Alkmaarsche Courant. =hl- - Qemeeiüecaden> (Rechtszaken Onze JColcwm Honden] fijt en dertigste Jaargang. DONDERDAG 13 APRIL 1933 No. 88 pen en alles gebeurd onder toezicht der gemeente-opzichter. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. erzoek afd. W itte Kruis om verlen ging verpleging kind van Jb. Bus in oen sanatorium. Wordt zonder discussie toegestaan. Af- en overschrijving dienst 1932. Het is gelukkig geweest zeide de voor zitter dat nogjjp het rijk kon worden het terrein aan den Buitenluyendijk, hetwelk op het uitbreidingsplan bestemd is als han dels- en industrieterrein. Na uitvoerige beschouwingen werd be paald, dat in de aanwijzing van bedoeld ter- rein naast de bestemming als handel- en in dustrieterrein tevens zal worden opgenomen het woord „sportterrein". Wat de geprojecteerde weg betreft, door de Vereen. Oud-Hoorn bedoeld, wordt wel zekerheid verkregen, dat gedurende de eer- vincie. De directie van het P.E.N. heeft zich getreden en de verdediging hier was ge- thans bereid verklaard aan Ged. Staten voor schaad, zooals pleiter nader stipuleerde. Het te stellen het gemeentelijk bedrijf met ingang was hier het reclasseeringsrapport, waarover van 1 Mei 1933 over te nemen op verschillen- de verdediging haar ontstemming luchtte, de nader aangegeven voorwaarden. Pleiter liet voorts uitkomen, dat verdachte De meerderheid van 't college van B. en verder was gesprongen, dan zijn stok lang W. was van meening, dat op dit aanbod moet was en alzoo tot de frauduleuze handelin- worden ingegaan; de minderheid kon zich in beginsel met een overdracht van het be drijf niet vereenigen. dit punt ontstond een zeer uitvoerige rijt ni Over gen was gekomen. Pleiter zag niet in, waar om verdachte als ambtenaar van den staat een meer ernstig delict zou hebben gepleegd dan een particulier. Het ten laste gelegde ST. PANCRAS. is groot 21.024 Ingekomen verzoek van P. Keizer om De raad dezer gemeente vergaderde bijdrage schoolgeld voor zijn dochtertje Dinsdag in voltallige zitting. welke het „Handelsonderwijs" in Alk w minister was bericht 1"*TO- verhaald 9465.03 De geheele rekening ste jaren niet met den aanleg van dien weg discussie. De meerderheid van den raad stel- bedrag vond pleiter ook nog zoo buitenspo- zal worden begonnen. Het uitbreidingsplan I de zich op het standpunt, dat de verkoop on-1 rig voorts aan te too- Van den minister was nencm inge komen dat de spitregeling, welke reeds aonieu, u werkt, zooals die is tijdvak 23 Oct-13 Dec. wordt uitge teerd f 195.02 aan steun voor werkver schaffing en van 7 Nov. tot 31 Dec. 331 99 voor de baggerregeling. De regeling getroffen voor transport arbeiders is goedgekeurd. De steunregeling voor kleinhande laren is afgewezen en dat de tegemoet koming in de jaarwedde voor den ar beidsbemiddelaar is afgekeurd en wordt gelaten zooals het was 40 van 75. Dit was door den raad verhoogd tot 150 per jaar. Bericht was ontvangen, dat de ge meentefondsbelasting werd geschat op 2200 I maar volgt. De inkomsten van Keizer, ze'de de voorzitter, zijn zoo gering, dat, indien de gemeente hier niet toe besluit, dit kind de school zal moeten verlaten, wat jammer zou zijn daar het meisje goede vorderingen maakt. Hiertoe werd besloten om het school geld te betalen, totdat Keizer weer in staat is dit zelf te betalen. Verzoek Neutrale Bond om steunrege ling voor kleine tuinders. Daar de spitregeling voor de kleine tuinders is afgekeurd, vragen zij om een steunregeling zooals op sommige plaat sen elders is gedaan, de nood der tuin ders is hoog, doch, zeide de voorzitter, waar moet het geld vandaan komen, alle posten zijn thans reeds overschre^ den. B. en W. hebben daarom zich ver- plicht gezien dit af te wijzen, indien Bericht van den mini,.er, da. veer de „rnodpbret i, bij de tuinders, hoe erg ]aar -re den der onder- ijzers een tege- of het^ook is, dan moeten zij naar het G?d. Staten willen een en ander bevorde- Armbestuur, die zullen hen vrijwaren ren De gemeente Hoorn zou voor afdracht van broodgebrek, werd vervolgens aangenomen. Alsnu kwam aan de orde een voorstel tot wijziging voor de verordening op de hef fing van een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer van patiënten naar en van afzondering, onderzoek, ver pleging, reiniging en ontsmetting van pa tiënten in een barak voor besmettelijke ziek ten. Deze wijzigingen werden voorgesteld naar aanleiding van opmerkingen door Ged Staten. Aldus besloten. In behandeling komt een voorstel in zake overneming door de Provincie in eigen dom, beheer en ouderhoud van de Jaagvaart en de brug bij de Hulk. Aan de gemeente behoort o m. in eigendom de brug over de Alkmaarfsche Jaagvaart, nabij „De Hulk", terwijl genoemde Jaagvaart eveneens bij Hoorn in beheer en onderhoud is. De brug is gelegen in een provincialen we. In verband met het toenemend verkeer achtten B. en W. het gewenscht, dat het eigendomsrecht dezer brug aan de provincie der vorengenoemde voorwaarden thans de meest voordeel ige transactie is. Wel ver wacht men, dat het contract tot stroomleve- ring door het P.E.N. op 1 Juli 1935 zal wor den vernieuwd, doch men is bevreesd voor nen dat verdachte in angst leefde en daar door aan den alcohol verslaafd is geraakt. Van het afschrikkingsmiddel verwachtte pleiter niet veel en verwees in dit opzicht naar Rusland, waar ambtenaren, die den jaar moetkouiing wordt «regeven van C~"0 Declaratie T.B C.-bestrijding overeen komstig besluit 250,26. Van de vereeniging van Ned. Gem. is een schrijven ontvangen om het schrij ven om adhaesie-betuigingen tegen te gaan. Dit werd goedgevonden. Door den Bond van Westfriesche ge meenten is steeds weer aangedrongen bij het ministerie om tot de rechtprijzen 33 voor den tuinbouw uit te betalen. Een aanvang is gemaakt met de werkzaamheden aan den nieuwen weg Noord-Scharwou üeKoedijk Hieraan kunnen van onze gemeente werken 3,8 manschappen, volgens berekening gemaakt, volgens oppervlakte der banne. V Ged. bc„.3n is de begrooting ont vangen voor Keuringsdienst van Wa ren. Deze is voor onze gemeente 214.63 De cursus voor rijpere jeugd is go eindigd voor onze gemeente en werd door elkaar door 48cursist aan de cursus deelgenomen. De kosten bedroe gen 3.70 per cursist Door B en W. is een akker bouwland in huur bij de wed. Kouwen overver- huurd aan R. Zeegers voor 2 p. snees. Den heer Russcher, ambtenaar ter secretarie, is eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming te Oudorp. Veldwachter de Boer, als tijdelijk aan gesteld, is thans als vast benoemd door do koningin en tevens als onbezoldigd rijksveldwachter door den inspecteur B. en W. hebben de Boer nu als vaste bode aangesteld. Op de rijkspostspaarbank zijn ge plaatst de 9000 afkomstig van vast goed. Over het Daalmeerpad kwamen steeds klachten binnen zoodoende hebben B. en W. besloten om dit pad te laten ver ^leggen. Het pad wordt thans zoo ver legd dat de tegels niet achter elkaar doch in verband komen te liggen, het werk is geen gewoon onderhoud en wordt uitgevoerd door Termaat voor 15 ct. per M2„ het verleggen was noodig voor de veiligheid. Koedijk echter vroeg uitstelling der verrekening tot een voi gend jaar. B en W zijn in'hooger beroep ge gaan bij (led. Staten inzake de weige ring van Zuidscharwoude om de Twuy verweg over te dragen aan het H. H Door B. en W. is in overleg gelreden met het H. H- inzake het verleggen der benedenweg. De heer C Duif vroeg naar den duur de.- spitregeling Dit is. zeide de voorzitter, tot weder- opzeggens toe De heer Lek kwam in opstand tegen d3 wijze w aarop B en W. het Daalmeer pad hebben ter hand genomen, dit had in den raad moeten worden behandeld. De voorzitter zeide: Toen de klachten veelvuldig binnen kwamen was de raad juist bijeen geweest en meenden B. en W. dat na het in oogenschouw nemen van het pad spoed gewenscht was, om ongelukken te voorkomen moest spoed w-orden betracht De heer Lek meende dat een gewoon metselaar niet in staat is om dit werk naar behooren uit te voeren, dit is stra tenmakers werk. De voorzitter zeide dat niets don. lof over het werk wordt gezegd, dus dit zegt genoeg. De burgemeester en opzichfcr van Koedijk waren ook zeer tevreden over het werk De heer M Duif: Een metselaar kan zoo iets onmogelijk goed doen Het ligt absoluut niet goed. Over een jaar is al les weer verzakt. Het ligt veel slechter dan voorheen. Er zijn er meer die dit beweren en t is wel degelijk onder houdswerk B. en VV. doen maar raak, voorheen werd zoo iets in den raad be sproken, zoo hoort het. De heer Lek voelde wel de financieele bezwaren, doch zou toch de tuinders willen helpen b.v. 4 w eken. Het kan toch ook nog bij den minister worden gepro beerd, die menschen moeten worden geholpen ,een grens kan worden getrok ken. De voorzitter: Ieder tuinder is finan cieel aan het einde, dus waar de grens moet worden getrokken is moeilijk te zeggen, hoe droevig ook, de eenige weg is nog voor de ergsten het Armbestuur De heer Snel: Er moet iets voor hen gebeuren, dat ze in den Haag het niet begrijpen, is diep treurig, doch zelfs in Broek op Langendijk, waar toch een fooitje voor de tuinders zit, wordt het door de betaalmeester ingehouden, dit is schandelijk. Het is wel moeilijk doch er moet iets gebeuren, stel een bedrag beschikbaar aan de Arm voogdij; het moest, het is de hoogste nood die zich eenigszins kan helpen zal niet komen, doch waar het vandaan komt komt het vandaan, komen moet het, een vast be drag moet worden beschikbaar gesteld. De heer Lek zou in comité willen be handelen welke in aanmerking vomen De heer M. Duif: Armoe is geen schande, laat alles vrij. Wij kunnen thans over niemand meer een oordeel vellen, de hulp die zou moeten komen van vader of moeder, is ook in vele ge vallen uitgeput. De heeren Snel en Lek stelden een regeling voor. Het voorstel van B en W. werd met 43 stemmen aangenomen. Verzoek „Zwaluwen" verlaging huur sportterrein. De huur is thans gesteld op 35, de huur van „Vrone" is volgens dit adres lager. Dc voorzitter zeide: „Vrone" heeft nog een neventerrein te huren dus komt nog hooger. De heer C. Duif is van meening dat 14 dagen langer wordt gespeeld dan vorig jaar en daarvoor 2.50 meer huur moest komen dus wilde het stellen op 27.50. De heer Lek: B en W. hebben de vorige keer gezegd het is 6 weken lan ger doch nu blijkt dat het 14 dagen is, daarom steun ik het voorstel-Duif. De heer M. Duif: Door B. en W. is voorgesteld om 35 te handhaven, dit is onrechtvaardig, het is 14 dagen en geen 6 weken, dus is C. Duif in de goe de lijn. Na nog breedvoerige besprekingen werd het voorstel-Duif aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Schrijven van Ged Staten. Vaststel Iing verordeningen art. 125 Ambtenaren wet voor salaris ontvanger en ambte naar van den burgerlijken stand Algen een goedgevonden. oorstel aanvulling politieverorde- van het eigendom en onderhoud van den brug de som dienen te betalen van f 3400, terwijl de Jaagvaart door de provincie om niets zou worden overgenomen. B. en W. stelden nu overdracht van brug en Jaagvaart in bovengenoemden zin voor. Aldus besloten. Voorts kwam aan de orde een voorstel in zake verlenging van de Eikstraat en de Kruitmolenstraat en een wijziging van het recht voor weg over ter plaatse gelegen ge meenteterrein. In verband met meerdere aanvragen van bouwgrond in deze omgeving is het volgens B. en W. gewenscht tot verlenging der Eik straat over te gaan. De kosten voor dezen aanleg zijn reeds opgenomen in een van te voren aangegane geldleening. B. en W, vroegen riu nog een crediet van 2900 Aldus besloten. Aangenomen werd een voorstel inzake verhuur van een stuk grond aan de Ver eeniging de Proefschooltuin „West-Fries land, alhier. Het betreft meer het in gebruik geven van een naastgelegen terrein aan de Proef schooltuin. Het momenteel in gebruik zijnde perceel is noodig voor den aanleg van het plantsoen c.a. achter de R.H.B.S. Vervolgens kwam aan de orde een prae- advies op een verzoekschrift van de Alge- meene Hoornsche Coöperatieve Woning bouwvereeniging „Goed wonen" alhier, in zake den bouw van arbeiderswoningen. De meerderheid van het college was van meening, dat de bouw van arbeiderswoning voorshands zal moeten worden overgelaten aan een woningbouwvereeniging en stelde voor in principe te besluiten: le. tot het verleenen van een voorschot aan de woningbouwvereeniging „Goed wonen" voor den bouw van 26 arb.woningen. 2e. tot verkoop van de daarvoor benoodig den grond aan de Zuidzijde van de Schou tenstraat tegen den prijs van 5 per M2 De minderheid van het college kon zich met dit voorstel niet vereenigen en wensch- te den bouw van arbeiderswoningen over te laten aan part. initiatief en stelde voor: le. bouwgrond in erfpacht uit te geven met recht van koop van een bij 't aangaan de toekomstige gevolgen van deze voorwaar- staat hebben benadeeld, worden opgehangen, doodgeschoten ol voor 25 jaar naar een zeer onherbergzaam oord worden verbannen. Pleiter was meer geneigd, nu verdachte door het verlies van zijn betrekking reeds zeer zwaar is gestraft, clementie te betrach ten. De rechtbank kon met het opleggen der straf, daarmede rekening houden. Verdachte had getoond eeng voldoende rem te hebben had getoond een voldoende rem te hebben dienen hem te leeren, die remmen in werking te stellen. In verband met dit en nog meer door plei ter aangevoerde vond pleiter de vrijmoedig heid voor te stellen het opleggen van een voorwaardelijke straf, vooral ook, omdat de schoonvader van verdachte volkomen bereid was, dezen jongen man te steunen, waar het betrof het nakomen der bijzondere voor waarden. Na het gloedvol betoog van den verdediger volgde nog een geanimeerd debat tusschen officier en mr. Prins, waarop de behandeling werd gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. week. DE STRIKKENZETTER WENSCHTE AAN DE HEM ZELF GEZETTE STRIK TE ONTKOMEN. De Egmonder visscher Cornelis D. was door den kantonrechter veroordeeld wegens het zich bevinden met strikken in het jacht veld tot 8 dagen principale hechtenis, hoewel de ambtenaar op de zitting vrijspraak had gerequireerd. De veroordeelde kwam van dit vonnis in appèl en heden werd deze jachtwet overtreding in hooger beroep behandeld. De verbalisant, de jachtopziener Joop van den Berg, beweerde echter den strikken zetter per tinent te hebben erkend. Ook thans ontkende Cornelis beslist bedoelde persoon te zijn geweest. De getuige décharge K. Wijker was niet present, hij bevond zich bij uitzondering eens op zee, doch hij had aan den. Door weth. Betlem (s.d.a.p.) werd een uit voerig betoog geleverd voor behoud van het net. De voorzitter en weth. Stumpel betoogden uitvoerig, dat het in 't belang der gemeente en de gemeentenaren is, thans over te gaan tot overdracht van het bedrijf. Ten slotte werd het voorstel aangenomen met 11 tegen 3 stemmen (s.d.a.p.) Vóór de r.k., v.b., v.d., de heer v. d. Plas en 2 leden der s.d.a.p. Hierna sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 April. ONBETROUWBARE POSTAMBTENAAR. Valsehheld in geschrifte en ver duistering van f 45 te laste gelegd. Hendrik M., de 35-jarige schrijver ter poste- rij te Alkmaar, wonende te Heiloo en thans in voorarrest, ter zake het feit, dat bij in Januari 1932 had vervalscht een kaart, waar op stond aangegeven een bedrag van 5, zulks ter betaling van aangekocht materiaal, welk bedrag door verdachte valschelijk werd gewijzigd in 50 en evenzoo onderteekend met den naam van J. Visser, welk bedrag hij zich ten postkantore te Alkmaar aan het door den klerk G. Melker bediend loket deed uit betalen en welk geld hij zich wederrechtelijk toeëigende en ten eigen bate aanwendde stond heden terecht. De verdachte klerk, verdedigd door mr. A. Prins Jr., erkende het feit, hem bij dag vaarding telaste gelegd. Nog meerdere feiten van verduistering, hem niet telaste gelegd, werden door hem toegegeven. In April 1932 zou hij met deze fraude, waarmede hij den staat der Neder landen had benadeeld voor een bedrag van 2500, zijn aangevangen. Een drietal ge tuigen a charge werden gehoord in de eerste plaats de adjunct-referendaris H. P. van Dijk te Alkmaar. Deze getuige is chef van den tele grafischen dienst en verdachte was gedurende 10 jaar op dit bureau werkzaam en belast met de uitbetaling van de leveranties. Ver dachte had, nadat hij was betrapt, een ge deelte van het door hem onrechtmatig toe geëigende geld, terug betaald. Het geknoei met de zoogenaamd door J. Visser getee- kende kaart bracht de oneerlijke handelingen van verdachte aan het licht. Door het onderzoek van de administratie gedurende 1931 en '32, werd vastgesteld dat pl.m. 2560 was verduisterd. Dit werd door verdachte niet tegengesproken. De officier was in 't bezit gesteld van gegevens hem verstrekt door het hoofdbestuur, waarin was vervalscht een mandaat betaalbaar gesteld aan een persoon te Hem en waardoor het verdachte was gelukt een bedrag van 42.50, uitbetaald aan een onvindbare vrachtrijder te Broek op Langendijk, te be machtigen. Dit was reeds geschied in Sep tember 1931. Nog een dergelijke fraude ten bedrage van 45 was den officier ter ken- nisse gebracht. De heer J. Visser, wagenma den rijksveldwachter een verklaring afgelegd,' die niet geheel ten gunste van den verdachte luidde. Was broer Jan de dader? Verdachte beweerde, na door de rechtbank te zijn geanimeerd, dat de bewuste persoon zijn broeder Jan was geweest. Hierop schor sing tot 3 uur, om nu broer Jan nog te hooren. 's Middag was Jan met broei- Kees gewil lig meegekomen. Ook hij lijkt bijzonder veel op zijn broeder. Hij verklaarde alsnu onder eede, dat hij op den bewusten datum in gezel schap van zijn zwager met wildstrikken in het duin, genaamd Jan Dekkersdal had bevonden. Zij werden verrast door v. d. Berg en deze had toen zijn zwager vruchteloos nagezet. De beide broeders moes ten nu hun petten opzetten, waardoor de ge lijkenis nog werd vergroot. De officier meende nu maar het beste te doen, het voor beeld van zijn ambtgenoot bij het kanton gerecht ie volgen en vrijspraak te requireeren Sluiting. DE MASSA-DIENSTWEIGERING TE SOERABAJA. van de erfpacht vast te stellen "koopprijs. I ker te Oudorp had aan den telefoondienst ge- 2e. voor iedere, op de daartoe in t uitbrei- leverd een schop ter waarde van 5, welk dingsplan aangegeven gemeentegronden te bedrag door verdachte aan Visser werd uit- Behandeling voor raad. den zeekrijgs- bouwen arbeiderswoningen een bouwpre- mie van f 200 te verstrekken onder nader vast te stellen voorwaarden. Het resultaat der uitvoerige besprekingen was, dat in stemming kwamen de volgende punten a. is de bouw van arbeiderswoningen noo dig; b. moet deze geschieden door een woning bouwvereeniging of door particulier initia tief; c. indien tot het laatste wordt besloten, moet dan een bouwpremie worden verstrekt; I in goed vertrouwen werden gehonoreerd. Ten d. hoe groot moet deze zijn. I slotte werd nog gehoord de heer Haytema, Punt a werd aangenomen. bestuurslid van het genootschap tot zedelij- tOifitrent b werd besloten den bouw over te ke verbetering, die had geadviseerd, dat het ning om het voetballen op"dè openbare I laten aan het particulier initiatief (tegen de hier een niet ongunstig reclasseeringsgeval straten te verbieden. s.d.a.p.). betrof, vooral omdat het een ambtenaar De heer Lek juichte dit voorstel toe Over punt c staakten de stemmen. gold, die in een veel meer ongunstiger posi- Vooral voor het verkeer is het een ver- Resultaat: het voorstel werd aangehou blijdend teeken als dit in het ieven I den. in net ieven wordt geroepen, de kinderen uebhen meer erg in den bal dan in het verkeer. Algemeen voor. Daarna sluiting HOORN, Dinsdagavond werd een vergadering van den gemeenteraad gehouden onder lei ding van burgemeester mr. G. J. Bisschop. Tevens is aanwezig de heer Wieger Bruyn te Amsterdam, de ontwerper van het uitbrei dingsplan. Allereerst kwam in behandeling een voor stel tot vaststelling van een nieuw uitbrei dingsplan voor de gemeente, n l... i Ingediend was een enkel bezwaarschrift De heer Koelemey zeide dat het werk en eenige wenschen, waarvan de meeste be geschied onder toezicht van den ge- teekenis heeft dat van het bestuur van de meente-opzichter Als deze het werk Vereen Oud-Hoorn, waarbij bezwaar werd 0„llla goedkeurt weet lJuif het dan beter, dan gemaakt tegen den geprojecteerden weg van zin heeft ontwikkeld, stellen zij den raad moeten we niet de metselaar aanvallen het fabrieksterrein (Buitenluyendijk) over of voor wederom een subsidie te verleenen van doch de opzichter. lan£S het Baadland, over een te maken brug 1 cent per inwoner, of een bedrag De heer C. Duif is ook bang dat ver- over de sluis, langs den Hoofdtoren, over 122.37. zakkingen zullen plaats vinden omdat den Westerdiik en het Visscherseiland naar aih..o aniimfAtl QQn iJzi 1/ 9 ntlVri 4 A 1 I 1 J den droog te leggen polder. Naar het oordeel van genoemd bestuur zal het meest interessante stadsgedeelte hierdoor een niet te onderschatten verande ring ten nadeele ondergaan. Bij de beschouwing werd door den heer Spaander o.m. naar voren gebracht zijn plan tot stichting van een sportterrein op Tot tijdelijk leerares aan de Huishoud- en Industrieschool voor Meisjes werd benoemd mej. F. J. A W. Stam. Tot tijdelijk wethou der gedurende de vacature van den burge meester werd gekozen de heer Spaander. Alsnog werd behandeld een voorstel tot het verleenen van een subsidie in de kosten van de werkzaamheden der commissie, inge steld in verband met den nood van den tuin bouw in West-Friesland. Bij besluit van 8 Nov. 1932 werd door den raad voor een crisiscomité, opgericht door verschillende Westfriesche gemeenten, ingesteld in verband met den nood van den tuinbouw in Westfriesland, een subsidie van 1 cent per inwoner toegezegd. Door het comité is inmiddels verslag van zijn werkzaamheden uitgebracht. Waar B en W. van oordeel zijn, dat de toestand in den tuinbouw zich geenszins in gunstigen De zeekrijgsraad te Soerabaja ving Dins dag de behandeling aan van de zaken der dienstweigeraars bij de marine. Van deze stonden de eerste vier terecht, n.1. de matroos der eerste klasse De Geus, de stoker der eerste klasse Dijkstra, de, matroos der tweede klasse Schilthuizen en| de korporaal-torpedomaker Van Kouwen. De Geus werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en ontslag uit den mi-! litairen dienst (eisch 8 maanden en ont slag), Dijkstra tot vijf maanden gevange nisstraf (eischen zeven maanden), Schilthui zen tot vier maanden gevangenisstraf (eisch 6 maanden) en Van Kouwen, con form den eisch, tot tien maanden gevange- nistraf en ontslag uit den militairen dienst. Aneta seint over deze rechtszitting o a. aan het Hbld. het volgende. De zitting was niet openbaar. Door de tie verkeert, dan b.v. een koopman. Niette- f marine werden de volgende gegevens ver min had getuige zich van het geven van strekt: h betaald, zonder dat hem een kwitantie ter teekening werd voorgelegd Hij verklaarde voorts dat de kaart waarop die handteeke- ning voorkwam, door hem niet geteekend was. De heer Melker, ambtenaar der posterijen, verklaarde aan verdachte 50 te hebben uitbetaald Door hem waren meerdere malen betalingen aan verdachte gedaan. Door den officier werd critiek uitgeoefend op de lichtvaardige wijze in strijd met de voorschriften, waarop dergelijke mandaten. van de ruimten aan de kanten te groot wor- De heer Lek dacht dat met dc slechtste pl kken had kunnen worden volstaan De heer Snel juichte het besluit van B. en W. toe. De wielrijders kwamen in de greppel terecht door de afwijking der tegels, er moest gauw worden in gegre- Aldus besloten. een advies om een voorw. straf op te leggen onthouden. De conclusie van den heer Haytema was, dat verdachte die een salaris had van ƒ1750, boven zijn stand leefde. Na het verhoor van den heer Haytema kwam de officier aan het woord, die een resumé gaf van de door ver dachte verrichtte vervalschingen. Verdachte had bij de invulling reeds dadelijk het plan, het mandaat te vervalschen, wat bleek op de wijze, waarop hij een en ander had geregeld, zulks was ook het geval bij het advies. De kwitantie werd door hem keurig geteekend met den naam van Visser. In goed vertrou wen en niet in overeenstemming met de in structies werd het bedrag aan verdachte uit betaald. Indien men scherper had toegezien, was verdachte misschien nimmer op het zondaarsbankje gekomen. Het spelletje werd gespeeld op geraffineerde manier, door een staatsambtenaar, het was meer dan schandalig, vond de officier De eerlijk heid van het staatsbedrijf liep hier gevaar en daar moet streng voor worden gewaakt Het was ongehoord dat een staatsambtenaar 4 1 C m- a /-i arl Vervolgens kwam aan de orde het belang-1 ongestoord kans had gezien er in 8 maanden rijke voorstel inzake overdracht van het ge- een bedrag van 2500 door te lappen, meentelijk electriciteitsbedrijf aan de pro- Gevorderd 1 jaar en 6 maanden, vincie. Gelet op den ernst van het feit, requireerde Tusschen het gemeentebestuur en de direc- de officier in deze zaak zeer eenzijdig was op tie van het P.E.N. hebben verschillende be- I gevangenisstraf. sprekingen plaats gehad inzake overneming Mr. Prins was de meening toegedaan, dat van het gem. electriciteitsbedrijf door de pro- de officier in deze zak zeer eenzudig was op- De zeekrijgsraad werd gepresideerd door den luitenant-kolonel der mariniers C. J. O. Dorren, als fiscaal trad op de officier van administratie der eerste klasse mr. G. H. van Driel. Als verdediger trad op de offi cier van administratie der tweede klasse S. D. Duyverman Vóór den aanvang van de zitting hield de president een redevoering, waarin hij zeide, dat met deze zitting een aanvang werd ge maakt met een massa-berechting, uniek in de annalen der zeemacht. Hij hoopte, dat de rechtspraak van den krijgsraad een sanee- renden invloed zou oefenen, hetgeen in deze tijden van het grootste belang moest wor den geacht. Zich richtend tot den fiscaal wees de president op diens groote verant woordelijkheid. Hij sprak de hoop uit, dat de krijgsraad zou kunnen steunen op een ge degen requisitoir. Zich wendend tot de leden van den krijgsraad wees spreker er op, dat van hun beslissingen zeer veel afhing. De zaken zijn te splitsen in twee hoofd groepen: lo. zaken betrekking hebbend op do massa-ongehoorzaamheid; 2o. zaken betrekking hebbend op de mui terij. De zaken hebben een emstigen en een tragische kant, ernstig voor de marine, tragisch voor de schuldigen. In zijn requisitoir belichte de fiscaal het aandeel van elk der beklaagden,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9