W&et&ejcictit Agenda £uchUxaact Jkovin claai Hieuuxs tBucyedijM Stand. JkheepstiidUiQm Stad mOmgeowQ HET KOOPEN VAN NED. FABRIKAAT IS EEN PLICHT CLBECK VERKOOPT NEP. FflBRIHflHI. Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De ruiter van de doodenvallei (sens.); hoofdrollen Tom Mix, Lois Wilson, Forrest Stanley. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Titanen der lucht (sens.); hoofdrollen Wallace Beery en Clark Gable. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer De prins van Arcadië (operette), hoofdrollen Liane Haid en Willy Forst. Toegang boven 18 j. Woensdagmiddag half 3, vertooning avondprogramma Bioscoop Harmonie tot en met Woensdag eiken avond half 8, hoofdnummer Wenn die Liebe Mode macht (rom.), hoofdrollen Re- nate Muller, Oeorg Alexander en Otto Wal burg. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 19 April, half 3 n.m. matinée, vertooning avondprogramma. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Dinsdag 18 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering verkie zingsrevue „Massa" voor de afd. Alkmaar s. a. a. p. Woensdag 19 April. 8 uur, Concordia aan de Laat, vergade ring communistische partij Holland, spre kers Roestam Effendi en de Leeuw. 8.30 uur, café Central, vergadering Ver bond van Nationalisten district Alkmaar, sprekers de heeren van Eysden Jr. uit Am sterdam en Stemmerik uit Alkmaar. Donderdag 20 April. 8 uur, hotel London, Verdronkenoord, rede J. Hartog, onderwerp „Waarom als handelsreiziger georganiseerd in een neutra le vakvereeniging?" 7.30 uur, Westerkerk te Enkhuizen, uit voering Mattheus Passion door de chr. ora- toriumvereeniging Stem en Snaren aldaar. sprake worden gebracht en waarbij geen rekening zou worden gehouden met de positie van Japan ten opzichte van Sovjet-Rusland en China. Gestrand schip door zeeroo- vers overvallen. Chineesche zeeroovers hebben Maan dagochtend in de buurt van het nortu- geesche eiland Macao een gestrand schip der Chineesche douane overval len en de bezetting overrompeld. De beide Engelsche officieren Baldwin en Pearce en een Chineesche machinist werden gedood en eenige matrozen werden gewond. De nasporingen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven, daar het schip verdwenen is. Waar schijnlijk hebben roovers het schip weg gesleept. De ontvoerde Britsche koop- vaardij-officieren. Een groot aantal bandieten heeft de Chineesche zeeroovers, die te New- chwang drie Britsche koopvaardij-offi- cieren gevangen houden en slechts tegen hoog losgeld willen vrijlaten, overvallen. Vele zeeroovers zijn bij het gevecht gedood, o.m. de leider. De bandieten hebben vervolgens de Britsche gevangenen medegenomen naar een onbekende plaats op het eiland. Verwacht wordt, dat de struikrcovers zeer binnen1-ort bii het Britsche u- laat te Sjanghai hun wenschen betref fende losgeld zullen kenbaar maken. ARRESTATIES TE LEMBERG. 76 communisten in hechtenis genomen. De politie te Lemberg in Duitschland arresteerde 76 communisten, waaronder vele studenten, die werden beschuldigd van een atheïstische propaganda en systemati sche voorbereiding van onlusten. MOORDPARTIJ TE WITTMUND IN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht hoorde de han delaar Coordes te Wittmund in Duitschland dat zijn hond aansloeg. Hij begaf zich naar buiten, waar drie schoten op hem werden gelost. Zijn vrouw die toesnelde werd met een hard voorwerp neergeslagen. De han delaar is vanmorgen in het ziekenhuis overleden; de 24-jarige zoon is hedenmor gen met een kogel in de slaap dood in bed gevonden. DE POSTVUCHTEN OP INDIE. De „Pelikaan" (uitreis) arriveerde Zater dag te Cairo; de „Oehoe" (thuisreis) te Ran- goon. De „Ijsvogel" (thuisreis), Zaterdag- ochtend om 4.08 uit Athene vertrokken, kwam dien dag na tussclienlandingen te Rome en Marseille, om 8.50 op Schiphol aan. Er waren vier passagiers aan boord, van wie drie voor Londen bestemd. Zij ver volgden Zondag hun tocht. De „Oehoe" (thuisreis) is te Jodhpoer aan gekomen, de „Pelikaan" (uitreis) is te Djaks geland. LANGE AFSTANDSVLUCHTEN. De vliegster Hilz bevindt zich op weg naar Tokio. Miss J. Batten heeft na reparaties aan haar toestel, de reis willen voortzetten, doch zij is opnieuw gevallen op drie mijlen afstand vanKarachi, waarbij zij licht gewond werd. Men heeft geen nieuws ontvangen omtrent captain Lancaster, terwijl men sinds Vrijdag KLnfa- Ver?°iFe,n heeft van den piloot Robianno, die uit Calcutta is vertrokken met bestemming Victorie Point (Birma). - Nader-wordt gemeld dat de Fransche aviatrice, mlle Maryse Hilz, Zondagmiddag om kwart over vieren op het vliegveld Hane- da aangekomen is. Op 1 April was Maryse uit Parijs vertrok ken. BERTRAM TE BERLIJN TERUG. De bekende vlieger Hans Bertram is gis teren komende uit Athene te Berlijn-Tempel- hof gedaald. Indertijd is Bertram in Aus tralië langen tijd zoek geweest. ERNSTIG VLIEGONGEVAL IN SPANJE. Ter gelegenheid van den tweeden verjaar dag van het uitroepen van de Spaansche Republiek heeft Zaterdag een aantal feeste lijkheden plaats gehad. Hierbij werden ook groote demonstratievluchten gehouden. Een der vliegtuigen is plotseling neerge stort toen het zich juist boven een straat van het centrum van Madrid bevond. Het vlieg tuig viel op een huis, dat in brand vloog. Twee vrouwen werden gedood. Ook de waar nemer uit het vliegtuig kwam om het leven De vlieger kon zich met een parachute reu- Nader wordt gemeld dat op den feestdag der republiek bij het neerstorten van vliegtui gen in totaal 8 personen gedood zijn. WIERINGERWAARD. Zaterdag heeft alhier de verkiezing plaats gehad voor drie Hoofdingelanden van den polder Wieringerwaard wegens periodie ke aftreding van de heeren K. Kater en H. K. Koster en één wegws bedanken van den heer K. K. Kaan. Er werden 43 stemmen uitgebracht. De heeren Kater en Koster werden met groote meerderheid herkozen, terwijl voor de vacature-Kaan 24 stemmen werden uitge bracht op den heer K. Schagen, 18 op den heer Jb. Kaan en één op den heer C. R Blaauboer, zoodat de heer K. Schagen is ge kozen. Voor beheerder der Coöp. Zuivelfabriek de „Volharding" G.A. hebben zich 33 solli citanten bij het bestuur aangemeld. STOMPETOREN. Gymnastiekuitvocring. 'Zondagavond gaf de gymnastiokver- eeniging „Voorwaarts" een uitvoering voor een bijzonder goed bezette zaal in cafi Kamsteeg. Na de opmarsch werd de vaan telgroet gebracht en daarop trad de voorzitter der vereeniging, de heer P. Vader naar voren. Hij deelde mede dat de vereeni ging een record aantal leden teld;, groo- ter dan hij ooit te voren in zijn bijna 30-jarig lidmaatschap heeft meege maakt. Daarentegen was het aantal donateurs ongekend laag. Daarna werd het programma verder afgewerkt. De verschillende gymnastiek- nummers werden correct en vlug uitge voerd. Na de pauze werd een kluchtspel „De Hand", door leden der vereeniging op gevoerd. Dit was een waar succe®. Hierna weer gymnastiek waarvan vooral de nummers knotsdans der da- rcesafdeeling en der jongens A-ploeg veel bijval verwierven. Zeer terecht bracht de voorzitter aan de directrice, mej. E. G. Margadant, en den directeur, den heer G. de Rie, beiden uit Alkmaar, zijn grooten dank voor de wijze, waarop zij aan deze vereeniging leiding geven. De muziek werd op goede wijze ver zorgd door de heeren J. Smit uit Heiloo en H van der Stok uit Alkmaar. GEBOREN; Antoon z. v. Hendrik Bakker en Suzanna Kruijt. Anna d. v. Klaas Wildeboer en Greta Schoen. Arie Jacob z v. Pieter Bloem en Cornelia Molenaar. Cornelis z. v. Petrus Wever en Grietje Degeling. Ni- colaas Cornelis Maria z. v. Nicolaas Schim mel en Catharina Post. Johanna d. v. Gerrit Woonijk en Ida van Duyvenvoorde. OVERLEDEN: Agatha Buur gehuwd met Simon Schram 44 jaar. Trijntje Trompetter gehuwd met Johannes Hendrikus Tholen 75 jaar. Margaretha Sneek wed. Pieter Cornelis van Eijk 70 jaar. STOOMVAARTLIJNEN. Fon. Ned. Stoomb. Maatschappij Agamemnon 15 April v. Puerto Barrios te Amsterdam. Merope 14 April v. Messina n. Cafania. Stella (uitr.) 14 April te San Juan. Trajanus 14 April v. Salonica te Izmir. Deucalion 15 April v. Rott. n. Barcelona. Euterpe 15 April v. Amst. n. Gothenburg. Stuyvesant 15 April v. W.-Indië te Amst. Theseus 15 April v. Amst. te Kopenhagen. Polyhemus, Batavia n. Amsta, 14 April v. Belawan. Prometheus, Batavia—Amst., 15 April te Suez. Batoe 13 April v. San Francisco n. Calcutta. Holland—Oost Azië-Lijn. Arendskerk 14 April v. Amst. te Hamburg. Rotterdamsche Llovd. Garoet 15 April v. Rott. n. Hamburg. Indrapoera (uitr.) 14 April nam. 1 u. van Marseille. Holland—Australië-lijn. Djambi (thuisr.) 15 April te Antw. Holland—Britsch lndië Lijn. Radja 14 April v. Bremen te Hamburg. Streefkerk (uitr.) 15 April v. Genua. Kon. Holl. Llovd. Orania (uitr.) 14 April v.m. 6 uur v. Coruna, Ansgir (uitr.) 13 April v. Rio Grande. Stoomvaart-Mij. Nederland. Talisse (uitr.) 14 April v. Antwerpen. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, 14 April v. Rott. te Seattle. Statendam 15 April v. New York n Rott. Dinteldijk, Vanc.—Rott., 14 April te Cnst. Maasdam, Rott.-N. Orleans, 14 April van Havana. Holland—West-Afrika-Lljn, Amstelkerk (uitr.) 15 April v. Freetown n. Monrovia. DE PAASCHDRUKTE. Zeer veel auto's uit Friesland en Gronin gen bezochten met de Paaschdagen via den afsluitdijk onze stad na een bezoek aan de bollenvelden te Breezand. Veie automobilisten trokken zelfs naar Hillegom en Lisse, het centrum van de bollencultuur en op het Velserpont viel het reeds Zaterdag op, dat tal van Groningers en Friezen per touringcars en autobussen naar Holland waren gekomen. Het is onze overtuiging, dat Alkmaar, mede door den afsluitdijk voor het toerisme een geliefd centrum zal worden. Alkmaar's stedenschoon heeft in den lande een goeden kiank. Een groot bezwaar lijkt het ons, dat op Zondag, tengevolge van de winkelslui tingswet, de winkels, vooral de consumptie- en sigarenwinkels gesloten zijn. De wet maakt het echter mogelijk, met het oog op het toerisme, hierop in het reissei- zoen uitzonderingen te maken. In het naburige Bergen mogen in het sei zoen de winkels in de week des avonds tot 10 uur geopend zijn en is het toegestaan om ook des Zondags in de winkels te verkoopen. Wat in Bergen mogelijk is, moet ook in Alk maar mogelijk zijn. Zeer vele middenstanders hebben gister, dank zij de motorraces, die duizenden naar Alkmaar brachten, geprofiteerd van het feit, dat zij hun winkels open mochten houden. De nieuwe toegangsweg naar het Sport park bleek uitstekend te voldoen. Het par keerterrein leverde 'n grootsteedschen aan blik. Het was alleen jammer, dat slechts een drietal loketten voor den kaartenverkoop in gebruik was gesteld, terwijl er 10 daar voor aanwezig ziin. Dat honderden bezoekers, waarvan vele uit andere provincies, die hun ontstemming daarover niet onder stoelen en banken sta ken, terug moesten, valt eveneens te betreu ren. Op het groote Sportpark moeten toch meer dan 7000 bezoekers toegang kunnen krijgen. De bollenvelden te Limmen trokken mede groote belangstelling evenals die tusschen Rinnegom en Bergen, waar groote velden met gele narcissen, witte en blauwe hyacinthen, roode, paarse en witte tulpen in bloei staan. De weg langs den duinvoet van Castri- cum naar Bergen is dank zij het feit, dat het gedeelte in Egmond-Binnen thans over een lengte van 6 K.M. bij het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier in beheer is gekomen en belangrijk is verbeterd, een der mooiste wegen in Noord-Holland waar het mogelijk is van het prachtige natuurschoon te genieten. Het viel met de Paaschdagen op hoeveel auto's met de letters A (Groningen), B (Friesland), H (Zuid-Holland), L (Utrecht), van dezen weg gebruik maakten. Wij zagen zelfs auto's met de letter P (Limburg) pas- seeren en ontdekten zelfs autocars met Duit- sche toeristen. Het is te hopen dat het gedeelte van dien weg in de gemeente Bergen gelegen, ook spoedig bij het Hoogheemraadschap in be heer komt, al zouden wij niet gaarne zien, dat de werkzaamheden voor de verbreeding en het maken van het rijwielpad, evenals die in het vorig jaar in Egmond, in het reissei- zoen werden uitgevoerd. Het hek in de duinen bracht honderden wandelaars met de Paaschdagen in het Ber ger natuurserervaat. Het wandelen in dit duingebied met prach tige kijkjes op het in het groen verscholen dorpje, blijft van een machtige bekoring. Bergen aan Zee werd mede door vele auto's die van den afsluitdijk gebruik hadden gemaakt, bezocht, en reeds thans mag met reden verondersteld worden, dat het bezoek aan Schoorl, Bergen en Egmond in het a.s. seizoen drukker zal zijn dan ooit te voren. De noodzakelijkheid van een rijwielpad van Alkmaar naar Bergen, doet zich dan ook sterker gevoelen. Het drukke autoverkeer maakt het rijden voor de wielrijders langs dezen kronkelweg levensgevaarlijk. De gemeente is reeds eenige weken druk bezig om de bochten te verwijderen en den weg te verbreeden en een rijwielpad te maken. Gezien den voortgang en omvangrijkheid van dit werk achten wij het echter uitgeslo ten, dat men hiervan in het a.s. seizoen nog nut zal kunnen trekken. SCHOORSTEENBRAND. Den eersten Paaschdag ontdekten C. Bra kenhof en C. Godijn, medebewoners van perceel 19 aan de Hofstraat, in die woning een brandlucht. Bij onderzoek bleek de schoorsteen in brand te zijn geraakt. Een ernstige vuurgloed was reeds aanwezig en een houten schuif in den schoorsteen, waar van het blikken overtrek door den tijd was weggeroest, bleek reeds grootendeels te zijn verbrand. Na het behang in de omgeving van den schoorsteen te hebben afgescheurd, hebben beide mannen met eenige emmers water het vuur kunnen dooven. BRAND. In de stookgelegenheid van het warenhuis van de firma Spruit en Lei ers, Langestraat, alhier, ontstond Zondagmorgen brand in een papierhoop. Door het springen van een der daar aanwezige waterleidingbuizen, tenge volge van de door het vuur ontwikkelde hitte, werd het brandje echter gebluseht, zoodat slechts zeer geringe schade werd veroor zaakt MET DE VIJFSPAN. De traditie getrouw heeft de bekende stal houdersfirma Hoed gistermiddag va4 12 tot half twee een rit gemaakt met een sierlijke brik en prachtig opgetuigd vijfspan. De rit ging langs den Straatweg naar Heiloo en bovendien de stad in het rond. Dat deze tocht een lüst was voor het oog laat zich begrijpen. DIEFSTAL VAN KETELS. Op den eersten Paaschdag is door de Alkmaarsche politie in een logement aange houden een Rotterdammer, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van ketels uit het IJzermagazijn De Wild alhier door een raam van het magazijn aan het Vijvertje te verbreken. De dader is overgebracht naar het Huis van Bewaring. EEN STIERENGEVECHT IN ONZE STAD. Gaat dat zien! Gaat dat zien! Drommen nieuwsgierigen, die reeds voor uit entreekaarten gekocht hadden, waren de arena op de Zaadmarkt binnengekomen en hadden een plaatsje gevonden op de machtige tribunes. Opkoopers verkochten voor vele winstpercenten hun kaarten aan de steeds maar toestroomende menigte. Iedereen wilde het feest zien, dat was aangekondigd als het eerste stierengevecht volgens de officieele Spaansche methode. Wat was er gebeurd en wat gebeurde er? De toreador was een koeiendrijver; de stier een jong kalfje, dat nog geen kwaad kon doen en het ook niet wilde doen. Maar een beest Je weet nooit, wat er gebeuren kan, niet waar? En daarom had de drijver zich moed ingedronken; zoovee! moed zelfs, dat zijn beenen loodzwaar en zijn spieren spiraal achtig slap geworden waren. Het kalf was bek-af. En ging er bij liggen. Het kon niet verder. En als een goed torea dor en zegevierend stierenvechter vleidde de koeiendrijver zich naast het kalf. Toen kwam het slot van dit drama. Een handkar werd gerequireerd en daarop het kalf geladen. Eenige bereidwillige helpers transporteerden den koeiendrijver in de rich ting van den Tienenwal. En de menigte kon zich verwijderen! DE AUTO, DIE EEN BAD WENSCHTE! Met de Paaschdagen moet iedereen en alles er proper en zindelijk uitzien. Dat heeft waarschijnlijk ook een Essex-coupé in zijn binnenste motorhersentjes gedacht. Althans, het aardige wagentje, dat op het Waagplein geparkeerd stond, wilde Zaterdagmiddag een bad nemen in den Voordam. De remmen zul len wel niet vastgezeten hebben, zoodat het booze plannetje ten uitvoer kon worden ge bracht. Kalm en zeker huppelde de auto in de rich ting van het lokkende water. Doch ziet, een vlot van de stadsreiniging verhinderde een duik in het water. De auto bleef deels op het vlot, deels op den kant rusten Onder zeer groote belangstelling werd het vehikel door een kraanwagen der firma Schmidt weer op den vasten grond gebracht. FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagavond had op den hoek Pater nosterstraatKerkplein een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een wielrijder, ten gevolge waarvan het rijwiel werd bescha digd. De chauffeur zou onnoodig lir.ks heb ben gereden. Door de politie is daarna een bestuurder van een luxe auto aangehouden en dit bleek de chauffeur van den rijdenden auto te zijn. Procesverbaal werd opgemaakt. RUZIE OP EEN WAGENTJE! Als gevolg van een civiele kwestie kregen Zaterdagmorgen twee personen, n.1. zekere L. E., die een paard en wagen bestuurde, en J. H., die naast hem op den bok zat, ruzie met elkander en wilde H. zijn buurman E. mishandelen, tengevolge waarvan het paard zig-zagsgewijs over den weg kwam te rijden. Terzake mishandeling is aangifte ge daan, en proces-verbaal opgemaakt. PAASCHHERINNERINGEN. Op de beide Paaschdagen zijn terzake open bare dronkenschap 2 processen-verbaal opge maakt en 1 proces-verbaal terzake het als wielrijder door gebruikten sterken drank de vrijheid en veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen. DE OPEN OF GESLOTEN ZWEMINRICHTING. Wij hebben als ons bezwaar tegen de be slissing van 's raads meerderheid om een open zweminrichting te bouwen naar voren gebracht, dat ten 1ste dit besluit zonder be hoorlijke voorbereiding is genomen; ten 2e dat het niet gewensent is om aan eenige on dernemers, al kozen die zich tot titel „Maat schappij voor Zwembadenbouw", zonder concurrentie een werk van 110.000 op te dragen en ten 3de dat het ons, met het oog op de nieuwere inzichten wenschelijk voor kwam, dat er een gesloten inrichting met serresysteem gebouwd werd, omdat die het geheele jaar gebruikt kon worden en dus fi- nanciëel beter te exploiteeren zou zijn. In de betreffende raadsvergadering haalde wethouder Bonsema een uitspraak van dr. Heijermans, den directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, aan, waaruit zou blijken, dat deze van oordeel was, dat voor plaatsen als Alkmaar aan een open inrichting de voorkeur gegeven moest worden. Wij hebben er daarna op gewezen, dat deze uitspraak verouderd is, omdat thans het inzicht in de hygiënische beteekenis van het zwemmen zich heeft gewijzigd. De aangehaalde verouderde uitspraak had inmiddels echter zijn uitwerking gedaan, om dat met één stem meerderheid de motie om de wenschelijkheid van een open of ge sloten zweminrichting te onderzoeken ver worpen werd. Nu is het in deze zaak zoo bedroevend, dat hoewel het hier uitsluitend de volksgezond heid betreft, ook deze aangelegenheid door naar waarnemingen, verricht in den mor» van 18 April. gta Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. et> Hoogste barometerstand 776,4 mM Torshaven. Laagste barometerstand 751,6 mM t. Riga. I Verwachting, geldig tot den avond van io April: Meest matige Noordelijke tot Oostelijk wind; gedeeltelijk bewolkt, kans op een enkel regen- of hagelbuitje: waarschijnlijk nacht vorst; weinig verandering in temperatuur. Weero verzicht. Sinds Zaterdag heeft zich de hooge druk op IJsland verder ontwikkeld. De depressie over Scandinavië is verder Oostwaarts «g. trokken, doch nog niet uit het waarneming, gebied verdwenen. Zij vertoont op het oogen-' blik zelfs neiging retrogaatte worden' d.w.z. dat zij weer een Westelijke beweging' richting gaat kiezen. In Duitschland barometer steeds dalende, zoodat de hooge- druk-rug, die zich daar Zaterdag bevond bijna geheel is verdwenen. In Scandinavië vriest het nog steeds. Gure noordelijke tot noordoostelijke winden voeren deze koude lucht naar onze omgeving. Boven de Oost zee namen deze luchtmassa's waterdampen op, zoodat het ook morgen nog wel tot regen- of hagelbuitjes zou kunnen komen. In ons land zullen matige nachtvorsten voorkomen. Over bijna het geheele waarnemingsgebied zijn de ochtendtemperaturen beneden nor maal. Neerslag van beteekenis viel alleen in noordwest-Frankrijk. de regeeringspartijen in den raad is gemaakt tot een politieke zaak, zoodat roomsch en rood, voor de behandeling in den raad reedi overeengekomen waren, het voorstel van B. en W. er door te jagen. Wij juichen het dan ook toe, dat er een comité van actie is opgericht, dat alsnog po gingen in het werk stelt om door het stichten van een afd. Alkmaar van het Sportfondsen- bad te bereiken, dat er in Alkmaar alsnog komt een gesloten serre inrichting en dit te meer omdat dit comité er naar streeft aan deze inrichting tevens een open bassin ie verbinden, waardoor het mogelijk won1/op drukke zomerdagen een grooter aantal men- schen in de gelegenheid te stellen van 4t zwemsport te genieten. Aangezien dit comité er naar streeft om in samenwerking met de gemeente ook de men- schen met de kleine beursen, door het instel len van een laag tarief, op bepaalde dagen in de gelegenheid te stellen van de inrichting gebruik te maken, hebben wij nog wel zooveel vertrouwen in 's raads meerderheid, dat wij het niet uitgesloten achten, dat de raad er voor te vinden zal zijn het genomen besluit te herzien en dit te meer wanneer zal blijken, dat het risico er, dank zij de spaarders, voor de gemeente niet grooter op zal worden. Wii hebben hierop te meer hoop nu in „Het Handelsblad" van Zondag 1. dr. Heijermans in een artikel over Moderne Zwembaden ook onomwonden verklaart, dat de toekomst is aan de door ons voorgestane combinatie. In het Alkmaarsche belang en ter verhoo ging van het levensgeluk van de bevolking, doen wij dan ook een dringend beroep op den raad om het ingenomen standpunt te herzien. In de toekomst zal de bevolking daarvoor slechts dankbaar zijn. Dr. Heijermans, naar wiens gezaghebbende stem vooral de soc - dem. leden van onzen raad zoo gaarne luis teren, zegt thans, dat de vrucht van zorg vuldige overweging en studie het mogelijk heeft gemaakt, met betrekkelijk geringe uit gaven vergeleken bij vroeger, modelinrichtin gen te maken, die aan strenge eischen vol doen en het levensgeluk helnen verhoogen. Hij schrijft in het aangehaalde artikel, na een technische uiteenzetting, het volgende: „Een groote moeilijkheid is, dat open in richtingen door het gering aantal maanden, dat zij operf kunnen blijven, nooit zich zelve financieel kunnen bedruipen. De P*r^J}' liere inrichtingen zijn vaak nood'iideny, worden gesubsidieerd of zijn te gronde gegaan, tenzij de entreeprijs zoo hoog dat slechts een deel der bevolking zich deze uitgaven kan permiteeren. De gesloten in richtingen zijn het geheele jaar geopend en onze Amsterdamsche inrichtingen werken bijna allen met winst. Steeds meer wint het denkbeeld v*W.J sturen in de richting van gecombioee' systemen. Ten eerste is de techniek n»» zoo ver gevorderd, dat met geringej^L de gesloten inrichtingen gebouwd kun worden met verschuifbaar dak (de kos bedragen hiervoor thans plm- extra voor een groote inrichting) ot 8 uitklapbare wanden. Daardoor ka" dus zomers van de gesloten inrichting^ open maKen, met alle voordetien vaT zon. goede afvoer van waterdamp 1 er lucht. Er moet echter meer gebeur is geen enkel bezwaar om naast de inrichting open baden te ontwerpen- van uit de centrale stookplaats gevu den met water, dat op temperatuur brachi, waardoor het buitenzwem langer kan worden voortgezet en '"fJifis de toekomst weggelegd combinatie en als er dan terrein voor zonnebaden, sport. ge- de meest efficiente en hygiënische

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2