DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Vickers-proces in Rusland. Donderdag 20 April 1933 No. 93 Hit het JUt fBuitenland 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt.. OUDSTE ZOON VAN EX-KROONPRINS VERLOOFD Qxtqelijksch Oveczicfit De Engelsche regeering heeft een invoer verbod van Russische goederen uitgevaardigd, teneinde het teven der Engelsche ingenieurs te beveiligen. DE VONNISSEN GEWIJZIGD. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Oit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 19 April 1933. Daartoe genoopt door een verzoek van een tiental leden van verschillende partijen, had de voorzitter der Tweede Kamer tegen hedenmiddag de leden bijeengeroepen tot be handeling van de zoogenaamde Machtigings wet voor den landbouw. Nadat er eerst van gedachten was gewisseld over de vraag, of men wel tot de behandeling zou overgaan nu de verkiezingen vlak voor de deur staan, werd daartoe toch ten slotte besloten met 64 tegen 1 stem (die van den heer W ij n k o o p). De daarop volgende discussie liep in hoofd zaak over de vraag, of men de wet in haar vollen omvang zou aanvaarden dan wel tot enkele punten zou beperken Minister Ver schuur had liefst gezien, dat de wet, gelijk hij haar had ingediend, werd aanvaard, doch de Kamer ging ten slotte mede met een amen dement van den heer Van den Heuvel (a.r.) om de werking van de ontworpen rege ling te beperken tot vee, kanon en bloem bollen. De beraadslaging er over muntte ove rigens uit door matheid en we volstaan daar om met te vermelden, dat de Kamer, nadat aanvaard was een amendement van den heer S n o e c k Henkemans (c.h.) om de wet een tijdelijk karakter, tot 1 Januari 1934, te geven, ten slotte zonder stemming haar goedkeuring schonk aan het ontwerp. Ze is daarop tot den sluitingsdag uiteengegaan. De Eerste Kamer heeft tegelijkertijd vergaderd ter afdoening van de zoogenaam de koloniale begroofingen. Die van Suriname werd zonder stemming goedgekeurd, nadat minister De G r a a f f tegenover den heer F o c k (Iib.) het plan om een mechanisch rijst bedrijf in Suriname op touw te zetten had verdedigd onder verzekering, dat een des kundige de onderneming zou ^eiden. Omtrent de relletjes, welke ongeveer drie maanden geleden te Paramaribo hadden plaats gehad en waaromtrent de heer Fock inlichtingen had gevraagd, moest hij erkennen nog geen offi- cieele berichten te hebben gekregen. Hij kon alken aan particuliere berichten een en ander ontkenen betreffende het misleidend optreden van den communist De Koo, die den Javaan- schen koelies gouden bergen had beloofd en en daarmede der. boel op stelten had gezet. Nadat de Kamer de begrooting van Cura^ao zonder discussie had goedgekeurd, ging zij over tot de behandeling van de In dische Begrooting voor dit jaar. De bespre kingen werden geopend met een twee uur lang durende rede van den heer mr. Men de 1 s (s. d. a. p die in den breede uitweidde over den zorgelijken toestand van Indië en daarbij pleitte voor het sluiten van een lee ning tot dekking van het geraamde tekort op de begrooting. Tevens uitte hij ziin ongerust heid over de houding van de buitenlandsche mogendheden tegenover Indië en met name dacht hij daarbij aan Japan. Uit den aard der zaak behandelde hij ook de vervolging van de onderwijzers, die zich aan opruiing bij geschrifte hadden schuldig gemaakt en hij klaagde er over dat dagbladen, die niet min der ergerlijk schreven ongemoeid werden ge- later.. De heer Fock (lib.) betoogde o.a., tegen over den heer Mendels. dat er geen vrees be hoefde te bestaan voor hongersnood in Indië. Hij besprak verder de zwijgende houding van minister De Graaff tijdens de interpel latie in de Tweede Kamer over de muiterij in Indië. Waarom liet hij uitsluitend zijn col lega van Defensie aan het woord? Het door de Indische regeering uitgevaardigde verbod van invoer van rijst achtte hij overbodig en schadelijk voor den nandel. Het optreden van het Indisch Onderwijzers genootschap keurde spreker ernstig af, doch in verband hiermede waarschuwde hij tegen het uitzenden van ondeugdzame onder wijskrachten naar Indië De heer Van Embden (v.d.) klaagde over de veel te hooge uitgaven voor het leger in verhouding tot het eindcijfer der be grooting. De heer De Savornin Lohman (c.h heeft warme hulde gebracht aan het be leid van den minister en van den nieuwen gouverneur-generaal Hij juichte verder de benoeming van den heer Meyer Ranneft tot vice-president van den Raad van Indië toe. Ook hij achtte -en financieelen toestand vafl Indië zeer verontrustend, maar van een lee ning wilde hij niets weten. Minister De Graaff heeft, vermoedelijk we! voor de laatste maal, zijn begrooting verdedigd, erkend, dat de toestand hoogst zorgelijk is. maar daer geen sprake is van hongersnood, gelijk de heer Mendels be weerde. Dank zij den overvloedigen oogst is er een teveel aan rijst en om nu te voor komen, dat de markt ontwricht werd. is tij delijk de invoer van rijst bij ordonnantie stopgezet. De vrees voor Japan achtte de mi nister voor het oogenblik ongegrond, maar we moeten ons paraat houden. Dat hij bij ae bekende interpellatie in de Tweede Kamer het zwijgen heeft bewaard, is daaraan toe te schrijven, dat hij het een zaak van inwendigen dienst bij de marine achtte. Van de belastingplannen van den heer Men dels wilde hij even weinig weten als van een leening Hij achtte de uitgaven voor het leger niet te hoog en zette uiteen, dat we het voor alle eventualiteiten gereed en in orde moeten houden Nadat de Kamer ook deze begrooting had goedgekeurd, is zij tot 27 dezer uiteengegaan. De uitvoering der straffen uitge steld. Het schijnt, dat Engeland's dreigement met een invoerverbod reeds heeft doorge werkt in Rusland, want hedenmorgen werd bekend, dat MacDonald en Thorton voorloo- pig hun straf nog niet behoeven te onder gaan. Zeer waarschijnlijk zullen deze twee ingenieurs voor levenslang uit Rusland ver bannen worden. Wanneer dit juist mocht zijn, zou Enge land het embargo op de Russische goederen waarschijnlijk weer opheffen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Kerrl over de maatregelen tegen Joodsche advocaten en rechters. Tijdens een nat.-soc demonstratie in het circus Krone te München, hield de Beiersche minister van justitie, Frank II. een redevoe ring, waarin hij betoogde, dat Beieren loyaal de rijkswetten nakwam met betrekking tot het toelaten van Joodsche advocaten, aangezien aileen Hitier beslist over den revolutionnai- ren strijd. De Pruisische minister van justitie en landdagspresident Kerrl rechtvaardigde zijn maatregelen tegen de Joodsche advocaten en rechters in Pruisen o.a. door er op te wijzen, dat zekere kringen, die thans bezorgd vra gen, wat er meet worden van de vele zonder betrekking komende Jcden, in de tijden van Severing niet gevraagd hebben wat er moest worden van de op straat gezette nat.-soc. ambtenaren. Wanneer zijn maatregelen in Pruisen aan talrijke Joden het bestaan ont namen, zouden aan den anderen kant duizen den Duitsche rechterlijke assessoren in staat komen een huisgezin te vestigen. Vertegen woordigers van de pers hebben de rijkswet over het toelaten van advocaten zoo uitge legd, dat in Berlijn weer 1300 tot 1400 Jood sche' advocaten moesten worden toegelaten. Deze uitlegging van de wet is onjuist. Spr. legt de wet anders uit, anders zou het volk opstaan, en zich recht verschaffen. De toela ting wordt, zorgvuldig onderzocht en de Joodsche advocaten zullen moeten wachten, tot dit onderzoek beëindigd is. De zuivering van het Duitsche volkslichaam van alles wat Van Vreèmde rhs is behoort mede tot de groote doelstellingen van het nat.-soc., tot welkg verwerkelijking, de ministers van justi tie in de eerste plaats geroepen zijn. Joodsche veekooplieden gear resteerd. Op het abattoir te Keulen is de numerus clausus ingevoerd. Vijf Joodsche veekooplie den zijn gearrésteerd. Optreden tegen communisten; 200 personen gearresteerd. In het district Frau6tadt is een groote raz zia gehouden tegen communisten, waarbij ruim 100 woningen werden doorzocht. 20O personen werden cm te beginnen gearres teerd. Bij deze razzia is volgens een officieel rapport een uitgebreid organisatieplan der communistische partij ontdekt. De communist Neumann was de- instructeur. Betrouwbare, dicht bij elkaar wonende personen werden bijeengebracht-in groepen van 5, welke door bijzondere signalen snel konden worden ge concentreerd eh die bepaalde taken hadden. De leider heeft gedurende eenigen tijd zijn woning, door gewapende lieden doen bewa ken. Qp een multiplicator, die in beslag werd genomen, werd een communistische krant vervaardigd, welke vooral onder werkloozen werd verdeeld. Van Fraustadt naar Glogau en Guhrau bestond voor bevelen en berich ten een regelmatige koerierdienst. Op 22 Jan. is bij Wiesenthal in het district Frau stadt, aan de Poolscfae grens een internatio nale grensbijeenkomst gehouden, waar spion- nage werd gepleegd. In Fraustadt en Schlich- tingsheim zijn zwarte lijsten gevonden, waarop vooral de leiders der N.S.D.A.P. stenden aangeteekend, welke bewaakt en on schadelijk gemaakt moesten worden. Onder de fabrieks- en de landarbeiders werd een massastaking voorbereid. Ongeveer 50 wa penen, en 150 schoten munitie, springstof fen, een multiplicator en militaire uitrusting stukken zijn in beslag genomen. De leidende communisten zijn gearresteerd. Het is echter niet gelukt den instructeur Neumann te van- gen- Hitiers verjaardag. Op den vooravond van den verjaardag van Hitier zijn in tal van steden groote fakkel optochten gehouden, o.a. in Hamburg, in Dusseldorf, waar een vuurwerk werd afge stoken, in Essen en het heele Ruhrgebied, in Leipzig, etc. Redevoeringen werden gehou den, er werd muziek gemaakt en gevlagd. Nader wordt gemeld, dat uit alle deelen van het rijk gelukwenschen zijn gezonden aan Hitier ter gelegenheid van diens verjaar dag, o.m. door de ministers en de rijksdag fractie der N.S.D.A.P. Dr. Hpgberg heeft in de Tag een artikel gepubliceerd naar aanleiding van den ver jaardag van- Hitier, waarin hij besluit: Wij zeggen vandaag met Hitier, dat wij hem in Vflineraadschap en trouw bij het zware werk HBHBHHUHIHHiHHHHHHHH De machtigingswet in de 'i'weede Kamer aangenomen, nadat belang rijke amendementen waren goedge keurd. (Parlement.) Het Vickers-proces in Rusland. Engeland besluit tot een invoer verbod van Russische goederen. (Dag. Overzicht.) Groote razzia in Franstadt; reeds 200 communisten gearresteerd. (Buitenland.) Japansche troepen trekken ver der. Peking en Tientsin nog heden bezet? (Buitenland.) Bij Straatsburg heeft een groote dorpsbrand gewoed. (Buitenland.) Ernstige schade door nachtvorst in de Betuwe en Westfriesland. (Binnenland en Provincie.) Het arbitrageverdrag met Japan geteekend. (Binnenland.) Nabij Nieuwenhoorn een auto met zeven personen te water, van wie vijf verdronken. (Binnen land.) Een chantage-bende te Rotter dam door de politic ontdekt. (Binnenland.) De minister heeft een reglement voor militaire belangenvereenigin- gen vastgesteld. (Binnenland.) Door het Comité van actie tot stichting van een Sportfondsenbad zal een propagandavergadering in de Harmonie worden gehouden. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. ter zijde staan, dat nog slechts kan slagen door Gods zegen. De „valsche S.A.-man" Orlowski. De nat.-soc. „Volksparole" meldt, dat de Zondag op het landgoed van Hitier gearres teerde S.A.-man Orlowski sedert eenigen tijd in relatie zou staan met de handelsvertegen woordiging der Sovjets te Berlijn en door haar bemiddeling jarenlang materiaal zou hebben geleverd voor de K P.D. Orlowski is van beroep chemicus en zou volgens de Volksparole in verbinding staan met hande laars in bedwelmende middelen, terwijl hij zelf morfinist zou zijn. 10.000 arrestanten in Pruisen. De rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire de politie-autoriteiten op dracht gegeven opgave te doen van het aan tal arrestanten, dat zich op 31 Maart in handen der politie bevond. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat volgens de tot dusverre ontvangen rapporten rond 10.000 personen in arrest zijn gesteld, in Pruisen. Afgevaardigde Diehl weer op vrije voeten. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de centrum-afgevaardigde Diehl sedert Woensdagmiddag 12 uur weer op vrije voe< ten is. Diehl was tot het einde van een on derzoek van in beslag genomen boeken der wijnbouwcorporaties alleen in hechtenis ge nomen om hem, gelijk officieel wordt gezegd „te beschermen tegen handtastelijkheden". Wapens en munitie gevonden in Vogtland. De S.S.-afdeeling Reichenbach in het Vogtland heeft 10 geweren, 25 pistolen en 3500 patronen, zoomede eenige slaghoedjes en handgranaten in beslag genomen. Feestelijkheden op I Mei. Rijkscommissaris Rust heeft beschikt, dat op den dag van den nationalen arbeid (l Mei) aan alle hoogescholen e.d. onderwijsin richtingen eenvoudige feestelijkheden moeten worden georganiseerd, waarbij de „Studen tenschaft" het nieuwe studentenrecht van den rector zal ontvangen. De eerste Mensuur in Heidelberg. Na 8 jaar verboden te zijn geweest is gis- termiddag in aanwezigheid van talrijke stu denten, den rector der universiteit en .ver scheidene professoren, benevens talrijke ver tegenwoordigers der nationale bonden en der overheid de eerste mensuur gehouden. Rede voeringen werden uitgesproken. Hitier werd gehuldigd, het Horst Wesselied werd gezon gen, terwijl ten slotte een telegram werd ge zonden aan Hitier, waarin den leider onver brekelijke trouw werd beloofd. Te Bonn a.d. Rijn is de verloving gevierd van den oudsten zoon van den ex-kroonprins prins Wilhelm v. Pruisen met Frl. Dorothea v, Salviati. Prins Wilhelm is op 4 luH 1906 Het proces tegen de Engelsche ingenieurs in Rusland heeft vanzelfsprekend in Enge land veel stof tot commentaar doen op waaien. De Engelsche kranten hebben zich, zoo seint de N.R.C.-correspondent uit Lon den, van het eerst begin af aan veel te veel vastgelegd bij het a priori geloof in de on schuld van alle Britsche beklaagden en het geloof in de verregaande verdorvenheid van de sowjetjustitie, dan dat van haar op het oogenblik een oordeel van beteekenis over de uitspraak te verwachten zou zijn. Al deze dagen heeft alleen hij, die alle Londensche ochtendbladen met elkander vergeleek, eenigszins een indruk kunnen krijgen van wat te Moskou verhandeld werd. Wat het eene blad weg liet, vermeldde, ik zou haast zeggen, per ongeluk het andere. Vandaar dat de bladen nu nog altijd over de aanvan kelijke maar later ingetrokken schuldbeken tenis van Thornton en de behoudens een oogenblik van weifeling voortdurend volge houden suldbekentenis van MacDonald kunnen heenloopen zonder uit wat over hun ontstaan gebleken is de gevolgtrekkingen te maken, die daarin opgesloten zijn. Uit de Britsche bladen heeft men zich geen nauw keurige voorstelling kunnen maken wat de vervolging bedoelde toen zij zei, dat Mac Donald op heeterdaad bij sabotage betrapt was. Aan het feit, dat Thornton zelf in zijn aanvankelijke bekentenis een reeks van medebetrokkenen genoemd heeft, is ook de laatste dagen geen aandacht besteed en zelfs den laatsten dag werd ook deze zaak niet voldoende duidelijk gemaakt. Uit de officieele bescheiden en de ant woorden van Thornton en Monkhouse bleek ook, dat de ondervraging nooit langer dan 12 uur geduurd had en dat er geen third degree plaats gehad had. Maar toch zijn de Britsche bladen doorgegaan met de bekente nissen als door barbaarsche middelen afge perst voor te stellen. Aan MacDonald's bekentenis bij zijn laatste verklaring wordt z lfs niet de minste aandacht besteed. De merkwaardigste verschijnselen in de Lon densche pers van vanochtend zijn. dat de Times nog heelemaal het stilzwijgen be waart, dat beteekent waarschijnlijk dat zij eerst de beslissing der Britsche regeering wilde afwachten, en dat de Daily Herald zich wel scherp tegen de Britsche regeering keert, maar over het vonnis zelf geenerlei oordeel geeft d.w.z. met de meeste andere bladen blijkbaar niet wil meegaan, maar toch ook geenerlei ander oordeel aandurft. Zelfs de Manchester Guardian loopt over de bekentenissen heen. De Daily Mail gaat nu het verst wanneer zij beweert, dat het Britsche volk nooit zal dulden, dat de veroordeelden na de vreese- lijke beproeving, die zij doorstaan hebben, nog eenige jaren in de verschrikkelijke cel len van Loehjanka gevangen zullen zitten. Zij neemt aan, dat de Britsche regeering be sloten heeft tot het uitvoeren van een em bargo, wanneer de gevangenen niet zonder verwijl in vrijheid gesteld worden. Zij zegt, dat de natie ook verdere stappen der regee ring steunen zal. De Daily Herald en de liberale bladen willen van een embargo daarentegen niet hoeren. De News Chro- nicle leidt uit de betrekkelijke zachtheid der straffen af. dat de sowjetregeering zonder veel moeilijkheden tot verandering der strat gebracht zal kunnen worden en zegt dat alles wat op dreigen lijkt erger dan nutteloos zou zijn. Het is volgens haar duidelijk, dat de sowjetrgeering geen moeilijkheden begeert. Voor de Daily Telcgraph blijft het een mysterie, waarom de sowjetrgeering, die langen tijd alles heeft gedaan om een gun- stigen indruk op Groot Brittanje te maken, plots zonder de geringste waarschuwing van doel veranderd is en het verachtelijksi aspect van bolsjewistisch despotisme ge toond werd. Het valt haar niet in. dat na de arrestatie der Britten door de Gepeoe de Britsche regeering alles gedaan heeft om een andere regeling van het geschil onmogelijk te ma ken. Volgens de Times zal de Britsche regee ring zich bij haar beslissing over wat zij nu doen moet door de belangen der gevangenen laten leiden. Volgens de Herald zal echter reeds binnen één uur na het bekend worden der vonnissen tot het invoerverbod tegen Russische goederen besloten zijn, en zou de Privy Council hedenochtend bijeengeroepen zijn en te Windsor vergaderen om de uit vaardiging van dat verbod te laten geschie den. Voorts schrijft nog de Morning Post, vol gens Reuter, dat de Russische regeering Heeft ingezien, dat zij bij het voortgaan op den bij het begin van het proces ingeslagen weg, meer te verliezen dan te winnen heeft. De Britsche regeering zal de zaak echter niet licht kunnen opvatten, zoolang twee Britsche onderdanen in een Russische ge vangenis zitten. Een invoerverbod van Russische goederen. Hierboven is melding gemaakt voor een eventueel uitvaardigen van een invoerver bod van Russische goederen in Engeland. Inderdaad is gisteren dat besluit afgekon digd. Het werd genomen op een bijeenkomst van 's Konings Geheimen Raad, den Privy Council. Hieraan namen o.a. deel minister Baldwin, die tijdelijk het premierschap waarneemt, en Sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken. Het verbod betreft een groot aantal Rus sische goederen, die ongeveer 80 beslaan van den geheelen invoer van Rusland. On der het verbod vallen o.m. petroleum, graan, onbewerkte kalven, hout en boter. De reden dat het verbod beperkt blijft tot de voornaamste invoerartikelen is dat een verbod op bepaalde artikelen heel wat ge makkelijker te handhaven is dan een vol ledig invoerverbod op den geheelen invoer uit de sowjetunie zijn zou, dat ook allerlei goederen van geringe waarde zou treffen, die vaak langs een omweg het land bereiken. Het invoerverbod zal 26 April in werking' treden om nog een week tijd te laten voor de inklaring van Russische goederen, die reeds onderweg zijn en die eigendom zijn van de importeurs. De Engelsche officieele draadlooze dienst herinnert er aan, dat Runciman, de minister van kooohandel bij de behandeling in het Lagerhuis van de wet tot het verbieden van den invoer van Russische goederen, die ver leden week van kracht geworden is en waar op de huidige maatregel steunt, de verzeke ring heeft gegeven, dat van de afkondiging van een verbod volgens deze wet alleen ge bruik zou worden gemaakt teneinde de regeering in staat te stellen zich te kwijten van haar taak het uiterste te doen om het leven en de vrijheid te verzekeren van de beklaagde Engelsche onderdanen te Mos kou, van wie er twee, Thornton en Mac Donald, zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van drie en twee jaar. De diplomatieke immuniteit van de Russische handelsagenten op geheven. Naar Reuter verneemt, is de diplomatieke immuniteit, welke was toegestaan aan de drie voornaamste leden van de Russische handelsdelegatie definitief opgeheven. Noch deze handelsagenten, noch het kantoon waarop zij werken, zullen voortaan meer deze bescherming genieten. De houding van Vickers. De Metropolitan Vickers, de maatschappij in wier dienst de veroordeelden stonden, heeft vanochtend een meedeeling uitgevaar digd, waarin zij zegt, dat zij vandaag de stelling zal overwegen, die voor haar uit het vonnis te Moskou voortvloeit. Intusschen herhaalt de maatschappij de uitdrukking van haar volledige vertrouwen in haar ambtena ren, die het slachtoffer zijn geworden van deze schijnvertooning van rechtspraak en die bij de maatschappij bekend staan als men- schen van onkreukbaar karakter. De directie van de maatschappij stelt geen vertrouwen in de zoogenaamde bewijzen, die bijgebracht zijn, of in de betrouwbaarheid van de zooge naamde gebeurtenissen. Op het oogenblik is de eenige zorg van de maatschappij voor de betrokkenen en zoodra haar juridische vertegenwoordigers uit Moskou zijn terugge keerd en haar rapport hebben ingediend, zal de maatschappij een verklaring uitgeven, welke de gedane beschuldigingen ten volle zal betwisten. De directie wenscht nogmaals de betrek kingen van de slachtoffers te verzekeren van haar groote deelneming in de beproeving, welke zij ondergaan. De maatschappij deelt verder nog mee, dat alle bedragen, die de sovjet-unie haar tot dusver verschuldigd was betaald zijn. Reter meent te weten, dat de maatschappij ook verder haar loopende contracten in Rus land zal uitvoeren.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1