Stad m Omgeving Jildschcifteft tBitweniand den heer De Weerd, heeft ons in het gelijk gesteld. En voor de werkers is slechts één mogelijkheid om te komen tot lotsverbetering n.1. de omverwerping van de huidige maat schappelijke orde. Wat doet in deze dagen de Neutrale Bond van land- en tuinbouwers? Hij verbeuzelt zijn tijd niet met het zenden van adressen aan den minister in samenwerking met de reactionnaire katholieke en christelijke bon den. Maar de pogingen van het Boerenco- mité tot samenwerking te komen worden hooghartig afgewezen. Spreker eindigt met te zeggen, dat als de tuinders den stnlt*,Y1'' ten, zij zich onder de vanen van het Ned. Boerencomité hebben te scharen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd door een paar aanwezigen gebruik gemaakt. egmond aan zee. Vrijdagavond werd in de zaal van den Deer Mulder een vergadering Delegd. welke onder auspiciën stond van de IJm. Federatie. De heer Blaas zeide, dat de visschers bij de toekomstige overname dei productiemiddelen niet alleen die moeilijke arbeid hadden te verrichten, maar ook geestelijk in staat moes ten worden gesteld dit te doen Hierna gaf hij het woord aan den heer Bakker, adjunct inspecteur van den scheepvaart te IJmuiden. De heer Bakker ging na hoe in 1929 op een conferentie in Engeland een internationale conventie was tot stand gekomen. In dtze internationale overeenkomst is in art. 117 bepaald, dat de beide wachts aan boord bekend moeten zijn met de wet op het uitwijken. Dit, aldus spr.. is de grondtoon van ons betoog. Spr. gaf met een enkel voor beeld aan, n.1. met de IJm. 157 „Maria van Hattum", hoe door de onbekendheid van een en ander de Hollandsrhe zeelieden in het on gelijk gesteld werden, hoewel bij de Duit- schers ongetwijfeld de schuld lag. Men had geen mistsignalen gegeven In verband hiervan kleven aan het assu rantie-systeem geweldige fouten. Door enkele reeders wordt we! 12 pCt. premie betaald. De fout ligt hier bij de visscheriui zelf, om dat ze zich veelal niet voldoende kunnen ver antwoorden. Als het bedrijf weer op gang is, aLus spr., zullen er door de inspectie vragen worden gesteld Bij niet voldoende beantwoording mogen deze personen geen wacht meer houden. Het is niet zoo'n toer deze 31 bepalingen samen te behandelen aldus spr. Als hedenavond blükt dat er animo voor een cursus bestaat, zal de heer Bakker stuur man groote vaart, zich hiervoor beschikbaar stellen, aldus spr. Volgens de internationale overeenkomst komt er op ieder schip boven de 150 ton, en dat zijn alle IJm. treillers, een morselamp. De reeders hebben gezegd: de zeelui kunnen Ihet toch niet, maar ik zeg in 14 dagen kan je leeren sounderen. Dit is mijn geheele betoog, aidus spr. De heer Blaas hierna weer het woord ne mende, wees er op dat de arbeiders de taak hadden zich te bekwamen. De gelegenheid is er nu. Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen. Hiervan werd gebruik gemaakt door enkelen. De heer v. d- Berg vroeg of er gelegenheid was voor een cursus voor machinisten. Spr. de vragen beantwoordende, zeide dat hij hiervoor aan den Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs zou schrijven. Zoo beant woordde spr. ook de volgende vragen naar wensch, hierbij verklarende zich geen partij te mogen stellen, in het huidige conflict. Iemand urt het publiek raadde aan. dat "degene die aan een cursus wenschte deel te nemen zijn naam en adres opgaf aan het kantoor IJm. Fed., daar een en ander anders te lang zou duren. Dit werd goed gevonden. Hierna stelde spr. den leeraar voor, den heer Bakker, stuurman groote vaart, uit Vel- sen, kort geleden door de Italiaansche re geering gedecoreerd voor het redden van een groot aantal menschen. De heer Blaas gaUhierna nog het woord aan den heer Speelman, inspecteur van de scheepvaart te IJmuiden die als een oude bekende de menschen. veel succes toewensch- te, waarna de vergadering werd gesloten. NAZORG-ARBÈÏDSINRICHTINO. Gistermiddag heeft de afd. Alkmaar van de Soc.-Dem. Vrouwenclub een bezoek gebracht aan. de Nazorg-Arbeidsinrichting. Na een hartelijk welkomstwoord van den voorzitter der Nazorg#-Vereeniging leidde de secretaris de dames rónd tot nadere ver klaring van de werkwijze van de verschil lende toestellen voofhet maken en afwerken van matten èn borstels. Belangstellend volg- den de talrijke aanwezigen deze uitleggingen. Vele dames spraken er haar verwondering over uit, dat de jongens hier de verschillende werkzaamheden zoo in de perfectie leeren. Voor velen, die nauwelijks van de inrich ting in de oude Keetkolkschool iets afwisten, was het een openbaring deze nuttige instel ling te aanschouwen. Ijverig werkten de jongens ondertusschen voort aan matten, bezems en boenders. Ijve rig ook noteerde de werkmeester in dank de vele bestellingen. Duidelijk kwam nu uit. wat de voorzitter in zijn openingswoord zeide: De vereeniging moet het van de huisvrouwen hebben. Als zij ons werk nader kennen, geeft het plaatsen der artikelen weinig moeite. Na een uurtje rondgekeken te hebben, ver lieten de dames voldaan de inrichting. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. In de week van 28 Maart tot en met 3 April 1933 wer,den in het handelsregister te Alk maar o.m. de volgende opgaven inge schreven Nieuwe zaken E Hollfekier. dames- en heeren uniform- kleeding naar maat, Joubcrtstraat No 7. Den Helder. L. J. van Veen. bloemenhandel, Kruger- straat 23, Den Helder Maison Mamé, kapperszaak, Hoogerstraat No. 13. Texel. Den Burg. P. v. d- Meer. schildersbedrijf. Dahliastraat No. 48, Den Heider. Van Wijnen's Handelsonderneming, handel in bouwmaterialen. Westgracht Na 4', Den Helder. Wijziginggen: N. Ureem. huisschilder. Stationsweg K 88. Heiloo, zaak overgegaan op: H. N. Ursem. Langendijker Groenten Centrale, Dorps straat No. 395, Broek op Langendijk. Be stuurswijziging „Het Winkeier Veerhuis", eig. J. de Jong, cafébedrijf. Nieuw adres Alkmaar, Friesche- weg 8. Handelsnaam gewijzigd in: Café „De -riesche Poort". Coöp. Boerenleenbank. Dorpsstraat No. 2, Warmenhuizen. Bestuurswijzigingen. Opheffingen: J. Kestens. kleermakerij, Breedstraat A o. 12, Alkmaar. C. Groot timmerman, Kinheimstraai 14, Alkmaar. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. De Nederlandsche Vakcentrale beleg de op 1 April te Utrecht een congres van de Bestuurdersbonden aangesloten bij deze Vakcentrale, ter bespreking van het vraagstuk der werkloosheid. Door ziekte van den voorzitter, den heer Cramer, stond het congres onder leiding van het bestuurslid H. M. Roos Op een enkele uitzondering na waren alle bestuurdersbonden door een dele gatie vertegenwoordigd. De heer Eering hield een inleiding over de door de regeering getroffen steunregelingen en hetgeen te dezen aanzien geschiedt door de gemeentebe sturen. Vele afgevaardigden voerden het woord over de verschillende punten der agenda, welke ten slotte in de hieronder volgende motie, welke met algemeene stemmen werd aangenomen, werd sa mengevat. Het Bestuurdersbondencongres van de Nederlandsche Vakcentrale, gehouden te Utrecht op 1 April 1933; gehoord de besprekingen ten aanzien van het groote vraagstuk der werkloos heid; ge'et op de van de zijde van de Over heid getroffen maatregelen ten aanzien van steunverleening en werkverschaf fing; draagt het bestuur op: le. Aan alle die maatregelen steun te verleenen, welke kunnen leideu tot een inperking der groote werkloos heid; '2e. de regeering te doen kennen, dat, zoolang de toestand van crisiswerk loosheid voortduurt, art 4, punt 'ia van het werkloosheidbesluit 1917 zoo ruim mogelijk dient te worden toegepast; 3e. de regeering te verzoeken de ge troffen steunregeling aan een her ziening te onderwerpen: a) ten aanzien van den aftrek van inkomsten van gezinsleden, die daardoo.* belet worden voor gezins vorming zorg te dragen; b) ten aanzien van spaargelden van werkloozen, vaak onder moeilijke omstandigheden vergaard, om den ouden levensdag beter te verzeke ren, welke spaargelden bij bepaling van het steunbedrag buiten be schouwing dienen te blijven; c) ten aanzien van de wens"helijk- heid eener toeslag voor georgani- seerden ter voldoening hunner vak- vereenigingscontributie dl ten aanzien van de huurtoe- slag op de steunuitkeeringen deze zoodanig te stellen dat hij rekening houdt met de hoegrootheid va., den huur in redeliike verhouding tot den maatsehappelrken welstand van den werklooze vóór zijn werkloosheid; 4e. Aan te dringen bij de regeering en besturen van onderscheidene ge meenten, om werken, die niet ge rangschikt mogen worder onder objecten voor werkverschatfing. niet in werkverschaffing te doen uitvoe ren, doch als gewone werken, waar voor het normale uurloon dient te worden verzekerd; Verzoekt tenslotte het bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale om in sa menwerking, dan wel zelfstandig, te overwegen, wat door overheid en het particulier initiatief kan worden ver richt ten aanzien eener goede opleiding en vorming van jeugdige werknemers er. besluit voor de toepassing en uit voering een voortdurende propaganda te voeren. )yAstra", Nederlandss eerste geïll. maandschrift. Het Aprilnummer van Astra opent met het goed geschreven en stemmingsvolle ver haal „De Zwarte Gondel", van onzen oud stadgenoot J. F. Baer von Hemmersweil De schrijver laat het gegeven in Venetië spelen en voegt aan den tekst een aantal van de fraaiste afbeeldingen toe. Willem van Wal cheren stond een bijdrage af, „De Donkere Bril", die in het verre Oosten speelt en vol spanning is, terwijl Geoffrey Whitehouse een verhaal schreef „De Vossenjacht" getiteld, dat aan spanning niet wenschen overlaat. Van Ziircher is er ditmaal, in de serie „Kent U het Type?", de beschrijving van den Bour geois satisfait, terwijl Pepin de rubriek Uit Filmland verzorgde en het huweüjksleed in Hollywood beschrijft. De verdere inhoud van het periodiek wordt gevuld met een aantal vertalingen, onder welke het loopende feuilleton Kamer 700 een eerste plaats inneemt. Eenige mooie en aar dige gedichtjes, benevens tal van geestige plaatjes en luimige kwinkslagen zorgen voor een verdere en aangename opvulling. Een puzzle met mooie prijzen sluit het voortreffe lijke nummer, dat veel verscheidenheid bied* Magazine ,JJova". „Nova" van deze maand bevat o.m. een aardig verhaal uit het Russisch, „Een blijde Gebeurtenis" van Michael Zosjtjenko en een ontroerend geschiedenisje door A. R. R. ,,'t Klompje", met enkele lijntjes fijntjes ge ïllustreerd door Rd. O. Soeriamihardja. J. P. Baljé droeg ..Brieven uit Indië bij en Annie van Leeuwen een kort verhaal dat „Een Winteravond" heet. Uit de „ver taalde) novelle van Rita Weiman blijkt het verschil tusschen „Broadway en Hollywood". De Amerikaansche humorist CFHenry is vertegenwoordigd door „Wat er aan ont brak". In het filmsupplement komt een bijdrage voor van Conrad Veidt. Bernard Prins schrijft over Ossi Oswalda en over nieuwe regisseurs en Willem Landt over „Madame Butterfly als film". Tusschen den tekst als steeds verschillende mooi foto's van filmsterren. DE NOOD DER JODEN. Protestvergaderingen en steunaetie. De toestand in Duitschland en in het Oosten. Erger dan sinds eeuwen. Zondagmiddag hield de vereeniging „Israël", Nederlandsche Centrale Vereeni ging tot steun aan noodlijdende joden in het buitenland haar jaarlijksche algemeene ver gadering te Amsterdam. De voorzitter, mr. J. E. Hillesum, zei fn zijn openingswoord, dat in een tijd als deze de ge dachte van ieder, die zich jood voelt, uitgaat naar hen, die in de nabijheid van ons land te lijden hebben onder de ons bekende anti semitische uitwassen. Allicht zouden wij, door wat zich thans in onze nabijheid af speelt, ertoe kunnen komen, onzen aandacht te laten afleiden van den niet minder ernsti- gen noodtoestand, waarin de joden In de landen van Oost-Europa nog steeds verkee- ren. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, dr. E. H. vas Nunes, zeide, dat in overeen stemming met den nood der tijden ervan af was gezien, de jaarlijksche feestelijkheden te houden, verbonden aan de jaarvergadering. Zelfs de gewone propagandavergadering heeft men gemeend achterwege te moeten laten. Opperrabbijn A. S. Onderwijzer wees erop, dat kapitalen noodig zijn om den nood der joden in vele landen te lenigen. Hierbij doelt spr. nog niet eens op de broeders in Duitsch land. Het jaarverslag van den secretaris, prof. dr. D. Cohen, gaf een overzicht van den toe stand der joden. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester dr. E. H. Vas Nunes sloot met een bedrag van 16.234 gul den aan inkomsten en uitgaven, waaronder een bedrag voorkomt van 7200 gulden aan uitkeeringen. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Na afdoening van een aantal huishoude lijke zaken sprak dr. A. van Raalte over „De joodsche nood in dezen tijd". Sprker wees erop, dat sedert 1860 een mil- lioen joden den Oceaan zijn overgestoken Overal is verslechtering van het jodendom te constateeren, alleen in Rusland is hun toe stand verbeterd. Men mag constateeren, dat zij daar om hun religie niet worden vervolgd Ook jn Polen zijn geen vervolgingen, maar de economische politiek aldaar leidt tot ver arming. Een groot deel van de joodsche be volking is dan ook op philantropie aange wezen. Een derde deel van de joodsche bevol king of ongeveer een millioen zielen is werk loos. De hongersnood is in Polen veel erger dan bij het overige deel der Poolsche bevol king. Uitvoerig zette spr. den bitteren nood der joden aldaar uiteen aan de hand van een redevoering door den afgevaardigde Ro- tenstreich. In Letland en Lithauen is de toe stand niet beter, evenmin als in Roemenië In dit laatste land zijn de armste joodsche gemeenten. De berichten uit Tsjecho-Slowa- kije zijn beter; in Turkije is de toestand be- viedigend. De emigratie der joden uit Oos tenrijk neemt toe. Komende tot Duitschland, zeide spreker, dat de officieele mededeelingen van daar wel met een korreltje zout genomen moeten worden, omdat minister Goering onomwonden heeft verklaard, dat de politie er niet is om jood sche winkelhuizen te beschermen. Spr. con stateerde uit verschillende mededeelingen, dat Duitschland geen rechtsstaat meer is. De joodsche boycot zal niet meer worden voortge zet. als de buitenlandsche joden en de pers zich stil houden, m.a.w 690.000 Duitsche joden zijn thans gijzelaars. Wij zullen, zeide spreker, de eerstvolgende dagen moeten af wachten. De toestand der joden In de ge heele wereld, zoo constateerde spreker, is in de laatste eeuwen niet zoo ongunstig gewees' Ten slotte zette spreker het werk van „Israël" en de Internationale Steunbeweging uiteen en wekte op, te helpen, zooveel meu kan. Protestvergadering van het Oost- Joodsch Verbond. Zondagavond belegde het Oost-joodsch Verbond te Amsterdam een protestvergade ring tegen de jodenvervolgingen in Duitsch land. Als spreker trad Oberstudienrat dr. J. Klingen op. Spr. zeide, dat vervolgingen tegen joden niet nieuw zijn, maar wat nu in Duitschland is gebeurd, is meer dan alleen een vervolging van joden, het is volgens spr ee aanval op, een vermoorden van den geest In den loop van zijn rede trok dr. Klingen een vergelijking tusschen de ruwe Russische pogrom en de meer verfijnde, maar volgens hem even gruwelijke vervolgingen in Duitsch land. Reeds voordat de boycotbeweging offi cieel was aangekondigd, heerschte een bov cot, zooals spr. zelf in verschillende plaatsen kon constateeren. Volgens dr. Klingen is de eenige hoop, die den joden nog blijft, geves tigd op dat deel van het Duitsche volk, dat zich toch weer zal keeren tegen daden, zooals die thans voorvallen. Al zullen de mishande lingen in Duitschland ophouden, dan zijn toch de bestaansmogelijkheden voor de joden weggenomen, maar tenslotte, riep spr. uit, het is niet de eerste maal, dat de joden een woestijn van leed doortrokken, maar zij kun nen vertrouwen op de eigen kracth, die altijd in het volk leeft. Maar boven alles staat de wetenschap, dat de menschheid, en ook de groote meerderheid van het Duitsche volk, datgene, wat nu in Duitschland wordt ge daan, met beslistheid afwijst. Tenslotte nam de vergadering een reso lutie aan, die zich richt tot het geweten van het Duitsche volk en die tegelijk poogt te zijn een ondersteuning van de veel beproefde Joden in Duischland. De Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Het Nederlandsche Israëlietisch Armbe stuur te Amsterdam heeft in een Zondag ge houden spoedvergadering besloten, zijn in stellingen, voor zoover de ruimte en gelegen heid bestaat, beschikbaar te stellen voor het eventueel opnemen van joodsche vluchtelin gen uit Duitschland. Kennisgeving hiervan is geschied aan hei comité voor bijzondere Joodsche belangen. HYPOTHEEKBAND VOOR NEDERLAND N.V. ALGEMEENE WAARBORG MAATSCHAPPIJ N.V TE AMSTERDAM. Aan het 43ste jaarverslag uit te brengen in de op 7 April 1933 te houden algemeene vergadering van aandeelhouders, is het vol gende ontleend: Met tevredenheid kunnen wij op het af ge- loopen jaar terugzien, al bleven de bedrijfs resultaten door de tijdsomstandigheden bene den die van het jaa; 1931. Op 31 December 1932 bedroeg het totaal der 2836 uitstaande hypotheken 33.132.216.50 (v.j. 33 238 506). Het aan pandbrieven in omloop zijnde be drag vermeerderde met 423.300 en werd op 32.706.600 gebracht. De netto-winst bedraagt 238.294.95. De geschatte waarde van de onderpanden, verbonden voor de in 1932 gesloten leenin gen bedraagt 3.272.595, zoodat gemiddeld 65 20 pCt. der taxatie werd verstrekt. De rente der uitstaande hypothecaire lee ningen kwam gedurende het jaar 1932, de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, bevredigd binnen. Van het recht tot verkoop van hypothecair verbonden perceelen moest in het afgeloopen iaar veertien maal worden gebruik gemaakt. Steeds was de opbrengst voldoende daarop het restant-bedrag der hypotheek te verhalen. In één geval achtten wij het in ons belang mede te werken tot onderhandschen verkoop van het onderpand; wii moesten hierop een verlies boeken van 2.780.43, welk bedrag ten laste van de winst- en verliesrekening werd gebracht. Met een naamlooze vennootschap-debitrice kwamen wij, ter vermijding van executie, overeen de aandeelen voor 1 aan te koopen, welk bedrag ten laste van de onkosten- rekening werd gebracht. Voor verdere verlie zen bleven wij in het afgeloopen jaar geheel gespaard, terwijl evenmin onderpanden be hoefden te worden ingekocht. Voorgesteld wordt het dividend over 1932 te bepalen op 25 per aandeel, de extra reserve te doteeren met 40.021.60 en een bedrag ad 25.000 op buitengewone reserve over te brengen, waarna 14.879.84 op nieuwe rekening kan worden overgebracht. De waarde van de effecten van het belegd reservefonds, nam in '32 toe met 54 078 40, welk bedrag wij rechtstreeks aan de reserves toevoegden. Hierna zullen de gezamenliike reserves toenemen met 120.000 en bedra gen 1.340.000. Het geplaatst maatschap pelijk kapitaal en de reserves zullen dan te zamen beloopen 3.840.000. JEUGDIG BRANDSTICHTER. Vrijdagavond is voor den burgemeester te Barnèveld geleid een 16-jarige jongen uit de gemeente Apeldoorn, die bekende Zondag brand te hebben gesticht op in de gemeente Barneveld geleeen heide, waardoor een op pervlakte van 30 a 40 H.A. is afgebrapd. Zaterdag is de iongen gevankelijk naar Utrecht overgebracht. WORDT ASYLRFCHT GEHANDHAAFD? Naar „Het Volk" verneemt zal de heer Oudegeest deze week in de Eerste Kamer een interpellatie aanvragen om zich te vergewis sen, of de regeering thans ten aanzien van Duitsche vluchtelingen wel het asylrecht handhaaft. HET CONFLICT IN HET VÏSSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Chr. Bond van fabrieks- en transport arbeiders heeft de leden gevraagd te willen opgeven of ze naar zee willen gaan. De opbrengst van de in de rijksvischhallen te IJmuiden verkochte visch heeft in het eer ste kwartaal 1 255.545 bedragen, tegen verleden jaar 2.306.530. BEVORDERING VAN HET VISCHVERBRUIK IN NEDERLAND. I Jmuiden gaat een actie beginnen. Het bestuur der vereeniging IJmuiden's Bloei heeft besloten een actie te beginnen om 't verbruik van zeevisch in ons land te bevor deren. In overleg met het bestuur der IJmuider vischhandelsvereeniging zal bij alle gemeen tebesturen in ons land een onderzoek inzake het vischverbruik worden ingesteld en mede werking worden gevraagd voor den afzet van visch. VRACHTAUTO IN HET DAMSTERDIEP. De twee inzittenden verdronken. Gistermiddag om vier uur is een ledige vrachtauto van de firma J. Roggen, handel in zandsteeen en grint, gevestigd aan Het Win- schoterdiep te Groningen, welke op weg was naar Winneweer om te laden, tusschen Ten Post en Garrelsweer, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, in de bocht van den weg, tegenover de steenfabriek van de firma Bolhuis, in het Damsterdiep gereden Schoolkinderen zagen den wagen slingeren en daarna in de diepte verdwijnen. De inzittenden, ae 16-jarige A. Roggen zoon van den firmant, en de ongeveer 30-jari- ge chauffeur T. Arkes, wonende in de Molen straat te Groningen, konden eerst na twintig minuten door omstanders, die te hulp waren geschoten, uit de cabine worden bevrijd, en op het droge worden gebracht. Dokter van der Meer kon toen slechts den dood consta teeren. PEIL VAN HET ÏJSELMEER. Studiecommissie samengesteld. Ter bestudeering van het wenschelijke peil van het IJsselmeer heeft het bestuur der Zui- der-Vereeniging een commissie gevormd, waarvan voorzitter is ir Wouter Cool, alge meen secretaris van het Kon. Instituut vaa Ingenieurs. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Toen omwonenden hedenmorgen opmerk ten, dat het ongewoon stil bleef in het huis van de tam. Schaal te Warfum, waarschuw den zij de politie, die zich met geweld toe gang tot de woning verschafte Binnengeko men ontdekte zij, dat de beide bewoners door kolendamp bedwelmd te bed lagen. Een nader onderzoek toonde aan. dat de 80-jarige beer Schaal reeds was overleden. De toestand van zijn iets jongere zuster is zeer ernstig. INBREKER MET EEN LAMPJE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag I. werd ingebroken in de woning van baron de Smeth, hofmaarschalk van de koningin, aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag. Een der huisgenooten hoorde eenig gerucht en stelde daarop een onderzoek in. Hij zag een man met een lampje wegvluchten, doch was niet meer in de gelegenheid hem te achter halen. Uit een schrijfbureau is ongeveer 300 aan contanten ontvreemd. BRANDEN. Vee omgekomen. Zondagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den heer Peeters aan den Provincialen weg te Uden Tijdens het uitbreken van den brand was de vrouw alleen thuis. De boerderij met stallen en schuren brandde totaal af. Drie koeien, twee varkens en ongeveer vijftig kip pen kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. Te Erlecom bij Nijmegen. Gistermorgen omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, be woond door de gezinnen Van Roosendaal en Van Meurs te Erlecom in de Ooy. De bewo ners moesten overhaast de vlucht nemen. Zeven koeien, een varken en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Een groote voorraad hooi en stroo, alsmede de land bouwwerktuigen gingen in de vlammen ver loren. Binnen een uur tijd? lag alles tegen den grond. De oorzaak van den brand is onbekend. In een cartonnagefabriek. Zondag in den vroegen ochtend is brand ontstaan in het perceel Middelweg 36 te Lei den bewoond door den heer G. M. Seugling, koster van de daarachter gelegen luthersche kerk, die tevens een cartonnagefabriek drijft. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een kachel in die fabriek. Het perceel brand de geheel uit. VERKEERSONGEVALLEN. Oevaarlijk kinderspel. Het negen-jarig jongetje Dorresteyn is Zaterdagmiddag op den Eikbosscherweg te Hilversum—Utrecht overreden. Zijn borst kas werd ingedrukt, hij overleed vrijwel on middellijk. De oorzaak was een verkeerde manoeuvre van het slachtoffer dat op een voor hem te hooge fiets reed. De chauffeur is in zijn poging om een aanrijding te voorko men tegen een ijzeren lantaarnpaal aange reden, welke afknapte. NUMMERING CANDIDATEN- LIJSTEN. «n een gister gehouden zitting van het Centraal Stembureau heeft de loting plaats gehad voor de nummering van de voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt: S. D. A. P., in alle kieskringen, nr. 11; Communist. Partij Holland, in alle kies kringen, nr. 14; Vrijz. Dem. Bond, in alle kieskringen nr. 19; O. S. P., in alle kieskringen, nr 13; R.-K. Volkspartij in alle kieskringen nr. 4; Verbond voor Nat. Herstel in alle kies kringen nr. 29; Anti-Rev. Partij in alle kieskringen nr 33; Chr.-Hist. Unie in alle kieskringen nr. 24; R.-K. Staatspartij in alle kieskringen nr. 25; Vrijheidsbond in alle kieskringen nr. 15; Algem. Democrat. Unie in alle kieskrin gen nr. 3; Nat. Boeren-, tuinders- en middenstands partij. in alle kieskringen no. 6; Volkspartij-Hoofd- en handarbeiders in kieskring Haarlem, nr. 34; Plicht, Orde en Recht in alle kieskringen nr. 31. Algem. Ned. Fascislenbond (lijsten Baars) in alle kieskringen behalve in XI en XV no. 18; Recht en Vrijheid in alle kieskringen be halve in IV en XI nr. 16; Staatk. Oerej. Partij in alle kieskringen nr. 28; Herv. Geref. Staatspartij, in alle kieskrin gen. nr. 30; Kath. Dem. Bond (Veraart) in alle kies kringen nr. 20; Rev. Soc. Partij, in alle kieskringen nr. 32; Verbond van Nationalisten, in alle kies kringen nr. 35; Ned. Chr. Arbeiders Partij, in kieskring XI, nr. 5; Nat. Soc. Partij (De Joode), in kieskring X nr. 27; Chr. Dem. Unie, in alle kieskringen be halve I nr. 23; Lijst-Wolswinkel in kieskring XI, nr. 9; Lijst-Driesscheyn in kieskring XI nr. 8; Onafh. Zakenlui (Lampetje), in kieskring XI nr. 1 Lijst-De Wit in kieskring XI nr. 10; Zuiderzee partij in kieskring X nr. 2; Liist Eyking in kieskring X no. 1. Ned. Fascisten Unie in kieskring XI no. 2 Liist Eyking in kieskring XI nr. 7; Wij hebben de nummering alleen gegeven in zooverre de kieskringen X (Helder) en XI (Haarlem) er bij betrokken ziin.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7