M f' HIER!! Dat is RECHTS JijdscAciftm Jbheepstiiduiqm 5i£iwtUuws Parijsshe brieven Wekelijksch Overzicht van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Kon. Holl. Lloyd. HollandAmerika Lijn. JavaChinaJapan-lijn. Tjikarang, 11 April v. Soerabaja te Hong kong. Vijftig personen zouden den geheelen nacht ?an het werk blijven. Totdusver staat men «rijwef machteloos tegenover de vuurzee. Tot heden wordt er geen huis of boerderij tedreigd. Ondertusschen zijn vele hectaren prachtige bosschen een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekenu /ermoedelijk is deze te wijten aan het achte- oos wegwerpen van een brandende lucifer 01 'igaret. BRAND. Boerderij in vlammen opgegaan. Door onbekende oorzaak brak te Baexem (L.) brand uit in de boerderij van den hm P Peters. Door den hevigen wind stonden woning, schuur en stalhng we dra .n lichte- laaie De geheele inboedel alsmede eenig vee ging in de vlammen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. i DE SPOORWEGPLANNEN TE AMSTERDAM. In de gistermiddag gehouden zitting van 'den gemeenteraad van Amsterdam hebben B en W. medegedeeld, dat tusschen het ge meentebestuur van Amsterdam, de directie der Ned. Spoorwegen en het departement van waterstaat thans geheele overeenstem ming is bereikt, met betrekking tot de spoor wegplannen en de verkeersverbetering in 'Amsterdam-Oost. Burgemeester de Vlugt verklaarde, dat bij spoedige uitvoering der plannen vitale be langen voor Amsterdam zijn betrokken. Het wachten is thans nog op eer beslissing van den minister van financiën, jhr. mr. de Geer. EEN AANKOOP DOOR „NATUURMONUMENTEN". Het Hengstdal te Nijmegen. Naar de Tel. verneemt is de skte gepas seerd tusschen dr. J. H. Lydama a Nyeholt, den heer V. E. R. VerLoren van Thetr.aat en mej. E. H. A. Verloren van Themaat, waar bij het Hengstdal met irbegrip van de oude boerderijen en bosch aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten wordt over gedragen. Deze overdracht omvat de geheele vallei met hakhout enz. E>eze mooie streek zal dus voor verdere verwoesting van het natuur schoon gespaard blijven. VERKEERSONGEVALLEN. Kind overreden en gedood Gistermiddag is te Maassluis, vlak bij de ouderlijke woning, het vijfjarig dochtertje van den heer G. van Beest bij het spelen onder een vrachtauto geraakt. Het wiel ging over het hoofd van het kind, dat op slag dood was. De politie stelt een onderzoek in. Niet uitgekeken. i Gistermiddag werd te Apeldoorn op den Arnhemscheweg ter hoogte van de Woeste- hoeve het 7-jarig dochtertje van den heer D. J. Hulsbergen door een auto gegrepen en op slag gedood. Volgens ooggetuigen stak het kind plotseling zonder uit te kijken, dep weg over. 3Ü EEN NIET TOEGELATEN RADIOREDE. De „woorden van vredevan den heer Kleerekooper. De regeering deelt in antwoord op schrif telijke vragen van mr. J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, mede, dat inderdaad aan den heer A. B. Kleerekoper verboden werd op Zaterdagavond 11 Maart de vol gende zinsnede voor de radio uit te spreken: „en op den voorgrond staat en blijft staan onze strijd tegen de wapenen der barbaren, om het even of zij gekeerd worden tegen de kinderen van een ander voik, of dat de zonen van één volk ze richten tegen elkaar, wat zoo mogelijk nog afschuwelijker is", op welke zinsnede de heer Kleerekoper liet vol gen de volgende woorden: „dat niet met ge weld en niet met kracht, maar door den geest alleen het heil van een volk kan wor den bepaald"? Opgemerkt zij, dat op de zinsnede in de rede van den heer Kleerekoper, waartegen de Radio-Omroep controle-commissie be zwaar maakte, volgde: „Wij zullen vasthou den tot het uiterste aan het woord, dat Israëk profeet voor alle eeuwen heeft ge sproken, dat niet met geweld en niet met kiacht, maar door den geest alleen het heil van een volk kan worden bepaald". Het bezwaar vond zijn oorzaak in de om standigheid, dat de zinsnede werd geacht gevaar te kunen opleveren voor de openbare orde, indien een volkomen wettig gebruik van de gewapende macht tegenover de bur gers van het eigen land voorgesteld wordt h F^ruik van wapenen der barbaren Nadat de commissie haar bezwaren tegen v aZd8*C(k ^ad kenbaar gemaakt, vroeg de 1 5 voor verboden gedeelte in de plaats te mogen stellen: „En op den voor grond staat en blijft staan onze strijd voor ontwapening". bezwaarbij de commissie geen Uit een en ander volgt, dat niet werd ver boden woorden van vrede voor de radio te anten, doch dat het bezwaar uitsluitend be trof de wijze, waarop zulks geschiedde. WEES VOORZICHTIG MET VUUR IN BOSCH EN HEIDE. Vooral op de Paaschdagen. De Paaschdagen, vooral de tweede Paaschdag, zijn voor velen een uitgezochte gelegenheid om naar buiten te trekken en te genieten van bosch en heide. De teoenwoor dig zoo talrijke verkeersmiddelen stellen wel haast een ieder in de gelegenheid onze bosch- rijke streken te bezoeken, ten einde daar rust en verpoozing te vinden. De boschbezitter echter ziet de Paasch dagen met angst en vreeze naderen, doordat juist in die dagen het gevaar voor het ont staan van bosch- en heidebrand zeer groot kan zijn Verleden jaar hebben in ons land op Goe den Vrijdag, den daarop volgenden Zater dag en den eersten en tweeden Paaschdag niet minder dan 132 branden gewoed Daar door werden 929 H.A. bosch en heide ver woest en is een schade aangericht van ruim 24.000. Veel natuurschoon is toen verloren gegaan. Veel branden ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur, zooals het achteloos wegwerpen van brandende lucifers, eindjes sigaar, maar bovenal van eindjes cigaTet, die, nadat zij zijn weggeworpen, geheel op branden. Vooral de stedeling is zich veelal niet er van bewust, dat het rooken in bosch en heide gedurende den brandgevaarlijken tijd groot gevaar kan opleveren. Alles is in het vroege voorjaar in de bos schen nog dor en droog en zelfs na regen- rijke dagen kan een enkele droge dag met krachtigen wind het gevaar voor brand doen terugkeeren. Laat ieder op de komende Paaschdagen uiterst voorzichtig zijn met vuur in bosch en heide! De aandacht zij erop gevestigd, dat tegen woordig in verschillende gemeenten verorde ningen bestaan, waarbij het rooken in bosch en heide gedurende het brandgevaarlijke jaargetijde is verboden. Helpt allen mede, bosch- en heidebranden te voorkomen. INVOER VAN VETHOUDENDE GENOTMIDDELEN. Na 17 April een vervoervergunning noodig. Met ingang van 18 April a s. zal voor den invoer van alie met vet verwerkte artike len, zooals koek, koekjes, biscuits, bonbons, caramels, toffees, beschuitgelei, beschuit- honig, wittebroodscreme, honingzoet, enz. een vervoervergunning van de Crisiszuivel- centrale vereischt zijn. Deze vervoervergunningen moeten worden aangevraagd door middel van een door de Crisiszuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, kosteloos te verstrekken aanvraagformulier. Voor den uitvoer van bovengenoemde arti kelen is een certificaat van uitvoer vereischt, waarop de in het binnenland betaalde hef fing kan worden gerestitueerd aan door de crisiszuivelcentrale erkende bedrijven, welke aan de door genoemde centrale gestelde eischen hebben voldaan. Deze certificaten moeten worden aange vraagd door middel van een door de crisis zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, kosteloos te verstrekken aan vraagformulier. De crisiszuivelcentrale zendt op aanvraag aan belanghebbenden een circulaire betref fende den export en import van met vet ver werkte artikelen. in KORTE BERICHTEN. Voor Maatschapjielijk Hulpbetoon Arnhem was voor 1932 geraamd een uitgaaf van 980.000, later verhoogd tot 1130.000. Thans blijkt dat de uitgaven nog 168.000 meer hebben bedragen. Voor 1933 is ge raamd 1.146.000, maar dat zal wel te laag blijken. De zomer gaat beginnen, want men kan tah lëhte eigenlijk al niet meer spreken bij dit warme weer, en lente en zomer beide maken van Parijs iets heel aparts, een nieu we stad voor wie het alleen in het winter seizoen kent. En zelfs een nieuwe lichtstad, want dit is een beteekenis van de naam Ville Lumière waaraan men niet zoo vaak denkt maar die toch nu heel duidelijk wordt: het licht van de zon maakt alles mooi en de par ken, de bruggen, de rivier, de café's hebben alle deel aan het aspect dat Parijs in het vroege voorjaar als iets onvergetelijks in ons geheugen prent. Laten diegenen dat eens be denken die Parijs alleen de lichtstad noemen omdat zij geleerd hebben dat het de plaats van vreugde en jolijt bij uitstek is! Nog al tijd is Parijs „het vroolijke Parijs", waar men alles vindt en waar men zoo mogelijk zijn eerste vacantie gaat doorbrengen om dat men anders van het buitenland niets ge zien heeft. De ernstiger aangelegden denken misschien eerder aan Parijs als de broed plaats van het genie, het centrum van intel lectueel Europa, de arena der schoone geesten en zelfs de smeltkroes der volkeren; het „licht" van de „Ville Lumière" wordt voor hen onmiddellijk met een hooger licht vereen zelvigd; terwijl de nuchter aangelegden al leen maar denken dat het een stad is waar misschien misschien, want Londen en Berlijn zijn er ook nog! de meeste lichtre clames bij nacht aangaan: die Parijs zien als één eindelooze Place de ia Concorde, met obelisk en fontein en, badend in een kunst matige maar daarom niet minder heerlijke maneschijn. Al deze menschen hebben min of meer ge lijk natuurlijk, want de traditie berust nooit op losse schroeven en het is goed en nuttig, dat de traditie onvermoeibaar telkens weer bevestigd wordt. Al de mooie dingen die een mensch zien kan. en als hij ze gezien heeft, nog eens zien wal, en die zijn kinderen la ter op hun beurt weer willen zien en moeten zien: Carmen en Faust in de Groote Opera, het graf van Napoleon, de Eiffeltoren (men zegt dat er ter gelegenheid van een tentoon stelling een tweede toren in het verschiet is, en nog veel hooger); en later, eeuwen lang wellicht, de altijd brandende vlam onder den Are de Triomphe, dit alles heeft Parijs nog, en als een wereldrevolutie niet alles omver zal werpen om ook van Parijs iets anders te maken dan het altijd was, dan kan het nog generaties lang zoo blijven. En toch denkt nu niemand meer aan het Parijs waar de wolven 's winters nog kwamen en dat wij uit de middeleeuwsche litteratuur kennen, of aan den tijd toen het Louvre een gloednieuw ge bouw was, waarnaar de Parijzenaars van toen keken met dezelfde gevoelens waarmee zij nu een straat in Auteuil zien door den modernen architect Mal Iet-Stevens gebouwd, die er zelf in woonde en naar wien de straat ook genoemd is. Maar voor de meesten blijft Parijs ondanks alle nieuwe snufjes en wisse lingen het Parijs van de negentiende eeuw, van den rustig genietenden tijd na den FranschDuitschen oorlog; van de volle theaters; de helverlichte winkels, de van menschen wriemelende boulevards en de rit ten van het eene eind van de stad naar het andere, waarbij de taxi de verdwenen fiacre wel vervangen heeft, maar eigenlijk toch niets is veranderd. De Parijzenaar heeft zijn snorren afgeschoren, en de Parisiennes heb ben zich naar de mode korter en sportiever gekleed, maar de Fransche, neen, de Parij- sche geest blijft immer dezelfde; frivool en practisch tegelijk, en daaronder levenswijs; de goede Parijzenaar blijft een filosoof onder zijn vlotte manieren. De oorlog is gekomen en heeft sporen na gelaten en 's avonds bij de oevers van de Seine, als men in het donkere water kijkt, en denkt aan wat er onder de bruggen huist, in de rustiger buurten van het Quartier Latin waar zooveel arme studenten zich moedig met allerlei karweitjes in het leven houden om de Sorbonne te bezoeken (om van de si nistere en vaak gevaarlijke buurten niet te spreken), geeft men zich rekenschap van al het misdadige en lijdende dat deze stad heeft,, van alles wat niet Ville Lumière is. Maar nu is Parijs vol van leven en intieme huiselijke opgewektheid. Met de zon in de ruiten, die eindeloos rij aan rij flonkeren, krij gen de grijze, nu eens statige dan weer brok kelige gevels (die vaak vlak bij elkaar in het zelfde hoekje stad te zien zijn, wat een van de schilderachtige bekoringen van Parijs is) ook in de morgenuren reeds een eigen gloed en pracht, en ieder stukje straat trekt onze aandacht: boekenstalletjes, bloemenkraamp- jes en kleurige vruchtenkarren, het kleinste café en de groote terrassen waar iedereen al zonder mantel of met de jas los om de schou ders geslagen achter een apéritif zit, en ge lukkig weer iets minder druk over een ko menden oorlog praat dan een paar weken geleden. Al genietend wil de wantrouwige Parijzenaar toch niet gelooven, dat de zon er morgen weer zal zijn, en vandaar dat ieder zich haast om te wandelen of op het trot toir te zitten, en als het een dag langer voor jaar blijft, wordt men er daarom den vol genden dag hét cafétafeltje niet ontrouw om. FONDSEN, N.-.W-S f 1000 1932 H 4)4 obl Nederl. 1000 '17 4 idem 1000 '31 6 O -Ind 1000 22 A 6 idem 100 23 5X idem 1000 '21D 5 idem 1000 '17 4)4 idem 1000 '30 11 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand Bank Ned. Handel Mij. Cert. v. 1000, Alg. Kunstzijde Unie v Berkel's Patent. Calvé Delft Cert. Küchenm Acc Nederl Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Betb. Steel Cities Service 4 i Studebaker U. S. Steel U. S. Leather i Cult. Mij Vorstenl. Handelsver A'dam i Javasche Cult. t Algem. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr gew- Koninklijke 1000' Shell Union A'dam Rubber Serbadjadi Holl Am. lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv Unie t Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust Senembah South Pacific Union Pacific Prolongatie 'Ex-dividend. 8 April 10 April 11 April 12 April 13 April 14 April 101 100»% 10l«/s 101} 9918/ 991% 98 »/8 98} 717:» 71'% 97 97* 581/s 98 923/s 92} 59 51 50* 59 28 27} 14* 15 47 45 lU/l6 1!% 109} 109} 226 229 108* 109* 36} 85* 75/i« 71 157i6 16% 2* 2% 27:6 2»/-« 29'% 30»% 31 3} 39 40 1787! 178* 123* 123* 121 121 11* 11} 106} 107* 123* 123? 141* 142»% 418/i6 4} 54} 55 16} 16} 2* 30* 48 48* 4-» 50 116* 119 104} 107* 116* 119 13* '47,6 63* 657^ 1 1 1001%; 101* 59»% 58% 71 9t8/lO 98} 92 61* 511 60} 28} 16 49 2* U3i 223' 113f 861 8i lb'/l6 2# 33% 4Vio 41 180} 126» 122} 14 109 128f 145 5} 59} 17} 31* 49} 52 124} 112 13} 125 69* 1 100»% 1019/16 1U0 9b7l6 717/i6 98} 9t> 91»/! 6o* 501/4 59} 27} 15* 49} 1% 114} 217 113 85* 8»/ic 17»% 2% 32% 4Vio il 174* 124} 122»/, 11*/! 108 125* 143* 5Vlfi 58% H* 32* 48 123 110} 14 172* 14 67} 1 ioo»% 101} 99% 98} ™l.16 ^/lO 98* 92} 59* 52 60 28 16* 49} 1% 113} 216 113} 84* 8% 4C% 177 124 120* 144 57l6 59* 17* 48* 121* 111 121* 14* 66 1 Want de Parijzenaar gaat over het alge- me naar het café, óf omdat het bij de groote afstanden een gemakkelijker plaats voor af spraken is dan bij hem thuis, óf om de gezel ligheid, en maar betrekkelijk zelden om het plezier van te consumeeren. Dat verwacht ook niemand van hem, men kan in een Pa- rijsch café uren achter een „café crème" zit ten kijken en zitten praten, als het niet meer over zaken is, dan over den menschen die men kent, en als men een rechtgeaard Parij zenaar is, of bezig is het te worden, verzuimt men desnoods deze twee onderwerpen, maar niet de politiek. Men weet hier op het oogen- blik precies dat Hitier een .,strooman" is, al zou men misschien niet direct weten te zeg gen van wie, men wist twee dagen na de groote gebeurtenis even precies hoe het ge bouw van den Reichstag in brand gestoken werd, en of men van meening is dat er spoe dig oorlog zal komen of dat dit juist niet mo gelijk is, „omdat oorlogen immers geld kos ten en niemand geld heeft in dezen tijd", men weet het altijd geestdriftig en precies. De kunst van het snelle, preciese en levendige praten is door de botsing van stroomen vreemdelingen hier niet bedorven of veran derd, integendeel, de vreemdelingen die zich hief- op de been willen houden, leeren spoe dig genoeg praten als volwassen Parijze naars. Als het buitenlandsche accent zich niet altijd verdringen laat, de gloed en de manier zijn meestal voldoende om te worden aanvaard, zelfs door den Parijzenaar die géén accent heeft, d.w.z. geen ander dan dat sterk herkenbaar van Parijs Maar op het oogenblik kijkt men met even groot welbehagen als men praat: de zon en de lucht zijn werkelijk te mooi; de Parijsche lucht bij zomerweer is onvergelijkbaar, iets van een zoo doorschijnend en welwillend blauw, dat men het in Italië en elders mis schien wel eens mooier, maar nooit precies zóó ziet. Déze lucht valt op, houdt den blik vast, omdat zij soms maanden lang zich niet één uur zoo vertoont, en als zij er dan is, bo ven het Louvre b.v. is het net of zij zich heel speciaal bij de roemrijke stad heeft aange past. En soms, als men van buiten komt, speelt de verbeelding ons parten; er zijn oogenblikken dat men, van Meudon af b.v. op Parijs ziend met de zon schuin en scherp in de stad vallend, als de gevels kantig uit komen, door hun eigen schaduw in relief ge bracht, tegen de lucht wolkjes bespeurt, zoo knap gegroepeerd, dat zij de beschaduwde toppen van bergen lijken, en dat men gauw naar de Eiffeltoren moet kijken om niet toe te geven aan het gezichtsbedrog en niet te den ken aan een Oostersche stad, met haar voor naamste hoogte de minaret van de Sacré- Coeur. POTOMAK. 23 Dat zoudt U zoo'n fietser of automo bilist wel willen toeschreeuwen, als hij zonder noodzaak op het midden of links van den weg rijdt. Geeft het goede voorbeeld: Houdt rechtsl De Tooneelspiegel. Het Aprilnummer van „De Tooneelspie gel" opent met een nieuwe rubriek „Maand- spiegel" door R. E. Flex. Eduard Veterman richt in „Aan de Snobs" een ernstig woord tot het snobbistische tooneelpubliek. Jan R. Th. Campert laat in zijn „Aanteekeningen" verschillende onderwerpen de revue passee- ren. Het nummer bevat verder beschouwin gen van mr. H. M. Merkelbach over „Too- neelspelers die mij bijbleven". Edmond Vis ser heeft het in zijn Amsterdamsche Tooneel- echo's over de tooneelstukken „In den nacht van 17 April" en „Eindexamen". J. Greshoff behandelt het „Tooneel in Vlaanderen". C. F. van Dam geeft in zijn „Uitdeelingslijst" gees tige en rake opmerkingen over tooneelisten en tooneel toestanden. Men vindt tenslotte een uitgebreide rubriek „Tooneelverbond" (door H. Tersteeg, E. L. Madsen—Scholte, Ko van Dijk, Mies Elout en Edw. Katan) en Dilet- tantentooneel, zoomede talrijke foto's, die het blad een fleurig aanzien geven. W eest voorzichtig met vuur in bosch en heide SlOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland. Tanimbar, uitreis, 13 April v. Suez. Poelau Laut, 13 April v. Java 1. v. Londen te Amsterdam. Eon. Ned. Stoomb, Maatschappij. Aurora, 12 April v. Genua n. Livorno. Bennekom, 12 April v. Hamburg n. Antw. Berenice, 13 April v. A'dam te Rott. Jason, uitreis, 11 April y. Mejillones n. Mol- lendo. Mars, 12 April v. Lissabon n. A'dam. Pluto, 12 April v. Salonica n. Kimassi. Venus, 12 April v. Susak n Durigat. Vulcanus, 12 April v. Barcelona te Genua. Agamemnon, 15 April v. m. 8 u. te IJmuiden verw Ajax, 13 April v. Kopenhagen te Aalborg. Flora, 12 April v. W.-Indië te New-York. Ganmedes, 13 April v. Bourgas te Varno. Hermes, 13 April v. Gibraltar n. Rott. Merope, 13 April v. Oran te Palermo. Nero, 13 April v. Vigo n. Amsterdam. Rhea, 13 April v. Huelva n. Amsterdam Stuyvesant. thuisreis, 13 April 3 u. te Ply- mouth verwacht. Titus, 13 April v. Patras n. Piraeus. Vesta, 13 April v. Vigo n. Lissabon. Barneveld, 13 April v. Chili 1. v. Liverpool te Amsterdam. Clio, 13 April v. Rott. n. A'dam. Orion, 13 April v. A'dam n Rotterdam. Orania, uitreis, 12 April n. m. 10 u. v« South ampton. Zaanland, thuisreis, 12 April v. Santos. Zeelandia, uitreis, 1 April v. Santos. Gaasterkerk, uitreis, 13 April te Fremantle. Bilderdijk. 13 April v. Rotterdam n. N.-York. Damsterdijk, 10 April v. Rott. te New-West- minster. Lochgoil, 13 April v. Vancouver 1. v. Londen te Rotterdam. Tjisaroea, 11 April v. Hongkong n. Muntok. HollandAfrika-Lijc. Nijkerk, thuisreis, 13 April te L. Marqués. Klipfontein 13 April v. Rott. te Hamburf. Rietfontein, uitr., 13 April te PortSaid. Holland—Britsch-Indië Lijn. Radja 13 April v. Amst. te Bremen. Holland—OostAziCLiJn. Arendskerk 13 April v. Amst. n. Hamburg Holland—West-Airika-Lijn. Amstel kerk, uitr., 12 April v. Dakar naar Freetown. Rotterdamsche Lloyd. Tosari 13 April v. Rott. n. Batavia. Baloeran 13 April v. Rott. te Batavia Indrapoera, uitr., 13 April te Marseille. Rotterdam—Znld-Amerika-Lljn. Alchiba, thuisr., 12 April v. Rio Janeiro. JavaNew York-Lijn. Siantar, Batavia n. New York, 11 April te Boston. City of Windsor, Java-N. York, 11 April v. Pt. Said. Palembang, Java n. New York, 13 April v. Port Said. Kon. Paketv. Maatschappij. Van Spilbergen 12 April v. Mombassa. Stoomvaart Mij. Oceaan. Ajax 12 April v. Rott. te Hamburg. Myrmidon 11 April v. Swansea n. Birken- head. Polyphemus, Batavia n. Amst., 13 April te Penang. Hector. Japan-Rott., 13 April te Marseille. Laeries, Java-Amst., 13 April v. Marseille. SilverJava Pacific-Lijn. Bengalen, Vancouver n. Calcutta; 12 April te Belawan. Bintang, Calcutta n. Portland (Ore), 10 April v. Singapore. TITANEN DER LUCHT. In de Cinema American gaat vanaf hedenavond de film „Titanen der lucht". Metra Goldwyn Mayer verstaat het ma ken van die soort films de Amerikaansche marine, de Amerikaansche brandweer, de Amerikaansche luchtvloot, en al wat Amc rika nog verder heeft aan goedgediscipli- neerde corpsen, zijn al meer dan eens opnet doek gebracht, maar telkens kijkt men op nieuw zijn oogen uit naar zulk een film, vooral als zij vervaardigd is op een schaal als „Titanen der lucht" en men niet alleen prachtig filmspel ziet van een Wallace Beery, maar ook adembenemende stunts van acrobaten in den stuurstoel, en tafreelen die men nog niet eerder zag, zooals het landen van het luchtschip Los Angeles aan boord van het geweldige marinevaartuig, dat een landings- en startplaats heeft voor bom bardementsvliegtuigen, en hangers voor honderden van deze angstwekkende in secten. Hoe het aan boord van dit vaartuig toe gaat, hoe Amerikaansche luchtmanoeuvres worden gehouden, hoe men projectielen naar beneden werpt, en afgedankte kruisers uit de verte stuk schiet, hoe de marinevliegers in het luchtruim om elkaar heen dartelen als speelsche muggen, dit alles en nog veel meer ziet men in deze film, waarbij de mo toren oorverdoovend ronken en de granaten gieren tot hooren en zien U vergaat. Onder het nog veel meer dan men te zien krijgt, moet men in de eerste plaats ver staan het spel van Wallace Beery, sergeant bij het vliegcorj». Men wordt niet moe naar Wallace Beerv te kijken. Over Titanen der lucht schrijft De Tele graaf nog: „Titanen der lucht" is een dier perfecte Amerikaansche vloot- en luchtkrachtfilms, die zooveel boeiender en spanneder zijn dan een rede over algemeene ontwapening en over het menschonteerende van den oorlog, want die hebben altijd dezelfde argumenten, terwijl de vloot voortdurend nieuwe snufjes heeft. De Amerikaansche film in dit genre is tachtig procent handiger dan de Duitsche zij laat geen grenadiers marcheeren, doch vertoont ons een gezellige cleane maat schappij van matrozen en officieren, waar de beste kameraadschap de disripline tem pert en men den vechtlustigen Windy, den altijd ruziemakenden „opper" in bescher ming neemt tegen de civiele politie. De beste schutter en de beste bommenwerjjer, die al honderdmaal gedegradeerd zou zijn, wan neer hij niet zoo'n beste onderofficier was. Hij knokt wel eens een der manschapjjen tegen den grond, doch in de Navy is dat niet zoo erg en zij onderhoudt deze esprit met matches tegen het leger. Tranen in de oogen hebben zij, wanneer de commandant tegen den grond smakt en een arm verliest De „opper", dat is Wallace Beery, de Ame rikaansche Heinrich George en om hem heen is de gansche geschiedenis gebouwd „Heil Divers" heeft de film in de Ameri kaansche versie en deze titel is juister in ver band met het karakter van het werk Doch zoo perfect, weet ge fantastisch van op name. En hoe heboen ze het gedaan vraagt men zich telkens af - - -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11