DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. QxiqeÜiksch Ovecwfit Herziening der vredesverdragen. tB uUenCand ^Binnenland No. 86 Dinsdag II April 1933 135e Jaargang Uit het oogpunt van internationaal recht zijn er geen groote of kleine mogendheden, doch slechts staten, die alle even achtenswaardig zijn. Het Fransche standpunt. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND EN DE TERUGSLAG IN HET BUITENLAND. Wat vandaag de aandacht trekt.,.} AARSCHE COURAN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Aangezien de ontwapeningsconferentie op het doode punt is aangeland, zoo schrijft men aan de N.R.Crt., is er twee keer door het particuliere initiatief getracht ze te red den, n l. door MacDonald en Mussoiini Laatstgenoemde heeft voor het eerst offi cieel het principe van de herziening der ver dragen gesteld en naar aanleiding van zijn reis naar Rome heeft MacDonald daarmede zijn instemming betuigd. Dit voorstel gaat uit van de gedachte, dat de ontwapening nooit vorderingen zal ma ken, indien de politieke toestand van Euro pa niet zoodanig opklaart, dat een lang durige vrede verzekerd wordt en dat dit laatste resultaat niet verkregen kan worden, indien van de zijde van een zeker aantal staten grieven bestaan tegen de Europee- sche orde. Het door Mussoiini aangeprezen middei is de instelling van een entente der vier groo te mogendheden, Duitschland, Frankrijk, En geland en Italië, in den geest van het Kel logg verdrag, met de bedoeling artikel 19 van het Volkenbondsverdrag in werking te doen treden, dat betrekking heeft op de on toepasselijk geworden verdragen. Het getuigt zonder twijfel van een scher pe psychologie om op politiek terrein, een oplossing te willen vinden voor de techni sche moeilijkheden van de ontwapening Het politieke moet boven het technische gaan en dit is een gedachte, die Aristide Briand reeds had uitgedrukt, toen hij het plan van een vereenigde Europa de wereld inzond hetwelk werd beschouwd als een middel tegen de economiscte rampen. Inderdaad zullen de volkeren nooit afstand doen van hun militaire of economische wapenrusting, zoolang zij met vrees vervuld zijn. Het doen verdwijnen van de vrees door regeling van de polit.eke conflicten beteekent den weg vrijmaken voor de technische onderhande lingen. Maar dan moet de wijze van regeling niet uitloopen op toeneming van conflicten, onte vredenheid en moeilijkheden. Deze voorop gezette meening moet eiken objectieven geest vervullen om de houding vast te stellen, die tegenover het Engelsch-Italiaansche initia tief aangenomen dient te worden. Zooals de heer Daladier den heer MacDonald heeft doen opmerken in het onderhoud, dat deze beide staatslieden hebben gevoerd naar aan leiding van de besprekingen te Rome, zou er geen sprake kunnen zijn van een dictatuur der Vier, welke aan de overige mogendheden belangrijke wijzigingen van grondgebied zou opleggen. Zulk een politiek zou Europa terugvoeren naar de methoden van geweld aan het einde der 18e eeuw, ten tijde van de verdeeling van Polen. Zij is strijdig met het volkenrecht en de statuten van den Vol kenbond. Uit het oogpunt van internatio naai recht zijn er geen groote of kleine mo gendheden, doch slechts staten, die alle even vrij en achtenswaardig zijn. Bij dezen rechtsgrond komt een andere van meer realistischen aard: is men overtuigd dat die dictatuur van Vier den vrede verzekert? Is het niet te vreezen, dat elk van de leidende staten, na zijn aandeel in de gunstige bepa lingen verkregen te hebben, dit tracht te ver grooten ten koste van zijn gelijken? Met de driemanschappen in het oude Rome is het steeds slecht afgeloopen. Wie weet of een heerschzuchtige regeering in de atmosfeer van w.ork, welke deze imperatieve methode bij de kleine staten zal hebben geschapen, geen gunstige omstandigheden zal vinden om het gebied van haar buurman te over weldigen? Het zal dus nocdig zijn bij de besprekin gen de kleine mogendheden toe te laten. De Italiaansche pers schijnt het hiermede eens te zijn. Men zal ze niet alleen moeten toe laten, maar ze moeten ontzien, haar instem ming moeten verkrijgen door onderhande ling, d.w.z. door minnelijke schikking onder aanbieding van billijke tegenprestaties. Dat verkort aanzienlijk den omvang van moge lijke herzieningen. Welke zal tegenover de beperking der resultaten de reactie zijn van de eischende staten? Om het duidelijk uit te drukken: Hoe zal de houding zijn van de Duitsche meening, die sedert jaren door de nationaal-socialistische partij overprik keld is, indien al haar eischen niet volledig worden aanvaard door de aanstaande her zieningsconferentie? Er is een uitbarsting te vreezen en men zal niemand kunnen over tuigen, dat dit niet zoo is. Is, indien deze uitbarsting niet aanstonds plaats heeft, niet een periodieke en voortdurende chantage te voorzien in naam van artikel 19, die moet eindigen in geweld? Men beeldt zich in, dat de verdragen van 19191920 in Europa groot onrecht heb ben laten bestaan. Zij die daarover klagen, lijden meer aan eigenliefde dan door werke lijk onrecht. De kwesties van prestige spelen een zeer groote rol in de tegenwoordige politieke wanorde. Vele verliezen van grond gebied, waarover sommige staten klagen, waren gerechtvaardigd van het standpunt van de politiek der nationaliteiten, maar degenen die zich die verliezen hebben moe ten getroosten, weigeren daarin iets anders te zien dan een verzwakking. Wat betreft de situaties, die het gevolg zijn van werkelijke onrechtvaardigheden, deze zijn meestal het gevolg van onontwarbare toestanden en in dien men den klagers gelijk wilde geven, zou inen in tegenovergestelde richting niet minder ernstige onrechtvaardigheden be gaan. Het veld is dus niet zeer uitgebreid voor mogelijke verbeteringen. Maar er is geen toestand, hoe ingewikkeld ook, die niet ver beterd kan worden door wederzijdschen goeden wil. In de juridische en de economi sche orde zijn en heel wat mogelijkheden om tot overeenstemming te geraken bij moeilijk te overschrijden grenzen. Maar de goede wil moet er zijn. Het werk, waartoe Italië Europa noodigt, is dus mceilijk en gevaarlijk. Frankrijk had onlangs door het Europeesche' verbond en de organisatie der veiligheid een andere meer voorzichtige en meer afdoende methode bedacht om rust te bereiken. Men heeft daar in een poging tot hesemonie willen zien. „De Franschen, schrijft nog op 28 Maart de Resto del Carlino, hebben de illusie met hunne eigen krachten te kunnen behouden wat zij hebben verkregen met de hulp van de geheele wereld.Dat is een onvergeeflijke dwaling''. De dwaling is echter aan den kant van de Italiaansche courant. De poli tiek van Frankrijk, zooals Briand die heeft opgevat met een zeer juist begrip van de Fransche mogelijkheden, is Europa te orga- niseerer. en, totdat dit groote doel zal zijn bereikt, te voorkomen, dat de stel lagers wan kelen en op onze hoofden ineenstorten. Hoe men het ook aanlegge, het gaat hier om een primordiale noodzakelijkheid, waarin men wel belang zal moeten stellen. De nationale kunst en de strijd tegen de Joden. - Een schrijven aan Goebbels. Generalmusikdirektor Furtwaengler heeft op 6 April tot rijksminister Goebbels een schrijven gericht, waarin hij wijst op zijn jarenlange werkzaamheid in het Duitsche openbare leven, zijn verbondenheid met de Duitsche muziek en het herstel der nationale waardigheid met vreugde begroet, juist om dat de kunst de beslissende scheidingslijn trekt tusschen goed en kwaad. Wanneer de strijd tegen het Jodendom zich ook richt tegen de werkelijke kunstenaars, is dat niet het belang van het kunstleven. Daarom moet openlijk worden uitgesproken, dat mannen zooals Walter. Klemperer. Reinhardt e.d. ook in de toekomst in Duitschland met hun kunst aan het woord moeten kunnen komen. Het antwoord van Goebbels. Rijksminister Goebbels herinnerde in een uitvoerig antwoordschrijven aan een door Hitier drie jaren geleden in het openbaar ge sproken woord. Wanneer |je Duitsche kunste naars zouden weten, wat wij eens voor hen zullen doen, zouden zij ons niet bestrijden, maar met ons medestrijden. Goebbels zet voorts breedvoerig uiteen, dat ook de politiek een kunst, misschien de hoogste en meest omvattende is, welke be staat. Ik kan daarom als Duitsch politicus niet zoo maar door een scheidingslijn erkennen, wat U wenscht in zake goede en slechte kunst. De kunst moet niet alleen goed zijn, maar slechts een kunst welke uit het volle „volksdom" put kan ten slotte goed zijn en het volk, voor hetwelk zij geschapen is. iets beteekenen. Kunst in den absoluten zin, zoo als de hberale democratie kent. mag niet be staan. Te klagen over het feit, dat hier en daar mannen als Walter. Klemperer, Rein hardt e.d. concerten hebben moeten afzeg gen. komt mij op het oogenblik van te minder belang voor, daar werkelijk Duitsche kunste naars in de afgeloopen veertien jaren in tal van gevallen geheel tot zwijgen waren ver oordeeld. Ik ben in ieder geval van meening, dat iedere werkelijke kunstenaar bij ons het veld vrij zal worden gegeven voor onge hinderde werkzaamheid. Hij moet dan even wel, zooals U zelf zegt. een opbouwend, scheppend mensch zijn. Kunstenaars die wer kelijk iets presteeren en wier buiten de kunst liggende werkzaamheden niet indruischen te gen de elementaire normen van staat, politiek en maatschappij, zullen zooals steeds in het verleden ook in de toekomst bij ons op steun kunnen rekenen. De passen. In de passen van Duitsche onderdanen- wordt, gelijk bekend is, niet het rijksonder- daanschap van den pashouder vermeldt, maar het staatsburgerschap. Naar de Prui sische persdienst der NSDAP mededeelt zal hierin waarschijnlijk verandering worden gebracht. In het rijksministerie van binnen- landsche zaken wordt een aanvang gemaakt met deze aangelegenheid, zoodat dan tegen over het buitenlartd alleen nog een Duitsch rijksonderdaanschap en geen staatsburger schap meer zal bestaan. Joodsche veehandelaren niet toegelaten tot abattoir. Op het abattoir te Keulen is door aan plakking bekend gemaakt, dat Joodschen veehandelaren de toegang tot het abattoir wordt ontzegd. Joodsche slagers en opkoo- pers mogen wel de hallen binnen. Een af dee ling SS-lieden controleert het abattoir. Weer boycotplakkaten in Londen. De Londensche Joden hebben in de kwes tie der boycotplakkaten, waarin wordt opge wekt Duitschland en Duitsche producten te boycotten een overwinning bevochten. Overal ziet men weer de roode plakkaten met de woorden: „Boycot Duitsche waren!" De bladen melden op in het oog loopende wijze, dat de Joden de overwinning behalen. In het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken, Sir John Gilmour, Maandagmiddag een verklaring afgelegd. Hij zeide, dat de Joden plakkaten mogen uithangen, indien zij zulks wenschen, doch, aldus Gilmour, het Huis zal het met mij eens zijn, dat het niet gewenscht is, thans anti-Duitsche gevoelens te uiten Het is zeer zeker de bedoeling der regeering in deze aangelegenheid in het land de vrije mee- ningsuiting te waarborgen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Sir John Simon in het Lagerhuis mede, dat de Britsche consul te Berlijn door de politie er van op de hoogte was gesteld, dat Fraser er van beschuldigd werd „hoog verraad te hebben voorbereid" en derhalve naar de Moabit gevangenis was overge bracht in afwachting van het onderzoek. Catchpool was in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de positie der Joden in Opper Silezië verklaarde Simon, dat de Vol kenbond had bepaald, dat de procedure vol gens art. 11 niet zou worden toegepast voor gevallen, waar in het betrof de bij verdrag vastgestelde bescherming van minderheden, doch slechts in ernstige gevallen, welke een bedreiging voor den vrede tusschen de na ties zou vormen. In antwoord op een andere vraag zeide Simon, dat de kwestie der positie van de Jo den in Duitschland een groot deel der publie ke aandacht trekt en dat hij zelf een onder zoek heeft doen instellen. Door communisten beraamden aanslag verijdeld. Een te Mittweida ingesteld politie-onder- zoek naar aanleiding van den in den nacht voor den dag der verkiezingen gepleegden diefstal van ontplofbare stoffen heeft aan het licht gebracht, dat communisten voorne mens waren de gas- en electriciteitsvoorzie- ning, de waterleiding, de spoorbaan en eeni- ge particuliere bedrijven te vernielen. De da ders bevinden zich in arrest. Het gevaarlijke goedje is in beslag.genomen. De nat. soc. en de jeugdherbergen. Naar de persafdeeling van de rijksjeugd- leiding der NSDAP mededeelt, is gister bij den rijksbond der Duitsche jeugdherbergen in Hilchenbach een huiszoeking gehouden Daarbij werd zeer belastend materiaal ge vonden over contact van den propagandalei der Forschepiepe met staatsvijandige ele menten. Forschepiepe werd uit de leiding van den Jeugdherbergenbond gezet en in z'ijn plaats is nu een vertegenwoordiger vatj de Hitlerjeugd aagesteld Beslissende in vloed van de nat. soc. op het jeugdherberg wezen is gewaarborgd. Op het gebouw van den rijksbond der Duitsche jeugdherbergen is gisteravond de vlag geheschen van de Hitlerjeugd. Verbod van anti-Duitsche betoo gingen in Warschau. Naar de Berliner Boersenkurier uit War schau in Polen meldt, zijn de voor gister aangekondigde protestmeetings tegen Duischland door de politie verboden. In wel ingelichte kringen verluidt, dat de regeering de politie opdracht heeft gegeven tot deze maatregel, teneinde incidenten als die te Lodz te voorkomen. De arrestatie van den journalist Fraser te Berlijn. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken verklaarde gister in het Lager huis, dat de in Berlijn gearresteerde Engel sche journalist Fraser wordt beschuldigd een handeling in voorbereiding van hoogver raad te hebben begaan. Hij is naar Moabit overgebracht, waar hij de behandeling van zijn proces zal afwachten. De Engelsche am bassadeur te Berlijn heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken verzocht hem nauwkeuriger bijzonderheden te geven over de beschuldiging. DE VERBODEN BUITENLANDSCHE BLADEN IN DUITSCHLAND. Officiëel wordt nog aanvullende medege deeld, dat de verspreiding in Duitschland van de volgende buitenlandsche dagbladen is verboden. „Het Volk" en het „Volksblad" te Amsterdam, de „Vooruit" te den Haag, alle uitgaven van de „Arbeiderspers" in Ne derland en verder nog eenige Fransche, En gelsche en Zwitsersche bladen en tijdschrif ten. HULPPOLITIE VOOR DE VEILIGHEID VAN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche ministerraad heeft in een zitting die tot laat in den avond duurde, een reeks belangrijke besluiten genomen. O.a. werd besloten tot een verordening, welke de bepalingen van de telegraafwet uitbreidt tot de klankfilminrichtingen en verder tot een be paling betreffende het instellen van hulp politie. Deze maatregel heeft, volgens offi- cieele mededeelingen het doel de veiligheid van den staat en de bevolking onder alle om standigheden te waarborgen. De manschap pen voor de hulppolitie zullen worden be noemd uit de ter beschikking staande, ge schikte „Selbstschutzverbaende". De oplei ding zal geschieden bij het bondsleger. Gelijk bekend is heeft de Hemwehr reeds geruimen tijd aangedrongen op de instelling van een hulppolitie. Het besluit van den ministerraad verwezenlijkt deze ver'angens. zij het ook in een anderen vorm, daar behalve de Heimwehr ook andere Selbstschutzverbaeiide worden benut, o.a. naar verwacht kan worden de Bauernwehr van den Landbond en de storm- scharen van de Chris*elijk-socialen, DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN- De vereenigde Japansche en Mantsjoerij- sche troepen hebben Maandag-avond op bevel van het Japansche oppercommando een nieuw offensief tegen Chineesche troepen op verschillende punten van den grooten muur geopend De bedoeling van dit offensief is het verstrooien van de ongeregelde Chinee sche troepen, die zich nog ten Noorden van den Grooten muur bevinden. Het Japansche ministerie van oorlog verklaart, dat het niet in de bedoeling ligt naar Peking en Tientsin op te rukken. SCHEEPSRAMP BIJ REYKJAVIK. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat gisteren nacht een schip met een bemanning van 37 koppen aan boord aan den grond is geloopen en gezonken. Dertien opvarenden kwamen hierbij om het leven. Nadere gegevens ontbreken nog. WERKVERSCHAFFING EN VERKIEZINGEN. Stemmen vóór 10 uur. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de werkzaamheden bij de werkverschaffingen op 26 April as zullen aanvangen uiterlijk om tien uur in den voormiddag, zulks ten behoeve van de bij de werkverschaffingen te werk gestelde arbei ders, die moeten deelnemen aan de op dien dag te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer. Er zal zoodoende voldoende tijd zijn voor het vervullen van den stemplicht. Ver goed worden twee uren, berekend naar het vastgestelde grondloon. KETELONTPLOFFING OP EEN LETLANDSCHE VRACHTBOOT. Een Nederlandsch schip redde alle 27 opvarenden. Volgens een Reuter-telegram is te Londen draadloos bericht ontvangen, dat de „Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd in de Golf van Biscaje de bemanning opgepikt heeft van het Letlandsche vrachtschip vermore", dat daar ter plaatse gezonken is ten gevolge van een ketelontploffing De opvarenden van het vrachtschip bestonden uit 24 mannen en drie vrouwen. Op Jiet noodsein van de „Evermore kwam de „Dempo", die vlak in de buurt was, ter hulp. Ook het Duitsche stoomschip „Max Berendt" hoorde het sein en vroeg draadloos om nadere plaatsbepaling, maar in dien tijd had de „Dempo" reeds volledig geholpen. Herziening der vredesverdragen? (Dag. Overzicht.) Bij Reykjavik is een schip met 37 koppen aan den grond geloopen en gezonken; dertien opvarenden ver dronken. (Buitenland.) PijnenburgWals tweede in de Parijsche Zesdaagsche. (Sport.) De ramp van de „Akron"; hot on derzoek begonnen. (Luchtvaart.) De Hoornsche automaten verorde ning verbindend verklaard. (Recht zaken). Mededeelingen van de crisis- zuivel-centrale inzake vrijwillige be perking der kaasproductie. (Land en Tuinbouw.) Prof. Einstein heeft de benoeming naar Spanje aangenomen. (Weten schappen.) De opening van den A.T.O.-dienst over den afsluitdijk heeft heden nog niet plaats gehad. Vermoedelijk zal de dienst op 5 Mei a.s. worden geopend. (Binnenland.) Er is hier ter stede een actie in- gezet om zoo spoedig mogelijk het minimum aantal van 200 spaarders te bereiken teneinde tot de stich ting van een Sportfondsenbad (overdekte bad- en zweminrichting) te kunnen overgaan. (Stad en om geving). Zie verder laatste berichten. Het gezonken schip was in 1901 gebouwd was 3844 ton groot en behoorde toe aan de reederij F. Grands te Riga. De „Dempo" wordt heden te Rotterdam verwacht. EENHEID IN VERKEERSSIGNALEN. Oezamenlijke aanschaffing eenige gemeenten overwogen. ut Eenige gemeenten in het zuiden van ons land, o.a. Dordrecht, Breda, Tilburg, 's-Her- togenbosch, Eindhoven en Roermond, hebben de mogelijkheid in studie genomen, gezamen lijk over te gaan tot het aanschaffen van ver- keersseinen om daarmede bij te dragen tot eenheid in de verkeerssignaleering hier te lande. De vraag, welk systeem zal worden gekozen, is nog in onderzoek. TEGEN DE JODENVERVOLGINGEN. Zaterdagavond zijn in twee zalen van het Vereenigingsgebouw aan het Stationsplein te Amsterdam en de groote zaal van het Nut druk bezochte openbare vergaderingen ge houden naar aanleiding van het optreden tegen de joden in Duitschland. Op deze vergaderingen, die onder leiding stonden van jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, hebben het woord gevoerd ds. Rutgers, dr. H. Gerversman, opperrabijn O. B. N. Davids, mr. J. D. Vela, kapelaan A. Drost en kolonel H. C. van Capellen. De vergadering, die was samengesteld uit menschen, onderling verschillend in opvat ting over godsdienst en maatschappij, heeft haar gevoelens ten slotte uitgedrukt in een getuigenis, waarin o.m. wordt verklaard dat de vergadering ich moeilijk kan voorstellen dat het Duitsche volk, dat toch in meerder heid uit vreedzame menschen bestaat, niet met vreugde het afgelasten van den boycot zal hebben vernomen. Deze vergadering, aldus het getuigenis, zou niets liever willen dan het Duitsche volk hoogachten. Zij vreest echter dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk ern stig belemmerd zal worden bij het koesteren van hoogachting voor het Duitsche volk, zoolang dat de Duitschers van joodschen huize behandelt als burgers van den twee den rang. Ten slotte wordt in het getuigenis gezegd, dat de vergadering meent dat zoo wel joodsche als niet-joodsche Duitschers stoffelijk en naar den geest schade zullen lijden indien in Duitschland de vijandige stemming jegens het joodsche volk blijft voortbestaan. STAKING IN WERKVERSCHAFFING. Bij de gemeentelijke werkverschaffing te LoonopzandKaatsheuvel hebben 54 te- werkgestelden het werk neergelegd en de werkwilligen belet om verder te werken. UITVOER VARKENS EN VARKENS- VLEESCH NAAR DUITSCHLAND. De Ned. Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 10 April de uitvoer naar Duitschland van varkens, var- kensvleesch, spek en andere varkensvleesch- producten, met uitzondering van reuzel, zal zijn verboden, tenzij men in het bezit is van een door de Nederlandsche Varkenscentrale afgegeven bijzondere uitvoermaehtiging. i

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1