DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Engelsche Lagerhuis bijeen. No. 89 Vrijdag 14 April 1933 135e Jaargang Bxufrtij&sch Oveczicht Belangwekkende debatten over de verdrags bepalingen, de ontwapenings-kwestie en de besprekingen te Rome. De Joden in Duitschland. ^Buitenland DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND IVal vandaag de aandacht trekt 3eze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ïn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren een fel bewogen zitting gehouden over de verdragsherziening, het viermogendheden pact, liet bezoek van MacDonald aan Washington en den toestand der Joden in Duitschland. Het debat werd door den arbeidersafge vaardigde majoor Atlec geopend. Hij begon volgens een Reuter-bericht aan het Hbld., te verklaren, dat het Viermogendhedenpact hem verdacht voorkwam. De Labour-o^positie, zeide hij, is gekant tegen elk plan, volgens hetwelk de wereld zou worden geregeerd door de groote mo gendheden, terwijl de overige landen slechts zouden hebben te aanvaarden wat men hen zou voorleggen. De wereld mag de kleine mogendheden, zooals de Skandinavische lan den, dankbaar zijn, omdat cfeze over het al gemeen ten beteie opvatting tóonen van het geen goed voor de wereld is. Daarna kwam MacDonald aan het woord, die mededeelde dat hij slechts over Washing ton Z014 spreken, aan Sir John Simon de taak overlatend om op andere vragen te antwoor den. Voor zoover een herziening der verdra gen is overwogen betreft het een herziening ten bate van den vrede, die niet buiten den Volkenbond valt, maar juist in het kader ervan, door middri van zijn bemiddelings organen en zijn mecanisme. De kleine mo gendheden zullen evenveel recht van spreken hebben als de groote mogendheden wanneer het oogenblik zal zijn gekomen om deze her ziening te bestudeerc... Dit is van meet af aar, duidelijk gemaakt. De rede van MacDonald werd hier onder broken door de inededeeling dat de Konink lijke commissie de Koninklijke goedkeuring had gegeven aa.i het wetsontwerp inzake het Verbod van invoeren uit Rusland. in het vervolg zijner rede herinnerde Mac Donald aan de vertraging in de ontwikkeling van zaken, verooizaakt door den politieken toestand in de Ver. Staten. Hij zeide: Juni nadert snel en de beide regeeringen zijn over tuigd, zooals zij dit in November waren, dat met het oog op de besluiten, welke op 15 Juni zouden kunnen worden genomen, er een per soonlijk en openhartig onderzoek van den geheelen toestand dient plaats te vinden. MacDonald betoogde voorts dat de beta ling der schulden tusschen de naties belang rijke politieke consequenties heeft gehad en dat een schuldenregeling, welke voor de beide partijen aannemelijk zou zijn, een der gelukkigste oplossingen zou wezen, welke zich zou kunnen voordoen. Gedurende zijn verblijf te Washington zal er echter geen enkel voorloopig accoord worden gesloten. Hij heeft geen enkele be'ofte gekregen en er is geen schijn van waarheid in de geruchten, dat er reeds een accoord zou zijn aangegaan Roosevelts standpunt en het mijne over het algemeene doel der Economische wereldconfe rentie zijn identiek, aldus MacDonald. Ik zal trachten te bewerkstelligen dat de confe rentie binnenkort zal bijeenkomen. Ik geloof dat de conferentie geen enkel succes zal heb ben, tenzij een groot deel van de hinderpalen, die den internationalen handel in den weg zijn gelegd, ter zijde zullen zijn gesteld. Er bestaan nog andere arbeidssferen dan de economische, nl. de ontwapening, en het is de vraag welke medewerking de naties elkaar wederzijds te Genève kunnen verke nen. Wij kunnen niet onverschillig blijven tegenover bepaalde invloeden van vreesaan- jaging, die zich op het oogenblik in Europa doen gelden. Wij mogen niet toestaan dat zij onzen geleidelijken opmarsch naar de ontwa pening belemmeren. Het doel van mijn be zoek is de Ver. Staten te naderen niet door bondgenootschappen, maar met den geest en aan onze betrekkingen het karakter te ver kenen van samenwerking en hartelijkheid Indien ik dit kan bereiken, zal mijn missie met succes worden bekroond. Om deze zaak te vervullen, heb ik de opdracht aanvaard om naar Amerika te gaan, met den sterken wensch te slagen. Verklaring van Sir John Simon. Daarna kreeg Sir John Simon, de minister van Ipuitenlandsche zaken, het woord. Spre kende over zijn bezoek aan Rome, zeide hij, dat de conceptie van Mussolini's plan tot den wereldvrede zou bijdragen en dat er een factor van stabiliteit zou worden gevestigd indien er een accoord tusschen de vier voor naamste West-Europeesche mogendheden tot stand zou komen MacDonald en ik, aldus Sir John, hadden een tweede onderhoud met Mussolini. Wij verbonden ons tot njpts en hechtten aan geen enkel punt onze goedkeuring, doch legden er den nadruk op dat er in het document eenige punten waren, welke zouden kunnen worden overwogen. Simon gaf te verstaan dat er bin nenkort een Witboek over deze aangelegen heid zal worden gepubliceerd. Hij voegde er aan toe dat de in het Huis tot uiting gekomen ongerustheid gebaseerd is op misverstanden wat de beteekenis der samenwerking tusschen de vier groote mogendheden betreft. De be teekenis, welke de regeering aan deze samen- wreking heeft gegeven, is dat wij door middel eener wederzijdsche raadpleging de vorming zouden trachten te verhinderen van twee op positie-groepen, waarin de vier mogendheden tegenover elkaar zouden komen te staan Ge durende de besprekingen te Rome heeft Mac Donald er den nadruk op gelegd dat een of ander accoord tusschen de vier groote Wes- tersche mogendheden om samen te werken tot het verkrijgen van gunstige resultaten der Economische Wereldconferentie een kostbaar ding zou zijn. Tot het ontwapeningsvraagstuk komend, zeide Simon dat de interventie, onlangs, van MacDonald ter Ontwapeningsconferentie een hoopvolle gebeurtenis was. Met betrekking tot de herziening der ver dragen betoogde Simon dat er een groot ver schil bestaat tusschen het overleggen of men iets kan doen in samenwerking met de andere groote mogendheden, ten einde een geschikt werktuig te verkrijgen voor de revisie, en de kwestie of het een speciale grensafbakening betreft, waarover men het vroeger eens ge worden is. Nooit is er sprake geweest van een grens, hier of daar. Het is niet waar, zoo vervolgde Simon, dat de discussie te Rome eenige hegemonie der vier mogendheden beoogde, die haar wil aan andere volken zouden willen opleggen; het is niet waar dat wij over een grenswijziging in eenig deel van Europa hebben gesproken. Wat waar is, is dat wij met de Fransche, Duitsche en Italiaansche regeeringen hebben overlegd en nog overleggen of het wensche- lijk of mogelijk zou zijn een schriftelijke over eenkomst voor een lange periode tot stand te brengen. Deze overeenkomst zou tot twee dingen leiden: lo. wederzijdsche waarborgen voor samenwerking tot behoud van den vrede in Europa; 2o. het nagaan of het niet wenschelijk zou zijn dezelfde methoden toe te passen om bepaalde moeilijke problemen in Europa te behandelen, zooals het economi sche en ontwapeningsprobleem, de mogelijk heid van toekomstige verzoeken om herzie ning, alsmede om na te gaan hoe het terrein zou kunnen worden voorbereid ter toepas sing van art. 19 van het Pact. Simon verzekerde dat het niet in de bedoe ling der Britsche regeering ligt anderen lan den wijzigingen op te leggen zonder dat deze zelf volkomen aan alle discussies daarover hebben deelgenomen. Hij hoopte dat het Huis zal realiseeren dat het iets van beteekenis zou zijn indien men rp> Italië, Frankrijk en Duitschland een voot tal van jaren geldend accoord zou kunnen sluiten ter waarborging van den vrede. Immigratie Duitsche Joden in Palestina. Aangaande den terugslag in Engeland van de behandeling der Joden in Duitsch land, zeide Sir John, dat het een groote dwa ling zou zijn om zich te verbeelden dat deze terugslag zich zou beperken tot de leden der Joodsche gemeente of dat hij door dezen zou zijn teweeggebracht. Integendeel, hij is de spontane uiting van de gevoelens, welke elk een in Engeland heeft met betrekking tot het beginsel van ethnische tolerantie. Wat de kwestie van de toelating van Duit sche Joden in Palestina betreft, deelde Simon mede dat de Britsche Hooge Commissaris in Palestina vergunning heeft gegeven tot het bij vervroeging verstrekken van IOCO immi gratiecertificaten om te distribueeren onder de Joodsche arbeiders in Duitschland, geldig voor het aantal immigranten, die in de eerste helft van het op 1 April beginnend jaar wor den toegelaten. Hierna ging het Huis tot twaalf Mei uiteen. Goering en Von Papen ontvangen de Italiaansche pers. Goering en von Papen hebben de vertegen woordigers der Italiaansche pers ontvangen. veel aanoacht was besteed aan het vier mogendhedenpact. Von Papen sprak de hoop uit, dat men bij de besprekingen op het oor spronkelijke ontwerp van Mussolini zou te rugkomen. De Duitschers hechten zeer veel aan de revisiegedachte en Goering en von Papen zijn verheugd, dat zij te Rome een dergelijke geestesgesteldheid hebben aange troffen. Lit het artikel van Mussolini over de Kleine fcntente citeerde von Papen nog de volgende zinswending: „De revisiegedachte wint veld en het broze bolwerk van een pro tocol zal haar niet kunnen tegenhouden. Goering braent allereerst zijn dank voor de sympathieke houding der Italiaansche pers tegenover de gebeurtenissen in Duitsch land en voor de hartelijkheid, waarmede hij in Italië was ontvangen. Zijn bezoek draagt een officieel karakter en betreft de kwestie van het luchtverkeer tusschen Italië en Duitsch land. Doel van zijn reis was ook geweest, minister Balbo uit te noodigen, op zijn terug weg met het vliegeskader uit Amerika de gast der Duitsche regeering te willen zijn. &Hij was verheugd over het feit, dat deze uitnoo- diging was aanvaard. Bij de nauwe verwant schap, die bestaat tusschen nationaal-socia- lisme en fascisme, is het natuurlijk, dat het den Duitschen ministers een behoefte was, Mus solini te bezoeken. Zoowel Hitier als Goering zijn voorstanders van een nauwe samen werking tusschen de beide staten. De revo lutie der bruinhemden had niet kunnen plaats hebben zonder het Italiaansche voorbeeld, oat de wereld had geloond, hoe het commu nisme met succes kon worden bekroond. De eemge kracht in Duitschland, die op het oogenbhk handelt, is die der bruinhemden. In Duitschland, verklaarde Goering, heeft geen nationale, maar een nationaal-socialistische revolutie plaats gehad. Zij wenschten een nieuw Duitschland, evenals het fascisme dat in Italië hebben ge wensch t. Duitschland wil £ee" l^nd bedreigen, maar het eischt gelijke rechten. 1 Voor Hitier en voor mij, aldus besloot Goering zijn verklaring, zijn de goede be trekkingen tusschen Duitschland en Italië niet een diplomatieke kwestie, maar zij beant woorden aan een oprecht en innerlijk gevoel. Strenge maatregelen tegen kapitaalvlucht. Het rijksministerie van Financiën deelt mede, dat sedert de opheffing van de belas tingverordening van 1 Maart 1933 de belas tingopbrengst belangrijk gedaald is. Het be drag aan achterstallige belasting is overeen komstig toegenomen. Blijkbaar heerscht, nu de druk dezer verordening is weggevallen, in breede kringen de meening. dat belastingbe taling nu minder dringend is geworden en dat het mogelijk is de belastingbetaling uit te stellen. Deze opvatting is onjuist. Verschil lende belastingplichtigen hebben blijkbaar het voornemen ook uit politieke overwegingen, achter te blijven met de belastingbetaling en zich zoo mogelijk daaraan te onttrekken. Tegen een dergelijke houding moet uiterst streng worden opgetreden. De rijksregeering is vastbesloten, ook op belastinggebied her vormingen aan te brengen en de belastingen economisch dragelijk en sociaal rechtvaardig te regelen. Voorwaarde is echter, dat allen die hierbij betrokken zijn, naar hun vermogen hun belastingplicht nauwkeurig nakomen, ook voor zoover de bestaande belastingwet ten tot nader order blijven gelden. Om een verdere daling van de belastingopbrengst te verhinderen hebben de financieele autoriteiten de opdracht gekregen haar bizondere aan dacht te wijden aan de invordering. Waar de onmiddellijke invordering vooral bij econo misch zwakstaande belastingplichtigen bui tengewoon moeilijk is, zal ook in de toekomst uitstel worden verleend. Tegen kapitaalvlucht en belastingontduiking zal met onverbidde lijke strengheid worden opgetreden. Rijksverbond voor de Duitsche pers. Op de bijeenkomst van gedelegeerden van het Reichsverband der Deutschen Presse, welke op 30 April zal worden gehouden, zal dr. Dietrich. de leider van den rijkspersdienst der NSDAP voor het presidium worden can- didaat gesteld. 1000 M. voor opsporing ontvoerders van Georg. I>e partijcentrale der Duitsch Nationale Volks Partij heeft 1000 M. belooning uitge loofd voor de opsporing van de ontvoerders van den leider der Bismarck jeugdorganisatie, Georg uit Schoenebeck. GEVECHT MET STROOPERS IN DUITSCHLAND. Dinsdagochtend hebben twee pachters stroopers in de buurt van het slot Ringe'.s- bruch te Paderborn in Duitschland willen aanhouden. De stroopers vluchtten Een klopjacht werd ingezet. Een landjager en twee hulpagenten namen aan de achtervol ging deel. Een der pachters werd door de stroopers aangeschoten. Ook de landjager en de beide hulpagenten werden gewond Een Ueberfallcommando werd gerequireerd Ten slotte is men er in geslaagd een strooper te arresteeren, doch zijn drie mede plichtigen houden zich nog verborgen. Des middags hebben nog zestig militai ren aan de vervolging deelgenomen, doch de stroopers zijn nog buiten hun bereik. BRAND IN HET DORP ROSENTHAL. In het 100 inwoners tellende dorp Ro- senthal in Duitschland zijn Donderdag 4 woonhuizen, 5 schuren, talrijke opstallen en huisjes van daglooners in de asch gelegd. Een groot aantal stuks vee is een prooi der vlammen geworden. HET VICKERS-PROCES TE MOSKOU. Bekentenissen afgelegd en weer herroepen. MarDonald bekent opnieuw. Nadat gisterochtend de Engelsche onder daan MacDonald al zijn bekentenissen te genover de Gepoe had herroepen, werd gedu- c-nde korten tijd gepauzeerd. In antwoord op nadere vragen van den procureur-generaal, Winschinsky. betreffen de zijn werkzaamheden in de Sovjet-Unie, verklaarde MacDonald, dat zijn mededeeling, dat hij onschuldig zou zijn, slechts gedeelte lijk in overeenstemming is met de feiten. Hij bekent schuldig te zijn aan hoogverraad en spionnage ten gunste van Engeland. Deze nieuwe bekentenis van MacDonald heeft op het publiek een eigenaardige indruk ge maakt. Ook de stem van dezen beschuldigde heeft bij velen den indruk gemaakt, dat hij niet geheel en al met zijn gedachten bij de zaak is. Vervolgens werd Thornton verhoord. Vol gens de dagvaarding zou Thornton een vooraanstaande figuur zijn bij den Engel- schen geheimen dienst en door middel van zijn relaties in den Oeral geprobeerd hebben de Russische oorlogsindustrie schade te be rokkenen. Nader wordt nog gemeld omtrent het pro ces tegen de employés van de Metro-Vickers Company, dat gedurende de pauze MacDo nald in handen bleef van de Gepoe-bewa- king. Na de hervatting van de zitting bleek in zijn houding een verandering te zijn inge treden, die door allen werd opgemerkt. Toen hem daarop gevraagd werd, of hij de spion nage toegaf, antwoordde hij met zachte stem bevestigend, terwijl hij ook bekende opdrach ten te hebben gegeven voor het vernielen van machines e.d. Thornton bleef krachtig zijn vroegere bekentenissen bestrijden, die hij ver klaarde door er op te wijzen, dat de omge ving hem bang had gemaakt en hem beïn vloed had tot het afleggen van verklaringen, die hij. wenschte in te trekken. MacDonald daarentegen gaf alles toe, wat de officier van justitie van hem vroeg, doch was ten slotte vrijwel totaal uitgeput. De Engelschman Thornton ge hoord. De Engelschman Thornton verklaarde, dat de mededeeling, dat hij de electriciteitswer- ken te Slatoest wilde vernietigen, onjuist is. In de acte van beschuldiging worden hem voorts bedrijfsspionnage en omkooping van Russische vaklieden ten laste gelegd. Het O.M. vroeg Thornton, hoe deze er toe kwam den Russischen aangeklaagden Lobanow 5000 roebels en een bontjas te schenken. Thornton verklaarde dat niet hij de 5000 roe bels had gegeven, maar de Vickers Cy., we gens uitstekende prestaties. Wat de bontjas betreft, hij heeft die aan Lobanow voor 400 roebels verkocht. De mededeeling van zijn vriendin Koetoesow, dat hij den Engelschen inlichtingendienst te Moskou had geleid en geld had gekregen van den Engelschen con sul-generaal is volgens Thornton niet in over eenstemming met de feiten. Woordenwisseling tusschen Thornton en den openbaren aanklager. In het proces tegen de Britsche en Russi sche employés van de Metropolitan Vickers Cy. te Moskou ontstond, naar het Hbld. meldt, gisteren een woordenwisseling .tus schen Thornton en Woeisjinski, den openba ren aanklager. Thornton ontkende de be schuldiging van spionnage. Toen de rechter Thornton vroeg, waarom hij een valsche verklaring had afgelegd, antwoordde Thorn ton: „omdat ik mijn koelbloedigheid had ver loren; de ernstige beschuldigingen hadden groote indruk op mij gemaakt". „Wanneer vond ge uw koelbloedigheid terug?" vroeg de rechter. „Den avond van 4 April, toen ik was vrijgelaten", antwoordde Thornton. Herroeping van verklaringen. De sensatie, ontstaan gedurende het eerste gedeelte van het verhoor, door de categori sche verklaring van MacDonald, dat hij niet schuldig was, zoo meldt Reuter verder, herhaalde zich later, toen Thornton, de ver klaring herroepende, welke hij gedurende de instructie had afgelegd „onder moreelen druk en na een langdurig verhoor", betoog de, dat de leden van het personeel der Metro- Vickers zich niet ophielden met politieke of economische spionnage. Thornton ontkende, dat MacDonald hem geheime inlichtingen op militair gebied ver schafte. „Waarvoor", vroeg hij, „zou ik die aan MacDonald hebben gevraagd? Ik wist reeds alles daaromtrent, daar ik in de buurt Debatten in het Engelsche Lager huis. (Dag. Overzicht.) Het Vickers-proces in Ruslanl. (Buitenland.) De Engelsche luitenant &tewart veroordeeld tot 5 jaar tuchthuis straf. (Buitenland.) Groote brand in een stad in Li- thauen; '200 families dakloos. (Bui tenland.) 400 a 500 H.A. heide afgebrand onder Leende in Noordbrabant. Het vuur woedt nog voort. (Binnen land.) Koetsier en paard doodgereden op onbewaakten overweg te Hoeve laken. (Binnenland.) De aangekondigde staking bij de fabriek Twente gaat niet door. (Binnenland.) Gemeenteraad van Alkmaar. Zie verder laatste berichten. der plaatsen van strategisch belang had ge reisd". Simon in het Lagerhuis. Met het oog op den aard van de beschul digingen ingebracht tegen de zes Engelschen te Moskou heeft Sir John Simon in het La gerhuis een verklaring afgelegd Hij zeide, dat geen enkele der beschuldigden ooit di rect of indirect in verband had gestaan met den Engelschen inlichtingendienst. Geen van hen heeft ooit eenige informatie verstrekt. Geen van hen is ooit betaald óf heeft ooit de belofte van eenige belooning voor een derge lijke informatie ontvangen, óf gelden ontvan gen om inlichtingen te verkrijgen. Geen van hen heeft ooit eenige mededeeling ten behoe ve van onzen inlichtingendienst gedaan. Hetzelfde geldt voor de Metropolitan Vic kers Cy. Deze maatschappij heeft nooit in eenige relatie met onzen inlichtingendienst gestaan. Hieruit vblgt, dat iedere verdenking of toe speling door wie dan ook zonder eenig en grond is. SNEEUWSTORM IN NIEUW ENGELAND. Verschillende plaatsen onder dé sneeuw. Een hevige sneeuwstorm, een unicum voor dezen tijd van het jaar. heeft in een gedeelte van Nieuw Engeland gewoed en heeft een groote schade aangericht, wijl hij volkomen onverwacht was. Boston werd bedolven onder eenige meten sneeuw. Tal van dorpen en kleine plaatsen in de omgeving van Boston werden geheel van de buitenwereld afgesloten. LUITENANT STEWART VEROORDEELD TOT 5 JAREN TUCHTHUISSTRAF. De Engelsche luitenant Baillie Stewart, die beschuldigd werd van spionnage, is uit het leger verwijderd en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren. SMOKKELARIJ OP GROOTE SCHAAL. Een bende in het Saargebied gearresteerd. De smokkelarij is den laatsten tijd in het Saar-gebied ten zeerste toegenomen, zoodat de douanebeambten extra op hun hoede zijn. Dezer dagen zijn zij er in geslaagd, een be- stel-auto met smokkelwaren ter waarde van 50.000 francs in beslag te nemen en onge veer 25 leden van de smokkelaarsbende te arresteeren. Het aantal helpers en medeplichtingen van de bende schijnt in de honderden ie 'oopen. STAD BIJNA GEHEEL PLATGEBRAND. Ruim 200 families dakloos. In de in Noord-Lithauen (in het district Schaulen) gelegen stad Lygumai. is een froote brand uitgebroken. Van de 135 woon- uizen, voor het overgroote deel opgetrok ken uit hout, is bijna de helft in de asch gelegd. De brandweer uit Lygumai en alle om liggende plaatsen stond machteloos tegen over de vuurzee. Gevreesd wordt, dat de geheele plaats een prooi der vlammen zal worden, daar bijna alle huizen reeds door het vuur zijn aange tast. Daar ook de telefoon- en telegraaflijnen stoord zijn, komen berichten betreffende ■n brand slechts met groote vertraging binnen. De politie deelt nog mede. dat de brand te

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1