Alkmaarsctie Courant. JPtouiiiciaal Tlieuws Qemeenietaden 1 Honderd vflt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 14 APRIL WILLEM VAN ORANJE broek op langendijk. Wederom rugpijn. uitgeest. beverwijk. langendijk. 1933 No. 89 door Prof. Dr. H. T. COLENBRANDER. IV. 1577—1584. Op gezag van de kg*r ciïvSÏn Icaten waren tal van uitgeweid" 'vétandi. ïich w.l ^bt'tnlVe^mètoVanTe'in de waaglchaai stellen. Deze verklaart aan Don Jan s dat hij Calvinist is en als Calvi- Hij maakt zich tot tolk te gezanten. van een Noorden, dat in een zich katholiek verklarende generaliteit niet verkiest onder terblijkt. dat een aanzienlijke partij in het Zuiden de nationale vrijheid boven het uitsluitend recht van het katholieke geloof stelt. Oranje's tegenstanders, die de eerste unie van Brussel bewerkt hebben, hebben het volk niet meer in handen. Eerlang is de landvoogd de gevangene van burger vendels! hij ontsnapte maakt zich meester van het kasteel van Namen en vraagt Phi lips de Spaansche troepen terug. De burgerij dwingt de Staten, Oranje naar Brussel te noodigen, waar hij, onder haar gejubel, 23 September 1577 zijn intocht houdt. Aanvankelijk schijnt alles voor zijn invloed te buigen. De hertog van Aerschot, die een katholieke tegendemonstratie zoekt te organiseeren, wordt door partijgangers van den Prins gevangen genomen. De Prins zelf, onder den ouden titel van ruwaard, treedt aan het hoofd van het bestuur van Brabant. Matthias, in het land gehaald om Oranje te neutraliseeren, kan hij tot zijn speelpop maken. Zijn vertrouwde vrienden, Marnix, Liesvelt, worden gekozen in den Raad van State. De eerste unie van Brussel wordt door een tweede vervangen, die de Pacificatie in den zin der verdraagzaamheid interpreteert. De onderteekenaars verbin den zich, noch hen, die de katholieke kerk verlaten hebben, noch hen die haar getrouw zijn gebleven, geweld aan te doen, te belee digen of te benadeelen. Zal Oranje slagen in zijn groote levensdoel: Nederland te ver eenigen door er den geloofshaat aan banden te leggen? Het heeft niet mogen zijn: zijn gedachte is den tijd vooruit geweest. Noch de Calvi nisten, noch de Katholieken hebben haar aanvaard. Aan een tekort van den breidel, dien, in elk staatsverband, burgerzin, in stinct van politiek behoud, den godsdiensti- gen hartstochten dienen aan te leggen, aan een te slappen staatswil, is Oranje's genera liteit te gronde gegaan. Niet aan incompa tibliteit tusschen Waalsche en Dietsche be volkingselementen: men heeft toen tallooze Dietsche goede katholieken en èen groot aantal felle calvinisten van Waalsche af komst gekend. Toen de Pacificatie geteekend werd, be stond er in het Zuiden geen eigenlijk gezeg de protestantsche partij. Wie daartoe ii 1566 behoord had, was óf ter dood ge bracht, öf uitgeweken. Wel bestond er, onder de lagere klassen der tijdens den oor log met het Noorden in haar welvaart sterk getroffen steden, een „patriotsche" partij die Oranje's komst met terugkeer der wel vaart vereenzelvigde. In 1576, om de bij eenroeping van Staten-Generaal, in 1577 om de uitnoodiging aan Oranje door te drij ven, had zij zich tegenover haar tegenstan ders: adel, patriciaat en geestelijkheid, in een revolutionnaire houding moeten plaat sen. Zij had een natuurlijke behoefte aan energieke leiding en vond deze gereedelijk bij de terugstroomende Calvinistische bal lingen, anti-Spaansch bij uitstek. De Calvi nisten werden er door versterkt in den waon, dat zij in het Zuiden alles konden wagen Toen, om te verhinderen dat Aerschot hem- zelven gevangen nam. Oranje dien mededin ger door Calvinistische werktuigen te Gent in de boeien had moeten laten slaan, hadden die handlangers tegelijk de geheele, trouw- katholieke burgeraristocratie van Gent van het kussen gestooten. De regeeringsvorm dei- stad'was voortaan de demagogische dicta tuur. Weldra is, in strijd met de Pacificatie, een Calvinistische gemeente georganiseerd. De nieuwe magistraat begint met de preek toe te staan, maar weldra zet zij den twee den, noodlottigen stap en verbiedt de mis Men dringt de kerken binnen, ontdoet ze van kruisen en beelden, maakt ze met de wit kwast tot den Calvinistischen eeredienst ge schikt. De meerderheid laat, uit papen- en Spanjolenhaat. de minderheid begaan. Zij volgt haar zelfs (want de geheele burgerij is gemilitariseerd) op expedities naar buiten Met wapengeweld worden achtereenvolgens Kcrtrijk, Hulst, Brugge, leper, Aalst, Eecloo, Dendermonde, Deinze, Oudenaarde, Meenen gecalviniseerd. Een nieuwe orde op den eere dienst te stellen, is, wettelijk, aan de Staten Generaal voorbehouden, feitelijk wordt zi] hier door een der belanghebbende partijen ingevoerd op revolutionnaire wijze. Zóó was het indertijd in het Noorden ook geschied; maar V laanderen lag niet in het Noorden Er schuilden hier heel wat meer tegenwer kende krachten Het behoud der generaliteit was er aan gelegen, dat een religievrede, door de Staten-Generaal op te leggen het verloop kwam stuiten. Oranje heeft er het ontwerp toe ingediend dat bij de katholieke meerderheid een soort excuus maakt voor het drieste optreden der Gentenaren. Terwille der eenheid tegenover den landsvijand heeft men den hervormden eeredienst te dulden tot het God behage ge legenheid tot een algemeene nationale kerk vergadering te geven, die, de beide partijen in vrijheid gehoord, besluite In afwachting worde vrijheid van eeredienst toegestaan, waar minstens honderd gezinnen, één jaar ter plaatse gevestigd, haar aanvragen, of in kleine dorpen, de meerderheid. De magis traat verdeelt de kerkgebouwen. In Vlaande ren worden de bijzondere regelingen, door de Gentsche Calvinisten afgekondigd, te niet gedaan; de afgezette magistraten worden daar hersteld, de gevangenen losgelaten Men kan niet zeggen, dat Oranje zich hier mede op het standpunt stelt, dat de moderne staat tegenover de kerkgenootschappen pleegt in te nemen. Wanneer de kerkvergadering het wil, zal de vrijheid te niet moeten gaan. En zij behoort het te willen, volgens Trente, maar evengoed volgens Calvijn: „quiconque soutiendra had deze geschreven, „qu' on fait tort aux hérétiques les punissant, se ren- dra complice d'un tel crime". Oranje be grijpt, dat die gansche. de beide partijen om vattende, kerkvergadering, een hersenschim is en hoopt, dat de voorloopig opgelegde to lerantie door de ervaring van haar noodzaak en verdiensten, zich bestendigd moge zien. De Staten-Generaal evenwel durfden het ontwerp niet zonder meer aannemen. Zij zon den het naar de provinciën, waar het bijna nergens instemming vond. Te Antwerpen, se dert den slag bij Gembloux Oranje's verblijf, heeft hij den geloofsvrede ten uitvoer kunnen doen leggen; in Augustus 1578 worden er den Calvinisten gebouwen tot uitoefening van hun eeredienst ingeruimd. Hetzelfde ge schiedt te Leeuwarden en in de Groninger Ommelanden. Utrecht verwerpt op drijven der kapittels, hoewel eenige edelen vóór de aanneming stemmen; in Gelderland ijvert Jan van Nassau voor de aanneming, maar krijgt de Staten van het gewest nief mede, waarop de hervormden zich met hulp van troepen in het bezit der kerken stellen; in Holland en Zeeland wenscht men de invoe ring niet en in de zuiver katholieke gewesten evenmin. Vuur en vlam spuwen de Gentsche Calvinisten. Slechts goddeloozen kunnen de afgoderij beschermen, zegt Datheen: Oranje, die van godsdienst gelijk van kleed veran dert, bekommert zich slechts om den Staat en maakt van de nuttigheid zijn God. Gent be hoort een tweede Genève te worden, het juk der generaliteit af te werpen. De woede der Gentenaars plant zich naar Atrecht, Doornik, Valenciennes en Rijsel voort en veroorzaakt daar een krachtige katholieke reactie. De Unie van Atrecht maakt, ter beveiliging van den opstand, die van Utrecht noodig, welke door Oranje zonder ingenomenheid wordt aanvaard; lie ver had hij gezien, dat, wat er nog van de generaliteit overbleef, zich zoo vastberaden aaneensloot, dat er aan geen Noordelijke Unie behoefde te worden gedacht. Zooals aanhoudend rinds 1569, speculeert hij op Fransche hu p; maar eerst de dagen van Hendrik IV zouden bewijzen, dat bovenal Frankrijk de nuttige bondgenoot van een op gestaan Nederland kon zijn. Thans levert de practijk van 's Prinsen gedachte nog niets op dan de betrekking tot Anjou, die een niets waardige blijkt, tegen Parma een genie Par- ma jaagt de organen der generaliteit van Antwerpen naar Holland op en doet het ge bied van den opstand tot dat der geünieerde provinciën samenkrimpen. Dit proces is in vollen gang, wanneer de prins vermoord wordt, en de geheele moord heeft het nau welijks meer beïnvloed. Met Oranje ware de generaliteit niet te redden geweest, en zonder Oranje is het Noorden niet te gronde ge gaan Oranje heeft de kracht, die het Noor den, met afstooting zelfs van verdachte bui- tenland«che hu'p ontwikkelen kon. niet ver moed. Evenmin de groote toekomst van den republikeinschen staatsvorm, dien het nim mer zijn bedoeling geweest is, te vestigen. De geünieerde provinciën als groote mogend heid, hij heeft ze in den droom niet gezien Staat hij dan wel als vader bij de wieg van ons nationaal bestaan? Ongetwijfeld ja. Van hem is de gedachte, dat in dezen hoek van Europa het godsdienstig vraagstuk niet op te lossen viel dan door burgertucht en met toe passing van godsdienstige verdraagzaam heid Ons volksleven heeft vroeg aandeel ge had aan een gedachte, die groo*er was dan het Holland, grooter dan de Nederlanden van zijn tijd, die Europa veroverd heeft en nog altijd een kostelijk gedeelte van ons gees teliik bezit uitmakt. Het is in de sfeer van vrijheid en verdragzaamheid alleen, dat Ne derland zal- levenmoesten deze ten onder gaan, a' b'eef er een Amsterdam aan het IJ en een Rotterdam aan de Maas liggen, er zou geen geestelijke persoon Nederland meer bestaan. Dat Oranje's gedachtenis ons ont roert als geen andere het vermag, spruit uit onze edelste aandriften voort; voor geen Maurits, geen Oldenbarnevelt willen wij de zen nationaen held. die zijn opofferend leven op zoo hoog geestelijk peil hief. ruilen. Hij overschaduwt onze geschiedenis met een be schuttend lommer, waaronder wij, Neder landers van thans, nog altijd onze veeten kunnen afzweren en e'kander de hand rei ken. Moge het, ondanks noodzakelijken mee- nineestnjd waartoe 1933 ons oproept, niet worden vergeten. B. en W. om Ged. Staten deze zaken bekend te maken Mocht dat college stokstijf vol houden, dan staan er nog andere wegen open. Daarna kwam aan de orde vaststelling regeling art. 252 Gemeentewet voor het G. E. B. De voorzitter deelde deelde mede, dat er omtrent boekhouding e.d. een uni forme regeling moet komen voor de geheele provincie, doch men kan uitstel krijgen tot 1 Juli 1934. B. en W. stellen voor het uitstel te vragen. Aldus besloten. Vaststelling verordening tegen bet be kladden van muren en huizen, alsmede stra ten, onverschillig wie de eigenaar is en de overtreding te beboeten met 14 dagen hech tenis of 100 boete. B. en W. willen de ergerniswekkende re clame voor de eventueele kamerverkiezing en ook m de toekomst, tegen gaan. Wethouder Valkering vroeg of men mag plakken op zijn eigendommen De voorzitter antwoordde bevestigend. Bovendien kunnen B. en W. ver lof verleenen. Het voorstel had aller goed keuring en er werd besloten om de verorde ning 13 April af te kondigen en dadelijk in werking te doen treden. Daarna kregen B en W. machtiging tot het aangaan geldlening voor aankoop grond voor de vuilnisbelt. Aanstellen tijdelijke ambtenaar. De voor zitter deelde mede dat de heer Middendorp sinds Januari ziek is. B. en W. stellen voor om een tijdelijke hulp aan te stellen en vragen goedkeuring voor 1933 en f 5 per week. Goedgekeurd. Van de Ned. Spoorwegen was een verzoek ingekomen om om de blokwachterswoningen aan te sluiten aan het G. E. B. Niettemin vraagt de maatschappij f 5 voor een lijntje door de spoorbaan. De kosten zullen ongeveer 485 bedragen, terwijl men niet eens weet of de bewoners aansluiting prefereeren. Wethouder Valkering zeide. dat men aan ons vraagt om de huizen aan te sluiten en als we er toe overgaan moeten we 5 geven voor een draadje door de spoor baan. I De Commissie van Bijstand G. E. B. stelt voor afwijzend te beschikken; laat de maat schappij het zelf maar doen. Aldus besloten. Daarna deelden B. en W. aan den raad mede dat van 1 December tot 2 April is uitge keerd: werkloozenkas f 7000, rijkssteun 1350, steun aan ingeschreven werkloozen 2000, werkverschaffing f 996, crisiscomité 800, benevens in natura, tuinbouwsteun f 1300, aankoop mest f 625, burgerlijk arm bestuur pl.m. 7000 in totaal ruim 13000, wat voor een kleine gemeente geen onbe langrijk bedrag is. Vervolgens stelden B. en W. voor, gehoord de tuinderscommissie, om den steun voor tuinders 1 Mei te doen eindigen en B. en W volmacht te geven om in bijzondere gevallen nog steun te geven. De heer Dekker begreep er niets van. MeMt Mei zijn de menschen nog armer dan in December. Er is, behoudens enkeie uitzonderingen, nog niets uit de tuinen te halen. Spr. zou willen doorgaan zoolang de commissie het noodig oordeelt. Wethou der Valkering en de heer Kuijs zeiden, dat B. en W. machtiging vragen om in bijzondere gevallen te steunen. De voorzitter zeide nog dat men elke aanvrage en dat geld ook na dien tijd ernstig zal onderzoeken. Waar noodig zal zeker geholpen worden. De heer Dekker nam hiermede genoegen waarna de steunregeling op 30 April a.s. ophoudt. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting. en verjaardag prinses Juliana) geen toestem ming gegeven voor een rondgang en een muziekuitvoering. 'Woensdag trad alhier in de geref. kerk voor de a. r. partij op de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der 2e Kamer. Als eerste punt behandelde s]ir. het werkloosheidsvraagstuk en gaf a's zijn meening te kennen dat in deze door de regeering werk-objecten moeten gezocht worden welke uitgevoerd kunnen wor den met het geld at nu zonder meer wordt uitgekeerd aan steun en dan geen werken die indirect noodzakelijk zijn, dus die toch moeten geschieden, maar het ontginnen van woeste gronden en moerassen, daar het anders geen nieuw werk, doch slechts een werkverschui- ving zou zijn. Aangaande het bedrijfsleven zeide spreker dat vele bedrijven regeerings- steun wenschen, waarbij dan de ge dachte gewekt wordt, dat men daardoor weer tot de vroegere welvaart terug keert. Feit is echter dat met regeerings- steun nooit geen welvaart te bereiken zal zijn. Het doel dezer steun is om de normale bedrijven slepende te kunnen houden opdat wanneer de storm voorbij is die bedrijven weer verder kunnen werken om land en volk van het noodige te voorzien. Spr. wees er verder op zich niet te laten verblinden door mooie beloften maar te strijden voor goed staatsbestuur dat het gezag weet te handhaven. Gezag moet er zijn. God is onze groot ste macht en alle machten die er zijn, zijn van Hem verordineert, dus betee- kent strijden tegen het gezag: strijden tegen Gods gebod. Ook is het gezinsleven een voorname factor voor een goeden staat. Wanneer de banden verbroken worden welke God voor het huwelijksleven heeft vastge legd dan verzinkt men in grondelooze diepten. Ten slotte wekte spr. allen op pal te st.van in deze verkiezingstijd. Hot gaat niet om bijkomstige dingen en mooie beloften, maar om een goed en gezond staaatsbestuur, werkende volgens een program opgesteld door mannen die het sar. en met God wenschen te volbrengen. Toen Maandagmiddag dc heer P. Hart van Koedijk met een benzinelanip zijn motor zou verwarmen, geraakte hij door het spui ten van benzine op zijn kleeren, in brand. Door tegenwoordigheid van geest van een der omstanders, die hem een windsel van zakken om zijn lichaam bond, werd erger voorkomen. Toch heeft H. nog verschillende brandwonden bekomen aan handen, gelaat en borst. Naar we nader vernemen zijn de wonden niet ingebrand, zoodat de patiënt het redelijk wel maakt. ST PANCRAS. De Christelijke Bond van Boeren HEILOO. Bloemendag voor de toevallijders. verzoekt ons opname van het voi- L1MMEN. De raad kwam Woensdagavond om 8 uur bijeen. De heer Kieft was wegens verblijf in het buitenland afwezig De voorzitter deelde mede, dat het door den raad gegeven crediet voor aankoop mest voor de tuinders met f 136 was overschreden. Van den minister was bericht ontvangen dat het rijk bijdraagt aan de subsidie voor ont spanning voor werkloozen mits het totaal bedrag niet hooger dan 136 wordt. Ged. Staten hebben goedgekeurd de aan koop van grond voor vuilnisbergplaats voor een bedrag van 900 en reductie van 20 pCt. voor de huurders van landerijen, behoorend tot de gemeente en burgerlijk armbestuur, De begrooting 1933 is terug gekomen met een bemerking omtrent de werkverschaffing en steun voor werkloozen. Op de begrooting moet deze post gewijzigd worden in hoofd som op f 4500. B en W. adviseeren afwijzend en wel eenerzijds omdat men dan zou vast- loopen. doch anderzijds omdat Ged. Staten de situatie niet begrijpen. Het is niet tot Ged. Staten doorgedrongen dat men niet de begrooting 1932 als basis mag nemen. Im mers toen waren er velen in werkverscnaffing, want een geheel ander beeld geeft als men steun geeft. Bovendien kan men geen werk geven, omdat er geen werkobjecten zijn. De raad vereenigde zich met een voorstel van Men gende: N Wist gij, dat in ons Vaderland meer dan 14 duizend ongelukkige menschen wonen, die worden aangeduid met den naam van toevallijders, of ook wel lijders van Vallen de Ziekte? Kunt U zich indenken hoe droevig en diep-teleurstellend voor velen der kranken het leven is? Is het U bekend, dat zoovelen hunner, van eiken leeftijd, stand en godsdienst, hun levensstrijd strijden, soms zonder ook maar één enkelen lichtstraal op hun pad? Hebt U er wel eens over nagedacht, welk een bizonder groot voorrecht het is gezond door het leven te gaan en uw kinderen ge zond te zien? Zoudt U het niet heerliik vinden iets van uw voorspoed aan te wenden tot verlich ting en troost van deze zoo zwaar beproef de lijders? Welnu, die gelegenheid staat voor U open! De zoo bekende en gewaardeerde Stich tingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede, die reeds meer dan 50 jaar be staan en in die halve eeuw ruim 2500 lijders en lijderessen aan Vallende Ziekte hebben geherbergd, gemiddeld gedurende meer dan vier jaren, mogen zeker wel op aller vrien delijke medewerking rekenen bij de Bloemen- collecte, die op Woensdag 19 April 1933 te Heiloo wordt gehouden. De opbrengst van deze collecte komt ge heel en al ten goede aan de ruim 425 kran ken van alle gezindten, die thans in deze inrichtingen worden verpleegd. Een zeer groot deel dezer zieken is niet in staat het volledige verpleeggeld te betalen en jaarlijks zijn tienduizenden guldens noo dig om de verpleeggelden aan te vullen! Mede daarom wekken wij allen hartelijk op zich op dien dag niet onbetuigd te laten en door zich te tooien met het aangeboden bloempje blijk te geven van waardeering voor en belangstelling in het werk, dat ou der dezer beklagenswaardige zieken ge schiedt. Moge het resultaat zijn van dezen Bloe mendag, waartoe velen belangeloos mede werken, verrassend zijn, opdat het opnieuw blijke, dat men ook hier hartelijk meeleeft met de inrichtingen „Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda-Sarepta" te Haar lem. Dt burgemeester heeft aan den Oranje- bond en Het Mobilisatiekruis, die een kinder feest op 1 Mei a s. wilden organiseeren (zulks ter gelegenheid herdenking Willem de Zwijger en Tuinbouwers vergaderde 12 April in het ge bouw bij de Ned! herv. kerk onder leiding van den heer J. Wagenaar Cz, Na opening werd door den voorzitter be sproken de nieuwe Tuinbouwsteunwet. Na breedvoerige toelichting bleek wel, dat allen nog lang niet voldaan zijn, over deze wet in verband met de maximale 5 millioen Wegens de arbeidsovereenkomst, was de vergadering van oordeel dat als het bedrijf het eenigszins toelaat haar leden te advisee ren een weekloon uit te keeren van 18 per week, aan de landarbeiders gezien de be hoefte in de arbeidersgezinnen. Hierna werd door den heer C. Slijker een verslag gegeven over de keuring van ver schillende ziekteverschijnselen bij aardappe len. Op duidelijke wijze kweet de heer Slijker zich van zijn taak. Spreker gaf een wenk om wat betreft de late aardappelen hiervoor ook gekeurd pootgoed aan te schaffen, vooral met het oog op de vroege aardappelen Tenslotte werd door Jb. Kooij nog een op stel ten gehoore gebracht „Van ons den ar beid, en van God den Zegen", waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. *De heer C Duif plukte heden de eerste rijpe tomaten, het vorig jaar was dit den 4en April. 'Een jongetje van den heer H Goesine geraakte spelende onder een passee- rende auto. Het kind klaagde over pijn in den buik. Medische hulp was epocdig aanwezig. Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens bla zen onder de oogen, duizeligheid, hoofd pijn of urinestoornissen kunt o >merken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwa len. Er bestaat gevaar voor maanden lange pijn cf werkeloosneid door rheu- matiek, ischias, spit, blaaszwakte, wa terzucht enz. Laat Fosters Rugpijn Pillen de orga nen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te hergeven. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. k 1—, 1 75 en 3.per doos. beerd. Na overleg met eenige commissieleden is toen te Westerland voor deze jongens een cursus gevormd, waar de heeren Cornelissen en Cornielje wekelijks les geven aan 13 schippersjongens. Subsidie voor dezen cursus is gevraagd aan verschillende schippers- vereenigingen e.ci. en verschillende bedragen werden reeds ontvarjen, echter nog te kort voor volle dekking der kosten. Spr. stelde daarom voor den Paad te verzoeken het over schot van het subsidit te mogen bestemmen voor den schipperscursus. Krijgt deze nog meer bijdragen van andere zijde, dan kan het gemeentelijk bedrag ongebruikt worden gelaten. Besloten werd aldus aan den Raad te ver zoeken. De heer van 't Hof bracht hierr.a verslag uit omtrent den cursus. Er is gewerkt met twee klassen, waaraan gedurende 20 weken 2 maal 2 uur per week les is gegeven in reke nen, eenvoudig boekhouden, Ned. taal en ge meenschapskennis. Les werd gegeven door de heeren Van 't Hof, Cornelissen, Eden en Boon. De leerlingen zijn zeer trouw opgeko men; in klasse A waren van de 31 leerlingen gemiddeld 27 aan ozi,. in klasse B van de 30 leerlingen gem.cideld 22 (in deze gemid delden zijn ook begrepen de enkele leerlingen, die spoedig verdwenen; vooi de overigen was het gemiddelde dus nog beter). Er is uitstekend ewerkt en de onderwijzers zijn over de bereikte resultaten zeer voldaan Zooals de bedoeling was, hebben de leer lingen per week een dubbeltje schoolgeld be taald; van deze dubbeltjes zijn thans voor elk een tweetal boekjes aangekocht met schet sen over vredesbeweging, drankbestrijding, dierenbescherming, levensbeschrijvingen van groote personen enz. Aldus kan aan de leer lingen nog iets van blijvende waarde worden meegegeven. Burgemeester Kolff sprak een woord van waardeering voor het verrichte werk. De heer ae Wit sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat het ook een volgend seizoen mogelijk zal zijn dit werk te doen Wellicht kan er dan een klasse voor gevorderden en een voor nieuwelingen worden gevormd. Met medewerking van alle zitden. zooals ditmaal het geval is geweest, valt nog veel te berei ken. met pro zoo- de WTFRfNGEN Onderwijs aan de rijpere jeugd. Dinsdagavond vergaderde de commissie van tozichet op d in het afgeloopen winter seizoen te Hippolytushoef gehouden cursus voor de rijpere jeugd 1418-jarigen)Deze cursus is georganiseerd door de afd. Wierin- gen van het Instituut voor Arbeiders-ontwik keling in samenwerking met Volksonderwijs en met financiële steun van de gemeente. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers der beide vereenigingen, een vertegenwoordi ger van de gemeente en de vier leerkrachten van de cursus. De voorzitter der commissie, de heer J. de Wit (Instituut) constateerde in zijn ope ningswoord, dat de cursus een succes is ge worden. Het aantal deelnemers was boven verwachting groot; de financiëele steun der gemeente maakte een behoorlijken opzet mo gelijk, o.m. door busvervoer der leerlingen en de resultaten van het onderwijs blijken uit stekend te zijn. Spr. bracht den burgemeester van Wieringen, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, dank voor de ontvan gen medewerking en sprak groote waardee ring uit voor het werk der leerkrachten. De kosten van de cursus zijn bijna 130 lager gebleven dan de raming was. Nu is er in de loop van de winter een tweede cursus ont staan en wel voor schippersjongens. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van den heer N. Kaan, die te De Haukes een aantal schip persjongens had ontmoet, vroeger varend, thans met vaste ligplaats aldaar, welke jon gens graag no'g eenigszins wilden inhalen, wat zij vroeger aan onderwijs hebben ont- ZUTDSCHARWOUDE. De zangvereeniging „Gemengd Koor* gaf Woensdagavond met de kinderklassen onder leiding van den heer P. Pranger te Noordscharwöude een uitvoering in de con certzaal van den heer P. Kramer, alhier, medewerking van een muziek ensemble. Er was zeer veel publiek aar.wezig. De verschillende nummers van het gramina werden zeer goed uitgevoerd we! door het Gemengd Koor als door beide koorklassen. Vooral de Cantate Intocht Ier Lente" van Kleerekoper. welke met orkestbegeleiding werd gezongen, was voor het gemengd koor een succes Mej A. Pluister had voor haar solo-zang met orkestbegeleiding een warm applaus in ontvangst te nemen. Ook het orkest, dat na de pauze fragmen ten uit de operette „Die lustige Witwe" ten gehoore bracht, kreeg een warm applaus Het optreden van het muzit-k-ensemble wat zoo langzamerhand usance is geworden bi* de uitvoeringen van „Gemengd Koor" wordt steeds ten zeerste geapprecieerd. Vermelden wij nog, dat mevr. T Wit— Reijne het piano-acrompagnement van ver- schi"ende liederen op verdienstelijke wijze verzorgde. Directeur en leden kunnen or een zee' goed geslaagden avond terugz'eu. Een gezellig bal was het slot. VEENHUIZEN. Vanwege de afdeeling Heerhugowaard van de S. D. A P. had bij den heer H de Wit een openbare vergadering plaats met als spreker de heer K Singer van Wiidenes. In een goed gedocumenteerde rede zette spr. de beginselen zijner partij uiteen. Fel kwam hij op tegen de bewering dat de S. D. A. P. het platte'and aan zich zelf over liet. Hij toonde aan !e groote fouten, die er aan de steunregeling voor de tuinbouwers enz. kleefde en sH.de daartegenover de eischen welke de S D. A P. ten dien opzichte had. Spr. sprak een vurig pleidooi uit voor Staatspensionneering. Er was geen debat, daar niemand zich aanmeldde. Mevr. Portegies declameerde op zeer verdienstelijke wijze „Op het slagveld en „E>e Speelpop". De heer M. P. F. Spuijbroek, spoorweg beambte alhier, is dezer dagen als zoodanig overgeplaatst naar het station Zaandam. Aan de groentenmarkt verschenen heden de eerstelingen van asperges. 'Tot hoofd der lagere christelijke tuin bouwschool te Langendijk is benoemd de heer Zwarteveen te Zwijndrecht.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9