ALKMAARSCHE COURANT UtanfelMtoMttnei liet leslcunl wordei. MERCURIUS HAVERMOUT No. 95 ZATERDAG 22 APRIL 1933 Gemeenteraad van Egmond aan Zee. Begrooting niet goedgekeurd. CENT PER PONDSPAK Stad en Omgeving De raad vergaderdTvrijdagmiddag ten u"r ^ta'Iaadsvergadering in Egmond T ÏÏtJfSS«roote belangstelling. 2Ü5T&* tribune spoedig vol met 2;n!Üde burgers, die zelfs met groote VC«5arht^luister&n naar het voorlezen der US mr. Sp,. m« .ad,,. StTan^edieStaten was de goedkeuring inge- komï oP het besluit tot het aangaan van pen geldleening groot 67000. %an den heer J. Koopman een dankbetui ging voor zijn benoeming tot agent van de Arbeidsbemiddeling. £>eZe stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De jaarverslagen van het gasbedrijf, siui tende met een winst van ruim 200, van het electriciteitsbedrijf met een winst van ruim 800 en van het waterleidingbedrijf met een winst van 93, zullen bij de gemeente rekening behandeld worden. Subsidieverzoek voor zieken verpleging. Van de vereeniging voor ziekenverpleging was een verzoek om subsidie ingekomen, aangezien de vereeniging de verpleging had bekostigd voor besmettelijke patiënten, aie voor rekening van het b. A. of de gemeente verpleegd hadden nehooren te worden. Hoewel B. en W. sympathiek staan tegen over de vereeniging, stelden zij toch voor om, gezien de toestand van de gemeentefman- ciën, afwijzend op het verzoek te beslissen. De voorzitter merkte hierbij nog op dat, in de omstandigheden waarin Egmonc verkeert, een dergelijke post op de begrooting toch niet zou worden goedgekeurd. De heer Hartman stelde voor om van de vereeniging een opgave te vragen van de uitgaven voor de besmettelijke patiënten ge daan en gaf te kennen, dat hij dit bedrag aan de vereeniging wilde restitueeren. De heer v. d. P ol wilde het verzoek aan houden tot de behandeling van de begroo ting, of tot de volgende vergadering. Na eenige bespreking werd hiertoe beslo Ingevolge een schrijven van Ged Staten werd besloten, in afwachting van een alge- meene maatregel van bestuur, verschillende bepalingen nog tot 1 Juni 1934 te verlangen Een voorstel van B. en W. om over het besluit tot korting van de salarissen der ambtenaren met 6 pCt. te korten, in te trek ken en daarover eerst de organisaties te hoo ren, ingevolge de wenschen van Ged. Staten, om dan met een zelfde voorstel in den raad te komen, werd z. h. st. aangenomen. Aan leden van de IJmuider Federatie mag geen steun worden verleend. Van den minister van binnenlandsche zaken was bericht ingekomen, dat hij niet kan goedkeuren dat den kleine landbouwers en vischvensters steun wordt verleend. Geen bezwaar wordt gemaakt om vischventers bij de werkverschaffing te werk te stellen, doch alleen voor zoover zij geen leden zijn van de IJmuider Federatie. De kellner die des Zo mers in Bergen werkt kan niet in de steun regeling worden opgenomen. Voorts wordt verzocht mede te deelen of de schelpvissehers in loondienst of voor eigen rekening hebben gewerkt Alle leden van de IJmuider Federatie moeten uitgesloten worden van een steun regeling, zco'ang zij bij de Federatie zijn aangesloten. Ook vond de minister geen vrij heid om een werkloos chauffeur in de steun regeling op te nemen, terwijl hij eveneens geen vrijheid vond om de voor de schelpen- visschers getroffen steunregeling geldig te verklaren, al maakte hij geen bezwaar, dat ze voor rekening van de gemeente worden gesteund. Op een vraag van den heer Hartman deelde de v o o r z i 11 e r nog mede, dat hier voor geen geld in kas was, waarna, na een opmerking van den heer Hartman, dat deze menschen wel ongelukkig boffen en dat er van Nederland als rechtsstaat zoo niet veel overblijft, het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. De Egmondsche Visscherijschool ook voor het diploma machinist en stuurman geschikt, ingekomen was een verzoek van een 45 vis schers om vergoeding van vervoerkosten voor het bezoeken van de visscherijschool te IJmuiden, om hen in staat te stellen aldaar het dagonderwijs te volgen, waardoor het voor hen mogelijk wordt eerder dan aan de avondschool te Egmond het diploma machi nist of stuurman te behalen. De heer Hartman had met inspecteur Bakker een onderhoud gehad en vernomen dat deze een schrijven tot B. en W. had ge richt, waarin hn een onderhoud heeft ge vraagd met de Commissie Spr. weet niet, of daarmee B. en W. of den Raad is bedoeld Aan wethouder van Eenenaam stelde spr de vraag, of de Visscherijschool te Egmond aan Zee de leermiddelen en de leerkrachten heeft, om dat onderwijs te geven. De dag school te IJmuiden is geopend van 's mor gens 9 tot 's avonas 7. De Visscherijschool te Egmond aan Zee is een avond-seizoen- school. De nieuwe cursus begint in IJmuiden 25 April, die te Egmond in September. Spr vreesde dus, dat de visschers in Egmond in vergelijking met die te Scheveningen, Kat wijk en IJmuiden weer als derde stel van den wagen achteraan komt. Wanneer de school in Egmond over de geschikte leermid delen en leerkrachten beschikt, dan vraagt spr. den heer van Eenenaam als directeur of hij bereid is. de lessen niet in September, maar op 1 Mei te doen aanvangen opdat de visschers van Egmond gelijktijdig'als die te IJmuiden klaa; kunnen zijn. Egmond komt ook voor subsidqie in aanmerking, zoodat bet de gemeente slechts 30 pCt. zou kosten, het geen z.i. voor een zoo belangrijke ?aak geen bezwaar kan zijn. Reeds volgen 273 werkloozen in Egmond het vakonderwijs Dit aantal zal grooter worden, als men in Egmond ok opleidt voor machinist en stuurman. Kan dit niet, dan wil spr. de kosten voor het vervoer naar de school te IJmuiden voor rekening van de ge meente nemen. De voorzitter zeide, dat B. en W. in de laatste 3 maanden van Inspecteur Bakker geen schrijven hebben gekregen. Er is hier niets verdonkeremaand. De heer Hartman: Natuurlijk niet; dat gebeurt hier nooit. (Gelach!) De heer Blok zeide, dat Inspecteur Bakker ook geschreven heeft, dat spr. bereid was, gratis onderricht te geven in het morse seinen, maar spr. heeft hem nooit gesproken. De heer van der Pol: Weth. van Eenenaam heeft daarover met Inspecteur Ba' ker gesproken Weth. Van Eenenaam had einde vorige week het adres van de visschers ge lezen Wanneer er in Egmond geen gelegen heid bestaat, om voor styurman en schipper te worden ongeleid, hoe is het dan moge'ijk. dat sedert het bestaan van de school 123 menschen geslaagd zijn. waarvan 72 voor stuurman en schipper. Hoe is het dan mo- geliik, dat de Inspecteur de school roemt als de best geoutilleerde school uit het geheele land. Er is leermateriaal in overvloed De heer Van der Pol: Ook voor machinisten? Weth. Van Eenenaam: Neen, natuurlijk niet. Te voren hebben zich daar voor geen personen aangemeld en wij kun nen dat niet doen voor enkelingen, die voor machinist willen studeeren. Het overdig geven van de lessen is moeilijk. Dezen win ter is dit met een deel van de lessen gepro beerd, doch van de 45 leerlingen kwamen er overdag 3 of 4. 's Avonds komen ze alle maal. Een van hen behaalde in vijf maanden een certificaat voor stuurman en schipper. Voor het vervoer naar IJmuiden zou wel geld te vinden zijn buiten de gemeentekas om. Voor 32 visschers zou dit 125 per week kosten, dus voor 6 weken in totaal 750. Aan de Egmondsche Visscherijschool hebben 45 leerlingen gedurende 5 maanden onderwijs gehad en dit heeft de gemeente maar 400 gekost. Het gaat echter niet om de kosten van het vervoer, maar om de on derwijskosten per leerling. Die bedragen In Egmond nog geen 40. Spr. weel niet, hoe veel dit is aan de IJmuider Visscherijschool, maar als Egmond de visschers daarheen stuurt, dan zal de gemeente de volle kosten daarvan aan Velsen moeten betalen en die zullen ongeveer 150 per leerling bedra gen. Wanneer ze hier de lessen volgen, be taalt de gemeente slechts 30 van de kosten. Voorts deelde spr. mede, dat Inspecteur Bakker aan hem den brief geschreven heeft, waarop de heer Hartman doelde Spr. heeft den Burgemeester gevraagd, of daarvoor geld zou zijn. doch deze heeft geantwoord, dat daaraan dit iaar niet gedacht kan wor den Spr. heeft dit aan Inspecteur Bakker geschreven. In een vergadering heeft spr. tot Inspec- ♦fiir BaVker gezegd dat hij. wanneer er te Egmond onderwijs in het seinen gegeven zou worden, hij daarvoor wel iemand zou weten. Inspecteur Bakker heeft daarop wat voorbarig den brief geschreven, waarover de heer Blok sprak. In antwoord op de eerste vraag zeide spr., dat men aan de school in Egmond alles heeft, wat men maar wenscht. Wanneer men spr 10 visschers geeft met een gewoon bur gerlijk stel hersens, dan komen ze er alle maal door. Geeft men hem er 120, dan ko men ook die 120 er allen, maar men moet hem daarvoor den tijd geven. De kennis van de wet van het uitwijken leert men in 14 da gen; de eerste handgrepen voor het seinen in een maand; iets anders is het met de vaardigheid voor stuurman en schipper. Dal kan niet in twee maanden. Wanneer er in Egmond overdag les gegeven wordt, is de animo niet zoo groot. Reeds zijn 2000 diploma's voor schipper en stuurman uitgereikt. Het tien- of twintig tal, dat wij kunnen leveren, gaat in de groote hoop te loor. Wanneer onze visschers zich inderdaad op het onderwijs werpen, dan zullen zij een even goed figuur maken ats de lui van om de Zuid. Voor de gemeente bestaat er geen bezwaar om de cursus twee maanden uit te breiden. Misschien heeft ook het Rijk geen bezwaar, doch spr heeft een persoonlijk bezwaar. Het is geen ver nisje, dat erop gestreken moet worden. Wan neer men 1 Mei begint en eind Juni op houdt. dan is het verloren werk. Het bestuur van de Federatie zegt nu wel: „Met Septem ber varen de visschers". doch spr. zegt: „Ik wou, dat het waar was". Wanneer de Minister de cursus voor schipper en stuurman twee maanden wil vervroegen, dan zal men hem bereid vinden, aan het werk te gaan voor de cursus voor het seinen en d:e voor het staaldraad splitsen en voor de cursus voor het verkrijgen van het certificaat voor het uitwijken. Doch de cur sussen voor schipper en stuurman kunnen niet voor 1 Sept. aanvangen. De heer S n o e k s vroeg, hoe het moge lijk is, dat de visschers in Egmond niet. en in 1 Imuiden wel overdag naar school willen. Wethouder Van E ene naam wist daarvan de reden niet, doch hij vermoedt, dat ze in Egmond graag bij lamplicht bij elkander zitten. Hij wees er nog op, dat, wanneer hij twee uur les geeft, dit met zich brengt, dat men er thuis 6 uur op zit te stu deeren Het komt er dus niet op aan, wan neer die twee uur gegeven worden. De heer Hartmanis van oordeel, dat, waar de school te IJmuiden ook 6 of 7 we ken sluit, men in Egmond evengoed in Mei kan beginnen. Het onderwiis in I Imuiden. dat van 's morgens 9 tot 's avonds 7 uur wordt gegeven, moet uitgebreider zijn dan dat te Egmond, waar 's avonds maar twee uur les wordt gegeven. Te IJmuiden zijn de visschers dus ëerder voor hun taak berekend De 750 vervoerkosten kunnen op de regee ring verhaald worden. Het gaat er echter om 'of in Egmond de gevraagde lessen gegeven kunnen worden en spr. is het duidelijk ge worden, dat dit mogelijk is. Wanneer de jon gens verleden jaar October gevolg hadden gegeven aan den oproep, dan hadden ze thans reeds met het diploma in hun zak ge- loopen. Waar zit hier de fout? Wethouder Van Eenenaam betoogde, dat del eeraren aan een Visscherijschool slechts de eerste avonden staan te doceeren. De leerlingen vallen echter spoedig uit el kander en whrden dan afzonderlijk in groep jes aan het werk gezet. Dezen winter heeft spr. aan 45 leerlingen óe gelegenheid ge geven, over dag hun werk in de school te maken, doch slechts vier maakten ervan ge bruik. De heer Hartman dankte hierop den wethouder voor zijn uiteenzetting, waarna met algemeene stemmen besloten werd. af wijzend op het verzoek te beslissen. In beroep bij de Kroon. Van Ged. Staten was opnieuw een schrij ven ingekomen waarin bericht wordt dat de gemeente de f 52500 subsidie van het rijk alleen zou bekomen, wanneer reëel voldaan werd aan de eischen. welke de regeering in dergelijke gevallen steit Deze eischen zijn: belastingverhooging en het schrappen van eenige subsidies. Nu de raad heeft bericht, niet bereid te zijn. aan die eischen te voldoen, besloten Ged. Staten, gelet op art. 245 van de Ge meentewet, hun goedkeuring aan de begroo- ting te onthouden Op voorstel van B. en W. besloot de raad tegen deze beslissing bij de Kroon in beroep te gaan. Aan mej. M. V. van Til werd. ingevolge haar verzoek, eervol ontslag als onderwijze res verleend. De voorzitter deelde mede, dat Ged Staten ingevolge een verzoek van den heer P. van der Schinkel, het raadsbesluit om een steeg aan den heer Albert de Graaff te ver- koopen, niet goedkeuren. B. en W. stelden dan ook voor, dit besluit in te trekken en den grond niet te verkoopen. De heer Van der Pol verklaarde nog, dat hij van inzicht veranderd was, omdat hij zich op de hoogte had gesteld en daarom voor intrekking zou stemmen. De heeren Hartman en Snoeks waren van oordeel, dat het raadsbesluit gehandhaafd moest worden. De heer K. de Graaff merkte op, dat door verkoop van de steeg andere aanwonenden ingesloten werden en was van meening. dat dit niemand zou smaken. Met 4 tegen 3 stammen werd hierop be sloten. het besluit in te trekkenvóór <v- wet houders en de heeren Van der Pol en Blok. in Salarisverhooging. Van den heer Hartman was een schrijven ingekomen, waarin hij voorsteide, om op het besluit tot intrekking van vrij gasverbruik aan een fitter en den machinist terug te ko men, omdat hem gebleken was, dat deze emo lumenten een deel van het salaris uitmaakten. Het was z.i. onbillijk om deze menschen daardoor nog eens extra 6 pCt. te korten. De voorzitter zeide, dat B. en W., die steeds het vrij gasverbruik hadden wil len handhaven, gunstig op dit voorstel advt seerden. De heer Blok merkte op, dat dit vrije gas verbruik steeds aanleiding had gegeven tot afgunst. Nu het er af was, moest het er maar af blijven en spr. stelde daarom voor, om als depensatie voor dat verlies het salaris van de functionnarissen met f 50 te verhoogen. De heer Hartman steunde dit voorstel. De heer Van der Pol oordeelde de sa larissen in verhouding tot de andere werk lieden aan de gasfabriek van dien aard, dat thans verhooging niet noodig was. Na eenige bespreking vroeg de voorzitter, of het niet beter was om de beide functionna rissen vrij gas te laten houden tot een maxi mum van 50 De raad was hi-rr echter alge meen tegen; waai na met de stem van den heer Van der Pol tegen, h^t voorstel van den heer Blok om de salarissen van beide met f 50 te verhoogen, werd aangenomen. Aan de orde was hierop een voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening voor den kapitaaldienst, groot 23000 en van den gewonen dienst van 80000. Conform besloten. Strandverpachting. B. en W. stelden voor het strand als vorige jaren te verpachten en het Pompplein en het Westeind als autopark te verpachten. De heer v. d. Pol wil de maatschappij Noordzeebad een gelijke pacht laten be talen als de maatschappij „Zeebad" n. 625. Tot nog toe was dien prijs 375 Spr wil ze dan dezelfde rechten geven. De voorzitter: „Zeebad" is uitge breider en ligt vlak voor het dorp. De heer Snoeks was het daarmede niet eens. „Noordzeebad" ontvangt van 3 tentjes reeds 300. Spr. steunt het voorstel-v. d Pol Weth. K. de Graaff zette uiteen, dat er voorheen 3 posten waren Twee zijn in één hand gekomen Spr. gaf echter toe, dat het gedeelte Noordzeebad vooruit gaat en hij zal zich dan ook niet tegen verhooging ver zetten. De heer Snoeks stelde voor het op f 500 te brengen voor Noordzeebad De heer v.d Pol verzette zich daar tegen De bedragen moeten minstens gelijk zijn. De heer Blok was van oordeel, dat de gemeente op het terrein van Kockx tenten kan plaatsen De heer v. d. P o 1 zei, dat „Zeebad" graag 200 meer betaalt, als deze ook voor de tenten mag zorgen. „Noordzeebad" is toch al op voor. als de prijs gelijk wordt. De prijs moet gelijk zijn desnoods voor ieder f 500. Tenslotte werd met algedfeene stemmen de pacht voor „Zeebad" op 625 en voor „Noordzeebad" op f 500 gesteld. De heer Hartman wenschte nog de mogelijkheid open te houden dat ook het N. V. V. een stuk strand huurt. De voorzitter wilde dit afwachten Hierna ging de raad in comité voor be lasuns?zakea. VERKIEZINGSACTIE CHR.-HIST. UNIE. Rede mr. dr. A. A. van Rijn Waakt en Bidt. De zaal van het gebouw Waakt en Bid» was gisteravond ter gelegenheid van de rede van mr. dr. A. A. van Rijn matig be zet. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 25 2, zulks op verzoek van den voorzitter, den heer J. R i n g e r s. Na te zijn voorgegaan in gebed, wees de heer Ringers op de beteekenis dezer dagen (herdenking prins Willem en verkiezingen), waarna hij een welkomstwoord sprak en den heer van Rijn feliciteerde met de hem ten deel gevallen koninklijke onderscheiding. De heer v a n R ij n kreeg daarop het woord voor zijn onderwerp De chr.-hist. en de toekomst van ons volk. Rondom ons ontdekken we steeds toe nemende zorgen en moeilijkheden, in tegen stelling met de jaren kort na den oorlog. De crisis, aangevangen in 1929, duurt nog steeds voort en maakt de toekomst donker Bij steeds meerderen leeft de gedachte, dat wij het in de staatkunde zouden kunnen stel len zonder christendom Het aantal der genen, die openlijk zeggen geen gods dienst meei te erkennen, stijgt nog voortdu rend en bedraagt in Amsterdam nu al 34 pet. en in de stad Groningen zelfs 35 pet. der bevolking. Hieruit blijkt wel de groote ernst van dezen tijd en het doet zien, dat er sterke krachten leven op het terrein der geestelijke dingen. En daarom is het wel goed eens te beschouwen wat het chr.-hist beginsel heeft te zeggen juist in dezen tijd Spr. wist, niet elk punt te kunnen behan delen. omdat daarvoor de tijd zou ontbre ken, en begon dan met te zeggen, dat het christendom op alle terrein des levens moet doorwerken. Niet voldoende is het wat b.v de liberalen en de vrijz.dem. willen, n.1. dat het christendom iets is voor de huiskamei alleen. Neen, zei spr., niet alleen in het per soonlijke leven behoort het christendom, maar op elk terrein des levens. Het huwelijksvraagstuk. Daar is b.v. het belangrijke vraagstuk van het huwelijk. Er worden tegenwoordig daaromtrent ontstellende opvattingen ver kondigd. Uit Amerika is b.v. de gedachte naar hier overgekomen van een proef-huwe- lijk. Spr. verzette zich hiertegen ten sterkste, omdat het huwelijk moet zijn het opbouwen van een levensgemeenschap, wat niet moge lijk is als men die gemeenschap maar weer kan verbreken als men er geen bevrediging meer in vindt. In dit verband veroordeelde de heer van Rijn het boek „Wordend huwe lijk" van den heer Wibaut, die daarin vol gens spr. niet meer of minder propageert dan afschaffing van het huwelijk. Ook in christelijke kringen wordt de hu welijksband geleidelijk losser gemaakt en daartegen is het noodig weer te herinneren aan het woord van Jezus over het huwelijk: „Wat God heeft samengevoegd, scheide de mensch niet". Het huwelijk is niet een zaak van man en vrouw alleen, zij moeten er zich rekenschap van geven, dat zij voor hun daden als gehuwden verantwoordelijk zijn voor God. Gevoelde men dit meer. dan zouden er minder ongelukkige huwelijken zijn. Het onderwijs. Het onderwijs is een ander vraagstuk, waarover de chr.-hist. hun eigen ideeën heb ben. De liberalen noemen het bijz. onderwijs secetarisch, alsof wij ons volk zouden willen splitsen. Dit bewijst, dat men aan die zijde niet weet, welke waarde wij hechten aan het chr. onderwijs. Het is voor ons de zekerheid te hebben, dat het kind in de school dezelfde- sfeer vindt als thuis. En dit nu is niet het geval, kan niet het geval zijn in de open bare school, als gevolg van de zoogenaamde neutraliteit. Onze broeders van de herv. geref. staats partij. die met ons één lijn moesten trekken, verwijten ons, dat wij met ons bijz onder wijs de openbare school aan het ongeloof hebben prijsgegeven. Dit bezwaar tegen ono bewijst, dat men ons beginsel niet kent, zei spr., o.a. wijzende op het wetsartikel, dat op de openbare school godsdienstonderwijs moet worden gegeven, als de kerkgenoot schappen dit wenschen Dus ook op die scholen zal het woord van Christus kunnen worden gehoord. Spr. hoopte, dat men zich goed zal b denken, alvorens zich te laten meesleepen door de herv. geref. staatspartij. De chr.- hist. Unie heeft een heele rij van groote mannen gehad en kan wijzen op een schit terend verleden. Ie leunen doen, zelf zijn lot in handen te mo gen nemen. Men vereert de machines, aan bidt de techniek, in de hoop dat zij uitkomst uit de moeilijkheden zal brengen en in Ame rika b.v. heeft men al een wetenschap die daarop gebaseerd is. de technocratie. Spr. ontkende de mogelijkheid, dat de techniek de verwachte uitkomst zal geven. Hij erkende wel het groote belang van hare ontwikke ling, b.v. ten aanzien van het vliegwezen enz., maar, zei hij. het hangt er van af door welken geest de techniek wordt gedreven. Zij kan ook aangewend worden tot verderf (bombardementsvliegtuigen). Een krachtig gezag noodig. Het gezag der overheid was het vierde onderwerp, waarover de heer van Rijn het woord voerde Allerwege wordt gevraagd of het gezag onzer dagen wel op den goeden weg is. Spr. erkende, dat de omstandigheden wel hebben geleerd, dat de vraag gewettigd is of het gezag niet sterker had moeten op treden, en hij wees hier b.v. op de door spreekkoren in de groote steden uitgeoefen de z.i. ongeoorloofde critiek op de koningin en hare raadslieden. Critiek mag en moet wel eens toegepast worden, maar zij moet billijk en op de juiste wijze tot uiting komeu. De zoogenaamde huurstakingen met den daarbij wel voorkomende dwang op winke liers b.v. keurde spr. sterk af; het gezag moest er krachtig tegen optreden. Het gebeurde met de Zeven Provinciën was bedroevend en de houding der soc.- democratie daarbij deed zien, dat zij hinkt op twee gedachten: handhaving van een democratisch bewind of grijpen naar ce macht. Het is noodig duidelijk te maken, dat er een krachtig gezag moet zijn en waarom en op welken grondslag het moet staan. De gewoonlijk genoemde „partijen der liukerziide" zien in de overheid een instel- Het geloof als voorwaarde voor vertrouwen in de toekomst. De zware economische druk dezer tijden moet wel een punt van overweging vormen bij de vraag wat de toekomst zal brengen. Vaak worden de tolmuren en de vrede van Versailles, de overproductie en rationalisa tie als de oorzaken van de crisis aange wezen. Spr. wilde niet ontkennen, dat zij alle hebben meegewerkt aan het ont staan ervan, maar men moet niet vergeten dat geestelijke dingen evenzeer grooten in vloed hebben gehad. De groote angst voor de toekomst bij hen die nog iets hebben te verliezen, het tekort aan durf om het leven in te gaan, zijn een gevolg van geestelijke stroomingen. Als wij in moeilijkheden zijn. is er voor ons het ge bed. dat ons uitkomst brengt. In den tegen woordigen tiid meent men het zonder God Iing van den wil van het volk, zoodat de vertegenwoordigers moeten stemmen zooals hun lastgevers dat willen (voorbeeld te Amsterdam). Spr. keurde dit af, omdat op deze wijze een naar eerlijke overtuiging han delen van de overheid niet mogelijk is, en hij wilde daarom vasthouden aan de chr.- hist. opvatting, dat de overheid er is bij de gratie Gods. zooals de grondwet dit zegt. Moeten wij bij de vraag naar een krachtig gezag zoeken naar „een sterken man?" Dit is eigenlijk een fascistische gedachte, waar tegenover de chr.-hist. gedachte behoort te worden gesteld. Via Italië en Duitschland is de fascistische gedachte tot ons gekomen. Het fascisme wil uitschakeling der volks vertegenwoordiging en afschaffing der volksvrijheden ,.E>e sterk man'' zal uitma ken wat het volk nog mag. Hoe hebben wij als chr.-hist daarover te oordeelen? Men moet niet toegeven aan de wanhoopsgedachte: „laat een sterke man maar eens probeeren hoe hij het zal redden, het kan toch al niet minder". Spr. had bezwaar tegen het fascisme, om dat het geestelijke waarden verdedigt, die de chr.-historischen moeten wraken. Kwes ties van zoogenaamde „practische politiek", of er b.v. een winkelsluitingswet moet zijn of niet, behoeft men thans niet te behande len. Het is in dezen tijd noodig eerst de fundamenten der overheid te keuren. Eenige der fundamenten van een juiste regeering achtte spr. liefde en barmhartigheid en die wil het fascisme niet, omdat het meer het geweld op den voorgrond stelt. Het fas cisme wil vernietiging van de geestelijke vrijheid van het volk, en het zou schande zijn voor ons land, als wij thans, nu wij prins Willem den Zwijger herdenken als den grondvester van vrijheid van geweten, in die richting zouden gaan. In dit verband verklaarde spr. voor af schuwelijk hetgeen in de laatste weken in Duitschland is gebeurd onder het bewind van Hitier: een economische boycot van de joden. Als de gedachte van het geweld één der heipalen wordt om ons staatsleven op te bouwen, is men op den verkeerden weg. Het is ontzaglijk bezwaarlijk om in handen van één man het hebben en houden van heel ons volk neer te leggen, omdat deze man toch ook zondig is als ieder ander mensch. Neen, een krachtige regeering moet er zijn, en daarnaast een krachtige volksvertegenwoor diging ter controle. Hoe krijgen wij die? Door een verstan dige keuze te doen uit de vele partijen, die aan de as verkiezingen deelnemen. Vele daarvan vallen al direct af, er blijft slechts over te kiezen uit de protestantsch christe lijke partijen, die zien aaneen dienden te sluiten, omdat zij toch eigenlijk één gedachte vertegenwoordigen: den eisch dat het land wordt bestuurd in protestantsch christelij- ken geest. Versplinter moet vermeden wor den, want dan wordt Rome de lachende derde. Spr. beval aan om te stemmen op de lijst der chr.-hist. Unie met jhr. de Geer als aanvoerder. Gedachtenwisseling. De heer D e r K i n d e r e n, het gezags- vraagstuk aanroerende, vond 22 dooden ter handhaving van het „gezag bij de gratie Gods" (bij de Zeven Provinciën) toch wel wat erg. Spr. vroeg naar de meening van den heer van Rijn over de werkloosheidspolitiek der regeering en hij herinnerde eraan, dat de regeering na de verkiezingen, als zij een „sterke'' volksvertegenwoordiging brengen, de uitkeeringen wil verlagen. In Tilburg zal het gaan naar een verlaging tot onge veer de helft. Voor velen bestaat geen ge legenheid om ooit meer aan het werk te ko men. Een poging van den spreker om de Indië- los-van-Nederland-beweging te bespreken werd door den voorzitter verijdeld, omdat mr. van Rijn dat onderwerp niet had aangeroerd en er dus niet over gedebatteerd kon worden. De heer vandenBrink begreep niet waarom naast de openbare school, waar toch de bijbel was, nog christelijke scholen werden gebouwd, die alleen konden worden bezocht door kinderen, wier ouders finan cieel krachtig waren. Repbliek van mr. van Rqn. De heer v a n R ij n achtte het werkloo- zenvraagstuk zeer belangrijk, hij had er slechts niet veel over gesproken uit tijdge brek. Wat betreft het optreden der overheid tegen de Zeven Provinciën, wilde spr. zeg gen, dat zij slechts in uiterste noodzaak de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9