijn garage te be reiken. De ter waarschuwing uitgestoken richtingaanwijzer werd door den heer M. niet opgemerkt en volgde, toen niet tijdig gestopt werd, natuurlijk een aanrijding, die aan den auto van den heer Wit een schade van 19.05 veroorzaakte. De heer N. M., heden ter verantwoording uitgenoodigd, bleek niet bereid te zijn schuld te erkennen en wenschte onverwijld in appél te gaan, toen hij werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen, met toewijzing der civiele vordering. OVERTREDING DRANKWET. De heer Corn. K., verlofhouder te Alk maar, proeft zelf niet veel van de verfris- schingen, die hij zijn clientèle ter consump tie voorzetten, zoo was hij niet op de hoogte van de alcoholische sterkte van een flesch Cherry-Brandy, in zijn verloflokaal aan wezig. Een hoofdagent van Politie was echter de voorproever met het noodlottig gevolg, proces-verbaal, inbeslagname der verdachte flesch met inhoud. Veroordecling niet minder dan 10 boete of 10 dagen met verbeurd verklaring der inbeslag genomen flesch. niks van! De zaak is aangehouden en we vree HET HEELE DING LIEGT! De heer Jb. v. d. P., bollenkweeker te Eg mond a. d. Hoef, bleek heelemaal niet ge sticht over de hem beteekende dagvaarding, waarin hem was ten laste gelegd het stoken van een vuurtje al te nabij een ter plaatse staande schuur. Dat hede ding liegt, bulder de de comparant verontwaardigd, daar deugt niks van! De zaak is aangehouen en we vrie zen, dat de verbalisant Minnée het hard te verantwoorden zal krijgen! DE NADEELEN VAN EEN WAGEN OP AFBETALING. De controleur Jan D. te Alkmaar toert in een huurkoop auto en kreeg 25 Febr. op de Noordervaart moeite met een dienaar der wet, die constateerde, dat het ntimmerbewijs niet klopte met den naam van den eigenaar. Dat klopte feitelijk wél, want de heer D. was nog een eigenaar met alle rechten. Enfin, het leek dan, dat de bestuurder was misleid door een onjuiste voorlichting en achtte de kanton rechter de schuld zoo onbeduidend, dat geen straf werd toegepast. WIE WAS DE CHAUFFEUR? Op 17 Juli 1932 werd te Uitgeest controle gehouden betreffende de wegenbelasting door den belastingambtenaar Stelpstra, ge assisteerd door veldwachter Bornebroek. Een aangehouden vrachtautomobilist, wiens geweten vermoedelijk niet zuiver was, gaf geen gevolg aan het stopsein en tufte met zooveel ruw geweld door, dat ambtenaar en veldwachter, om een dreigende verplettering te voorkomen, verplicht waren ijlings ter zijde te springen. Bornebroek kon echter nog tijdig het slordig op bordpapier met krijtlet- ters aangebrachte achterletter en nummer G 46660 noteeren. Een aanwezige motorrijder, de opzichter van den primairen weg Peters, 'n man met politiebloed in de aderen, vond het optreden van den chauffeur zoo onbehoorlijk, dat hij hem op den motor nazette en hem ook nog wist in te halen. Als verantwoordelijk voor gezegd nummer werd uitgevischt dat zekere Sim. R., 'n 29- jarig koopman uit Beverwijk, later te Am sterdam, de gezochte overtreder was, doch het gelukte zoo weinig contact met hem te krijgen, dat hij tenslotte bij verstek werd veroordeeld en zelfs in het politieblad gesig naleerd. Nu echter verscheen de gesignaleer de eensklaps voor het voetlicht en teekende hij tegen het vonnis verzet aan, welke .verzet zaak thans werd behandeld. Hij ontkende echter krachtig de gezochte chauffeur te zijn. Het nummer van zijn wagen was G 95979, maar wel gaf hij toe vroeger onder nr. G 46660 te hebben gereden, doch van de aanhouding te Uitgeest wilde opposant niets erkennen. De zaak werd aangehouden en de heer Peters, die destijds met verdachte sprak, zal met hem worden geconfronteerd. AUTOMATEN. Een paar eerzame winkeliers uit Castri- cum, duidelijk zichtbaar geen geregelde cliënten, de heer Joh. v. d. P„ tuinder en winkelier in sigaren en Nic. W. P., Adnkelen- de in chocolade etc., beiden te Castricum, ver schenen achtereenvolgens voor den kanton rechter ter zake overtreding van de politie verordening, waarin het exploiteeren van een automaat strafbaar wordt gesteld. De heerea fungeerde tevens als proefkonijnen, aange-< zien het gemeentebestuur zelf gaarne een principieel vonnis zag uitgesproken. Het be trof hier dan een sigaretten- en chocolade- automaat. Volgens de comparanten was de verordening, na eerst te zijn afgewezen, ein delijk voorloopig door gedeputeerde staten goedgekeurd. De ambtenaar verzuchtte, dat er ten slotte van de vrijheid van het menschdom met al die wetten en verordeningen weinig over* blijft. In dit geval achtte de ambtenaar de verordening onwettig en requireerde hij on- verbindbaarverklaring. Met betrekking tot de sigarettenautomaat zou nog kunnen bestaan het motief dat het verstrekken van sigaretten in strijd was met het rookverbod voor kinde ren, doch op dien grondslag was de veror dening niet geformuleerd. Wat betrof de chocoladeautomaat zou ook deze uitzonde ring niet kunnen gelden, aangezien door het verstrekken van chocolade geen enkel nadeel voor moraliteit of gezondheid kon worden teweeggebracht. De kantonrechter zal in deze princinieele kwestie over 14 dagen, dus op 14 Apri* schriftelijk vonnis wijzen. ONVERSTANDIG. De reiziger H. v. D. uit Ursem bereed een motor, waarvan de handrem weinig blijk gaf van deugdzaamheid, zoodat de motorrijder, die maar steeds verzuimde dat gebrek af doende te verhelpen, meermalen werd geea- langeerd en veroordeeld. De laatste maal te Purmerend zelfs voor 20 of 20 dagen. Ook thans kwam hij weer met dezelfde wrakke kar ter markt en werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. De rem schijnt nu in orde te zijn, maar goed ook, want de ambtenaar dreigde al met in beslag namr van het geheele vehikel! DE AANKOMENDE PAEDAGOOG WERD ZELF GECORRIGEERD. De 19-jarige heer Dirk H., uit Grootscher» mer, leerling der Rijkskweekschool te Alk maar, had zich op 20 Maart op het rijwiel gezeten, door een auto laten voorttrekken. Veel wachtend huiswerk en 'n stevigen oosten tegenwind hadden hem in verleiding ge bracht. Op de Noordervaart werd hij echter gesnapt door speurend diendersoóg. De amb tenaar vermaande den toekomstigen opvoeder tot het geven van goed voorbeeld en de kan tonrechter, vriendelijk gestemd ten opzichte van het sympathieke jongmensch, bepaalds de straf op slechts 3 boete of 3 dagen. UITSTEL VAN EXECUTIE. De reizende koopman H. H. K. uit den Helder ventte op 24 Maart in de Kabelstraat te Alkmaar zonder vergunning, werd op heeterdaad betrapt en met de gebruikelijken bon bedacht. Het oproepingsbriefje was ech ter niet geteekend en daar beriep de verdach te zich op. De ambtenaar zal er nu 'n da; vaarding van maken, wat voor den delii quent beteekent: Lood om oud ijzer- Mondelinge uitspraken. Overtreding der motor- en rijwlelwet: P. B. te Obdam 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. S. te Anna Paulowna 10 boete of 10 dagen hechtenis; H. B. te Bergen 4 boete of 4 dagen hechtenis; G. H. te Jisp 3 boete of 3 dagen hech tenis; K. P. te Z en N. Schermer, 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. S te Schoorldam 3 boete of 3 dagen hechte nis; J. C. P. te Alkmaar 8 boete of 8 dagen hechtenis; J. P. B. te Heemskerk 4 boete of 4 dagen hechtenis; C. J. H. S. te Bussum 4 boete of 4 dagen hechte nis; G. H. te Uitgeest 4 boete of 4 dagen hechtenis; M S. te Heiloo 4 boete of 4 dagen hechtenis; K. N. te Hensbroek 4 boete of 4 dagen hechtenis; A. R. te Alkmaar 4 boete of 4 dagen hechtenis; D. M. te Hensbroek 4 boete of 4 dagen hechtenis; L. V. te Haarlem 5 boete of 5 dagen hechtenis; H U te Ursem 12 boete of 12 dagen hechtenis; J D te Alkmaar, geen straf toegepast; A. W. B. te Hensbroek 25 boete of 25 dagen hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden; K. S. te Hoorn 4 boete of 4 dagen hechtenis; N. M te Heiloo 25 boete of '25 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 19 05 aan J. Wit te Heiloo. Overtreding politieverordening: W W te Haarlem 3 boete of 3 da gen hechtenis; J. V. K te Zwaag 3 boete of 3 dagen hechtenis; S. J. T. te Hoorn 3 boete of 3 dagen hechtenis; A. S. te Utrecht 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. A v. B te Amsterdam 3 boete of 3 dagen hechtenis; W. H te Alkmaar 4 boete of 4 dagen hechtenis; G. D te Warmenhuizen 2 boete of 2 dagen hechtenis; J J S te Haarlem 3 moordzaak. Ik werk er zelfs niet voor en ben ook niet van plan dat te gaan doen Niemand weet, dat ik hier ben, behalve mijn bediende Shag en jij. Ik weet dat ik op Shag aan kan en „Ik ben op Uw hand, tot de gemoederen bedaard zijn, kolonel! Ik ben erg voor U! Ik ben vergeten, dat ik U ooit gezien heb!" ,„Dat is goed ik dacht wel, dat ik op je zou kunnen rekenen. Daar dus niemand weet, dat ik hier ben (de kolonel wist niets van wat Shag aan den krantenjongen had verteld) kan ik mij verborgen houden en rus tig gaan visschen. Ik geloof ook niet, dat iemand te weten zal komen, dat ik hier ben Nu dan, Sproetige, ik houd van ronde woor den, als het er op aan komt, en dat is nu het geval, geloof-ik. Je hebt me pas het leven gered, dat weet ik. Ik ben er mij natuurlijk van bewust, dat ik ook wel leelijk gewond had kunnen wor den, of misschien voor eenige jaren in een ziekenhuis zou kunnen worden opgeborgen maar dat zou erger zijn geweest dan de dood. Ik houd het er dus voor, dat je mijn leven redde. Ik kon dien vrachtwagen niet verder uit den weg gaan dan ik deed, dat staat meer en meer bij mij vast Je bewees mij den grootsten dienst, dien de eene man dan anderen kan bewijzen, en dat zal ik niet vergeten, Sproetige!" „Neen, ik geloof, dat Uw geheugen Uw kracht is, kolonel!" „Dat is niets dan oefening. Sproetige. Jij redde mijn leven, maar ik geloof, dat de bordjes nu verhangen zijn, en hoewel ik niet zooveel voor jou kan doen, als jij voor mij' deed, kan ik je toch in zeker opzicht misschien wel helpen". „Daar kunt U wat op verwedden, kolonel!" „Luister, Sproetige!" De detective leunde voorover en sprak op zachten, ernstigen toon: „Zooals ik al zei, ben ik op het oogenblik niet met dit geval bezig. Daar ik geen ambte naar ben, ben ik niet gebonden, gebruik te maken van hetgeen ik weet of vermoed in deze zaak, en ik stel er niet veel belang is op het oogenblik. Ik zal je dus een kans eeven, zooals jij er mij een gegeven hebt. Het is wel niet precies hetzelfde, want jij zoudt er misschien niet het leven bij verliezen. Je hebt altijd duivelsch veel geluk, en je bent door meer gaatjes gekropen, dan ik ooit voor mo gelijk zou hebben gehouden. Het heeft dus den schijn, alsof ik onze rekening niet geheel en al vereffen, maar het is alles, wat ik na doen kan. Ik zal je niets vragen. Jij weet, wat je weet, en ik, wat ik weet. Nu dan. Sproe tige! Snij uit, zou gauw als een trein je kan meevoeren, en kom niet terug!" De sproetige Morgan maakte met zijn leege glas natte kringetjes op de tafel. Een kellner in de buurt ving zijn blik op en bracht meer drank. Nadat hij zich gelaafd had, zeide de Sproetige langzaam; „Kolonel. U gaat als een advocaat voor de rechtbank. Ik begrijp het niet heelmaal, maar ik houd het er voor, dat U mij vrij wilt late» gan!,:

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5