Amstecdamscfie!Bcucs MAAGPILLEN VERKEERSONGEVALLEN. (Ontvangen per draadlooze telefoonl. hij halen om er de trommels in te laden, toen de agent hem ontdekte. Daar hij ook den agent had gezien, liep hij verder in de richting van het Rembrandtsplein, waar hij, ge'iik wij schreven gearresteerd werd. De man. een pl.m. 30-jarige werkloozt handelsreiziger, tot nu toe een onbekence voor de politie, heeft een volledige bekente nis afgelegd en zal ter beschikking van öe justitie worden gesteld. ZIJN ARM AFGEZAAGD. Toen de 78-iariffe H. Westerman te An- lum, gemeente baltsen, ^"^j^zaa" bezig was hout te zagen met een ctrirelzaag en hij op een oogenblik over reikte, werd zijn arm door ge zaag gegre pen met het gevolg dat deze arm ter hoog.e van den elleboog vrijwel werd afgezaagd. De «wonde werd onnuddellnk overge bracht naar een ziekenhuis te Zwolle. Zijn toestand is levensgevaarlijk. OPSTOOTJE TE 'S-G'R A\ ENHAGE. Colporteeren met politieke lectuur. In den loon van den middag is het Zater dag tot een botsing gekomen tusschen de politie en een aantal colporteurs met poli tieke lectuur, die in de Spuistraat op den hoek van de Passage standplaats hadden ingenomen. Een inspecteur van politie bemerkte, dat daar zoowel van communistische als van fascistische en onafhankelijk-socialistische zijde werd gecolporteerd en dat dit vaak op zoo'n hinderlijke wijze geschiedde, dat het publiek bij het drukke verkeer er moeilijk neden fan ondervond. De inspecteur ging naar de colporteurs toe en zeide hun zich in het belang van het verkeer eenigszins te verspreiden. Zij gaven hieraan echter geen gehoor en toen de inspecteur na eenige oogenblikken terug kwam om te controleeren in hoeverre men aan zijn verzoek gevolg had gegeven, vond ^55 f voor Bejaarden XJ)o inderdaad bet meest ideale middel te> bevorde rtng van een normalen stoelgang Gemakkelijk in te nemen aangename smaak verwek ken geen krampen f 0 6J Hot»*, hij de situatie nog geheel ongewijzigd. Toen gaf hij den colporteurs bevel zien ogenblikkelijk te verwijderen. Een van hen gaf hieraan echter geen gevolg, ook niet na herhaalde sommatie, zoodat de inspec'eur tot arrestatie moest overgaan. Een 19-jarige kantoorbediende, die met het onafhankelijk socialistisch blad ,.De Fakkel'' colporteerde, werd naar het politie bureau Prinsestraat gebracht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt terzake van het zich niet verwilderen uit een volksoploop op bevel van de politie. Voorts is nog naar het politiebureau ge bracht een 25-jarige man, d:e zich schuldig gemaakt zou hebben aan opruiing, door de coloorteurs aangespoord te hebben te blij ven staan en neen gevolg te geven aan het bevel der politie. TAXI-STRIJD TE HAARLEM. Te Haarlem, waar de ondernemers van faxi's hadden aangekondigd te zullen rijden voor 10 cent per rit, zal in verband met het bestaan van een snordersverbod aldaar pro ces-verbaal worden opgemaakt wanneer zulk een taxi passagiers opneemt. WIJN UIT WESTLANDSCHE DRUIVEN. Eeit nieuwe industrie mogelijk? Gedurende de laatste maanden zijn in het Westland weder proefnemingen gedaan met het bereiden van Westlandsche druiven tot wijn. Deze proeven werden opnieuw ter hand genomen, omdat door den heer Duyn- stee te Den Haag een speciale bereiding voor de Westlandsche druiven was uitgevonden, waardoor het mogelijk werd uit tweede soort druiven een prima wijnsoort te versnijden. De resultaten van zijn proeven heeft de Haagsche wijnhandelaar aan den bond Westland overhandigd, waarna door den bond een commissie van onderzoek in het leven werd geroepen. Deze commissie is tot overtuiging gekomen, dat uit de druiven met in achtneming van de speciale behande ling inderdaad verscheidene goede wijn soorten te bereiden zijn. Na het onderzoek der commissie hebben alle Westlandsche veilingbesturen naar deze proeven een on derzoek kunnen instellen en zich kunnen overtuigen van de resultaten. De practisehe uitvoering van de plannen, om van Westlandsche druiven wijn te maken, is echter gestuit op eenige financieele bezwa ren. Voor de bereiding is nl. de stichting van een fabriek noodig, waarvan de kosten °P 60.000 worden geraamd. Nu werd de financieele medewerking van de veilin^orga- nisaties gevraagd om een N.V. voor dit doel te stichten. Dit verzoek is afgewezen, omdat de veilingbesturen d? meening waren toege daan, dat de practisehe uitvoering in par ticuliere handen moet blijven. DE INDRINGER IN HUIZE „DOORN". Voor de strafkamer te Kleef heeft terecht fücl(er. die op 10 December 1VM2 bet huis van den ex-keizer te Doorn was binnengedrongen en op wien bij onder- vo ncLn "uerd°met patronen ge- Hij werd veroordeeld tot drie maanden plus een week tuchthuisstraf wegens het on geoorloofd overschrijden van de grens en het onrechtmatig in bezit hebben van wape nen. KORTE BERICHTEN. Het bouwen van het casco voor de .nieuwe onderzeeboot „O 16" is opgedragen aan de N.V. Kon Mij. „De Schelde" te VHs- singen en het maken der machinerieën aan „Fijenoord". Vrijdagmorgen is de machinist van den trein, welke om 8.17 uur uit Amersfoort naar Amsterdam zou vertrekken, bij het vertrek plotseling doodgebleven. Het slacht offer is de 52-jarige A. Berg uit Amers foort. De trein is met zeven minuten vertra ging vertrokken, nadat een reserve-machi nist was gerequireerd. De Rijksmiddelen brachten over Maart ruim twee millioen. over het eerste kwartaal ƒ94 millioen minder op dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar. Een 90-jarige vrouw, die eenige dagen geleden in de Bilderdijkstraat te Amsterdam van een trap is gevallen, is in het Binnen gasthuis aan de gevolgen van den val over leden. Een te Baarn wonende dame werd Vrij dagavond in de Beethovenlaan te Hilversum door een onbekend gebleven man beroofd van een taschje, o.m. inhoudende een bedrag van 12 en een vulpen. De dame kon geen signalement opgeven. Inbrekers hebben in het kantoor van een handelsonderneming aan de Heeren gracht te Amsterdam een brandkast (van oud model) geforceerd en daaruit het geld (ongeveer 200) gestolen. De daders zijn nog zoek. DE NATIONALE VOLKSHULDE TE DELFT. 25 30.000 menschen op de been. De rede van Drs. H. Brugmans verboden. Vlamingen geven uiting aan hun gevoelens door het zingen van den Vlaamschen Leeuw! Delft was gister in feesttooi ter ont vangst van de vele duizenden, die daar de nagedachtenis van Willem den Zwij ger kwamen eeren bij de gelegenheid van de herdenking van zijn 400ste ge boortedag. Langs de grachten wapperden van bijna alle huizen de nationale drie kleur. het Oranje zag men overal. Om tien uur stoomde de eerst extra- trein, n 1. uit de richtingen Vlissingen, het slation binnen, waar uitgebreide maatregelen waren getroffen voor een geregeld verwerken van de talrijke rei zigers. Langs een extra-uitgang kon men de perrons verlaten. Trein na trein reed met korte tusschenpoozen Delft binnen. Uit de richting Amsterdam kwamen vier extra-treinen, uit VÏiscin gen en Rotterdam zes. Daarbij moeten gevoegd worden de elf voortreinen, die den gewonen dienst aanvulden, zooaat na 10 uur een voortdurende menscheu- stroom het Stationsplein verliet en de binnenstad vulde. Orde-commissarissen brachten de gr< epen naar de tevoren aangewezen plaatsen, die door num merborden werden aangegeven. Tal \an muziekcorpsen fleurden den „Oranje stroom op. Het werd een glorieu-e entree in de Prinsestad, waarover de zon vroolijke stralen uitgoot. Vooral tegen twaalf uur stroomden duizenden en duizenden deelnemers de stad bin nen. Aan het station en aan de parkeer plaatsen zorgden ongeveer veertig rijks veldwachters voor een goede regeling. Het marktplein en omgeving was afge zet door agenten te voet en te paard. De opstelling van de groepen uit alle oorden van ons land vlotte uitstekend Op de markt bevonden zich ongeveer 10 000 en verder op de Nieuwe Lange dijk ongeveer 12.000 en op het ijsclub terrein 2000 bezoekers. In totaal kan het aantal deelnemers op 25 30 000 worden geschat. Het is niet doenlijk een opsomming te geven van het aantal organisaties of vereenigingen, die tegenwoordig waren. In het geheel was hun aantal ongeveer 30 Er waren burgerwachten en afdee lingen van den B. V. L., Oranjev<veeni- gingen, vrouwen-, meisjes- en jonge- lingsvereeniging, gymnastiek- en ande re sportvereenigingen, padvinders. Zelfs uit de kleinste plaatsjes uit alle hoeken van ons land waren vereenigin gen tegenwoordig. Voorts reserve-offi- cieren-vereenigingen en andere organi saties op het gebied van land- en zee macht. Opvallend was het groote aantal Vla mingen, dat naar Delft was gekomen Hun aatal kan zeker op 2000 worden geschat Er waren o.m. de Blauwvoeters uit Gent. Brugge, enz., die tal van vaan dels en vlaggen meevoerden. Er wa-en eveneens vele Zuidafrikaners. De kerkherdenkenking. Precies te ééu uur ving in de Nieuwe kerk, waarin zich pl.m. 3000 genoodig den bevonden, de herdenkingsplechtig beid aan. Deze werd o m. bijgewoond door het ongeveer voltallige Comité van Aanbe veling voor de herdenking en de hoof 1 besturen van de drie samenwerkende vereenigingen Dietsch Studenten Ver bond, Algemeen Nederlandsch Verbon en Nationaal Jongeren Verbond, voorts tai van burgemeesters uit den lande en andere autoriteiten. Nadat de organist der kerk, de heer J H. Storm, het „Dankt nu allen Godhad ten gehoore gebracht, hield ds. Stam zijn rede De heer Bram v. d. Stap zong hierna „Neerland en Oranje", waarna de heer F. J. J Besier, voorzitter van het Wil helmus van Nassau-comité. namens dit comité een krans van lelies en ser ngen op het praalgraf van Willem den Zwij ger legde. Op de linten in „Oranje, Blan je Bleu" stonden de woorden: „De Kinderen van Uw volk". Nadat de heer v. d. Stap „Mijn schild ende Betrouwen" had gezongen, werd dit door allen overgenomen. De plechtigheid in de kerk was hier mede beëindigd, waarna op het Markt plein generaal C. J. Snijders een rede hield, gevolgd door een rede van den heer Anton van Duinkerken. Na deze rede hief een groep Vlamin gen ,.De Vlaamsche Leeuw" aan, dat aanstonds werd overstemd door het Wilhelmus. Hierna werd mededeeling gedaan van het verbod door de Radiocontrölecom- missie en den burgemeester van Delft van de rede, welke de heer H. Brugmans zou houden. Opnieuw poogden de Vlamingen den Vlaamschen Leeuw in te zetten, welke weer door het Wilhelmus werd over stemd. Vervolgens spraken prof. dr. Gerret- son en dr A. Jacobs. Plechtig werd daarna de eed van trouw afgelegd, zooals hij te voren door ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nijegaard was weergegeven. Spontaan werd hierop het Wilhelmus gezongen. Te drie uur kon met het défilé worden aangevangen. Tevoren onthulden Magda de Grood, dochter van professor de Grood te Gent en mej. M. J. Oudendijk van het Alge meen Nederlandsch Verbond, den ge denksteen. welke terzijde van den in gang der Nieuwe kerk is aangebracht. De gedenksteen, ontworpen door den beeldhouwer Etiennex. is in zandsteen uitgevoerd en bevat de volgende in scriptie: Op 17 April 1933 beleden vele kinderen van Uw volk den volgenden eed: „Wij heffen hart en handen Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed Tot doodbeproefde trouwe Wilhelmus van Nasauwe Met U te staan gereed." Na een eerbiedigen groet aan den ge denksteen marcheerde men aan den Noordzijde het kerkgebouw binnen en defileerde men langs de graftombe van Willem den Zwijger. Daarna verliet men het kerkgebouw weer aan de zuid zijde. Tal van kransen en andere bloem stukken werden op den gedenksteen neergelegd. Het défilé had een zeer vlot verloop, waarbij het opviel, dat vele malen door de Vlamingen den Vlaamschen Leeuw werd gezongen. Omstreeks zes uur passeerden de laat ste deelneme.-s het kerkgebouw. In de stad verdrongen de menschen zich naar de parkeerplaatsen en treinen en eerst in den avond verlieten de laat ste deelnemers aan deze welgeslaagde volkshulde de Prinsestad. Ongevallen. Naar wij vernemen hebben de ver schillende hulpposten van Roode Kruis enz. ongeveer twintig personen moeten behandelen, die door flauwtes waren getroffen of in het nauw waren geraakt. Bij een aanrijding op den Rotterdam- schcn weg werd een persoon gewond, die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het verbod van den rede van Drs H. Brugmans. Men verzoekt ons nog te melden, dat het Nationaal Jongeren Verbond prin cipieel bezwaar zou hebben gemaakt tegen het uitspreken van den rede van den heer Brugmans. Sovjet-Rusland deelgenomen zou moeten Duitschland, aan welke boycot ook door worden. Bovendien eischte de C.P.H., dat de communistische mantel-organisaties als ge lijkberechtigd in het eenheidsfront opgeno men zouden moeten worden. Deze eischen werden door de O S P. als onaanvaardbaar afgewezen. De O.S.P. hield vast aan de voorwaarden, die in En geland door d* Communistische Partij zijn aanvaard. BRANDEN R.k. pastorie afgebrand. Zondagavond ging eensklaps op de boven verdieping van de r.k. pastorie te Groenlo het electrisch licht uit. Bij onderzoek ontdekte men, dat in een der vertrekken brand was uitgebroken. Vermoedelijk had men den brand nog wel kunnen beperken tot een of twee vertrekken, doch de personen, die aan gewezen zijn voor de bediening van de mo torspuit, waren wegens het Paasch feest af wezig, zoodat leeken dit werk moesten over- nem. Toen men het vuur eindelijk kon bestrij den, stond het geheele gebouw in lichter laaie. De geheele pastorie, bewoond door een pastoor-deken en drie kapelaans, brandde uit. ortsluiting is vermoedelijk de oorzaak. Boerenwoning in de asch gelegd. Te Lattrop (gem. Denekamp) is door on bekende oorzaak de boerenwoning, bewoond door den heer Damhuis, geheel door brand vernield. Van den inboedel kon vrijwel niets worden gered. Ook een in de nabijheid staande schuur werd in de asch gelegd. Ver zekering dekt de schade. VERGADERING VAN DF- VRIJHE1DSBOND. De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond", afdeel ing Amsterdam hield Zater dagavond in het Concertgebouw te Amster dam een groote nationale liberale demon stratie. Vóór de voorzitter mr. K. Jansma de ver- idering opende, zong mejuffrouw Jo ortman twee coupletten van het „Wilhel mus". De voorzitter deelde mede, dat sym- pathiebrieven waren ingekomen van de Brit sche nationale Liberale Organisatie en van de Vlaamsche Liberale Partij. Voorts memoreerde spr., dat 12 jaar geleden werd opgericht de Vrijheidsbond door de heeren Rink, Treub en Dresselhuys. Twee zijn niet meer en de heer Rink kon niet aanwezig zijn. Hem werd op voorstel van spreker een telegram gezonden. Hierna was het woord aan mr. D. Fock, voorzitter van den Vrijheidsbond. Na alles POLITIEKE BOTSING TE AMSTERDAM. In de Muiderstraat te Amsterdam wer den gisteravond eenige landstormers, die terugkwamen van de Willem de Zwijger huldiging, lastig gevallen door een troep communisten. Deze laatsten werden door de politie verspreid, waarna de landstormets ongestoord hun weg konden vervolgen. ANTI-FASCISTISCHE BIJEENKOMST Gistermiddag is in het Oosterpark te Amsterdam een meeting gehouden om sym pathie te betuigen met het Europeesche anti fascistische congres, dat te Kopenhagen wordt gehouden. Na afloop werd gedemonstreerd. De op tocht trok van het Oosterpark naar het Waterlooplein. Onderweg had nog een klein incident plaats toen de politie een doek verwijderde, dat verboden was om mee te voeren. DE HUURSTAKINO TE AMSTERDAM Eisch door den kantonrechter toe gewezen. De kantonrechter mr. De Vries Feyens heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het civiele proces tusschen de Amsterdam-West Stichting en het comité van huurstakers. In alle ruim 30 gevallen heeft de kantonrech ter den eisch toegewezen, zoodat de ontrui mingen voortgang kunnen hebben. Het comité van de huurstakers was niet ingegaan op het voorstel van de stichting om met de staking drie maanden te wach ten, opdat de stichting onderhandelingen zou kunnen voeren met de hypotheekbanken om verlaging van de hypotheekrente te ver krijgen De kantonrechter had bij de behan deling der zaak laten uitkomen, dat z.i. de huren wel te hoog waren. COMMUNISTEN WIJZEN EENHEIDSFRONT MET O.S.P. AF. Maandag werd te Amstredam óp initia tief van het partijbestuur der O.S.P. een bij eenkomst tusschen vertegenwoordigers van de Onafhankelijke Socialistische Partij de Communistische Partij Holland. In deze bijeenkomst werd door de O.S. aan de orde gesteld het vormen van e eenheidsfront voor een gemeenschappelijke actie op den eersten Mei en tegen het drei gend fascisme. Een dergelijk eenheidsfront is in Enge land reeds tot stand gebracht tusschen de Onafhanklijke Arbeidmpartij (I.L.P.), die overeenkomt met de O.S.P. in Nederland en de Engelsche C.P. De Nederlandsche C.P. heeft echter ge weigerd op dezelfde voorwaarden als in En geland hier te lande een eenheidsfront te aanvaarden. In het bijzonder werd door de CP.H. van de O.S.P geëischt af te zien van haar actie door een internationale boycot van Hitler en P een wat er in de laatste weken is gesproken; meent spr.. dat er is gekomen meer natio naal gevoel. Een sterke regeering is noodig. Bij zulke gelegenheden komen er nieuwe partijen. Zoo is er gekomen de Bond van Nationaal Herstel. Spr. zet uiteen, dat dit weer is versnippering van stemmen. Voor» kwam spr op tegen de wijze van bestrijding van sommige partijen. Mevr. BoissevainPijnappel wees er op, dat vrouwen meer aan politiek moeten doen, want zij, die de macht hebben, bepalen ook, hoe zal geregeerd worden. De heer Mr. W. C Wendelaar, burge meester van Alkmaar, wees er op, dat da liberalen altijd zijn geweest de voorstanders van den rechtsstaat. Tegenstanders willen maken een machtstaat en wanneer dat ge beurt, dat zal men u uit Den Haag zeggen, hoe ge spreken, denken en zwijgen moet. Ons volk' kan alleen uit de moeilijkheden komen, waneer de liberale geest wedef vaardig wordt. Door de vocrz'tter der vergadering werd hierna aan mr. Fock een krans aangeboden als voorzitter van den Vrijheidsbond. Na de pauze wees de heer J C. van Kem pen op de Indische toestanden De heer mr O A. Boon betoogde, dat men wakker wordt voor een nationale een heid. In dit verband wees spr. op Duitsch- land, waar een hetze is ontketend tegen de joden, die behoore.n tot de bes*e burgers van het Duitsche Rijk Spr. hoopte, dat men daar spoedig terugkomt op deze dwalingen. Spr schetste voorts de verkeerde toestanden in den aether. Het slotwoord van deze avond werd ge sproken door dr. I. H. J. Vos. Botsing fietser en motorrijder. Gisteravond reed de wielrijder A. v. uit Honselersdijk nabij Naaldwijk, toen hij plotseling den weg overstak zonder signa len te geven. De hem achterop rijdende motorrijder A. de J. reed den wielrijder aan. Beide personen werden over den weg geslingerd. De wielrijder kwam er met eenige lichte verwondingen af, doch de mo torrijder was er ernstiger aan toe. Bewus teloos werd de J. opgenomen en naar een der ziekenhuizen te den Haag overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Ernstige botsing. Gistermiddag te circa kwart voor twee wilde de twoseater, bestuurd door den heer A. A. Levy te Amsterdam, met een snelheid van circa 80 K.M. een vóór hem rijdend voertuig inhalen op den Rijksweg te Rheden, ter hoogte van de Groene Straat. van Dinsdag 18 April 1933 OPGAVE VAN NOORDHCLLANDSCH L/NDBOUWCRFDIET N. V. 1000. STAATSLEENINGEN. 5 Nederl. 1912 1917 4 1931 BANK-INSTELLJNGEN. Handel Mpij. Cert. V. Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde linie v Berkels Palent Calvé Delft Cert. KOcbenm Ace. Nederl Ford P ilips Gloeil Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ats Gas Electr. Betbleb Sleel Cities Serv -e General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. - Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HolL Amerika lijn t Gem Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev Goudriaan Scheepvaart Unie i t TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbisoo Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific W abash ...astsats Noteering per 50, 'Exdividend. vitafitim. Vorige koers 100% lvD/g 10J 59 59'/, 52 28 1 49*/i 1», U3»/, 1I3-./S 84'/, l&Vs bVis U/is UVü 2% 45/16 32Vi« 2"« 37» 33 178'/, 12+ 80 40»/, 28 00 1-3 12 H 7 1261', 14+W, bl»/, 6% 5Vis 395/s 2 V« 26 1'Vz Wl6 2Vs 11", 117» 4 V» 1221/, l'7/8 111 12<Vs 41'/, 6»/, PROLONGATIE Vorige koera 1 pCt Heden 1 pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Koers van heden t-i pl.m. 1.3U pl.m. 1.45 pl.m. 2.0U pl.m 2.ló mm - 59'/, 6J nü - 27'/, - 49'/, 113»/, I14j-»/ 83-2 2 827. 1Ï47, 82'/j 2 113'/, 114 19'/, 7% I 1 1"/, 2'/s "7% 7%- 1»/i» 34t-»/)6 27+ 4 - - ISO lz5 bl 40 180-7, 807, 123 12 103 ,44./, ~5% 817» 6% 5*/.» 144'/,-i 5Ï-Va. 114 t; 1 c t 1 1 607,- 6W/, 17 iv» 17» TI 49»/» 122 15 112 122 111 - 41 - - - 64'/, 2 1% NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parif» Brussel (Beige) Bazel Weenen p. Sch. Kopenhagen Stockholm Oslo i New-York a Itali* i 100 Vorige koera 8.44 58j65 9.74»/, 34.54 47 65 37*70 44 70 4i.30 2-471/» 12.66 I Koers op heden 2 uur 6.49'/, 58 6J 9 75 34,52 47.87 37 80 44 80 43.40 2.45% 12.68

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7