Alkmaarsche Courant. Stad en Omgeving. £uchtoaact (Rechtszaken Snoet (Binnenland Honderd vijl en dertigste Jaargang. WOENSDAG 12 APRIL No. 87 1933 POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP MAANDAG 17 APRIL 1933 (2DEN PAASCHDAG). Voor het Sportpark zijn drie ingangen; ge rekend vanaf de Vierstaten blijft de eerste in gang gesloten; de tweede ingang is uitslui tend bestemd voor voetgangers en de derde voor motorrenners en vrachtauto's met ren nersmateriaal. Voor bezoekers met rijwielen is het Sport park toegankelijk ïangs de Nieuwpoortslaan. De nieuwe toegangsweg naar het Sport park aan Jen Kant van de Zuiderhoutlaan is UITSLUITEND bestemd voor auto's en mo torrijwielen. welke aldaar tevens kunnen worden geparkeerd Het tarief van stalling op die parkeer plaats is: voor auto's 50 cent en voor motor rijwielen 25 cenr. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw poortslaan Nieuwpoortssteeg en de Regu- lierslaan. aan de Kennemerstraatwegziide, voor alle rijverkeer afgesloten. Op de Zandersloot, waar een ingang is voor het loopende publiek, worden geen rij wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden meegevoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten. die niet is voorzien van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid op den paikeerstrook langs den rijweg van den Kennemerstraatweg nabij de Vierstaten. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan. op den Kennemerstraatweg en in de Zuider houtlaan motorrijtuigen en andere voertuigen onbeheerd te iaten staan (parkeeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vier staten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door bel lui> en bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit gangen van her sportpark aan den kant van de Nieuwpoortslaan vertrekken. De uitgang via den nieuwen toegangsweg is alleen bestemd voor degenen, die hun auto's of motorrijwielen op dien weg hebben geparkeerd. Alle rijverkeer vanat dezen toegangsweg wordt bij afloop via Zuiderhoutlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. VEREENIGING „STILLE STRAND". Geslaagde voordrachtavond in „Harmonie". Reddings brigade Alkmaar en Bergen aan Zee in wording. Bestaat er schooner werk, dan uw mede- mensch te helpen? Kunt gij nobeler optre den, dan uw naasten bij te staan in oogen- blikken van gevaar als er een machtelooze strijd tegen aen afgrijselijken verdrinkings dood gestreden wordt? De vereeniging „Stille Strand" is wel tel- kenjare in die richting werkzaam, door een wakend oog op de baders en zwemmers te houden en als het noodig is een waar schuwende stem te laten hooren. Deze veree niging wenscht echter iets meer, n.1. een goed georganiseerde reddingsbrigade van Alkmaar en Bergen aan Zee. Het is evenwel geen gemakkelijke taak om den eersten stoot tot oprichting van zulk een brigade te ge ven, maar door het uitnoodigen van den grootsten propagandist van het Nederland- sche reddingswezen, den hoofdconsul van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen, den heer A. J. Meyerink, was de vereeniging „Stille Strand" bij voor baat reeds van succes verzekerd. De heer Meyerink, heeft niet slechts een buitengewoon vlotte en interessante voor dracht met lichtbeelden gehouden over „Het redden van drenkelingen maar heeft door zijn spontaan enthousiasme de talrijke'aan wezigen zoo opgezweept voor het nieuwe denkbeeld om een reddingsbrigade te stich ten, dat er dertig personen aan het slot van den avond zich kwamen aanmelden om toe te treden als de vereeniging gesticht zou wor den. Een dergelijk succes was nog grooter en aangenamer voor den spreker, dan het luide applaus dat het publiek hem gaf als oprechten dank voor dezen in elk opzicht geslaagden avond. Aangezien de voorzitter der vereeniging „Stille Strand" door ziekte verhinderd was, opende de heer H. v. d. Bogaerde, met een kort woord, waarin hij den wensch uitsprak dat op deze avond niet alleen den stoot zou worden gegeven tot de oprichting van een reddingsbrigade van Alkmaar en Bergen aan Zee, maar dat deze voordrachtavond ook veel zou mogen bijdragen tot stichting van een overdekte zweminrichtink, want dit xs toch in het belang van de zwemsport. Alvorens de heer Meyerink overging tot zijn onderwerp, bracht hij den heer Voüte, beschermheer der vereeniging „Stille Strand" oprechten dank voor de wijze waarop hij de oprichting van een reddingsbrigade aan het rollen heeft gebracht. Na een beknopte inleiding over de geschie denis van de zwemsport, waarin spreker eenige gevoelvolle woorden sprak ter nage dachtenis aan dr. Merens die zooveel ge daan had voor de zwemsport in het alge meen en die in het bijzonder de zwemsport voor de vrouwen gepropageerd had, kwam spr. tot een beschouwing over het zwemmen Zwemmen aldus spr. is de eenige kunst om zich op of onder water te bewegen- wij moeten daarbij de adem beheerschen: diep inademen, kort uitademen en tegelijker tijd door arm- en beenbeweging ons voort bewegen. Zwemmen is een gezonde, nuttige, aangename, maar bovenal een sport die in&dè meest frissche en fraaie omstandigheden be oefend wordt. Dat zwemmen gezond is spreekt welhaast vanzelf, maar dat deze sport bovenal nuttig is, daar zijn nog steeds te weinig menschen van doordrongen. Aan de hand van een statistiek van dr. C. A. Meinlief, liet spr. ons dit zien. Van 19031910, dus in 7 jaar tijd, ver dronken er in Nederland 6578 menschen. 5002 mannen en 1576 vrouwen. Dank zij de samenwerking van de opgerichte vereenigin gen en organisaties als de Nederlandsche Zwembona, die het zwemmen op de scholen propageerde, de sportfondsen, de reddings maatschappijen, de Nederl. bond tot redden van drenkelingen, die thans uit 5 brigades en 80 afdeelingen propaganda bestaat, is dit af schrikwekkende groote aantal verdronken menschen niettegenstaande de toename van de bevolking met' 100.000 afgenomen In de jaren 19201930 verdronken er 6856 menschen; of van 19031910 waren er 939 per jaar menschenlevens te betreuren, van 19201930, 686 menschenlevens per jaar. In 1931604 (477 mannen, waaronder 201 jongens beneden 14 jaar); 127 vrouwen (waaronder 60 meisjes beneden 14 jaar). Het doel van dezen avond moet zijn, ging spr. voort, dat we dat getal, waar zoo on noemelijk veel leed achter verscholen ligt, naar beneden drukken. Dat kan, indien iedereen, wie ook, maar wil helpen. Het is voor een eerlijke, oprechte zaak. Vervolgens kwam een deel der lantaarn plaatjes aan de beurt. Allereerst werden ver schillende reddingsapparaten vertoond, o.a. de reeds lang in Haarlem en thans ook in Alkmaar voor het publiek beschikbare red dingshaken, die aan de buitenzijde van de brugleuningen zijn bevestigd. In Haarlem werden meer dan 300 personen met zoo'n haak uit het water gehaald. Hierna werden de verschillende grepen behandeld, aanschouwelijk door den heer Meyerink voorgesteld, met eenige „slachtof fers" uit het publiek. Deze demonstratie was inderdaad buitengewoon interessant en leer rijk. Tenslotte werden er nog plaatjes vertoond, betrekking hebbende op de N.Z. Holl. Red dingsmij. en de uitrusting van de reddings brigade, alsmede eenige foto's van demon» straties. De voordracht werd besloten, zooals de conférenciers wel eens plegen te doen met een community singing. Het bondslied auteur spreker zelf werd met zoo'n geest drift meegezongen, dat een Kees Pruis, een Louis Davids en een Buziau met stomme ver bazing zouden hebben gekeken als zij dit ge hoord hadden. Ja, niet iedereen is in staat om de weinig zanglustige Nederlanders in publiek, uit volle borst te laten zingen! Hierna werd gelegenheid gegeven om vra gen te stellen. Een lid van het bestuur „Stille Strand", de heer Duif, vroeg den heer Meyerink naar zijn meening of een overdekt of onoverdekt zwembad beter zou zijn voor Alkmaar. Een overdekt zwembad is sterk aan te be velen aldus spr. want men kan daar zwemmen van 1 Jan.31 Dec. tot 12 uur 's nachts Des winters kan men oefeningen houden voor het zwemmend redden, welke kennis men des zomers kan toepassen. Tot slot werden nog eenige bijzonderhe den uiteengezet omtrent de samenstelling van de nieuwe vereeniging. Een grooter suc ces het toetreden van een 30-tal leden tot de nieuwe reddingsbrigade voor Alkmaar en Bergen aan Zee had het bestuur „Stille Strand" niet kunnen wenschen. H. van de Stadt. Het zomerprogramina voor dit jaar werd als volgt vastgesteld: 6 en 7 Mei kanowed strijden voor de 12 vts. sterjollen, 1 Juni opening van de uitgebreide jachthaven, 28 er 21 Mei clubtocht naar de Nationale wed strijden van de Haarlemsche Jachtclub, 2, 3, 4 en 6 Juni clubtocht naar de nat. wedstrij den van de W. S. V. Loosdrecht, 18 Juni clubtocht naar de Alkmaarder Meer, 9 Juli Jollencompetitie, 23 Juli tocht per boot naar de Kagerplassen, 29 en 30 Juli naar de nat. wedstrijden van de Rotterdam- sche Z.V., 13 Augustus Jollencompetitie, 26 27 Augustus Nationale wed strijden op de Alkmaarder meer, 10 September clubtocht en 24 Sep tember jollencompetitie. Overwogen wordt op het eiland in de Alkmaardermeer een boomplantdag te houden. Na afloop van de vergadering heeft de heer P. de Jager eenige interessante films op het gebied van de zeilsport vertoond. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen vertrekt het K. L. M. vliegtuig de Pelikaan van Amsterdam naar Batavia De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren G. M. H. Fryns gezagvoerder, Th. W. von Weyrother tweede bestuurder, P. B. Blok werktuigkundige en G. van Zadel- hoff radiotelegrafist. De „Kwartel" (uitreis), arriveerde gister te Jodhpoer; de Ijsvogel (terugreis) kwam uit Jodhpoer te Djask. DR. ECKENER OVER DE OORZAAK VAN DE RAMP VAN DE „AKRON". Dr. Eckener heeft uit den inhoud van een door hem van den vertegenwoordiger der luchtschepenwerf te New York ontvangen te legram geconcludeerd, dat het luchtschip is gebroken op die plaats, waar de vliegtuigen zich bevonden. Dr. Eckener heeft deze plaats steeds als een gevaar beschouwd daar het luchtschip hier als een brug was samengesteld. Dr. Eckener gelooft niet dat het luchtschip ten gevolge van een storm naar den zeespie gel is gedrukt. Veeleer acht hij het mogelijk, dat het luchtschip op de door hem aange geven plaats is gebroken en vervolgens bij de aanraking met het water geheel is ver nield. DE VLIEGENDE KUIKENS. Den 30sten Maart vertrok de Snip van de K. L. M. naar Batavia met een heelen kip penren aan boord: een kloek met 15 kuikens en een prijsgekroonden haan. Den 8sten April kwam het gezelschap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het ge brek aan beweging was corpulenter gewór den, de haan kraaide van plezier, dat hij ten langen leste zich eens vertreden mocht. De vreugde der ontvangers in Indië was groot. gelegde, met bevel tot opheffing van de ge vangenneming. De eisch was één jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. DE AMERSFOORTSCHE INBREKERS. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de gebr. A. M. G. en H. G G. uit Amsterdam, die veertien dagen geleden terecht hadden ge staan verdacht van een aantal inbraken. Het O M. had tegen ieder een gevangenis straf van 4 jaar met aftrek der voorloopige hechtenis geëischt. Beide verdachten bleven het ten laste ge legde ontkennen en de verdedigers vroegen vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank achtte twee van de vier in braken niet bewezen en veroordeelde ver dachten voor de andere inbraken ieder tot een gevangenisstraf van 2 jaren. MOORDAANSLAG. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren den werkloozen kellner H. T. H., die op 13 Januari op de Groote Markt te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtge- noote van wie hij gescheiden leeft, veroor deeld tot 2 Yi jaar gevangenisstraf met aftrek- van de preventieve hechtenis. De eisch was 2Yt jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Voetbal. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Gisteravond hebben de besturen der kam pioensclubs in onderling overleg het pro gramma voor de kampioenscompetitie sa mengesteld. Dit luidt als volgt: 23 April Velocitas—Go ahead en Feyen- oordP.S.V. 30 April: StormvogelsVelocitas en Go ahead—Feyenoord. 14 Mei: Feyenoord—Stormvogels, P. S. V. Go ahead. 21 Mei: VelocitasP.S.V. en Stormvogels Go ahead. 25 Mei (Hemelvaartsdag): Go ahead Velocitas en P.S.V.Feyenoord. 28 Mei: VelocitasFeyenoord en Storm vogelsP.S.V. 5 Juni: Go ahead—Stormvogels en P.S.V. Velocitas. 11 Juni: Feyenoord—Go ahead en Velo citasStormvogels. 18 Juni: StormvogelsFeyenoord en Go ahead—P.S.V. 25 Juni: FeyenoordVelocitas. Zeilen. ZAANLANDSCHE ZEIL VEREENIGING. Tc Zaandam heeft Maandagavond de Zaanlandsche Zeilvereeniging haar jaarlijk- sche vergadering gehouden. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester is gebleken, dat de feesten in 1932 ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der vereeniging een gunstigen invloed gehad hebben op de positie van de kas, wijl daardoor het nacleelig saldo van 1242.94 is veranderd in een batig, slot van 14.81. De rekening van de jachthaven wees een te kort aan van 92.40; wat echter door nog te verwachten baten tot een bedrag van 92 wordt goedgemaakt. De voorstellen van het bestuur om de jachthaven te vergrooten, waardoor een ruime gelegenheid voor kleinere vaartuigen zal verkregen worden, werden goedgekeurd. Het plan zal zeer binnenkort worden aan besteed, zoodat gerekend wordt de uitge breide jachthaven op 1 Juni te kunnen openen. De hiervoor benoodigde gelden zullen be streden worden uit een leening die reeds geheel geplaatst is. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren P. Schoen (aftr.), Gerbr. Vis, J. D. Oosterveld en G. van Lijnen Noomen, ter vervanging van de heeren J. Klinken berg (niet herkiesbaar), D. Tiemeijer en Verfcade, die wegens vertrek uit de ge meente bedankt hadden. Tot voorzitter werd ëekozen de heer J. INTERNATIONALE VERVALSCHER VEROORDEELD. Had twintig valsche chèques aangeboden. Onlangs is melding gemaakt van de be handeling voor het Amsterdamsche gerechts hof van een zaak van een „internationale figuur", die bij een bank te Haarlem twintig gestolen 50-dollar travelier chèques aanbood en daarop de handteekeningen van den oor spronkelijken houder plaatste. Het bedrog werd later ontdekt en de man kon gearres teerd worden. Hij bleek een bekende te zijn van de justitie in vele landen en genoot in dit opzicht een internationale reputatie. De reciitbank te Haarlem veroordeelde den man wegens valschheid in geschriften tot 3K jaar gevangenisstraf, vonnis, waartegen zoowel de veroordeelde als de officier van justitie in hooger beroep ging. Bij het Hof eischte de procureur-generaal vier jaar ge vangenisstraf. Het Hof heeft gisteren arrest gewezen en deze internationale figuur veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest. DIENSTWEIGERAARS. Ter zake van dienstweigering werden de dienstplichtigen H. ter B. uit Amersfoort, F. O uit Emmen, D. S. uit Groningen en H. v. V. uit Schoterland door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. VERDUISTERING. De Arnhemsche rechtbank heeft den 37- jarigen J. D. G. v. D„ vertegenwoordiger te Arnhem van een Zwolsche firma, die terecht gestaan had wegens het verduisteren van een bedrag van 6460 veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. EEN ROEKELOOZE VROUW ACHTER HET STUUR. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft giste ren terecht gestaan, de 23-jarige studente J. C H. de V., die op den Straatweg tusschen De Bilt en Zeist met haar auto terecht was gekomen op het rijwielpad, waarbij mevr. BI. werd aangereden en zoodanig gewond, dat ze nog steeds in het ziekenhuis vertoeft. Verdachte had met groote snelheid de bocht genomen, waardoor ze van den rijweg afge raakte. Na verhoor van een paar getuigen, die verklaarden, dat verdachte roekeloos had ge reden, eischte de officier van justitie, die ook van meening was, dat roekeloos was gere den, een hechtenis straf van 14 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De verdediger pleitte voor een geldboete als straf, of anders veroordeeling tot een voorwaardelijke straf. VROUW DOODGESTOKEN. De rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag J. J. S., 26 jaar, gedetineerd, veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, ter zake van dood slag, gepleegd op Anna Creutzer, op 13 Januari te Hoensbroek. De eisch was 10 jaar gevangenisstraf. 1 Na de uitspraak verklaarde verdachte, om zijn geweten te ontlasten, dat hij de vrouw met voorbedachten rade had vermoord, om dat hij het niet in koelen bloede kon had hij zich eerst bedronken. zullen worden om die bedrijven voorzoo- ver zij hun sociaal nuttige strekking aanne melijk maken door toepassing van art. 44 te beschermen? DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR AMSTERDAM. Prins Hendrik en prinses Juliana zullen de koningin vergezellen bij haar bezoek aan de hoofdstad op 24 April ter gelegenheid van de herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. VOORKEUR VOOR NEDERLANDSCHE MUSICI. De burgemeester van Groningen heeft be sloten voor de Mei-kermis, die dit jaar ge houden wordt van 13 tot 23 Mei, geen mu- ziekvergunning te verstrekken aan musici van andere dan Nederlandsche nationaliteit. De burgemeester acht het billijk, dat bij de tegenwoordig heerschende werkloosheid al lereerst aan Nederlandsche musici gelegen heid wordt gegeven wat te verdienen. In de eerste plaats zal bij de keuring van straat muziek alleen vergunning worden verstrekt aan Nederlanders; in de tweede plaats zal de burgemeester het maken van muziek in hunne localiteiten niet toestaan aan die café houders, die andere dan Nederlandsche mu sici in hunne inrichting laten optreden. De bovenbedoelde bepalingen gelden ech ter niet voor buitenlandsche musici, die reeds geruimen tijd inwoner van Groningen (en niet van andere plaatsen van Neerland) zijn geweest. doen, POGING TOT VERGIFTIGING. Gisteren is voor de rechtbank te Almelo opnieuw behandeld de zaak tegen den meu belmaker B. K. te Almelo, verdacht van po ging tot vergiftiging van zijn echtgenoote door middel van gas, dat door een slang in de slaapkamer gevoerd was. Bij de eerste behandeling van deze zaak achtte de officier van justitie de feiten bewe zen en eischte een gevangenisstraf van 5 jaren, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, -.aarna de rechtbank een nader onderzoek gelastte. Gisteren zijn verschillende getuigen ge hoord, die vooral technische bijzonderheden meedeelden, omtrent de hoeveelheid binnen gestroomde gas. Daarna persisteerde de officier van justitie bij zijn eisch en vorderde 5 jaar gevangenis straf, waarbij echter ven-alt de bijvoeging door te brengen in een bijzondere strafgevan genis. Vonnis over 2 weken. HULP BIJ INBRAAK EN BEROOVING. De rechtbank te Almelo heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen H. F. M: H. te Oldenzaal, thans ged tineerd, verdacht van het verleenen ar. hulp bij de inbraak en overval met berooving te Oldenzaal De dagvaardigint, werd nietig verklaard, met vrijspraak voor het subsidiair ten laste EEN POLITIEKE VERGADERING MET TUMULT. Naar aanleiding van het Wilhelmus. In de Maandagavond te Utrecht gehou den vergadering spraken ir. A. A. Mussert en de heer C. van der Voort van Zijp. Beider redevoeringen werden herhaalde lijk door applaus der stampvolle zaal onder broken. Het s.d. raadslid G. L. de Haas kreeg ge legenheid tot een korte uiteenzetting van zijn standpunt, waarop de heer Mussert dezen spr. beantwoordde. Zoowel tijdens dit debat als daarna bleef het in de zaal rustig, maar toen ir. Mussert aan het einde der bijeenkomst mededeelde, dat het „Wilhelmus" zou worden gezon gen, waarom hij andersdenkenden gelegen heid gaf het gebouw te verlaten, brak eeu tumult los. Aan alle kanten werd gefloten en gejoeld en een deel der aanwezigen zette de „Inter nationale" in. Deze werd dadelijk over stemd door het „Wilhelmus", dat door een staande zaal werd gezongen. Vrij lustig ging men daarna uiteen. Op straat en in de omgeving van Tivoli waren den heelen avond groote menschen- massa's op de been. Tal van malen moest de politie de straten schoon vegen. Ook na elven bleef het in de binnenstad nog langen tijd rumoerig en hoopten zich grootere volksmenigten op hoeken en pleinen op. VOORSTEL TOT BEPERKING DER MACHTIGINGSWET. De heer C. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, heeft een amendement inge diend op het wetsontwerp, houdende verlee ning van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. Nu de regeering in de memorie van ant woord heeft verklaard haar wet tot bijzon dere bevoegdheden voor land- en tuinbouw vooral noodig te hebben met het oog op strookarton, rundvee en bloembollen, meent de voorsteller blijkens zijn toelichting, dat het gewenscht is de wet tot deze drie pro ducten te beperken. Het hoofdbezwaar tegen de wet, te weten dat een machtiging wordt verleend om alle mogelijke producten te maken tot crisispro duct, is dan vervallen. Slechts bij wet zouden nieuwe producten onder deze bevoegdheidswet vallen. LOONEN WERKVERSCHAFFINGEN. O een kindertoeslagen. De minister van birnenlandsche zaken heeft aan het Chr. Nationaal Vakverbond, dat ver zocht had voor de 'ewerkgestelden in de werkverschaffingen aigemeen den kinderbij slag in te voeren, medegedeeld, dat met het oog op de financieele moeilijkheden van rijk en gemeenten alleen dan tot liet invoeren var» een dergelijken bijslag kan worden overge gaan, wanneer uit anderen hoofde compen- i satie is gevonden. Het onderzoek daarover is nog gaande. HET LOONCONFLICT BIJ DE STOOMSPINNERIJ TWENTE. Gisteravond heeft de afdeeling St. Lamber- tus met haar bii de loonsverlaging in de stoomspinnerij Twente betrokken leden ver gaderd. In deze vergadering werd besloten het standpunt van het hoofdbestuur te aan vaarden en een passieve houding in te nemen. St. Lambertus heeft 16 leden die bij dit con flict betrokken zijn. Gisteravond hebben ook de Eendracht en de politiek onafhankelijke textielarbeidersor ganisatie vergaderd, die samen het over- groote deel der arbeiders onder haar leden tellen Deze vergadering besloot de loonsverlaging van 5 pCt. op Maandag en 2 Yi pCt. over een maand niet te aanvaarden en Maandag in staking te gaan. HET GELDSCHIETERSBEDRIJF. Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van justitie gevraagd: Is het den minister bekend, dat de rente tabellen ten behoeve der geldschieterswet sterk afwijken van de, bij de behandeling in de Kamer voor aanvaardbaar gehouden, nor men? Is de minister niet van oordeel, dat daar door het bona fide bedrijf zooal niet met on dergang bedreigd, dan toch ernstig aange tast wordt? Kan de minister verklaren, dat, overeen- I komstig de in de Kamers geuite wenschen, in het algemeen deugdelijke voorzorgsmaat regelen getroffen zijn ter bescherming van het bona fide bedrijf door een soepel gebruik te maken van art. 44? Is het den minister niet reeds duidelijk ge worden, dat spaarzegelbedrijven ten onrechte binnen de werkingsfeer der Geldschieterswet zijn getrokken? Zoo neen is de minister dan bereid dit vraagstuk speciaal te doen onderzoeken en vooral te doen nagaan of deze bedrijven door meerdere wetsartikelen voor onoverko melijke moeilijkheden zijn geplaatst? Zoo ja kan de minister dan toezeggen, dat alsnnor terstond maatregelen getroffen KIND AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Celluloid pop bij de kachel. Gistermorgen was een tweejarig kind in een woning aan de Paul K rugerstraat te Haarlem aan het spelen met een celluloid pop. Het kind kwam te dicht bij de kachel, de pop vloog in brand en een oogenblik later brandden ook de kleeren van het kind. Op het gegil van de kleine kwamen de ouders toeloopen, zij bluschten de vlammen Maar het kind was zoo verbrand, dat het na aan komst in het ziekenhuis is overleden. SUCCES-REIS VAN DE DEMPO. De „Dempo", het vlaggeschip van den Rot- terdamsche Lloyd. heeft op zijn laatste thuis reis een record gebroken. Het schip heeft te Southampton 350 passagiers ontscheept, het grootste aantal, dat nog ooit van een Neder- landsch schip in deze haven debarkeerde. Dit is voor een goed deel het gevolg van een nieuwen maatregel van den Rotterdamsche Lloyd, waarbij voortaan zoowel de thuis- als de uitvarende mailschepen Lissabon aandoen AANLEG VAN SLUIS TE VREESWIJK. Aanbesteding spoedig te verwachten. Onlangs is mcdedeeling gedaan van de voorbereidende werkzaamheden voor ver betering van de sluis bij Vreeswijk, noodig in verband met de verbinding van de hoofd stad met den Boven-Rijn. De Tel. verneemt thans van bevoegde zijde, dat het bestek voor den bouw van deze nieuwe sluis bij Vrees wijk nog niet bekend Is. doch dat de aanbe steding zeer spoedig te wachten is. Wanneer de minister van waterstaat aan het bestek zijn goedkeuring zal hebben verleend, kan de aanbesteding van dit omvangrijke werk in de verbinding Amsterdam met den Boven-Rijn Rijn binnen een paar weken worden ver wacht. Daarna zal spoedig met de uitvoering van den bouw van de nieuwe sluis worden begonnen. Nietteggenstaande het bestek nog niet be kend is en de aanbesteding derhalve nog wacht, is men te Vreeswijk thans reeds be gonnen de eerste voorbereidende werkzaam. hedea te treffen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9