DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM De Duitsche rijksregeering bijeen. W.M.H.Pelsen Zoon Alkmaar. Qxiqdii&sch Overzicht ïïuUenCand tBiimeidand Ververij en Chemische Wasscherij. No. 84 Zaterdag 8 April 1933 Er zullen in alle Duitsche landen stadhouders benoemd worden, die vèr-gaande bevoegd heden zullen hebben. 1 Mei de nationale feestdag! de politieke toestand in duitschland KOORSTR. 49 51. 135e Jaargang TELEF. 1523 Zendt Uw goederen bijtijds ter behandeling met het oog op de feestdagen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het Duitsche rijkskabinet is gisteren voor de laatste keer voor de Paschen bijeengeko men en in een langdurige zitting, die van vier tot half negen duurde, zijn eenige be langrijke besluiten genomen. Allereerst kun nen wij daarvan noemen de z.g. Gleichshal- tung-wet. Deze wet bepaalt in het eerste ar tikel, dat in de Duitsche landen met uitzon dering van Pruisen, rijksstadhouders wor den benoemd op voorstel van den rijkskanse lier. In Pruisen zal dat ;reschieden door den rijkspresident en oefent de rijkskanselier de rechten van den rijksstadhouder uit. Deze rijksstadhouders hebben de volgen de vijf bevoegdheden inzake administratie en bestuur van het land: Benoeming en ontslag van het hoofd der landsregeering en, op voorstel van dezen laatsten, ook van de andere leden der landsregeering. 2. Ontbinding van den landdag en uit schrijving van nieuwe verkiezingen, be houden de regeling van 8 van de voor- loopige „overeenstemmings"-wet van 31 Maart j.l. (Dit artikel bepaalt, dat de landdagen tegelijk met den Rijksdag wor den ontbonden en gekozen). 3. Uitvaardiging en afkondiging van de landwetten, inclusief van de wetten to: welke door de landsregeering wordt beslo ten op grond van artikel 1 van de voor- locpige overeenstemmings-wet. (Dit arti kel bepaalt, dat de landsregeeringen bui ten de landsgrondwet kunnen gaan. Du geldt ook voor de begrooting etc.) 4. Op voorstel van de landsregeering de benoeming en ontslag van staatsamb tenaren en rechters, voor zoover dit tot nog toe geschiedde door de opperste landsautoriteit. 5. Het recht van begenadiging Andere artikelen bepalen, dat de Rijks- Stadhouder in de vergadering van de landa- vereeniging 't presidium kan brkleeden. Hij mag niet tevens lid van de landsregeering zijn, maar moet behooren tot het land waar van hij de staatsautoriteit voert. Hij heeft zijn officieelen zetel bij de landsregeering. De Riiksstadhouder wordt benoemd voor de periode van een landdag. Hij kan op voorstel van den Rijkskanselier elk oogen- blik door den Rijkspresident worden afgezet Op zijn ambt zijn de bepalingen toepasse lijk van de wet op het Rijksministerschap van 1930. Deze geheele regeling, naar boven reeds is gezegd, vindt geen toepassing voor Prui sen, zooals uitdrukkelijk bepaald wordt in het eerste artikel der wet. De regeling voor Pruisen wordt bij speciale wet geregeld en wel met de bepaling, dat in Pruisen de Rijkskanselier de in artikel één genoemde rechten van den Rijksstadhouder uitoefent. De nieuwe wettelijke regeling voor Prui sen maakt de verordeningen van den Rijks president betreffende het Rijkscommissa riaat voor Pruisen overbodig en daarom valt er op te rekenen dat de Rijkspresident deze verordeningen intrekt. De nieuwe overeenstemmingswet wordt °P den dag van afkondiging van kracht. Bepalingen van de Rijksgrondwet en de 'a"dsgrondwetten die hier tegen ingaan, gelden als vervallen. Waar de landsgrond- wetten voorzien in de functie van een staats president vervallen ook de desbetreffende bepalingen. i_i i r, Nog eenige andere wetten r, Duitsche Rijkskabinet handelde in het verdere verloop van zijn vergadering van gisteren nog de wet af betreffende de wederinstelling van het beroeps-ambtena- rendom (in tegenstelling met partij-ambte naren). Hierdoor worden ambtenaren die sinds 9 November 1918 in dienst zijn geno men zonder de noodige opleiding te hebben genoten of geschikt te zijn, ontslagen. Voorts werd besloten tot wederinstelling van ordeteekenen en titels, te verleenen door den Rijkspresident. Titels worden ook ver leend door de Rijksstadhouders en den Prui- sischen minister-president als vertegenwoor diger van den Rijkskanselier. Verder werd absolute vrijdom van auto- beiasting aangenomen voor alle nieuwe auto's en eenige wijziging gebracht in de administratie van verzekering- en economi sche lichamen. Dan verhooging van de paarderenwedbelasting. Tenslotte bracht de minister van buiten landsche zaken von Neurath verslag uit en daarna de Rijksbankpresident, waarna de vergadering te elf uur opgeheven werd. Feestdag van arbeid. den nationalen Voorts nam het Duitsche Rijkskabinet de wet aan waardoor den eersten Mei ver klaard wordt tot Feestdag van den nationa len arbeid. Voor dezen dag gelden alle be palingen die geschreven zijn voor wettelijke feestdagen. De Rijksminister voor Volks voorlichting en Propaganda zal later bij zondere bepalingen uitvaardigen voor dezen nieuwen feestdag. Deze wet zegt dat de tot nog toe bestaande feestdagen van kerkdij ken oorsprong zijn en zij berusten op het recht der landen. Deze nieuwe feestdag ech ter zal gelden voor het geheele Rijk. Daarna gelden voor den eersten Mei ook de bepalin gen van kerkelijken oorsprong. Zoo mag 'bijv. voor 1 Mei geen loonaftrek plaats vinden, evenmin als voor de kerkelijke feest dagen. De a.s. benoeming van stad houders De Duitsche bladen behandelen uitvoerig de kwestie der benoeming van stadhouders in de landen. Deze zullen in de landen de functie, van staatspresident uitoefenen. Zij hebberi tegelijkertijd de taak een nieuwe poli- tie-relatie te onderhouden met de Rijks regeering. Daar zij het recht hebben den mi nister-president te benoemen, kunnen zij ook de landsregeering eventueel afzetten. Zij kun nen nieuwe minister-presidenten benoemen en ook mutaties aanbrengen in de lands- regeerigen. Het staat nog niet vast of de stadhouders door den Rijkspresident, dan wel door de Rijksregeering zullen worden benoemd. Voor Pruisen worden thans be halve Hitier, ook Goering en v. Papen be noemd. Met is mogelijk, dat bij kleine lan den voor eenige één stadhouder zal worden beroemd. Wanneer zij alleen door de Rijks regeering zullen worden benoemd, zullen zij ook als gevolmachtigde der Rijksregee ring worden beschouwd. DA.Z. verneemt, dat in verband met de huidige actie ook plannen bestaan de regio nale geleding van het Rijk te wijzigen. De Joodsche ambtenaren en de nieuwe ambtenarenwet. Naar de „Voelkische Beobachter" ver neemt, bevat de nieuwe wet tot herstel van het beroepsambtenaarswezen de bepaling, dat niet-arische ambtenaren principieel niet als geschikt moeten worden beschouwd dra gers te zijn van de stc'tsautoriteit. Dit prin cipe wordt beperkt door de bepaling, dat die niet-arische ambtenaren in dienst kunnen blijven, die reeds in den tijd voor den oorlog hun aanstellingsoorkonde hebben verkregen en dat verder mannen van niet-arische af stamming, die kunnen aantoonen frontsol daten te zijn geweest, eveneens een functie als ambtenaar in het rijk, de landen en de gemeenten kunnen uitoefenen. trum in het Rijnland gehouden, waar de prelaat prof. dr. Schre.ber een uiteenzetting van de houding van het Centrum gaf Volgens de „Koelnisché Volkszeitung" sprak hij inleidend over de machtigingswet en de houding van het Duitsche Episcopaat De rijkskanselier heeft uitdrukkelijk de betee kenis van het christelijk geloof als belang rijke factor voor het behoud van het Duitsche volksdom" erkend, wat een buitengewoon sympathieken indruk heeft gemaakt Wan neer een nationale beweging er toe opwekt den dienst voor het volk te stellen tegenover bekrompen egoisme en een bedenkelijke groot-kapitalistische ontwikkeling, en wan neer deze actie een golf van enthousiasme wekt, dan kan dit enthousiasme het uitgangs punt voor een gezonde ontwikkeling worden. Zonder critiek zal echter elk staatsbestel ver starren, aangezien steeds meeningsverschil- len kunnen bestaan. Een vruchtbare en op bouwende critiek is derhalve gewenscht. Deze is van veel grooter beteekenis dan een wezen- looze conjunctuurlijn, die geen innerlijke overtuiging tot uiting brengt. Wanneer ster ke zedelijke waarden in de Duitsche politiek worden opgenomen, zal het Centrum daar aan deelnemen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek diende het Duitsche volk de plaats te krijgen, waarop het recht had. Het Vier-Mogendhe den Pact geeft aanwijzingen in de richting van een herziening vdn den Volkenbond, die niet afgeschaft behoeft te worden, doch welks structuur moet worden geweigerd. De Duitsche eisch van gelijkgerechtigdheid blijft in al zijn kracht gehandhaafd. De geheele Duitsche natie zal moeten medewerken tot het bereiken van een herziening der verdra gen, die tegen het wereldvreemde Versailles moet worden uitgevochten. Tenslotte wijdde dr. Schreiber nog eenige woorden aan de katholieke Missies in het buitenland. Nog slechts ongeveer 1000 advocaten te Berlijn. De commiscsaris voor de Berlijnsche Kamer van Advocaten, heeft Vrijdag tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat de balie sinds tientallen jaren een overvloed van Joodsche juristen heeft, hetgeen heeft ge leid tot den ondraaglijken toestand, dat meer dan twee derde der te Berlijn toegelaten, onge veer 3500, advocaten van Joodsche origine zijn. In de toekomst zullen nog slechts onge veer 9001000 advocaten van Duitschen stam het gerechtsgebouw betreden. Van de Joodsche advocaten zullen slechts ongeveer 35 worden toegelaten, waarbij in het bizonder rekening zal worden gehouden met hun krijgsverrichtingen aan het front. De Joodsche artsen en de verzekering Op instigatie van den commissaris voor de artsenorganisaties heeft, naar het Verbond der Aerzte Deutschlands, mededeelt, het rijksministerie voor arbeid maatregelen in voorbereiding om de Joodsche artsen en ad viseurs bij de verzekeringsinstellingen te ontslaan. Het onderzoek ten behoeve van den vrij willigen arbeidsdienst zal niet meer plaats hebben door Joodsche artsen. Joodsche zul len niet meer of slechts in uitzonderingsge vallen mogen worden toegelaten bij de zie kenfondsen. Numerus clausus voor medische studenten in Beieren ingevoerd. De commissoriale minister van binnenland- sche zaken heeft in overleg met het ministerie voor onderwijs en eeredienst een numerus clausus ingevoerd voor medische studenten. Aan de universiteiten van Munchen zullen 345, te Wurzburg 130 en te Erlangen 98 studenten tot de studie in de medicijnen kun nen worden toegelaten. Tot 't Joodsche ras behoorende personen wor den uitgesloten van inschrijvingen tot de stu die in de geneeskunde. Groot appèl der SA. De Duitsche radio-omroep deelt mede, dat meer dan een half millioen SA- en SS-man- nen morgenavond in Duitschland en Oosten rijk aantreden. De opperste leider Adolf Hit- Ier zal om zeven uur precies in het Berlijn sche sportpaleis de Berlijnsche SA en SS en door de microfoon de in alle Duitsche en Oostenrijksche gebieden aangetreden SA- formaties begrooten. Om zeven uur precies zal het „Heil SA" en de groet der SA „Heil, mijn leider!" weerklinken en in het geheele Rijk gehoord worden Dan zal de leider tot de SA spreken en de ongetelde millioenen in Duitschland en Oostenrijk zullen de woor den hooren. Van kwart voor zeven af, zal de uitzending geschieden via alle Duitsche zenders. Dr. Goebbels zal een inleiding hou den. Mislukte bomaanslag op SA-lokaal te Hamburg. Vrijdagochtend is een bom gevonden naar de politiepersdienst mededeelt, welke klaar blijkelijk in den afgeloopen nacht is gewor pen naar een SA-lokaal in de Osterbek-stras- se in Hamurg. De bom was niet ontploft. Zij is van dezelfde constructie als die welke in de Barmbeckerstrasse zijn gebruikt. De hei- sche machine is door de politie vernietigd Veroordeeld wegens het verspreiden van berichten tegen de nationale regeering. Vrijdag heeft de bizondere rechtbank te Berlijn een Joodschen koopman, die zonder nationaliteit is, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens overtreding van de verordening van den Rijkspresident, waarbij de verspreiding van berichten, welke tegen de nationale regeering zijn gericht, wordt ge straft. De rechbank ging bij het vonnis uit van de gedachte, dat de straf in dit geval als af schrikwekkend voorbeeld moet worden be schouwd, omdat de verdachte als buitenlan der op smadelijke wijze de hem in Duitsch land verleende gastvrijheid zou hebben mis bruikt. De Stahlhelm-affaire in Brunswijk. Het Brunswijksche staatsministerie deelt mede: Het O. M. heeft den minister van justitie medegedeeld, dat het in de strafzaak tegen Schrader c.s. de documenten op 6 April heeft doen toekomen aan den opper- rijksadvocaat. Naar de „Braunschweigische Landeszei tung" verneemt, is dit geschied nadat het O. M. van Brunswijk op grond van informa ties en op grond van het aanwezige matert aai tot de overtuiging was gekomen, dat ernstige verdenking bestaat van hoogver raad, zoowel van den kant van den Stahl- helm als ook van den kant van den Reichs- baner. - 337.000 werkloozen minder. Het aantal werkloozen, dat bij de arbeids beurzen is ingeschreven van 16 tot 31 Maart met 337.000 verminderd tot 5.598.000. Het gunstige weer heeft mogelijk gemaakt, dat een groot aantal personen kon worden tewerkgesteld. Voorburg per flesch f 2.10 Schilletje- 2.10 Fladderac 2.20 MANDORO- 2.20 Advocaat per flesch v. a. - 1.60 R. en W. Portwijnen - 1.05 TEL. 207. RAZZIA TE BRESLAU IN DE ARBEIDERSWIJKEN. In den afgeloopen nacht kwam het te Bres- lau tot ernstige politieke botsingen, waarbij voorzoover tot nog toe werd medegedeeld, twee personen werden gedood en twee zwaar gewond. In verband hiermede werd vanmor gen tegen vijf uur een algemeene groote raz zia te Breslau gehouden, die zich speciaal uitstrekte in de arbeiderswijken. Vanmorgen tegen half tien was de politie nog druk aan het werk. Op dat tijdstip was een 60-tal per sonen gearresteerd. EEN SNEL DRAMA. Gistermiddag zaten er een man en een vrouw voor een koffiehuis te St. Etienne bij Rouaan. Plotseling, zonder dat een der an dere bezoekers van het café ook maar iets van een twistgesprek tusschen de beide men- schen had bemerkt, haalde de man een revol ver uit zijn zak, schoot de vrouw dood, waar na hij zichzelf het leven benam. De man was 38, de vrouw 35 jaar oud. TERECHTSTELLING DER OPSTANDELINGEN IN PERU. Het Peruaansche kabinet is gisteren afge treden en het nieuwe kabinet zal Zondag on der de bepalingen van de nieuwe grondwet in functie treden. Het proces tegen de opstan delingen die aan de revolutie in 11 Maart hebben deelgenomen is beëindigd. Vijf offi cieren werden gefusilleerd, anderen kregen gevangenisstraffen van 5 tot 20 jaar. De meesten hunner werden echter vrijge sproken. EINSTEIN EN FREUD OVER DE OORZAKEN VAN DEN OORLOG. De op instigatie van den Volkenbond in sa menwerking met het „Instituut international de coöpératton intellectuelle" te Parijs ge voerde correspondentie tusschen Albert Ein- stein en Siegmund Freud wordt thans gepu bliceerd. Het copyright voor Nederland van deze belangrijke briefwisseling, die tot onderwerp heeft „Waarom oorlog?" en waarin ook de meer en meer in gebruik komende methode om tegenstanders gewelddadig aan te vallen wordt behandeld, is aan het Weekblad „De Groene Amsterdammer" verleend. EEN MOOIE SCHENKING. Ten behoeve van een nieuw gebouw voor dc academie van beeldende kunsten te Rotterdam. De onderhandelingen met het departement van Onderwijs. K. en W. over het nieuwe ge bouw van de Academie waren aan het einde van Januari doodgeloopen. De minister kon n.1. wegens s Rijks financieelen nood niet den bouw toestaan van een zaal voor tentoon stellingen, lezingen, filmvoordrachten enz., welke door de Academie voor het onderwijs onontbeerlijk werd geacht. Intusschen zijn de onderhandelingen tot voldoening van het bestuur weer in goede banen gebracht. Door bemiddeling van een stadgenoot heeft het bestuur de toezegging gekregen van een bijdrage, die het in staat stelt de zoo ge- wenschte tentoonstellingszaal in het bouw plan op te nemen. De plannen, waaromtrent thans overeen stemming is bereikt, zijn ontworuen door den stadsarchitect ir. A. v. d. Steur. E>e minister heeft goedgekeurd, dat tot architect voor de uitvoering zal worden be noemd ir. B. J. K. Cramer te Rotterdam, die tot voor kort den bouw van het Zuider ziekenhuis heeft geleid. Het bestuur hoopt met de voortgezette medewerking van het betreffende departe ment nog in den loop van dit jaar met den bouw een aanvang te kunnen maken. BESTRIJDING APIOL-GEVAAR. De minister van binnenlaudsche zaken deelt in antwoord op schriftelijke vragen van mevr. H. W. B. van IiallieVan Embden, lid van de Tweede Kamer, mede, dat vergifti gingen, gevolg van het gebruik van apiol, nog steeds voorkomen. Maatregelen ter beperking van de ge varen, aan den verkoop van dit middel ver bonden, zijn in overweging. Waf vandaag de aandacht trekt...j Rijksstadhouders in de Duitsche landen. (Dag. Overzicht.) BelgiëNederland in Antwerpen* (Sport- en wedstrijden.) De werel ïkampioenschappen bil jarten. (Sport- en wedstrijden.) In de Aufwertungszaak is oor het Amste-damsche gerechtshof be vestiging van het vonnis der recht bank gevraagd, plus ontzetting van den notaris uit zijn ambt. (Rechts- raken.) Weer relletjes te Amsterdam. (3innenland.) Zie verder Laatste berichten SOCIAAL-DEMOCRATISCH CONGRES TE 'S-GRAVENHAGE. Tegen maatregelen ten aanzien van militairen. De besturen van s. d. a. p. en N. V. V. hebben volgens Het Volk besloten, op 22 April a.s. in Den Haag een demonstratief congres te beleggen als protest tegen de aanranding van het vrije vereenigingsrecht van het personeel, ressorteerende onder het departement van defensie, alsmede tegen het verbod, ten aanzien van bladen van de Ar beiderspers uitgevaardigd. x>v. DRIE LETLANDERS TE ROTTERDAM IN ARREST. De heer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Justitie gevraagd: Is het den minister bekend, dat voor onge veer veertien dagen drie Letlandsche zeelie den te Rotterdam zijn gearresteerd, naast een aantal andere vreemde zeelieden, welke laatste reeds over de grens zijn gezet, en die in het politiebureau aan het Haagsche Veer zitten opgesloten, waar zij in honger staking zijn gegaan? Is het juist dat omtrent genoemde Letten overleg is gepleegd met den consul van Letland en op diens advies zou worden overwogen hen naar Letland uit te gelei den? Is het den minister bekend, dat dit tenge volge zou hebben dat deze menschen met ge vangenisstraffen van ongeveer zes jaar zou den worden bestraft, omdat men daar ver onderstelt, dat zij voor de internationale organisatie van zeelieden op Lettische sche pen propaganda maken? Wil de regeering verhinderen dat deze drie zeelieden naar Letland worden uitge wezen en door hen zelf laten bepalen naar welk land zij zich willen begeven? EERSTE KAMER. Bevoegdheid tot het zelfstandig be slissen over het in behandeling nemen van wetsontwerpen. Dr F. M. Wibaut, lid van de Eerste Ka mer, heeft een voorstel ingediend om het reglement van orde der Eerste Kamer te wijzigen. De voorsteller is van oordeel, dat het tot de bevoegdheden van de Eerste Kamer dient te behooren om ten opzichte van het tijd stip der behandeling van eenig wetsontwerp zelfstandig te kunnen beslissen. Art. 46 van het Reglement van Orde ont houdt aan de Eerste Kamer deze zelfstan dige bevoegdheid. De voorgestelde wijzi ging van art. 46 vierde lid zou de hier ge- wenschte verbetering verzekeren. DE VERARMING IN HET KAPPERSBEDRIJF. De Nederlandsche Kaopersbond heeft een actie ingezet, waarvan het doel is de autori- teiten en het publiek er van te overtuigen, dat tengevolge van de malaise de toestan den in het kappersbedrijf zeer zorgwekkend zijn, zoowel voor de patroons als voor de bedienden. s Het ligt in het voornemen een groote be- drijfs-enquête te organiseeren, om aan de hand van de verkregen gegevens, den auto riteiten een juist beeld van den toestand te kunnen geven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1