DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De boycot-actie in Duitschland. DaqeÜikschOveezUht No. 79 Maandag 3 April 1933 135e Jaargang Behalve een ernstig incident te Kiel is de actie vrijwel rustig verloopen. Een verklaring van Streicher. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Wal vandaag de aandacht trekt,. Zeventig dooden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De boycot-actie tegen de Joden is Zater dag met alle strengheid doorgevoerd. Men vreesde en zeker niet ten onrechte dat het tot onlusten zou komen, doch gelukkig is dit meegevallen. Dat wil natuurlijk heelemaa! niet zeggen, dat er geen relletjes gebeurd zijn! Verre van dat! Kijk bij voorbeeld maar eens naar Kiel, waar zich een ernstig incident voordeed. Het bericht luidt als volgt: Een S.S.-man en een advocaat beschoten. Zaterdag heeft te Kiel een incident plaats gehad, waarover de regeering van Sleeswijk net volgende officieele rapport uitgeeft: De Joodsche advocaat en notaris Schumm heeft Zaterdagochtend tegen half twaalf te Kiel een S.S.-man, zekeren Wilhelm Asthal ter, in de Kehdenstrasse in den buik gescho ten en wel naar tot nu uit de ontvangen mededeelingen blijken zou, zonder eenig mo tief. De S.S.-man is in het ziekenhuis over leden. Een opgewonden menschenmenigte verzamelde zich voor de politie-gevangenis, voordat de door den opper-president bevolen overbrenging van den advocaat mogelijk werd gemaakt. De opgewonden menigte drong de politie-gevangenis binnen, waar Schumm door revolverschoten werd gedood. Het geheel heeft zich zóó snel afgespeeld, dat de politie de gebeurtenissen niet heeft kunnen verhinderen. De menigte drong ook nog de zaak van den vader van den advocaat Schumm binnen, waar de inventaris werd vernield. Omtrent de boycot-actie te Kiel is nog te melden, dat om 10 uur S A - en S.S.-posten zich voor de ingangen der Joodsche zaken en warenhuizen opstelden. Tegen 1 uur kwam het voor de Joodsche meubelzaak Schumm tot een woordenwisseling, waarna een vecht partij ontstond tusschen den eigenaar en diens zoon en twee S.S.-mannen. Bij deze ge legenheid is een schot gevallen, waardoor de 22-jarige S.S.-man uit Kiel ernstig in de borst werd gewond. Wat er precies gebeurde. Naar door de regeering in Sleeswijk wordt medegedeeld is de S.S.-man Astheimer niet aan zijn verwondingen overleden, zooais eerst werd gemeld. Betreffende het incident wordt van natio- naal-socialistische zijde vernomen: Twee voor het Joodsche meubelmagazijn Schumm in de Kehdenstrasse gepost staande S.S.-manncn maakten een jongeman, die de zaak wilde binnengaan, erop attent dat een Duitsche niet bij een Jood koopt. De jongeman verwij derde zich hierop. Kort daarna verliet de eigenaar van de zaak, Schumm, de zaak en verwijderde zich eveneens. Enkele minuten later kwam hij met bedoelde jongeman terug, die, naar thans blijkt, zijn zoon was. Beiden geraakten in woordenwisseling met de S.S.-mannen. Plot seling viel een schot. Astheimer werd getrof fen én moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De jonge Schumm werd uit den kelder van het huis van zijn vader, waar hij was binnen gevlucht, gehaald. Hij, zijn va der en andere familieleden werden gear resteerd. De operatie van Astheimer had een gunstig verloop. Hij is niet levensgevaarlijk gewond De advocaat Schumm uit Koningsbergen was enkele dagen geleden te Kiel aangeko men om zijn ouders te bezoeken. Betreffende de in het Rijk genomen maat regelen tegen de Joden, zijn de volgende be richten binnengekomen: Keulen: Om tien uur Zaterdagochtend is de boycot tegen Joden ingezet, de meeste zaken waren heelemaal niet open geweest, o.m. Tietz, terwijl de overigen gesloten wer den voor den aanvang van den boycot. Tot nu toe schijnt het nog nergens tot incidenten te zijn gekomen. Karlsruhe: In alle steden en dorpen in Baden is de boycot om tien uur Zaterdag ingezet. De Joodsche zaken waren tevoren evenwel reeds grootendeels gesloten. S t e 11 i nDe afweer-actie is ook te Stet- tin in vollen omvang doorgevoerd. De eige naars van Joodsche zaken hebben voor een groot deel, nadat de S.A.-mannen hun posten hadden bezet, hun winkels gesloten. Voor zoover de zaken openbleven, ging er niets om. Essen: In het geheele Roergebied is de actie tegen de Joden voorzoover die niet reeds enkele dagen geleden was aangevan gen ingezet. Het was noga! rustig. Erfurt: De meeste Joodsche zaken zijn bijna den geheelen dag gesloten gebleven. Frankfort a d M a i nDe meeste Joodsche zaken waren Zaterdag gesloten, terwijl voor andere S.A.-mannen geposteerd stonden. Ook voor de ingangen van de „Frankfurter Zeitung" stonden S.A.-mannen op post. Het verkeer ondervond geen stagna tie. Op de beurs werd van nat.-soc. zijde bij de christelijke bankiers er op aangedrongen geen zaken te doen met Joodsche bankiers en makelaars. M u n c h e n: Om tien uur Zaterdag is de boycot-actie ingezet tegen de 600 Joodsche zaken te Munchen, nadat reeds tevoren de plakkaten waren aangebracht. Tal van vrachtauto's reden door de straten In de och tenduren was het in de binnenstad zeer druk. K a s s e 1Op de Friedrichplatz voor het warenhuis van Tietz is een prikkeldraadver sperring aangebracht en een bord neergezet met het opschrift: „Concentratiekamp voor weerspannige staatsburgers, die inkoopen doen bij Joden". „Binnen deze ruimte be vindt zich een ezel". Het is nergens tot in cidenten gekomen. Goerlitz: Tot ongeveer 11 uur Zater dag was het rustig. Voor de zaak „Zum Strauss" te Goerlitz, een filiaal van het Kar- stadt-concern, verzamelden zich tegen dat uur een duizendkoppige menigte, welke op stormachtige wijze de sluiting van deze zaak eischte, welke tot dan toe niet onder de boy cot-campagne was gevallen Daar de opwin ding steeds grooter werd, begaf zich een S.A.-deputatie naar de directie der firma en drong er bij deze op aan de zaak te sluiten Aan dezen drang werd gevolg gegeven, zoo dat het filiaal van het concern sinds den middag gesloten was. Hannover: Het is hier en daar tot in cidenten gekomen, daar niet het geheele pu bliek wilde deelnemen aan de boycot en hier en daar met geweld de zaken probeerden binnen te dringen. Stuttgart: De groote warenhuizen wa ren Zaterdag gesloten. Tot nu toe zijn er geen incidenten gemeld. Breslau: De Joodsche zaken bleven voor het grootste gedeelte geopend. Kleine incidenten werden spoedig bijgelegd, zoodat de politie en de hulppolitie bijna nergens behoefden in te grijpen. Geen winkelruiten vernield te Berlijn. Om 6 uur Zaterdagavond was het in de straten van Berlijn aanmerkelijk rustiger Bijna alle S.A.-posten zijn intusschen terug genomen van de Joodsche warenhuizen. Hier en daar komt het weliswaar nog tot volksver: zamelingen, indien de menigte van meening is dat een of andere zaak toch nog wel Jood zou kunnen zijn. In vele plaatsen ziet men groepen schilders, die op de ruiten van Jood sche zaken het woord „Jude", het Davids- schild en eenige caricaturen aanbrengen. Ook voor eenige groote openbare gelegenhe den in de drukke straten ziet men hier en daar nog volksverzamelingen. Voor zoover is na te gaan heeft te Berlijn nergens een ernstig incident plaats gehad. Ruiten zijn niet vernield. De boycot van Joodsche lokalen duurde tot middernacht Reactie in Lithauen. Zaterdag hebben Joodsche studenten te Kowno een betooging gehouden, welke bezocht was door ongeveer 2000 personen. Er werd een resolutie aange nomen, waarin er bij de Joodsche ouders op wordt aangedrongen, hun kinderen af te nemen van het Duitsche gymnasium te Kowno. Bijna de helft der leerlingen van dit gymnasium is Jood. Op een bijeenkomst van het Joodsche verbond, eveneens Zaterdag gehouden, is besloten de volgende week in geheel Lithauen protestdemonstraties te beleg gen tegen de ontrechting der Joden in Duitschland. Op deze bijeenkomsten zou de uitwerking der campagne wor den behandeld. Verklaring van Streicher. Tegenover een vertegenwoordiger van de nationaal-socialistische parteikorrespondenz heeft, naar de bladen uit Munchen meidden, de leider der Centrale commissie voor de ver dediging tegen de Joodsche propaganda Julius Streicher, verklaard: Als succesrijk kenmerk voor de actie kan worden geconstateerd, dat zij door het ge heele volk wordt gedragen. Op de vraag, of hij gelooft, dat een her vatting der actie a.s. Woensdag noodig zal zijn, verklaarde Streicher: Volgens de be richten, welke tot nu toe zijn ontvangen, is te verwachten, dat een hervatting zal kunnen worden voorkomen. Mocht het internationale Jodendom den strijd evenwel willen voortzet ten, dan zal het kunnen zien, dat de N.S.D. A P. gereed is voor dezen strijd. Doch ook wanneer deze afweerbeweging haar einde vindt, zullen toch nog als veelbe- teekenende resultaten te constateeren zijn: 1. het internationale Jodendom ziet, dat het nieuwe Duitschland zich niet op schande lijke wijze laat te pakken nemen; 2. dat niet alleen het Joodsche volk, maar de geheele wereld door den ons door de Jo den zelf opgedrongen afweerstrijd is attent gemaakt op de Joden-kwestie, welke niet al leen een vraagstuk is voor het Duitsche volk, maar voor de geheele menschheid. Mededeeling betreffende even- tueele hervatting boycot. De centrale comité voor anti-Joodsche actie deelt mede: 1) Bij beschikking van de Rijksleiding der partijen en van het centrale comité is de boycot van Joodsche zaken, art sen, advocaten e.d. opgeschort tot Woensdagochtend 5 April de? ochtenJs om tien uur. Hiermede is de vroegere toestand hersteld. Plakkaten, munrbil- jetten e.d. welke in verband met den boycot zijn aangeplakt, moeten worden verwijderd 2) De boycot moet pas worden her vat, wanneer door het centrale comité de instructie hiervoor aan de plaatse lijke comités van actie zal zijn gezon den; 3) Ongeacht dit feit moeten de comités van actie de voorbereidingen zoodanig treffen, dat bij instructie de boycot op den vastgestelden tijd kan worden her vat en volgens het plan worden doorge voerd 4) voor de afweeractie over de geheele linie gelijk te doen zijn wordt voor het geval der hervatting van den boycot be paald, dat aan Joodsche zaken plakka ten moeten worden aangebracht met het opschrift: Deutsches Geschaeft". w.g. Streicher. Duitsche taal in beslag genomen, afkomstig uit Rusland, Zwitserland, den Elzas, het Saargebied en Oostenrijk. Voorts zijn pam fletten van den Roode Frontstrijdersbond, welke een beleedigende inhoud zouden heb ben voor de rijksregeering, de SA en de Stahlhelm en waarin op gewapenden op stand tegen de regeering werd opgewekt, in beslag genomen, evenals exemplaren van het op onwettige wijze te Berlijn uitgegeven or gaan der KPD „Die Rote Fahne" waarin werd opgehitst tegen de nationale regeering Voorts heeft de politie, naar zij mededeelt een groote hoeveelheid marxistisch-bolsewistisch materiaal in beslag genomen. Bij een taxi chauffeur werden 1500 geweerpatronen in beslag genomen. Buitenlandsche bladen verboden. De verspreiding van ongeveer een 25 bui tenlandsche bladen w.o. „De Tribune", Am sterdam zijn in Duitschland verboden. Som mige tot 22 September andere tot nader orde. Verbod van linksgeoriënteerde organisaties in Brtmswijk. Het staatsministerie van Brunswijk heeft bepaald, dat alle in Brunswijk bestaande or ganisaties van communisten en marxisten (gymnastiek-, sport- en zangvereenigingen, schaakclubs e d.) verboden moeten worden. Het dragen van insignes en vlaggen van zulke vereenigingen is in het verbod inbegre pen. Vakvereenigingshuis te Hannover gesloten. Zaterdagochtend zouder uit het vak veieenigingshuis der sociaal-democraten schoten zijn gelost, welke naar de politie- directie mededeelde, hebben geleid tot een onderzoek in iiet gebouw. Wapenen en eenige munitie werden in beslag genomen. Het vak vereenigingshuis werd hierna- van politie wege gesloten en een hulpnolitiewacht werd voor het gebouw gepost werd. Bomaanslag op vereenigings- lokaal te Hamburg. Op vereenigingslokaal dsr NSDAP. Zaterdagavond is een bomaanslag ge pleegd op een vereenigingslokaal der N.S.D A.P. in de Barmbeckerstrasse te Hamburg. Een onbekend gebleven persoon heeft een geladen bom in het lokaal geworpen. De bom ontplofte en richtte eenige schade aan Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Op de veranda van het huis werd een tweede bom gevonden, welke evenwel niet is ont ploft. Op het Bismarckmonument. Zaterdagmorgen zijn bij het Bismarckmo- numènt twee bommen gevonden ter grootte vpn ongeveer een vuist. De htlsche machines waren van lonten voorzien. Een der lonten was aangestoken. De lont van een der twee helsche machines was slechts ten deele afge brand en schijnt door den regen te zijn ge doofd. Op het politiepresidum hebben twee experts de bommen onderzocht. Het zijn twee cylindervormige ijzeren hulzen. Zij waren met ontplofbare stof gevuld, zooals in het mijnbedrijf gebruikelijk is. De grootte van de bommen zou evenwel, naar men van mee ning is, niet toereikend zijn geweest om ern stige schade aan te richten. Nietteman had den personen aan gevaar kunnen zijn bloot gesteld. Communisten gearresteerd. De politie heeft 11 communisten gearres teerd in velband met den bomaanslag welke is gepleegd op het vereenigingslokaal der nationaal-socialisten te Barmbeck. Bewezen is, dat er .verband bestaat tusschen dezen aanslag en die, welke beraamd was op het Rismarck-monument Wapendepots ontdekt. Da politieke politie te Recklinghausen heeft Zaterdag op verschillende plaatsen te Marl groote hoeveelheden handgranaten en mu nitie in beslag genomen. Bij den technischen leider van den verbo den Roodefrontstrijdersbond, den communis- tischen functionnaris Cichowski te Marl wer den 25 scherpe handgranaten en 10 slag hoedjes in beslag genomen. Voorts werden aan den spoordijk in het plaatsje Lippe be graven gevonden 68 handgranaten, eenige bommen, drie karabijnen, twee bajonetten en drieduizend geweerpatronen. Op een andere plaats werden 45 handgranaten opgegraven Vijftien communistische functionnarissen zijn gearresteerd. Te Geesthacht werden Zaterdag eenige huiszoekingen verricht door ongeveer 400 personen. De straten waren afgezet. Om acht uur werd een begin gemaakt. Tot nu toe zijn 28 personen gearresteerd. Bij eenige ■communisten is bezwarend materiaal en wa penen gevonden. Communistische geschriften in beslag genomen. Door de politieke politie in Wuertemberg is een aantal communistische bladen in de 100 communisten naar concentratiekamp. een De politiedirectie deelt mede, dat de mar xisten en communisten welke zich te Bremeii in verzekerde bewaring bevinden uit over wegingen van openbare veiligheid en orde Zaterdag voorloopig ongeveer 100 personen overgebracht zullen worden naar een con centratiekamp. Rector der Technische hoogeschool in Brunswijk gearresteerd. Gistermorgen is op het centraalstation de door de politie gezochte rector van de Tech nische Hoo:geschool te Brunswijk, prof. dr. Gassner door politicbeambten gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. De rec tor zou betrokken zijn b'-j de Stahlhelm- aangelegenheid. De brandstichting in het Rijksdag gebouw. De rechter van instructie bij het Rijksge recht deelt méde. dat op 9 Maart 1933 drie Bulgaarsche onderdanen zijn gearresteerd, die zich sinds langen tijd in Duitschland, in het bijzonder te Berlijn, hebben opgehouden, zonder zich bij de politie te hebben aange meld, en in links-radicale kringen hebben verkeerd. Zij hebben ook in verbinding ge staan met den brandstichter van het Rijks daggebouw. Een der Bulgaren was in het be zit van een valsche pas. De wet op de doodstraf. Naar de „Voelkischer Beobachter" mede deelt, bevat de rijkswet over het voltrekken van de doodstraf door ophangen slechts een voorschrift, dat qjet zoo moet worden opge vat, dat in het vervolg iedere ter dood ver oordeelde zal worden opgehangen. Veeleer zal de bevoegde autoriteit moeten beslissen, of de misdaad van den veroordeelde moet worden beschouwd als bijzonder vloekwaar dig en derhalve gestraft moet worden met ophangen. In wezen zal de nieuwe wet dus een „Wet van der Lubbe" zijn. Gevangenisstraf wegens verspreiding van berichten. Een zekere Loewenstein is door de recht bank tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens de verspreiding var berichten welke de nationale regeering niet welgeval lig zijn. Misdadige elementen zouden zich van SA-uniformen bedienen. De politie meldt, dat Zaterdagochtend in de buurt van den Botanischen tuin twee mannen in SA-uniform gekleed de woning binnendrongen van een Joodschen koopman. Zij verdwenen onder medeneming van 1000 RM. en 70 guldens. Naar zou zijn geconsta teerd, betreft het hier misdadige elementen, welke de SA uniform onrechtmatig zouden dragen. Tot nu toe heeft men de lieden nog niet kunnen opsporen. Een dergelijk voorval heeft Zaterdagavond tegen 11 uur plaats ge had in de Wollnerstrasse. Hier waren het mannen in den SS-uniform, die armbanden der hulppolitie droegen, welke een woning binnendrongen. Na een korte huiszoeking verdwenen zij met medeneming van twee jachtgeweren en 35 Mark in baar geld. Ook in dit geval zouden de onbekende daders zich op onrechtmatige wijze van den SS-uniform De boycot-actie in Duitschland; een ernstig incident te Kiel. (Dag. Overzicht.) De Joodsche rechtsgeleerden en de Hitler-regeering. (Buitenland.) Verschillende bomaanslagen en talrijke arrestaties in Duitschland. (Buitenland.) De voetbalcompetitie. (Sport en wedstrijden. 25-jarig bestaan gemeentelijk slachthuis. (Stad en omgeving.) Te Staphorst kiud doodgereden door autobus; een ander mei?je zwaar gewond en 10 personen licht gekwetst. (Binnenland.) Te Hooge Zwaluwe een vader van een gezin op een onbewaakten over weg doodgereden. (Binnenland.) Te Roosteren twee dronken Bel gen tegen een tram geloopen. Een doode. (Binnenland.) Zie verder Laatste berichten. hebben bediend. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. Von Hindenburg en Hitier eere burgers van Berlijn. De Berlijnsche gemeenteraad heeft aan von Hindenburg en Hitier een telegram gezon den, waarin de raad hen eerbiedig verzoekt, de hoogste onderscheiding van deze stad te willen aannemen. De nieuw gekozen gemeenteraden in Oost- Pruisen hebben Hitier thans ook tot eere burger benoemd. De Stahlhelm in Thueringen. Het Rijkspersbureau van de Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten deelt mede: Door een persbureau worden berichten ver spreid van de Thueringsche regeering, vol gens welke de verhouding van deze regeering tot de Stahlhelm. Bond van Frontsoldaten, opnieuw wordt geregeld. De bondsleiding van de Stahlhelm zal in verband hiermede direct de beslissing der rijksregeering verzoeken, daar zij op het standpunt staat dat zulk een regeling een groote, het geheele Duiüche rijk omvattende Rijksbond niet de zaak is van afzonderlijke landsregeeringen maar alleen van de rijks regeering. Een volgend bericht meldt, dat het minis terie van binnenlandsche zaken van Thuerin gen zich genoodzaakt heeft gezien voorloo pig ieder verkeer met de leiding van den gouw van den Stahlhelm voor Saele (Thue ringen) voorloopig te staken. Dezelfde me dedeeling is gegeven aan de districtsbureaux in Oost-Thueringen. Overeenstemming tusschen NSDAP en Stahlhelm in de Palz. De door de bondsleiders van den Stahl helm ter opheffing van de ontstemming tus schen NSDAP en Stahlhelm naar de Pfalz gezonden commissaris Overste von Xylander heeft Zaterdag een uitvoerige gedachtenwis- seling gehouden met de leiders der NSDAP en van den Stahlhelm aldaar. Deze vertrou welijke besprekingen hebben een opheldering tot stand gebracht van de door misverstan den ontstane en in de hitte van den politieken strijd scherp naar voren gekomen tegenstel lingen. De onderhandelingen zijn heden in Keiserslautern voortgezet en ten einde ge voerd, zoodat de twist als definitief bijgelegd kan worden beschouwd. Naar verluidt is ook overeenstemming be reikt over richtlijnen voor een nauwere sa menwerking tusschen de beide afweerbonden. Tot uitvoering van deze samenwerking zal de Stahlhelm een verbindingsofficier bij de re geering van de Pfalz benoemen, die zal wor den aangesteld tot commissaris voor de Pfalz. Naar verder verluidt zijn de beide bonden overeengekomen voor den eerstvol- genden tijd gemeenschappelijk het aannemen van nieuwe leden stop te zetten. Demonstraties tegen Hitier te New York. Ongeveer duizend personen hebben voor het Duitsche Consulaat-Generaal te New York een demonstratie gehouden tegen Hitier en Mussolini. Een deputatie werd niet tot het consultaat toegelaten. De politie heeft uit gebreide veiligheidsmaaregelen genomen. TORNADO'S EN WOLKBREUKEN IN AMERIKA Oost-Texas, Louisiana, Arkansas,, Mis- sissipi en Florida zijn geteisterd door eenige tornado's en wolkbreuken. In totaal zijn zeventig personen om het leven gekomen. Honderden personen werden gewond. De schade, toegebracht aan de te velde staande gewassen is zeer groot. Alle verbindingen zijn over groote afstanden onderbroken. Men vreest oyerstroomingen van de Mississippi.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1