DE RAMP VAN DE „AKRON". ALKMAARSCHE COURANT S MERCURIUS HAVERMOUT ^Buitenland Rechtszaken iBinnenland Jieck S. Sxhocl No. 82 DONDERDAG 6 APRIL 1933 Een interessante voordracht. E; CENT PER PONDSPAK Voor de Huisvrouw. Moor kleine tuinen. Het onjuist afwerpen van ballast kan volgens Ar. Eckener de oorzaak van de ramp zijn. De commandant van het luchtschip Graf Zeppelin, dr. Eckener, was gistermiddag gast bij het wekelijksch noenmaal van de Berlijn- sche Rotaryclub en hield bij deze gelegenheid een uitvoerige en zeer belangwekkende voor dracht over de catastrophe van het Ameri- kaansche luchtschip de „Akron". Aan deze lezing ontleende het Hbld. het volgende: Dr. Eckener heeft met zijn luchtschepen reeds tallooze stormen en stormbuien mede gemaakt, en ook alle hem bekende lucht schipcommandanten waren tot nog toe met hem eens, dat het nog nimmer voorgekomen is dat een luchtschip door een verticaal van boven komende bui tegen den grond of tegen de wateroppervlakte gedrukt is. Komt na windstil weer een onweer opzetten, dan ont staat dit steeds door koude luchtstroomen die bij gewonen storm een horizontale richting hebben en die zooveel snelheid kunnen ont wikkelen dat een luchtschip met volle kracht en motoren werkend, er niet tegen op komt. blijft stilstaan en ten slotte zelfs achteruit gedrukt wordt. Gevaarlijk is zulk een hori zontale storm echter nooit gebleken, ja, de lassagiers merken er zelfs niets van, omdat iet schip vrijwel bewegingloos in de lucht blijft. Gevaar schuilt slechts in de kans dat men onder zulke omstandigheden zijn benzine ver bruikt zonder van de plaats te komen en daardoor midden in de reisroute zonder mo torische kracht zou kunnen geraken. Een storm zou echter ook verticale luchtbewegin- en veroorzaken. Deze ontstaan doordat de oude lucht de warme omhoog stoot en dan kan het voorkomen dat een luchtschip mede omhoog gedrongen wordt. De Graf Zeppelin heeft dat tallooze malen meegemaakt en in zulke gevallen steeg het schip dan vaak plot seling honderden meters hoog, wat echter evenmin eenig gevaar met zich bracht. Ten slotte kunnen zulke verticale buien, aldus dr. Eckener, ook van boven komen en het schip naar beneden drukken, gelijk thans, zooge naamd, het geval moet geweest zijn. Daar zij echter tegen de aardoppervlakte stuiten, heeft dr. Eckener steeds de ervaring gemaakt, dat een luchtschip niet lager dan tot op eenige honderden meters boven de aarde omlaag ge drukt wordt, aangezien daaronder de verti cale luchtlagen zich een horizontalen uitweg zoeken en eveneens ongevaarlijk worden. Is de verklaring van den geredden com mandant juist en dr. Eckener twijfelt aan de preciese weergave door den verslaggever, dan wel aan de mogelijkheid voor dezen of ficier om onder de tragische indrukken van het oogenblik reeds een nuchter juist relaas te kunnen geven dan zou dat beteekenen dat dit neerdrukken op de aardoppervlakte door verticale buien toch wel mogelijk is en dr. Eckener is in dat geval van meening dat 't verkeer met luchtschepen dan verder ten doode opgeschreven ware. Hij gelooft echter vooralsnog niet aan de juistheid van deze verklaring, en neemt aan dat de „Akron" on der het neerdrukken ongelijk waterballast af gegeven hoeft en wel in dier voege dat het achterschip sneller ontlast werd dan het voorschip, zoodat de „Akron" topzwaar werd en dientengevolge niet meer tijdig op gevangen kon worden Dat klopt ook met de mededeeling dat de voorzijde van het lucht schip in de golven wegdook en het achter schip uit zee omhoog stak Dat het onklaar worden van de kabels van de zijroeren de aorzaak zou geweest zijn, houdt dr. Eckener voor uitgesloten. Ten slotte sprak hij de hoop uit dat blijken zal dat het onjuist afwerpen van ballast inderdaad als de oorzaak ont dekt zal worden. Immers in dat geval zou de wereld overtuigd zijn dat menschelijke fou ten schuld hebben en zal men niet het ver trouwen verliezen in de groote plannen die dr. Eckener doorvoert en die reeds zoover gevorderd zijn dat de verbinding met Zuid- Amerika vaststaat en de hangars daarvoor gebouwd worden, terwijl de plannen voor de verbinding Nederland—Batavia met Spanje als rustpunt waarover ook de Ehiitsch— Amerikaansche lijn gaat, zoo ver gekomen zijn dat gegronde hoop bestaat om tot de le vering van heliumgas ook voor deze Neder- landsch-Indisdhe route te komen. Had het ongeluk vermeden kun nen worden? De Amerikaansche marine heeft in verband met de ramp van de „Akron" de vlag half stok laten uithangen. Captain Heinen van de vlieghaven Lake- hurst verklaarde dat de „Akron'' evenals het luchtschip „Shenandoak" ten gevolge van verticale buien in een depressiegebied is ver nield. Beide ongevallen zijn volgens door Duitschers opgedane ondervindingen, te ver mijden geweest. Het onderzoek naar het on geluk van de „Shenandoah" is deskundig niet goed gevoerd. De marineleiding en het Congres hebben medegedeeld, dat twee van elkander onafhan kelijk staande commissies van onderzoek zijn samengesteld. De geredde eerste officier van de „J 3" ver klaarde, dat dit luchtschip tijdens de nood landing aan de kust van New Jersey door plotselinge horizontale buien naar zee is ge dreven, eenige malen tegen het watervlak is geslagen en ten slotte is gezonken, nadat de romp was opengescheurd. Deelneming van den Engelschen koning. De koning heeft president Roosevelt tele grafisch zijn deelneming betuigd met de ramp van de „Akron". Tokio: De keizer heeft president Roose velt een telegram gezonden waarin hij zijn deelneming betuigt met de ramp van de „Akron". De minister voor marine, admiraal Osoemi heeft zijn Amerikaanschen ambtge noot Swanson eveneens een telegram gezon den. De drie geredden van de „Akron" te Washington. De drie overlevenden van 't groote Ameri kaansche marineluchtschip „Akron", de commandant Herben Wiley, Moody Erwin en R. E. Deal, arriveerden gistermiddag met een marinetransportvliegtuig te Washington. De drie mannen zagen er vermoeid uit en hun gezicht toonde nog sporen van den door- gestanen schrik en spanning. Per auto ver trokken zij direct na aankomst naar het de partement van marine, waar zij een kort on derhoud hadden met den minister van ma rine, waarna zij zich naar den adjudant van den opperbevelhebber der Amerikaansche vloot, admiraal William Pratt begaven. Deze heeft medegedeeld, dat een marinecommissie van onderzoek zal worden ingesteld, die alle bijzonderheden van de ramp met het lucht schip zal onderzoeken. munten, baren en goud-certificaten voor of op 1 Mei bij de Federale Reserve Banken resp. bij baar aangesloten ban ken en filialen tegen biljetten worden ingewisseld, voor zoover het geen gou den munten of goud-certificaten be treft, die minder waarde hebben dan 100 dollar ,of gouden munten, die geen bijzondere waarde hebben, zooals oude en zeldzame muntstukken. Bij overtreding van deze bepalingen wordt tot 10.000 boete of gevangenis straf tot 10 jaar opgelegd. In bijzondere gevallen kan men zoowel tot boete als gevangenisstraf worden veroordeeld. De verordening geldt voor den duur van den „noodtoestand". Het voor naamste doel van de verordening is, het herstel van de goudreserves van het land o.a. door het terugvloeien van het thans nog opgepotte goud. (Hbld.) STAD DOCR BRAND VERNIELD. Naar de Amerikaansche consul te Hondu ras (Amerika) mededeelt, is de havenstad Tela voor drie vierde door een grooten brand ver nield. De materieele schade is zeer groot. MOORDAANSLAG OP TWEE BROERS. Naar de „Vossische Zeitung" uit Vaduz (Lichtenstein) meldt, is aldaar gister een aansla? gepleegd op de gebroeders Rotter. Alfred Rotter en zijn vrouw werden gedood. Fritz Rotter bekwam, terwijl hij uit een rij dende auto sprong een schouderbreuk. Een zekere mevr. Wolff, die bij de gebroeders Rot ter op bezoek was, werd gewond. Het verloop van den aanslag is nog niet Volkomen bekend. Vast staat, dat de eigenaar van het Jurhaus Gaflein bij Triesenberg, Schaedler, de gebroeders Rotter en hun dames uitgenoodigd had tot een bezichtiging van het Kurhotel, waartoe hij hen met zijn auto afhaalde. Toen zij aangekomen waren wiemen zich zeven jonge mannen oo hen. In het hierop volgend handgemeen gelukte het Fritz Rotter te ontkomen. Hij werd echter door Schaedler ingehaald die van hem eisch te, dat hij naar Vaduz zou terugkeeren. Fritz Rotter stapte hierop in den auto, die in zeer snel tempo dalwaarts reed. Toen hij den chauffeur vroeg te stoppen, opdat hij de poü- *ie gebeurde in kennis kon stellen, werd dit verzoek met een versnelling van vaart beantwoord. Hierop sprong Fritz Rot ter uit den auto, waarbij hij zijn schouder brak. 1 Alfred Rotter en zijn vrouw werden heden avond in een uitgedroogde beek gevonden, zij waren toen reeds dood. Mevr. Wolf werd ge wond en moest onmiddellijk onder medische behandelingen worden gesteld. De auto, waarmede getracht is Fritz Rot ter te ontvoeren, was een Duitsche wagen. De Oostenrijksche politie is er echter in ge slaagd in Goetzis (Vorarlberg) de inzitten den van de auto te arresteeren en naar de ge vangenis te Feldkirch over te brengen. Onder hen bevond zich de zoon van den eigenaar van het slot Gutenberg (Lichtenstein) Schaedler is door de politie van Lichtenstein eveneens gearresteerd. Hoe de moord geschiedde. De sedert hun vlucht uit Berlijn in het Waldhotel in Vaduz logeerende gebroeders Alfred en Fritz Rotter, maakten gistermid dag tezamen met de vrouw van Alfred Rotter en een zekere mej. Wolf uit België een uit stapje naar het in de omgeving van Vaduz gelegen Kurhaus Gaflein Het liep tegen drie uur des middags, toen plotseling uit het bosch verscheidene mannen te voorschijn kwamen. Alfred Rotter, zijn vrouw en mej Wolf vluchtten zoo snel mogelijk dalwaarts en stortten daarbij van de rotsachtige hel ling. Het Kurhaus Gaflein ligt n.1. op een hoogste van ongeveer 144 M. Fritz Rotter werd in een auto gezet. Toen hij bemerkte, dat men hem wilde ontvoeren, sprong hij in volle vaart uit de auto en vluchtte. Bij dezen sprong bekwam hij verschillende verwondin gen en brak zijn schouder. Toch slaagde hij er nog in een huis in de nabijheid te vinden en vandaar de politie te waarschuwen. Deze zond onmiddellijk hulp. Gisteravond tegen 10 uur was men er in geslaagd de van de rot sen gevallenen te vindèn. Alfred Rotter en zijn vrouw waren dood, mej Wolf was levensgevaarlijk gewond Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis in Vaduz overgebracht De justitie is de daders op het spoor en heeft reeds eenige arrestaties verricht. Men vermoedt, dat de overval reeds gerui- men tijd was voorbereid en dat de gebroeders Rotter naar het Kurhaus zijn gelokt. De da ders zouden eenige mannen uit Duitschland en eenige uit Lichtenstein zijn. Hun namen worden nog geheim gehouden. DE GOUDUITVOER UIT AMERIKA HERSTELD. Echter bijzondere vergunnin gen noodig. President Roosevelt heeft gister een verordening geteekend, krachtens wel ke de secretaris van de schatkist wordt gemachtigd, bijzondere vergunningen te verstrekken voor uitvoer van goud voor industrieele doeleinden, alsmede voor den gouduitvoer voor handels- en an dere doeleinden, die geen hamstering beoogen. Het zal krachtens de bijzondere ver gunningen veroorloofd zijn goud in baren of gemunt goud uit te voeren De uitvoer is ook toegestaan van goud in depot voor rekening van buitenland- sche regeeringen, centrale banken en de Bank voor ntern. Betalingen. Heruit voer van ingevoerd goud is eveneens veroorloofd. Volgens de desbetreffende verorde ning wordt geëischt, dat alle gouden Paschen begint al aardig te naderen, dus werd mij gevraagd om eens een paar gezel lige eiergerechten op te geven; ze mochten desnoods wel wat kostbaar zijn in verband met de beide komende feestdagen. Hier heeft u er eenige: gepocheerde eieren met kaassaus. Kook water met zout en een scheut azijn, breek eenige eieren één voor één, doch doe het zéér vlug, zoodat ze niet uitloopen, en laat ze 3 of 4 minuten koken. Haal ze er dan met een schuimspaan uit, laat ze uitlekken op een zeef, plaats ze op een van te voren verwarmde schotel, bedek ze met de kaassaus en werk de schotel af met driehoekjes of punten van gebakken brood. Kaassaus maakt u door 50 gram boter met 40 a 50 gram bloem te smelten, er ongeveer lA liter getrokken geurige bouillon of visch- nat of groentenat aan toe te voegen (maar 't beste is bouillon), dan de saus 10 minu ten te laten doorkoken en haar af te werken met 1 of 2 d. L. room, 100 gram geraspte Parmezaansche kaas, zout en peper naar smaak en een eierdooier. Als de kaas er aan toegevoegd is, mag de saus niet meer koken, want dan zou zij schiften. 'n Heerlijk gerecht is ook Eieren met een vleeschrand. B.v. wanneer u nog wat kalfs- vleesch overheeft, dan kunt u dit fijn hakken en vermengen met pieterselie, zout en peper. Maak dan een witte saus van boter, bloem en bouillon, laat deze doorkoken en maak haar af met wat room, zout ipeper en een eierdooier. Roer een paar lepels van de saus door het bleesch, zoodat het gebonden en niet te droog is. Maak van dat vleesch een rand, die u op een schotel plaatst. Maak daarna gepocheerde eieren zooals ik hierbo ven beschreef en leg die op den rand van vleesch. Vorm in het midden van den rand een bergje van 100 a 150 gram fijn gehakte ham met wat bruin van jus langs den bui tenkant. Giet de rest van de witte saus over de eieren, zóó dat eieren én ham er beide mee bedekt zijn en werk ook deze schotel met gebakken brood af. Kent u Kamper Steur? Dat maakt u al dus: kook 8 of 10 eieren hard, pel ze en snijd ze in dunne schijven. Doe dan in een vuurvasten schotel een beetje boter, plaats er vooorzichtig een laagje eierschijven in; daarop een laagje van schijfjes ui en augurk uit het zuur; strooi hierover fijn gehakte pe terselie en dragon; daarna weer een laag eierschijven, enzoovoorts, om en om tot uw voorraad op is. Zet de schotel dan op een warme plaats, b.v. op een hoekje van de kachel. Nu de saus maken van boter, bloem en bouillon; laat deze dóór koken en werk haar af met fijn gehakte uitjes uit het zuur, een beetje kruidenazijn, citroensap, bruin van us, zout en peper. Giet de saus warm over de eieren. Presenteer ook hierbij ge roosterd brood. Wanneer u de Kamper Steur warm te machtig vindt, kunt u het gerecht ook koud klaar maken; in plaats van de warme saus neemt u dan een dunne ravigot te saus. Nog een aardige schotel: „arme vrouw tjes eieren"! Klop 4 eieren met 3 lepels wa ter dooreen; voeg er een eetlepel fijngehakte peterselie en wat peper en zout aan toe; bak de massa in de koekenpan aan één kant mooi bruin. Een gerecht, dat speciaal met Paschen veel opgang maakt, zijn de eieren en sur prise. Hiervoor heeft u noodig 6 eieren, 1 d.L room, 2 lepels gestampte madeira-biscuits, merg van vanille, 30 gram poedersuiker geconfijte kersejs en nog wat biscuits. Sla voorzichtig het kopje van de eieren, laat de inhoud er uit loopen en klop deze in een pannetje met de poedersuiker en de vanille; voeg er den room aan toe en roer de vla au bain-Marie of op een hoekje van de kachel tot ze goed gebonden is; roer er daarna de gestampte biscuits door. Spoel de eierschalen voorzichtig uit en maak ze ook aan den buitenkant schoon. Vul ze daar na met de vla en versier de opening met een klein pvramidetje, dat u van biscuits en een geconfijt kersje maakt. Dien deze eieren op in eierdopjes. U kunt daar een alleraardigste schotel van maken door gekleurde eierdopjes te gebruiken: hard en frisch van kleur; rood, geel, groen, blauw. Leg dan eerst op de schaal wat groene slingers en wat primu la's; desnoods, als er kinderen aan tafel zijn, een paar kuikentjes en een kipje, of een kléi» vogelnestje met gespikkelde suikereitjes aan een smallen kant van de schaal, en schik daar de eierdoppen bij. Het maakt een fleu rig en feestelijk effect! Zou er nog iemand zijn, die geen Omelette Soufflee weet te maken? Hoofdzaak is hier voor: flink kloppen en zéér snel toebereiden. Anders slaat de omelette neer vóór zij in uw maag komt! U kunt rekenen: H ei per persoon, als u een omlet voor velen noodig heeft en anders één ei per hoofd. Neem even veel lepels suiker als u eieren gebruikt, en een klein tikje zout. Klop de eierdooiers met de suiker en het zout. Klop dan het eiwit stijf; roer er ook een beetje suiker door; ver- megn dan geel en wit vlug en luchtig met el kaar. Maak wat boter warm in de pan (maar de boter mag niet bruin worden!), doe daar de eiermassa in en laat deze op een matig vuur van onderen even goudbruin bakken; van boven moet de omelet geel blijven, doch wèl droog zijn. Sla haar aan dicht in de koekepan en doe haar op een van te voren verwarmde schotel. U kunt ook de opengesla gen omelet voor de helft uit de pan op de schotel laten glijden en er dan pas de andere helft vlug overheen slaan. Strooi er wat sui ker overheen en breng de schotel onmiddel lijk binnen. Wilt u de omelette extra lekker maken, bak er dan een met conftiuren. Hier voor klopt u de eierdooiers met suiker en ci troensap; daarna klopt u het eiwit stijf en roert er wat suiker door. Voeg A d.L. room bij de dooiers; klop flink en doe er dan het wit bij. Behandel de omelet verder net zooals ik het hierboven beschreef; sprei er wat con fituren overheen; sla de koek dicht op een verwarmde schotel en dien haar met wat suiker bestrooid en met biscuitjes op. DRIEVOUDIGE BRANDSTICHTING Gisteren heeft voor de rechtbank te Rotter dam terechtgestaan de 32-jarige land arbeider A. van D., uit Herpen, thans gedeti neerd, terzake dat hij op drie verschillende plaatsen en tijdstippen te Bleiswijk op boer derijen brand zou hebben gesticht. Verdachte ontkende iets met een der bran den uitstaande te hebben gehad. Het O.M. heeft een gevangenisstraf van twee jaar en 6 maanden geëischt, met daar na ter beschikkingstelling van de regeering EEN BOM. J. H. K„ 26 jaar, monteur te Rotterdam thans gedetineerd, heeft voor de rechtbank aldaar terechtgestaan terzake van overtre ding van de vuurwapenwet. Hij had een bom vervaardigd Daartoe had hij de ingrediën ten, die noodig zijn om buskruit te bereiden tezamengevoegd, en in een dikke ijzeren buis gedaan. De uiteinden van de buis waren af gesloten door ijzeren schijven. Er was ook een lont van schietkatoen aan verbonden Toen het apparaat voltooid was, had ver dachte het in een actetasch gedaan, en was naar het hoofdbureau van politie gewandeld daar had hij verklaard, zich te willen doo denvoor dat doel had hij een bom vervaar digd, en deze zou hij nu in het raadhuis laten ontploffen „dan gingen er meteen ook nog wat andere menschen aan!" Op bet hoofdbureau verwees men hem echter naar het bureau Bergsingel en toen men daar de helsche machine zag, werd verdachte gear resteerd Hij bekende alles, had geen werk en was toen bommen gaan bestudeeren. Het O. M. drong aan op een reclassee- ringsrapport en eischte, indien dit niet werd verkregen, een gevangenisstraf van 6 maan den onvoorwaardelijk. Uitspraak 11 April. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Cassatie aangeteekend. Naar vernomen wordt heeft de wegens moord op den heer W. G. J. Eschauzier en wegens valschheid in geschrifte gisteroch tend door het Haagsche gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelde 33-jarige techniker J. A. J. H. K. gistermiddag cassa tie tegen 's hofs arrest aangeteekend. DE „AUFWERTUNGSZAAK". De Amsterdamsche notaris M. in hooger beroep. Gister is voor het gerechtshof te Amster dam in hooger beroep behandeld de zaak tegen mr. A. M., notaris te Amsterdam, die door de vierde kamer der rechtbank aldaar op 30 Januari veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf wegens valschheid in geschrifte door een ambtenaar in zijn functie meermalen gepleegd. Na langdurig verhoor in twee zittingen is de verdere behandeling bepaald op vandaag. Zaaien en planten in den moestuin. We zaaien nu verschillende koolsoorten cpdat we straks ze'.f de beschikking hebben over de noodige planten. Voor eigen gebruik hebben we al spoedig genoeg, daaronTzaaien we slechts een kleine oppervlakte en niet te dicht, opdat de planten zich krachtig kunnen ontwikkelen. Om de vogels van deze en ook andere zaden af te houden spannen we op een handbreedte boven den grond enkele dra den zwart garen. We zaaien nu ook een bed zomerpeen, waarvoor de soort Amsterdam sche bak nog steeds de beste is. Peenzaad is niet gemakkelijk uit te strooien, daarom ver- mengen we het met scherp zand, waardoor het aan elkander hangende zaad wordt ge scheiden. Door de peen zaaien we gewoonlijk een weinig radijs, waarvan we het zaad tege lijk door het zand mengen. Wanneer we schorseneeren willen teel en en deze in dit jaar nog wenschen te oogsten moeten we deze groenten nu ook zaaien. We zaaien in ondiepe geultjes, welke 20c.M. uiteen komen; later worden de plantjes op de rij gedund tot op 10 c.M. Daar de wortels tamelijk lang worden moet de grond vooral diep zijn los gewerkt. Tusschen de rijen kan men zeer goed een rij kropsla uitplanten. Schorsenee ren worden ook w 1 tweejarig geteeld: dan worden ze later gezaaid. Met het uitplanten van de onder glas gezaaide sla en bloem- koolplanten gaan we door. Ook de in Febr. onder glas gezaaide plai ten kunnen nu, nadat ze zijn afgehard, v/orden overgebracht naar den vollen grond. Deze zu'len dan een opvolgenden oogst geven welke aansluit bij de reeds uitgeplante veeuwenplanten. Nu zaaien we voor verder opvolgenden oogst wat kropsla buiten. Voor opvolging zaaien we ook weer spinazie, radijs, raapsteelen en dunsla. Ook van doperwten, peu'en en tuin- boonen leggen we nu soorten, geschikt voor opvolging. We zaaien ook recis waf kroten voor zomergebruik, waarvcir de Egvptische platronde zeer zijr. aan te bevelen. Dit ge schiedt op rijen, welke 25 c.M. uiteen komen, op de rij worden de plant'ps al spoedig uit gedund tot op 20 c.M. Liefhebbers van sja lotten moeten deze nu uitpuilen. De bolle tjes werden koel en vorstvrii bewaard en zul len in dat geval nog niet uitgeloooen zijn. Ze worden slechts ondier» geplant en komen met den top een paar c.M. onder de grondopper- vlakte. We planten ze 15 c M. uit eikaar op rijen, welke 25 c.M. a'stand krijgen Men kan ze ook zeer goed tusschen de stokboonen teelen. Gelderland hebben verzocht, een zoodanig besluit te nemen, waarbij de schorsing den .kortst mogelijken tijd duren zal. De vergade ring betuigae telegrafisch aan dit verzoek adhesie, en besloot in het dorp en in de buürtschappenl ijsten ter teekening te leggen waarop mét dit verzoek instemming kan wor den betuigd. Nagenoeg alle aanwezigen ver klaarden zich bereid met deze lijsten rond te gaan. NA DE SCHORSING VAN DS. REESER Overleg wat gedaan kan worden in het belang van dezen predikant. Naar aanleiding van de kerkelijke schor sing van ds. E. Reeser, herv. pred. te Win terswijk, wegens het tegen hem door het ge rechtshof te Amsterdam gewezen wonnis in zake de beleedigende brieven, is te Winters wijk op initiatief van de besturen der jeugd- kerkvereeniging „Advendo" en de christv jeugdorganisatie, benevens de catechisanten van den geschorsten predikant, een bijeen komst gehouden ter bespreking van de vraag, wat in het belang van ds Reeser kan worden gedaan. Medegedeeld werd, dat eenige ziiner vrienden het p/Qv. kerkbestuur H. C. C. FRANCK. t Overleden is de heer Franck, hoofddirec teur van de rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen. De N.R.Crt. noemt hem een van de ijverig ste en bekwaamste verdedigers van de nieu we richting in het gevangeniswezen. Hij zag meer in opvoeding dan in vergelding en hij twijfelde nooit aan de goede kern in elk mensch. Dat beteekende niet, dat hij mis daad vergoeilijkte, maar dat hij haar tracht te te begrijpen en te genezen. Al heeft hij vele jaren onder het moeilijk ste menschensoort (psychopathen, oude bede laars en zwervers) doorgebracht, altijd bleef hij opgewekt en dat kwam, omdat hij altijd hoop had, ook in het wanhopigste geval. Hij werd trouw ter zijde gestaan door zijn vrouw. De verpleegden waren allen in zeke ren zin kinderen van het kinderloos echt paar geworden. Franck heeft van zijn openluchtgevangenis een model weten te maken. TER BESCHERMING VAN NED. BOTER. Betoog van den secretaris der F.N.Z. Zooals de zaken nu staan, dreigt het te veel aan botervet, dat wij hebben men denke ook eens aan de gevolgen van de maatregelen op het gebied der kaasproduc tie, die men bezig is te nemen tot een ho- peloozen toestand op onze botermarkt te lei den, schrijft de secretaris van den Alg. N'ed. Zuivelbond in het officieel orgaan. Men overweegt zelfs het rafineeren van boter om dit later weer op eenigerlei wijze te doen verwerken, misschien wel bij de zeepfabrica ge. Wanneer men dit alles hoort en over weegt, vraagt men zichzelf af, maar hoe hebben wij het nu, moeten we onze boter tot technisch vet omsmelten en steeds maar door gaan met het importeeren van walvisch- traan, cocosvet enz., om daar een surrogaat van boter van te maken? Het antwoord ligt voor de handHet botervraagstuk, zooals dit er thans voorstaat, is het best op te lossen door inkrimping van de margarineproductie INTERNATIONALE JUWEELENDIEF GEARRESTEERD. Onderzocht wordt of hij ook Neder- landers onder zijn slachtoffers telt. Naar aan het Internationale Bureau der Juweliersvereenigingen Den Haag uit Zwit serland wordt bericht, heeft de politie te Athene een internationalen juweelendief ge arresteerd, die ia groote hoeveelheid juweelen bij zich had. De dief gaf zich eerst voor Italiaan uit (met den naam Marius de Grandi) en toen hij daarmee geen succes had, voor Duit- scher, (Johann Pilseneger) tot hij toegaf, Rus te zijn. De bij zijn arrestatie op hem bevonden juweelen zouden naar schatting van deskun digen een waarde van meer dan 15 millioen drachmen hebben; zij zijn voorloopig door de Nat. Grieksche Bank in bewaring genomen. Wilanowitz moet de juweelen uit nagenoeg alle Europeesche landen gestolen hebben Langen tijd hield hij zich in Duitschland op. Van Nederlandsche juweliers wordt op gave gewacht of ook onder zich slachtoffer» bevinden van den gearresteerden Rua.y'

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9