DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM Massa-demonstratie in Berlijn. BcigeUihsch Overzicht ^Buitenland tBiaaeuland Ververij en Chemische Wasscherij. Colbert-Cosiuums chem. reinigen 3.90 Japonnen chem. reinigen vanaf f 2.50 Mantels 13.00 Ho. 85 Maandag 10 April 1933 135e Jaargang Rede van Hitier. Wat vandaag de aandacht trek1...} TELEF. 1525 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NaK-Soc. demonstratie in een overvol Sport- patast. Geestdriftige toespraken van talrijke autoriteiten. In het overvolle Sportpalast te Berlijn heeft Zondagmiddag een massademonstra tie van de nat -soc. bedrijfscellenorganisatie van de gouw Groot-Berlijn plaats gehad Wegens het groote aantal leden konden slechts delegaties aan de demonstratie deel nemen. Het woord werd eerst gevoerd door den landsleider Engel, die o.a. zeide: „De organisatie der bedrijfscellen is binnenge drongen in de burchten van het marxisme en heeft die veroverd, zoodat reeds thans de leiders der marxistische vakvereenigingen tot ons komen en zoete broodjes bakken. De tegenstand is echter niet alleen uitgegaan van marxistische zijde, maar ook van zekere burgerlijke partijen en van bepaalde werk gevers. Thans is er slechts één werkgevende natie, het volk, zonder welke ook de afzon derlijke werkgever niet de minste waarde heeft. Binnenkort zullen de marxistische vakvereenigingen ondergaan; de bijdragen komen nog slechts spaarzaam binnen. Wan neer de leiders zich niet spoedig vrijwillig aan ons onderwerpen, zullen zij er in af- zienbaren tijd toe gedwongen worden en hun verenigingsgebouwen voor een appel en een ei moeten afgeven. Sedert veie jaren heeft de sociaal-democratie voor een feest dag gevochten. Thans zal de 1ste Mei wet telijk feestdag zijn, een das van eer en roem voer den Duitschen arbeid". Na deze rede van Engel sprak rijksmi nister Goering, die in S.A.-uniform was ge kleed, over de nationale revolutie Hij legde er den nadruk op, dat slechts zij, die het Duitsche socialisme erkennen, waarlijk na tionaal zijn. Als het nationalisme zijn dien sten bewijst aan de grenzen van het land, dan doet het socialisme dienst in het binnen land. onder het volk. Hij verklaarde, dat, wanneer wij thans een nat.-soc. revolutie beleven, moeten wij er weer den nadruk op leggen, dat het hier een nationaal-socialistische revolutie be treft en dat het niet aangaat, slechts van een nationale revolutie te spreken. Want niet slechts het Duitsche nationalisme heeft zich vrij baan gemaakt, maar wij verheugen er ons bijzonder over, dat ook het Duitsche socialisme heeft gezegevierd. Slechts wie het Duitsche socialisme erkent, is waarlijk natio naal. Als het nationalisme zijn diensten be wijst aan d grenzen van het land, dan doet het socialisme dienst in het binnenland, on der het volk. In een volk, waarin zich millioenen ultge- stooten voelen, kunnen de nationalistische denkbeelden niet groeien, daarom onderstelt het nationalisme, dat de sociale vraagstuk ken worden erkend en opgelost. Men moet het volk toonen, dat het er hier niet om gaat, bruggen te slaan tusschen nationa lisme en socialisme, dat hier geen kloof be staat, omdat beide begrippen in werkelijk heid één zijn. Het nat.-socialisme heeft de eerste grond slagen voor den wederopbouw van ons volk gelegd. De arbeidersleiders hebben hun ar beiders verraden. Uit de verscheurdheid der partijen hebben wij geleidelijk het hereeni- gingswerk begonnen. Eerst nadat het eerste fundament door Adolf Hitier was gelegd, kon hij ook er aan denken, de eenheid naar buiten te herstellen. In de enkele wet over de Stadhouders heeft hij thans de eenheid van het Rijk hersteld! Door deze wet is bewerkt, dathet rijksgezag in alle landen geldt, zon der dat men er aan heeft gedacht, het stam gevoel der landen op de een of andere wijze te schaden. Naast den uiterlijken vorm moet thans ook het innerlijke leven van het volk, de kern worden hersteld. Dat kan niet door wetten geschieden. Gij moet werken in Uw cellen en in Uw bedrijven. Wij moeten overigens grootmoedig zijn. Wij willen geen bekrompen wraak. Hoe ster ker wij ons als nat. soc. vóelen, des te grootmoediger, des te openhartiger moeten wij de hand ter verzoening reiken. Maar waar werkelijk misdaden tegenover het volk zijn gepleegd, moet een rechtmatige vergel ding plaats hebben. In dezen zin van zuivering en reiniging hebben wij de nieuwe wet op de ambfenaren en beambten te verstaan. Het is een strenge wet. Omdat zij zoo streng is, moet alles ge daan worden om een onjuiste toepassing te voorkomen. De bedrijfscellen hebben in de eerste plaats de taak, den Duitschen arbeider en den Duitschen ambtenaar, die tot haar ko men, te vormen en op te voeden, totdat zij Duitsche nat.-soc. zijn geworden. Gij moei de marxisische idee vernietigen. Duitsch- land zal leven, omdat wij het willen, omdat het noodig is!" Goering had na zijn rede stormachtige ovaties in ontvangst te nemen. Ook rijkskanselier Hitier heeft op het groote S.A.-appèl in het Berliner Sport palast het woord gevoerd. Hij verklaarde o.a.: „De groote tijd is thans aangebroken, waarop wij 14 jaar lang hebben gehoopt. Duitschland is thans ontwaakt niet door de genade van onzen tegenstanders maar door eigen kracht. Het is vaak noodig zich den weg te herinneren die onze beweging heeft afgelegd, om daaruit den weg der toekomst te zien. Wij hebben dit eene voor oogen ge houden, het is noodig dat de organisatie die strijdt voor de idee van een nieuwe volksge meenschap zelf tot een krachtfactor wordt, om eens te verwerkelijken wat wij nastreven. Nooit wordt ons iets geschonken, wat wij ons niet zelf kunnen geven. Zoo is ook de S.A. gegroeid uit een handvol menschen. Bij het ontstaan van de S. A. en S.S. hiel den wij voor oogen dat wij nationaal-socia- listen ons zelf wilden beschermen en niet om vreemde hulp bedelen. Ik kan met trots zeggen: S.S. en S.A- kameraden, wanneer het geheele Duitsche volk Uw geest reeds in zich droeg, dan zou Duitschland onverwoestbaar zijn. Het zal ongehoord sterk zijn, zelfs zonder wapenen, alleen door den gestaaiden wil. Wij hebben de deugd van den moed gekweekt. Millioe nen stroomen op het oogenblik in onze orga nisatie binnen. Maar zij moeten eerst leeren wat deze bruine armee sedert vele jaren heeft geoefend. Wij hebben ook gekweekt de deugd der volharding. Deze deugden zijn het geweest die U en ons onoverwinlijk heb ben gemaakt en daarmede het volk hebben gered. Wij zijn de dragers van de macht ge worden. Nu moeten wij het Duitsche volk winnen voor deze macht, de vele millioenen onzer werkende menschen uit alle standen vereenigen in deze gemeenschap. Wij behoo- ren tot een generatie die moet goedmaken wat anderen slecht hebben gemaakt. Wij' zijn een generatie die meer moet opofferen dan degene die voor ons was. Het lot wil op ons onderzoeken of het Duitsche volk groot zal worden of dat het einde van ons°volk gekomen is. De generatie van de bruine stormarmee zal nooit in verval raken. DE POLITIEKE TpESTAND IN DUITSCHLAND. P^Eging van bedienden bij jooasche advocaten en notarissen. m De*Ji'ik^0Tissaris v00r het Pruisische .Ministerie van Justitie heeft aan de voorzit ters van de Pruisische gerechtshoven de vol gende cicrulaire gericht: ii ïP'irtF V,an 'n overleg met de 'Joodsche advocaten genomen maftregelen der laatste weken heeft een geheele reeks Joodsdie advocaten en notarissen aanleiding gevonden hun bedienden gedeeltelijk zelfs zonder termijn te ontslaan J e Dergelijke opzeggingen zonder termijn ge tuigen van een volledig gebrek aan Duit schen socialen zin, daar de Duitsche werk gever wanneer hij jarenlang met de hulp van zijn personeel heeft gewerkt en verdiend, zijn bedienden.met zonder termijn ontslaat De uitschakeling van Joodsche advocaten en no tarissen mag er niet toe leiden dat Duitsche bedienden broodeloos worden of blijven. Ik verzoek daarom dat Gij alle advocaten- bedienden die door Joodsche advocaten zijn ontslagen aanspoort zich te laten inschrijven op een lijst die door de gerechtshoven moet worden bijgehouden. Bij verzoeken tot toela ting tot de balie is het gewenscht dat men er de verzoekers op wijst, dat van hen verwacht moet worden dat zij bedienden van deze lijst in hun dienst nemen. Ik verzoek dat dezelfde procedure zal worden gevolgd bij aanvragen tot benoeming tot het notarisambt". Goebbels over de Duitsche Joden In de „Observer" werd een interview gepu bliceerd van den „Spectator" met den Duit schen rijksminister dr. Goebbels over de Joden. Dr. Goebbels wees er allereerst op, dat de Duitsche Joden zich, in tegenstelling met de Engelsche Joden, niet bij het Duitsche volk hadden weten aan te passen. Dat is te wijten aan het feit, dat Duitschland een soort doorgangshuis geworden is voor de van het Oosten komende Joden en wel hoofdzakelijk door de politiek der sociaal-democratie Goebbels wees verder op het doordringen der Joden in het openbare leven en gaf een uit eenzetting van den afkeer van het Duitsche volk tegen de Joden. Het Duitsche volk is bereid het Jodenvraagstuk te laten rusten, wanneer Juda ook Duitschland met vree laat. Protestdemonstraties legen Duitsch antisemitisme. Na een protestdemonstratie tegen het anti semitisme in Duitschland hebben de Joden Lodz spontaan een optocht gevormd naar ..vt Duitsche consultaat, waar de politie hun echter den weg versperde, waarna zij zich begaven naar de drukkerij van het Duitsche dagblad „Die Freie Presse", welk gebouw bestormd werd. De politie arresteerde een 15-tal personen. De demonstranten wierpen vervolgens ook nog de ruiten in van het Duitsche lyceum. In verband met het feit, dat de manifes tanten het schild van het Duitsche consulaat eenigszins beschadigd hadden, heeft de woj- wode van Ludz uit naam der regeering veront schuldigingen aangeboden aan den Duit schen consul. Een onderzoek wordt ingesteld en strenge maatregelen worden genomen teneinde een herhaling van dergelijke incidenten te voor komen. Wat zijn Joodsche ambtenaren? In de uitvoeringsbepalingen van de nieuwe wet op de ambtenaren zal worden gezegd wat onder „Joodsche ambtenaren" is te verstaan. Naar in welingelichte kringen verluidt is het waarschijnlijk dat de ambtenaren van wie een der grootouders van Joodsche afstam ming is als niet Arisch zullen worden be schouwd. Concentratiekamp te Breslau. Naar de „Schlesiche Zeitung" verneemt, zullen ongeveer 200 van de te Breslau gear resteerde personen gedetineerd blijven. Ten einde hen te kunnen onderbrengen, wordt ge werkt aan de inrichting van een concentratie kamp. Naast woonbarakken worden ook werkbarakken opgericht. Het kamp is omge ven door hoog prikkeldraad. De Duitsche turners achter de natioftale regeering. In de vergadering van de hoofdcommissie der Duitsche turners die in het raadhuis van Stuttgart wordt gehouden, is een motie aan genomen, waarin de Duitsche turners verkla ren dat zij als één man achter de nationale regeering staan. De helderziende Hanussen dood- gevonden. Vrijdag hebben wegwerkers in een boschje aan den straatweg van Baruth naar Neuhof in de nabijheid van Zossen het lijk van een goedgekleed man gevonden. Aan de hand van een document in de klee ding van den doode werd vastgesteld dat het hier vermoedelijk den helderziende Erick Ha nussen betreft, wiens eigenlijke naam Her- mann Steinschneider is. Dit vermoeden wordt bevestigd doordat een vroegere bediende van Steinschneider met zekerheid zijn patroon heeft herkend. Het lijk van Hanussen ver toonde verscheidene schotwonden. Twee nationaal-sorialisien neer geschoten. De politie deelt mede, dat gisteren twee leden van den nat.-socialistische marine- storm uit het Marx-Volkshuis nabij café „Austria", toen zij daar in uniform passeer den, zijn neergeschoten. De een werd in de ruggegraat, de ander in de longen getroffen Beiden zijn naar een ziekenhuis overgebracht en konden nog niet verhoord worden. Drie S.A.-mannen door een onbekenden dader neerge schoten. In den afgeloopen nacht te ongeveer drie uur werden in de Adersstraat te Dusseldorf 3 SA-mannen door een onbekenden man neergeschoten. Van de vijf door hen geloste schoten troffen drie doel. De drie SA-man nen werden zwaar gewond, twee van hen verkeeren in levensgevaar. De dader kon nog niet worden gearresteerd. Bomaanslag verhinderd. Naar door de jrolitie wordt medegedeeld is zij er op het laatste oogenblik in geslaagc een bomaanslag op het SA-lokaal van Schmidt, op den hoek van de Reeperbahn en de Lincolnstrasse. Twee der daders konden worden gearresteerd. Een der gearresteerden droeg den voor den aanslag gereedgehouden bom in den zak Het bleek een bom met groote explosieve kracht te zijn. De gearresteerde bekende den bom in genoemd lokaal te heb ben willen werpen. IN DIENSTSTELLING BI DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij heeft besloten, tot nu toe uitgestelde werk zaamheden te doen uitvoeren en daarvoor onmiddellijk oOCO man uit nationaal-gezinde kringen in dienst te stellen. In de eerste plaats zal worden gedacht aan jonge krachten. MIJNEXPLOSIE IN BULGARIJE In de mijn Cardiff bij Twarditza in Bul garije in het district Sliwen had Vrijdagnacht een gasexplosie plaats, waardoor verschillen de mijngangen zijn ingestort. Voor zoover tot heden bekend is zijn acht arbeiders ge dood. De opruimingswerkzaamheden zijn met kracht ter hand genomen daar men vreest, dat nog meer mijnwerkers zijn bedolven. TWEE ONGELUKKEN TIJDENS SCHIETOEFENINGEN IN ZWITSERLAND. Gedurende schietoefeningen op de banen Bernex bij Genève werd de 20-jarige recruut J. Julliard door een geweerschot in de borst levensgevaarlijk gewond. Te St. Gallen schoot de wereldkampioen- schutter Kaspar Widmer bij een oefening op zijn eigen schietbaan, zijn 15-jarige dochter dood. Zij bediende de schijven en kwam te vroeg uit de dekking te voorschijn. DE ENGELSCHE INGENIEURS DER VICKERSFABRIEKEN. 12 April voor het Hooge Ge rechtshof. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het Hooge Gerechtshof der Sovjet Unie den datum voor de behandeling van het proces tegen de Engelsche in genieurs der Vickersfabrieken heeft vastgesteld op 12 April a.s. Den beklaag den is heden een afschrift van de aan klacht ter hand gesteld. HERRIOT NAAR WASHINGTON. Als vertegenwoordiger der Fransche regeering. Oud-ministerpresident Herriot heeft op verzoek erin toegestemd, Frankrijk te ver tegenwoordigen bij de besprekingen te Washington. De „Paris-Midi" weet mede te deelen, dat Herriot pas den 19de naar Amerika vertrekt. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Times" verklaarde Herriot, dat het hem een bijzonder genoegen deed, naar de Vereenigde Staten te zullen gaan. Hij wilde zich tot taak stellen, de vriendschapsbanden, die Frank rijk met de Amerikaansche republiek verbin den, te versterken. Nader wordt gemeld dat nadat het offi- ciëele verzoek van de Amerikaansche regee ring aan Frankrijk, een vertegenwoordiger te zenden naar de voorbereidende besprekingen over de Economische wereldconferentie, hier is binnengekomen, heeft de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken zich onverwijld in verbinding gesteld met den voormaligen minister-president Herriot die op het oogen blik te Lvon vertoeft. Boncour heeft Herriot verzocht de leiding van de Fransche delega tie op zich te nemen die waarschijnlijk zal worden samengesteld uit den minister van financiën George Bonnet, den minister van handel Serre, den oud-minister van handel Durand en de deskundigen Parmentier, Rist en Bigot. Herriot heeft ziin definitief besluit opoe- schort tot zijn terugkeer te Parijs waar hij Dinsdag zal aankomen. MIJNBRAND IN ZUID-AFRIKA. Bij een ernstigen brand in de Laagleegte- goudmijn zijn vijf Europeesche opzichters door gas om het leven gekomen. Het vuur ontstond in een 1200 M. diejje schacht. De opzichters daalden zonder gasmaskers af om de oorzaak van den brand op te sporen Zij raakten onmiddellijk door de gassen be dwelmd en werden dood opgehaald. Vier andere Europeesche employé's, waar onder de hoofdopzichter, zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Ook verscheiden inlandsche mijn werkers toonen teekenen van gasvergiftiging REVISIEBEHANDELING DER NEGERS IN AMERIKA. Worden zij ter dood veroor deeld? In de te Decatur in Alamama plaats hebbende revisiebehandeling van het proces tegen de zeven negers, die be schuldigd worden van aanranding van twee blanke vrouwen, heeft de jury na een beraadslaging van 18 uur den eer sten aangeklaagde schuldig bevonden In verband daarmede is het waarschijn lijk, dat alle aangeklaagden ter dood zullen worden veroordeeld. VEREENIGING VAN LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN De Vereeniging van liberale leden van gemeentebesturen heeft te Utrecht een flink bezochte algemeene ledenvergadering ge houden, welke uitsluitend gewijd was aan de behandeling van het rapport der com missie om advies uit te brengen over de te nemen maatregelen betreffende het finan- cieele beleid van de gemeenten, mede in ver band met de onderwerpen in het rapport Weiter behandeld. Alvorens de beraadslaging over het rap- Zware stroobrand te Oudepekela (Gron.) (Binnenland.) Doodelijk auto-ongeval te Apel doorn. (Binnenland.) Op een onbewaakten overweg bij Beilen een melkauto aangereden. (Binnenland.) Een chauffeur uit Enkhuizen heeft in Duitschland twee men schen doodgereden. (Binnen land.) Volkslogement in de Keizerstraat uitgebrand. (Stad en omgeving.) Tentoonstelling schilderijen van Leo Gestel. (Kunst.) Door een gasexplosie zijn de mijngangen in een mijn in Bul garije ingestort. 8 Arbeiders werden gedood, talrijke mijnwerkers zijn nog ingesloten. (Buitenlan i.) Naar alle waarschijnlijkheid zijn er wrakstukken van het veronge lukte luchtschip de „Akron" ge vonden. (Luchtvaart.) Nederland wint van België met 3—1. (Sport.) Pijnenburg en Wals hebben mo menteel de leiding in de Parijsche Zesdaagsche. (Sport.) Zie verder laatste berichten. Alle goederen vóór de feestdagen terug. Onze aflevering is niet te overtreffen. F>ort der commissie (voorzitter mr. Wende- laar) te openen, heeft de heer dr. W. W. van der Meulen te 's-Gravenhage, voorzit ter der Vereeniging, onder luiden bijval der vergadering aan de commissie dank ge bracht voor de wijze, waarop zij haar werk tot stand heeft gebracht. Na de algemeene beschouwingen werden de verschillende, door het bestuur geformu leerde vraagpunten in bespreking gebracht. 1. Is het wenschelijk, dat ten aanzien van de loon- en salarisregeling van het ge- meentepersoneel aan de Kroon een gelijks bevoegdheid wordt gegeven als thans Ge deputeerde Staten ingevolge de Ambtena renwet bezitten? Werd met op één na algemeene stemmen bevestigend beantwoord. 2. Is het wenschelijk aan den burgemeester als vertegenwoordiger van het centraal ge zag de uitdrukkelijke bevoegdheid te ver- leenen, raadsbesluiten, die naar zijn oordeei in strijd zijn met een goed financieel beheer, niet uit te voeren en ter vernietiging voor te dragen Na uitvoerige bespreking werd de vraag als volgt gwijzigd: „Is het wenschelijk, den burgemeester als vertegenwoordiger van het centraal gezag te herinneren aan zijn bevoegdheid, raads besluiten, die naar zijn oordeel in strijd zijn met een goed gemeentelijk financieel beheer, niet uit te voeren en ter vernietiging voor te dragen-", waarna zij met algemeene stem men bevestigend werd beantwoord. 3. Is het wenschelijk, over te gaan tot sa menvoeging van kleine gemeenten, die door haar ligging en structuur daarvoor in aan merking komen? Op voorstel van den voorzitter werd het vraagpunt in dien zin aangevuld, dat daar in gesproken wordt van „de samenvoeging van gelijksoortige kleine gemeenten", waar na deze vraag bevestigend werd beantwoord met alemeene stemmen op één na. 4. Is het wenschelijk de voorziening in de crisiswerkloosheid a. geheel ten laste van het Rijk te brengen b. in een wettelijke regeling vast te leggen? De heer Houtman (Schiedam) sprak al lereerst een woord van hulde aan de com missie voor het door haar ingenomen stand- pnut. De commissie heeft juist ingezien, datdat, wil het rijk de werkloosheidsvoor ziening goed hebben, het rijk aan de ge-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1