Alkmaarsche Courant. J{ecfUszoAen £xwd= m JCunst en Wetenschap £uchtuaact tBitwenCand Honderd vijf en dertigste Jaargang. DINSDAG 11 APRIL Jeunci'ectuup Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, No. 86 1933 zr=======^== ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 11 April. Uitspraken zitting 4 April. Borchardus van B., koopman, Hoorn, hoo- ger beroep vonnis overtreding ventverbod te Egmond aan Zee. Vonnis kantonrechter be- Vejan^K-, notarisklerk te Grootebroek, ver duistering in dienstbetrekking, valschheid in geschrifte en valsche aangifte. 1 jaar gevan genisstraf, waarvan 8 maanden voorw. met 3 proefjaren. Arie Sn., los-arbeider te Den Helder, dief stal en vernieling, 4 maanden gevangenis straf Veroordeelde gaat in appel bij het ge rechtshof te Amsterdam. Corn. v. d. M., landbouwer te Egmond- Binnen, hooger beroep overtreding jachtwet, niet bewezen, vrijgesproken. Willem P., garagehouder te Den Helder, hooger beroep overtreding veiligheidswet, niet ontvankelijk verklaard. Uitspraak Politierechter: Friedrich P. te Essen (Duitschland), (gede tineerd), pasvervalsching, 1 maand gevange nisstraf met 1 maand aftrek voorarrest. OVERVAL MET ROOF TE TILBURG. De rechtbank te Breda kreeg Maandag wederom een overval met berooving te berechten. Het betrof den brutalen over val, die twee jongelieden op 22 Februari j.1. hebben gepleegd op den groenten- winkel van J. Kerstens aan den Korvel- schenweg te Tilburg. Den avond van dien dag kwamen de 17-jarige F. G. M. S., van beroep lederbewerker, en de 18- jarige M. D. F. W. v. H., van beroep timmerman, beiden te Tilburg woon achtig, den winkel binnen. De jongrte van hen vroeg om een kwartje sinaas appelen, waarover toen eenige discus sie ontstond, daar de winkelier eerst niet geneigd was het gevraagde te leve ren, daar een der jongens, dien hij ken- d_, nog schuld bij hem had. Tenslotte bukte hij zich om het fruit uit een kist te nemen. S. haalde toen een hamer te voorschijn en bracht den 60-jarigen n'etsvermoedenden man vier hevige slagen op het achterhoofd toe. De man verloor evenwel niet het bewustzijn. Wel bloedde hij hevig en had hij een hersenschudding gekregen, doch i ij wist nog door luid hulpgeroep de jeug iige aanvallers zoo te""verschrikken, dat zij zonder iets gestolen te hebben de vlucht namen. De aanwijzingen, die Kerstens de po litie kon verschaffen, leidden er toe, dat beiden des nachts van het bed werden geiicht en in arrest werden gesteld Na eerst hardnekkig ontkend te hebben, gaven beiden tenslotte toe den tanslag te hebben bedreven en zij noemden daarbij den naam van een derden per soon, die bij nader onderzoek de auctor Intellectualis van den overval bleek te zijn Dit was de 36-jarige lederbewerker M A. P. Sm., eveneens te Tilburg. De jongste verdachte had zich het eerst te verantwoorden. Zijn zaak werd, wegens het feit dat hij nog geen 18 jaar Is. met gesloten deuren behandeld Na dat een aantal getuigen was gehoord, eischte de officier van justitie dat ver dachte tot zijn meerderjarigheid ter beschikking van de regeering zou wor den gesteld en vervolgens een gevange nisstraf van 1 jaar zou ondergaan, welke laatste straf eventueel door den minis ter zal kunnen worden opgeschopt. Tegen v. H. werd 3 jaar gev. straf ge- eischt, door te brengen in de openlucht gevangenis te Veenhuizen, en tegen Sm i jaar. DE VEENDAMMER PRESTATIERIT De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van M. B., organisator van den Veendamschen (motor)-presta- tierit die wegens overteding van de motor- en rijwielwet, n.1. het zondsr ver gunning een wedstrijd houden op den openbaren weg, door de rechtbank te Winschoten werd veroordeeld De Hoo ge Raad had al eerder uitgemaakt, dat de z.g. Prestatieritten onder gewone wedstrijden vallen. HOORNS AUTOMATEN- VERORDENING VERBINDEND VERKLAARD. Uitspraak van den Hooge Raad. Na de uitspraak van den Hooge Raad, waarbij de Amsterdamsche auto- matenverordening onverbindend werd verklaard, heeft men getracht ook de elders bestaande verordeningen op den verkoop per automaat eenzelfde lot te doen ondergaan. Dat dit echter op grond der winke sluitingswet niet meer mogelijk is, bleek uit een gister door den Hooge Raad genomen beslissing. Het betrof de automatenverordening van Hoorn, die den verkoop van rook artikelen per automaa. verbiedt ReerU in 1916 had de raad van Hoorn een rookverbod voor kinderen uiteevaAr digd; in 1932 was deze verordening aangevuld met voormeld automaten- verbod, omdat de ervaring had geleerd dat de jongens hier sigaretten veelal' per automaat kochten, waardoor de winkelier vaak niet in staat was de af levering aan minderjarigen tegen te gaa_ Met een beroep op de winkelsluitings wet ,die den verkoop per automaat uit drukkelijk toestaat, had een door de Alkmaarsche rechtbank veroordeelden winkelier voor den Hooge Raad onver- bindbaar der Hoornsche verordening bepleit. De Hooge Raad constateerde evenwel dat de betreffende verordening niets met de Winkelsluitingswet te maken heeft en alleen het rooken door kinde ren beoogt tegen te gaan. Aangezien de Wink lsluitingiwet in geen enkel ver band tot deze aangelegenheid staat, oordeelde de Hooge Raad de grief van een winkelier ongegrond en verwierp zijn cassatieberoep. ONTDUIKING VAN DE VERMOGENSBELASTING. Voor den politierechter te Den Haag heeft terecht gestaan een melkhande laar, wien bij dagvaarding ontduiking van de wet op d vermogensbelasting was ten laste gelegd. Volgens deze dag vaar .ing zou N d'o een v^rr -■ zat van ruim 38.000, waarvan geener lei aanigte hebben gedaan. Verdachte bekende en zeide veel spijt te hebben. De rijksadvocaat mr. Veegers, voor den Staat opkomend, wees er op, dat de boekhouding van N. keurig in orde wa zoodat uit de balans kon blijken hoe groot zijn inkomen precies was. Spr noemde het dan ook een groote brutaliteit van N. om niet alleen zijn vermogen geheel te verzwijgen, doch daarenboven het bedrag van ziju inko men nog te laag op te geven. Voor dit laatste feit zal hij alsnog terecht moeten staan. Een bedrag van 434 60 zal wor den nagevorderd Daar vooral belas ting-ontduiking in dezen tijd als een bijzonder ernstig feit moet worden aan gemerkt. vorderde de rijksadvocaat een geldboete van 300 subs. 1 maand hechtenis. De politierechter veroordeelde ver dachte tot de gevraagde toete. VRIJWILLIGE BEPERKING DER KAASPRODUCTIE. Nadere mededeelingen van de crisis-zui velcentrale. In aansluiting op, en onder verwijzing naar hetgeen d.d. 31 Maart dienaangaande reeds gepubliceerd werd, deelt de Crisis- Zuivel-Cèntrale het volgende mede: Kaasfabrieken, die wenschen deel te ne men aan de regeling, welke beoogt te berei ken een beperking van de kaasproductie ge durende de maanden April, Mei en Juni 1933 van gemiddeld 30 (varieerend van 20 tot 40 dienen van dit voornemen liefst bij aangeteekend schrijven, kennis te geven aan de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, vóór 15 April a.s. onder opgave van het Kaascontrölestation, waarbij zij zijn aan gesloten. Medegedeeld kan worden bij herhaling wordt hierop de aandacht gevestigd dat voorf toeslag in aanmerking komt de onder- melk, welke aan de boerderijen in April tot en met Juni 19393 wordt teruggeleverd, bo ven de hoeveelheid, die in de overeenkomstige maanden van 1931 naar de boerderij werd teruggezonden, en aan de kaasmakerij wordt onttrokken, om voor veevoeder te worden bestemd. Het bedrag van den voerenbedoelden toe slag zal gelijk zijn aan de (door een com missie van deskundigen vast te stellen) vol ledige kaaswaarde der ondermelk, minus 0.1 cent per Heter. Zou b.v. deze kaaswaarde 1 cent per liter blijken te zijn de vast stelling hiervan zal wekelijks plaats vinden zoo word door de Crisis-Zuivel-Centrale een toeslag verleend van 0.9 cent. Om voor het ontvangen van den toeslag in aanmerking te komen, moet aan de hier- ondergenoemde voorwaarden worden vol daan. Deelnemers verstrekken opgave, op een daartoe door de Crisis-Zuivel-Centrale te Verstrekken formulier, van de volgende ge gevens over de maanden April, Mei en Juni 1931. a) Ontvangen hoeveelheid volle melk in KG. b) Kaasproductie: aantal, soort en K.G. magere 20 30 -f- 40 -r en volvette kaas c) K G. volle- en centrifugemelk geleverd aan de condensfabriek of zelf geconden seerd. d) K.G. volle- of centrifugemelk, ver werkt tot resp. room of melkpoeder, caseïne of eenig ander zuivelproduct. e) Aflevering consumptiemelk (room) karnemelk en karnemelkschepap. f)- Hoeveelheid ondermelk geleverd aan de boerderij. g) Boterproductie. Voor de periode April, Mei en Juni 1933 dienen dezelfde gegevens wekelijks als bij lage van de bekende, aan de contrölestations in te zenden weekrapporten te worden ver strekt, gerangschikt derhalve op geheel de zelfde wijze als oo het onder 1. bedoelde formulier wordt aangegeven. Van de gedurende de maanden April tot en met Mei 1933 aan de boerderijen terug- geleverde ondermelk dient een afzonderlijke nauwkeurige boekhouding te worden ge voerd. Bij O. B. van Goor Zonen's Uitgevers maatschappij te Den Haag verscheen een alleraardigst boek van Leonard Roggeveen, namelijk Het draaiorgel van meneer Doncker. Het is de geschiedenis van een f linken jongen, zoon van een pensionhoud ster, die graag voor zijn moeder een piano zou willen koopen, maar niet voldoende geld heeft. Dan komt er een jonge kunst schilder in het pension, die een lot heeft ge nomen in een loterij ten bate van de uitzen ding van bleekneusjes. Hij wint er een zon derlinge prijs op, namelijk een draaiorgel en hij besluit dan met Tom, den zoon des hui zes, veertien dagen met het orgel op stap te gaan en zoo een avontuurlijke vacantie te hebben en tegelijkertijd voldoende geld bij een te krijgen om de piano te kunnen koo- pen. Het tweetal gaat op stap en beleeft allerlei avonturen. Meneer Doncker, de schilder, en Tom gaan met de boot van de Alkmaar Packet van Amsterdam naar Alk maar en op de boot hebben zij reeds zooveel succes, dat zij den eersten dag niet min der dan zevenben gulden verdienen. Van Alkmaar trekken zij naar Schagen. Zij sla pen 's avonds in een boerenhofstee en maken kennis met een troep kampeerende pad vinders bij wie zij twee dagen blijven logee- ren. Oo een dorp, waar bij een feest van de kegelclub plotseling de muziek verhinderd blijkt, maken meneer Doncker en Tom, die ook nog Tom's vriendje hebben laten over komen, goede zaken. Ten slotte is er geld genoeg voor de piano en alle bewoners van het pensioen zijn getuigen van de verras sing als het instrument op de verjaardag van de vrouw des huizes overhandigd, of beter gezegd, onthuld kan worden. Het boek is vlot geschreven en zal jongens en meisjes van 11 tot 13 jaar zeker boeien. Van een geheel ander genre zijn De zeer merkwaardige avonturen van Piat en Pioet, geschreven door Jan Lamers en Joop de Groote, bij dezelfde uitgevers verschenen. De schrijvers hebben blijkbaar wel eens op screensongs gezien, dat een geteekenc! clonwtje zich van het papier losmaakte en levend werd. Piat en Pioet zijn Oostersche toovenaars, die door den kunstschilder Fladderdas voor een wonderverhaal zijn ge- teekend. Zij loopen 's nachts van het teeken papier af en komen net op tijd in een stadje waar een geheimzinnige professor een mid del uitgevonden heeft om de zon te laten stilstaan. De professor heeft namelijk een hekel aan kinderen en wil verhinderen, dat het donker wordt om daardoor het vuurwerk- van het kinderfeest in de war te laten stu ren. Dank zij de tooverkracht van Piat en Pioet komt alles natuurlijk weer in orde. Zie het bovenbeschreven boek er al niet erg geloofwaardig uit, nog minder doet dat Pinokkio's Geheim, geschreven door G. Rembadi Mongiardini en vrij bewerkt door Louise J. van Everdingen. Pipokkio is een houten marionet, die kennis maakt met een oaar dolfijnen en daarmee op reis gaat. De N.V. Van Goor Zonen's Uitgeversmaat schappij heeft dit boek blijkbaar laten ver schijnen om den jeugdigen lezers en leze resjes op aangename wijze iets te vertellen van de wonderen der zee. Er is geen visch of schelpdier in den Oceaan of Pinokkio maakt er op zijn wonderlijke reis kennis mee en de schrijver weet dan telkens van elk dier een boeiende beschrijving te geven. Dit boek vol onmogelijke avonturen heeft op het hiervóór genoemde voor, dat het leerzaam is en de jeugd op ongezochte wijze met de wonderen van de zee en haar bewoners doet kennis maken. GEERTRUIDE CARELSEN 90 JAAR. De zaal van restaurant Hildebrand te Haarlem was gister bijna te klein om de on telbare bloemstukken te bergen welke de be kende schrijfster Geertruida Carelsen ter gelegenheid van haar negentigsten verjaar dag ontving. Ook de schriftelijke en telegra fische gelukwenschen waren niet te tellen. Des morgens is de jarige te haren huize namens het gemeentebestuur toegesproken door den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk. In hotel Hildebrand, waar des middags de zeer druk bezochte receptie gehouden werd, was ook een tentoonstelling georganiseerd van het werk van Geertruida Carelsen, waar voor vele particulieren en ook de Stadsbiblio theek boeken en portretten had afgestaan. Deze tentoonstelling gaf een uitstekend over zicht van haar werkzaamheden op literair en ournalistiek gebied. Op de receptie deelde de commissaris der koningin in Noordholland mede, dat de koningin Geertruida Carelsen ha benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts werd de jarige toegesproken door dr. Jac. P. Thysse, die haar een album met handteekeningen van vrienden en vrien dinnen aanbood en door Lodewijk van Zeys- sel (Alberdingk Thym) eere-voorzitter van het huldigingscomité. De uitgever H. D. Tjeenk Willink bood baar het eerste exemplaar aan van haar tweeden bundel „Herinneringen" welke als jubileumsuitgave verschenen is. PROF ALBERT EINSTEIN GAAT NAAR SPANJE. Naar Reuter uit Madrid meldt, heeft prof. Albert Einstein het aanbod van het Spaansche ministerie van Onderwijs om ge woon hoogleeraar te worden aan een uni versiteit in Spanje, waar hij dan onder voortzetting van zijn wetenschappelijken arbeid colleges zal houden, aangenomen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Kwartel" (heenreis) is gister te Djask aangekomen, de „Ijsvogel" (terugreis) kwam te Jodhpoer aan. SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN VERBETERD. De onder-officier bij de Italiaansche luchtmacht, Agello, heeft Maandag op het Garda Meer bij Desenzano het absolute snelheidsrecord voor vliegtuigen gebroken Het record werd door Agello met een snel vliegend marinetoestel van het type Macchi Casraldi Fiat 2 met Fiatmotoren van 2500 P K. gevestigd op 692.529 K M. per uur. De gemiddelde uursnelheid bij proefnemin gen door de Aeor Club heeft bedragen 682.403 K.M. Het oude wereldrecord staat op naam van den Engelschman Stainforth met een gemid delde uursnelheid van 655 K M DE RAMP VAN DE AKRON. Begin van het onderzoek. Gisteren is men begonnen met een onder zoek ter opheldering van de oorzaken van het vergaan van de „Akron". Als eerste ge tuige werd de officier van de Akron, Wiley, gehoord. Deze verklaarde, dat de nauwkeu rige positie van het luchtschip bij het begin van de catastrophe onbekend was. Getuige, Wiley, zou een anderen koers hebben ge stuurd als commandant MacCord. Verder verklaarde de officier, dat twee uur na het vertrek van Lakehurst tengevolge van een verkeerd verstaan bevel, de koers van het luchtschip met 50 in plaats van met 15 gra den was gewijzigd. Het lijk van admiraal Moffett geborgen. De Amerikaansche kruiser „Portland" meldt, dat hij het lijk van den bij de ramp van de „Akron" om het leven gekomen ad miraal Moffett heeft geborgen. Fouten bij de navigatie? Gisteren is de door de admiraliteit inge stelde commissie naar de oorzaken van de ramp van het marine luchtschip ..Akron" met haar onderzoek begonnen. Hierbij zou reeds den eersten dag zijn gebleken, dat bij de na vigatie eenige ernstige fouten zijn gemaakt, veroorzaakt door de omstandigheid dat zich onder de bemanning eenige personen zonder ervaring hebben bevonden, die in den storm eenige orders verkeerd hebben uitgevoerd. De eenige overlevende officier Wiley ver klaarde, dat op het beleid van commandant Fr MacCord niets was aan te merken. MacCord had hem echter tijdens den storm verteld, dat hij order had gegeven om de koers 15 graden te wijzigen, wat echter ver keerd schijnt te zijn verstaan, zoodat de koers 50 graden werd gewijzigd. AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. In verband met afspraak met Italië wordt het invoerrecht in Duitschland van oude aardappelen, geoogst vóór 1 Januari, met in gang van 15 April verhoogd van 1.50 mark op zes Mark per 100 K G. AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. De voorbereidingen voor het inrichten van den busdienst AlkmaarLeeuwarden door de A.T.O. zijn nog niet in een zoodanig sta dium gekomen dat de voorgenomen opening van dezen dienst via den Afsluitdijk heden kon geschieden. Er is nog geen definitieve datum vastgesteld, doch in ieder geval valt deze na Paschen, vermoedelijk op 5 Mei. Als tusschenstation wordt door de A.T.O. te Breezand (halverwege den Afsluitdijk) een kantoorpand der M.U.Z. ingericht. DE TIJDREGELING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht heeft een uitvoerig adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, waarin verzocht wordt, dat: le. de tijdregeling hier te lande aldus wor de herzien, dat gedurende den winter de West-Europeesche tijd en gedurende den zo mer de Midden-Europeesche tijd zal gelden; 2e. dat de tijdsovergang op hetzelfde tijd stip zal plaats vinden, als waarop in andere landen van den West-Europeeschen tijdgor- del tot den zomertijd wordt overgegaan; 3e. dat ook al mocht de huidige tijdsrege- ling behouden blijven, het tijdstip van aan vang van den zomertijd zal gekozen worden op hetzelfde oogenblik, waarop deze in de genoemde landen wordt ingevoerd. In verband met het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsvoorstel van de heeren Van den Heuvel en Bakker inzake opheffing van den zomertijd, waartegen de K. v. K. te Utrecht nadrukkelijk stelling neemt, is een afschrift van den brief aan genoemde hooge vergadering gezonden. PHILIPS IN DENEMARKEN. De sedert kort door de Deensche regeering getroffen maatregelen tegen den invoer van electrische lampen en radio-artikelen, waar door invoer van deze artikelen in Denemar ken practisch onmogelijk is geworden, heb ben de Philips Lampen A/S en Philips Radio A/S te Kopenhagen genoodzaakt, te besluiten om zelf de fabricage van gloeilam pen en radioartikelen in Denemarken ter hand te nemen. Het plan bestaat, om in Kopenhagen een fabricageruimte voor den afzet in Denemarken in te richten. NEDERLANDSCHE TENTOONSTELLINGSTREIN. Onderhandelingen gevoerd tusschen de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, de directie der Europeesche tentoonstellings- treinen en een Nederlandsche groep hebben er toe geleid, dat in ons land een Nederland sche tentoonstellingstrein zal loopen. Deze zal bestaan uit 17 wagons, waarvan 15 salonwagens geheel als expositieruimte zal worden ingericht, met een geraamde opper vlakte van 1000 M2. De lengte van dezen trein zal circa 400 meter bedragen. Vooral nu vele bedrijven, door exportbelemmeringen zich meer op de binnenlandsche markt zullen moeten toeleggen, is deze „rollende jaar beurs", die op grootsche wijze wordt opgezet, het aangewezen middel om het contact tus schen den handel en het publiek te bewerk stellingen. Immers, deze tentoonstelling is niet geves tigd op een centraal punt doch gaat zelf de koopers bezoeken. De Nederlandsche tentoon stellingstrein wordt voor het publiek open gesteld 15 Mei a.s. te Utrecht en maakt van daaruit een tocht door ons land, die drie maanden zal duren. Circa 70 der belangrijk ste plaatsen in geheel het land worden be zocht. Waar de plaatsruimte, niettegenstaande de respectabele lengte van den trein, beperkt is, worden de meest belangrijke bedrijven het eerst in de gelegenheid gesteld, deel te nemen. In het buitenland zijn de bereikte resul taten van dien aard, dat in België dit jaar reeds de derfde tentoonstellingstrein wordt georganiseerd. Tientallen exposanten, die aan den Belgischen Tentoonstellingstrein deelnamen zonden reeds aanvragen voor den Nederlandschen trein! N'ederlandsch fabri kaat heeft echter prioriteitsrecht. De toe gangsprijzen zullen matig zijn, terwijl over- wogen wordt om voor onderwijs-inrichtingen enz. bij collectieve bezoeken een speciaal ge reduceerd tarief vast te stellen. BEROOVING. Bejaarde kluizenaar naar buiten gelokt en toen zijn spaarduitjes gestolen. J.1. Zaterdag heeft een drietal personen, afkomstig uit Enschede, te weten B., W. en van V., een bezoek gebracht aan Gradus Wegdam, iemand, die al tal van jaren in groote verlatenheid leeft in een hut op de Buurserheide, nabij de Zoddebeek nabij Haaksbergen (O Men heeft den bejaarden man voor eenige oogenblikken naar buiten weten te lokken en toen de gelegenheid benut om de spaarduitjes van den kluizenaar weg te rooven. De oude man kwam later tot de ontdekking, dat hij een bedrag van 30 kwijt was. Eerst Zondag kreeg de politie van het geval kennis. Het mocht gelukken de daders te Enschede op te sporen. Eerstge noemde twee ziin gearresteerd De derde persoon is in de richHng Zwolle vertrokken en zijn aanhouding is binnenkort te verwach ten. Op de aangehouden personen bevond de politie een bedrag van ongeveer negen gul den, dat van dezen diefstal afkomstig is. Zij bekenden en werden naar Almelo overge bracht. JAPANSCH—NEDF.RLANDSCH ARBITRAGEVERDRAG. Volgens mededeeling ontvangen door dert minister van buitenlandsrhe zaken worden er bij de onderhandelingen in zake een Arbi trageverdrag tusschen Japan en Nederland gunstige vorderingen gemaakt, hoewel eeni ge tijd gemoeid kan gaan met de onderteeke ning. DRONKENMANS VECHTPARTIJ. In de Lindelaan te Enschedé is een vecht partij ontstaan tusschen eenige personen, die de opbrengst van 130 door hen vervaar digde Palmpaschen in sterken drank had den omgezet. Een hunner, een berucht type uit Enschede, werd met een mes in de borst gestoken. In het r.k. ziekenhuis bleek, dat een der longen was geraakt. De toestand van het slachtoffer is gevaarlijk. De dader is aangehouden. VOLKSHULDE AAN WILLEM DEN ZWIJGER. Voor de volkshulde aan Willem den Zwij ger op Paaschmaandag in Delft zijn extra- treinen ingelegd uit richting Roosendaal, Betuwe, Breda, Maassluis, Rotterdam (2). Den Haag (2), Haarlem en Noordholland, Amsterdam en Utrecht. De extra trein uit Utrecht vertrekt daar na aankomst van den ochtendtrein uit Gronin gen en Friesland, zoodat ook de deelnemers uit het noorden de geheele plechtigheid kun nen bijwonen. De kaartjes voor de goedkoope treinen kunnen tot Woensdag a.s. 22 uur worden be steld bij F. W. C. Blom, tel. 55294, Waldeck Pyrmontlaan 4 te Rotterdam, (giro 194571). en bij de plaatselijke vertegenwoordigers tot Woensdag 18 uur. De dienstregeling voor geheel Nederland wordt Donderdag a.s. toegezonden aan alle dagbladen, met het verzoek, de in aanmer king komende tijden te willen publiceeren. KIND BIJNA DOODGEBETEN DOOR EEN HOND. Over de vraag of men hondendressuur al dan niet moet afkeuren is men het niet eens, aldus de Tel. Maar in het algemeen verdient het zeker afkeuring, dat iemand het roofdier instinct in zijn hond opwekt op een dusdani ge wijze, dat het dier voor vreemden levens gevaarlijk is. Een dergelijke dressuur kan zeer ernstige en droevige gevolgen hebben, hetgeen gisteren helaas maar weer al te dui delijk is gebleken. Zekere W. te Glanerbrug zette zijn rijwiel in de gang naast zijn huis. Zijn hond beval hij de fiets te bewaken. Het beest vatte zijn taak al te ernstig op. Toen n.1. het driejarig kindje van K. den hond zag en met uitgestrekte handjes op hem toeliep om hem een apenootje te geven, sprong het dier woedend op het kind toe. Voordat iemand te hulp kon snellen, had de hond het arme kind een aantal bloedige beten toege bracht. Dr. Oldeboom, die het kind terstond behandelde, achtte den toestand zeer ernstig. Wanneer het kind het leven er af brengt, zal het lichamelijk, toch geschonden blijven. Te gen den hondendresseur is proces-verbaal opgemaakt. AMSTERDAMSCHE PREMIE- LEENING VAN VIJF MILLIOEN. Voor Artis en Concertgebouw. Door den invloed der economische crisis verkeeren twee belangrijke cultuurinstellin gen te Amsterdam, n.1. het Concertgebouw en het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra, in bijzonder moeilij ke omstandigheden. Aldus leiden B. en W. bij den gemeente raad hun voordracht in waarbij zij, zooals men weet, voorstellen ten behoeve van beide instellingen ten laste van de gemeente Am sterdam een geldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 5.000.000. y NEDERLANDERS NIET MEER TE AKEN WERKZAAM. Besluit van nat.-soc. bedrijfscellen. Gisteravond deed de heer Eich in den ge meenteraad van Vaals de mededeeling, dat de nationaal-socialistische bedrijfscellen in Aken het besluit genomen hebben, dat geen Nederlander meer mag werken in de fabrie ken te Aken. Ieder, die den toestand in het grensgebied kent, weet, dat dit besluit voor Vaals noodlottig zal zijn, zegt de Tel.. In den raad werd er op aangedrongen, dat B. en W. zich direct in verbinding zullen stel len met de Nederlandsche regeering en met den regeeringspresident in Aken,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9