dagblad voor alkmaar Politieke moeilijkheden in België. DE RAMP MET DE AKRON. Bagetiiksch OveeticfU !Buiie*itand No. 81 Woensdag 5 April 1933 135e Jaargang Na een hevige aderlating van de belasting betalers, staat de regeering thans voor een nieuw millioeneniehori. DE HONGERMARSCH NAAR BRUSSEL. Wat vandaag de aandacht trekt, Het luchtschip in een onweersbui geraakt en door bliksemstralen omgeven. - Het aantal dooden bedraagt waarschijnlijk 73. WAT KAPITEIN WILEY VERTELDE. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Sedert enkele dagen zijn de meeste ver keersagenten uit de Brusselsche straten ver dwenen. Alleen aan de absoluut gevaarlijke kruispunten zijn agenten opgesteld. De reden is, dat gansch de politie geconsigneerd werd, evenals de gendarmerie, met het oog op den communistischen „hongeropmarsch" op Brus sel De communisten hebben niet anders kunnen doen dan hun buitenlandsche vrien den, en hebben de werkloozen willen opruien om naar Brussel te marcheeren. Drie dagen waren hiervoor voorzien. Op den eersten dag moésten de werkloozen zich groepeeren. Den tweeden dag zouden zij in de provin ciale centrums bijeenkomen, en naar Brussel vertrekken. Den derden dag zouden zij te Brussel betoogen. Maar in Henegouwen, de industrieele provincie, waar de communisten inderdaad eenigen invloed hebben op de massa arbeiders, werd, zooals het de ge woonte is geworden bij sociale moeilijkheden, de handhaving van de orde uit de handen ge nomen van de burgemeesters, die veelal so cialisten zijn, om te worden overgedragen aan den gouverneur der provincie, die gen darmeriebrigades liet versterken en alle sa menscholingen op den (openbaren weg, alle betoögingen enz. verbood. In de groote steden als Gent, Luik, Charleroi en Brussel namen de burgemeesters ook een maatregel om betoogingen te verbieden, en zoodoende zagen de communisten geen kans zich te groepeeren. De socialisten hebben zich af zijdig gehouden. Zij willen niet in de kaar ten spelen van hun communistische tegen standers, die, met hun beperkt aantal aan hangers, er toch in hebben kunnen slagen een ware bedreiging te vormen van de hoofd stad. Doch de bekende troebelen van het vorige jaar te Charleroi hebben de autoritei ten tot voorzichtigheid aangespoord. Het is toen gebleken, dat de communistische propa ganda de leiding uit de handen had genomen van de socialistische mandatarissen en een revolutionnaire m;nd^rheid de arbeiders op ruide tegen het gezag En hierom werd krachtig opgetreden Het is trouwens be kend. dat sedert de bewogen mijnstaking de regeering aan de militaire autoriteiten op dracht heeit gegeven alle maatregelen voor te bereiden om sociale troebelen onmiddel lijk en met kracht te onderdrukken. De gen darmerie is dan ook versterkt en op een nieu we basis georganiseerd Plannen zijn uitge werkt. En wij hebben den indruk, dat de com munistische agitatie van het oogenbiik aan leiding is geweest otn een algemeene oefe ning te houden!De regeering staat er blijkbaar op geen twijfel over te laten be treffende haar inzichten om het gevestigde gezag met alle middelen te doen eerbiedigen. De buitenlandsche voorbeelden richten haar in de opvatting, dat een gezonde democratie moet weten af te rekenen met alle ontbinden de elementen, om de gemeenschap blijvend alle grondwettelijke vrijheden te waar borgen. De communistische propaganda, die er zich feitelijk slechts op toH*gt de socialistische propaganda op de spits te drijven, vond. voor nieuwe agitatie stol in het werkloosheids probleem, den kanker van alle landen en, zou men kunnen zeggen, van alle tijden De re geering is verplicht op energieke wijze de oplossing van den werkloozensteun ter hand te nemen, omdat deze kwestie innig is ver bonden met de financieele middelen van het land. De bestrijding van het werkloosheids probleem in zijn geheel vraagt evenveel aan dacht, ongetwijfeld, doch men beseft, dat deze nog van andere factoren dan nationale afhangt en evenmin hier als in de andere lan den kan worden geforceerd zonder verbete ring van den internationalen economischen toestand, terwijl de werkloozensteun op na tionaal gebied een oplossing krijgen kan. En deze is des te meer geboden, daar de finan cieele toestand opnieuw sombere vooruit zichten geeft. De Belgische begrooting; een groot tekort verwacht Op het oogenbiik leeft de regeering met voorloopige twaalfden. De begrooting voor het loopende jaar is nog in de Kamer in be spreking en reeds moet men er rekening mee houden, dat de berekeningen verkeerd zullen uitvallen en, als er geen maarregelen wor den genomen, op het einde van het jaar op nieuw een groot tekort zal moeten bijgepast worden. De minister van financiën, ae neer 'Jaspar. die de ware regeeringsleider is, heeft het in een ophefmakende rede verkondigd in de Kamer. Drie maanden nadat van alle be lastingbetalers een nieuwe belangrijke in spanning is gevraagd, die tot het maximum van de fiscale mogelijkheden heeft geleid, en een maand na de indiening van de begroo ting, moet de minister van financiën mede- deel en, dat, zooals de eerste maanden van het begrootingsjaar hebben bewezen, wan neer er niets wordt gedaan, het tekort ten minste 600 tot 700 millioen zal bedragen. Bij benadering geschat, want de waarheid is, dat de administratie een milliard voorziet. Er is geen ander middel meer om een tekort aan te vullen dan bezuinigingen. Op pathetischen toon verklaarde de heer Jaspar, dat het gaat om het bestaan van het land, om zijn toe komst, om de welvaart van iedereen, om zijn onafhankelijkheid, want een arm land komt onder de financieele heerschappij van de banken, terwijl het parlementair regime niet zou weerstaan aan een financieelen onder gang. Eenerzijds zijn de fiscale ontvangsten min der dan werd verwacht. Alle diensten boe ken minder dan de budgetaire schattingen. De crisis blijft alles wat belastbaar is ver minderen, terwijl de belastingontduiking door alles wordt aangemoedigd, in de eerste plaats door de hooge eischen, die worden ge steld aan iedereen. Anderzijds zijn de voor uitzichten betreffende de uitgaven evenmin verwezenlijkt en meer speciaal zijn de uitga ven voor de ouderdomspensioenen en voor werkloozensteun nog toegenomen. Voor het eerste kwartaal van dit jaar heeft de schat kist 210 millioen frank betaald aan steun tegen 155 millioen het vorige jaar. Men heeft 55 millioen meer uitgegeven, terwijl, om in het kader van de budgetaire vooruit zichten te blijven, 60 millioen minder had moeten betaald worden. Het vorige jaar werd 600 millioen uitgegeven aan ouder domspensioenen. Volgens den gang van za ken van het eerste kwartaal zal dit jaar 800 millioen moeten worden betaald, enz. De alarmkreet van den minister was dus .vel noo- dig en men begrijpt moeilijkt het verzet van de christen-democraten tegen de herziening van de basis, waarop aan de werkloozen steun zal worden toegekend, verzet, dat bijna een crisis heeft uitgelokt. Iedereen is het er over eens, dat zoowel inzake ouderdoms pensioenen als inzake werkloozensteun tal- looze misbruiken bestaan, die moeten worden uitgeroeid. De werkloosheidverzekering In België worden de arbeiders tegen werk loosheid verzekerd, d.i. zij verzekeren zich vrijwillig. Alle verzekeringskassen hebben hun geld echter sedert jaren uitgeput en wat zi] aan hun leden betalen wordt hun gegeven door de schatkist. Doch alhoewel de toestand be rekkelijk niet is verergerd, is het aantal volledige werkloozen met 21 pCt. toegeno- !T.en'r,terw.1l' de gedeeltelijke werkloozen met o pLt. zijn verhoogd. Dit vindt zijn oorzaak menn, dat de teg ;,i werkloosheid verzekerde "SiT? n°g n'et de helft vormen van het aantal Belgische werklieden. De anderen die werkloos worden, hebben alleen hulp van de openbare weldadigheid. Doch om deze hulp t£ bekomen moeten zij lid worden vnn een verzekeringskas, die hen, na een stage, van de betalingen zal kunnen laten genieten Sedert de werkloosheid ernstige verhoudin gen heeft aangenomen, is 'net aantal werk loozen, dat niet meer ten laste van de open bare weldadigheid, maar ten laste van de verzekeringskassen, d.i. den Staat, is, toege nomen in de opgegeven verhouding. Dit wijst op een gebrek in het systeem en daarom heeft de regeering de basis ervan door een com missie doen herzien, die maanden lang heeft gewerkt en waa-van de besluiten nu voor het grootste gedeelte in een koninklijk besluit zijn bekrachtigd. Men verwacht, dat zij 100 millioen zullen doen besparen, door misbrui ken uit te roeien. De staat van behoeftigheid werdt nauwkeurig omschrecen en er' is een stelsel van controle dezer behoeftigheid vast gesteld, dat van het grootste belang is. Het doel is te bereiken, dat wie werkelijk geen steun behoeft om en minimum te bekomen van dezen steun wordt uitgesloten. Het is tegen ezp nieuwe regeling, die wij niet verder in bijzonderheden kunnen uit eenzetten, daar dit ons ti er zou voeren, dat de communisten de werkloozen hebben willen in het harnas jagen. De opzei is mislukt. De toestand is nu van diet\ aard, dat de ware werkloozen er alles bij zouden verliezen, wanneer de schatkist de middelen zou missen om hen te helpen. Een groote leening is in de huidige omstandigheden uitgesloten. Slechts door bezuiniging is een oplossing mogelijk, bezuiniging en uitroeiing van misbruiken Werkloozensteun irag geen rem worden voor den arbeid en niet den vorm van een pensioen aannemen. Men gaat nu beslist dezen weg op en de eenige lichtpunten zijn, dat de regee ring vastbesloten schijnt fich niet van haar stuk te laten brengen door politieke manoeu vres en geen middelen in aanmerking wil ne men als b.v. inflatie. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Besluiten van het Rijkskabinet. In de gister gehouden kabinetszitting, waaraan voor de eerste maal werd deelgeno men door den nieuwen president van de Duit- sche Rijksbank, dr. Schacht, heeft het kabi net eenige wetsontwerpen afgehandeld. 1. Het wetsontwerp betreffende het slach ten van dieren, waarbij wordt bepaald, dat warmbloedige dieren bij het slachten tevoren moeten zijn verdoofd (verbod van ritueel slachten). Deze wet is reeds in eenige lan den ingevoerd en is in overeenstemming met een ouden eisch der vereeniging voor die renbescherming; 2. Een wetsontwerp tot afweer van poli tieke daden van geweld. Hierbij wordt be paald: Met den dood of levenslange opslui ting in een tuchthuis of 15 jaren tuchthuis straf kan worden veroordeeld: a. Die zich schuldig maakt aan het ge bruik van ontplofbare stoffen om menschen- levens in gevaar te brengen; b. Hij, die openbare gebouwen in brand steekt of opblaast of hij, die een brand sticht met het doel de bevolking angst of schrik aan te jagen; c. Gifmenging, overstroomingen, aansla gen op spoorwegen, vergiftigingen zullen eveeens op deze wijze worden bestraft. De Pruisische justitie. De Rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Justitie Kerrl, heeft een de creet uitgevaardigd, waarin hij verklaart het als Rijkscommissaris voor de Justitie in Pruisen een plicht te achten de bestrijding van de corruptie te leiden. Daarom bepaalt Kerrl, dat een bizondere afdeeling bij het ministerie van Justitie in Pruisen zal 'worden ingesteld ter bestrijding van de corruptie in den staat, het bedrijfsleven en de „haute finance". Voorts verklaart Kerrl zich tegen het op vrije voeten stellen van verdachte personen tegen cautie. De tijd, dat het volk er van kon spreken „de kleinen worden gehangen en de grooten laat men loopen", moet voorbij zijn. Joodsche advocaten in Pruisen. Rijkscommissaris Kerrl, heeft nog een tweede beschikking uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat het aandeel dat Joodsche advocaten mogen hebben in de rechtspraak in Pruisen in verhouding moet zijn tot dit tot de overige bevolking. Beroep Poolsche Joden op Engeland. De Poolsche Joden zijn voornemens aan de Britsche regeering het verzoek te richten, de bescherming op zich te nemen van de Jo den in Duitschland. Dit verzoek wordt ge motiveerd met het feit, dat Engeland als houder van het mandaat over Palestina mO' reel gehouden is de Joden in de geheele we reld te beschermen. Arrestaties van autoriteiten Naar het Berliner Tageblatt verneemt zijn in verband met de affaire van den consul generaal Rund, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan ernstige douaneovertreding nog gearresteerd de directeur-generaal van de Reichskraftsprit G. m. b. H.. Alberti, ter wijl naar de gedragingen van 5 andere per sonen nog een onderzoek wordt ingesteld. 1 Mei feestdag in Duitschland Naar de Nationaal Socialistische bedrijfs cel lenorganisatie mededeelt, ligt het in het voornemen in geheel Duitschland den eersten Mei te vieren als den dag van den Duit- schen arbeid. Bizonderheden z ij n nog niet vastgesteld. WAPENS TE GRAZ IN OOSTENRIJK GEVONDEN. Naar uit Graz gemeld wordt, zijri in een kelder van de coöperatieve verbruikersver eeniging aldaar belangrijke hoeveelheden wapens gevonden, o.a. 134 infanteriegewe- ren, een volledig zwaar machinegeweer, 23 machinegeweerloojJen, talrijke onderdeden en verder 65.000 schoten munitie, 8 kisten handgranaten en een kist sabels. DE KWESTIE VAN OOST-GROENLAND. De Deensche regeering in he' geli|k gesteld. Onder buitengewone belangstelling heeft het permanente hof van internationale justi tie te De Haag hedenochtend om 10 uur uit spraak gedaan in de zaak betreffende het ju ridisch statuut van sommige deelen van Oost-Groenland, waaromtrent tusschen De nemarken en Noorwegen geschil bestond. Zooals men zich zal herinneren, had doorwegen op 10 Juli 1931 .verklaard te zijn overgegaan tot inbezitneming van een bepaalde streek in Oost-Groenland. Naar aanleiding daarvan had Denemarken bij het Hof een vordering aanhangig gemaakt, tot onwettigverklaring van die inbezitneming als zijnde een inbreuk op den bestaanden rechtstoestand. Met 12 tegen 2 stemmen heeft het hof beslist overeenkomstig de con clusie van de Deensche regeering en de con clusies van de Noorsche regeering welke hiermede in strijd waren verworpen. EEN ZONDERLINGE. Een 68-jarige bedelares is te Lebanon (Pennsylvania) bewusteloos van uitputting en honger aangetroffen. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij spoedig over leed. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw een bedrag van 1000 dollar op de bank had staan en dat in de zoomen van haar kleeren eveneens bankpapier verborgen was. Hoe veel geld zij in haar kleeren verborgen had, kon evenwel niet worden vastgesteld, daar de vrouw aan een besmettelijke ziekte leed, in verband waarmede haar kleeren terstond ver brand werden. De beteekenis der Ned. margarine- industrie. Inbraak in het spoorwegstation te Schoorl (Stad en omgeving). De ramp de Akron. Waarschijnlijk 73 opvarenden om het leven geko men. Een tweede luchtschip even eens verongelukt. (Buitenland.) Een Fransch luchtschip door den stbrm vernield. (Luchtvaart). In een warenhuis te Dirksland zijn 15000 tomatenplanten vergiftigd door zwaveldamp. (Binnenland) Folie boerderijbrand te Weert. (Binnenland). In de kwestie over Oost-Groenland heeft het intern, hof van justitie heden Denemarken in het gelijk ge steld. (Buitenland). Zie verder laatste berichten. De geredde eerste officier van de „Akron", Wilcy heeft van boord van den Amerikaanschen torpedojager „Tucker" het volgende draadlooze rap port gezonden: Maandag om 20 uur 45 plaats, tijd za gen wij op 30 mijlen ten Zuiden van Philadelphia een onweersstorm Wij volgden onzen tocht in Oostelijken koers en tegen middernacht gingen wij ook nog in Oostelijke richting. Plotseling ging de „Akron" naar omlaag, waarop ballast werd uitgeworpen. Daarna kon het luchtschip weer stijgen. Enkele mi nuten later kwam de „Akron" midden in den storm terecht en werd hevig heen en weer geslingerd. Daarna daalde het luchtschip weer en de achtci steven ging daarbij sterk omlaag, reden waar om opnieuw ballast werd uitgegooid Een deel van de roerinrichting werd weggesleurd. De „Akron" zonk steeds lager naar het wateroppervlak. Bij het neerkomen werd het luchtschip ver nield. In het licht van den bliksem zag ik, dat vele leden der bemanning in zee zwommen. Het luchtschip dreef snel af De discipline was onberispelijk. Vermoedens betreffende de oorzaak van de ramp mef de „Akro? De door het Duitsche tankschip „Phoe- bus" geredde eerste officier van het luchtschip „Akron", Wilcy, heeft het staatsdepartement voor Marine medege deeld, dat de „Akron" op het oogenbiik van het ongeluk heeft vlam gevat. De directe oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. Te New York is men van oordeel, dat het luchtschip door den bliksem getrof fen kan zijn. Daar het luchtschip even wel gevuld was met helium, schijnt een gasontploffing buitengesloten, omdat, zooals bekend, helium niet ontvlambaar is. Dit blijkt ook uit het feit, dat de „Akron" nog eenigen tijd drijvende is geweest. Tal van vliegtuigen, waarin journalis ten hadden plaats genomen, heeft Dins dagochtend in een kring van 20 mijlen rondom de plaats van de ramp gecir keld. zonder ook maar het mir.ste spoor van het luchtschip of de bemanning te vinden. Het staatsdepartement van Marine deelt mede, dat het Amerikaansche kustwachtschip Tucker stukken wrak hout heeft opgevischt op 15 zeemijlen ten Oosten van Kaap Barnegat. De „Tucker" wordt met den eersten officier van de „Akron", twee andere leden der bemanning en het stoffelijk overschot van den officier-marconist aan boord tegen den avond te New York verwacht. President Roosevelt heeft zijn neef, den onderstaatssecretaris van het >:i- nisterie van Marine, Henry L. Roore- velt, naar Lakehurst (New Yersey) ge zonden om de leiding op zich te pemen van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp De experts kunnen er tot nu toe nog geen verklaring voor vinden, hoe het mogelijk is geweest, dat de „Akron" ten gevolge van een bliksem inslag is vergaan. De Good Year Cy te Akron (Ohio), waar het luchtschip is gebouwd, deelt mede, dat de theorie volgens het welk blikseminslag ^e oorzaak zou zijn, on houdbaar is, daar de „Akron" met he lium was gevuld en zich in goeden staat bevond. De positie van het wrak van de „Akron". He. wrak van het luchtschip „Akron" bevindt zich op 39 gr 25 min. N B en 73 gr. 53 min. W.L. in de Barnegat-Baai. in congreskringen verluidt, "dat de constructie van het luchtschip fouten heeft vertoond en dat het herstel van de „Akron". na het ongeval, dat het lucht schip verleden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet grondig is uitgevoerd. Een onderzoek naar de oor zaken van de ramp zal dra volgen. De minister van Marine Swanson deelt mede, dat het onderzoek naar het verongelukken van de „Akron" door de regeering is gelast. Hij verklaarde voorts nimmer voorstander te zijn geweekt van luchtschepen en dat. het in aanbouw zijnde luchtschip „Macon" pas na suc cesvolle proeftochten door het ministe rie van Marine zal worden geaccep teerd. De meening van Dr. Eckescr. Dr. Eckener zeide nog, dat de moge lijkheid, dat een onweersstorm het luchtschip zou hebben vernield, zoo, dat het door van boven komende koude lucht tot den waterspiegel zou zijn ge drukt, om zoo te zeggen volkomen te bestrijden is. De ervaringen hebben Dr. Eckener geleerd, dat het luchtschip wel is waar een eind naar onder kan wor den gedrukt, maar dat koude luchtstroo- mingen steeds spoedig tot staan komen. Het geval dat het schip naar boven zou worden gedrukt daarentegen is ineer voorgekomen en ook begrijpelijk. Thans blijft dus nog over de kwestie van brand aan boord. Zoo'n mogelijk heid bestond. Daar het ontsteken van brandstof zou mogelijk te veel drijf kracht kunnen verloren zijn gegaan. Hij meende evenwel nog eens nadrukkelijk te moeten verklaren, dat dit slechts zijn meening is. Het is een mogelijkheid. Dr. Eckener, die vandaag te Berlijn een voordracht zou houden, heeft deze onder den indruk van de catastrophe afgezegd. Hij motiveerde dit met het feit, dat hij door de ramp vele vrienden, kameraden en medewerkers heeft ver loren en dat hij zelf in zijn geheelen ar beid en zijn vérgaande plannen wordt belemmerd. Slechts enkele stukken wrak hout gevonden. Volgens ontvangen draadlooze be richten zijn, naar het staatsdepartement mededeelt, tot nu toe slechts enkele wrakstukken van de Akron" gevonden. Er zijn nog twee lijken geborgen. Wrakstukken gevonden. Het Amerikaansche s.s. „George Washington" deelt radiografisch mede, op 39 gr. 31' N B. 74 gr. 12' W.L. het om hulsel en andere wrakstukken van het luchtschip Akron drijvende te hebben gevonden. Het onderzoek en de verklaringen van ooggetuigen en overlevenden schijnen ie bevestigen, dat de Akron tijdens een hovig onweer door verticale windvlagen

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1