r Aspirin dewereld en daarom Een openbare meening inzake volkenbondsvraagslnkken. LBinnenland 'fzouinciaat 'flieums Vreeselijk auto-ongeluk op Voorne. omdat Men kan terzake van den Volkenbond,:Ne derland splitsen in twee deelen Het eene weet het allang"; van den VolkenbondhJ' niet» te verwachten, nooit iets, te vhcr*(^c.t geweest; vandaar, dat dit deel ztch n - moeite heeft getroost om eemg te raadplegen, waardoor wezen, arbeid van den Vo.kenbond nade 1 v j gebracht. Het andere deel heeft van den o^ kenbond grooter of kleiner v i htin(T°be ^temdZn anderen; sommigen gelooven volkomen in de mogel.jkhe'dvanhetbem- ken van het doel; anderen zien de verrich tingen van den Volkenbond met het oog slechte van den tijdgenoot en meten daarnaar hunne teleurstellingen. Ten aanzien van den Volkenbond geldt, celiik van alle dingen, dat men, om hem te heoriioen hem moet kennen. En, als hterbo ven geze°'d, het niet wetende deel ook in ons land is zooveel grooter dan het wel, althans ten deele wetende deel. Velen van de eerste „roep verschuilen zich achter het motief, dat voor den Volkenbond slechts de groote lan den van beteekenis zijn, en dat de kleine tocht het toekijken hebben. Dat is niet juist. In de aangelegenheid tusschen China en Japan, die geëindigd is met de veroordeeling, kort en goed, van het Japansche standpunt, is ge bleken, dat de kleine Staten wel degelijk in vloed ten goede kunnen ontwikkelen. Afge scheiden daarvan is in den Volkenbond, waar de gelijkheid der Staten langzame vorderin gen maakt, voldoende plaats voor argument en overtuiging. Neen, er is wel degelijk werk voor de kleine Staten, maar slechts dan, wan neer hunne vertegenwoordigers zich gedra gen gevoelen door een overtuiging. En nu heeft geen enkele Nederlandsche delegatie, die op een Assemblée of eenige Conferentie van oen Volkenbond aanwezig is geweest, over scherpe critiek van de eigen landgenoo- ten te lagen gehad, maar dit spruit misschien minder uit instemming dan wel uit onver schilligheid voort. Vorming van een openbare meening om trent de voornaamste Vo'kenbondsvraagstuk- ken is daarom zoozeer noodig. Het groote publiek hoort van problemen als liggen op gesloten in het sanctie-vraagstuk; in wijzi ging van art. 19 in dien zin, dat herziening van verdragen niet door den tegenstand van één land kan worden gebroken; aanpassing van het Grondverdrag van den Volkenbond bij het Kellogg-pact en wat dies meer zij. Soms leest men er een artikel over. Maar een eigenlijk openbare meening op dit stuk is er niet. Niet bij de groote massa, niet bij de po litieke partijen; niet bij eenige organisatie, geroepen om in dit opzicht van voorlichting te dienen. Daarom lijkt het juist gezien van de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede", die zich ook hier voor alles een Volkenbondsver- eeniging toont, dat zij hare afdeelingen, en door middel van deze afdeelingen hare leden jtracht te „documenteeren" Van den arbeid te Geneve worden objectieve pverzichten, die rechtstreeksch uit Geneve komen, rondgezon den; commissiën worden inoesteld tenemd^ tal van vraagstukken op Volkenbondsgebied t<> bestudeeren en de ranporten daarvan wor den in den kring der Vereeniging verspreid De verslagen, die de Nederlandsche delega ties op de Assemblee en op belangrijke Con ferenties uitbrengen, worden onder de oogen van de Afdeelingen der Vereeniging ge bracht. En deze beginnen den iuisten weg 'e leeren kennen teneinde den inhoud van die sfukken met de leden te bespreken. Natuur lijk mag niet worden verwacht, d-t alle le- d"n zich daarvoor interesseeren. Maar. in dien er in de verschillende groote en kleine plaatsen e enleern is, die zu'k een doenmen- tatie-arbeid ter hard neemt, dan wordt er reeds veel bereikt Fen cursus, waarin een k'ein aantal wel-onderlegden wordt ge vormd, kan soms meer ten goede uitwerken dan een enkele lezing, waarbij honderden zijn aanwezig geweest lieren, ontkende spr. Verleden jaar was dat ook wel gebleken. Het zou niet fair zijn, thans ook de steun- verleening te staken. Men moet, vóór een besluit te nemen, af wachten hoe het gaat na invoering van een Wachtweek. Weth.Opd a ni was het eens met den heer Greeuw. De voorzitter kon zich er mee ver enigen. als een wachtweek wordt ingesteld. >- Pr geloofde, dat er bij particulieren meer ue£k is dan men we! meeni. De heer Greeuw hield vol, dat slechts enkelen van de werkloozen ander werk heb ben kunnen vinden. De heer Dekker betoogde, dat de vrije riiven niet kunnen betalen wat de ge meente geeft; de werkloozen zuiien daarom niet a te ernstig zoeken naar werk Ais straks de weg wotdt aanbesteed, zal dat dan gaan tegen het loon in werkver schaffing? vroeg spr. Geantwoord werd, dat het dan een parti culier werk is, waarvoor loon wordt betaald volgens overeenkomst met de arbeiders. In q*n 21° als door den heef Greeuw be doeld, werd hierna besloten De heer V a h 1 d«e!de mede, cjaf de com missie voor de steunverkening aan tenders deze VP|1 stop zetten op 15 Mei. Werd goedgevonden. Een vraag van den heer Kosteliik. De heer K 0 s t e I ijk had B. en W de vraag gesteld waarom er verschd werd ge- maakt in de uitbetaling van den toeslag voor werkloosheidverzekering; de eene ai> beider kreeg 25 cent per dag, de andere ont ving minder, hoewel de verordening aeg- dat alle tegen werkloosheid verzekerden 25 cent toeslag per dag zullen ontvangen. De vraag werd beantwoord door wethou der O p d a m, die begon met zijn verbazing en teleurstelling erover uit te spreken, dat van die zijde deze bemerking werd gemaakt Spr. doelde mede, dat aan volledig georga- riseerden 25 ct toeslag wordt gegeven; "de anderen, die aileen tegen werkloosheid zijp verzekerd, krijgen minder, omdat zij ook minder premie betalen. De heer K 0 s t e 1 ij k was slechts teil deele bevredigd. Het kan spr. niet schelen waar iemand georganiseerd is. De commis sie had mbeten vergoeden wat de menschen voor de organisatie moeten betalen. De heer Opdam zette uiteen, dat de ge volgde regeling is overgenomen van de organisaties, die gezamenlijk den maatregt hebben getroffen. De commissie heelt den man gegeven, wat hem toekwam. De heer Greeuw herinnerde aan den wenk, verleden jaar reeds door de soc -dem gegeven, dat voor aangeslotenen bij een werkloozenkas eerst uitkeering van 25 cent per dag zou worden gegeven, nadat men drie maanden daarbij zou zijn aangesloten Nu de werkloozenkassen geen leden meer kunnen aannemen, is het wat anders gewor den. Zij kunnen nog wel in een pas opge richte particuliere werkloosheidverzekering- kas worden opgenomen en spr. wilde nu voorschrijven, dat uitkeering van 25 cent per dag niet zou geschieden alvorens het lidmaatschap van de organisatie 26 weken zal hebben geduurd. De heer Opdam wilde ioch niet uit het oog verliezen of men meer of minder voor zijn organisatie betaalt. Iemand, die niet ten volle is georganiseerd, betaalt minder en heeft ook slecnts recht op een geringeren toeslag. Totdat het seizoen is afgeloopen, zou spr •*-».W «.öv.uuj/v II, S.UU OjJ* de thans bestaande regeling willen hand haven, om in het najaar, als een nieuwe regeling komt, rekening te houden met het thans gesprokene. Wera goedgevonden. Subsidie voor Oranjefeesten. Devoorzitter deed mededeeling van een pas gister ingekomen verzoek van den Oranjebond en het Mobilisatiekruis (afdeelingen Heiloo) om f 50 subsidie voor een op 10 Mei te houden feest ter viering van den verjaardag van prinses Juliana en den geboortedag van prins Willem den Zwijger. B. en W. adviseerden het gevraag de toe te staan. De heer Greeuw keurde het af, dat de genoemde organisaties feesten opzetten en dan direct subsidie vragen van de gemeente. De s.d.a.p. doet het toch ook niet voor haar feesten. De beide genoemde Vereenigingen hebben wel kapitaalkrachtige leden, die maar eens in den zak moeten tasten. Devoorzitter vond het beter over deze kwestie geen debat te openen. De heer S c h u ij t vroeg of de scholen vacantie zullen krijgen. Devoorzitter was wel genegen zulks toe te staan voor de openbare sohool, maar had over de bijzondere scholen geen zeggenschap. Die moeten dat zelve bepalen Het voorstel om het verzoek in te willigen werd toegestaan met de stemmen van de heeren Keesman en Greeuw tegen. De heer Greeuw maakte nog bezwaar tegen de uitlating van één der leden, dat het voor de kinderen was. Als dat waar was, moesten de aanvragers 't zelf maar betalen, vond spr., dat deden de socialisten ook. Spr was eerder van meening dat het hier een demonstratie gold tegen de andersgezinde dorpsgenooten en vond het droevig, dat daarvoor kinderen werden gebruikt. Hierna volgde om half 12 sluiting der vergadering. Auto met zeven personen te water, waarvan vijf om het leven zijn gekomen. Woensdagmiddag even vóór drie uur heeft onder de gemeente Nieuwenhoorn (Z.-H.) een ernstig ongeluk plaats gehad. Nabij de IJzeren Brug is een auto, op weg van Rockanje naar Rotterdam, te water ge raakt. Van de zeven inzittenden wisten er twee tijdig uit den auto te springen; de vijf andere passagiers zijn verdronken. De auto was afkomstig uit Rotterdam en was gister naar Rockanje gegaan om van daar een dame en vier meisjes, welke laatst genoemden eenige dagen met vacantie ln Rockanje hadden doorgebracht, te halen De chauffeur, die den weg waarschijnlijk niet §oed kende, kwam uit een zijweg van Oudenhoorn naar het Voornsche Kanaal. Vermoedelijk reed hij voor het nemen van de bocht te snel en is bij het remmen in de bocht iiet achterste gedeelte van den wagen doorgeschoten. Hierdoor kwam de auto, een groote wagen, op den zes- h zeven meter breeden berm en reed achteruit het Voorn sche Kanaal in. De chauffeur en zijn broertje, dat naast hem zat, konden uit den wagen springen en kwamen met een nat pak vrij. De auto verdween nagenoeg geheel onder water. De chauffeur ging onmiddellijk hulp halen en spoedig waren tal van helpers ter plaatse. Intusschen was bode Huisman, die een dienst tusschen Hellevoetsluis en Rot terdam onderhoudt, met zijn vrachtauto ook op de plaats van bet ongeluk aangekomen Men slaagde erin een staaldraad aan den in het water liggenden auto te bevestigen Deze draad werd aan den vrachtauto vast gemaakt, waarna men trachtte, den veron gelukten wagen omhoog te trekken. De staaldraad brak echter af. Intusschen was men met een roeibootje bi den wagen gekomen, doch men kon de viji personen, die in den auto zaten, nog niet bereiken. Met touwen slaagde men erin den wagen zoover op te trekken, dat de voorwie len op den berm stonden. Toen de wagen zeever was opgehaald, heeft men met haken de inzittenden uit den auto gepaald- On middellijk werd bij de slachtoffers kunstma tige ademhaling toegepast. Dr. W. J. Slis uit Nieuwenhoorn verleende geneeskundige assistentie. Het mocht echter niet gelukken bij één der vijf drenkelingen de levensgees ten weer op te wekken. De vijf lijken werden veorloopig naar het lijkenhuisje te Nieuwen hoorn overgebracht. Kort na het ongeval verscheen het parket uit Rotterdam, dat door de plaatselijke po- ljtie was gewaarschuwd, ter plaatse. Droevig einde van een logeer partijtje. De chauffeur, de 20-jarige H. Saly, uit Rotterdam, heeft later verklaard, dat hem zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, dat Aspirin langzamer in den bloedsomloop en de weefseleellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang) ook veel langer in het lichaam btijH oefent het veel langer en in tensiever zijn heilzame werking u». Uitsluitend vnrkrljgbMf kn dn oranjn-bnndbulsjns van 10 tabl. JO ets. nn oranjninkjes vnn 3 tabl. 10 ets. iet uitzicht op den dijk werd belemmerd door het brugwachtershuisje, weshalve hij het noodig oordeelde de bocht zoo wijd moge lijk te nemen. Hij en zijn naast hem gezeten 14-jarige broertje konden zich gemakkelijk uit den wagen werken en in een naast de plaats van het ongeluk gemeerd roeibootje stappen. De chauffeur was tevens eigenaar van den auto, welken hij twee weken geleden van zijn familie had gekregen, om er in den a.s. zo mer emplooi mee te zoeken. De man was reeds twee jaar werkloos. De slachtoffers zijn: de 58-jarige mevr Th. Kuipers, geb. Bontebal, wonende te Rockanje en haar drie kleindochtertjes de negenjarige Doortje Bekker, de elfjarige Ali- da Bekker, wonende Wolphaertstraat 69 en de tienjarige Johanna Duvnstee, Stations singel 17 en het vriendinnetje de 10-jarige Maria Hengst, wonende in het Noorden van Rotterdam. De kinderen hadden met de Paaschdagen bij de familie Kuipers te Rockanje gelogeerd en waren er ook met den wagen van Saly heen gebracht. Mevr. Kui pers was met de kinderen op weg naar Rot terdam, om later weer naar Rockanje terug te gaan. Het publiek onder den indruk van het gebeurde. De lijken der slachtoffers zullen waar schijnlijk hedenochtend door de politie wor den vrijgegeven en naar Rotteraam worden overgebracht. De auto is, nadat hij op het droge was gebracht, door de politie in beslag genomen en voorloopig in een schuur opgeborgen. Vanochtend wordt inspecteur Moerman van de Rotterdamsehe verkeerspolitie te Nieuwen hoorn verwacht om het voertuig te onder zoeken. De chauffeur en zijn broertje werden in een in de nabijheid gelegen café van droge kleeren voorzien. De chauffeur was door het gebeurde erg van streek en kon ternauwer nood een verklaring afleggen. Beiden zijn ln den loop van den avond per auto naar Rot terdam overgebracht. Uit de omgeving van de plaats van het ge beurde, die op ongeveer een half uur af stand van Nieuwenhoorn is gelegen, kwa- men honderden personen, om net reddings werk, dat helaas zoo weinig resultaat mocht opleveren, gade te slaan. Velen waren zoo onder den indruk, dat zij tijdens het op het droge brengen der slachtoffers moesten ver trekken. De vrouw van den brugwachter vertelt. De echtgenoote van den brugwachter Sjouw, die nabij de IJzeren Brug over het Voornsche Kanaal woont, schijnt de eenige te zijn geweest, die het ongeval heeft gezien. Plotseling zag zij een auto op den dijk ver schijnen en een zwaai over den berm maken. Voordat zij goed begreep wat er gebeurde, reed het voertuig het Voornsche Kanaal in. De chauffeur en zijn broer konden nog op tijd uit den wagen springen. De chauffeur begon, toen hij buiten gevaar was, hard om hulp te roepen, waarop als eersten de brug wachter Sjouw, de machinist Hijmans van het stoomgemaal en een caféhouder, die aan de overzijde van het kanaal woont, toe snelden. Met haken trachtten zij den kap van den auto, een groote Opel-wagen, onen te halen, om de overige passagiers te redden. De wagen lag echter te diep er staat hier in het Kanaal ruim drie meter water zoo dat de auto eerst opgetrokken moest worden, voordat men na een half uur ongeveer de vrouw en vier kinderen, die in den wagen zaten, kon bevrijden. De gemeente-veldwachter van Nieuwen hoorn waarschuwde onmiddellijk de rijks- veldwacht en de in de nabijheid wonende dokters. Vijf kwartier lang werd bij de slachtoffers kunstmatige ademhaling toege past. De officier van justitie uit Rotterdam, mr. Hoeffelman, die toevallig te Oudenhoorn vertoefde, kwam onmiddellijk, toen hij door de rijkspolitie van het gebeurde op de hoogte was gesteld, naar Nieuwenhoorn. ARBITRAGEVERDRAG MET JAPAN. Gister is te 's-Gravenhage tusschen Neder land en Japan een verdrag onderteekend tot beslechting van geschillen door concilia- tie, rechtspraak en arbitrage, over welk verdrag de laatste maanden onderhandelin gen zijn gevoerd, nadat reeds eenige jaren geleden over de sluiting van zoodanig ver drag in gedachtenwisseling is getreden. Het verdrag, dat het eenige is van zoo algemeene strekking, tot nu toe door Japan gesloten, is een nieuwe bevestiging van de eeuwenoude vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen. De regeling voorziet de instelling eeiier permanente conciliatie-commissie, samenge steld en functionneerende op dezelfde wijze als dergelijke commissies bij reeds vele door Nederland gesloten verdrrgen zijn ingesteld. Voor alle rechtsgeschillen is daarenboven al naar partijen overeenkomen, hetzij het Per manente Hof van Internationale Justitie, het zij een arbitrale rechtbank, en bij niet-over- eenstemming genoemd Hof bevoegd. Geschil len worden door een in elk bijzonder geval door partijen te sluiten compromis aan een dezer instanties onderworpen. Het verdrag wijkt in dit opzicht af van de meeste, door Nederland in de laatste jaren gesloten ver- .dragen, welke bij gebreke van overeenstem ming tusschen partijen, het rechtstreeks bren gen van een geschil voor het Hof door een der partijen mogelijk maakte. Het vertoont in dit opzicht meer gelijkenis met de oudere ver dragen en met het in 1930 tusschen Neder land en de Ver. Staten van Amerika gesloten verdrag. Daar de Japansche regeering bedachtt wenscht te zijn op de mogelijkheid, dat het uittreden van Japan uit den Volkenbond ver andering zou ten gevolge kunnen hebben met betrekking tot de rechtspositie van Japan tegenover het Permanente Hof van Intern. Justitie, is in een bij het verdrag gevoegd protocol voor dat geval een nader gemeen schappelijk overleg voorzien over de vraag, of er reden zou kunnen bestaan om zekere bepalingen van het verdrag, die op het Per manente Hof betrekking hebben, te wijzigen WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING TE APELDOORN. Gister had te Apeldoorn de herdenking plaats van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Des middags feschiedde de planting van den Willem de wijger-eik binnen het door de burgerij aan geboden gedenkhek. H. M. de koningin liet zich vertegenwoordigen door hr. van Such- telen van ffaare, intendant van het kon. paleis en domein 't Loo. Voorts waren vele militaire en burgerlijke autoriteiten uit Apel doorn en omgeving aanwezig. Rondom het plein had zich een 55-tal vereenigingen ge schaard met aan den kop van den stoet het muziekcorps van het Remonte Depot te Mil- lingen en manschappen van dit remonte depot. Een groote menschenmenigte was van de plechtigheid getuige. HEIDEBRAND BIJ VENLO. Op de groote heide te Venlo is Dinsdag middag brand ontstaan, de vierde brand in veertien dagen tijd. De militairen van het garnizoen Venlo hebben met medewerking van wandelaars en landbouwers het vuur gebluscht. Een uitgestrekt perceel heidegrond in de omgeving van het militaire vliegveld ging in de vlammen verloren. NACHTVORST IN DE BETUWE. De hevige nachtvorsten van de laatste da gen hebben in de Betuwe groote schade aan gebracht. Toen de boeren gistermorgen in de weide kwamen, bleek het drinkwater van het vee te zijn bevroren. Hebben de vorige nachten de vruchtboomen het er nogal goed afgebracht, als gevolg van het feit, dat het niet geregend had, de felle vorst van gister nacht heeft zeer ernstige gevolgen gehad. De vroege kersen, die volop in bloei stonden, hebben het vooral aan de bovenzijde moeten ontgelden; de bloesem is daar geheel zwart gevroren en van vruchtzetting zal dan ook niets meer komen. De late kersen zijn nog niet jn bloei, maar in knop; blijven de nacht vorsten aanhouden, dan vreest men, aange zien het gister geregend en gesneeuwd heeft, dat ook deze vruchtboomen groote schade zullen lijden. De pruimen en de peren, die ook reeds in vollen b'oei stonden, hebben eveneens ernstig geleden, terwijl van de bes sen niet veel meer terecht zal komen. Uit den aard der zaak is het nog niet mogelijk om een volledig overzicht van de schade te krij gen, {uaar dat deze zeer aanzienlijk is, staat vast. Ook al zou de schade van de bloesems nog medevallen, dan zal toch de kwaliteit van het fruit ernstig geleden hebben, terwijl ook aan de boomen zelf nogal belangrijke schade is aangericht. De rijkstuinbouwconsu- lent te Nijmegen heeft zich naar de Betuwe begeven, teneinde de aangerichte schade in oogenschouw te nemen. OCTROOIPROCES PHILIPS-RADIUM. De president van de rechtbaak te Breda heeft in kort geding een vordering van Phi lips toegewezen tegen de N.V. Gloeilampen fabriek Radium te Tilburg wegens inbreuk, die radiolampen uit die fabriek afkomstig, maken op het aan Philips toebehoorende octrooi No. 13405. Op straffe van een boete van 50 per lamp is aan Radium verboden dergelijke lampen te vervaardigen, verder te verkoopen, af te leveren of in voorraad te hebben. De N.V. Gloeilampenfabriek Radium is veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND AFGETREDEN. De minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken, jhr. mr. Ruys de Beeren- broyck, belast met het beheer ad interim van hef departement van buitenlandsche za ken, heeft hedenochtend 10 uur de portefeuil le van dit departement overgenomen van den met ingang van heden afgetreden minister jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Deze is als viee-president van den raad van state hedenochtend ten paleize Noordeinde als zoodanig door de koningin beëedigd. DE HEER BAARS GEWOND. Is door (ommunisen en mishandeld. aangehouden Dinsdagavond heeft de Alg. Ned. Fascis tenbond een propagandavergadering te Breda gehouden, lezen wij jn het „Vaaerl." Sprekers zouden zijn de neer J. Cobben en de heer J. Baars. Na de lezing van den heer Cobben over democratie of fascisme, bleek de heer Baars nog niet gearriveerd De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de heer Baars op weg van Den Haag naar Breda, éven voorbij Rotterdam door com munisten was aangehouden. Men was toen slaags geraakt, waar de heer Baars zoo danig aan bet hoofd was gewond, dat hij te Rotterdam in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij naar aanleiding van het bovenstaande bericht uit Breda gedane navraag vernam het blad bij het secretariaat van den A. N, F. B., dat de heer Baars niet in een zieken huis. doch ten huize van goede bekenden te Rotterdam is opgenomen. Hii heeft een her senschudding opgeloopen. Gewoonlijk reist de heer Baars in gezelschap, doch ditmaal was hij alleen op weg gegaan. KORTE BERICHTEN. De Eerste Kamer heeft gisterochtend z.h.at. aangenomen het wetsontwerp tot ver zekering van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. De Peelbrand bij Venray is door middel van tegenvuren gebluscht. Verscheidene HA. bosch- en heidegronden zijn verbrand. B. en W. van 's-Gravenhage doen den raad voorstellen tot huurverlaging van ge meentewoningen en -winkelhuizen over te gaan. Op 18 April is afgekondigd het Staats blad no. 172 K.B. van 12 April, bepalende het tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 7 April 1933 tot wijziging van de Crisis- pachtwet 1932. Te Noordwij kerhout is de groote boer derij „Duin en Vaart" van den heer D. War merdam afgebrand. Niets was verzekerd. Prof. dr. L. van Itallie te Leiden heeft het eere-lidmaatschap neergelegd van den Deutschen Apotheker Verein en van de Deut sche Pharmazeutische Gesellschaft. SCHADE DOOR NACHTVORST IN WESTFRIESLAND, Door de strenge vorst in de laatste nach ten, vooral na het losbreken der trossen uit de knoppen, zijn tal van bloemen van de vroegbioeiende, grootvruchtige Prolificbes bevroren, zoodat verwacht wordt, dat deze bessoort een slecht beschot zal geven. TEXEL. Met de Paaschdagen is hier reeds een aanvang gemaakt met het vreemdelingenver keer. Verschillende hotels en pensions hadden al een flink aantal gasten, vooral te de Koog was al veel bezoek. Gewoonlijk is echter spoedig na Paschen de rust hier weerge keerd. 't Is nog te vroeg om nu al van 't echte buitenleven te genieten. Bijna altijd is 't voorjaar hiervoor te koud. Te de Cocksdorp is een gezelschap sportvrienden en -vriendin nen op bezoek geweest en hoewel dit een vrij zeldzaam gebeuren is, en de Vlielanders met de bewoners van Texel weinig connectie heb ben, was de ontmoeting allerhartelijkst. Op gulle wijze werd door de «porti iefti ebbe" de Cocksdorp gastvrijheid aan hun sport- broeders en -zusters geboden. Behalve dat voetbal- en korfbalwedstrijden gespeeld werden, maakte het gezelschap onder leiding van Cocksdorpers een autotocht over Texel. De bezoekers arriveerden Zondagmorgen en vertrokken Maandagmiddag, 't Was een prettig samentreffen. HEILOO. Het was voor de vele werkloozen in de gemeenten, die den geheelen winter door de gemeente aan het werk zijn gezet, gister een teleurstelling dat een 40-tal een wachtweek kreeg, terwijl de anderen de volgende week de wachtweek moeten nemen. Wanneer we de werkzaamheden aan den nieuwen weg (RijksstraatwegN.H. Kanaal) zien, dan zal het werk spoedig gedaan zijn, althans voor dezen winter. Het is te hopen dat de raad er wat op vindt om de vele arbeiders ander werk te geven. Op initiatief van den Oranjebond en Het Mobil isatiekruis was eene commissie be noemd, die feestelijkheden zou organiseeren ter eere van Willem den Zwijger. De com missie besloot een en ander te combineeren met den verjaardag van prinses Juliana en de feestelijkheden te houaen op 1 Mei a.s., de door de regeering vastgestelde dag waar op de verjaardag van de prinses gevierd wordt. Voor de feestelijke herdenking heeft men de toestemming van den burgemeester noodig en die toestemming was geweigerd. Dinsdagavond kwamen de besturen en com missie bijeen om te bespreken hoe hun hou ding zal zijn. Nadat de heer J. Admiraal had geopend, deelde secretaris, de heer Nijdam. mede, dat de burgemeester bezwaar had tegen feestelijkheden op den 1 Mei-dag. Die dag is een dag voor andere groepen. Om die reden vreesde hij moeilijkheden en het was beter die te voorkomen. Een optocht met kin deren en met muziek en zang van het bor des van het raadhuis kon hij niet toestaan, wel kinderspelen, mits het vroeg (ongeveer 6 uur) was afgeloopen. Ook stond hij toe om met lijsten te loopen om de kosten der fees telijkheden te bestrijden. Deze weigering vormde een punt van be spreking. Ook de commissie was allerminst op moeilijkheden gesteld en wilde die voor komen. Het was de door de regeering vast gestelde dag, doch men besloot een anderen dag te stellen en wel Woensdag 10 Mei, om dat men bet voerlpopig program, dat aan de goedkeuring der jeden wordt onderworpen, graag wil uitvoeren. De burgemeester heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard en toestemming is gegeven om de kinderspelen te doen plaats hebben op het terrein van het Gemeentelijk Grondbe drijf (tusschen den Heerenweg en den Straatweg). Eenige heeren hebben zich be reid verklaard in het eere-comité zitting te nemen. CASTRICUM. Geboren: Jacoba Eüsabeth, dochter van P. Vennik en E. M. Eenhoorn Thades Agatiia dochter van H. Zonne veld en K Oud. Gerardus Petrus zoon van C. J. Groen en C. M Poel. Overleden Oeds 8tienstra, oud 40 jaar, te Bovenkarspel. Gehuuwd H. ter Steege er. A. van Duin,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7