Van Rommelzaken Hobbeltie Langendijker Groentencentrale. Jiiimetdand Een waarschuwing aan Notarissen en Hypotheek gevers. De producten van onredelijk geexecuteerde drijven zullen op de veilingen geweerd worden. Verzoek aan den minister om de wet van 1914 weer in het staatsblad te plaatsen. be- Dit standpunt is reeds eerder, toen van op Ook werd door de Centrale Bank geen goedkeuring verleend aan credieten op lan gen termijn, wanneer het een zeker percen tage hooger is dan een bepaald bedrag. De toestand van onze Bank is zeer goed. Het saldo is even hoog dan verleden jaar. Voor uitstel verleenen van rentebetaling en aflossing moet het bestuur krapper toe zien, omdat we onder toezicht staan van de Centrale. We hebben ons naar de Centrale Bank te gedragen. Ten slotte wilde voorzit ter nog een woord van dank spreken aan den heer Speets voor alles wat deze in het be lang der Bank heeft gedaan waarna sluiting volgde. WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in: Maart 1933. Maart 1932. Roode kool 812.900 Kg; 1.934 425 Kg Gele Kool 254.100 464 300 D. witte kool 921.050 1.134 750 Uien 66.475 67 525 Peen 2.525 8150 Bieten 35.700 1-725 De omzet bedroeg in Maart 1933 37.156,50 tegen 59.805,28 in Maart 1932. Gistermiddag ten 2 ure vergaderde de Langendijker Groenten-Centrale in het cafe Oudejans te Ursem. De vereeniging was druk bezocht met af gevaardigden van aangesloten vereenigin gen, en werd geleid door den secretaris, den heer S. de Boer Kzn. Op onzen vraag tot eenige bouwers of zij, op zulk een mooien voorjaarsdag niet in zoo groote getale van hun akkers gemist kon den worden, luidde het antwoord: „wij kun nen wel meer dagen gemist worden. Wij ma ken de akkers in orde, hoewel bijna de zeker heid bestaat, dat het weer niks wordt". Dit teekent de toestand. Op hoop van ze gen gaan de bouwers aan het werk, uit lief de voor den akker, waarop zij zoo vele jaren voor hun gezin brood hebben verdient. Het onmogelijke streven naar autarkie,f vooral in Dmitschland, maakt echter dat de producten, die hier het best geteeld konden worden, met een geforceerde steun elders ge duld worden. Dat dit tot wereldontwrichting leidt schijnen de tegenwoordige staatslieden niet te beseffen. De groote vraag is hoe lang onze bouwers dit vol kunnen houden. De hoop van deze nijverheid is daarom ook op regeeringssteun gevestigd. Reeds verschafte de staatskas ten behoeve van de tuinders 5 millioen, welk be drag, gezien de nood, door de betrokkene een peuleschilletje wordt genoemd. In zijn openingswoord legde de voorzitter den nadruk op de noodzakelijkheid van het saamhoorigheidsgevoel Ondanks het reeds 6 April is, bestaat de voorraad stapelproducten nog uit 300 wa gons, waaruit wel blijkt, dat de productie te groot is geweest, omdat alle landen, buiten België, de deur voor ons product dicht doen. Dat Nederland desondanks voor allen de deur open houdt, gaat ondanks het mooie van dit standpunt, een onmogelijkheid wor den. Amerika voert 1600 wagons appelen in en sluit voor onze producten, de grenzen, zooals Italië, dat Malta-aardappelen invoert enz. De tijd is genaderd, dat de regeering maat regelen neemt tegen landen die voor ons de grenzen sluiten. Kan dit om andere redenen niet, dan is het plicht der regeering cm den tuinbouw te steunen. Uitvoerig besprak spr. de tot stand gekomen tuinbouwsteunwet en de daaraan verbonden werkzaamheden. Nog steeds wacht de minister met uitkeering naar richtprijs, ondanks van alle kanten aandrang wordt uitgeoefend om daartoe over te gaan. Spr. herinnerde hierbij aan het schrijven van 50 burgemeesters uit West-Friesland. Het dubbele van de 5 millioen is noodig, wil de wet de beteekenis krijgen van steun aan de bedrijven. Namens de gansche vereeniging bracht spr. Prov. Staten dank voor het instellen van het In- en Verkoopbureau. De wensch werd geuit dat ieder lid zou medewerken tot invoer van productiebeper king. Voor den koolbouw kan het verlichting ge ven, dat thans in West-Friesland 400 H A. met suikerbieten kan worden beteelt Aange drongen werd op eendrachtig samenwerken. De steunwet 1933 werd niet bemoedigend ge oordeeld, des ondanks werd aangedrongen op opbouwende critiek. Uit een ingekomen schrijven bleek, dat de uitvoer van koolzaad zeer belangrijk ge noemd mag worden, zoodat verwacht mag worden, dat de Staten-Generaal nooit zullen medewerken aan een uitvoerverbod daarvan. Spr. deed hierna mededeeling van de af rekenstaat van de tuinbouwsteunwet 1932. waarop een geanimeerde onderlinge bespre king volgde. Bij de bespreking over het jaarverslag drong de heer Hoogland uit St. Pancras er op aan dat alsnog het mogelijke gedaan wordt om den minister te bewegen voor 1932 nog volgens richtprijs te betalen. Het jaarverslag werd conform vastge- ste d, eveneens de rekening en verantwoor- d;«,erJ932' in ontvanSst en uitgaven van J zy3ö7.50, met een nadeelig saldo van J 4172.23, dat ten laste van de reserve werd gebracht. Door meerdere sprekers werd het gelaakt dat men de embalage op de tuin gebruikt en verwaarloost. De voorzitter antwoordde, dat men op den goeden weg was, doch hij drong er op aan dat ieder zijn best doet dat de emballage op tijd terug komt. Aangezien men van het verslag van den accountant niet veel begreep, zegde de voor zitter toe, dat het volgend jaar daar naast een rekening komt van den penningmeester. Belangrijk werd geoordeeld, 'dat de schuld van 25.000 tot 17.000 was teruggeloopen De exploitatierekening der afdeeling bol- lenveiling werd in ontvangst en uitgaaf goed gekeurd op een bedrag van 6140.12, na deelig saldo 1193.11. v-ü9 in<Ubeh1tljeIl,n^ van de begrooting voor 1933 gaf de heer Mulder te Koedijk te kenncm, dat het erg is, dat men de ambtena ren twee jaar achter elkander met 10 pCt op hun salaris kort. F eehïid* Tn/a itte,r verheu"de zich over dit oHl- e verIaging van 10 pCt van alle salarissen was door het bestuur beslo ten in overleg met den penningmeester en dit nu over alle salarissen. Het vorig jaar waren niet alle salarissen gekort. Juist om dat alles een beetje na elkaar moet toetrek ken, was tot de verlaging besloten, onder hoop met 10 pCt. te kunnen verhoogen, wan neer dit weer eens mogelijk is. De heer Mulder keurde het af, dat tot de verlaging was besloten, zonder overleg met de ambtenaren. Spr. veronderstelde, dat het voorstel om 1/20 pCt. voor reclame uit te trekken er niet door zal komen en hij hoopte dat men dan zal besluiten de begrooting zonder salaris korting sluitend te maken. De begrooting werd in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van 24050 vastgesteld. Als plats voor de volgende vergadering werd Koedijk aangewezen. Voorts werd nog medegedeeld, dat de vei lingsontvangsten in de eerste drie maanden van dit jaar reeds 70.000 minder opbrach ten dan in het vorig jaar. Maart bracht een veilingsbedrag van nog geen 70.000, terwijl er jaren zijn geweest waarin er in dien maand voor 500.000 ge veild werd. Heiruit blijkt reeds, dat in 1933 de steun hooger moet zijn dan in 1932. De voorzitter verdedigde hiarop het bestuursvoorstel om 1/20 pCt. van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame, waarbij hij er op wees, dat de Provincie, wanneer de organisatie daarvoor 10.000 bijeen brengt, ook 10.000 bijdraagt. Met klem betoogde hij de wenschelijkheid om voor het product reclame te maken, overtuigd als hij was, dat reclame voor iedere zaak het zout des le vens is. Aangezien het vorig jaar voor reclame 70.000 beschikbaar was, veronderstelde de heer Balder, dat er wel een saldo was en dat men dit jaar het storten van de 1/20 pCt. wel achterwege kon laten. De heer P. Slot te Broek op Langendijk stelde in het licht, dat als er in verband met Duitschland moet worden opgetreden, men voor het voeren van actie aangewezen is op de reclamekas. Spr. adviseerde de 1/20 pCt. toe te staan. Als het niet noodig is blijft het geld in kas. Het voorstel werd hierop aangenomen. Uitvoerig werd hierop gediscusseerd over het voorstel van „De Toekomst" te Zuid- scharwoude om te trachten verandering te krijgen in het kiesstelsel van de Prov. Com missie, om te bereiken, dat alle aangesloten vereenigingen een afgevaardigde in dat be stuur kreeg. Besloten werd in dien geest een verzoek tot de Prov. Commissie te richten en het bij een eventueele reorganisatie daar heen te leiden. Het voorstel van „De West" te Koedijk om de productie van z.g. besmette bedrijven van de veilingen te weren, lokte om zijn be langrijkheid een uitvoerige bespreking uit. Het bestuur zegde, zoo mogelijk, medewer king toe. St. Pancras veronderstelde, dat op een dergelijk besluit geen Kon. goedkeuring zou kunnen worden verkregen, en stelde voor om den minister te verzoeken de wet van 1914 ter voorkoming van executies van bedrijven, weer in werking te stellen. De heer Glas zeide, dat zijn organisatie „Groentencultuur" tegen het voorstel was, op practische gronden. De heer Jb. Wagenaar Cz. bestreed eveneens het voorstel. De wet waarborgt de rechten van een geldgever tegenover geldne- mers. Het voorstel demonstreerde z.i. com munistische neigingen. Hij kon zich «dat ge zien den toestand voorsteilen, doch niet, dat het bestuur zich zoo buiten de werkelijkheid zou plaatsen. Het voorstel is z.i. echter revolutionnair, omdat men handhaving van rechten, door de wet gewaarborgd wil tegenhouden. De vei ling, bestaande uit menschen van uiteenloo- pende richtingen, mag daar niet aan mee doen. Men mag tegenover de wet geen macht ste.len om de wet buiten werking te stellen, bpr. is wel voor een commissie van overleg om executies te voorkomen. De heer Hart te Koedijk verdedigde het voorstel. Van communistische neigingen was in zijn afdeeling geen sprake. Het voorstel was geboren door den nood der tijden. Spr schetste de moeilijkheden van tuinders die nun hyotheek zien opgezegd en voor verkoop n hun bedrijf komen te staan en in wan- op zich tot de burgemeester en de organi saties wenden. Er zijn notarissen, die zonder de wil van de ïypotheekgevers het den tuinders onmogelijk maken en daartegenover moet de solidairiteit van de tuinders worden gesteld, zoolang de ïtgeermg daaraan geen einde maakt. In deze moet organisatorisch in overleg met de Neutrale, Landelijke en R.K. Land- en I uindersbonden worden opgetreden. Dit is plicht tegenover onze ondergaande lotgenoo- ten en beter dan de thans heerschende wilde actie, die overal is waar te nemen. De heer P. Slot wil via de overheid deze zaak behandelen en deelde mede, dat de Prov. Commissie de zaak bij de regeering aanhangig heeft gemaakt en van deze be richt heeft ontvangen, dat de zaak de volle aandacht van den minister heeft. De voorzitter bestreed den heer Wa genaar. Het is hier volstrekt geen communis tisch idee. Wij zitten in buitengewone tijden en het is reeds onbillijk dat tot heden de vo.e rente nog betaald moet worden. De beste bedrijven komen daardoor onredelijk in moeilijkheden. Het bestuur wil elk geval op zich zelf beoordeelen. Beoogt wordt execu ties te voorkomen. De regeeringsmachine werkt langzaam. Het bestuur wil echter gaarne aandrang uit oefenen, dat de regeering in deze met een wet komt. De heer Wagenaar erkende, dat vaak onredelijk door hypotheekhouders wordt op getreden. Het gaat er echter om om tegen over de wet een machtsmiddel voor de orga nisaties te stellen. Spr. is overtuigd, dat men dan de verkeerde kant uitgaat. Willekeur zal dan in plaats van de wet komen. Dit is prin cipieel verkeerd en de christelijke organisa ties zullen daaraan niet meedoen. De heer Cramer betoogde, dat weder invoering van den opgeheven wet gevraagd wordt. Dit is niet revolutionnair maar bil lijk. Billijk is het ook, zoolang de wet niet in werking treed, de solidairiteit tegenover slachtoffers te betrachten. Spr. waarschuw de den heer Wagenaar voorzichtig te zijn met zijn uitlating over de houding van de christelijke organisatie. Ook leden van dien organisatie worden getroffen. Beoogd wordt slechts die bedrijven op de veilingen te boy cotten, die door onwil geëxecuteerd worden. De voorzitter verdedigde nog nader het voorstel, waarna de heer Hoogland be toogde, dat St. Pancras slechts om prakti sche redenen tegen is. Spr. oordeelde voorts, dat de heer Wagenar ten onrechte beweerd had, dat de voorstanders hun hoofd kwijt zijn. Hij verwachtte van deze solidairiteits- daad een preventieve werking. De heer P. B a 1 d e r te Broek op Langen dijk oordeelde een dergelijk voorstel in strijd met het karakter van de veiling en de statu ten. Hij vroeg of het niet mogelijk was op andere wijze steun aan de slachtoffers te ver leenen. De voorzitter wilde door solidairiteit het daarheen brengen, dat onredelijk geëxecu teerde bedrijven, zelfs niet aan het producee- ren toekomen. Deze bedrijven moeten los ko men te staan van iedere organisatie. De heer Hart betoogde nog uitvoerig, dat nood wet breekt en wees op een lijst van slachtoffers, die recht hebben dat tegenover hen naastenliefde wordt betracht. Het voor stel werd tenslotte met 839 stemmen voor en 544 tegen aangenomen. Tegen stemden de vereenigingen te Broek op Langendijk, St. Pancras, Schermer en omstreken. De motie-St. Pancras om er bij den minis ter op aan te dringen de wet 1924 ter voor koming van invoering van executies weer in werking te doen treden werd met algemeene stemmen aangenomen. Ingevolge een voorstel van „De Groenten- cultuur" te Broek op Langendijk werd beslo ten een krachtige actie voor regeeringssteun voor 1933 op een grondslag van de „Tuin- derssteunwet 1932" te voeren. Na rondvraag sluiting. EEN FASCISTISCHE BIJEENKOMST. Onrust in de buurt van de vergader zaal. Woensdagavond heeft de Nederlandsch- Fascistische Beweging te Rotterdam in de Groote Nutszaal een openbare propaganda- vergadering gehouden, waar de heer C. J. van Knotsenborg heeft gesproken over teeke nen des tijds. Bij het begin van de vergadering stonden wat opgeschoten jongens voor den ingang van de zaal, die door rechercheurs van politie zijn verdreven. In de zaal bevonden zich on geveer zestig fascisten en eenige tientallen communisten, benevens een groot aantal rechercheurs. Nadat de jongens, die voor den ingang van de zaal hadden gestaan, verwijderd wa ren, heeft de politie den Oppert afgezet. In de omgeving van den Oppert is het den geheelen avond eenigszins rumoerig geble ven. Motoragenten reden rond en joegen de menschen weg. In de Lange Torenstraat is een handwagen ondersteboven gegooid, ten einde de motor-agenten het rijden te beletten. Op den Pompenburgsingel is met een steen geworpen naar een van de motor-agenten, die echter geen doel trof. Hierop heeft de politie een charge uitgevoerd, maar daarna bleef het toch weer vrij rustig. De heer Van Knotsenborg heeft een lange rede, die verscheidene uren is beslag nam, ge houden en daarna zijn zeven communisten in debat gekomen. Bij het beantwoorden van de debaters verlieten de communisten demon stratief de zaal. De vergadering had verder een rustig ver loop. In de omgeving van de vergaderzaal is het nog tot vrij laat in den avond eenigszins rumoerig gebleven. TEGEN OORLOG EN FASCISME. De Belgische S.D.A.P. en de Belgische vakvereenigingen zullen gezamenlijk met de Nederlandsche S.D.A.P. en het N.V.V. op Zendag 30 Juli te Antwerpen een gemeen schappelijke betooging houden tegen den oor log en het fascisme. VERKIEZINGSPROPAGANDA EN DIENSTBELANGEN P.T.T. De minister van Waterstaat deelt in ant woord op vragen van den heer H. J. van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, mede: In den brief van den directeur-generaal der P. T. T. aan de hoofden van dienst, waarin aan personen, in dienst bij het staatsbedrijf, verboden wordt zich, al dan niet in uniform, te belasten met het bestellen (verspreiding huis aan huis) van verkiezingsdrukwerken komt als uitsluitende motiveering voor dat verbod de volgende zinsnede voor: „Het is niet alleen aan bestellers, maar aan alle per sonen, die in dienst van het staatsbedrijf der P. T. T. hun hoofdbestaan vinden, verboden nevenwerkzaamheden te verrichten, welke binnen den kring van de verrichtingen van den P. T. T-dienst vallen". handen zijnde verkiezingen nog mets bekend was, in algemeenen zin ter kennis van de hoofden van dienst gebracht en wordt ook o.a bii de beschikking oo verzoeken tot het uit oefenen van nevenbetrekkingen-ingenomen Uit het voorgaande blijkt, dat niet een inci denteel verbod van beperkte strekking „als leden van kiesvereenigingen propaganda materiaal van hun kiesvereeniging bij kiezers huis aan huis te verspreiden" is gegeven, maar een algemeen gevolgde regel voor het geheele personeel van toepassing is 'ver klaard, ook ten aanzien van de verspreiding van alle verkiezingsdrukwerken, ongeacht de hoedanigheid, waarin deze verspreiding ge schiedt. De minister acht de toepassing van den hierboven vermelden algemeenen regel in dit geval juist. Voor het personeel is daarvan een zekere, zij het dan zeer geringe, beperking in hun deelneming aan de verkiezingsvoorberei dingen het gevolg. Elk dienstverband brengt de kans mede van door de belangen van den dienst geboden beperking in het verrichten van buiten den dienst gelegen werkzaam heden. De grond voor het verbod is de plicht der bedrijfsleiding er voor te waken, dat het per soneel zich niet belast met verrichten, die de belangen van den dienst kunnen schaden. BLIJVEN SLUIS' FABRIEKEN BESTAAN? De berichtgever van het Hbld. te Deventer meldt naar aanleiding van de opheffing van Sluis' Biskwiefabrieken: Naar wij nader vernemen, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd over overneming van dit bedrijf door een andere firma, die reeds besprekingen voert met het gemeentebestuur van Deventer betreffende eenige te verleenen faciliteiten. Het kantoorpersoneel der firma Sluis, on geveer veertig personen, zal tegen 1 Juni worden ontslagen, terwijl de reizigers voor- loopig aan het werk blijven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het bedrijf reeds de volgende week geheel of gedeeltelijk wordt stop gezet. GEEN BELASTINGVERHOOGING EER ZIJ NOODIG IS. In de vergadering van den gemeenteraad van Sluis is zeer uitvoerig gehandeld over den financieelen toestand der gemeente. Naar Gedeputeerde Staten van Zeeland aan den ge meenteraad mededeelden, achten zij dezen toestand nog wel gunstig, maar adviseeren toch tot een geringe belastingverhooging, om daardoor een te groote stijging in 1934 te voorkomen. De raad was echter van oordeel alléén tot belastingverhooging te moeten overgaan als de directe noodzakelijkheid daarvoor blijkt. Nu dit thans niet het geval is, besloot de raad het advies tot belastingverhooging niet op te volgen. MEVR. DOMELA NIEUWENHUIS OVERLEDEN. In den ouderdom van 69 jaar is te Hilver sum overleden mevrouw E. J. Domela Nieu- wenhuisGodthelp, weduwe van den voor ganger der anarchisten F. Domela Nieuweu- nuis. Mevrouw Domela Nieuwenhuis heeft na den dood van haar tweeden echtgenoot in 1919 zij was eerst gehuwd met jonkheer Feith geheel teruggetrokken geleefd. De crematie van het stoffelijk overschot ge schiet vandaag na aankomst van trein 1314 uur te Westerveld. DE ACTIE TEGEN DE SNORDERS IN AMSTERDAM. Politiehonden losgelaten. Twee in burger gekleede agenten gebeten. Gisterenavond is het in de Jan Evertsen- straat en omgeving zeer rumoerig geweest in verband met de controle welke de politie wilde uitoefenen op snorders- Tegen kwart voor negen werden aldaar de auto's van eenige snorders door agenten aangehouden, hetgeen in hooge mate de belangstelling trok van het publiek, dat de zijde koos van de snorders. Daar de agen ten door de talrijke omstanders eenigszins in het nauw gedreven werden, achtten zij het noodzakelijk een charge uit te voeren. Het publiek stoof uiteen en vluchtte de verschillende zijstraten in. In de Mercator- straat, waarheen het grootste gedeelte van het publiek was gevlucht, werd vanuit de huizen met steenen naar de politie gewor pen. Deze had inmiddels versterking laten aanrukken, terwijl ook eenige agenten in burger verschenen. Intusschen bleek deze charge niet voldoende om de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen, zoodat al spoedig een tweede charge moest worden HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW Ongeschikt om mee te gaan Herstelde zichzelf volkomen v „Ik ben 39 jaar," schrijft een vrouw „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me gevoeld of ik 100 jaar was. ijj kreeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uitgeputheid. Ik was niet geschikt om mee te gaan, omdat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om mijn huis houden te doen en evenmin om eens hier en daar heen te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voortdurenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mijn geheele linkerzij vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts en vond dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel ander mensch geworden. Ik bén gaan inzien, dat het leven waard is om geleefd te worden. Mijn werk valt me gemakkelijker en ik heb vee' meer energie." Mevr. G. M. In negen en negentig van de honderd gevallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Een ziekelijke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk het gevolg van traag werkende organen, waardoor de afvalstoffen zich in het lichaam op- hoopen. De „kleine dagelijksche dosis" Kru schen maakt een eind aan dit alles, om dat het de afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort. Het gevolg van dez; inwendige schoonheid is, dat verfrisclft en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zu'len van deze zuiverende werking den wel- dadigen invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten k f 0.90 en 1.60 per flacon. Stralen de gezondheid voor: één cent per dag. uitgevoerd- Hierbij werd gebruik gemaakt van politiehonden. Een groote verwarring ontstond toen, in den loop waarvan een der in burger gekleede agenten door een der honden vrij ernstig werd gebeten, terwijl de kleeren van een ander in burger gekleede agent door het publiek werden gehavend. Eerst tegen 11 uur keerde langzamerhand de rust terug. RELLETJES IN HAARLEM. De relletjes, die zich de vorige week na afloop van een fascisten-vergadering voor deden, zijn gisteravond herhaald voor hotel „Lion d'Ór'' op den Kruisweg. Tegen acht uur schoolden daar verscheidene commu nisten en leden van de O. S. P. samen, die in de meening verkeerden, dat in het hotel een vergadering van fascisten zou worden gehouden, hetgeen evenwel niet het geval was. De politie maande tot doorloopen aan, waaraan men slechts ten deele gevolg gaf. Steeds weer keerden de anti-fascis tische elementen voor het hotel terug en na het sluitingsuur der winkels groeide de menigte tot eenige honderden personen aan. De politie trachtte eerst op zacht zinnige wijze de menschen te bewegen heen te gaan, doch toen dit niet hielp en ook het verkeer op dit drukke punt in de war dreigde te loopen, trokken de agenten hun sabels en voerden eenige charges uit, waarbij harde klappen vielen. Eenige per« sonen werden hierbij licht gewond. Het duurde nog geruimen tijd voor de rust geheel hersteld was, daar nog steeds velen in de meening verkeerden, dat er werkelijk een vergadering in het hotel gehouden werd. De politie moest nog eenige malen optreden alvorens men zijn vergissing inzag. Arrestaties hadden niet plaats. STEIGER INGESTORT. Vijf gewonden. Gistermiddag omstreeks vijf uur had op het terrein van de gemeentelijke gasfabriek te Zwolle een ernstig ongeluk plaats. De vijf arbeiders Mulder, Heet, Karei, Post en Timmerman waren op dat tijdstip bezig met het aanbrengen van ijzeren platen in een kolenbunker. Zij stonden daarbij op een steiger, 15 meter boven den beganen grond. Plotseling stortte de steiger ineen. De arbeiders vielen met machines en platen naar beneden. Mulder, die het eerst op den grond terecht kwam, was er het ergst aan toe. Hij kreeg een armbreuk en een zware hoofdwonde. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Timmerman bekwam een been fractuur. Ook de overigen kregen allen min of meer ernstige verwondingen. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het Sophia- ziekenhuis. 179. Dat vond de kapitein een pracht idee. Hij zette zijn omroeper aan de mond, ging op het hoogste dek staan en deelde de passagiers het plan van Jan mee, en vroeg of iedereen hieraan wilde meewerken om het schip te verlichten. Nu je begrijpt, dat iedereen de sprong zou doen, waartoe ze dan ook allen de hand opstaken ten teeken van instem ming. 180. Nadat een nog grooter zeil Pe;-P nen was, begonnen Jan en de roati_ met nieuwen moed te draaien. Toen zeil zoo bol stond, dat de kapitein co de, dat er al een heel klein 9C^eur„in0^ kwam, gaf hij het sein en daar iedereen de lucht in.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 14