I Van Rommelzaken Hobbeltje Reddingsapparaat voor schepelingen van onder zeeërs uitgevonden. 'PcovUidaa£ Hieuw geld om te bekomen, wat er op den ver koop aan Dultschland moet worden tregelegd. Men zegt, dat dit wijs beleid is. Onze bacon-varkens, waarvan volgens de H M v L,. het pond 15 cent kost, ver- koopen wij aan Engeland voor 6 a 9 cent per pond. Uit Engeland krijgen Wij 30<»0 oude knollen om op te eten. 200.000 koeien moeten straks worden afge maakt, omdat wij geen weg weten met dö producten. Toch worden er in ons land nog wekelijks 200 vette koeien uit het buitenland ingevoerd. IVien zegt, dat dit wijs beleid is Wij kunnen onze groenten niet ver- koopen. Toch worden op onze markt IOC OOOden Italiaansche bloemkol n inge voerd en honderden tonnen Malta-aard appelen. terwijl onze eigen aardappelen verrotten. In onze winkels wordt voor mee>r dan 30 buitenlandsche bus groente verkocht, omdat onze inmaak- fabrieken niet kunnen concurreeren tegen landen, waar men de hier gelden de lasten tiet kent. Men zegt, dat dit wijs beleid is. De boer krijgt 17 cent steun op een mud aardappelen. Wanneer hij met zijn aardappelen in Amsterdam komt, ont- 'k imt hij er niet aan, om aan den gesta- blliseerden stadsarbetder. die dit mud in twee zakken van zijn wagen op de hand kar zet. 15 cent te betalen. Wanneer de boer dit zelf wil doen, krijgt hij slaag Duitschland voert driemaal zooveel ln a wij in Duitschland. Toch laat de regeering toe. dat Duitschland ons ver moordt. De buitenlandsche wijnen en appelen komen hier binnen, men neemt daarvoor onzen gulden mee, maar niet onze producten Daardoor komt de Staat te staan voor groote verliezen; in 19131, 75 mil lioen, in '32. 150 millioen en het komendte jaar zal dat wel 300 mil lioen zijn. Toch trekken volksvertegenwoordi gers als Foxrk, Colijn, Idenburg vn Cra- nvr 20 000 en meer pensioen uit de Staatskas. Is het te verwonderen, dat de a-heiders tegenover die menschen wier pprsoonlijk optreden is: „Hou, wat je hebt," hun woord, dat het tot versobe ring moet komen, afwijzen? Ook de soc. dem. doen nriee aan de schandelijke in komens. door cumulatie van functies verakregen Ook die vertegenwoordigers volgen het parool „Hou wat Je hebt" maar zij zegrgen dit tenminste ook tot de arbeiders. Ook op de uitgaven voor onze defensie moet worden bezuinigd. Nederland kan er geen leger en vloot op nahouden om te vechten, al zal algeheele éénzijdige ontwapening niet mogelijk zijn. Aan scherpe critiek onderwierp spr het streven van Colijn om met de d oogmaklrg van de Zuiderzee door te gaan, waar deze zich beroept op ramin gen Het land in den Wieringerueerpol der is geraamd op 1700 per H A Men maakt daar met groote machines sloo- ten voor prijzen, die hooger zijn dan wanneer men dit door arbeiders liet doen ln Drente laat men door werkloo- zen uit de steden waardeloozen grond omwerken en toch roemen de soc. dem. het werk in den Wieringermeerpolder ais een goed voorbeeld voor gesociali seerde bedrijven. Wij willen» komen, aldus spr., tot een Departement van Landbouw, tot Staats pensioen, tot afschaffing van zomertijd ei. tot afschaffing van sociale lasten, waarvoor het platteland uit oedrijven, die zich niet kunnen bedruipen, 12 mll lioen moet betalen en waarvoor het voorkomt, dat boeren hun paarden, die zij voor het bedrijf noodig hebben, ge dwongen moeten verkoopen. Niet de hoeren, maar de gemeenschap behoort deze lasten te betalen. Wij willen ook komen tot een billijke verdeelinê van water schapslasten, omdat de w-egen worden stuk gereden door de gemeenschap en het niei aan gaat, de lasten voor een deel van die wegen op den boer te laten rusten. Toen men in Alkmaar poogde om zich tegen de totstandkoming van het Hoogheem raadschap Ai. Holl. Noorderkwartier te verzetten, bieven de boeren bij hun vrouwen en hun vee Nu moeten wij be talen onder de leuze: „Wie het water deert, het water keert" Wanneer bij de doorbraak is 19lö de wind naar het Westen was omgeloopen, dan wa> Am- St rdam ouder water geloopen en de Beemster een eiland gebleven Toch moet de Beemster duizenden aan het Hoog heemraadschap betalen, terwijl Amster dam dat vej-droaken zou zijn er niets aan betaalt Spr. wekte op om bij de a.s. verkie zing van het Hoogheemraadschap paraat to zijn, aangezien thans reeds bet lid van Ged. D Kooiman in N. Holland de verschillende kiesvereenigingen afreist ver het makken vau afspraken om te laten zitten, wat zit. Het boerenbeiang vordert, te stemmen op menschen, die buiten dit groepsverband staan en die niet mee behoeven te zingen het vers van de stedelingen. De heer Kooiman heeft toegezegd, dat de provincie de millioenen schuld van de watersnood '16 voor haar rekening zou nemen. Zijn voorstel heet echter nog liet rijp. Het zal pas rijp zijn, ais deze schuld is afge lost Wij moeten noch in de Staten, noch in het Hoogheemraadschap menschen hebben, die Gedep. Staten naar de oogen moeten kijken, omdat zijzelf burgemees ter willen worden of een zoon hebben die zij dit willen maken óf omdat zij graag door de hooge heeren op den rug geklopt willen worden Wij willen komen, aldus spr., tot af schaffing van grondbelasting, omdat die belasting onzedelijk is. Wie zijn geld belegd heeft in aandeelen, betaa't ver mogensbelasting, wie zijn geld belegd heeft in den bodem, betaalt grond- èn vermogensbelasting, zelfs al is die grond gehee' het bezit van den hypo theekhouder. Wij willen ook komen tot eeL Staatshypotheekbank om te voor komen, dat bij herstel van den toestand de boer door den hypotheekhouder zijn bedrijf wordt ontnomen. Wij willen komen tot een betere verhouding tus- schen het Rijk en de Gemeenten, om te krijgen gelijke belastingdruk. Wij wil len, dat de vrucht van den akker een prijs krijgt in evenredigheid van den prijs, die de stedeling zich voor zijn prestatie laat betalen. De rechtsohe par tijen zijn twaalf jaar aan de regeering geweest en hebben het moois gebracht, dat wij om ons been zien. De memchen, uie in het Parlement voor ons moeten opkomen, hebben daarvoor den moed gemist en verwijten ons nu nog. dat wij voor groepsbelangen durven opkomen. Spr. wekte op, te stemmen op één van cendidaten van lijst VI, eenvoudige boerenmenschen, die de belangen van het platteland willen behartigen, zonder do beginselen, die verderf hebben ge bracht. (Applaus.) Nadat de spr. nog op een vraag van den neer Zeeman betoogd had, van rc.ee- ning te zijn, dat ook de salarissen van de kamerleden wel tot 3000 verlaagd kur.nen worden, waarbij hij echter in t licht 9telde, dat d'e salarissen vast zitten aan de grondwet en dit alleen dus mogelijk zal worden door een machtigingswet en nog deed uitkomen, dat hij het tegengaan van dubbele in komens uit cumulatie van functies ur genter vond. dan verlaging van Ie jaar wedden, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Dooi den oud-torpedist van de marine, den heer A. Stam te Bergen is een reddingsappa raat voor de bemanning van onderzeebooten uitgedacht, dat door den machineconstructeur W. F. E. Heimann, zoodanig is geconstrueerd, dat het practisch bruikbaar is en dat daarop van den Ned. Octrooiraad octrooi is ver kregen, terwijl voor verschillende landen daarvoor octrooi is aangevraagd Het appa raat, dat hoofdzakelijk is uitgedacht om te voorkomen, dat de bemanning van gezonken onderzeebooten den verstikkingsdood moeten sterven, kan ook op oorlogschepen en mail en vrachtbooten worden aangebracht en is zoo geconstrueerd. Jat het verdrinken van de bemanning, zelfs bij den hevigsten storm, uitgesloten geacht kan worden. Ook bij het in brandraken van schepen kan het a;s reddings middel uitstekend warden gebruikt. Inwendig biedt het toestel, dat een 5000 KG. weegt, ruimte voor 12 personen, die daarin staande plaats nemen. Wanneer de bemanning in een dergelijk toestel heeft plaats genomen (het toestel is gemakkelijk zoo te construeeren. dat daarin ook meerdere per sonen plaats kunnen nemen) dan kan een van hen door een lichte handbeweging een ontladingsinrichting van saamgeperste lucht, die een spanning heeft van 52 atmosfeer, in werking stellen en het reddingstoestel, dat in het schip is ingeoouwd komt los en stijgt met een snelheid van 40 M in de 2 minuten, in vertikale richting naar boven, waar het aan de oppervlakte blijft drijven. Inwendig kan het apparaat door batterijen electrisch verlicht worden, terwijl als het toestel aan de oppervlakte drijft met een lamp door morseteekens S. O. S.-seinen ge geven kunnen worden en het ook mogelijk is net inwendige dan van frissche lucht te voor zien. Een appart hefboomstelsel, uitvinding van den heer Heimann, de clou van het geheele apparaat, maakt het mogelijk dat met een lichte handbeweging de ontlading kan plaats hebben, hoewel op het toestel, dat aan boord geregeld onder luchtdruk staat, een spanning aanwezig is van 140000 K.O. Aan prinses Juliana is verzocht het toeste op haar verjaardag met haar naam te doopen Naar wij vernemen trok deze uitvinding in industrieele kringen reeds dermate de aan dacht. dat pogingen worden gedaan om de uitvinding te koopen. doch het ligt in het voornemen van <je uitvinders om hiertoe al lereerst de Nederlandsche staat in de gelegen heid te stellen. Wij hadden met den heer Stam. die thans in het tuindorp te Bergen het eerzame beroep van schoenmaker uitoefent, over de uitvin ding een onderhoud, waarvan hij begrijpelijk vol was. Het vriendelijke kleine 53-jarige mannetje vertelde ons, dat hij in Schoorl was geboren, doch reeds vanaf zijn 23ste jaar in Bergen woonachtig is. Van mijn 16de tot mijn 19de jaar heb ik op de haringvisscherij gevaren en daarna tot mijn 44ste als rcaerve-torpedist bij de marine. Met de demobilisatie in 1918 verliet ik den dienst en vestigde ik mij in Bergen als schoenmaker. De eerste reis met de eerste Nederlandsche onderzeeboot maakte ik mede en toen vernam ik van den commandant, dat wij, wanneer de boot om een of andere reden niet meer boven kon komen, de keus hadden tot de verstik- kitivsdood of de cevolverkast. Wij begrepen, dat dit Arie slecht aanstond en hij verzekerde ons dan ook. dat vanaf dat oogenblik het idee, dat het toch mogelijk moet zijn om ook in die omstandigheden de be manning te ledden hem niet meer heeft losge laten en nog heviger in hem werd, toen hij eens uren in een onderzeeër onder water was. Duizenden gedachten zijn sinds dien over dit onde; werp door mijn hoofd gegaan. Ook toen ik uit den dienst was, heb ik daar over 's nachts uren wakker gelegen, vooral wanneer ik weer las. dat hier of daar de bemanning van onderzeebooten op zoo'n ellendige wijze op den bodem der zee om het leven was gekomen. Ik las van een Fransche uitvinding, die echter practisch niet kon worden toegepast en op eens kreeg ik een idee van den weg waarin de oplossing moest woiden gevonden. Dit idee hield ik vast, doch het was mij niet mogelijk om het op papier te brengen. Door een hoogst betrouwbaar mai; kwam ik in kennis met een eerste klas constructeur, den heer W. F. E. Heimann, die alszoodanig in verschillende industriebeorijven in En schedé werkzaam was geweest en zijn oplei ding had ontvangen aan de technische school te Bingen. Deze gevoelde oogenblikkelijk voor mijn denkbeelden en vestigde zich op mijn verzoek in Bergen. Drie maanden heeft hij bijna dag en nacht met hart en ziel aan mijn idee ge werkt. Toen hij gereed was maakten wij een onderling contract en begaven wij ons naar iet octrooibureau in den Haag, waar men zich ten zeerste ingenomen toonde met deze Nederlandsche uitvinding. Reeds 14 dagen na iet onderzoek werd ons octrooi verleend. Dit geschiedde de vorige week Vrijdag en reeds thans hebben wij contact met een bekend econoom, die onze uitvinding er in zal bren gen. Het octrooi voor verschillende landen is reeds aangevraagd. In ons verder onderhoud kwam begrijpe lijk naar voren, dat Arie, die maanden in spanning heeft verkeerd, in de volle over tuiging leeft den- langsten tijd zijn schoen makersvak te hebben uitgeoefend Wij helpen hem dit wenschen en twijfelen, na de uiteen zetting van de teekening, die wij van den heer Heimann, een bescheiden energieke jonge man mochten ontvangen, er niet aan of deze uit vinding zal in de practijk worden toegepast, aangezien het zich nog niet laat aanzien, dat de wereld zoo ver is, dat de onderzeeër als wapen zal worden afgeschaft. In ieder geval behoeven dan niet meer een aantal jonge mannen op den bodem der zee den verstik kingsdood te sterven. DE MOLLEBOONEN. Heur feest van 't tienfoareg bestoan. De groode dag, woar de Molleboonen zoo laank al over proat harren, was d'r din endeik: Zoaterdag hebben ze 't tien- joareg bestoan vierd van heur verainen: s middags receptie en 's oavens opvoe ren van de revue „De Molleboon "Jluit", iu 't Gulden Vlies. Op de receptie kwammen verschalden leden 't bestuur filesteeren met 't twelde lustrum, 'n geboar dat op hooge pries steld wordt. Van 't hoofdbestuur kwam men de tweide veurzitter Melles uut Rotterdam (ook veurzitter van Gruno in de, stad) en Pfeiffer uut Hilversum (de veurzitter K. ter Loan uut Zoandam was verhinderd); din kwammen d'r nog of- gevoardegden van Rotterdam (Gruno), Utrecht, Amsterdam (Groningen), en Kindhoven. Aalmoal boden ze nilt ge- iókwenscben mooie bloumenmanden aan. En din wazzen d'r aans ook nog bloumenmanden komen, o a. van de Fraize verainen hier in stad, en ver schalden braiven en tillegrammen. Dizze receptie brocht veur 't bestuur nog 'n groode, bezunder aangenoame verrassen: onder 'n slim woardoerende toiisproak spelde de veurzitter van de feestcommissie, meneer Seven, ieder be stuurslid 'n insigne op de borst: 'n rond zuiveren speldje mit de Grönneger en de Alkmoarsche kleuren en in 't midden op 'n golden vlak de letters G M inme- koar strengel d (Grönneger verainen „De Molleboonen.") Tegen zes uur was d'r diner, woar 't bestuur mit de doame1 aanzat, de feest commissie, verschillende leden en de vertegenwoordegers van 't hoofdbestuur en de ofgevoardegden. Doar gong 't ook hail gezelleg tou en veul mooie woorden wulren sproken veur 't hoofdbtstuur en d-ur de veurzitter van ,,'t Olie Loug" uut Eindhoven, aalles jetuugenis van erkennen van 't frizze leven van „De Molleboonen." Om goud zeuven uur kwammen d' eerste Molleboomen al in zoal en dou 't acht uur worden was, kon d'r gain ain meer bie in, op de klunderbeune zatten nog wel daarteg man. 't Was meer as de grootste optimist verwachten mog. De zoal ston hallendxin 't taiken var 'n Grönneger feest: de kleuren gruin-wit harren de boventoon, op de toavels klaidjes en om de potten van de planten aan de kaanten en aan 't balkon, over- aal douken in dei kleuren en aan de lin kermuur woapens van Grönneger ge- mainten en verder overaal woar ze lan gen konden zunder dat 't te drok wuir, en din op elke toavel 'n boske bloumen Ain roup was d'r: wat is dei zoal mooi aankled! De veurzitter van de verainen, meneer Barkman, muik zien openingswoord nait laank. Hai vertelde van de mooie insignes en van de muite dei doan wor den mos om dit feest voldounde veur te beraiden, enz. en dou begon de opvoeren van de revue „De Molleboon blui':." De inhold doarvan is moar nait zoo makkelk te vertellen, omdat er zooveul in noar veuren kwam. 't Begon vanzuls mit 'n soort inlaiden en dou kwam d'r 'n doameskoor dat Grönnens Laid zong, en doarnoa kreeg je 'n stök „Noar de Mol leboonen," woar de bekendhaid van dei verainen uut bleek. Alderhande veur de Grönnegers bekende menschen kwam men op tooneel, Maal' Bertus, vaarver Noarssie, Fennoa Tiessens, Leviet en Stoppelman, törfgroavers, enz.; d'r was n tafereel over 't Moandblad, d'r Kwam men herinnerns uut vrouger joaren, 'n stök over onz' moudertoal, enz., te veul om te nuimen, aalles ofwisseld mit zang en dans, moderne onder laiden van Ina Cortez, de aandere wazzen instedaird onder laiden van mevr. PostmoaPiek, dei ook 't ontwaarp veur de costuums moakt het en doar allain al 'n reuzen waark aan had het. Wie zeilen van de speulers en speul- sters, proaters en zangers(essen) gain noamen nuimen, want din zol de riege te laank worden van de luu dei zooveul doan hebben veur dizze oavend, moar wie maggen nog wel even wiezen op t optreden van Gre Postmoa. Wat kor dat wichie dansen! De finoale van 't eerste bedrief pree de verainen „De Molleboonen" as 't mirt del om „de baand mit 't gewest dat ons dierboar het west" te onderhollen en 1» verstaarken De tweide finoale brr ht d< Grönneger moagd op tooneel mit verte genwoordigsters van de zeuven dailen' van de pervinsie Grönnen, aallemoal veurzain van 't woapen van ain van de gemainten uut dei streken. Zai harren 't aallemoal over de nood en 't ve-dwie- nen van welvoart deur de crisis van diz ze tieden, moar din kwam de Moagd moud inspreken: „Woar is toch Grönnens landoard, I>e stoere, haarde kracht? Kop op, en hebt vertrouwen, Aain betre toukomst wacht!" 't Daarde bedrief brocht weer vroo- lekhaid: d'r wuir danst en d'r wuir ron gen, Jan Streu kwam mit eerliekse mol leboonen in de zoal; mevr. Slapsmoa stapte mit 'n echte segebok op 't too neel, woar ze melktouslag veur vru'g; Siemenmaanje zong en vaarver Nat.rsie muik recloamu veur de kunst, en mi4 de finoale wuir de lof zongen van Grönnen en wuir in 't laid zegd dat in A kmoar ook t Grönneger haart klopt. En doar was de revue mit ofloopen. t Sprekt vanzuls dat de veurzitter 'n woordje zee tegen de luu, dei aallemoal zoo heur beste baintje veur zet harren Hai huidegde in mevr. Postmoa, del hai n bloumenmand aanbood noamens 't be tuur, 't haile gezelschop en har woorden van bezundere daank veur de senriever van de revue, het lid J. Werk man, en din pruit hai van de groode daank dei de ,verainen verschuldigd is aan meneer Harder, leeroar aan de ain- bachtsschoul, dei aalle decors moakt har en ook 't ontwaarp veur 't insigne. Ain ets van de Martinitoren bood hai hom aan as bewies van dei daankboar- haid. De veurzitter prees ook nog Mel- chert Schuuiman, dei 't muzikoale dall van de revue verzorgde. Meneer Melles getuugde nog uut noam van 't hoofdbestuur, dat er 'n echt &eest is *n de verainen „De Molleboonen" en zee, dat hai bezunder troffen was deur de revue, dei o m. zoo mooi propegandoa muik veur 't Moand blad en mit de groode Martinitoren ('n bouwwaark van 'n meter of wat högte) zoo n machtege indrok muik op aalle moal. Hal von 't zunde dat zoo'n revue moar ainmoal opvoerd worden zei. In de pauze noa 't eerste bedrief voer de meneer Brink 't woord veur Ie Fra;ze verainen, uut noam woarvan hai „De Molleboonen" filesteerde en vertelde van de goie vrundsehop over en weer tusschen baide ^erainens. W!e mouten hier nog even vertellen, dat de veurzitter en de siktoares van „De Molleboonen" in 't eerste bediief nog huldegd binnen. Op 'n handege me- nair wuiren ze op 't tooneel hoaid en dou binnen ze doar hail mooi touspro- ken en ieder van heur kreeg 'n mooie segparedeuze van gesloagen tin mit in scriptie „De Molleboonen 1923—1933." Dizze oavend, dei aindigde mit bal on der laiden van 't orkest Schuurman, zei len de Molleboonen van Alkmoar en omstreken nooit vergeten. UITBREIDING ZAKEN. Hoewel wij onze bespreking over nieuwe zaken niet uitbreiden tot plaatsen huiten onze rayons, willen wij toch een uitzonde ring maken voor de in den Helder door de N.V. Gerard Worm gestichte zaak in heeren- en damesmodes, aangezien dit niet alleen een zaak betreft van een bekende Alkmaarsche firma, doch ook omdat de bouwmeester van dit moderne pand een van onze jongere Alk maarsche architecten is. Aan de Keizerstraat, hoek Gravenstraat te den Helder, is n.1. door samenwerking van de jeugdige architecten Piet Worm en Arthur Staal een winkelpand verrezen, dat in de geheele omgeving domineert en om de strenge zakelijkheid tot het modernste pand ter plaat se behoort. In de Nederlandsche marinestad hebben de jonge architecten van het moderne mate riaa!, beton en glas, een winkelpand gesticht, waarin vooral in het interieur tot uitdruk king komt, dat den Helder de stad is van onze marine. De trap naar de eerste verdie ping geeft den indruk van een scheepstrap, het kantoortje dien van een commandobrug, terwijl de patrijspoorten in de etalagekasten aan onze zeestoomers herinneren. Het exterieur toont de verwantschap van deze architecten met de bekende Amsterdam- sche bouwmeesters Brinkman en van der Vlugt, hoewel toch geconstateerd kan wor- ZÜ 'n de school van de nieuwe zake lijkheid een eigen plaats innemen. De 20 M. breede gevel aan de Gravenstraat is geheel van glas en maakt vooral des avonds, door de overweldigende verlichting, een fantastischen indruk. Door een prartische toepassing in de bouwkunst is het mogelijk, de etalagekasten in verband met het te etaleeren artikel de ge- wenschte breedte te geven. De Ta deuren zijn in staal gevat, doch zoc zich niet voor een glas vb kV ATT een fifasvlakte winkelpand doch voett w«i ft- degelijk voor plaatst. De birmenbetimmering, uihrewvra j maatschappij „De Sch-Mde" te Vhssintr op zich zelf reeds iets bijzonders. Het '8 esschenhout voldoet uitstekend Thonnet stalen meube'en. s de De van dunalinit (een product verva digd van afval van kunstzijde en papi~r) vaardigde vloeren, mogen een uitkomst Vêr' noemd worden. Boven de parketvloeren tifk" ben ze het voordeel, dat ze buiten gewon* l makkelijk in het onderhoud zijn en bownaw geluidloos. "raBJKA 1> centrale verwarming, een oüestootv richting, werd geleverd door de firma Vries Harhngen—Alkmaar, de staa1consv£ tie door de firma de Vries en robhé» Oorinchem. r00We Aan de architecten ons compliment vrv* hetgeen zij hier to' stand brachten. Moge w succes voor de N.V. in de toek>mst evenredv zijn aan de belangstelling die zij dezer dairi» bij de opening mocht ondervinden. BERGEN. De heer Diesfeldt heeft door het plaatsen van een Frigidaire in zijn zaak zijn café restaurantbedrijf gemoderniseerd. Zoo'n Frigidaire, een product van de o« neral Motors (deze fabrieken maken ebt' ook nog wat anders dan auto's) is in het café-restaurantbedrijf de altijd werkende rnt- chanische bediende, met dit verschil dat hit het werk van eenige bedienden doet, geen uitgaansavonden of vacantie verlangt en voor zijn voeding slechts water en kolen behoeft. n Daarvoor zorgt hij er voor, dat in het buffet alle dranken op de gewenschte tempe ratuur gebracht en gehouden worden, dat de zaak steeds stukjes ijs en vanille-ijs in voor raad heeft en dat visch, vleesch en groenten in een prachtige ruimte, zoo lang men wenscht tegen bederf wordt bewaard? Hij zorgt er ook voor, dat uit een 40 M. diepe waterlaag, het bedrijfswater wordt op gepompt en op een hoogte van 30 M wordt gebracht. Wij hebben dezen rustigen onvermoeiden werker willen interviewen, doch hij bleek daarvoor niet te vinden, omdat hij nooit iets anders hoopt te worden dan hij is Wel ver telde hij ons, dat zijn eenig streven is om zijn baas zoo nauwgezet mogelijk te dienen, omdat hij wil voorkomen door nieuwe uitvin dingen overbodig te worden. Overigens was hij van oordeel, dat wij hem uit- en inwen dig maar moesten bekijken om te concludee- ren of hij compabel was voor het werk dat hij op zich had genomen. Wij kunnen niet anders verklaren dan dat wij eenvoudig per plex stonden over de arbeidscapaciteit van de Frigedaire. Zijn baas was buitengewoon met hem in genomen en dit vooral omdat hij thans voor het grootste deel verlost was van de hooge rekeningen van het provinciaal waterleiding bedrijf. Voor de bewonderende blikken van zijn baas bleef de mechanische knecht echter on bewogen zich bewust dat die bewondering toch slechts een materialistische ondergrond had. Wij hebben hem tenslotte in bewondering voor zijn arbeidsprestatie ten dienste van den mensch gegroet, doch ook hierbij bleef hij, hoewel hij wat bromde, omdat hij het door t bekijken iets warmer had gekregen, onbewo gen. Daarvoor is hij dan ook een mechani sche knecht. Met het oog op de heerschende werkloos heid hopen wij echter, dat de heer Diesfeldt vooralsnog zijn voornemen laat varen om mechaniscne kellners aan te schaffen. De commissarissen konden dan ook wel eens be sluiten een mechanische directie aan te stel len en wij weten zeker, dat de bezoekers dit vooral wegens het gemis van de altijd char mante directrice niet gaarne zouden wen- Na een ongesteldheid van drie wekffli overleed Zaterdagmiddag alhier in den W-j tijd van 59 jaar den heer 6. Rogtman Aso oud-wethouder dezer gemeente. De heer^ Bogtman was Bergenaai van geboorte en een van de eerste pensionhouders in deze ge meente. In 1904 stichtte hij n.1. het brtende pension Holland aan de Studlei van Smw laan, dat in 1917 door hem werd verkop waarna hij spoedig de tennisbanen aan den Kruisweg in exploitatie bracht. In 1919 werd hij tot raadslid gekozen, tff» wijl hij in 1926 den heer Hoksbergen als we-^ houder opvolgde, welke funcrie doorhOT werd waargenomen tot de jongste gefflcciw4, raadsverkiezing in 1931. waarbij hij Z'Cb n meer verkiesbaai stelde. "X^beeld je dat hij over boord ge- vallen is 2ei de kapitein plotseling. Oogenblikkelijk werd bevel gegeven de boot stil te leggen- Dat was me ineens een gieren en een angst! Ieder die maar een touw met een haak te pakken kon krijgen ging aan het hengelen en dreggen. 206. Van alles werd er opgev»*cM' had een visch, de ander een oude Weer een ander haalde planten oP er was niemand die iets van we*f den. Jan was ondertosschen m-' ir eens naar zijn hut gevlucht. Hij dat hij zich niet langer goed zon houden en in lachen uit zon barste*- >1X111

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6