Alkmaarsche Courant. Jladumieuws ieuiMelon Stad en Omgeving, S Honderd mi en dertigste Jaargang. DINSDAG 11 APRIL Het mysterie van het diamanten kruis. WILLEM VAN ORANJE ACTIE VOOR DE STICHTING VAN EEN SPORTFONDSENBAD TE ALKMAAR. Ho. 86 1933 Woensdag 12 April. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8Gramofoonplaten. 9-\ARA-klein- orkest o.l.v. P. Duchant en gramofoonplaten. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Fr. Nienhuys en C Rvken voordracht VARA-kleinorkest olv P&nt. 12.-1.45 De Notenkra kers o 1 v D. Wins en gramofoonplaten. 2 Vrouwenuurtje. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel Joh. Jong. 6.— Dr. D. M. Levy: T> lood en de Vredesgedachte en gramo foonplaten. 6.30 RVU. Meta Reidl: Hoe moeten wij zingen. 7 Nieuw-Nederland sche muziek door J. Stotijn, hobo. Mevr. T Stotyn, sopraan en Max Vredenburg, piano. 7 30 Verkiezingsredevoering. 8.Uit het Concertgebouw te Amsterdam: Judas Maccabaus", oratorium van Handel. De Stem des Volks, Amsterdam; Kinderkoor „De Jonge Stem", VARA-Philharmonisch orkest, Jan Nieland, orgel. To v. d. Sluys, sopraan. Fmmy HammesfahrPüttbach, alt. Michel Gobets, teno,. Hendrik Koning, bas. Leiding: A. Krelage Jr. 10.— Verzeke ringpraatje door J. A. Berger. 10.20 Vervolg „Judas Maccabaus". 11.Vaz Dias. 11.12 12.Huldiging van Henriëtte Davids in het Grand-Theater te Amsterdam. Huizen, 187b M. (Uitsluitend NCRV, Overijselsche Radio-Dag). 8.Opening v. d. Overijselsche Dag dcor ds. C. v. d. Zaal met medewerking /an de Chr. Gem. Zang ver. „Uno Animo" o.l v. S. Bodewcs. 8.20 Concert door Uno Animo o.l.v. S. Bodewes en gramofoonplaten. 9.Zang door Jeanne Tuyten, sopraan. 9 30 Causerie. 10.Ver volg zang. 10.30 Moigendiens m. m. v. zang en orgel. 11.Concert door M. Ha genbeek, sopraan. J. B. Renssen, viool en A C Willeumier, orgel. 12.15 Concert door de Chr. Zangvereeni'-ing „Looft den Heer" en Dubbelmannenkwartet „Laus Deo" o.l v. J. A Ketel m. m. v. H. Schoonderbeek, decla matie. 2.— Causerie. 2.30 Beiaardconcert door B. de Bruin. 3.1r Landljouwpraatje 3 45 Concert door Kinderkoor en Mond- accordeonclub. 4.30 Causerie. 5.Kinder uur. 6.Causerie. 6.1 en 6.30 Lezingen 7 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8 Verkiezingsredevoering. 8.309.Af- .estaan. 9.11.34» Concert te geven door het Christelijk Zwolsci; Mannenkoor en de Chr. Muziekvereeniging „Da.vid" te Zwolle, o.l.v den heer E. v. d. Berg. Spr. Dr C. N Im- peta, geref. predikant te Kampen. Declama tie de heer A. Wapenaar, hoofd der Chr. set ooi te Zwollerkerspel. Daventry, 1554 ,W. 9.35 Morgenwijding 9 50 Tijdsein, berichten. 10.051020 Le zing. 11.20 Orgelspel Q. MacLean. 12.05 Grosvenor House-orkest o.l.v. R. A God- dere. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Piano recital C. Dixon. 2.35 Sted. orkest Bourne- mouth o.l.v. Dan Godfrey en Adrian Boult. 4 05 Orgelspel R. Foort. 4 35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Corelli's Vioolsonates door Eda Kersey. 6.10, 6 25 Lezingen. 6 50 BBC-.Theater-orkest o.l.v. S. Robinson, m. m. v het Radio-mannenkoor. 805 Lezing. 8.20 Berichten. 8 40 Lezing. 8.55 BBC-orkest o.l v. Adr. Boult. 10.Voordracht. 10.05 11.20 Dansmuziek door Roy Foxen zijn Band Parijs „Radio Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.35 Concert door het Om roeporkest. 11 50 Orgelconcert G. T. Des serre. 12.25 Vervolg orkestconcert. 6.en 6 40 Gramofoonplaten. 8.05 Radio-tooneel m m. v artisten v. d. Comédie Francaise o.l.v. J. ValmyBaysse. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20—4.20 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 7.20 Gevarieerd pro gramma m. m. v. Getlin en Borgst'-öm, har monica. 8 40 Zang door S. Schierbeck. Aan den vleugel: Jensen. 9.35 Fransche muziek door het Omroeporkest o.l.v. Reesen 10.20 11.35 Dansmuziek uit Nationa' S- ala. Langenberg, 473 M. 6.25 en 1040 Gra mofoonplaten. 11.20 Conce-t door klein orkest. 12 20 Concert o..v. Evsoidt m. m. v solisten. 3.50 Concert o.l.v. Klosz. 6.20 „Der Ozeanflug Köhl und Hünefeldspel van W. Bley. 7.25 Concert door klein-orkest 8.20 „Proserpina", spel van Goethe. Muziek van Seckendorf. Dirigent: Buschkötter. 9 05 Vanie" van Fr. van Schiller. Muziek van uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v R 22' benfr het minste! Doe alsof U thuis "Goed. Eerst zou ik dat beeldje willen zien van en jager, waarmee mrs. Darcy verondersteld wordt te zijn neergeslagen." „O, dat berust bij de rechtbank - dat en Harry King s ongelukkige mes „Dat is waar ook! Dat was ik vergeten! Dan zal ik maar wat rondkijken. Let maar niet op nu,, ik loop wat heen en weer!" Hq iep den winkel rond. schijnbaar zon der iets te doen, al kijkende en luisterende. Eerst op den derden dag, gedurende welk tijdsverloop hi, ongeduldig op een te legram uit New-York had gewacht, zonder er een te ontvangen, voelde de kolonel, dat zijn geduld beloond zou worden. De detec tive was in meer dan één opzicht een visscher. Het was heel druk geweest in den winkel misschien was nieuwsgierigheid daar niet vreemd aan toen op een middag een man binnenkwam, die welbekend scheen. Toch sprak hij met niemand, doch liep her haaldelijk zenuwachtig van de uitstalkast naar de toonbank. Toen mr. Kettridge hem Brahms, m. m. v. gem. koor- en orkest o.l.v. Zimmermann. 10.0511.20 Concert door kleinorkest. Rome, 441 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. In de pauze: Causerie. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1230 Concert uit Antwerpen. 4.20 Spaansche muziek. 5.20 Gramofoonplaten. 6.05 Saxo foon-recital. 7.20 Orgelconcert. 8.20 Dans muziek. 9.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 11.20 Concert uit Antwerpen. 12.30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Dansmuziek 4.50 Fragm. u. d „Johannespassion", Bach. 6.20 Gramofoonplaten. 7 20 „L'Arlésienne van Daudet. Muziek van Bizet. Dirigent: F André. 9.30 Max Alexvs' orkest. Zeesen, 1635 M. 7.20 Kyber herdenking. 8.20 Bruckner's 6de Symphonie A gr.t. ]0 20—11.20 Concert uit Königsberg o.l.v. Eugen Wikken. door Prof. dr. H. T. COLENBRANDER. 1533—1567. I Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de Willem van Oranje-herdenking van 1933 ruimer deelneming wekt dan de Geuzenfees- ten van 1872 en volgende jaren hebben ge daan. Deelneming niet alleen bij Nederland- sche staatsburgers van zeer onderscheiden schakeering, maar zelfs bij degenen, die zich Nederlander voelen hoewel zij buiten het Nederlandsche staatsverband leven. Inder daad viert een herdenking der inneming van den Briel of van de onderteekening der Unie van Utrecht in wezen de grondlegging van onzen noordnederlandschen staat, terwijl Oranje's naam de herinnering oproept aan de poging, het geheel der Nederlanden aan het Spaansche gezag te onttrekken. Voor Oranje is de noordnederlandsche opstand altijd middel geweest, nooit doel in zichzelf. De Republiek der Vereenigde Nederlanden is slechts een afgeleide, niet de directe uit komst geweest van Oranje's staatkundige gedachte. De kiem tot een zelfstandigen noord-nederlandschen staat moge in Oranje's tijd en onder zijn medewerking zijn gelegd, het is zijns ondanks dat een Maurits en Oldenbarnevelt zich later tot de taak beperkt hebben gezien, slechts die kiem tot ontwikkeling te brengen. In de geheele Unie van Utrecht heeft Oranie slechts uit noodzaak berust; als zijn eigenlijke taak heeft hij de bevrijding, de versterking, de be werktuiging der generaliteit van de zeven tien Nederlanden beschouwd en liefgehad. Een streven, waarin hij niet heeft mogen slagen. Hij verdwijnt op een ocgenblik, waarop zijn eigen ideaal hem uit de hand is gegleden en hij nog geenszins overtuigd is, dat een zelfstandige noordnederlandsche staat in Europa zal kunnen bestaan. Aller minst in republikeinschen vorm. Wij her denken dus in Willem van Oranje niet den bewusten schepper van de roemrijke Repu bliek der Vereenigde Nederlanden, eerder den man, die, zonder zulk een bepaalde toe komst te voorzien of te willen bevorderen, een strijd heeft aangebonden, waaruit ten slotte die Republiek voortkomen zou. Hij heeft geweten, dat de generaliteit die hem lief was, niet zou kunnen voortbestaan zonder bestand, in een of anderen vorm, tus- schen elkander fel bestrijdende godsdiensti ge overtuigingen. Naast bet ideaal der christelijke vrijheid, dat hem de wapenen in de hand drukt, heeft hij dat der christelijke verdraagzaamheid gekend als noodzakelijk te vervullen voorwaarde om ooit, met ver trouwen in de toekomst, de wapenen neer te mogen leggen. Hem heeft een civiele tucht voor oogen gestaan die aan de godsdiensti ge hartstochten banden mocht, ja moest aanleggen om de hoogst bereikbare mate van godsdienstige vrijheid aan ieder te waarborgen. Zulk een tucht ook in de Zui delijke Nederlanden tot wasdom te brengen is hem niet gelukt. Aan zijn geestelijke erfe nis heeft derhalve het Noorden, waar die poging althans eeniger mate mocht slagen, meer aandeel behouden dan het Zuiden. Wij voelen ons innig aan Oranje verbonden, niet zoozeer omdat zijn bemoeiingen voor namelijk het Noorden zouden gegolden heb ben want dit is het geval niet geweest maar omdat wij in zijn hoogste aspiratiën gepst erkennen van onzen geest. De Nassau's waren sinds het begin der vijftiende eeuw in de Nederlanden thuis; gegoed in onderscheidene provinciën, maar bovenal in het centraal gelegen Brabant. Onder de natuurlijke raadslieden en die naren der landsregeering (tijdens Karei V achtereenvolgens door Karel's tante en door Karel's zuster gevoerd) namen zij een aan zienlijke plaats in, die in 1544 door het vroeg, of hij iets verlangde te zien, ant woordde hij, dat er niets bijzonders was dat hij een geschenk wilde geven, maar nog niet kon besluiten. „Kijkt U maar eens rond", was de be leefde uitnoodiging, die hij kreeg, en de man maakte er gebruik van. Hij was van gemiddelde grootte en zag er uit of hij meer in de open lucht had geleefd, dan de gewone mensch doet, en toch toonde zijn gezicht een vreemde bleekheid, niet in overeenstemming met zijn stevig lichaam. En zijn manier van doen was ongetwijfeld zenuwachtig. „Waarnaar is hij bezig te hengelen?" dacht de kolonel bij zichzelf. Er waren dien dag meer menschen in den winkel dan gewoonlijk velen van hen waren ongetwijfeld uit nieuwsgierigheid ge komen, en vroegen voor den schijn naar prijzen, doch staarden daarbij naar de plek, waarvan de bloedvlekken waren weg- En de stevige man staarde langs de anderen naar die plek, vond de kolonel. Hoopte hij, dat de geest van de rame, vermoorde vrouw er nog ronddwaalde, om hem toe te fluisteren, wat hij zoo gaarne wilde weten? „Wie is dat?" vroeg kolonel Ashley aan mr. Kettridge, die in de vacantietijden mrs. Darcy dikwijls in den winkel was komen helpen. „O, dat is mr. Grafton." „Mr. Grafton? Wie is dat?" „Aaron Grafton, een van Colchester's beste en rijkste burgers. Hij is de eigenaar van het Emporium". overlijden van René van Nassau-Breda openviel en toen door den elfjjarigen oud sten zoon van Willem den Rijke van Nas- sau-Dillenburg werd bezet, die naar de Nederlanden kwam om aan het Brusselsche hof tot Nederlandsch edelman te worden opgevoed. Staatkundige oorzaken dringen na 1555, wanneer de regeering van Karei V op Philips II is overgegaan, (ten nederland- schen hofadel in een oppositioneele houding. Men wil de nederlandsche belangen tegen onderschikking aan de spaansche, waar mede zij zich niet laten vereenzelvigen, vrij waren. De strijd spitst zich eerlang toe in een ten uiterste scherp verzet tegen den wer- kelijken vertegenwoordiger van Philips' politiek te Brussel, Granvelle, verzet onder leiding van den hoogen adel, maar met al- gemeene instemming der landzaten, ge voerd, en dat eindelijk succes heeft. De regeering zal zich moeten bedienen van het advies der landsgrooten, vertegenwoordigd in den Raad van State. Het is deze aan directen invloed des Ko- nings onttrokken regeering nu, die zich voor het groote vraagstuk ziet gesteld, dat het veldwinnen der hervorming in de Nederlan den opwerpt. Is handhaving van de eenheid des geloofs door gewelddadige middelen, gelijk de wet die voorschrijft en de Koning ze verlangt, geoorloofd? Is zij mogelijk? Zoo neen, de regeering zal door wijziging der wettelijke voorschriften de mogelijkheid moeten scheppen van een geloofstoestand, in afwachting van een als uiteindelijke toe komst nog gehoopt herstel der christelijke ge'oofseenheid door geestelijke middelen Daarop blijft men hopen, daarvoor be moeien zich eenige van de beste pennen, maar in het zicht is die gewenschte oplos sing in geenen deel e;-vermeden moet wor den, dat midderwijl hel land door een gods dienstoorlog worde verscheurd. Het is Willem van Oranje, die van alle Nederlandsche grooten dit vraagstuk het meest ter harte neemt. Hij zoekt naar een constructieve kerkelijke politiek, die op dit oogenblik kan worden te baat genomen, om in de Nederlanden nameloos onheil te ver hoeden. Het is er hem niet om te doen, het een of ander godsdienstig geloof te doen zegevieren, maar het land te bewaren en zijn belangen te doen ontzien. Oranje is in Duitschland geboren en heeft Luthersche verwanten. Door vollen nadruk te leggen op hun in theorie nog bestaande betrekking tot het Rijk, is het wellicht moge lijk voor de Nederlanden te verwerven waar in Duitschland zich* verheugt: een bestand ten bate der Augsburpsche confessie. Zou den ook de Nederlandsche hervormingsge zinnen die willen onderschrijven, wellicht ware te hunnen behoeve de voorspraak te verwerven der hervormde Rijksstenden Voor zoodanige politiek heeft Oranje èn de voorstanders der kerkhervorming in de Nederlanden èn de algemeene, dat wil nog zeggen katholieke, maar van geloofsvervol ging afkeerige opinie des lands zoeken te winnen. Het is niet gelukt. Het is het van het Lutherdom afkeerige, heel het Luther sche standpunt als halfheid veroordeelend Calvinisme, dat in de Nederlanden vorderin gen maakt en elk compromis verwerpt. In tegendeel voor eigen met gloed verdedigde overtuiging den dood trotseert. Bied het moderatie van vervolging aan en het eischt gelijkstelling; berust in gelijkstelling en gij ziet het grijpen naar overheersching. De zaken schieten Oranje uit de hand; hoog stens slaagt hij in tijdelijke rustbewaring in de ééne stad Antwerpen. Hij wil geen Cal vinistisch bendehoofa worden, maar even min kan hij een regeering trouw zweren, die een voorbeeldige bestraffing aankondigt van elke afwijking der katholieke leer. Hij wijkt uit. Voor het oogenblik met machte loosheid geslagen, kan hij zich. dank zij zijn Duitsche betrekkingen, in een beveiligde positie voor een toekomst reserveeren, die toonen moet. dat het land de toepassing der militant-katholieke staatkunde van Philips niet verdraagt. (Nadruk verboden) Wanneer 200 spaarders zich op geven zal tot de stichting van een overdekte bad- en zwem inrichting (Sportfondsenbad) worden overgegaan. Gisteravond werd, onder voorloopige lei ding van den heer D. Saai, een vergadering gehouden door een tiental belangstellenden, die bereid waren een actie te ondernemen, teneinde hier ter stede te komen tot oprich ting van een zoogenaamd Sportfondsenbad, een overdekte bad- en zweminrichting waar van men het geheele jaar gebruik zal kunnen maken en die in de warmste maanden van het jaar ook een open zwembad zal kunnen zijn. Zooals bekend heeft de N.V. „De Sport fondsen" in verschillende steden van ons land reeds bad- en zweminrichtingen in exploi tatie of in aanbouw en blijkt er*voor deze onderneming overal groote belangstelling te bestaan. De commissie bleek van de exploi- tatiemogelijkheid zoo overtuigd, dat zij meende, dat een Sportfondsenbad des zomers de concurrentie van de zee en desnoods van andere inrichtingen zou kunnen doorstaan omdat het daarnaast de eenige inrichting zou, zijn waar men ook de overige negen maanden van het jaar geregeld zou kunnen zwemmen en baden. De mogelijkheid werd onder het oog gezien, dat de kans, dat Ged Staten het raadsbsluit tot stichting van een niet-over- dekte inrichting niet zullen goedkeuren, grooter wordt als bekend is dat een groot deel van Alkmaar's bevolking daarmede niet sympathiseert en dit ook daadwerkelijk be wijst door als spaarder tot de N.V. „De Sportfondsen" toe te treden. Zooals bekend wordt van deze spaargelden gebruik ge maakt om een gezonden financieelen opzet te krijgen en wordt niet alleen later rente maar ook aflossing gegarandeerd en krijgt elke spaarder reductie op de door hem te nemen abonnementen. Toegezegd werd om het argument te ontgaan, dat het tarief voor ar beiders te hoog zou zijn dat getracht zal worden gedurende de zomermaanden de volksbaden niet duurder te maken, dan in de door de gemeente goedgekeurde open inrich ting is Vastgesteld. Daarnaast zal voor ieder in de andere maanden van het jaar ook gele genheid zijn baden zonder abonnement te nemen. Besloten werd te trachten zoo spoedig „Dat groote warenhuis?" „Ja, hij is met een klein winkeltje begon nen. Ik ken hem al verscheidene jaren; en hij kende mrs. Darcy heel goed. Hij heeft hier dikwijls diamanten gekocht; hoewel hij niet getrouwd is, en voorzoover ik weet, ook niet verloofd hij is trouwens al wat te oud om daar nog over te denken." „Daar kan je nooit iets van zeggen!" zei de kolonel glimlachend. „Dat is dus Aaron Grafton", mompelde hij. „Wel, mr. Grafton, ik geloof, dat U niettegenstaande de goede reputatie die U geniet, een beetje bewaakt zult moeten worden. Ik mag niet de minste draad verwaarloozen in een geval als dit. Ja, beslist, je zult nagegaan moeten worden". Want op dat oogenblik keerde de koop man, nadat hij den winkel nog eens rond was geweest en naar iets gezocht had, dat hij niet scheen te kunnen vinden, zich om en liep hard den winkel uit, met een zeer bezorgde uitdrukking op zijn gelaat. Kolonel Ashley volgde hem. HOOFDSTUK VII. De kolonel verbaast zich. „Dit lijkt precies op vroeger tijden", zei kolonel Ashley bij zichzelf, terwijl hij vlug langs de straat sloop. „Ik dacht niet, dat ik ooit weer iemand zou schaduwen! Wat zegt Walton ook weer over wikken door den mensch en beschikken door God? Was het Walton? Ik moet het eens opzoeken! Ondertusschen mogelijk een voldoend aantal spaarders bij een te brengen. Wanneer zich hiervoor een tweehonderdtal opgeven is dit voldende om tot den bouw van een Sportfondsenbad over te gaan, en het risico der gemeente, waarmee men een overeenkomst wil aangaan, zoo ge ring mogelijk te maken. Spaarders die zich op geven doen dit onder uitdrukkelijke voor waarde, dat zij slechts aan hun besluit gebon den zijn wanneer het overleg met de gemeente tot goedkeuring van een besluit heeft geleid. De wenschelijkheid werd bepleit deze actie zoo spoedig mogelijk tot een goed resultaat te brengen en dus met een voldoend aantal spaarders voor den dag te kunnen komen als bij Ged. Staten het verzoek van de heeren mr. Langeveld, Govers en Stoutjesdijk in be handeling komt om het besluit tot het bouwen van een open zweminrichting, als zijnde in strijd met het algemeen belang, niet goed te keuren. De leden van het Comité van actie, dat slechts het belang voor Alkmaar uit hy giënisch en sportief standpunt in het oog houdt, zullen dezer dagen bezoeken afleggen bij diverse personen van wie verwacht mag worden, dat zij met deze actie instemmen en uit wie dan een comité van aanbeveling zal gevormd worden. Zij, die zich nu reeds voor deze actie inte resseeren en als spaarder tot een afdeeling Alkmaar van de N.V. „De Sportfondsen" wil len toetreden, kunnen zich hiervoor liefst zoo spoedig mogelijk opgeven bij den secretaris van het comité, den heer K. W. Carels, Kennemerstraatweg E 116 te Alk maar. Ook de namen van bewoners van om liggende gemeenten, die van een Sportfond senbad te Alkmaar gebruik willen maken, zulien gaarne als spaarders genoteerd worden. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN B. P. N. H. Men schrijft ons: Te Alkmaar waren Donderdag aanwezig afgevaardigden van 10 aangesloten vereeni- gingen en van de Alkmaarsche eierveiling. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den slechten toestand, die ontstaan is door de buitengewoon hooge invoerrechten naar Duitschland. We moeten trachten den moed er in te houden waar toch achter de wolken de zon moet schijnen. Door samenwerken en zoo noodig gemeenschappelijk optreden, moeten we trachten het hoofd boven water te hou den. Hij zegde speciaal den heer van Aspe- ren Vervenne dank voor de hulp en steun welke de bond steeds van hem mocht onder vinden. De voorzitter deelde mede, dat de Bond een mooie inzending in samenwerking met Zoo peinzende en met een tevreden glimlachje op zijn gelaat, een glimlachje, dat zou kunnen aantoonen, dat de kolonel er niet zoo afkeering van was, het visschen voor het oogenblik op te geven, om zijn oude geroep nog eens te hervatten, volgde hij Aaron Grafton, toen deze den juweliers winkel verliet. „Ik vraag me af", dacht de kolonel, „met welk oogmerk hij naar Darcy's huis kwam en zoo rondneusde? Hij moet er wel iets mee vóór gehad hebben. Een man als hij doet zooiets niet voor de aardigheid! En het was ook niet enkel nieuwsgierigheid. Als dat het geval was geweest, zou hij er eerder heen zijn gegaan, toen de bewijzen, dat er een misdaad was begaan, nog te zien waren voor diegenen, die om zooiets geven. En ik ben er zeker van, dat Aaron Grafton daar niet geweest is, sedert ik met geweld in deze zaak ben gehaald. Want ik ben er met geweld ingehaald!" mopperde de oude detective. „Ik kon haar smeekende oogen niet weerstaan! Het is niet de eerste keer, dat een man zich als een dwaas gedraagt terwille van een vrouw, en het zal niet de laatste maal zijn! Maar misschien zal ik sommige anderen tot dwazen maken in- plaats van mijzelf. Met dat al ben ik toch maar van mijn visschen afgehaald! Maar het komt er niet op aan, ik moet zien, wat vriend Aaron van plan is en wat voor spelletje hij speelt! Natuurlijk kan hij op den dag van den moord bij den winkel zijn geweest voordat ik kwam. Daar moet ik Darcy eens naar vragen. Arme jon gen! hij is wel ongelukkig juist nu hij aan de Alkmaarsche landfoouwhuïshoudschool heeft gehad op een tentoonstelling te Ber gen uitgaande van den Ned Pensionhouders bond; dat het Dag. Bestuur met 3 pluimvee- vereenigingen een conferentie heeft gehad over aansluiting bij den Bond; dat er als ge volg daarvan een aanvrage van de Oost- Zaansche Pluimveevereeniging is ingekomen om aan te sluiten. Met algemeene stemmen werd besloten deze vereeniging als lid aan te nemen. Van de N. P. F. was er een schrijven inge komen over het stichten van een eigen or gaan met de vraag of de Bond hiervoor kon garanderen ong. 5 exemplaren per aange sloten vereeniging a 4 per jaar Besloten werd aan de N. P F. te berichten, dat iedere afdeeling wel 1 exemplaar kan garandeeren, dus de Bond in totaal ong. 15 exemplaren. Al zou het abonnement iets duurder zijn, dan zou men dit geen bezwaar vinden. Vervolgens bracht de voorzitter ter sprake het inzenden van een of twee trio's Noord- Hollandsche blauwen te Rome. Besloten werd te trachten hiertoe over te gaan, als we zekerheid kunnen krijgen, dat we zullen kunnen inzenden. Het jaarverslag door den secretaris uitge bracht, werd ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester bleek, dat de rekening in ont vangst en uitgaaf sluit met 778,70 met een voordeelig saldo van 8.05. Op advies van de financieele commissie werd de rekening over 1932 goedgekeurd en de penningmees ter, de heer Kwant gedechargeerd met dank voor zijn juist beheer. Bij de bespreking van een te houden ver koopstentoonstelling werd de wenschelijk heid betoogd deze te Purmerend te houden. Na ampele discussie werd besloten zoo mo gelijk twee verkoopstentoonstellingen te hou den, n.1. één te Alkmaar en indien de Bond te Purmerend zooveel medewerking kan ver krijgen, dat 't geen geld zal kosten, ook één te Purmerend. Vervolgens werd besloten den pluimvee dag dit jaar te houden te Schoorl. De afdee ling Schoorl zal een programma ontwerpen en aan het bestuur van den Bond doen toe komen. Besloten werd aan de gemeente Purmer end te vragen een tweede automatische weeg inrichting beschikbaar te stellen en het we- gen op particuliere weegschalen te verbie den. Voorts zal aan de gemeente Purmer end gevraagd worden het marktgeld niet meer per stuk te laten betalen, maar per kist of mand en dit dan te bepalen op respectie- veliik twintig en tien cents. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of het bestuur iets bekend is over eventueel te nemen maatregelen voor inkrimping van den pluimveestapel. De heer van Asperen Ver venne deelde als zijne meening mede, dat in gevolge de machtigingswet de Regeering hiertoe de bevoegdheid zal krijgen doch dat voorzoover hem bekend nog niet nader hier over is gesproken. Bij de sluiting wekte de voorzitter de aan wezigen op om te helpen meerdere vereeni- gingen bij den bond aangesloten te krijgen. VERKIEZINGSACTIE SOCIAAL DEMOCRATEN. Ds. C. M. Veenhuyzen opent de rij. De s.d.a.p., die hier ter stede tot dusver de verkiezingsactie nog niet anders had ge voerd dan door middel van „plakken'', had tegen gisteravond in de Korenbeurs een ver gadering uitgeschreven, waar als spreker zou optreden mr. Duys. Door ongesteldheid heeft deze echter, zooals wij reeds hebben medegedeeld, niet kunnen komen, zoodat men naar een plaatsvervanger moest om zien. Dezen heeft men gevonden in ds. C. M Veenhuyzen, van Amsterdam, redacteur van „Het Volk", die zou spreken over het onder werp: „Arbeider, uw vrijheid". De Korenbeurs was goed bezet: ongeveer 1300 menschen waren aanwezig, onder wie velen van buiten Alkmaar. De arb.-muziekvereeniging Excelsior ver leende medewerking. De opening. De heer G Couwenhoven, voorzitter der afd. Alkmaar, sprak een kort openings woord» voldoening uitsprekend over het tal rijke bezoek. Hij vertelde van de teleurstel ling over de ziekte van den heer Duys, waar- zijn aanstaande huwelijk behoorde te den ken! Nu, ik zal doen wat ik kan!" Er bestonden maar weinig trucs, bekend aan de moderne detectives, die kolonel Ashley niet meester was waartoe be hoorde de kunst om zich te vermommen niet door een onkundig aangeplakt baardje of een valschen snor, hoewel hij die wel eens gebruikte maar door eenvoudi ge veranderingen aan zijn gezicht en lichaam. Natuurlijk speelde de kleeding ook een rol, als het noodig was, maar daarvoor was de tijd nog niet gekomen. Hij volgde Grafton, zonder dat deze zich daarvan bewust was wat niet moeilijk is in een stad van de grootte van Colchester, en in een van haar hoofdstraten. „Ik vind, dat ik wat meer van hem te weten moet komen!" dacht de kolonel. „Ik zou wel een praatje met hem willen maken en zien, wat hij doet; maar dat kan ik nu nog niet wagen. Ik zal een tijdje voor spion moeten spelen!" Nadat de detective den man naar diens winkel en zelfs naar binnen was gevolgd, waar hij een kleinigheidje kocht, en nadat hij mr. Grafton zijn privé-kantoor had zien binnengaan, bracht hij Darcy in de gevan genis een bezoek. „Hoe gaat het met haar, kolonel?" waren de eerste woorden van den gevangene, toen zij in de spreekkamer waren, met een de tective een paar stoelen van hen af; alleen maar onder zulke voorzorgsmaatregelen mochten de bezoekers de gevangenen spreken. „Hoe gaat het met Amy?" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5