Van Rommelzaken Hobbeltie Het Kasteel ..Russenduin'' te Bergen aan Zee vacantieoord. De bollen in bloei. m* Stad en Omgeving ,v dkASPACA-hoi is mijn «OM IR MAAR AAN AIS II DIIRFT Hij merkte ten aanzien van Van Kouwen op, dat diens vergrijp zeer ernstig was, on dermeer in verband met zijn rang, terwiji ♦en aanzien van Schilthuizen werd aange voerd dat diens vergrijp minder ernstig is, aangezien hij door het voorbeeld van Van Kouwen ten kwade was beïnvloed. Tevens werd zijn zeer jeugdige leeftijd in aanmer king genomen. Voorts werd in het requisitoir ten aanzien vaiï Dijkstra opgemerkt, dat diens delict van ongeveer gelijke zwaarte was als dat van Schilthuizen Dijkstra was echter reeds eer der in Willemsoord tot drie maanden gevan- genistraf veroordeeld wegens dienstweige ring. Ten aanzien van De Geus werd opge merkt, dat deze geheel uit zichzelf tot zijn misdraging is gekomen, waarbij hij ais motief opgaf: hoe meer menschen in arrest, hoe lichter de straf en hoe meer kans op intrekking van de salariskorting. Tochten langs den duinvoet. Een weefde van geur en kleur! feder jaar opnieuw is het een verrassing om te ontdekken hoe schoon het eigen land is, wanneer daar op de wereldberoemde geestgronden langs den duinrand de door nijvere handen opgekweekte bollen hun bloe menpracht tentoonspreiden. Meer en meer begint men ook buiten onze grenzen te besef fen, dat daar in die lage landen achter de zee een ware kleurenoverdaad te bewonderen valt. Slechts zelden gaan handel en schoon heid zoo harmonisch hand in hand! De bol lenstreek langs onze Noordzeekust kan in twee helften verdeeld worden, waartusschen Haarlem gelegen is. Vooral het gebied ten zuiden van de „bloemenstad" is zeer bekend; liet noorden, waar de velden in het algemeen kleiner zijn. is evenwel rustiger, niet alleen wat den aanblik betreft, doch evenzeer uit een toeristisch oogpunt. Daarom gelooven wij, aldus schrijft ons de A N.W.B.-Toeris tenbond voor Nederland, dat velen er goed aan zullen deen, om ook eens een kijkje te gaan nemen in de omgeving van Alkmaar. Msdsrlandsch product! Dien titel mogen de bloembollen met recht voeren! In talrijke Staten heeft men getracht onze cultures te imiteeren, doch nergens is het gelukt om de bollen zoo mooi en zoo goed te kweeken als in ons eigen land. De geestgronden (de zandbodem achter de dui nen) hebben tot dusverre het monopolie we ten te behouden. In de laatste jaren is de cul tuur meer en meer op wetenschappelijke ba sis gebracht: in Lisse heeft men 'een Labo ratorium voor bloembollenonderzoek, dat ten deele door de belanghebbenden bekostigd wordt. De dikwijls fraaie, en altijd nuttige gebouwen, die den weinig weidschen naam van „bollenschuren" dragen, voldoen even eens aan hooge eischen. Tulpenteelt is tegen woordig op een zeer groot aantal grond soorten mogelijk, ver buiten de eigenlijke bol lenstreek vindt men thans deze cultuur. De bloeitijd oopt zeer uiteen en is in hooge mate afhan kelijk van de weersgesteldheid. Met Paschen ,.behooren'" de velden in volle pracht te staan. Tengevolge van het fraaie weer in de lentemaand van dit jaar is hieraan inderdaad voldaan en thans staan alle narcissen in vol len bloei. Zoover het oog reikt is alles geel, tot aan den horizon toe. Ook de hyacintjen bieden een schitterenden aanblik. Daarente gen zijn de tulpenvelden nog weinig interes sant, slechts een enkel klein veldje vertoont wat kleur, voer de rest is alles nog in knop of zelfs nog niet eens zoover. Tegen het ein de dezer maand komen de kortstelige tulpen, en van de^ late hyacinthen en tulpensoorten (Darwins b.v.) kan men nog tot het einde van Mei genieten. Nuttige wenken. Bn het ontwerpen van tochten, waarbij on derstaande schema's en het hierbij gepubli ceerde kaartje (beide bewerkt door den A.N. W.B.-Toeristenbond voor Nederland) natuur lijk onderling gecombineerd kunnen worden, moet men er rekening mee houden, dat langs den Rijksweg ten zuiden van Haarlem over het algemeen meer tulpen en narcissen dan hyacinthen voorkomen; langs den binnen weg naar Noordwijk en de achterwegen, o.m. bij Hillegora, hebben de hyacinthen de over hand. Verdere gegevens vindt men in het handige A.N.W.B.-Bloembollengidsje. In dien eenigszins mogelijk make men den tocht niet op Zondag. De drukte is dan meestal overstelpend en men ruikt meer benzine en oliedampen dan bloemengeur. Op een week dag kan men bovendien vaak toegang krij gen tot de tuinen, tusschen de bloemen wan delen en er zich laten „kieken". (Vooral dit laatste is altijd erg dankbaar.) Een schitte rend panorama heeft men vanaf sommige punten in de duinen, ook het beklimmen van een toren of ruïne is zeer de moeite waard. Wie zich in het geheel niet vermoeien wil, vindt de KLM. tot zijn dispositie, ook dit jaar worden weder rondvluchten boven de bloembollenvelden georganiseerd. En wanneer men nu noch tijdens dezen tocht in de buurt van onze badplaatse.i is, mag men de gelegenheid zeker niet verzuimen om daar even een kijkje te gaan nemen Mis schien vindt men het er wel zoo aangenaam, dat het besluit valt, om de vacantie „in eigen land" aan zee door te brengen. Alles teza men zijn er dus redenen te over om in deze dagen het stuur van auto of fiets naar het westen te wenden. Kilometerafstanden. In de eerste rij getallen (I) vindt men de afstanden van plaats tot plaats, de tweede (II) zijn de totale afstanden, de derde rij (III) geeft de totale afstanden in omgekeerde volgorde (de plaatsnamen van onder naar boven gelezen). 1. AmsterdamHaarlemBeverwijk CastricumAlkmaarSchoorl—Bergen Egmond—Castricum—Beverwijk— Bloemendaal—Haarlem—Amsterdam. I AMSTERDAM 19 Haarlem 5.5 Santpoort 4.— Velsen 2.— Beverwijk 8.— Castricum 3 Limmen 4.5 Heiloo 4.— Alkmaar 9.5 Schoorldam 1.5 Schoorl 4.— Bergen 7.5 Egmond aan den Hoef 2.5 Egmond-Binnen 6 Castricum 8.— Beverwijk 2 Velsen 2 Driehuis 7.— Bloemendaal 1.5 Overveen 2.5 Haarlem 19.— AMSTERDAM II III 123. 19.- 104. 24.5 98.5 28.5 94.5 30.5 92.5 38.5 84.5 41.5 81.5 46.— 77.— 50 73.— 59.5 63.5 61.— 62.— 65.— 58.— 72.5 50.5 75.— 48.— 81.— 42.— 89.— 34.— 91.— 32.— 93.— 30 100.— 23.— 101.5 21.5 104.— 19.— 123.— 2. Den Haag—Oegstgeest—Sassenheim KatwijkWassenaar— Den Haag. I II III DEN HAAG 97.— 10.— Den Deyl 10.— 87.— 3.5 Haagsche Schouw 13.5 83.5 3.— Oegstgeest 16.5 80.5 7.— Sassenheim 23.5 73.5 4.— Lisse 27.5 69.5 4.— Hillegom 31.5 65.5 4.— Bennebroek 35.5 61.5 6.5 Haarlem 42.— 55 2.5 Overveen 42.5 52.5 3.5 Aerdenhout 48.— 49.— 5.— Vogelenzang 53.— 44.— 9.5 Noordwijkerhout 62.5 34.5 4.— Noordwijk 66.5 305 2.— Noordwijk aan Zee 68.5 28.5 9.— Katwijk aan Zee 77.5 19.5 2.5 Katwijk aan den Rijn 80 17.— 7.— Wassenaar 87.— 10.— 10.- DEN HAAG 97 De afstand van Sassenheim naar Noord- wijk bedraagt 7.5 K M. De Stichting Bio-Vacantieooru, een in stelling van den Nederlandschen Bioscoop bond, houdt sinds Maart 1927 tweemaal per jaar in de Nederlandsche bioscopen col lecten voor het uitzenden naar en het doen verplegen in vacantieoorden van zwakke kinderen uit de gezinnen, waar nood en ellende heerschen. De keuze van de uit te zenden kinderen werd overgelaten aan be staande vereenigingen op het gebied van kinderuitzending. In de afgeloopen perio den stellen de Paasch- en Kerstcollecten in de bioscopen de stichting in staat 550 kin- durende 22000 verpleegdagen in de kolonie huizen van het Centraal Genootschap te doen verzorgen. Om de verpleging in eigen vacantiehuizen te doen geschieden, kocht de stichting in 1931 het in 1916 door wijlen August Jans sen te Bergen aan Zee gebouwde kasteel Russenduin, gelegen op Bergen's hoogste duintop, met de er bij behoorende 13 H A grond. Hoewel de bouw van dit kasteel 650000 had gevorderd, was het toch niet zonder ver bouwing voor het doen verplegen van kin deren geschikt, waarom het vorig jaar vol gens plannen van den Amsterdamschen architect Harry Elte Phz. de verbouwing ter hand werd genomen. Deze verbouwing, uit gevoerd dooir den heer D. van Schaik te Amsterdam, is nagenoeg gereed gekomen en I>in8dag kwamen de vertegenwoordigers van de Ned. Pe rs, op uitnoodiging van het be stuur te Bergen aan Zee, bijeen, om met ver schillende bestuursleden van het Centraal Genootschap, die op ko6ten van de Stichting Bio-Vavantieoórd zal exploiteeren, het be reikte in oogenschouw te nemen. Wie het prachtig gelegen kasteel met de heerlijk op zee uitziende terrassen kent, weet, dat men hier een ideale gelegenheid voor de verpleging van het zwakke kind be zit. Gelijkvloers grenzende aan het terras bevindt zich de eetzaal en een speelzaal, waar tevens films voor de jeugd vertoond kunnen worden. Op de eerste verdieping bevinden zich de verschillende slaapzalen met goed ge outilleerde waschgelegenheden, terwijl de tweede verdieping en 't keldergedeelte is in gericht voor berging van al het noodige wat er in zoo'n dienstinrichting vereischt wordt. De gelijkvloers gelegen dienstvertrekken zijn up to date ingericht, terwijl in het bij gebouw een gymnastiekzaal met een zwem- basin van 60 M2. oppervlakte is ingericht. De kleintjes kunnen hier ook in de Winter maanden van het verwarmde zwembad ge nieten. Wie van uit Bergen aan Zee thans zijn blikken op het kasteel Russenduin werpt, kan constateeren, dat de silhouet door de verbouwing verbeterd is. De architect hier voor ons compliment. Wie tijdens de herdenkingstentoonstelling te Bergen aan Zee het gebouw bezocht, weet, dat men na de hall in een groote ontvang zaal kwam, die open aan een verhoogde eet zaal grenst Door verhooging van de ont vangzaal heeft men thans een prachtige groote eetzaal verkregen grenzende aan het mooie terras, vanwaar men een blik kan werpen op zee. Door verbouwen, aanbouwen en breken is er veel werk tot stand gebracht. Het aantal kuipbaden en douches is legio, de keukens voldoen aan de hoogste eischen en op alle verdiepingen vindt men de slangen van de eigen brandbluschdienst. Voor dit alles is geld noodig en aangezien deze stichting, in tegenstelling met de ande ren, de verpleging zonder overheidssteun bekostigd, rekent het bestuur er op. dat de kindervrienden de stichting met giften zui len bedenken (de Stichting is gevestigd te Amsterdam, Achtergracht 19, Postgiro 20468) en dat de bioscoopbezoekers de aan staande Paaschcollecte hun milde gave niet zullen onthouden. De voorzitter van de Stichting, de heer J ter Linde uit 's-Gravenhage, zette in een aardige speech uiteen, dat de bond er naar streeft om buiten de overheidskas, door de collecten, een aantal zwakke Nederlandsche kinderen te verplegen en sprak den wensch uit, dat men zich hiervoor steeds in de steun van het Nederlandsche publiek mag verheu gen Onder leiding van den heer Cohen Barn- stijn uit Utrecht konden wij ons er van over tuigen, dat architect en aannemer er in ge slaagd zijn een ideale inrichting te schep pen, die, met het oog op de overdekte zwem inrichting, eenig in Europa genoemd mag' worden. De verbouwing vorderde reeds een bedrag van 100.000, de aankoop een bedrag van 170.000. Voor de inrichting ontbreekt nog een bedrag van 30 000, doch het bestuur vertrouwt er op, dat dit in de a.s. Paasch collecte bijeen zal worden gebracht, om na Pinkster met de verpleging te kunnen aan vangen. Aan de uitstekend verzorgde lunch, die in Hotel Bakhuis werd gebruikt, deelde de secretaris, de heer A. de Hoop, mede, dat met het Centraal Genootschap een overeen komst was gesloten, waarbij dit genoot schap, gedurende de drie zomei«maanden voor rekening van de stichting, door school artsen aan te wijzen kinderen van ouders, die daarvoor niets kunnen betalen, verpleegf en de overige maanden het gebouw en de in richting in gebruik krijgt om daarin de kin deren die het genootschap uitzend te verple gen. In totaal kunnen in de stichting 110 kin deren worden ondergebracht, die verzorgd worden door een 20-tal zusters. In de toe komst zal er naar een geheel eigen exploita tie worden gestreeft. Dankbaar constateerde hij, dat het Nederlandsche publiek dit werk van den Bioscoopbond waardeert, hetgeen blijkt uit de steeds toenemende opbrengst van de collecten. De laatste bracht 42 000 op en het bestuur vertrouwt er op, dat dit ook met de a.s. Paaschcollecte het geval zal zijn. Bij de inrichting is er naar gestreeft aan de hoogste hygiënische eischen te vol doen, doch alle luxe is uit het gebouw ver wijderd, om tc voorkomen, dat de kinderen thuis gekomen zich ongelukkig gaan gevoe len. Bij aankomst in het gebouw worden de kinderen gebaad en gereinigd en van kleeren uit het huis voorzien en daarna medisch door den dokter onderzocht. Voor de aan wezigheid van een aparte zieken-afdeeling is zorg gedragen. De heer A. C. Bos, administrateur van het Centraal Genootschap, sprak namens het zwakke Nederlandsche kind een hartelijk woord van dank, voor hetgeen de Bio m deze tot stand bracht. Namens de journalisten werd nog het woord gevoerd door het kringbestuurslid Is Santcroos, die het een buitengewoon sym pathiek staaltje van particulier initiatief noemde, wat de Bio tot stand had gebracht en den wensch uitte, dat dit werk ook in de toekomst met succes zal worden bekroond Uit de gesprekken, die wij met verschillen de bestuursleden voerden, is ons wel geble ken, dat vele harten van deze bioscooponder nemers warm kloppen voor het sociale werk, dat hier in het belang van het Nederland sche zwakke kind wordt verricht. Met trots kan dan ook worden terug gezien op het geen gedurende het zesjarig bestaan werd bereikt en van harte hopen wij, dat het hier mede in de toekomst cresendo zal gaan d.w.z. zij moeten weten, of dit jaar «fT3 niet gelijk in vorige jaren na aflooD vaV l' nrrn^w hoeveelheden EGMOND AAN ZEE. Geboren: Gerrit Cornelis z. v. D. van der Werf en J. Stam. Antonia d. van H. Stam en G. Wijker. Pieter z. van R. Gul en C Prins. Greta d. van R. Gul en C. Prins. Aagje d. van P Glas en E. Stam. Getrouwd: Cornelis de Leeuw en Aag je de Groot. Jacob Schol en Trijntje Vis ser. Overleden: Willem Visser, 59 j. Ferdinand Adrianus Pallesen, 65 i. .'Binnenland BEPERKTE MACHTIGINGSWET? Waarschijnlijk behandeling in de week na Paschen, doch dan een zich tot enkele producten beperkend wetsontwerp. Zooals men zich herinnert, zegt het Hbld., heeft men niet alleen de regeering ge broken met een zekere gouvernementeele usance, door een ontbonden Tweede Ka mer aan den vooravond van nieuwe ver kiezingen een zóó principieel, zoowel als nationaal-economisch belangrijk wetsont werp als dat der z.g. machtigingswet voor te leggen, doch bovendien heeft de spreek woordelij k-langzaam malende parlemen taire molen plotseling een bijkans duize lingwekkende snelheid ontwikkeld: Het wetsontwerp verscheen op 24 Maart, het voorloopig verslag der Kamer op 3 April, de memorie van antwoord reeds den volgen den dag en reeds twee dagen daarna stelde de voorzitter der Tweede Kamer voor, om het ontwerp op de agenda te plaatsen, doch een aangenomen voorstel-Knottenbelt voor kwam dat. Het was ons bekend, dat van verschillen de zijden aandrang werd geoefend, om het wetsontwerp toch nog vóór de verkiezingen te behandelen; vooral in de kringen van bloembollenkweekers, stroocartonproducen- ten en veehouders werkte men in die rich ting. Thans meent men in kringen van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur met zekerheid te mogen aannemen, dat de Twee de Kamer in de week na Paschen zal wor den bijeengeroepen, om de wet in beperkte- ren vorm in behandeling te nemen, waar door de uitvoering van de bloembollensanee- rings-regeling mogelijk zal zijn, evenals het treffen van regelingen ten aanzien van nog eenige andere takken van bodemcultuur, bprake is dus van een wijziging in dien zin, aat de wet uitsluitend van toepassing zal worden voor bepaalde producten. /.elts zou minister Verschuur reeds voor nemens zijn een voorloopige commissie in te stellen, onder voorzitterschap van het lid der Eerste Kamer mr. M. Slingenberg te Haarlem, die de eventueel op grond der be perkte machtigingswet te treffen maatrege len voor de bloembollencultuur, zal voorts reiden. Dat er speciaal met de bloembollen zoo n haast is, d.w.z. met het z.g. saneeringsplan, komt als volgt, meent bovengenoemd blad: Reeds in de laatste maand van het vorige jaar werd dit plan bij de regeering inge diend; de basis ervan is vaststelling van minimum-prijzen voor den export, benevens een heffing daarop, om de zoo noodzakelijke teeltbeperking met de opbrengst daarvan te financieren. De exporteurs van bloembollen hielden zich reeds vrijwillig aan de mini mumprijzen, zooals die door een voorloopige commissie waren opgesteld en die dus, naar men verwachtte, spoedig wettelijk zouden worden gesanctioneerd. Echter werd er in de afgeloopen drie maanden zeer weinig ge ëxporteerd; de groote export begint echter na Paschen en daarom is het gewenscht, dat alsdan het vrijwillige karakter der mini mumprijzen zal zijn vervangen door wette- lijken dwang, aangezien de exporteurs den prijs anders weer zullen „loslaten". Doch óók de buitenlandsche kooriers wen- schen „haring of kuit" ten aanzien van de saneering in de inkoop-periode na Paschen, seizoen groote bollen tegen afbraakprijzen de markt"* len komen bederven, hetwelk vooral l"'1 geland, dat de helft van onze bollen ,- neemt, als dumping wordt beschouwd 'f' tegen men zich - indien het san«ri„ pa! niet wettelijk wordt vastgelegd, Wjj beschermen door invoer- contingenteer zooals reeds door een daartoe Itigestrl,' commissie aan de Engelsche regeerincr geadviseerd. 18 SCHOOLKINDEREN AANGEZET Tot DEMONSTREEREN. Woensdag werden, naar de Telg. meldt bij verschillende openbare scholen te Am! sterdam pamfletten verspreid onder de kin deren, waarin de schooljeugd werd opoe' hitst, niet deel te nemen aan de Willem "dé Zwijgerherdenking en op school te „demop. streeren" tegen de voorbereiding van deze herdenking. Bij de ouders heerschte over het optreden van deze volwassenen tegenover kinderen terecht groote verontwaardiging. Inmiddelj heeft de politie oo Kattenburg een verspref. der dezer pamfletten aangehouden en over gebracht naar het hoofdbureau. Naar den drukker wordt een onderzoek ingesteld, ter wijl de justitie van een en ander op de hoog te is gesteld. RESULTATEN VAN DE UNILEVER jaarverslag gepubliceerd. De bedrijfsresultaten van het Unilever- concern over het jaar 1932 zijn thans be kend geworden. Het beschikbare saldo bii de Unilever N.V. bedraagt 11.334.767 tegen vorig jaar 21.792.220, waarvan toen echter nog 13.5 millioen speciaa, werd gereserveerd. Het overeenkomstig sai- do bij de Unilever Ltd. beloopt 1.OOI .093 tegen 1.024.751 over 1931. Bij de v. d. Bergh's Fabrieken is 5.874.117 (v. j. 6.167.902) beschikbaar en worden onver anderde dividenden uitgekeerd. Het winst saldo van Anton Jurgens bedraagt 14.318.503 (v. j. 22.076.961 en dat der Holl. Margannefabrieken 3.034.454 (v. j. f 3.713.744). Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar pag. 5 van di' blad. KINDEREN ONDER EEN K1PKAR. Drie jongens gewond. Een ernstig ongeval met eenige kinderen is te Amsterdam Woensdagnamiddag ge beurd aan het einde van den Hoofdweg na bij het z.g. Kattegat, tusschen Mercator plein en Haarlemmerweg. Daar staat, aldus meldt de Telg., op een zijspoor een zand treintje bestaande uit tien kipkarretjes. Een groot aantal kinderen vermaakte zich door op de karretjes die van vrij groot model zijn, te springen. In een der wagentjes zaten op een gegeven oogenblik twintig kinderen. Door het gewicht kipte de wagen met het gevolg dat de meeste kinden er uitvielen en in het muilen zand van het zijspoortje te recht kwamen. Met drie knappen echter liep het minder gelukkig af. Door het kantelen van den wagenbak was een zijklep opengevallen en toen de bakse- heel gekipt was, werd die klep weer tefin den wagen gedrukt. De drie jongens geraak ten tusschen het hout beklemd. Een jongen met het hoofd, twee anderen met armen en beenen. Op het geschreeuw der kinderen kwamen verscheidene personen toesnellen, Door met vereende krachten den bak weer om te gooien konden de knapen bevrijd worden. Het bleek, dat een hunner, een knaap van elf jaar, woonachtig in de Orteliusstraat, ernstig aan het hoofd was gewond. De an dere twee hadden lichte kwetsuren aan ar men en beenen. Per auto van den heer O. G. D. werd liet drietal naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Het jongetje met de hoofdwonden werd daar opgenomen, de anderen werder naar hun huis vervoerd. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Op de grens van de gemeenten Amers foort en Soest, langs de spoorlijn naar Utrecht, is gistermiddag om ongeveer half twee een bosch- en heidebrand uitgebroken. De vrijwillige brandweer uit Soesterberg, bijgestaan door de infanterie te Amers foort, hebben het vuur gebluscht. Ongeveer 2 hectaren zijn verbrand. De oorzaak is on bekend. VERKIEZINGBORDEN S. D. A- P. VERBODEN. De politie heeft gisteravond op vier ver schillende punten in Amsterdam verkiezings borden der S. D. A. P. verwijderd, op elk waarvan eenzelfde afbeelding voorkomt van een militaire figuur welke een trap krijgt van een arbeider. 189. „Al nemen ook ons hoedje voor je af, omdat je de boot zoo kranig vlot hebt ge maakt, we laten ons niet zoet houden met chocola, want dat druipt ons maar onder de pet uit, als wij het daarin bewaren." Toen ging Jan een licht op. H K-aj-iïïfr-ieT£t „Aha", zei hij, „waren dat ver gisteren? Dat wist ik heusch niet. 1" die mee voor de kinderen. Het sPl,emaar heel erg hoor, en neem daarom nu dubbel". Nu, dat lieten ze zich ileen keer zeggen. Ze begrepen nu h°e in de steel zat*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10