Qlkmaarsche Courant. rsfflssr M'-eirff1 ,r_ Ja Jladioiiieuios Jteuilletoa Financieel Overzicht. f». 95 Honden! *111 en derflgste Jaargang. ZATERDAG 22 APRIL Het mysterie van het diamanten kruis. 1933 Zondag 23 April. »fe«62W8- '«"fcAVRÖ ,V,AR,A' 8 _|2 uur). 8 30 Tuin- R V.rtSS v. Hugo de Groot 10.40 FUm- nraat ie M Sluyser. 11.— Vervolg orkestcon- KtMO Toespraak G. J Zwertbroek ,2 Gramofoonplaten. 12.30 Omroeporkest Ai v N Treep. In de pauze: causerie door A Coben. 2 Boekenhalfuur Dr. P. H. Rjtter Jr. 2.30 Pianorecital door H. Bos- mans. 3 Fragmenten uit „Mijlpalen" van A Bennett. Inleiding: dr. G. A Dudok. Lei ding. Kommei K'eyn 3.45 Ooggetuige-ver slag van het 2de deel van de hockeywedstrijd „HollandFrankrijk" door H. Hollander. 4.45 Vaz Dias en gramofoonmuziek. 5.— Kinderuurtje. 6.Boekbespreking door A Dornker. 6 30 Concert door Vrouwenkoor o.l.v. F. Kloek 6.45 Wijdingsdienst o.l.v. Ds. L S. P. v. d. Ghijc, m. m. v. koor o.l.v. F. Kloek. 8.—Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. Ada Sari, sopraair 9.Gedichten door L. W. Nijland. 9.20 Vervolg Omroeporkest m. m. v. Pierre Palla, piano en B. Lensky, viool. 10„Hoe het kwam dat Shelmerdene te laat was voor het diner", hoorspel van M Arlen. Bew. J. de Meester. Leiding: Kommer Kleyn. 10.30— 12:Kovacs Lajol en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. Huizen, 1875 M. (8.309.30, 12.155. 7.4511.KRO, de NCRV van 9.30- 12.15 en 5.-7.45 uur). 8.30 Morgenwijding 9.30 Kerkdienst uit de Geref. kerk te Enkhui zen Ds. D. Hoek. 11.20 Gew ijde muziek door het Geref. Zangkoor „De Wielewaal" o.l.v. G J. Zwaan. 12.15- Sextetconcert en voor dracht. 2.10 Causerie. 2.30 Koor en solis tenconcert m. m. v. orkest. 4.30 Ziekenhalf uur. 5.Gewijde muziek. 5.30 Orgelspel door H. Loohuvs. 6.Willem van Oranje- herdenking uit de Nieuwe Kerk te Amster- adm. 7.45 Causerie. 8.10 Sportnieuws. 8.15 Orkestconcert m. m. v. zangsoliste. 9.45 Zangvoordracht. 10.05 Vaz Dias. 10.10 Or kestconcert. 10.4011.Epiloog. Daventry, 1554 M. 9.50—10.05 Tijdsein en berichten. 10.1011.35 Kerkdienst. 11.50 Vioolrecital Marie Hall. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge, m. m. v. H Vincent, tenor. 1.20 Gramofoonplaten. 2. Lezing. 2.20 Radio-Militairorkes* o.l.v. B W. O'Donnell. 3.15 Voor de kinderen. 3.35 BBCB-orkest o.l.v. Lewis, m. m. v. E. Han nevig, sopraan. 4.50 Zang door J. Coates 5 20—5.35 Bijbellezing. 7.20 Korte Dienst en Chr. Lectuur. 8 05 Liefdadigheidsoproep 8.10 Berichten. 8.25 Sted. orkest Bourne mouth o.l.v. Sir Dan Godfrey. T. Philips sopraan en D. Noble, bariton. 9.50 Epiloog Parijs „Radio-Paris"1724 M. 7.05 en 12.20 Gramofoonplaten. 7.50 „lm weissen Röszl", operette van Bematzky, m. m. v. orkest o.l.v. Diet en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20 L. Preil's in 6trumentaal-ensemble. 1.45 Gramofoonpl 2.45 Omroeporkest o.l.v. Reesen, m. m. v. A Thygesen, zang. 7.20 Padvindsiersconcert 7 50 Omroeporkest o.l.v. Gröndah! m. m v N. Hansen, zang. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Saxofoon- en marimbaconcert 9.50 Cello duetten door R. Dietzmann en V. Norup 101511.50 Dansmuziek uit rest. „Wivex Langtnberg, 473 M. 6.20 Bremer haven concert. 10.50 Bach-cantate. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 3.50 Concert dooi het Philh orkest o.l.v. Leger. 6.20 Gevarieerd pro gramma. 7 20 Wiragorkest o.l.v. Buschköt ter, m. m. v. pianist. In de pauze: Declatna tie. 9.50 Gramofoonplaten. 10.0511.20 Dansmuziek uit Mühlacker. Rome, 441 M. 8.05 „La cahste Suzanne" operette van Gilbert. Leiding: R. Josi. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 9.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 10.20 Harmonieconcert. 12.30 Omroeporkest o.l.v André, m. m. v. zangsoliste. 4.20 Symphonie concert o.l.v. J. Kumps. 5.20 Gramofoonpl 5.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 9.30 Gra mofoonplaten. 10.Concert o.l.v. P. Mo uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v R. 31' Hij begon hard te schreeuwen en Pinkus f.n CT zoo gauw mogelijk heen. Natuurlijk was Phut verdwenen. Maar we zullen hem wel krijgen!" "^.e denkt dus, dat hij het gedaan heeft? „Vast en zeker! Wie anders?" "£n u?.r!°*e was in Ali's hand?" „tn of! Hij had het zoo stijf vast, dat we het er bijna niet uit konden krijgen. Zelfs zoo stijf, dat hij er zijn handpalm aan schaalde. Misschien ging dé ruzie er om, aan wien het horloge toebehoorde, want de Dago s spraken in hun eigen taal en geen der buren verstond wat hij zeide" „Juist. En het horloge? Heb je dat?" „Ja, dat heb ik hier. Het loopt zelfs nog. Hoort u het tikken? En Donovan hield de deur van het kabinet open. Van de plaats, waar vreemde jassen, hoeden en andere kleeren hingen, en van de plank, waarop een verzameling gevaarlijke wapens lag, kwam een regelmatig getik. „Dat is het horloge! sprak de detective, er naar reikend. „Het loopt zelfs nog, ziet u wel? en hij hield het kolonel Ashley voor. xeaux, 506 M,; 9.2Q Gramofoonpl, 10.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 11.20 Omroeporkest o.l.v. André. 12.30 Gramo foonplaten. 4.20 Dansmuziek uit St Sau- veur. 5.20 Gramofoonpl. 5.35 Orgelconcert L Joos. 6.20 Gramofoonplaten. 7.20 Om roeporkest m. m. v. solisten o.l.v. André. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Max Alexys' en zijn orkest. Zeesen, 1635 Af. 7.20 Operettemuziek door het Sted. Orkest v. Banden-Baden o.l.v. As- mus. 8.20 „Abel mit der Mundharmonika". naar den roman van Hausmann door Jahn. 9.35 en 1005 Berichten. 10.20—11.20 Dans muziek uit Berlijn. Maandag 24 April. Hilversum, 296 M. Algemeen program ma verzorgd door de AVRO. 8 Gramo foonpl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramo foonpl. 10.30 Voordracht door Julia de Gruyter. 11.Orgelconcert door Frans Hasselaar, m. m. v. J. Stotyn (hobo). 12 2.15 Concert door het Ensemble Rentmeester en Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.15 Willem-de-Zwijger-herdenking in het Concertgebouw, Amsterdam. Orkest o. 1. v. Dr. W. Mengelberg, Toonkunstkoor (Voor sprekers zie Huizen). 5.— Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte en Magda van Donk. 6.30 Boekenhalfuur door E. d'Oliveira. 7.— Eventueel heruitzending van de Willem de Zwijger-herdenking door Pres. Roosevelt. 7.30 Prof. Dr. Z. W. Snel ler: Willem van Oranje. 8 Vaz Dias. 8.05 Langs Amsterdam's straten: Draaiorgel, ac- cordeon-muziek en zang. 8.45 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, m. m. v. Erich Fuchs (bas) 9 30 Voordracht door Ph. C. la Chappelle.' 9.50 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg concert. 11.Vaz Dias. 11.1012.Gramofoon platen. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoon platen. 9.Wijdingsdienst uit de Groote Kerk te Hilversum. 10.Gramofoonplaten. 10.10 Chr. Lectuur. 10.45 Uitzending van de groote Kinder-aubade op den Dam te Amsterdam. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 2.30 Knipcursus. 2.45 Modecursus. 3.Gramofoonplaten 3.15 Willem de Zwij ger-herdenking in het Concertgebouw, Am sterdam, bijgewoond door de Kon. Familie. Sprekers: Jhr. Mr. Dr. A Roëll; Jhr. Mr, Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en Dr. H. Colijn 5.NCRV-Harmonie-orkest o. 1. v. P v. d. Hurk. 6.30 Vragenuurtje. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Openbare herden kingsamenkomst ter gelegenheid van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje in de Grcote of St. Jacobskerk te den Haag. Sprekers: Dr. H. Colijn; Jhr. W. Roëll en Prof. G. Wisse, m. m. v. Mevr. M. Bouwmeester) sopraatV Sam Swaap (viool) en A. Engels (orgel). 10.15 Vaz Dias. 10.30 11.30, Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 11.20 Orgelconcert door R. New 12.05 Wes tern Studio-orkest o. 1. v. Fr. Thomas. 1.05 Gramofoonplaten. 1.45 Voor de scholen. 2.20 Concert. E. Heine (viool) en I. Mey- rinck (piano). 2.45 Fransche les. 3.BBC- dansorkest o. 1. v. H. Hall. 3.50 Schotsch Studio-orkest o. 1. v. G. Daynes. 4.35 Kin deruur. 5.50 C. Franck's orgelmuziek door G. Weitz. 7.20 Pianorecital door A. Benja min. 7.50 Speech door A. Winson Churchill. 8.40 The Ridgeway Parade, revue m. m. v solisten en orgkest o. 1. v. Woodgate 9.40 Orgelspel door Jesse Crawford. 9.55 Voor dracht. 10.11.20 Dansmuziek door Sydney Kyte en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.20 en 6.40 Concert door het Omroeporkest. 7.20 „La fauvette du templeêê operette van Messager. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Strijkorkest o. 1. v. Bendix. 2.50 C. Rydahl's orkest. 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 8.35 Piano- recitel, F. Jenssen. 9.35 Omroeporkest o. 1. v. Reesch, m. m. v. solisten. Langenberg, 473 M. 6.25; 7.23 en 10 40 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt. 3.50 Concert o. 1. v. Wolf m. m. v. E. Kellner (sopraan). 7.40 Weragkleinorkest o. 1. v. Eysoldt. 8.20 Vervolg concert. 9.50 11.20 Dansmuziek uit Mühlacker. Mandolineconcert o. L v. Ranieri. 8 50 Dans muziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Brahmsconcert uit Leipzig. Orkest en solisten o. 1. v. Schuricht. 9.05 Actueele causerie. 9.20 en 10.05 Be richten. 10.2011.20 Concert uit Dresden. Rome, 441 M. 8.20 Standard uitzending 9.20 Causerie. 9.35 Concert d. h. Omroepor kest. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 4.20 Gramofoonplaten. 5.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 7.20 Symphonieconcert o. 1. v. A. Meulemans. 9.30 Gramofoonplaten. 508 M. 11.20 Om roepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 12.30 Gra mofoonplaten. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Gra mofoonplaten. 5.50 Sonateconcert. 6.20 Gra- nofoonplaten. 7.20 Harmonikarecital. 8.05 Tot Donovans verbazing nam de kolonel het uurwerk op de vlakke hand en zoo voorzichtig, dat het Donovan de opmerking ontlokte: „U bent toch niet zoo overdreven ge voelig, wel, omdat het in de hand van een dooden man en van een doode vrouw is geweest?" „In het geheel niet", was het antwoord. „Maar het is een feit, dat die Indiërs dik wijls de dragers van pestbacillen zijn, zie je, en dat is erg besmettelijk! Het is natuurlijk mogelijk, dat noch Shere Ali, noch Singa Phut die bacillen bij zich hebben gehad, maar ik ben een beetje kieskeurig, wan neer het op zulk soort besmettelijke ziekten aankomt, en ik zou mij niet graag aan dat horloge schrammen!" „U schrammen? Aan een horloge?" en Donovans stem klonk spottend. „Ja. Er kunnen scherpe kanten aan zitten. En ik heb genoeg gelezen over bacillen, om er het gevaar van te kennen. Ik zou je aanraden, voorzichtig te zijn! „Haha!" lachte Donovan kort. „Daar maal ik niet om! Het horloge heeft ui®!5 met de zaak te maken, behalve, dat zij er misschien over twistten Kolonel Ashley zei niets meer. Hij be keek het horloge nauwkeurig en bleef het daarbij nog steeds op de palm van zijn hand houden, zoo voorzichtig alsof het inderdaad vol bacteriën zat, waarbij de minste aan raking met een schramtpetje den dood tengevolge kon hebben. „Een buitengewoon horloge!" tei de kolonel eindelijk. „Als je er niets tegen Opheffing van den gouden standaard in Amerika. De dollar oo het hellend vlak. Inflatie hausse op de goederen markten en de New Yorksche beurs. Flauwe stemming voor dollarobligatiën. On voorwaardelijke handhaving van den guldenkoers Koers stijging voor aandeelen te Amsterdam. Na de korte periode van betrekkelijke rust op financieel gebied, die op de bankcrisis in de Ver. Staten was gevolgd, is in de laatste week de financieele wereld opnieuw in rep en roer gebracht door een hernieuwde koers daling van den dollar. Met een noteering van 2.22 is het laagste punt bereikt, waar bij in het oog moet worden gehouden, dat tijdens de bankcrisis de vaststelling van den dollarkoers tijdelijk was opgeschort, zoodat het destijds tegenover de verhoudingen in Amerika bestaande wantrouwen niet in de noteering tot uiting is gekomen. <De tegen woordige gebeurtenissen zijn des te ont- moedigender, omdat men algemeen had aan genomen, dat den Amerikaanschen Presi dent alles gelegen was aan handhaving van de waarde van het ruilmiddel. Intusschen is het echter hoe langer hoe duidelijker gewor den, dat President Roosevelt, die een maand geleden beroet was als „redder" van den dollar, welke door de geld- en bankcrisis ernstig werd bedreigd, hoe langer hoe min der opgewassen is tegen den stijgenden vloed van inflationistische eischen en de pressie, die van verschillende kanten op hem wordt uitgeoefend. Zooals meestal in tijden, waarin een valu ta aan sterken druk is blootgesteld, spreekt men thans ook in de Vereenigde Staten over „aanvallen van 'de internationa'e specula tie". Het ligt echter voor de hand, dat zulke aanvallen maar niet plotseling ontstaan, maar dat zij hun oorzaak vinden in de ver wachting, dat het met de desbetreffende valuta om bepaalde redenen bergafwaarts zal gaan. Wat den dollar betreft, liepen er reeds weer sinds eenigen tijd nieuwe geruch ten omtrent een wijziging van de Ameri kaansche geldpolitiek. Zoo had de Senaat besloten, om de commissie voor het bank wezen en de valuta opdracht te geven, een onderzoek naar den toestand in te stellen en binnen dertig dagen rapport uit te brengen over de vraag, of, in verband met de be staande economische en financieele omstan digheden, een inflatie wenschelijk moet wor den geacht. Het rapport zou zich speciaal moeten bezig houden met de uitwerking van een verlaging van het goudgehalte van den dollar, alsook met een toeneming van de uit gifte van bankbiljetten^ Volgens de jongste berichten heeft Roo sevelt het inflatie-vraagstuk zelf „ter hand genomen" en ligt net in zijn bedoeling aan het Congres machtiging te vragen, om het goudgehalte van den dollar nader vast te stellen en meer zilveren munten te doen aan- muntén. Op de a.s. besprekingen te Was hington zouden dan de plannen inzake bi- metallisme in discussie worden gebracht en op grond hiervan zou een internationale overeenkomst worden gesloten. De onrust, die dit alles heeft verwekt, is tot uiting gekomen in de plotselinge her leving van het aanbod van dollars en van de vraag naar goud voor export. Naar men weet, was het tijdelijke verbod van gouduit- voer, dat in Amerika in verband met de bankcrisis was uitgevaardigd, weer opge heven. De afgifte van goud voof export was echter aan een speciale licentie verbonden en van het verstrekken van zulke vergunnin gen werd slechts een spaarzaam gebruik gemaakt. De Amerikaansche regeering had het dus nog steeds in haar hand. geen goud uitvoer toe te laten. Niettemin heeft zij er toch de voorkeur aan gegeven, een verorde ning uit te vaardigen, waardoor het em bargo op goud opnieuw officieel is inge steld. Dit beteekent niet minder dan een officieele opheffing van den gouden standaard, wat het zijne heeft bijgedragen tot de flauwe stemming, die na de Paasch dagen voor den dollar viel waar te nemen. Of het bij de koersdaling van den dollar inderdaad, zooals President Roosevelt ver klaard heeft om een „voorbijgaand ver schijnsel" gaat. zal de naaste toekomst moe ten leeren. De Amerikaansche regeering hebt, zou ik het graag eens onderzoe ken." „U kunt het niet meenemen", zei Do novan. „Ik kan het noodig hebben als bewijsstuk, als we mr. Puth, of hoe hij dan ook heet, te pakken hebben". „O neen, ik zou er niet aan denken het mee te nemen! Ik zal het hier bekij ken. Het lijkt een heel oud uurwerk een van de allereerste, die er gemaakt werden, kleiner dan de zoogenaamde Neurenberger eieren, geloof ik. Een inte ressante studie over horloges, Dono van! Heb je er wel eens aan gedaan? Terwijl de kolonel sprak, bekeek hij het uurwerk van den Indiër onder een ver grootglas, dat hij uit zijn zak had gehaald. „Wat? Een studie maken van hor loges? Weineen! Ik heb hier al genoeg te doen!" „Ja". ging de kolonel peinzend voort. „Dat is een horloge uit de oude doos. De allereerste horloges, Donovan, waren in werkelijkheid kleine klokken, en som mige leken zooveel op klokken, dat hun "igenaars ze aan hun gordel moesten haneen. >n plaats van ze in den zak te kunnen dragen. Dat was in de vijftiende eeuw." „Vóór de ..Big Wind" in Ierland", ver onderstelde Thone met een knikje naar zijn Ierschen makker. „Zoo ongeveer", lachte de kolonel „Maar alle gekheid op een stokje, dit is werkelijk een kunstwerk. Het zou mij niets verwonderen, als het gemaakt was hoopt weliswaar, m afzienbaren tijd met buitenlandsche Staten tot een overeenstem ming te geraken, welke den algemeenen terugkeer tot den stabielen gouden standaard (waarbij dan het goudgehalte voor den dollar zal worden verlaagd) moge lijk maakt. Doel van zijn geldoolitiek is, een stijging van het binneniandsche prijsniveau „tot een redelijke hoogte" te verkrijgen. Het is echter de vraag of de dollar, nu hij zich eenmaal op het hellende vlak bevindt, in zijn vaart gestuit kan worden. In Amerikaansche financieele kringen, die tegen inflatie gekant zijn, heeft men thans nog zijn hoop gevestigd op de as inter nationale besprekingen te Washington. In dien deze roet succes zouden worden be kroond, zou hier, naar men meent, zulk een stimuleer enden invloed op het bedrijfsleven kunnen uitgaan, dat het streven naar infla tie er door zou kunnen worden tegengehou- dene. Naar men weet. zullen de desbetreffende besprekingen zoovel betrekking hebben op de internationale handelsbetrekkingen, als op de kwestie der oorlogsschulden. Het heet, dat President Roosevelt bereid zal zijn, vérstrekkende concessies te doen op het ge bied van de handelspolitiek. maar dat hij daartegenover van de landen, die van het goud zijn afgegaan, een terugkeer tot den gouden standaard zal verlangen. Het zou wel merkwaardig zijn, wanneer zulk een eisch gesteld werd op een ooenblik. waarop Amerika zelf tot de landen is gaan behoo- ren, welker valuta nog slechts zeer los aan het goud gebonden is Zooals de toestand er thans uitziet moet trouwens worden gevreesd, dat het her nieuwde wantrouwen ten opzichte van den dollar bij den aanvang der internationale besprekingen reeds vee] te ver om zich zal hebben h"engegrepen, dan dat alleen psv chologische invloeden een verbetering te weeg zouden kunnen brengen. Dat men in Amerika reeds weder oo het hellende vlak is gekomen, fcHjkt ook duidelijk uit het ver loop der goederenprijzen zoowel als uit de koersstijging op de aandeelenmarkt. Het indexcijfer der groothandelspriizen heeft op een stand van 55 9 tegen 54.8 een weck jjeleden het hoogste niveau voor dit jaar be reikt. De prijsstijging heeft zich vrijwel tot alle artikelen uitgestrekt. Wat de graanmarkt betreft, werd zij nog in de hand gewerkt door de ongunstige vooruitzichten voor den tarwe- en den fogge-oogst, alsmede door groote aankoopen van gerst voor de bier brouwerijen, in verband met de opheffing van het verbod van bierverbruik in Ameri ka. Den voornaamsten invloed heeft echter ongetwijfeld de koersdaling van den dollar uitgeoefend. Ook de jongste koersverbetering op de New Yorksche beurs heeft een duidelijk in- flationistisch karakter. Zij is voornamelijk veroorzaakt door den wensch van het pu bliek en de speculatie, deel te nemen in de winsten, die bij een eventueel verdere depre ciatie van den dollar zouden kunnen ont staan. De toestand van het Amerikaansche bedrijfsleven is niet van dien aard, dat deze een krachtige koersverbetering voor de aan deelen zou wettigen. Wel doen zich hier en daar seizoeninvloeden gelden, die tot een lichte toeneming der bedrijvigheid leiden Zoo waren de detailverkoopen van ver- bruiksgoederen zelfs hooger dan het vorige jaar, terwijl bestellingen uit de automobiel industrie en van de spoorwegen tot een stij ging der staalproductie hebben geleid. Die staalindustrie werkt echter nog altijd op slechts ruim 21 van haar capaciteit, waardoor zij nog steeds op een verlies gevende basis staat. In directe tegenstelling met de vaste stem ming voor Amerikaansche aandeelen staat de koersdaling van dollarobligatiën, als ge volg van den nieuwen scherpen teruggang van den Amerikaanschen wisselkoers. Ook thas weer heeft de koersdaling zich uitge strekt tot die leeningen, welke van een dui delijke goudclausule zijn voorzien, en waar van men dus mag verwachten, dat rente en aflossing voldaan zullen worden op basis van de oude goudwaarde van den dollar. Er zullen zich wellicht gevallen voordoen, waarin de debiteuren zullen trachten zich aan de toepassing van de goudclausule te onttrekken. Hoe duidelijker zulk een goud clausule omschreven staat, des te moeilijker zal het zijn. te „chicaneeren". Een bewijs van het opnieuw ontstane wantrouwen levert wel de scherpe koers daling van de Ned. Indische dollarleenin- gen Ondanks het fe't, dat de goudclausule voor den Mei-coupon van de 5K leening reeds wotdt toegepast, zoodat deze coupon betaald wordt tot een omrekeningsKoers van f 2.465 per dollar, is zoowel deze leening, alsook de 6 Indische dollarleening, in een enkelen beursdag met 41/4 in koer* terugegaan. De Indische guldensleeningen hebben zich veel beter gehouden, al trad ook hier een koersdaling in. Nederlandsche staatsleeningen konden zich al evenmin geheel in ko-'rs handhaven, terwijl ook voor de binneniandsche gemeen- teieeningen de stemming minder goed prijs houdend was Slechts li^ningen Amsterdam en enkele andere soorten hadden van vrij groot aanbod te lijden Wat Amsterdam be treft, is hierbij wellicht de uitgifte van de 3 premieleening van 5 millioen, tot den koers van 100 van invloed geweest. Het is mogelijk, dat eenige ruiltransacties heb ben plaats gevonden, daar de vrij hooge premies wel een zekere aantrekking zullen hebben uitgeoefend Evenals enkele weken geleden, toen de dollar door het uitbreken van de Amen- kaansche bankcrisis zoo zeer bedrvipd was, wordt ook thans weer de vraag geworpen, öf en in hoeverre ook de Nederlandsche gul den door de gebeurtenissen in Amerika zal worden meegesleept. Bij de bovenbedoelde gelegenheid hebben wij reeds in het licht gesteld, dat de toestand op geldgebied m Amerika en in ons land geheel los van elkander staan. Sindsdien is er geenerlci wijziging in de verhouding gekomen. Ook thans geeft de positie van ons geld- en bank wezen op zich zelf geenerle! aanleiding tot wantrouwen De positie van de Nederland sche Bank is zoo krachtig, dat zij ten volle in staat is, de stabiliteit van den gulden te handhaven, ook zelfs wanneer, onvoor- z;en, aanzienlijke bedragen goud uit ons land mochten vloeien. Voor een nieuwe kapi- taalvlucht uit ons land op groote schaal behoeft overigens weinig vrees te worden gekoesterd. De kring van landen, die uit beleggingsoogpunt als absoluut veilig kun nen worden beschouwd, wordt immers hoe langer hoe kleiner. Ten overvloede is ook thans weer van ge zaghebbende zijde verklaarde, dat aan de maatregelen in de Ver. Staten voor den gul den geen consequenties zijn verbonden. De goucen standaard blijft nier gehandhaafd, en de Nederlandsche Bank zal geen veran dering brengen in haar tot dusverre ge volgde politiek. De positie van onze circu latiebank, aldus de bedoelde officieuze verklaring, is van dien aard, dat het boven eiken twijfel verheven is, of zij zal in staat zijn, den gulden tegen eventueele aan vallen te verdedigen. Met deze verklaring voor oogen is de wijze, waarop de Amsterdamsche beurs op het loslaten van den gouden standaard in de Ver. Staten heeft gereageerd, des te on logischer. Tegenover de loome stemming voor obligatiën heeft ook hier een krachtige koersstijging van aandeelen gestaan. Deze kan slechts worden verklaard door den psy- chologischen invloed van de inflationisfi-_ sche koersstijging op de New Dorksche beurs, die op alle Europeesche beurzen weer klank heeft gevonden. Te onzent schijnen vooral dekkingen van de contramine tot de koersstijging te hebben bijgedragen, terwijl het publiek zich vrijwel afzijdig heeft gehouden. Het is dan ook de vraag, of de kunstmatig opgeschroefde koersstijging gehandhaafd zal kunnen blij ven. De koersstijging heeft zich vrijwel over Je geheele linie uitgestrekt, maar vooral aan deelen Koninklijke Petroleum als internatio naal fonds, hebben van de haussestemming geprofiteerd. Hierbij kwam, dat de berichten omtrent de petroleumsituatie in Amerika iets gunstiger luiden. De gemiddelde dage- lijksche productie is na het op 25 Maart bereikte record van 2.259.650 vaten, dank zij de toegeoaste restrictiemaatregelen, in de op 15 April geëind'gde week teruggegaan tot 1.934 COO vaten. Intusschen is echter in het Oost-Texasgebied reeds weer toestem- ming gegeven tot uitbreiding van de sterk ingekrompen productie. Aan deelen Philips, Ned. Ford en Uni- lever zijn eveneens in koers gestegen. Van de minder courante soorten werden Neder landsche Kabelfabriek gunstig beinvloed door het jaarverslag en het dividend voorstel van 15 tegen 17 vorig jaar Tezamen met de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, die ook een dividend van 15 voorstelt, tegen 18 v. j., behoort de Ned. Kabelfabriek tot de weinig industrieele ondernemingen, wel ker aandeelenkoersen op de beurs nog een goed figuur maken. Het aantal industrieele maatschappijen, die boven pari noteeren, slinkt hoe langer hoe meer. Cultuurwaarden waren tegen het einde der week eveneens zeer vast. in aansluiting oo de prijsstijging op de New Yorksche pro- ductenmarkten. Rubberaandeelen werden bo vendien gunstig beinvloed door nieuwe plan nen tot regeling der rubberproductie. Het heet, dat een aantal Nederlandsche onder in den tijd van koningin Elisabeth hoewel het sindsdien gerepareerd is en meer nieuwerwetsch gemaakt Er is waarschijnlijk een nieuw uurwerk in gedaan. Koningin Elisabeth was dol op horloges en klokken en haar vrienden die dit wisten, gaven haar prachtexem plaren ten geschenke. Enkele der hor loges uit haar tijd waren in den vorm van kruizen, beurzen, boekjes en zelfs schedels gemaakt". „Jammer, dat dit niet zoo gemaakt is als een schedel!'" vond Carroll, „als je bedenkt, dat het hier al twee moorden heeft meegemaakt, en niemand weet, hoeveel ergens anders!" „Juist", zei de kolonel, terwij! hij voortging, zijn vergrootglas over de oppervlakte van het nog tikkende hor loge heen en weer te bewegen. En een nauwkeuriger opmerker zou hebben gezien, dat hij niet met zijn vingers aan het uurwerk kwam, maar er met de punt van een potlood in peuterde en het hier en daar aanraakte. „Buitengewoon interessant!" merkte de kolonel op, het horloge aan Donovan overhandigend, en het daarbij nog steeds op den palm van zijn hand laten de rusten. „Buitengewoon interessant: En Donovan, neem den raad van een vriend aan en ga niet te zorgeloos met dat horloge om!" „Te zorgeloos?" vroeg de detective verbaasd. „Ja. Zorg. dat je er je niet aan schramt, wat je er ook mee doet!" „Waarom niet? Niet, dat het gebeuren zal, want ik heb nog nooit gehoord, dat je je aan een horloge kon schrammen, maar waarom niet?" „Eenvoudig, omdat dit horloge Maar op dat oogenblik stak de portiei van het politiebureau zijn hoofd in "Scotland Yard", zooals de agenten het heilige der heiligen noemden, waar de detectives hun kamers hadden, en riep: „Donovan!" „Hallo!" antwoordde deze. „Hier is iemand voor je". „Goed ik kom. Excuseer mij", mom pelde hij tot den kolonel. „Ik ben over een paar minuten terug". Maar hij was nog eerder terug met een gezicht, stralend van opgewonden heid. „Wat is er?" vroeg Carroll. „Singa Phut!" antwoordde Donovan hijgend. „Een vriend van mij gaf mij zoonet een wenk, waar ik hem kan vinden. Ik zie U later nog wel!" En zich overtuigend, dat zijn dolk en zijn revol ver in zijn zakken staken, ging Donovan ijlings heen, gevolgd door den kolonel, wiens hand zich licht over het tikkende horloge had gesloten, dat ongemerkt met hem de deur uit kwam. Later op dien avond sliep Singa Phut, een zwijeende, in elkaar gekrompen, wat zielige figuur, in een rel op het hoofd bureau. Donovan had hem op aan wijzing van een spion gearresteerd en juichte daarover. (Wordt vervoladi

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5