DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Goering minister-president i van Pruisen. J)age£iiksch OvevücM ^Buitenland No. 87 Woensdag 12 April 1933 135e Jaargang Von Papen Ireedt af als rijkscommissaris. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. W. M. H. PELS ZOON, Waf vandaag de aandacht trekt.. RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren in rijn kwaliteit als stadhouder van Pruisen den rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken, rijks minister Goering tot minister-president in Pruisen benoemd. Goering, die op het oogenblik in Rome bij Mussolini zit, heen van zijn onmiddellijken chef Hitier "aar, voor het volgende telegram gekregen: „Ik benoem u met ingang van heden tot mi nister-president van Pruisen. Ik verzoek u, uw werkzaamheden oo 20 April te Berlijn te willen aanvaarden. Ik gevoel mij gelukkig, u dit bewijs van mijn vertrouwen en mijn dankbaarheid te kunnen geven voor uw groote verdiensten bij de wederopstanding van het Duitsche volk, als strijder geduren de meer dan 10 jaar in onze beweging vooi de uitvoering der nationale revolutie, als commissariaal minister van binnenlandsche zaken in Pruisen en niet in het minst voor de trouw, waarmede gij uw >ot aan het mijne verbonden hebt". Von Papen treedt af als rijks commissaris van Pruisen. In verband met het bovenstaande heeft <on Papen, de vice-kanselier, den rijkskanse lier het volgende schrijven gezonden: Met het vandaag door het Rijkskabinet afgehandelde voorstel van een wet tot ge lijke' organisatie der landen met het rijk is een wetgevend werd begonnen, dat van historische beteekenis zal zijn voor de stads politieke ontwikkeling van het Duitsche rijk. De stap, welke de indertijd onder mijn lei ding staande rijksregeering heeft gedaan op 20 Juli tot opheffing van het daulisme tus schen rijk en Pruisen, werd bekroond door de nieuwe door wetten nauw met elkander verbonden belangen van Pruisen met het rijk. U, mijnheer de rijkskanselier, zult, zoo als een Bismarck, thans in de gelegenheid zijn, de politiek van het grootste der Duit sche landen in alle opzichten te voeren als die in het riik. Nu de nieüwe Duitsche wet U de mogelijkheid geeft den Pruisischen minister-president te benoemen, verzoek ik U, den riikspresident te willen mededeelen, dat ik de functie van rijkscommissaris voor het land Pruisen eerbiedig te zijner beschik king stel. De rijkskanselier heeft cfen rijkspresident den brief van von Papen doen toekomen met een begeleidend schrijven van den vol genden inhoud: Hoogvereerde Heer Rijkspresident! Vice-kanselier v. Papen heeft mij een schrijven gezonden, dat ik hierbij insluit te uwer kennisneming. De heer v. Papen heeft mij reeds dezer dagen medegedeeld, dat hij met minister Goering is overeengekomen, uit zich zelf af te treden, 'zoodat door de nieuwe wet de politiek in rijk en de landen gewaarborgd wordt voor wat betreft de uniformiteit der leiding van de regceringszaken in het rijk en in Pruisen. Gp den avond na de afhandeling van de nieuwe wet betreffende de benoeming van Riiksstadhouders, heeft de heer v. Papen dit doel als bereikt beschouwd en heeft hij mij verzocht thans over te gaan tot de benoe ming van een minister-president in Pruisen, waarbij hij zich ten volle ter beschikking stelde voor verdere medewerking aan de rijksregeering. De heer v. Papen heeft zich een groote verdienste verworven door de commissoriale leiding in Pruisen oo zich te nemen in den moeilijken tiid na 30 Januari. Zijn mede werking in het rijkskabinet, waarvoor hij thans zijn geheele kracht ter beschikking stelt, is oneindig waardevol, mijn verhou ding tot hem .van zulk een hartelijken en vnendschapcelijken aard. dat ik mij oprecht verheug in de groote hulp welke mij thans ten deel valt. De rijkspresident heeft naar aanleiding van dit schrij\en van den rijkskanselier den vice-kanselier v. Papen van zijn functie als rijkscommissaris voor Pruisen ontheven en hem het olgende telegram gezonden- Vice-kanselier v. Papen. Duitsche ambas sade, Rome. Waarde heer v Papen! Uw verzoek om ontheffing uit de functie van rijkscommis saris voor Pruisen heb ik zoojuist ongewil- ligd. Ik voel mij gedrongen, U bij deze ge legenheid namens het rijk, en namens mij zelf. oprecht te bedanken voor de groote verdienste, welke U hebt verworven door de opheffing van het dualisme tusschen Rijk en Pruisen voor de ten uitvoer legging der gedachte aan een uniforme, politieke leiding in het rijk en de landen. Dat thans Uw ge heele werkkracht ter beschikking staat van de rijksregeering, juich ik met voldoening toe. Met de beste groeten ben ik in trouwe kameraadschap, Uw toegenegen. v. Hindenburg, rijkspresident. KerrI over de persvrijheid. Tijdens een receptie van de pers in de lo kalen van het Pruisische ministerie van justitie, heeft de Pruisische minister van justitie, KerrI, een korte toespraak gehouden tot de journalisten. Hij legde er den nadruk op, dat de pers vrijheid in verband staat met de discipline van de pers Want de pers mag niet teugelloos zijn. In de beperking toont zich de ware vrij heid. In dezen zin zal hij nooit de vrijheid van de |>ers beperken. Maar de pers moet re kening houden met het welzijn van het ge heel. Een zakelijke critiek, die helpen zal en die begroet zal worden, daar zij op fouten opmerkzaam maakt, moet echter door abso lute zakelijkheid worden gedragen. De pers moge steeds de beteekenis hebben te werken aan de redding der natie. Langs dezen weg zal het doel, dat God zelf gesteld heeft, be reikt worden. Vervolgens besprak KerrI het Jodenvraagstuk en het ontslaan van de Jood- sche rechters, advocaten en officieren van justitie. - Daarbij verklaarde hij, dat niet hij, maar het volk de Joden had uitgesloten uit de rechtspleging. Hij heeft zich alleen gevoegd naar den wil van het volk. Dat is weliswaar wreed en hard geweest, maar als staatsman heeft hij de juistheid er van ingezien. Want het is ondenkbaar, dat een Jood recht spreekt over een Duitscher. Ten slotte zette KerrI uiteen, dat de poli tiek geen kunst van het mogelijke was, maar een kunst, die het onmogelijke mogelijk maakt. De nat.-soc. wilden ook geen dicta tuur en wilden de menschen ook niet beheer- schen, maar de menschen winnen. De rijksminister van arbeid. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijks minister van arbeid bekend maakt, dat de rijksregeering het als plicht van alle belang hebbenden beschouwt de bij tariefverdragen getroffen regeling, voor zoover een wijziging niet strikt noodzakelijk is, voorloopig te handhaven. Voorts moet vermeden worden personelen in te krimpen. Bij onvermijdelijke groote dienstopzeggingen moet te voren over leg worden gepleegd met de bevoegde autori teiten. Dr, Hugenberg en de hervor ming van het beursbedrijf. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de commissaris van het rijk voor het Pruisische ministerie van economische zaken en arbeid, dr Hugenberg, een nieuwen maatregel heeft getroffen tot hervorming van het beursbedrijf. Zcoals de ondervinding in de laatste jaren heeft geleerd, worden dt mogelijkheden, welke de wet betreffende de levering van granen biedt, geëxploiteerd om uit speculatieve overwegingen „windhandel" te bedrijven. Hierin zal een wijziging worden gebracht. De afdeeling verzekering der „Ge- treidekreditbank A.G.", te Berlijn, heeft het \erzoek ontvangen zich in de toekomst er van te overtuigen, dat aan de transacties effectie ve waren ten grondslag liggen. Indien zulks niet het geval is, moet zij weigeren te bemid delen. Firma s die de bepalingen overtreden, zullen direct van den termijnhandel worden uitgesloten. De getroffen maatregelen beoogen de pro- ductenmarkt te vrijwaren voor speculatieve invloeden, nadat kortelings aan de effecten beurzen door middel van vrijwillige overeen komsten het sluiten van premieaffaires voor de toekomst is onmogelijk gemaakt. Brief van Einstein; hij ontkent te hebben deelgenomen aan de gruwelcampagne. De Pruisische academie van wetenschap pen verspreidt den tekst van een brief van prof. Albert Einstein, op April j.1. uit De Haan aan Zee aan de Academie gezonden Einstein ontkent ten stelligste deel te hebben gehad in de gruwelcampagne in Amerika en Frankrijk, doch geeft toe in verklaringen aan de pers te hebben uiteengezet zijn Prui sisch burgerrecht te willen opgeven, omdat geen gelijk recht en ook geen vrijheid van het woord meer bestaat. Daarenboven noemt Einstein den toestand van Duitschland een toestand van psychische ziekte bij de massa Hij geeft voorts toe in een schrijven aan de Internationale Liga tot bestrijding van het anti-semietisme te hebben gewezen op de idealen van een bedreigde civilisatie en te hebben opgewekt tegen de massa-psychose in Duitschland. Goering over de Joden Tegenover een vertegenwoordiger van he katholieke blad „Croix" heeft Goering o.m verklaard: Men beschuldigt de rijksregeering ervan, dat zij de Joden heeft vervolgd. Dit is niet het geval. Wé! wil zij een scheiding ma ken tusschen het Duitsche volk en de Joden Men wil de Joden niet verdrijven, doch hen heel eenvoudig verbieden deel te nemen aan de leiding van het Duitsche volk. Duitschland, aldus vervolgde Goering, be wijst ook Europa een grooten dienst. Later zal men begrijpen, dat Duitschland de Wes- tersche cultuur heeft behouden op het oogen blik, dat deze in den afgrond zou storten. De aartsbisschop van Breslau over ontslag van ambtenaren. De aartsbisschop van Breslau, kardinaal Bertram publiceert een proclamatie voor de Oost-Duitsche kerkprovincie, waarin hij oa zegt, dat in overeenstemming met de procla matie van de beide West-Duitsche kerkpro vincies van 9 April de Oost-Duitsche kerk provincie door den onderteekenenden metro poliet haar diepe smart er over uit spreekt, dat de dagen der nationale verheffing die zoo veel waardeerbaars hebben gebracht, tegelijkertijd voor vele trouwe staatsburgers, en daaronder ook consciëntieuze ambtena ren, onverdiend geworden zijn tot dagen van het zwaarste leed, waarbij het voor zeer ruime volkslagen bijzonder smartelijk is te zien hoe zoo vele flinke krachten, die den staat en de kerk even trouw zijn toegedaan en die ook onder de nieuwe verhoudingen met vreugde bereid zijn tot waardevol op bouwend werk door een verstandig, bezon nen en verzoenend optreden, niet verder worden toegelaten tot zoodanige medewer king. In afwachting van de genadenrijke Paaschdagen wordt opnieuw het geheele Duitsche, katholieke volk tot innig gebed op geroepen. God moge het lot van ons zoo zeer beproefde vaderland ten goede keeren, haat en tweedracht verre houden van het volk, vrede en innerlijke vrijheid en wei vaart beschermen en bevorderen. Gepensionneerd kapitein Loe- per stadhouder voor Anhalt Brunswijk. In de kwestie van rijksstadhouder te An halt hebben minister-president Freyberg en Loeper te Berlijn met de bevoegde instan ties besprekingen gevoerd. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat tot rijksstadhouder voor Anhalt en Brunswijk de stichter der N.S.D A.P. in den gouw MaagdenburgAnhaP, de gej>ensionneerde kapitein Loeper (uit Dessau) zal worden benoemd. v. Epp stadhouder van het Rijk in Beieren. De rijkspresident heeft op voorstel van den rijkskanselier generaal v. Epp benoemd tot rijksstadhouder in Beieren. Ludendorffs Volkswarte verboden. Staatscommissaris Esser heeft het dag blad „Ludendorffs Volkswarte" voor een maand verboden. Het blad had een bericht gebracht betref fende de openingsplechtigheid van den rijks dag en betreffende de onderhandelingen van den rijksdag, waarin de rijkspresident en de rijkskanselier bespottelijk werden ge maakt en standpunten verkondigd werden tegenover maatregelen der rijksregeering, welke de openbare orde en veiligheid in ge vaar zouden kunnen brengen. Joodsch advocaat vermoord. In den afgeloopen nacht is de Joodsche advocaat, dr. Weiner, te Chemnitz door een groot aantal mannen, die S.A.-banden en bruine mutsen droegen, in zijn woning op gezocht en gewelddadig in een vrachtauto ontvoerd. Des ochtends is bij Mittweida het lijk van dr. Weiner gevonden. De advocaat was door een schot in het hoofd gewond Roof kan niet de drijfveer tot deze misdaad zijn geweest, daar dr. Weiner nog al zijn kostbaarheden, zoomede 400 Mark in baar bij zich had. De politiepresident geeft een breedvoerige lezing van het geval, waarin o.m. wordt ge constateerd, dat dr. Weiner het slachtoffer is geworden van een misdadiger van het laagste allooi. Van de daders zijn twee van 25 tot 28 jaren oud, de derde 28 tot 30 jaren Voor de opsporing der daders wordt een be looning in het vooruitzicht gesteld. De strafinrichting Sonnenburg. Er bevinden zich bijna 300 politieke ge detineerden in de vroegere strafinrichting (tuchthuis). Tot hen behooren dr. Apfel, de schrijver v. Ossietzki, Erich Muehsam en de anarchistische advocaat Litten. Deze da gen zal ook de vroegere leider der K.P.D naar deze inrichting worden overgebracht. De Duitsche Volkspartij te Hamburg ontbonden. De afdeeling Hamburg van de Duitsche Volkspartij deelt mede, dat het dagelijksch bestuur en de landelijke commissie der Duit sche volkspartij voor het gebied Hamburg in een gisteren gehouden zitting hebben beslo ten zonder rekening te houden met door het centraalbestuur der partij te nemen maatre gelen de werkzaamheden direct stop te zetten. Volgens een met de gouwleiding der N.S D.A.P. getroffen afspraak zullen de politieke vertegenwoordigers der partij zich in den Senaat en het stadsparlement aansluiten bij de N.S.D.A.P. Een nader bericht meldt, dat Zaterdag de vertegenwoordigers der Duitsche volkspartij voor de vier kieskringen Westphalen-Zuid, Westphalen-Noord, Keulen-Aken en Koblenz- Trier bij een bijeenkomst te Hamm besloten hebben de vier genoemde organisaties der D.V.P. te ontbinden en den leden en vrien den aan te bevelen zich aan te sluiten bij de nationaal-socialistische beweging. De vertegenwoordigers der D.V.P. in de vier genoemde kieskringen hebben Maandag avond besloten zichte houden aan de te Hamm genomen beslissing. Daarenboven heeft thans ook de kieskring Dusseldorp West der D.V.P. tot ontbinding besloten. Hitier heeft tijdens een bespreking met Dr. Hugo verklaard dat de leden der volkspartij die tot de N.S.D.A.P. overgaan begroet wor den als welkome medewerkers aan de natio nale vernieuwing en redding. Dinsdagmiddag heeft het partijbestuur der D.V.P. een bijeenkomst gehouden. Beslo ten werd het centrale bestuur der partij te gen Zondag 23 April naar Berlijn te ont bieden. - RATHENAU-GEDENKSTEEN VERWIJDERD. Naar de Vossische Zeitung meldt, is in het Grunewald op het kruispunt Koenigsal- leeErdenerstrasse de gedenksteen verwij derd, welke de plaats aangaf, waar Rathenau werd vermoord. HET PROCES TEGEN DE GEBROEDERS ROTTER. Het Pruisische ministerie van Justitie c'ieelt mede, dat het gerechtelijk onderzoek in de zaak tegen de gebroeders Rotter thans ten einde is en dat binnenkort de gerechtelijke behandeling zal aanvangen. Reeds thans staats vast dat de gebroeders Rotter hun po sitie hebben misbruikt en koste van hun cre diteuren ten eigen bate en tot schade van het Rottertooneel, doordat zij de ontvangsten van dit theater grootendeels in eigen zak hebben gestoken. In het jaar 1932 hebben zij meer dan 600.000 M. meer onttrokken aan et theaterbedrijf dan zij er voor hebben ui- se- geven. De ontvangsten werden door wiJsn mevrouw Gertrud Rotter meestal den avaAd na de vcorsteHing fn haar handtasch gebor gen. Kort voor de ineenstorting hebben de Rotters nog 300.000 M. naar het buiten land gebracht. De persoonlijke uitgaven der Rotters wa ren geweldig. Zij worden op jaarlijks 300.000 RM. getaxeerd. Met Kerstmis 1932 hebben zij ter gelegenheid van de première van de operette „Ball in Savoy" een groote receptie gehouden, waarvoor een ieder was genoodigd, die indertijd te Berlijn een naam had. Niemand van de gasten wist, dat de stoelen, waarop zij zaten en de tafels, waar van zij aten, aan de onderzijde waren verze geld en dat de oorspronkelijk voor de gasten bestemde wijn enkele uren te voren door een intelligenten crediteur in beslag waren genomen. Richard Tauber ontving per avond 2600 M. en ook andere sterren ontvingen hooge gages, doch daar stond tegenover dat min der bekende acteurs vaak met minder dan 100 M. per maand genoegen hebben moe ten nemen. HANDEL TUSSCHEN V. S. EN FRANKRIJK IN VERDOOVENDE MIDDELEN ONTDEKT. Tijdens een proces is aan het licht gekomen, dat een internationale smokkelhandel in ver- doovende middelen op touw was gezet. Ver- doovende middelen ter waarde van een mil- lioen dollar zouden uit Frankrijk naar Ca nada en de Ver. Staten worden gesmokkeld. Koorstraat 49 51 Alkmaar. ROODE BORDEAUX: Palus Montferrand, per tl. ƒ0.95 WITTE BORDEAUX ChSt. Coutet, per flesch ƒ1.30 Korting per 12 f!„ 24 fl. en 48 resp. 7 en 10 Vraagt prijscourant. gen hebben meer dan 100 bommen geworpen ten Zuiden van Sifingko in de streek Sang- hetsao, waardoor 45 personen werden ge wond en 120 huizen werden vernield. GROOTE BRAND OP BROADWAY. Door een ontploffing is op ae vierde etage van de bekende Broadway-bioscoop „The Strand", in de dansgelegenheid „Dance- land" een groote brand uitgebroken. Een employé van de onderneming werd gedood, 3 personen werden gewond. De ongeveer 2000 bezoekers van de bioscoop verlieten in aller ijl, doch in goede orde het gebouw. Ondanks de strenge afzetting sloeg een geweldige menschenmenigte het blusschingswerk gade waardoor het enorme verkeer over de Broad way werd stopgezet. De brandweer slaagde er in uitbreiding van den brand te voorko men. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. JAPANSCHE AANVALLEN AFGESLAGEN. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners de Chineesche detachementen bij den pas Lenkoe aangevallen. Ook ten W. van Sifingkoe hebben zij aanvallen gedaan op de Chineesche stellingen. De Chineezen slaagden er evenwel in de Japanners af te slaan. In de streek Tsinvan- tak wisten de Chineesche troepen niet alleen hun stellingen te handhaven, maar dreven zij het Mandsjoeleger zelfs Noordwaarts voor zich uit. Volgens het telegraafagentschap Goming hebben de Chineesche troepen Tsji- mingtsjai aan de andere zijde van den Grooten Muur bezet en zijn zij doorgedron g>en tot Tsjoemenko. 11 Japansche vliegtui- Goering minister-president van Pruisen. (Dag Overzicht.) Groote brand in New York door een ontploffing (Buitenland.) Spoorwegongeluk in Amerika; 18 dooden, 100 gewonden. (Buiten land.) Joodsch advocaat in Chemnitr vermoord. (Buitenland.) Te Limmen is gistermiddag we gens motordefect een vliegtuig ge land. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. ALGEMEEN UNIFORMVERBOD VOOR POLITIEKE ORGANISATIES IN DENEMARKEN. Pe. Deensche regeering heeft gistermorgen principiëel besloten een uitvoerig uniform verbod uit te vaardigen voor politieke bonden en organisaties. Er is een wetsontwerp uitge vaardigd, dat. naar verluidt, ook het dragen van partij-insignes verbiedt Het verbod zal nog voor Paschen worden ten uitvoer gelegd ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. 18 dooden, 100 gewonden. Op de baan Bogota-Tunja is, in de nabij heid van Ventaquemuda in den staat Boyaca een gemengde trein ontspoord. Vier perso nenwagens derde klasse werden in elkaar ge schoven Tot dusverre zijn 18 dooden gebor gen. 't Aantal gewonden bedraagt ongeveer 100. Een groote reddingscolonne is op de plaats des onheils aangekomen. De regee ring heeft reeds een aanvang gemaakt met een onderzoek naar de oorzaken van het on geluk. Dit is het grootste spoorwegongeluk, dat in Columbie ooit is voorgekomen De spoor lijn was indertijd door Belgische onderne mers gebouwd. DE VERHOUDING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN VERSCHERPT. De verhoudingen tusschen Sovjet-Rus land en Japan zijn aanzienlijk verscherpt, door het over de Russische grens brengen van 60 Mantsjoerijsche spoorwegwagons, althans wagons waarop de Mantsjoerijsche regeering aanspraak meent te kunnen ma ken. De Mantsjoerijsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft den Russischen con sul-generaal te Charbin een nota overhan digd, waarin de verwijdering wordt ge- eischt, der Russische douane beambten uit Mantsjoelie en Soeifenko aan de Russische grens. Eenige sterke Mantsjoerijsche troe- penafdeelingen zijn nabij het gebouw van den Chineeschen Oosterspoorweg samen ge trokken. Volgens te Charbin ontvangen be richten, zouden Japansche troepen uit Tsi- tsikar in de richting van de Russische grens oprukken. De Mantsjoerijsche regeering heeft de onmiddellijke teruggave van het materiaal geëischt en dreigt met tegenmaat regelen. Het officieele Japansche dagblad „Char bin Times" schrijft, dat de Sovjet-Unie zich ongetwijfeld tot den oorlog voorbereid. Rus sische spoorwegbeambten hadden rollend materiaal over de Russische grens gebracht, dat meer dan de helft van al het materiaal van dén Chineeschen Oosterspoorweg vorm de. Dit optreden kon men slechts systema- tischen diefstal noemen. Aanleiding hier toe was het feit, dat Rusland de capacitei ten van den Siberischen sooorweg wilde op voeren, nadat het tot den oorlog tegen Japan had besloten. Conflict bijgelegd? Van Japansche zijde wordt nader ge meld, dat de Russische consul-generaal te Charbin zich bereid zou hebben ver klaard, te voldoen aan den eisch der Mantsjoerijsche regeering, tot hei over dragen van 3500 spoorwegwagons. Met deze overdracht zou het Russlsch- Mantsjoerijsche conflict zijn bijgelegd. Bevestiging van dit bericht kon tot nog toe, noch van Russische noch van M'ntsjoerijsche zijde worden verkregen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1