Van Rommelzaken Hobbeltie <f JUoouiciaal Tlieims Onze JCo£cmën r* tia ds. Veenhuyzen, die reeds bijna eiken dag («preekbeurten had te vervullen, zich bereid ijiad verklaard dezen vrijen avond op te of feren. Hij zegde hem daarvoor dank. Onder applaus werd besloten aan mr. Duvs een telegram te zenden, waarin de hoop op spoedig herstel wordt uitgesproken Spr. deelde nog mede, dat de s.d.a p. in het eerste kwartaal 1933 is toegenomen met 6000. (Applaus.) De gemengde zangvereeniging De Stem des Volks, directeur de heer P. A Blaauw, zong hierna „Morgenrood" en „Vrijheid", waarvoor hartelijk geapplaudisseerd werd. Rede ds. Veenhuyzen. Onder ernstige omstandigheden komen wij fiier bij elkaar, zoo begon ds. Veenhuy zen, zij zijn sinds verleden jaar nog zeer toegespitst. En toch schijnen nog velen niet van den nood der tijden doordrongen. Spr. stelde in het licht, dat het hier te lande oogenschijnlijk nog rustig en goed is, hoewel hier reeds 400000 werkloozen zijn, d.w.z. dat er (de huisgenooten meegerekend) anderhalf millioen landgenooten zuchten onder het spook der werkloosheid. Via de onrust in Duitschiand kwam spr. op de Zeven Provinciën en op het verbod van de „Arbeiderspers" voor leger en marine, als straf voor hetgeen geschreven werd over die kwestie. Spr. memoreerde een Aneta-bericht, dat vaststelt, dat de muiterij geheel buiten de Indische soc.-dem. partij stond, wat de Ar beiderspers ook had beweerd. Zij was uitge gaan van Indiërs en werd gesteund door en kele Europeanen. En nu is het een kaakslag voor eiken Nederlander, dat een deel van het volk getroffen wordt door het verbod van Het Volk en de andere socialistische bladen, omdat de vrijheid en het recht erdoor geknot worden. Spr. meende., dat dit een echo is van wat in Italië en Duitschiand gebeurt, waar het dictatorschap wordt vereerd. Er zijn in ons land velen, die het optreden van een „sterken man" zouden wenschen en spr. waarschuwde tegen het geringschatten van de alom opduikende groepen van fascisten. Als symptonen zijn zij gevaarlijk, al hebben zij in aantal nog niet veel te beteekenen. Als „sterke man" wordt aangeduid dr. H. Colijn, d.i. de Nederlandsche uitdrukking voor „dictator", en spr. voegde eraan toe, dat dit beteekent: slavernij van andere groepen flan die der aanhangers van den sterken man. De kapitalisten maken zich op om den arbeider weer in den hoek te duwen. Ons recht, ons geluk willen zij weder vernielen, zij gunnen ons niet onze betere woningen, onze sport, onze tuinen, enz., zij willen onze kinderen weer op jeugdigen leeftijd in fabrie ken e d. En er wordt weer ernstig gespro ken over militairisme. Met het bloed der ar beiders wil men een nieuw bouwwerk op richten op de ruïne, door den grooten oorlog gemaakt. Treurig vond spr. het, dat de ker ken in het algemeen achter de kapitalisten staan. Volkomen logisch vond spr het, dat de sd.a.p. als verkiezingsleuze propageert de ontwapening. Daarmede beoogt zij het wer kelijk belang van land en volk. Wat in dezen reeds is bereikt, is bewonderenswaardig: de oogen van zeer velen, die nog geen soc.-dem stemmen, zijn opengegaan voor het verderfe lijke van het militairisme. Wij hebben altijd doorgezet en onze idealen overal verdedigd en vandaar dat succes, al is het zeker nog veel te gering. Spr. schilderde oorlog en bewapening als waanzin en wenschte, dat veel grootere aan tallen menschen daarvan- doordrongen wa ren. Waanzinnig en misdadig is het, dat men zich thans nog laat gebruiken voor het oor logsbedrijf en dat een handjevol menschen de macht heeft ertoe te dwingen. Het mili tairisme is wel een der meest heiilooze ap paraten van het kapitalisme. Uit geschriften van den oud-opperbevel hebber generaal Snijders haalde spr. voor beelden aan van de lichtvaardigheid, waar mee met het leven van den soldaat wordt omgesprongen en uit een rapport van gene raal Bosboom citeerde spr. den toestand on zer bewapening bij het uitbreken van den oorlog in 1914. Die toestand liet alles te wenschen over, en toch zond men er onze soldaten mee naar de grenzen. Het militai risme kostte ons in de oorlogsjaren 1264 mil lioen gulden en men kreeg er een, militair gesproken, allesbehalve voldoende uitrusting voor. Het verfoeilijke van de gassen als oorlogs middel werd door spr. aangetoond. Toen in 1921 prof. van Embden daarover sprak, had de minister geantwoord, dat Mozes in de oudheid toch ook al de soldaten van Pharao had doen verdrinken. Dat is rechtsche poli tiek, zei spr. Onze bewapening voldoet in Indië de geschiedenis van de Zeven Provinciën heeft het geleerd nog niet aan de meest elemen taire behoeften van politie, waaruit dus blijkt, dat alle geld daarvoor uitgegeven ver kwist is. De eisch der ontwapening moest reeds voldoende zijn om ieder te bewegen te stem men op de socialistische lijst. De daden der regeering. Spr. nam vervolgens de daden der huidige regeering onder de loupe. Hij wilde niet ver helen, dat zij het bewind voerde in zeer be wogen tijden en dat zij wel wat goeds heeft gedaan, maar veel grooter is haar aantal fouten en tekortkomingen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft het zóó bont gemaakt, dat de r.k. Staatspartij hem niet meer als no. 1 op hare lijst plaatste. Minister Beelaerts van Blokland heeft wel veel gedaan inzake Oslo, maar stelde zich te veel buiten de arbeidersklasse. De minister van justitie, mr. Donner, heeft niets gedaan om verbetering te brengen in de celstraf, de reclasseering, de preventieve hechtenis, enz. Hij gaat heen zooals hij geko men is. Van minister Terpstra kon spr. al evenmin iets goeds zeggen: hij voerde het aantal leer lingen per klas op tot 45, waartegenover het wel zeer teekenend is, dat bij de infanterie op elke vijf soldaten een instructeur is. Minister De Geer is de verpersoonlijking van eenzijdige bezuiniging. Minister Reijmer heeft het radiobesluit ge nomen en minister de Graaff heeft den zeer reactionnairen jhr. de Jonge als gouverneur- generaal naar Indië gezonden, Verschillende partijen becriti- seerd. Spr. constateerde, dat de roomsche kiezers ontevredenheid toonen over het beleid der r.k. Staatspartij. Jammer is 't alleen maar, dat die ontevredenen hun kracht zoeken in kleine partijen in plaats van te stemmen op de s.d.a.p., om zoodoende een sterker front te vormen. De anti-rev. zijn hun naam ontrouw, want hun leidslieden, Luther en Calvijn, streden wel tegen keizer en paus tegelijk. Ook de chr.-hist. konden geen genade vin den in spr.'s oogen. In den Vrijheidsbond vond spr. niets wat op vrijheid noch op bondgenootschappelijk heid lijkt. Spr. haalde een verslag aan van de rede van mr. Wendelaar in Leeuwarden gehouden, waaruit hij concludeerde, dat daaruit absoluut geen liefde voor de arbei ders blijkt, zooals de Vrijheidsbond wil voorgeven. Stemmen op de geref. staatspartij en de herv. geref. staatspartij is stemmen vermor sen. De vrijz.-dem., voorheen onder leiding van mr. Marchant naast de s.d.a.p. staande, heeft zich van die partij vervreemd sinds het optreden van dien leider als wethouder in Den Haag. t De Piattelandersbond (Braat) is niet m het belang van de plattelanders en kan niets voor hen doen. De vele overige partijtjes, die deelnemen aan de verkiezingen, kunnen niet anders dan de stemmen versnipperen. Dat moet wel bedacht worden, vooral in deze ernstige tij den. In het Nederlandsche communisme zag spr. voor Nederland geen heil, het heeft geen eigen karakter. In Rusland heeft het niets anders gedaan dan een verschuiving tot stand brengen, maar verbetering bracht zij niet. De communisten hebben in de Ka mer niets gedaan dan onrust veroorzaken, ofschoon er beter werk was te doen. Spr. releveerde den overgang van het soc.- dem. raadslid uit Amsterdam, den heer C. de Dood, naar het communisme. Met personen als deze komt de C.P.H. niet verder, omdat met schelden enz. niets is te bereiken. Spr. betreurde de vorming der O.S.P.; men moet wel een zeer vergeten en verdwaalde figuur onder de socialisten zijn, als men om een gril de samenwerking en het eenheids front verbreekt. Spr. hoopte alsnog, dat de O.S.P.-ers althans in Alkmaar lijst no. 11 zullen stemmen. Pauze, aangevuld met muziek en zang. Na een pauze, gedurende welke De Stem des Volks zich nogmaals deed hooren en ook Excelsior een nummertje ten beste gaf, waar op staande de Internationale werd gezon gen, vervolgde ds. Veenhuyzen zijn rede. Wat treft ons vooral bij de huidige regee ring, dat zich moest wreken bij ons volk? vroeg spr., en hij antwoordde: haar gebrek aan geloof, hoewel zij zich een confessioneele regeering noemde, waarbij zij inboette aan populairiteit. Zij toonde dit zelf in te zien door haar besluit tot het heenzenden der Tweede Kamer, om een weinig beteekenende reden (bezuiniging op rechtbanken, die ove rigens- niet is doorgegaan.) Het deed spr. genoegen, naast de vele te kortkomingen waarop hij had gewezen, ook een lichtpunt te kunnen noemen en te mogen zeggen, dat ons land niet, zooals Duitsch iand, naar zijn ondergang behoeft te gaan. En dan noemde hij als een verblijdend tee- ken den vooruitgang in ledental van de s.d. a p. Spr. memoreerde vele voorstellen der soc.-democratische volksvertegenwoordigers in het belang van het arbeiderskind, bestrij ding werkloosheid, enz. De s.d.a.p. niet tegen den gods dienst. Spr. deelde mede een vraag gekregen te hebben uit Egmond aan Zee, of de s.d.a.p. anti-godsdienstig is. Spr. antwoordde hierop wij laten den godsdienst overal waar hij tot ons komt vrije baan, verzetten ons alleen te gen dien vorm van godsdienst, die b.v. het militairisme vereert: dat is dan ook slechts een karikatuur van godsdienst. In onze eigen kringen bloeit de religie. Overigens is de soc.-democratie niet opgekomen om gods dienstige vragen te bespreken, qiaar om het stoffelijk en cultureel welzijn van het volk te dienen. De soc.-democratie is geboren uit den nood der tijden en spr. wilde in het midden laten in hoeverre de kerk haar taak in dit op zicht heeft nagelaten. Grootsch mi gewichtig is de taak der soe.- democraten in deze dagen, om te toonen dat zij bouwers willen zijn van een nieuwe maat schappij ter vervanging van de oude, die on dergaat en getoond heeft niet voldoende te kunnen zijn voor de menschheid. Wat de socialisten deden Spr. wees op den strijd, dien de socialisten hebben gevoerd tegen het Wglter-rapport en \óór handhaving der werkloosheidsuitkee- ringen, waarmede succes is behaald. Vóór den boerenstand zijn zij steeds opgetreden en slechts noode hebben zij enkele maatrege len van de regeering goedgekeurd. Zwaar is de strijd geweest tegen de onderwijsverslech- teringen, maar het succes was niet groot en toch ook wel weer groot, als men be. denkt dat de s.d.a.p. een minderheid vormt Wij willen meer stemt daarom de soc.- democraten. De s.d.a.p. streed tegen de verlaging der salarissen van de ambtenaren. Deze men schen mogen niet staken en het van hun loon afgenomen gedeelte heeft den gulden tame lijk veilig gesteld. Dit resultaat had beter be reikt kunnen worden met de voor militairis me verkwiste kapitalen. Voorts memoreerde spr. het optreden der socialisten vóór de mobilisatie-slachtoffers, vóór de Zuiderzeevisschers, vóór uitbreiding der werkgelegenheden, enz. Het kapitalisme maakte al dezen strijc noodig. Zeker zal niet terstond alle werk loosheid een einde nemen als het socialisme zou regeeren, maar vast staat wel, dat nie mand dan nog honger zou behoeven te lij den, noch hier, noch elders Van militairisme zal dan geen sprake meer zijn. Denkt er aan, zei spr., dat slechts het stem men op socialisten de toestanden kan verbe teren, en hij waarschuwde tegen de dictatuur, die ook in ons land wel eens zou kunnen worden opgeroepen. Zij voert ten ondergang De arbeiders hebben een zware verantwoor delijkheid en voor hunne belangen stellen zich de socialisten borg. In kringen, waar men niet rood stemt, hoopt men toch wel op de hulp der socialisten. Laten wij zorgen dat die hoop niet wordt beschaamd, wij zijn ver antwoordelijk ook voor hun vrijheid. Eigenlijk was er voor applaudisseeren reen gelegenheid, want mevr. D e X7 i t— o r t e g i e s betrad terstond het podium en declameerde op overtuigende wijze het he tende „De rooden roepen". Ook haar viel een 'link applaus ten deel. Sluiting. Voor het voeren van debat of gedachten- wisseling meldde zich niemand aan, waaruit de voorzitter de conclusie trok, dat allen het met den spreker eens waren en het pro gram der s.d.a.p. onderschreven. Hij wekte op elk punt van verschil ter zijde te stellen en een eenheidsfront te vormen tegen de re- actionnaire regeering, die aanval na aanval pleegt op de vrijheid en de levensbelangen der arbeidersklasse. Spr. hoopte, dat men niet alle verkiezings- werk zal overlaten aan een kleine groep, en lij deelde de plannen der afdeeling voor de eerstvolgende twee weken mede. Met een luiden roep van „Vrijheid" sloot spr. de bij eenkomst. „Excelsior" deed ten slotte nog hare opge wekte tonen schallen, onder welke de zaal leegstroomde. OTERLEEK. Huisvlijttentoonstelling. i' Zaterdag en Zondag heeft de jaarlijk- sche tentoonstelling der huisvlijtvereeniging plaats gevonden, in de zalen van de Vries. Waren aanvankelijk de verwachtingen niet te hoog gespannen aangaande het aantal inzendingen, de practijk wees uit, dat de animo nog steeds even levendig is. De in zendingen vbldeden aan strenge eischen, ook volgens het oordeel der-jury. Dat deze geen gemakkelijke taak had, valt te begrijpen. Be treurenswaardig is het tekort aan inzendin gen van de rijpere jeugd Een volgend jaar hopen we veel inzendin gen van jonge mannen aan te treffen. Twee dagen tentoonstelling beteekent te gelijkertijd twee dagen van gepaste ontspan ning. Het bestuur streeft er steeds naar alles zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er was ook thans weer gelegenheid te over om eeni- ge dubbeltjes lichter te worden. Vooral het rad van avontuur ondervond veel belangstel ling van jong en oud. Zaterdagavond vond de officieele opening plaats voor een flink publiek, in hoofdzaak ingezetenen. Ter afwisseling musiceerde het Tyroler damesstrijkorkest, welk gezelschap in de loop der jaren een goede reputatie heeft ver worven. Een verrassing was het debuut van het mandoline-ensemble, onder leiding van den heer Anderson. Men kan van een club, welke nog slechts vier maanden bestaat, niet verwachten, dat het gebodene tot in de per fectie verzorgd is, doch de verwachtingen zijn verre overtroffen. Zondagmorgen werd de schooljeugd ont haald op limonade, terwijl gratis gedraaid mocht worden op draaibord en rad van avontuur. De le prijs voor sjoelen, van de kleine meisjes werd gewonnen door Ka- trientje Ooms, de 2e prijs Annie Water drinker. Groote meisjes, le prijs Guurtje Dekker. 2e prijs Beertje Gardenbroek, 3e prijs Eefje Kloosterboer. Kleine jongens le prijs Cor Rowinkel, 2e prijs Wim Garden broek. Groote jongens, le prijs Siera Schram, 2e prijs Jan Mammen, 3e prijs Reinder Barneveld. De jury kende de volgende bekronings prijzen en onderscheidingen toe: Afdeeling schoolmeisjes, groep 1. Eerste prijs Bertha Kuilboer. Groep 2 le prijs Trientje van der Neer. Groep 3 le prijs Jeltje Witteveen, 2e prijs Liefje van der Gragt. Eervolle vermelding Pietje Ney. Groep 4 le prijs Willy Blom, 2e prijs Coba van der Neer. Eervolle vermelding Jenny Dekker. Groep 5 le prijs Gonda Blom, 2e prijs Trientje Waterdrinker. Eervolle vermel ding Corrv Klinkhamer. Groep 6 le prijs Maarten Blom, 2e prijs Klaaske Witteveen. Eervolle vermelding Eefje Kloosterboer. Groep 7 le prijs Trijntje 'Dekker, 2e prijs Maartje Ooms. Eervolle vermelding Ka trientje Akkerman. Afdeeling jongedames, t/m 17 jaar. Groep nuttige handwerken, le prijs Aafje Slooten, eervolle vermelding Aafje Akkerman en Guurtje Kok. Groep fraaie handwerken, le prijs Nel Groot, eervolle vermelding Trijntje Rowinkel. Afdeeling dames t/m 39 jaar. Groep nut tige handwerken, le prijs mej. A. Vennik, 2e prijs mej. G. van Harskamp, 3e prijs mej. Blom, 4e prijs mej. Steff Kuilboer, 5ebrijs mej. H. de Vries. Eervolle vermelding: Geert Slot, G. Kaay en R. Deun. Groep fraaie handwerken, le prijs mej. G. Zijp Jd., prijs mej. G. Kaay, 3e prijs mej. J. Tromp Eervolle vermelding mej. A. Hoogvorst mej. Keur. .Groep kantkloswerk. le prijs G. Kaay, 2e prijs mej. J. Korver—Kwantes. Eervolle vermelding mej. Truus Bos. Afdeeling dames 40 jaar en ouder. Groep nuttige handwerken, le prijs mej. W. Ooms, 2e prijs mej. Kuilboer, 3e prijs mej. wed. Plevier, 4e prijs mej. Deun. Eervolle vermel ding mej. Volkers en mej. C. Moeyes. Groep fraaie handwerken, le prijs mej. Bos—Appel, 2e prijs mej. WitteveenTerp stra. Eervolle vermelding mej. wed. Plevier. Afdeeling ter opluistering. Eervolle vermel ding mevr. Appel, mevr. van Egmond, mevr. L. Klaver, mej. J. van Beusekom en mej. de Graaf. Afdeeling kleuters, le prijs Neeltje v. d. ^eer, 2e prijs Liesje Wonder. Afdeeling schooljongens, groep 1. le prijs Harry Dek ker, 2e prijs Albert van Ham. Eervolle ver melding Jan Stekelbos en Arie Blom. Groep le prijs Hedde Kolk. Groep 3 le prijs Ge- rard van Harskamp, 2e prijs Cornelis Blom, 3e prijs Wim Gardenbroek. Groep 4 le prijs Jacob Bos, 2e prijs Hendrik Heinis. Groep 5 le prijs Hendrik van Ham, 2e prijs Adriaan Schuurman. Eervolle vermelding Reinder Barneveld. Groep 6 le prijs Klaas Boeder, 2e prijs Jan Kuilboer. Groep 7 le prijs Piet Kuilboer. Eervolle vermelding Leendert Slot. Afdeeling Heeren. le prijs P. E. Keur. Eervolle vermelding Dirk Klinkhamer en Klaas Kooy. De le en 2e prijs voor sjoelen werden ge wonnen door de heeren Jac. Kolk en O. de Vries, beiden met 23 punten. Het lot besliste ten gunste van den heer Kolk. Zondagavond was de groote feestavond, waarin optrad de bekende goochelaar en il lusionist Emil Moretti. Op vaak verbluffen de wijze werd het publiek bij den neus geno men. Bewonderenswaardig is de handigheid, waarvan blijk werd gegeven. Alles te be schrijven zou te ver voeren, doch de truc met een verdwenen horloge, wat later om de hals van een duifje uit de koekepan terecht kwam, was schitterend. Tot de meest krasse staal tjes behoorde ongetwijfeld het bloemeHnum- mer. Het geheele tooneel werd in een bloe mentuin herschapen, welke alle uit het „Niet" te voorschijn werden gehaald. De heer Mo retti was zoo welwillend enkele eenvoudige nummertjes aanschouwelijk te stellen. Het tot weerziens van den voorzitter werd dan ook door het publiek met applaus onder streept. Tot diep in den nacht werd nog een lus tig dansje gemaakt. Het bestuur heeft een drukken tijd achter den rug, doch het mag haar een voldoening zijn, dat ook deze tentoonstelling, ondanks de tijdsomstandigheden, uitstekend geslaagd mag worden genoemd. DIRKSHORN. De algemeene vergadering van de Coö peratieve Boerenleenbank te Dirkshorn werd gehouden ten huize van den heer D. Swager. De voorzitter, de heer L. Doekes, opende met een woord van welkom en zeide verder: Nog altijd is de toestand in onze omgeving op finantieel gebied treurig te noemen. Maar iaat dit ons niet ontmoedigen. We moeten weer werken, in de hoop, dat het eindelijk weer beter zal worden. Een buitengewone daling der waarde van goederen, vee en lan derijen heeft plaats gevonden, waardoor de draagkracht der leden aanmerkelijk is ver laagd. Ook de bank ondervindt de bezwaren, aan deze crisis verbonden. Moge ieder naar vermogen meehelpen, om de nadeelige gevo1- gen zooveel mogelijk te verzachten. Bij aflezing der presentielijst, bleken 95 leden aanwezig te zijn. Hierna kwam aan de orde de rekening, welke bij de leden is rondgezonden. De heer C. de Vries informeerde weder naar de toe passing der boete bij afwezigheid, waarop door den voorzitter en den kassier werd ge antwoord. De rekening werd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den heer Kistema- ker releveeren we hèt volgende: Het ledental der bank bedraagt 148. Êr werden in het af- geloopen jaar 1387 posten geboekt tot een bedrag van 477739.92. Aan voorschotten werd verstrekt 425 en terugbetaald werd 10673.12. Het saldo der spaargelden was op het eind van het jaar 175977.36, het to taal der verleende voorschotten 141603.40. In loopende rekening werd uitgegeven 181870.57 en ontvangen 182315.58. De winst bedraagt 1572.65. De reserve is thans 14424.35. Bestuur en Raad van Toe zicht behielden dezelfde samenstelling. De controle vanwege de Centrale werd geregeld gehouden. Het was dit jaar vaak moeilijk, de zaken goed loopende te houden. Hopen we, dat het nieuwe beter zal worden. Bedenken we, dat hoe donker de lucht ook moge zijn, dat achter de wolken nog schijnt de zon. De voorzitter dankte den kassier voor zijn nauwkeurige rekening en mooi jaarverslag Bij de nu volgende verkiezingen werden met groote meerderheid van stemmen herko zen resp. tot lid van het bestuur en lid van denraad van toezicht de heeren J. Glas en J. Dam. Ook de plaatsvervangende bestuursle den, de heeren D. Swart en M de Pe^, \yerJ den bij acclamatie herbenoemd. De voorzitter deelde mede, dat de rentevoet blijft voor spaargelden 3 1/4 en voor voorschotten 4 3/4. De laatste kan niet lager worden gesteld in verband met de ren- te van de Centrale, welke 4^ bedraagt. Van het bestuur van den neutralen bond is het verzoek tot verlaging der rente ingeko- men, we'k verzoek door den heer J. Schouten, secretaris van dien Bond, nader werd toete' licht. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak ter sprake zal worden gebracht in de verga- dering van het kringbestuur te Schagen, Meent de heer Schouten, dat in dezen tijd dé reserve niet moet worden vergroot, het be stuur van de Boerenleenbank is van een te- genovergestelde meening. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met woorden van dank aan het be stuur en den raad van toezicht voor hun vele bemoeiingen. De Centrale Bank maant aan tot de uiterste voorzichtigheid in alle onzich- ten, en zulks is te begriipen en te billijken itt deze benarde tijden. Laat ons hopen, dat we door ijverig werken den treurigen toestand weder te boven zullen komen. DE INDISCHE DIENSTWEIGERAARS. De zeekrijgsraad vangt, naar Aneta aan hef Hbl. seint, heden de behandeling aan van de zaak der Europeesche dienstweigeraars. DE ZWARE TOCHT. De verschrikkingen van den rimboetccht der verdwaalde patrouille. Men herinnert zich, dat onlangs een bri gade uit Tanah Merah (Digoel) onder ser geant Gerissen, werd vermist, en enkele da gen later weer werd teruggevonden. Een Aneta-bericht uit Amboina meldt aan het Hbl. nog de volgende aangrijpende bijzon derheden over de avonturen van deze bri gade: Sergeant Gerissen was 14 Februari j.1. met 14 minderen en 15 dwangarbeiders ver trokken voor een verkenningstocht van twaalf dagen langs de zijrivieren van de Digoel: Mendobo, Kaoh en Moejoe. De brigade zou bij de samenvloeiing van de Kaoh en de Moejoe de brigade-Overeem aflossen. Gerrissen was op den afgesproken datum, 26 Februari nog niet ter plaatse. Sergeant Overeem wachtte nog twee dagen, zocht er- volgens nog zes dagen naar de vermiste brigade, om ten slotte naar Tanah Merah terug te keeren. Uit Tanah Merah werden ijlbrigades uit gezonden, die de streek vanuit het noorden naar het zuiden afzochten en elkaar bij de Kaohrivier ontmoetten, vervolgens over land naar Tanah Merah terug keerden op een valsch bericht van een Papoea, dat Gerissen terecht was. Dr. Schoonheyt, die met de noordelijke ijl brigade mee was gegaan, was bij de Kaoh rivier achtergelaten met verwonde voeten. Toen de geneesheer op een vlot, met vier Papoea's, de Kaoh-rivier afzakte, vernam ea inboorling, dat de verdwaalde brigade waar onder eenige dooden, aan den oever van de Kaoh gezien was. Hierop zond de plaatselijk militair commandant Schollen nieuwe hulp brigades uit het noorden en zuiden naar de Moejoe. Gerissen was inmiddels achtrien dagen te laat. Men had weinig hoop, de brigade te kunnen redden in verband met de vele band jirs. Een kaart van de verloren brigade werd gevonden, maar zijzelve niet. 16 Maart bracht een hijgende Kaja, na een marsch van vier dagen, te Tanah Merah een brief van sergeant Gerissen, waarin deze mee deelde, dat zijn brigade veel zieken doch geen dooden telde. Het eten bestond dagelijks uit een handvol sago en ongedierte. De stand plaats der brigade was Niboeng, 40 kilometer van den mond van de Kaoh gelegen. De „Fomalhout" vertrok hierop met een hoeveelheid blikKenmelk naar de monding van de Kaoch. waarop drie motorbooten op 17 Maart de brigade-Gerissen haalden, alsook dr. Schoonheyt. De leden der brigade waren in lompen ge huld en lichamelijk totaal uitgeput. Zij waren uitgehongerd, leden aan buik- en nierziekten en hadden groote been- en voetwonden. De forsche Gerissen was in een zenuwgehuil wt- gebroken, toen dr. Schoonnyt, na vijf dagen op het vlot geleefd te hebben, een halven dag vóór de hulpbrigade arriveerde. Dr. Schoonheyt verklaart, dat hij nooit de blikken vol ellende zal vergeten van de neer liggende manschappen. Sergeant Gerissen had de zieken steeds moed ingesproken; g«en wanklank had zich voorgedaan. De brigade was bij de Moejoe verdwaald 185. Hij wilde hem bedanken voor alles wat hij gedaan had, maar Jan wilde daar niets van weten en holde hard weg. Toen ging ook de kapitein maar, want er was nog veel te regelen. Jan bleef nu alleen met de matrozen, die bezig wapen bet zeil weer los te maken. 186. Er was echter niet een, die vriendelijk aankeek, waar deze van begreep. Wacht, dacht hij. 1 tje ze nog maar eens een lekker 91^l'.er.; geven, dat zal smaken na hun narq ken. Hij ging naar zijn hut en gwaifl' ,lk"" "*J e*"» tarUfl* even later met een groote doos

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6