Van Rommelzaken Hobbeltie £anMauw en Veeteelt £cwd= en Jxrin&ouui JCeck d. Schoot JUcmHciaal Tlieuws ïBiiweitCattd Wanneer de tanden KOEDIJK BERGEN. Teneinde het werk van Genève ter plaatse te leere kennen. 1 vrouw bleef nog over, wier proeftijd in 1933 afloopt en 1 vrouw werd ons door den Officier van Justitie toegewezen, zoodat bet jaar eindigde met 2 vrouwelijke geval len. Voorwaardelijke Invrijheidstelling uit stral- gestichten. Een mannelijk veroordeelde, wiens voor waardelijke invrijheidstelling was toege staan, werd onder ons toezicht gesteld en gedraagt zich goed. Verdere gevallen kwamen niet voor. Bestuursleden en Leden. In het Bestuur kwam in het afgeloopen jaar geen verandering. Dit was wel het geval met de gewone contribueerende leden. De tijdsomstandig heden veroorzaakten vele bedankjes voor het lidmaatschap, zoodat het aantal dier le den terugliep van 138 tot 125. aar ook de Regeering gedwongen is geweest de sub sidies te verminderen, is het gevolg, dat wij geleidelijk verarmen en alle zeilen zullen bij te zetten zijn om op den duur het finan- tiëele scheepje zonder stranden te laten varen I Een middel dat beproefd werd, was het aan alle gemeenten van Noord-Holland, die geen subsidie &an onze afdeeling verstrek- ten, een verzoek in te dienen voor een kleine bijdrage, gebaseerd op het aantal in woners der betrokken gemeente. Het hiermede bereikte succes was niet groot! Slechts een drietal gaven gehoor aan ons verzoek en van vele andere werd de afwijzing gemotiveerd met een beroep op den zorgelijken toestand der gemeente- finantiën, die het onmogelijk maakte een nieuwe subsidie uit te trekken. Wij kunnen dan ook niet nalaten onze groote erkentelijkheid te betuigen aan die gemeenten, die reeds eerder subsidie ver strekten en die deze hebben gehandhaafd! Een in 1933 te houden collecte-dag werd in 1932 voorbereid door den algemeenen propagandist van het Genootschap en ge zien zijn succes in andere plaatsen, is het niet uitgesloten, dat hij er in slaagt ook hier velen tot een offer te bewegen! Toch zullen de bestuursleden alle krach ten moeten inspannen om het ledenaantal te verhoogen door ieder in eigen kring na te gaan of niet een of meerdere leden kun nen worden geworven. In dat opzicht is méér te bereiken als de laatste jaren be reikt werd! Men kan als argument bij die werving toch zonder overdrijving zeggen, dat een goed geoutilleerde reclasseering in werkelijkheid een der krachtigste factoren is van bezuiniging op de kosten van onze gevangenissen en dat ook onze rechtspraak daarmede gebaat is, omdat de samenwer king tusschen reclasseeringsorganen en rechterlijke autoriteiten steeds hechter wordt. De leuze van de moderne reclasseerings- opvatting is: „Tracht ze uit de gevangenis te houden!" Met een variant op een liedje van een van onze nationale dichter-zangers zou ik dit verslag willen besluiten door te zeggen: Reclasseerders dat zijn menschen, die verkeerde menschen beter wenschen! Geld en goede krachten zijn beperkt, Kas en gelederen dienen dus versterkt! De Secretaris, J. F. BEIJERINCK. DE CENTRALE STIERENKEURING TE ALKMAAR OP 21 APRIL A.S. Voorgaande jaren was de indeeling en de volgorde van den catalogus voor de Centrale keuring steeds gebaseerd op de bloedlijnen en fokfamilies, maar in verband met het groote verschil in de geboortedatums en daardoor in leeftijd, vooral van de één-jarige stieren, zag het dagelijksch bestuur van de Provinciale Commissie voor de veefokkerij in Noordholland zich genoodzaakt voor dit jaar het programma voor de keuring en bij gevolg de indeeling van de catalogus te moe ten wijzigen. De rubriek éénjarige stieren is volgens den leeftijd nu verdeeld in drie groepen, n.1. Ie de dieren geboren in 1932 op 1 April of la ter, ten 2e stieren geboren 1 Jan.31 Maart en ten 3e stieren geboren 1 September31 December 1931. Volgens deze Indeeling kunnen worden ge presenteerd voor de eerste groep 14, voor de tweede groep 63 en voor de derde groep 9, tezamen 86 één-jarige stieren. Voor de rubriek tweejarigen zijn er 27 opgeroepen en voor de rubriek driejarige- en oudere stieren zijn 11 dieren aangegeven. Oudergewoonte wordt er ook een keuring gehouden voor groepen van zoons, elk af stammend van één vaderdier. Elke groep moet bestaan uit minstens 4 dieren. Wanneer alle dieren worden aangevoerd, kunnen hieraan 7 groepen deelnemen, n.1. de zoons van: 1. Wodan Jan 5, NH2803 NRS9930S, fok kcr P. Otjes Mzn. te Beemster; 2. Wodan Jan 7 NH2806 NRS10496S, fok ker dezelfde; 3. Dina's Wodan NH2971 NRS11140S, fok ker firma Gebr Ruyter te Ooster-B'.okker 4. Jane s Wodan, NH2925 NRS10558S, fok ker Jb. Wiering te Zwaagdijk; 5. Jonge Meine 23, NH2506 NRS9726S fokker P. Zeeman te Midden-Beemster; 6. Wodan Meibron, NH2535 NRS9688S fokker firma Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker 7. Wodan Meine, NH2927 NRS10572S: fokker Gm. Dekker te Ooster-Blokker. Tezamen kunnen van deze 7 vaderdieren 45 zoons ter centrale keuring worden gepre senteerd. Uit dit aantal blijkt als vanzelf de invloed dien zij op de rundveefokkerij van Noordholland kunnen uitoefenen. En daar om achtte de Provinciale Commissie het wel van belang, dat vóór in den catalogus van elk dezer vaderdieren de stamboom boven iedere groep werd vermeld. Ofschoon het door de nieuwe indeeling volgens de_ leeftijden niet mogelijk was de zoons van één vader bij elkander te plaatsen i# toch getracht met de vo'gorde in den cata- n?»rUa z°°ve5]..m°£elijk rekening te houden met de bloedlijnen. Hoewel dit van een foktechnisch standpunt "iet juist is. is hierbij hoofdzakelijk gelet oo de afstamming van de vaderdieren. Zoo kau het b.v. voorkomen dat een dier volgens de afstamming van den vader is ondergebracht bij de eene lijn. terwijl de moeder uit een ge heel andere, soms meer bekende, lijn voort komt. Gerekend volgens de afstammingen der vaders worden in den catalogus voornamelijk vier bloedlijnen opgemerkt, n.1. le. de Wodan-lijn voor een belangrijk deel gecombineerd uit de oude lijn van den prefe renten stier Jan NRS12508, catalogus num mers 430; 2e. de Meine-lijn, catalogus nummers 31 41; 3e. de Blok-Max-lijn catalogus nummers 42-47; 4e. de Frans-lijn, catalogus nummers 48 65. - - Deze nummers zijn dan voor de een-jarige stieren, maar ook bij de oudere leeftijden ko men afstammelingen voor. In het belang van het overzicht voor de bezoekers meende de Commissie goed fe doen aan een en ander bekendheid te geven. De toegang tot het keuringsterrein in den Bergerhout is vrij. NARCISSEN-TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag had in de voormalige St. Josefschool te Den Burg de officieele ope ning plaats der tentoonstelling van bloemen (hoofdzakeik narcissen) die ter gelegenheid van 't zilveren jubileum van de afd. Texel van Holl. Bloembollengenootschap, geduren de de Paaschdagen gehouden is. De heer W. Schumaker, sinds de oprichting der afdeeling als voorzitter fungeerende, sprak het ope ningswoord, daaroij memoreerende de enor me vlucht die de narcissenteelt gedurende deze periode in onze gemeente genomen heeft. Spr. deelde mede, nu voor jongere krachten het veld te willen ruimen en als voorzitter te zullen aftreden. Vervolgens srpak de heer W. B. Oort, bur gemeester van Texel, eenige waardeerende woorden tot voorzitter en bestuur. Spr. bracht in herinnering, dat ongeveer 't jaar 1600 de narcis in Holland is gekomen, doch dat pas in 1880 de teelt ervan krachtig ter hand is genomen. Daarna sprak de heer H. Leber als voor zitter van „Bollencultuur" op Texel, eenige waardeerende woorden. De heer Raabhorst, lid van 't hoofdbe stuur, feliciteerde de afdeeling namens dit bestuur. Ten slotte sprak de heer v. d. Laan nog namens 't Bloembollenhuis. Spr. wees er o.a op, dat de Texelsche afdeeling een voor beeld geeft van ziektebestrijding bij bloem bollen. Hierna werd het tentoongestelde bezich tigd. 't Aantal soorten was buitengewoon groot. Een der juryleden verklaarde dan ook, nog nooit zoo'n groote verscheidenheid nar cissen bijeen gezien te hebben, terwijl onder de geëxposeerde soorten buitengewoon mooie exemplaren waren. De jury heeft de volgende inzendingen be kroond: Groep A (beste groep narcissen, minstens 15): le A: Gebr. Kalis (beker, veiling Hille- gom); le B: N. Schermer (zilveren bloem vaas Hobaha); 2e verg. zilv. medaille S. J. Felens, 3e P. Dalmeijer; 4. Gebrs. Laféber. 5 nieuwigheden in één groep: 1. Gebrs Kalis (zilv. bloemenvaas H.B.G.); 2. N Schermer, verguld zilv. medaille; 3. idem, S, J Flens; 4. zilv. medaille, Gebr. Leber; 5. idem, P. Dalmeijer. Groep B (beste groep narcissen, minstens 15): 1. D. Keijser C.Hz. (zilv. lauwertak gem. Texel); 2. J. Huisman Cz., verguld zilv. medaille; 3. D. Bakker, zilv. medaille. 3 beste nieuwigheden in deze groep: 1. D. Keijser C.Hz., verguld zilv. medaille; 2. W. A. Geus, zilv. medaille; 3. J. P. Eelman, zilv, medaille. Een zilveren medaille voor de beste Trom- pet(Lord Wellington) S. J. Flens; idem voor de beste Bicolos )Mad. v. Waveren) D. Keij ser C.Hz.; idem voor Fortuin, Gebr. Leber idem voor Poëtacs Glorius, N. Schermer eri voor Poëticus, gebr. Kalis. 's Avonds werd in hotel de Zwaan een korte jubileumsvergadering gehouden. Na mens 't bestuur bood de secretaris, de heer S. Fens, den heer W. Schumaker namens de afd. een mooien fauteuil aan. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN. Zaterdag is te Utrecht de 35e algemeene vergadering gehouden door de Vereeniginj van Hoofden van Scholen in Nederland, on der voorzitterschap van den heer A. J. van Goethem, uit Amsterdam. Als gasten waren aanwezig de burgemeester van Utrecht, dr J. P. Fockema Andreae, de wethouder van onderwijs dr. H. M. de Boer, dr. N. R. Luy ken, chef van de afd. onderwijs ten stadhuize, de rijksinspecteur bij het l.o. dr. Fock, de heer Terpistra, gem. inspecteur bij dat ouierwijs, de vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, jhr. de Jonge, referendaris aan liet departement. Na de openingsrede werd een begin ge maakt met de behandeling der afdeelings- voorstellen. Langdurig werd gesproken over een H.B.-voorstel om zich uit te spreken over invoerihg van handenarbeid als leervak. Ten slotte vereenigde men zich met de volgende conclusies: a. Invoering van handenarbeid is ge- wenscht op psychologische en paedagogisciie gronden. b. Deze arbeid dient zich te bewegen ~r het gebied van het leven in school, in huis en in de omgeving, c. Uit deze stellingen volgt, dat dit onde r- ---0--T - g-f J wijs dient gegeven te worden door den klas se-onderwijzer. Een amendement-Groningen (Handenar beid als leervak), toe te voegen: „buiten de tegenwoordige gewone schooluren" ontlok te een stemming waarbij 28 2/5 stemmen zich ten gunste van dit amendement uitspra ken en 29 3/5 ertegen. Over een amendement-Leiden: Na conclu sie a. te lezen: „Slechts een beperkt aantal leerlingen (ten hoogste 20) zal gelijkertijd dit onderwijs kunnen ontv«uigen'; yv^id met door tabalc B -V een geeMitigen ^(<5 slag krijgen, poetst ze X f; dan eenvoudig met 'fV(J OD O L-tandpasta. z.b., Tuindorpw. 9, van Amsterdam. C. M. Wijnker, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Heerhugowaard. M. F. Th. Caminade, 38 3/5 stemmen goedgekeurd (tegen 15 2/5). Met eenzelfde stemmental werd aangeno men als nieuwe conclusie f. toe te voegen: „Het onderwijs in handenarbeid mag geen uren onttrekken aan dat in andere vakken Een voorstel-Den Haag om een commissie in te stellen, die tot taak heeft te onderzoe ken welke rechten bij opheffing hunner be trekking en het resultaat van dat onderzoek te publiceeren in „Het Onderwijs", werd aangenomen. Langdurig werd gesproken over het rap port der enquête over de plaatsvervanging. De conclusies van het rapport werden aan genomen, benevens de daaraan toegevoegde conclusies van het H.B. Aangenomen werd een voorstel-Rotterdam Het H.B. dringe zoo spoedig mogelijk bij den minister aan op herziening van zijn op vatting, neergelegd in de circulaire betref fende de plaatsvervanging bij afwezigheid van leerkrachten en te komen tot een rege ling, die den geregelden gang van het onder wijs zoo weinig mogelijk belemmert. Met algemeene stemmen werd een motie aanvaard in zake de regeling van het verlof wegens ziekte. Onder verwijzing naar de re geling voor rijksambtenaren en onderwijzers aan rijksscholen en kweekscholen in 1931 en 1932 van kracht geworden, wordt erop aan gedrongen bij de regeering dat op korten termijn alsnog een gelijkluidende regeling voor de onderwijzers zal worden afgekon digd. EVeneens nam de vergadering een salaris motie aan, waarin wordt vastgesteld, dat de salarissen der hoofden van scholen thans tot een zoodanig laag peil zijn gedaald, dat zij beslist onvoldoende moeten worden geacht en niet in overeenstemming met hun wettelijke, mataschappelijke en verantwoordelijke posi tie zijn. Verder van het bezoldigingsbesluit gewenscht is en dat een afzonderl-ke salarisregeling voor hoofden van scholen met plaatsing in een hoogere schaal noodzakelijk is. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud: De alg. vergadering van de Vereeniging van Hoogden vam Scholen in Nederland enz. kennis genomen hebbende van de sobere wijze, waarop sommige gemeentebesturen hebben gemeend de Willem de Zwijger-her denking voor de oj>enbare scholen te moeten regelen of zich geheel daarvan te onthou den; overtuigd, dat de openbare school als over- heidsschool in de eerste plaats in deze hul diging behoort te worden betrokken, om den grondlegger van onzen Staat, den vormer onzer nationale eenheid en den verdediger van de gewetensvrijheid te eeren betreurt ten zeerste de houding dier ge meentebesturen, waardoor de belangen van de openbare school worden geschaad; en besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering en pers. Zondagavond werd door de tooneelver- eeniging „de Roos" een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. Ten beste werd gegeven „Als je maar een verleden hebt", blijspel in drie bedrijven van Frans Arnold en Ernst Bach, onder leiding van den heer G. Kooiman. Voor den Provincialen Bond was een commissie van beoordeeling aanwezig, bestaande uit de hee- ren A. de Waal, Prins en de Leeuw. Door de plotselinge ongesteldheid van een der leden moest een ander direct invallen wat op sommige momenten wel wat storenc werkte, maar over het algemeen is er uitmun tend en vlot werk geleverd. Tooneelaanklee- ding en grimeering waren zeer goed ver zorgd. De zaal stampvol, onder de aanwezi gen waren velen van buiten. Na afloop hac er een verloting plaats. De eerste van de 31 prijzen, een rijwiel, viel ten deel aan den heer J. de Graaf te Egmond aan Zee. OUDKARSPEL "Er is thans een commissie gevormd door eenige personen die een begra- fenisvereeniging naast de bestaande vereeniging willen oprichten. Verschei dene personen hebben toezegging ge daan lid van deze begrafenisvereeniging te zullen worden. Volgende week zal een definitief bestuur worden gekozen. ^.K., z.b., Loudelsweg 20, van 's-Graven- lage. F. J. Feyen, R.K., winkelier, Ruïne laan 3, van Tiel. S Bruin, D.G., z.b., Dr. v. Peltlaan 18, van Harenkarspel. G. J. Sinnige, R.K., veehouder, Dorpsstraat 88, van Haarlem. J. G. W. Kortenschijl, geen, z.b., Breelaan 1, van 's-Graver.hage. N. E. bidder, N.H., z.b., Lijtweg 12, van Schoorl. M. C. Larsen, R.K z.b., Loutdelsweg 20, van Grootebroek. M. Becberer, R.K., z.b., „oudelsweg 20, van Steenwijkerwold. J- 1. Hovenier, geen, pensionhouder, Breelaan 26, van Nieuwe Niedorp. E. Zeeman. N.H., ambt. S. S., Bergerweg 23, van N. O Indië. J. M. van Hees, geen. z.b., Notweg 10, van Jminen. E. R. G. C Pieters, R.K z.b., -oudelsweg 109, van Renkum. J. J- Schut, R.K., boerenknecht, Baakmeerd. 10, van Wa teringen. J. Broersma, N.H., kantoorbed., v. Reenenp. 8, van Amsterdam. J. Marinus, (wed. A. J. Th. Huygens) N.H.. z.b., v. Ree- nenpark 8, van Amsterdam. Vertrokken personen. S. R. E. M. M Goes, (echtgen N. Kaptein) R K., z.b., n. Frankrijk. J. Staadegaard, R.K., boerenknecht, n. Haarlem. C. Snip, N.H., arbeider, n. Grootegast. A. M. Tesse- laar, R.K., dienstbode, n. St. Maarten. G Moerbeek, N.H., dienstbode, n. Alkmaar. M. F. van Evert, G.K.. z.b., n. Leiden. M. J. Daalder, geen. boschtouwk., n. Rusland. E. A. A. Bom, N.H., z.b., n. Rusland. G. Busbach, R.K., dienstbode, n. Duitschland. M. Hilderand, E.L., dienstbode, n. Duitsch land. E. Schreiber, R.K., dienstbode, n. Oostenrijk. K. Pankratz (echtgen. A. Fur- stenbauer) R.K., werkmeisje, n. Oostenrijk. A. L. Wegmer, N.H., z.b., n. Duitschland. C. M. Nanne, R.K., z.b., n. Schagen. W. Timmer. R.K., dienstbode, n. Schoorl. S. M. E. Kanne. R.K., dienstbode, n. Duitsch land. P. Hagelmüller, R.K., dienstbode, n. Oostenrijk. E. C. Beckmann, D.E., dienst bode, n. Duitschland. G. Brehtn, E.L., banketbakker, n. Duitschland. E. A. E. Taubmann, Ë.L., dienstbode, n Duitschland. L. H. Jankus, E.L. dienstbode, n. Duitsch land. R. Rezac, R.K dienstbode, n. Oos- tenrijk. R. de Vries, H.A., arbeider, n. Alk- j maar. W. Monderx, E L., z.b n. Amster dam. H. Jongeneelen, R.K., dienstbode, n. Alkmaar. M. G. H. van der Veen, (echtgen. Iawerman) E.L., z.b., n? Amersfoort. W. G. Sangers, N.H., z.b., n. Rotterdam. M. Boere, R.K., religieuse. n. Haarlemmermeer. A. van Duin. R.K., z.b., n. Alkmaar. G. M. J. van der Ham, N.H., kok, n. Amsterdam. E. Minnecken, E.L., dienstbode, n. Heerlen. Q. Kamp, R.K., boerenknecht, n. Nieuwe Niedorp. E. Lasch, E L., dienstbode, n. Amsterdam. Ingekomen personen. C. G- Scholten, R.K., boerenknecht, Groe- neweg 28, van Heerhugowaard- J. M. Pot, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Utrecht. G. N. Min, R.K., arbeider, Zakedijkje 1, van Schoorl. A. Sorcan, R.K., kokkin, Breelaan 21, van Amsterdam. J. Lentz, (wed. J. Stienstra) N.H., z.b., Bergerweg 64, van Amsterdam. M. Winkel, N.H., gezel schapsjuffrouw, Breelaan 22, van Utrecht. B. Tijmstra, N.H., dienstbode, Prinsesselaan 36, van Rotterdam. M. E. Bakker, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Texel. F. A. W. Boelens, R.K., onderwijzeres, Loudelsweg 20, van Werversboof. N. A. Verweel, N.H., z.b., Wilhelminalaan 11, van Lisse. A. C. Bregman, N.H., dienstbode, Midden- geestweg 5, van Berkhout. j. Bakker, R.K., melkventer, Leo Gestel weg 10, van Abbtjjerk. J. Soadorp, R.K., z.b.( JLoudels- LANGENDIJK. *D© gemeente St. Pancras is in beroep gegaan bij Ged. Staten van Noordhol land inzake het besluit van den ge meenteraad van Zuldscharwoud», die weigert mee te werken aan een of ander voorstel, om den Twuyverweg in eigen dom over te dragen aan het Geestmer Ambacht. Mochten Ged. Staten St. Pancras in het gelijk stellen dan bestaat er voor Zuidscharvvoude slechts één mogelijk heid daar tegen op te komen door er zich op te beroepen dat de gemeen schappelijke regeling geen der gemeen ten buiten de eigenaresse, kan verplich ten, een nieuwen weg te laten aanleg gen. waaraan zij het omschreven ge deelte zou moeten betalen. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR TE AMSTERDAM. Een inbreker met een eigen auto. De man werd op heeterdaad betrapt Vrijdagnacht om drie uur zag een agent van politie op de Heerengracht (even zijde) bij oen Amstel een man een perceel verlaten en de gracht afloopen in de richting van de Uïrechtsche straat Daar het perceel, dat de mau verliet, achter aan bet postkantoor op den Amstel grenst, vond de agent het geval verdacht. Deze verdenking werd des te ster ker, toen de agent ontdekte, dat uit de deur van bovenbedoeld leegstaand perceel een touw hing, waarmede het slot opengetrok ken worden. En achter de deur zag de agent in de gang eenige posttrommels staan, klaarblijkelijk om straks weggehaald te wor- De agent ging den man achterna en wees hem bij het Rembrandsplein een collega aan, die den verdachte arresteerde en naar het bureau-Singel overbracht, zonder dat Ook al kan men moeilijk ontkennen dat werk van Genève weinig vlot, wellicht dientengevolge, begint de openbare mee!ulSt meer en meer in te zien, dat het behoud versterking van den Volkenbond noodzu lijke eischen zijn voor het herstel van de*'" reld. Zij begint te erkennen, zooals de h van Karnebeek het in zijn openingsrede voorzitter van de „Vereeniging voor Volw bond en Vrede" kortgeleden zoo kernaehu uitdrukte, dat, mocht deze Volkenbond hetgeen intusschen ondenkbaar is te vallen, al heel spoedig een andere worden gevormd, omdat de wereld nu maal behoefte heeft aan zijn werk. Elke instelling leert men het beste u. plaatse kennen. Indrukken, zelfs vluchti» opgedaan van het werk eener instelling, blft! ven altijd beter bij dan die, welke op papj/" zijn verkregen. Vermoedelijk heeft deze dachte voorgezeten bij de bovengenoemde vereeniging toen zij ontwierp een reis naar Geneve, die het nuttige met het aangename vereenigt, maar tot doel heeft, dat de deelne, mers eraan de gelegenheid wenschen te vin! den en te verrijgen om het werk van Genèvt van nabij te zien. Deze reis zal, indien daartoe voldoend» deelnemers aanwezig zijn, in de maand W tember van dit jaar worden ondernomen, üj reis duurt 11 dagen; de daaraan verbonden kosten bedragen iets meer dan 200 per per. soon. Voor zooverre mogelijk, is overal ver band gelegd met het oorspronkelijk doel, Daartoe wordt het oponthoud te Parijs be'. nut niet om in de eerste plaats de stad zeij te zien, maar wel om te trekken naar Versail. les, naar Trianon, naar Sèvres, de plaatsen, waar de Vredesverdragen zijn gesloten, die mede schuld zijn aan wat de wereld thans aanschouwt. Te Genève wordt de gelegenheid om den Volkenbond te zien werken, ruim. schoots opengesteld. Gaat men daarna over het meer naar Montreux, dan wordt Lau. sanne met zijn historisch conferentiegebouw bezocht. Op de temgreis wordt Bazel aangfc daan, in de hoop, dat men er de Bank voor Internationale Betalingen zal kunnen bezo» ken en iets vernemen van de functies, die zij uitoefent. En op de terugreis naar Nederland zijn Straatsburg met het paleis van den Rijn, den zetel van de Rijnvaart-Commissie, en Saarbrücken, hoofdstad van het Saargebied, waar men een bijzonderen vorm van Volken- bondswerk kan leeren kennen, punten, dit zeker met groote belangstelling zullen wor den bezocht. Het zou zoo wenschelijk zijn. indien der gelijke reizen, waarbij de noodige deskun dige voorlichting tevoren en op de reis in ruime mate zal worden verstrekt, regelmatig konden plaats hebben. Zij zouden ertoe kun nen bijdragen, dat meer dan tot dusverre ge schiedt. het Volkenbondswerk en al wat daar toe behoort, voor de Nederlanders gaat le ven. Het is natuurlijk niet zoo moeilijk om smalend op de mislukkingen, die dit Volbv- bondswerk in velerlei opzicht telt, new k zein; het is moeilijker om te zeggen bxkt dan wel moet. En een reis als deze is« ze ker op berekend om den gemiddelden toe schouwer tot de overtuiging te brengen, tó in deze ingewikkelde, in elk opzicht doornige materie de kunst moeilijk en de critiek gt- makkeluk is! de arrestant zich verzette. Dé *®r«*e agtnt ging onmiddellijk terug naar de Heeren gracht om ervoor te zorgen, dat de trommels niet door een eventueelen helper werden weggehaald en om zich ter plaatse van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Het onderzoek wees uit, dat de inbreker binnen was gekomen via een perceel naast het leegstaand huis, dat hij verlaten had. Ditperceel vormt tevens den dienstingai^ voor het postpersoneel en de inbreker heelt zich daar öf laten insluiten, óf heeft bet slot opengemaakt Dit laatste is het waarschijn lijkst. want de man was in het bezit van vel# valsche sleutels en inbrekers w erktuigen. Door verbreking van eenige ruiten kon n? doordringen tot het postkantoor, waar hij in slaagde het slot van de achterdeur te ope nen. Eenmaal binnen is hij vervolgens erin geslaagd de brandkast met behulp van en kele valsche sleutels te openen en vier. ken tromels met en postzegels eruit te halen. Eén van deze trommels brak hij direct OP* en stak pl.m. 80, die erin lagen, m z'1 zak. Aan postzegels bevatten' de tromme een groote waarde, geld zat er weinig want dat wordt 's avonds na sluiting kantoren naar het hoofdpostkantoor o gebracht. j. De trommels zette hij Inderdaad i® UJ ei op ue gi-iciii, dij ue gang van het leege perceel gereed °m even later te komen meenemen, want yo - op de gracht, bij de Utrechtschestraat,^^ de man zijn eigen autotje staan en 195. Hobbeltje scheen het heelemaal niet erg te vinden. Hij lachte zelfs. Geen won der! Hij kreeg allerlei lekkers, klontje» sui ker en heerlijke cake. Jan vloog op hem af en greep hem bij zijn oor. ik heb j» 196. „Gelukkig dat je hier bent. overal gezocht, maar nu begniP «aats s°°\ ik je niet kon vinden. Is dit een dao,1*. jou, hier? Kom, ga maar Éa,Vwne nieoseb® je bij je krib brengen „jet b fluisterden geheimzinnig, greep.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6