DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De valula-kwestie in Amerika. Dahlia's Crisisprijzen No. 95 Zaterdag 22 April 1933 135e Jaargang T>ax}diiksch Oveczicfit Zeer scherpe critiek in Engeland op de maatregelen van president Roosevelt. PERSUITLATINGEN. Groote brand in de Londensche Dokken. Enorme vuurmassa's. ffiuiteidand Wat vandaag de aandacht trekt.. I uit onze bekende sortimenten. Kweekerij „Sursum Corda" MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar j 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Londensche pers bevat uitvoerige beschouwingen over het loslaten van den gouden standaard door Amerika, waarbij de opvattingen der verschillen de bladen tamelijk ver uiteen blijken te loopen. De „Times" verklaart zeer voorzichtig dat men eerst de verdere bedoelingen van Roosevelt dient te kennen alvorens men zich een definitief oordeel mag ver oorloven. De schommeling van den dol larkoers zou de onzekerheid vergrooten en het streven der verschillende landen om den gouden standaard op te geven, bevorderen. Anderzijds kon het loslaten van den gouden standaard door Ameri ka, wanneer het verstandig gebruikt werd, het herstel van een internationale valuta-stabiliteit bevorderen. Alles hing tenslotte van de wijsheid van de Ameri- kaansche regeering en van de zelfbe- heersching van het Amerikaansche volk af. Zeer critisch uiten zich de financieele bladen. „Financial News" spreekt van groote verontwaardiging, die in de city over. het wel overwogen besluit van Roosevelt heerschen. Roosevelt heeft zich aan een grove onbeleefdheid schul dig gemaakt, aangezien hij Mac-Donald voor een voldongen feit stelt. Roosevelt heeft Engeland koelbloedig van zijn huidige valuta-voordeelen beroofd. Mac- Donald zou het beste doen, met het eerstvolgende schip naar Europa terug te keeren, zonder met Roosevelt te heb ben onderhandeld. Het is mogelijk dat thans ook andere landen tot het opgeven van den gouden standaard worden ge dwongen, wat een algemeene chaos zou beteekenen en een terugkeer tot gezonde valuta-verhoudingen voor langen tiid zou tegenhouden. Indien ook Frankrijk den gouden standaard losliet, zou de wereld geen houvast meer hebben. Men gelooft, dat Zwitserland, Nederland en ook België misschien nog eerder dan Frankrijk den gouden standaard zouden kunnen loslaten. In Eneelsche bank- kringen is men dan ook zeer pessimis tisch gestemd ten aanzien van de Eco nomische Wereldconferentie en men be schouwt haar reeds thans als mislukt. „Financial Times" verklaart, dat Roo sevelt de taak van MacDonald belangrijk heeft verzwaard. Een inflatie in Ameri ka beteekent uitstel voor onbepaalden tijd van de oplossing van het valuta- vraagstuk, temeer omdat een stabilisa tie een langdurigen overgangstijd eischt. Of men erin zal slagen de prijzen van de wereldmarkt omhoog te drijven, is naar Engelsche opvatting twijfelachtig. Een concurrentie in de stabilisatie der valu ta's zou het economisch herstel tien of meer jaar uitstellen. De economische medewerker van de socialistische „Daily Herald" heeft een gunstiger oordeel over de Amerikaan sche maatregelen. Weliswaar heeft Roo sevelt MacDonald van een van zijn voornaamste onderwerpen waarover on derhandeld zou worden beroofd, doch thans bestaat de gelegenheid tot een ge meenschappelijke Engelsch-Amerikaan- sche politiek van gecontroleerde inflatie, die credietuitbreiding tot verhooging van de koopkracht en opleving van den wereldhandel mogelijk maakt. Frankrijk zal zich op den duur hiertegen niet kun nen verzetten. Indien men echter niet tot overeenstemming komt, bestaat het ernstige gevaar voor een handelsoorlog. Fransche persstemmen. In de Parijsche ochtendpers vormt de afschaffing van den gouden standaard in Amerika het voornaamste onderwerp De oud-minister van Handel, Gignoux, publiceert in het „Journal" een uitvoerig artikel, waarin hij o.a. schrijft dat men geen inschakeling van het Amerikaan sche bedrijfsleven bij de internationale samenwerking, welker grondslagen thans te Washington moeten worden ge legd, meer kan verwachten aangezien de valutastrijd in de plaats van deze samenwerking is getreden. De taak van Herriot wordt door de gebeurtenissen l van de laatste 24 uur wel zeer gecompli- ceerd. Een der punten van onderhan deling is thans volledig uitgeschakeld, n.1. de kwestie van een economische overeenkomst, omdat een stabiele va luta-politiek eerste voorwaarde voor zulk een overeenkomst is. MacDonald's oordeel. De „Times" verneemt van boord van de „Berengaria", waarmee de Britsche Eerste Minister op weg is naar Amerika, dat MacDonald en de Engelsche delega tie het loslaten van den gouden stan daard door Amerika beschouwen als een nieuwe reden voor de vervroegde bijeen roeping van de Economische Wereld conferentie. Geen economische Wereld conferentie. Een speciale correspondent van de „Matin" meldt van boord van de „Ile de France", dat men het houden eener Economische Wereldconferentie op het oogenblik volkomen ónmogelijk acht Een tariefvrede of verlaging der douane tarieven acht men uitgesloten zoolang er geen maatschappelijke maatstaf voor de regeling van het internationale goe derenverkeer is. De Fransche deskun dige Rist verklaarde dat men met een schommelende valuta evenmin naar een internationale economische conferentie kon gaan als met een rekbare gummi- centimeter naar een stoffenhandel. Ove rigens is de „Matinvan meening dat de landen die zooals Frankrijk tot nog toe den gouden standaard wisten te hand haven, zooals Nederland en Zwitserland, een aantal beschermende maatregelen zullen moeten nemen. Staatssecretaris Woodin over de valutavoorstellen. Staatssecretaris Woodin heeft in de bijeenkomst van de financieele commis sie van den Amerikaanschen Senaat verklaard, dat de ingediende monetaire voorstellen de Vereenigde Staten zouden redden uit de depressie, indien zij vol gens zuiver zakelijke zijde zouden wor den toegepast. Woodin legde er voorts den nadruk op, dat het voorstel den president de macht in handen geeft om de inflatie scherp te controleeren. De beurs had een kalmer verloop van daag. De meeste fondsen konden hun koersen handhaven. De winkels te New-York houden reke ning met den nieuwen toestand. Op vele ruiten ziet men reclames aangebracht met als opschrift: Koopt vóór uw geld waardeloos is! De Engelsche minister-president Mac Donald verklaarde bij aankomst tegen over journalisten, dat hij naar Amerika is gekomen om tezamen met Roosevelt een plan op te stellen ter bestrijding van de armoede op de wereld. Waarom de gouden standaard werd prijsgegeven. Hooggeplaatste Amerikaansche func tionnarissen verklaren, dat Amerika den gouden standaard iLPeft prijsgegeven ter verbetering van zijn binnenlandschen en financieelen toestand, evenwel niet om bij de a.s. internationale economi sche onderhandelingen tegenover het buitenland pressie te oefenen. Leden der regeering zijn, naar de cor respondent te Washington der „Herald Tribune" meldt, van meening, dat het prijsgeven van den gouden standaard door Amerika niet de in eenige kringen gevreesde internationale wedloop om een devalorisatie der valuta te weeg zal brengen. Zij zijn er van overtuigd, dat de nieuwe valutapolitiek van Amerika de vooruitzichten op spoedige interna tionale verdragen heeft verbeterd met betrekking tot de regeling der koersen en de stabiliseering der monetaire ver houding. Door zulke overeenkomsten zou een solide basis zijn geschapen voor de eco nomische verbetering van enkele lan' den. werd ontdekt, nadat in een koffer aanwijzin gen voor vervalschingen waren gevonden. 4oever de relaties der vervaardigers der val- sche passen tot de autoriteiten strekken, blijkt uit het feit, dat men een groot aantal foto-s heeft gevonden, welke door de politie waren genomen van de vroegere werkplaatsen. Ook werden vele documenten gevonden betreffen de de werkwijze dezer „instellingen". Men zou ook hebben ontdekt werktuigen voor de vervaardiging van kaartjes voor het net van den Berlijnschen ondergrond. De vervaardi ging dezer valsche kaartjes is zeer goed ge slaagd. Reeds vroeger had men er zich over verwonderd, dat veel gearresteerde personen in het bezit waren van valsche abonnements kaarten. De politieautoriteiten konden zelfs de echte passen niet van de valsche onder scheiden Er waren bij dz gevonden stem pels zelfs, van Zuid Amerikaansche staten. COMMUNISTISCHE CENTRALE TE BERLIJN ONTDEKT. Vrijdagmiddag tegen 17 uur 30 werd de woning van den tuinman Friedrich Ost in de Muellerstrasse te Berlijn door politie agenten doorzocht. Hierbij werd een groot aantal ledenboekjes der communistische par tij, een omvangrijke cartotheek en ongeveer 150.000 nieuwe contributiezegels benevens een groote hoeveelheid propaganda- en be- richtenmateriaal van de partij gevonden en in beslag genomen. Ost en zijn echtgenoote, benevens een 23-jarige kantoorbediende, Margarete Sch. zijn gearresteerd. In den afgeloopen nacht heeft te Londen een reusachtige brand gewoed zooals de En gelsche hoofdstad in langen tijd niet heeft meegemaakt. In de West India Doks in de Londensche haven brak brand uit in een rumpakhuis, waarin 5 millioen L. rum ter waarde van ongeveer 244 millioen lag op geslagen. De brand brak te ongeveer 9 uur gisteravond in een houten loods aan de be kende rum-kade uit. Binnen enkele minuten stond de geheele kade in lichterlaaie. De brandweer was weldra met 150 voertuigen aanwezig en 'bestreed het vuur met honder den stralen, doch desalniettemin greep de brand steeds verder om zich heen. Tegen middernacht leek het alsof de geheele Docks door het vuur zouden worden aangetast. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door voortdurende explosies. Het beroemde zeil schip Faraday en andere in de buurt liggen de schepen konden ternauwernood worden gered. Een reusachtige menschenmenigte sloeg den brand en het blusschingswerk gade en de vuurgloed was tot ver buiten Londen en uren ver van de Theems af te zien Vanmorgen vroeg kon een 60-tal brand weervoertuigen inrukken, doch het vuur woedde nog steeds en het blusschingswerk werd met kracht voortgezet. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Siahlhelm en de leden der communisten en socialisten. De afdeeling Berlijn van Jen Stahlhelm deelt mede, dat in door den bond uitgegeven pamfletten o.m. wordt verklaard, dat de Stahihelin alle leden der bedrijfsorganisaties, wien tot r.u toe het lidmaatschap der nationale bonden werd ontzegd opwekt zich in de rijen van den Stahlhelm i< scharen. Lit deze verklaring meenen bepaalde krin gen te kunnen concluaeeren. dat de Stahlhelm de leden der KPD en SPD, die tot nu toe uitgesloten waren van het lidmaatschap der !Jat'önale oganisaties opwekt zich bij den Stahlhelm aan te sluiten. Dat deze elementen, die nooit ;n aanmerking zijn gekomen voor het lidmaatschap van den Stahlhelm als voor heen de toelating tot den Stahiheim ont zegd blijft,.ig natuur.ijk'. Een andere inter pretatie van deze woorden kan slechts als kwaadwillige laster en als poging een wig in het nationale front te drijven worden beschouwd en moet met alle beslistheid wor den var, de hand gewezen. Gemelde aansporing richt zich slechts tot al diegenen, wien op grond van hun positie en den druk van hun superieuren het lid maatschap van den Stahlhelm tot nu toe ont zegd was. Tusschen het iijdstip van aanmel ding en de toelating ligt een proeftijd van zes maanden. Bovendien moet iedere candi- daat twee volkomen betrouwbare borgen stellen, die hem als nationaal man kennen. De Stahlhelm als bond der Frontsoldaten behoeft van geen enkele zijde te vernemen, wat onder het begrip „nationaal" moet wor den verstaan. Inlichtingen over de economische gevolgen van de Duitsche revolutie. Teneinde breede kringen in te lichten over de economische consequenties van de Duit sche revolutie heeft de nationale werkgemeen schap voor corporatieve vorming van het bedrijfsleven gisteravono in Frankfort a. d. Main een vergadering gehouden, waar dr. L.uehr een lezing hie.d over organische vor ming der tconctme. Het gaat hierbij om de problemen der toekomstige vorming der eco nomische politiek, om Je inschakeling van het geheele economische probleem in den staat, om de te volgen loonpolitiek en in laatste intsantie om het probleen, der sociale politiek, die op groote schaal gereorganiseerd wordt. Het doel van de nat. soc. principieele opvat ting ten opzichte van de economie is inscha keling in den staat, organische vorming van het bedrijfsleven, dat de belangen van het geheel moet dienen. Het nat. soc. wil eer. organische vorming van het principe „laisser faire, laisser pas ser". Het zal nooit het streven zijn van de nat. soc. economische opvattingen een geslo ten handelsstaal te vormen, aangezien dit niet kan geschieden op grond van de Duit sche structuur. Een sterke positie kan men echter alleen verwerven door zoo ver moge lijk gaande onafhankelijkheid en verzorging met eigen middelen. Daarom zal een nar. soc. regeering alle mogelijkheden tot het uiterste uitbuiten, welke de volksgemeen schap het doel van de kapitaalsautonomie meer nabij brengen. Hieruit vloeit voort de beveiliging van den particulieren eigendom, versterking van de koopkracht en beveiliging van de rentabiliteit van het bedrijfsleven, dus de organische samenhang tusschen staat en bedrijfsleven, tusschen particuliere onderne ming en volkseconomie, werkgever en werk nemer. De nieuwe leuze luidt: „Eigendom schept verplichtingen jegens de volksge meenschap". Duesterberg spreekt te Bitterfeld De tweede bondsvoorzitter van den Stahl helm, Duesterberg heeft gistermiddag het werkkamp te Schmiedeberg bezocht en daar een toespraak gehouden, waarin hii zeide. dat de binnenlandsche „zuivering" een zui ver-Duitsche aangelegenheid is en dat wan neer het buitenland in deze aangelegenheid tegen Duitschland stejling neemt, het vader landsche plicht is zich gesloten te plaatsen achter de nationale regeering. Duesterberg vervolgde: De binnen- en buitenlandsche toestand eischt een krachtigen Stahlhelm Dat deze trouw is aan de nationale regee ring, waarin zijn eerste voorzitter minister van arbeid is. behoeft eigenlijk geen bizon deze verzekering. Juist is onzen geknevelden staat is de handhaving van een vrijwillige weerorganisatie, zooals de Stahlhelm, met het oog op onze militaire weerloosheid een gebod van staatsveiligheid. Iedere scheuring in het nationale kamp is een schade voor de buitenlandsche politiek Ons woord: Het komt er niet op aan, wie Duitschland redt, maar dat Duitschland wordt gered, geldt thans zooals jaren geleden. Niet kleingees tigheid, maar trots en zelfbewustzijn, zij het parool. Poolsche Jood tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een Poolsche Jood is door de rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens de verspreiding van „gruwel berichten". COMMUNISTISCHE VALSCHE PASSEN-CENTRALE ONTDEKT. De leider van de Berlijnsche politieke poli tie, Oberregierungsrat Diehls, heeft Vrijdag tegenover vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers mededeelingen gedaan betreffende de opsporing van een communis tische valsche passencentrale, welke in groo te stilte werkte. De ontdekking hiervan wordt door de politieke politie van het groot ste belang geacht. Einde van het vorige jaar is te Berlijn een soortgelijke centrale ontdekt, waarbij 4000 stempels en werktuigen voor de vervaardi ging van valsche papieren werden gevonden. De dezer dagen opgespoorde centrale 250 K.G. OPIUM IN BESLAG GENOMEN TE MARSEILLE. Te Marseille zijn aan boord van het uit het Verre Oosten teruggekeerde Fransche stoomschip „Theophile Gautier" niet min der dan 250 K.G. opium in beslag geno men. De opium was verborgen in de hut voor zwakzinnigen. De opium zou te Istanboel aan boord zijn genomen. In verbandmet deze kwestie zijn eenige arrestaties ver richt. 25-jarig bestaan Vereen, tot bev< van bet vakonderwijs in Westfries land. (Kerk en school). Rapport van de commissie uit de vereeniging van hoofden van scho len over mogelijkheid van betere organisatie van het lager onderwijs. (Kerk en school.) De Willem de Zwijger-herdenking te Alkmaar. (Stad en omgeving.) De valutakwestie in Amerika. (Dag. Overzicht en Financieel week overzicht.) Groote brand in de Londensche haven. (Buitenland.) Het nieuwe Amerikaansche reu- zenluchtschip „Macon" heeft zijn proeftocht met succes afgelegd. (Luchtvaart).. Kapitein ter zee Bruinsma ont heven van het bevel over de Java" in verband met de dienstweigering te Soerabaia. (Koloniën.) De handelsbetrekkingen tusschen Rusland en Engeland verbroken. (Buitenland.) Gemeentebegrooting Egmond aan Zee niet goedgekeurd. Leden van de IJmuider Federatie mogen op be vel der regeering niet gesteund worden. (Gemeenteraad Egmond aan Zee.) Opening Kegelconcours. (Sport.) Zie verder laatste berichten. j p. stuk per 10 j per 25 Decoratief, in soorten f 0,30 2,50/5,- Cactus, 0,30 2,50 5,— Pompon, 0,20 1,75 3,75 Mignon, 30 c.M. hoog 0,15 1,25 2,50 Bestelt direct, dan heeft U den geheelen zomer Uw eigen bloemen. Telef. 28.SCHOORL. voor dt komende onderhandelingen op de economische wereldconferentie te Londen. Deze bespreking had geen formeel karakter. De beide staatslieden zaten rookend voor het haardvuur in de historische ovale zaai. Ook de kwestie der oorlogsschulden en de plan nen voor internationale stabiliseering der valuta kwamen ter sprake. HET FRANSCHE KABINET BESPREEKT DEN TOESTAND IN AMERIKA. Het Fransche kabinet vergaderde heden morgen in de eerste plaats oru te beraad slagen over den toestand in .Amerika Van bevoegde zijde wijst men er op dat de Fran sche valuta door het opgeven van den gou den standaard in Amerika niet is aangetast. De franc heeft de depreciatie reeds doorge maakt, bovendien is zij door den goudvoor raad van de bank van Frankrijk bet beste van alle valuta's gedekt Herriot arriveert Zondag te New-York en reist dan dadelijk door naar Washington. Van boord van de Ile de France is aan de Echo de Paris mede gedeeld, dat men in de kringen der Fransche deskundigen van meening is, dat te Was hington niets kan worden gedaan, voor de internationale samenwerking, zoolang geen moratorium voor de schulden is uitgevaar digd en de dollar niet gestabiliseerd is. In verband met den nieuwen toestand verklaar de Herriot gisteren, dat hij voornemens was het schriftelijk vast gelegde standpunt van Frankrijk te Washington over te leggen Thans heeft dit echter geen beteekems meer zien en hooren is thans zijn eenige taak. Onderhoud tusschen Roosevelt en MacDonald. Na een gala-diner op het Witte Huis kort na aankomst van Mac Donald vond de be spreking tusschen Rooseveldt en MacDonald plaats om de grondslasen vast te stellen HET VICKERS-PROCES. Gratieverzoek te Moskou ingediend. Het verzoek om gratie voor de beide tot gevangenisstraffen veroordeelde Engelschen 1 hornton en MacDonald is Vrijdagmiddag te Moskou ingediend bij de Russische Cen trale Executieve Commissie. De beslissing wordt over ongeveer twee dagen verwacht. De Engelsche ingenieurs over de grens. Gistermiddag zijn de Engelsche ingenieurs Cushny, Gregory, Monkhouse, Nordwall en diens vrouw, die uit Rusland zijn verbannen de Russisch-Poolsche grens gepasseerd. Zij werden verwelkomd door 14 Engeische jour nalisten, die per vliegtuig waren aangeko men, doch zij weigerden eenige verklaring af te leggen. Vanavond zullen zij te War schau aankomen, vanwaar zij via Berlijn naar Londen zullen vetrekken. DE SOVJET UNIE VERBREEKT HAAR HANDELSBETREKKINGEN MET ENGELAND. Contra maatregelen. Op initiatief van den raad van Volks commissarissen der Sovjet Unie is gisteravond een verordening uitgevaar digd waardoor practisch de geheele Britsche handel met de Sovjet Unie wordt lamgelegd/ Deze bepalingen lui den als volgt: 1. De regeering der Sovjet Unie ver bied alle Russische staatsorganen in Engeland of in de Engelsche kolo niën orders voor de Sovjet-regeering te plaatsen. 2. De regeering der Sovjet Unie ver biedt het charteren van schepen die onder Engelschen vlag varen. 3. De Sovjet-regeering zal een speciale verordening uitvaardigen over het transitoverkeer van Engelsche goe deren over Rusland. 4. De Arcos en de Russische handels vertegenwoordiging in Engeh.nd staken voorloopig hun werkzaam heden. 5. Deze verordening blijft van kracht, totdat de Engelsche regeerine het

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1