Qlkmaarsciie Courant. Gemeenteraad van Alkmaar. Jladionietuvs Seuilletan Stad en Omgeving. Honderd ff en dertigste laargang. VRIJDAG 14 APRIL Het mysterie van het diamanten kruis. 1933 10.— Voor Arb. in voordracht; No. 89 1 Zaterdag 15 Apeil. nl. Hilversum, 296 M. (Uitslu't®d VARA). 8.- Gramofoonplaten. 9.- Notenl™ kers o.l.v. D. Wws en framofoonp1 VPRO-morgenwijCiirg. 10.1b v D w/ns; VARA De lN,oteJ1 w yan CappllenDe Fliereflui- lere ol°v Hugo de Groot; E. Philipse, zang in Wiliv Derby, humorist. 12 - VARA- Klehiorkest o.l.v. P Duchant en gramofoon- 45—2.— Accordeon- en pianoreci- taf door Cor Steyn en Jan Vogel. 2.15 Gra mofoonplaten. 2.45 J. Mol: De groentehan delaar en zijn bedrijf. 3.— IJslandsche liede ren door Eggert Stefanssen. Aan den vleugel I Juveeren' Vogel. 3.30 VAR A-Balalaikaorkest o.l.v. he Jwan Powarjef. 4.— Orgelspel Joh. Jong. 4 30 Onthouders Radio-Comité. J. C. Ru gaart: Wat de krant ervan zegt4.45 Gramofoonplaten. 5.40 Boekbespreking A. M. de Jong. 6.Concert door een klein koor uit „De Stm des Volks", o.l.v A. Krelage Jr., J. Krelage, toespraak, A. Bouwmeester, voordracht en gramofoonplaten. 7.— S. S. Lantinga: Planmatige bodemproductie. 7.30 Zang door Oberkantor Jakob Sivowitsch m. m v. J. H. Eng'ander, piano. 8— Verkie zingredevoering. 8.30 „De Flierefluiters' 0 l.v. H. Eisler m. m. v. E. Busch, zang. 9.30 Voordracht door W. van Cappellen. 10.— Bonte Avond, m m. v. het VARA-Klein- orkest o.l.v. P. Duchant, de Notenkrakers o 1 v. D. Wins; Johan Jong, orgel en piano- begeliding. P Holman, conféienceen liedjes Ca. 10 30 Vaz Diac. Ca. 11 VARA-Varia 12.— Sluiting Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO) 8—9.15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 üodsd. halfuurtje. 12 15 Sextetconcrt. 2 Voor de jeugd. 2.30 Voor de kinderen. 4 Gramofoonplaten. 4.2C Causerie. 4.40 Gra- mofoonmuziek. 5.Orkestconcert. 5.30 Cau serie. 5.45 Vervolg concert. 6.20 Causerie 5 35 en 6.20 Gramofoonplaten. 7.20 Radio- Symphonie-orkest o.l.v. Kumps m m. v. Octave Dua, zang. 7.50 Radiotooneel. 8.25 Vervolg concert. 9.30 Concert door Max Alexys en zijn orfkest. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Passion" van G. F Handel. Solisten, koor en orkest o.l.v. Maximilian Albrecht. 8.50 Voordracht. 9.20 I en 10.05 Berichten. 10.20—11 20 Avondcon cert uit München o.l.v. Kloss. Voorstel tot vaststelling eener Monumentenverordening. Voorgesteld wordt, een verordening vast te stellen om het mogelijk te maken, dat historische gebouwen, ook van particulieren, oordeelkundig verbouwd worden. Mr Langeveld had lof voor het streven, om het stedelijk schoon te bewaren. Spr. wees op het werk van „Oud Alkmaar" en „Hendrik de Keyser" en VToeg zich af of er geen bezwaren waren tegen de verorde ning, waarin hij gemist heeft een streven ook de eigenaren en de hypotheekgevers te 6.40 Vervolg concert. 7.10 Causerie. 7.45 Verkiezingsredevoering. 8.15 Schlager- muziek, radiotooneel en declamatie. 11. Vaz Dias. 11.05 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9 50 Tijdsein, berichten. 10.0510 20 Le zing. 11.20 Orgelspe1 S. üus.ara. 12.20 CCommodre Grand orkest o.l.v. Muscant 1 20 Gramofoonplaten. 2.20 Harry Roy en zijn Band 3 05 „The Band of H. M. Gold- s'rems Guards" o.l.v. Luit. C. J. Windram 4.05 Orgelspel H. Ramsay. 4.35 Kinderuur 5 20 Brichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Welsh intermezzo. 6.25 Lezing. 6 50 Het Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 7.20 Vaudeville- programma 8.20 Berichten en lezing. 9.05 Fied Hartley .n zijn Novelty Kwartet. 9.50 Voordracht. 9 55—11 20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. Pari/s „Radio-Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert door het Om roeporkest. 5.50 Dansmuziek door het Om- rot porkest. 7.20 Cabaretprogramma. 8.05 Pianorecital door L. K; rtun. 8.50 Gramo foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—120 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 1.502 20 Gramofoonplaten. 2.504 50 Omroeporkest en solisten o.l.v. Reesen. 7.20 Paasch-pro- gramma m. m. v. vocale en instrumentale solisten o.l.v. Johan Hye—Knudsen. 9.50— 1020 Pianorecital door prof. R. Turczinsky Langenberg, 473 M. 6.25, 7.23, 1040 en 11.20 Gramofoonplaten. 12 20 Concert door het Klein-orkest m. m. v. solisten. 1.55 Gra mofoonplaten. 3.50 Concert door het Vincke- schulcher o.l.v. Dr. W. Kölsche, m. m. v so listen. 7.25 Stille-Zaterdagdienst m. m. v kerkkoor ol v. R. Czach, viooi en orgel. 8.35 Radiotooneel. 9 5511.20 Concert. Rome, 441 M. 8 05 Voorstelling uit een theater tsrussel508 en 338 M. 338 M11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Concert o.l.v. A Felleman. 2.20 Mattheuspassion van Bach Orkest, koor en solisten, o.a Jo Vincent en Willem Ravelli, o.l.v. L. de Vocht. 4.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 5.20 en 5.50 Gra mofoonplaten. 7.20 Omroeporkest o.l.v. Wal- pi 9 30 Dansmuziek uit St. Sauveur 10.50 Gramofoonplaten. 508 M.: 11.20 Concert o.l.v. A- Felleman. 12.30 Gramofoonplaten 4 20 Radio-Symphonieorkest o.l.v. J. Kumps. uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v. R. 25 „Vergeef mij. Dat had ik niet moeten vra gen. Maar ik ben heelemaal de kluts kwijt door deze zaak". ,T-aat mij u dan geruststellen, door U te verklaren, mijnheer, dat alles, wat u mij ver telt, een strikt geheim zal blijven, zoover dat in mijn macht ligt. Maar ik kan geen re geling treffen voor een misdaad, dus als U van plan bent, iets te onthullen, dat U in staat van beschuldiging zou stellen Spr. betoogde, dat vele minder goed gesi tueerden ook hypotheekhouders zijn. Het is een veilige belegging voor kapitaaltjes voor weduwen en weezen en spr. wilde dan ook voorkomen om door erkenning van een gebouw a's monument hypotheekbelangen te schaden. Hij herinnerde aan hetgeen in juri dische kringen er over gezegd is en bepleitte daarom opname van de mogelijkheid van schadeloosstelling. Wanneer men zegt: dat is te duur, dan ge bruikt men geen behoorlijk argument, want men mag niet aan een particulier opleggen, wat voor de gemeente te duur is. Volgens de vereeniging van hypotheek-di recteuren is er thans een onbevredigende toe stand. Sor. deed tenslotte het voorste' om het mo gelijk te maken, dat schade die geleden wordt, vergoed wordt Dit geeft gerustheid, dat bij het gemeentebestuur de be'angen van hypotheekhouders en kleine huiseigenaren vei'ig zijn. De heer Sietsma herinnerde aan een artikel in Gemeentebe'angen van de hand van den secretaris van Maastricht, den heer Mr. Kallen. Spr. oordeelde, dat de commissie zich te lichtvaardig naar andere gemeenten richtte Slechts 22 gemeenten hebben een dergelijke verordening. De meeste gemeenten achten het rechtsgevoel niet bevredigd bij het in- stel'en van een dergelijke verordening Men brengt daardoor geweldige schade aan particulieren. Aan den Kooltuin wilde men aanvanke lijk een bewoner ook tot een te dure verbou wing dwingen. Spr. oordeelde het van be lang, dat de raads'eden kennis namen van het opstel van Mr. Kallen. Spr. sloot zich aan bij het betoog van Mr. Langeveld en oordeelde het beter, dat deze aange'egenheid van rijkswege werd ge regeld. waarop hij wilde aansturen. Wil de raad de verordening dan dient het principe dat schadevergoeding kan worden gegeven erkend te worden. Liefst zag spr., dat de bijlage werd aan gehouden. De voorzitter wilde, als de raad schadevergoeding wenscht, het voorstel liever terugzenden aan de commissie voor strafver- ordering. In de redactie van mr. Langeveld is de mogelijkheid van schadevergoeding en de heer Sietsma wil altijd schadevergoeding. De heer Sietsma gaat verder en spr. maakte namens het college van B. en W. bezwaar tegen de wenschen van beiden, omdat het college van oordeel is, dat er dan een ge vaarlijke weg betreden zal worden. Wordt de mogelijkheid geopend dan wordt dit spoedig een recht op schadevergoeding. Spr. is het niet eens, dat schadevergoeding moet worden gegeven. Het geldt hier geen onteigening. De eigenaar blijft in het bezit van ae zaak, doch mag er alleen niet vrij willig over beschikken. Er is dus beperking van het eigendomsrecht, doch dit lijkt hem geen bezwaar. Spr. staat aan den kant van Utrechts burgemeester die de monumenten- verordening zonder schadevergoeding heeft verdedigd en deze oordeelde het een ver ouderde redeneering, dat de eigenaar van een zaak het meeste recht op de zaak heeft. In het B.W., dat een eeuw oud is, wordt het eigendomsrecht omschreven met de beper king, dat men er geen gebruik van maakt op een wijze in strijd met de wetten en verorde ningen. Bij onteigening wordt schadeloosstel ling voorgeschreven. De raad is bevoegd een wijk b.v. droog te leggen. Dit zou schade kunnen brengen aan lijke kosten te betalen", en de koopman haal de zijn portefeuille te voorschijn. De kolonel hield hem tegen. „Nog niet", zeide hij. „Ik kan geen salaris van U aannemen, voordat ik meer van Uw zaak afweet. Het zou kunnen zijn, dat ik U niet kan helpen. Vertel mij wat u wenscht. Ik hoop, dat u niet in ernstige moeilijkheden zit?" „Zeer ernstig voor mij!" „Dan hoop ik, dat ik U helpen kan. Wees zoo openhartig als U kunt. Hoe openharti ger u bent, hoe minder vragen ik U zal te stellen hebben. Begin maar!" „Nu dan, ik moet een kostbaar diamanten kruis hebben!" „Een diamanten kruis?" „Ja. Ik weet niet precies, hoeveel het waard is, maar ik geloof een klein fortuin!" „Is het U ontstolen?" „Neen. Ofschoon ik een winkel heb, waar een bepaalden huiseigenaar, doch niemand denkt er aan dan schadeloosstelling toe te kennen. Ook de hinderwet legt beperking op aan den eigendom. De winkelsluitingsveror dening en de bouwverordening brengen schade. Juist in een stad als Alkmaar eischt het stadsbelang gebiedend, dat wij iets doen voor het behoud van de aantrekkelijkheid der stad en wij mogen ons daarvan niet weerhou den, doordat enkelingen daardoor kans loo- pen op schade. Beiemmerd moet worden, dat voor wat ge.d meer een eigenaar in strijd met het ge meenschapsbelang kan handelen. Sor. hand haafde dan ook het voorstel en wees de voorgestelde wijziging af. Mej. C a r e 1 s verklaarde, dat de heer Sietsma niet namens de fractie had gespro ken. De heer Venneker gevoelde voor het voorstel van den heer Sietsma om de zaak nog eens in de comm. van de strafverorde ning te bespreken en steunde dit voorstel. De heer v. d. V a 11 verklaarde zich daar tegen. Spr. wil geen sympathie verklaren met hetgeen mr. Langeveld en de heer Sietsma naar voren brachten. De overheid moet hier een sterk woord spreken. Het algemeen be lang oordeelde spr. primair. Met den burgemeester was spr. het eens, dat wat we aan stadsschooh hebben, wij moeten behou den. Voorschriften moeten komen waardoor eigenaars weten, waraaan zij zich hebben te houden. Spr. wilde met den heer Venneker geen ombuiging in de richting van mr. Lan geveld. De heer K e ij s p e r wilde de zaak ook zien onder de moraaltheologie en steunde daarom het voorstel tot aanhou ding. Ook hij wilde de zaak nog eens in de commissie voor de strafverordening bekijken. Weth. Westerhof oordeelde, dat met het amendement van mr. Langeveld het paard van Troye wordt binnengehaald. Spr. waarschuwde daarvoor. Spr. wil geen zaken aanvaarden waarvan men de financieele gevolgen niet kan over zien. In de andere 20 gemeenten nam men de gedachte van mr. Langeveld niet in de ver ordening op. Beter geen verordening dan een verordening met een amendement als door mr. Langeveld voorgesteld. Spr. had geen bezwaar tot aanhouding, doch gaf in over weging de financieele gevolgen te overzien.' De heer Sietsma stelde voorop, dat hij het liefst een rijksregeling wil en daarom gaarne zou zien, dat B. en W. zich tot de vereeniging van Ned. Gemeenten wendden om het initiatief daarvoor te nemen De verordening moet nog gemaakt wor den en het art. uit het B.W. door den burge meester aangehaald is dus niet ter zake die nende. De boschwet kent wel schadeloosstel ling toe en z i. komt de monumentenverorde ning 't meest overeen met de boschwet. Ook de argumentatie van den heer v. d. Vall was niet steekhoudend en spr. bleef dan ook op aanhouding aandringen. De heer Vogelaar gevoelde in theorie voor het amendement van den heer Lange veld, doch in de praktijk zal het tot moei lijkheden aanleiding geven. De moeilijkheden als met de Krebhesteeg zullen naar voren komen. Een monumentenverordening met schade- vergoeding achtte spr. niet mogelijk. Omdat het niet op een maand aankomt, wilde spr. zich niet tegen aanhouding verzetten, doch hij wil zich dan houden aan de vraag: een verordening of geen verordening. Mr. Langeveld zou den voorzitter di rect een vonnis van Maastricht kunnen noe men om aan te toonen, dat het betoog van den voorzitter niet opging. Ook een K.B. leert dit. De zaak is buitengewoon ingewikkeld en juridisch moeilijk. Spr. achtte het goed, dat de zaak nog eens wordt aangehouden. Reeds is er een internationale vereeniging ontstaan om te ageeren tegen het voortdurend knabbe len aan het eigendomsrecht. Hier staan zeker moreele belangen op het spel. Spr. verklaarde zich bereid zijn stellingen voor de commissie te construeeren. Dat het een vorm van onteigening is hield spr. vast. Devoorzitter bleef dit laatste ontken nen, omdat er geen overdracht van eigendom plaats heeft. Wel gaat het over een beper king van den eigendom. Het vonnis door mr. Langeveld aangehaald was nog geen beslis sing van den Hoogen Raad. Spr. herinnerde er aan, dat de commissie ds verwierp wat mr. Langeveld voorstel reed de. Spr. oordeelde geen rede om spoed te ma ken. Wordt tot aanhouding besloten, vooruit dan maar, doch spr wenschte stemming.H Dit voorstel werd met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen de soc.-dem. en de beide wethouders v. Slingeerland en Klaver. Voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van de afd. Alkmaar van „Hocares" inzake verlaging van het lichttarief voor het hotel-, café- en restaurant-bedrijf. Hocares had 14 Jan. jj. voor haar bedrij ven een dragelijker lichttarief verzocht, doen B. en W de prijs voor een afname beneden 10.000 K.W.U. per jaar verzwijgende (in Alkmaar zullen weinige café's meer dan 10.000 K.W.U. afnemen) becijferen in een vergelijkend staatje van 11 plaatsen, dat in vier plaatsen de K.W.U. bij afname van 10.000 K.W.U. nog iets hooger is dan in Alkmaar. Ook zijn ze van oordeel, dat door toepassing van het vastrecht-tarief voor ho tels, café's en restaurants, de adressanten reeds een dragelijk tarief genieten. Aangezien de 300.000 winst niet gemist kunnen worden, stellen B. en W voor, om het verzoek af te wijzen. De heer Stoutjesdijk vroeg of alle 35 aanvragers voordeel hebben van dit tarief. Weth. B o n s e m a antwoordde bevesti gend. Wie er geen voordeel in zag nam het vastrecht niet. Oorspronkelijk was bij de in stelling van het vastrecht op deze menschen niet gerekend. Z.h.st. werd het voorstel aangenomen. Voorstel tot aankoop van een strookje grond naast het slachthuis. Voorgesteld wordt, van den Eendrachts- polder 900 M2 grond aan te koopen voor 50 cent per M2. Conform besloten. De raad ging hierop in comité. Na heropening stelde de voorzitter aan de orde het adres van den heer J. Smit over het gunnen van het muziekpark, dat voor kennis geving werd aangenomen. Hierna sluiting. ENGELSCHE BELANGSTELLING VOOR ONZE FOLKLORE. Het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen te Oosteibeek beijvert zich al een 10-tal jaren onoer leiding van den be kenden folklorist D. J. v. d. Ven en zijn echt- [enoote dr. E. v. d. Venten Rensel om de ingelsche volksdansen in ons land ingang te doen vinden. Den ingewijden is het bekend, dat reeds een zestal jaren op „de Meihof", de bijzon dere aardige hoeve van bet sympathieke echtpaar te Oosterbeek, cursussen in de Engelsche Countiy-dances worden gegeven. Öm de Meihofdans^rs is ook een Meihof. zangers-groep gevormd en deze cursussen trokken dermate te aandacht, dat ze thans ook te Amsterdam aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en in „Ons Huis" worden gegeven; te 's-Gravenhage in het Nederlandsch Lyceum; te Utrecht in het kas teel Reynauwen, te Assen in het kamp^erhuis van den V. C. J. B en te Hoenderloo op het kasteel Deelerwoud. Vele Meihofdansers werden tot voordan sers opgeleid met het gevolg, dat in tal van plaatsen reeds eigen clubs on'stonden. Het merkwaardige is dat in „de Meihof" de cur sussen zoowel door leideis van den V.C.J.B., „de Graal", als de „A. J. C." worden ge volgd. De belangstelling voor dit werk in ons land is dermate toegenomen, dat een eigen tijdschrift onder den titel „De Volksdans- mare" voor vrienden var. de Meihof in het licht verscheen, een keurig tijdschrift, waarin men op de hoogte wordt gehouden van de verschillende cursussen en bijzonderheden op dit gebied. De Paaschweek staat op de Meihof geheel in het teeken van de volksdansen. De belangstelling voor het werk van den heer en mevrouw v. d. Ven trok dermate de aandacht in Engeland, dat die week een 80 Engelsche cursisten naar Oosterbeek komen om door mevrouw v. d Ven dieper te worden ingewijd in de Engelsche volksdansen. De heer v. d- Ven heeft als folklorist gecon stateerd, dat ook in bepaalde streken van ons land de volksdans nog zuiver bewaard wordt. In samenwerking met de V. V V. Twente maakt hij dan ook Paasch-Zondag met de cursisten een folkloristische danstrekkerstocht naar het aloude Tubantia. waar een aan haar gewest verknochte bevolking op Paasch- Zondag overal openlijk getuigenis aflegt, dat „bie de hoogheden van 't joar van oals vaste gebruken heurt". Zaterdag voer Paschen komen de cursisten vooraf in Amsterdam tezamen, om vandaar in touring-cars naar Utrecht te vertrekken, waar in den Raadske'.der koffie wordt ge schonken. Van Utrecht wordt naar Hilversum gereden en onder leiding van architect Dudok het nieuwe raadhuis bezichtigd. Des avonds wordt in Oosterbeek jn een van de groote zalen een Fngelsch-Neder- lancisch volksdarubal gehouden. Paaschmorgen gaat het over Deventer, Nijverdal. Almelo en Oldenzaal naar Dene- kamp om het slepen van de Paaschtak door Denekampscne jongens en mannen in het bosch van Singraven bij te wonen, welk oud gebruik plaats heeft onder voortdurend ge- zang van oude Opstar dingsliederen. In Ootmarsura wordt een bezoek gebracht aan het vermaarde Paaschkamp met den ge weldigen houtstapel die des avond wordt ontstoken. Tusschen 5 en 6 uur beeft hier een omme gang plaats van een reusachtige merschen- keten. die ondei het voortdurend zingen van „Christus is opgestaan' en „Halleluia den blijden toon" zich kronkelt door de straten van het stedeke. Hieraau mag een ieder deel nemen. Deze ommegang „v'öggelen" ge naamd, is nauw verwant aan den joligen „Helston-Furrv-dance". Vandaar gaat het naar den hoogen Marke» loschen berg, waar men over het wijde Twenteland gelijktijdig wel 100 vuren ziet opflikkeren. Het is een indrukwekkend gezicht, wan neer de drommen menschen. die in bijna vol slagen duisternis 's avonds den berg opwan delen. na een kleine klauterpartii plotseling in het volle licht van het Paaschvuur staan. Wanneer het vuur in hevigheid begint af te nemen, komt de dorpsjeugd in actie. Bran dende stokken worden uit de „boake" ge- haa'd. met wat zand gedoofd en voor u weet wat er ge'>eurt is uw witte boord zwart geworden en is uw wang van kleur veranderd. Wanneer de Paaschvuren zoo goed als uit gebrand zijn, zullen door Markelosche boeren en boerinnen in de groote zaal van „Tante Mina" demonstraties worden gegeven van oude Markelosche boerendansen. Na afloop dezer dansen geven de Engel sche bezoekers eenige demonstraties van oud- Engelsche dansen zwaarddansen en derge lijke. Heel laat gaat het daarna weer naar Oosterbeek. Van uit Oosterbeek worden in den loop van de Paaschweek nog verschillende excursies georganiseerd. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan het jaarverslag dezer instelling ovef 1932 ontleenen wij het volgende: Er werden in 1932 twee algemeene leden vergaderingen gehouden. In de vergadering van 20 April werd goedkeuring gehecht aan het besluit, genomen in de Bestuursvergade ring van 9 Mcart, om toe te treden als lid tot den Bond van vereenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs. In de vergadering van 15 December wer den de aftredende leden Mevr. C. M. Eits- Nyenhuys en de Heer W. N. Francken her kozen als bestuursleden. Tot leden der Com missie voor het nazien der rekening en ver antwoording over 1932 werden gekozen de Heeren J. de Lange Joh.Czn., P. J. C. van Toornenburg en Mr. M Moens. Aan Mej. J. B. Nijland werd wegens hu welijk eervol ontslag verleend met ingang van 1 April. In haar plaats werd tijdelijk benoemd Mej. J. D. Dronkers aan wie met ingang van 1 September ook wegens huwelijk, eervol ontslag werd verleend. Voor de avondlessen werden tijdelijk be noemd de dames C. Kaskooper, K. W. Bruins en M. H. Buyze; de laatste als vo lontair. Door het opvoeren van het aantal leerlin gen per klas, was het onmogelijk een nieuwe klas van de opleiding voor Huishoudster te vormen, ook de Costuumopleiding verloor daardoor een klas. Het totaal-aantal leerlingen van de school is echter niet verminderd; in 1931 bedroeg dit 686, in 1932 bezochten 775 ietrlingen de school. Hierbij waren van de dagschool 236 leer lingen, waarvan 116 uit Alkmaar, uit Ber gen 19, uit Heiloo 16, uit Egmond aan Zee 13, en uit andere buitengemeenten 72. Het aantal leerlingen van de dagcursussen bedroeg 66, waarvan 16 uit Alkmaar en 50 uit buitengemeenten. De avondcursussen werden bezocht door 427 leerlingen, waarvan 296 uit Alkmaar en 131 uit buitengemeenten. Walton!" „Is dat een juwelier?" Hemel neen!" Maar excuseert U mij. La ten we tot de zaak komen. U durft dus Uw vriendin niet te vertellen, dat het diamanten kruis weg is?' „Zeker wel, zij weet het". „Waarover maakt U zich dan zoo bezorgd behawe dat u het graag terug wilt hebben? „Er zijn allerlei complicaties bij. Haar man „O zoo!" Er lag een wereld van beteekenis in dien uitroep. Aaron Grafton werd vuurrood en beet zich op de lippen. Kolonel Ashley zag zijn verlegenheid. „Kijk eens!" riep de oude detective uit, „dat had ik niet mogen zeggen! Maar wij de tectives zijn gewend aan allerlei soort com plicaties en meer dan eens hebben die betrek kir ----- „.ng op vrouwen. Het is mischien heel onbe- „Mij in staat \an beschuldiging stellen?" in diamanten sieraden worden verkocht, heb scheiden, maar ik weet, dat buitenstaanders „Ja, oi u op een andere manier ergens ben we niet zulke kostbare dingen. Dit kruis wel eens last kunnen veroorzaken vooral een heeft, manier in zou betrekken. Als u iets dergelijks op het hart hebt, vertel het mij dan maar niet want ik zou mij verplicht achten, gebruik te maken van wat ik wist. Maar als het zaak, is waarin U mijn raad noodia dan „Ik heb zeker raad noodig, kolonel! Ik heb dikwijls over U hooren spreken en heb meer dan een van uw gevallen gelezen. Toen ik dus in deze ik kan wel zeggen moeilijk heid geraakte, dacht ik opeens aan U. Ik hoop toch, dat ik het geluk heb, kolonel Ashley zelf te spreken, die, naar ik vernam, verlof had, of misschien plan had, verlof te nemen? Ik ben er op voorbereid, alle rede- behoorde aan een vriendin van mij. Zij had het om, toen wij samen een wandeling maakten, en nu, het ging stuk, en ik vroeg haar, het te mogen meenemen, om het te laten repareeren". „Daar is niets gecompliceerds of moei lijks in! Naar ik veronderstel, werd het kruis U ontstolen, terwijl het tijdelijk in Uw bezit was, en U wilt dit niet aan uw vrien din zeggen, omdat U bang is, dat zij U zal verdenken? Zulke dingen zijn meer voorge vallen. Hebt U de Maupassant's „Het dia manten halssnoer" wel eens gelezen?" „Neen". „Dan raad ik U aan, het te lezen. En ook echtgenooten. Ik vat het zoo op, dat U en de dame samen uit waren, zonder dat de echt genoot er iets van wist". „Ik hoop, dat hij er niets van wist, want hoe wei er, op mijn eere woord, niets ver- keerds was in ons samenzijn, zou hij dat niet gelooven." „Dat ben ik met u eens vooral als hij jaloersch is uitgevallen, zooals zoovele echt genooten. U verlangt dus, dat ik dat dia manten kruis, dat aan die getrouwde vrouw toebehoort, voor U terug zie te krijgen, zonder dat haar echtgenoot er iets van merkt?" „Juist!" „Waar was U, toen het U ontstolen werd?" „Het werd mij niet ontstolen, dat heb ik niet gezegd." „O, pardon! Dat had ik er uit begrepen Ga dan voort, en als U niet om mijn vragen geeft, kom dan spoedig tot de kern van de zaak". „Ik draai er misschien wat omheen maar ik zal mijn best doen, zoo openhartig te zijn als ik kan. Moet ik namen noemen? „Dat zou wel beter zijn, nu ik den Uwen al weet. Ik zal ze strikt geheim houden, nu ik mij overtuigd heb, dat U geen verkeerde beweegreden hebt gehad, hier te komen. Ga voort!" „Welnu dan, het diamanten kruis, dat ik weet niet hoeveel duizend dollars waard is, behoort aan mrs. Cynthia Larch, de vrouw van Langford Larch, die een groot hotel heeft in „Colchester! Ik ken die stad. Ga voort!" viel kolonel Ashley hem in de rede. „Ik ben daar geweest op mijn vischtochten", voegde hij er bij, daar zijn bezoeker wat vreemd keek. „O, dat wist ik niet! Nu, het was mrs. Larch's kruis. Het is een familie-erfstuk, geloof ik, hoewel velen denken, dat haar man het haar als huwelijksgeschenk gege ven heeft. Maar dat is niet zoo. Ik weet, dat Cynthia dat kruis al had, voordat zij trouwde". „Noemt U haar Cynthia?" „Ik ken haar al sinds wij beiden kinderen waren!" „Zoo, gaat u maar verder." „In werkelijkheid hielden wij van elkaar", vervolgde Grafton, „en waren wij verloofd. Maar de verloving werd door haar vader verbroken. Ik was toen nog een zwoegen de klerk, en dacht niet, dat ik het ooit zoo ver zou brengen als gebeurd is. Zij ook niet, denk ik, hoewel zij mij wilde hebben, zooals ik was. Maar haar familie maakte ruzie, en zij oefenden zoo'n dwang op haar uit, dat zij mij liet loopen en met Larch trouwde, die toen al rijk was, maar wiens maatschappelijke positie beneden de hare was". „Denk niet, dat ik U dit vertel uit jalou- zie", vervolgde Aaron Grafton ernstig. „Ik beimnde haar innig en oprecht. Dat doe ik nu nog, maar volkomen correct. Ik heb het haar niet gezegd, maar Hij zweeg een oogenblik. „Ik ging weg, nadat zij mij in den steek had gelaten", hervatte hij. „Ik kon het niet verdragen, dicht bij haar te zijn en haar te zien uitgaan met hem- Maar ik kwam terug. Ofschoon de oude wond nog niet geheeld was, trachtte ik, haar niets te laten merken. We werden weer vrienden eigenlijk hadden we nooit opgehouden, vrienden te zijn. Misschien heb ik dwaas gehandeld, maar den laatsten tijd heb ik haar heel dikwijls gezien. Ik voelde, dat haar huwelijksleven niet geluk kig was. Ik deed alle moeite er achter te kornet) en merkte, dat het inderdaad zoo was. Ik trachtte haar wat gelukkiger te maken, door met haar te praten. Een of twee keer ontmoetten wij elkander en wan delden wij samen in het bosch". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5