£cmd: m jAiq&iMidw Stukken Voor de commissie der aanstaande ten toonstelling op 23 en 24 September werden naast het bestuur benoemd de heeren M. Ouj, Jb. Gelder, H. J. Kossen en E. Brouwer, welke commissie nog zal worden aangevuld met een paar dames. Het bestuursvoorstel, om aan de tentoon stelling te verbinden een afdeeling winkel stands, werd aangenomen. Ieder die een stand wil bezitten moet daai - van aangifte doen bij den secretaris voor 3 s Goedgevonden werd weder een verloting aan te vragen en als hoofdprijs beschikbaar te stellen een rijwiel, als 2en prijs een electi kacheltje. Tevens zullen verkooper(sters) der loten 2'/o cent van ieder lot krijgen De voorzitter geloofde wel dat de leden op de convocatie hebben gemist de festivitei ten met de schutkermis. Het bestuur heeft ge- meend gezien de tijdsomstandigheden, dit punt voorloopig van de baan te moeten schuiven, en mocht de toestand niet verbete ren, dit jaar niets te doen. Het bestuur meen de niet te kunnen verantwoorden, met lijsten te circuleeren en om bij de gemeente om sub sidie aan te kloppen. Het vorig jaar hadden wij ondanks de subsidie der gemeente toch nog een nadeelig saldo van ruim 20. De heer J. Ie Clercq vroeg of het niet mo- kelijk is, alleen kinderfeesten te houden, waar de vergadering wel mee instemde. De heer Keetman zeide er vooral niet tegen te zijn, maar men moet toch altijd rekenen op een kosten van circa 40 plus het eventueel huren van een terrein. Mocht de burgerij er wel iets voor gevoelen, dan zijn wij steeds bereid, behulpzaam te zijn. Aldus besloten. Besloten werd met de schutkermis etalage wedstrijden te houden. Verder werden be stuur en commissie vrij mandaat gegeven. Bij de rondvraag bracht de heer Keetman ter sprake de door de commissie vermeende hooge advertentiekosten, maar ontried daar op te bezuinigen, want door de advertentiën krijgen wij steeds meer goederen voor de ten toonstelling van buiten de gemeente. Een der leden bracht nog ter sprake de juist ontvangen hooge aanslag der personee- le belasting en vroeg of daar niets aan te doen is. Dit zal te bevoegder plaats worden onderzocht. Daarna sluiting. Als men zulk spelen ziet dan moeten de dammers hier nog een heeleboel leeren. WIERINGERWAARD. Mej. W. die haar buurvrouw bij het schoonmaken der woonkamer zou assiteeren had het ongeluk bij het afstappen van een trap zoodanig te vallen, dat haar arm werd gebroken en ontwricht. De direct ontboden dr. de Vries heeft dadelijk een noodverband jelegd en is toen met haar naar het zieken- iuis te Alkmaar gegaan waar zij ter verdere verpleging is opgenomen. 3EVERWÏJK. Gevoerde besprekingen tusschen tuinders en de hier gevestigde conss.venfabrikanten om op contract div. peulvruchten te telen, zijn op een fiasco uitgeloopen. De fabrieken hadden de volgende prijzen besteed: Doperwten 11 ct, dubbele boonen 7 ct., enkele boonen 7-8 ct., snijboonen 9 ct. HEEMSKERX. In het lokaal „Flora" had de afd. der S D. A. P. Vrijdagavond het genoegen me vrouw Miedema geb. Zondervan te IJmuiden Oost als spreekster voor de op handen zijnde Kamerverkiezingen in haar midden te zien. Spreekster sprak hare blijdschap uit over de opkomst. Voor enkele jaren terug zegde zij had ik mij zulk een bijeenkomst in Heems kerk niet durven voorstellen daar wij door een gedeelte der burgerij hier ter plaatse met ons streven voor het bekende petionnement voor algeheele ontwapening toen allerminst vriedelijk bejegend zijn geworden. Spr. gaf eene uiteenzetting wat de partij, opgericht in 1895, en twee jaar later 2 afge vaardigden naar lands vergaderzaal kon zenden tot op den huidigen dag in het alge meen belang maar vooral voor den werkne mer gedaan had en hoe dit streven in veler lei opzicht met succes is bekroond geworden In heftige woorden laakte zij de indertijd in 1920 uitgesproken troonrede die vol van schoone bejofte was toch waarvan geen en kele in vervulling is gekomen. Nog sterker laakte zij de houding der A. R. Partij die aan den vooravond van den stembusstrijd geen enkel middel ontziet om de S. D. A. P op eene wijze door het slijk t* sleuren, welke alle pa'en en perken te bui ten gaat en eindigde me te durven beweren wanneer ooit ons land nog eens door de gee- selroede der revolutie geslagen werd de be volking onder een socialistisch 'bewind beter haar bescherming kon zoeken dan bij de mannen der kerkelijke partijen. Gerardus Ma]ella Vereeniging Vrijdagavond hield deze vereeniging in het R K. Verenigingsgebouw hare jaarver gadering. Uit hét verslag van den secretaris stippen wij aan dat door de zusters 8769 bezoeken bij 337 patiënten waren afgelegd, terwijl 26 nachtwaken hebben plaats gevonden. De financiën vermelden dat de ontvang sten 5.430,43 en de uitgaven 5384,21 hadden bedragen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Vendel en J. Tromp werden herkozen. Schade door nachtvorst aan onze heesters. Schier uit alle deelen van ons land ko ftien berichten van schade door nachtvorsten aan diverse planten en boomen welke in bloei stonden. De Magnolia is een heester die bij zacht weer reeds einde Februari sporen van bloei begint te vertoonen. Ook deze heester welke tot de fraaiste boomstruiken behoort en ten onzent maar spaarzaam wordt aangetroffen heeft van de vorst geducht te lijden gehad. Aan den Jn. v. Kuikweg staan er een paar waarvan het fraaie er dit jaar zoo goec als af is. ZUIDSCHARWOUDE. Op initiatief van de damvereeniging „Damlust" gaf de wereldkampioen-daminer. de heer Springer, in „De Roode Leeuw" gister alhier een simultaan-seance, alsmede een blindpartij. Dit laatste speelde hij tegen den eersten klasser W. Kuiper en won de partij glansrijk. Na een kwartier spelen, kon de heer Springer na 'n drieslag onbedreigd dam halen, waarna de heer Kuiper de partij ge wonnen gaf. Spontaan had de heer Springer een applaus voor deze schitterende prestatie in ontvangst te nemen. Ook in de seance be toonde de kampioen een geweldige superio riteit, want van de 28 spelers wist hij er 27 te winnen en slechts één remise, n.1. met den heer C. Kunst van Oudorp. W ARMENHUIZEN. 1 De linksche kiesvereniging hield dezer dagen een algemeene vergadering in het lo kaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Mink, heette de aanwezigen harteüjK welkom en merkte op dat tot tweemaal toe getracht was een spre ker van Soc.-Dem. richting te krijgen, doch het bestuur was hierin niet geslaagd. In het afgeioopen jaar was wat betreft de financiën niets gebeuld en was het saldo ge lijk gebleven bij verleden jaar, zijnde 58. Contributie was ook in het afgeioopen jaar niet geheven. Bestuursverkiezing aftr. G. v. d. Wel en P. J. Mink. Met bijna algemeene stemmen werden beide heeren herkozen en namen wederom deze benoeming aan. Gelegenheid tot gedachtenwisseling even tueel critiek met de raadsleden. De voorzitter sprak den wensch uit dat door de leden en ook de niet-leden die ter ver gadering waren, de besprekingen een ordelijk verloop mogen hebben. De heer G. Grost stelde namens het be stuur der Neutrale Bond de drie volgende vragen. 1. Hoe staat de raadsfractie tegenover de noodzakelijkheid van een steunregeling voor behoeftige middenstanders en arme tuinders en transportarbeiders. 2. De Neutrale Bond staat op het stand punt. dat bij de verhuring van Gem. lande rijen, de huurders geen borgen meer behoe ven te stellen. Hoe staat de raadsfractie hier tegenover? Tevens willen wij dat bij achterstallige pachtschuld, den huurder het land niet wordt ontnomen. 3. Als eventueel een land of tuinbouwer of een Middenstander wegens schuld wordt aangepakt en zijn huis of land wordt ver kocht, zal dit door de Neutr. Bond worden verhinderd. Staat in dit geval de raadsfractie achter onze menschen, zal zij deze actie mo reel steunen. Ja of neen. Verder richtte de heer Groet nog de vraag tot het bestuur hoe te handelen als aanstonds bij de menschen het licht en de waterleiding wordt afgesneden en tevens ook diegene die niet meer in staat zijn het doktersfonds te betalen. De heer Mink als raadslid gaf dadelijk toe zeer gued te weten dat velen aan den afgrond staan en gaf openlijk te kennen dat de raad weinig heeft in te brengen wat betreft de steunregeling. Zooals we weten is het tekort op de begrooting 17000 en door dit tekort ligt de gemeente al tamelijk aan banden bij het rijk. Verder dat bij achterstallige pacht de lan derijen niet kunnen worden ontnomen en geen borgstelling meer moeten hebben. Spr was het hiermede eens, maar voegde er aan toe dat dan ook niet aan iedereen verhuurd kan worden, waarvan men vooruit weet dat het verwaarloosd wordt. Dat bij gedwongen verkoop dit practisch onmogelijk wordt gemaakt, juichte spr. toe en hoopte dat dit op de a.s. Centr. Tuinbouw vergadering ook zai worden aangenomen Hoe de raad hier tegenover staat is moeilijk te zeggen. Wat betreft de hooge tarieven van electra en waterleiding hier staat de raad machteloos tegenover De heer J. van Rijn stelde de vraag of ook Iets kon worden gedaan omtrent de hooge huishuur van de woningen behoorende aan de woningb. ver. en dat deze huur niet in overeenstemming is met het loon dat ver diend wordt. De voorzitter gaf toe dat dit niet in de lijn is. Volgens voorschriften mag de huur be dragen 1/6 van het loon. Deze klacht behoort eigenlijk thuis bij het bestuur van de woning bouwvereniging. De heer Slot als wethouder wilde ook nog wel een woordje spreken en lichtte toe. dat de gemeente aan handen en voeten is gebon den en dat door de regeering alles zoo pre cies wordt omlijnd en die voorschriften moe ten worden gehouden. De vergadering be grijpt dus wel dat het zeer moeilijk is om je definitief uit te spreken. Om voortaan te huren zonder boigen zal in de practijk moei lijk worden Dat zooals de voorzitter al heeft opgemerkt sellectie moet worden gehouden is ook moeilijk en tegenwoordig komt men te staan voor verrassingen Over het doktersfonds is in de laatst ge houden raadsvergadering aan de orde ge weest en zijn de moeilijkheden die hieraan vastkleven terdege besproken. De heer Groet was niet bevredigd en zou willen vernemen of zij bedoelde raadsleden achter zich hebben of niet De heer Slot verklaarde dat geen belofte kan worden gedaan en ae minister dit stand punt inneemt dat niet de bedrijven worden gesteund. De weg is dus wanneer iemand in nood verkeert te gaan naar het Armbestuur wat niet prettig is. Eventueele bespreking der candidaten lijsten. Dit onderwerp is breedvoerig besproken De voorzitter had van een paar menschen vernomen die niet wisten hoe ze eigenlijk- stemmen moesten en het bestuur meende hierin een oplossing te moeten vinden door een drukwerkje te Lten maken en dit bij de linksche kiezers te laten bezorgen. Door de vergadering is het bestuur mach tiging gegeven dit uit te voeren en zullen hierop vier lijsten van candidaten worden vermeld. t Voor de verkiezingsdag stelde de heer A de Geus zijn auto gratis disponibel wat door de vergadering op beogen prijs werd gestelc Daar de rondvraag weinig opleverde volg de sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond werd door de A.-R- kiesvereenigingen uit den omtrek een propa- ganda-vergadering gehouden in het café van den heer de Weerdt te Koedijk, waar als spreker zou optreden de heer Slingerberg van Koog aan de Zaan. De bijeenkomst stond onder le'din8 van den heer Schelhaas, voorzitter der afd. Broek op Langendijk, die na opening op de gebruikelijke wijze mededeelde, dat het de be doeling was van deze vergadering meerdeie bekendheid te geven aan datgene wat de A. T partij beoogt voor land en volk. De heer Slingerberg hierna het woord verkrijgende zette op breedvoerige wijze uit een het verkiezingsmanifest der partij, waar in zij aantoont op te komen voor gezags- handhaving, orde en vrijheid, het in even wicht brengen der finar.c.ën van Staat en ge meente, streven naar wegneming der han delsbelemmeringen die vrijheid van ruilver keer in den weg staan, steun aan wankele bedrijven, zijnde de nationale welvaartbron nen, met inachtneming van internationale af zetmogelijkheid, bestrijding der werkloosheid door werkverschaffing en werkverruiming en steun voor den arbeider, wanneer werken on mogelijk is en tevens dat bij de veelzins harde crisismaatregelen de eischen van sociale ge rechtigheid niet uit het oog mogen worden verloren. Spr. deed daarbij uitkomen dat de A. R.- partij niet tot de kiezers komt met valsche leuzen of beloften, maar dat zij zich plaatst op den bodem der werkelijkheid en wil dezen veelzins moeilijken arbeid niet verrichten in eigen kracht, maar onder biddend opzien tot den Heere God, van vien zij alle hulp ver wacht. Van de gelegenheid to, gedachtenwisseling werd door de heeren P. Hart en J. Blaauboer gebruik gemaakt. De heer Hart zeide geen bewonderaar te zijn van de A. R.-partij en toonde aan dat zij zich bij de uitvoering van verschillende wet ten in velerlei opzicht heeft getoond reaction- nair te zijn. De heer Blaauboer kon zich niet Indenken dat 'n partij welke zich christelijk noemt, voor geweld, burgerwachten en landstorm is. Spreker is voor vrede op aarde maar niet voor geweld. Hoe is dat nu samen te vatten. Wat is nu Christendom' De heer Slingerberg weerlegde de bewerin gen van den heer Hart op de hem zoo eigen wijze, terwijl aan den heer Blaauboer ten antwoord werd gegeven, dat christelijk zijn beteekent God lief te hebben boven alles en uw naasten als uzelven. En dat evenzoo de a.r. partij beoogde vrede op aarde. Genaderd zijnde tot het sluitingsuur moest de vergade ring worden beëindigd, welke door den heer Slingerberg op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Vergadering van tomatenkweekers in het betaalkantoor der L.G.C. De heer S. de Boer memoreerde in zijn opening het beginnen te kweeken, het sorteeren op grootte en kwali teit en het veilen van tomaten. Spr. achtte het een geluk dat dit alles zoo goed is aangepakt en dat de kweekers collectief hun tomaten hebben laten sorteeren en veilen. De uitvoer der daarvan heeft steeds al het mogelijke ge daan aan de eischen daaraan gesteld te vol doen, zoodat dit alles de kweekers ten goede is gekomen, daar steeds op onze veiling een goede prijs voor het product gemaakt werd. De Langendijker tomaten hebben een goeden naam, welke moet behouden blijven niet al leen, maar al het mogelijke moet gedaan worden, om deze nog te verbeteren. Het is nog steeds zoo geweest, dat een prima product altijd koopers vond; doch thans leven we in een tijd dat het eerste ver- eischte is deze zoo prima mogelijk aan te voeren. Besloten werd dan ook op het oude pad, betreffende sorteeren en veilen, voort te gaan; terwijl de uitvoering wederom werd opgedragen aan den heer C. Duif, die ge negen was het voor 10 f>Ct. minder te doen dan het vorige jaar. De huur van de plukkisten en sorteerma- chine zal nog nader onder de oogen gezien worden. De prijs der pootjesbakken is nog niet be kend. Deze zal door het Centraal bureau vastgesteld worden, opdat overal de prijs hetzelfde zij. De veiling zal deze weer inkoo- pen, terwijl het tevens noodzakelijk gevonden werd ook een aantal 10 ponds-pootjesbakken aan te koopen, daar deze vooral in het begin nogal veel gebruikt worden. De tomaten zul len echter in de groote pootjesbak gepresen teerd worden. Opgave werd gevraagd van het kwantum steenkool wat gebruikt is en nog zal worden gebruikt in het seizoen 1932—'33, tevens welk soort en waar ze vandaan komen. Opgemerkt werd dat het kwantum steen kool hetwelk in Nederland in den tuinbouw wordt gebruikt zeer belangrijk is, hetwelk misschien nog kan dienen als onderhande lingenobject. Door de leden werd er nog uitdrukkelijk op gewezen om toch vooral goed te letten op de kwaliteit. De voorzitter zeide. dat de uitvoering in gcede handen is, zoodat dit niet aan hem toevertrouwd kan worden. Spr. hoopte ver- de, dat de tomatern 'n loonenden prijs op mo gen brengen, waarna sluiting volgde. Volgens ingekomen ministerieel bericht is verlenging van de werkverschaffing be treffende ophoogen terrein lichamelijke oefe ningen en baggeren toegestaan voorloopig tot en met 27 Mei a.s. bruik gemaakt door de heeren M. Mulder, C. Beets, W. Butter en W. Visser. De heer Mulder besprak den toestand in de samen leving toen de liberale partij de meerderheid had in de regeering. Hij wees er op hoe vrouwen en kinderarbeid plaats vond in fa briek en werkplaats en lange werkdagen Verder behandelde spreker het financieele vragstuk der gemeente; de kosten van defen sie, de tuinbouwsteunwet en het werkloozen- vraagstuk. Ook de heer Beets wees op de slechte toestanden in zijn kinderjaren en de gevolgen van kapitalistische en christelijke regeeringen zoodat wij nu in een chaos leven. Als de liberalen een nationale eenheid willen zal het noodig zijn dat men den grond en de productiemiddelen aan de ge meenschap geeft en dan gezamenlijk werken en de vruchten van den arbeid gezamelijk te gebruiken. Ook de heer Butter kwam tegen verschillende uitlatingen van spreker op en wees op het zware leven van de menschen die bijna geen inkomen hebben en ook op de jonge werkloozen die geen steun ontvangen. Dan kan men niet met de tanden op elkaar en gebalde vuist er door heen slaan. De heer W. Visser dankte het comité die dezen spre ker had laten optreden en wees erop, dat de tuinbouw een te geringen steun had ontvan gen. Hij achtte medewerking tot een betere regeling noodig. In een zeer breedvoerig be toog werden de debaters beantwoord. Het was over middernacht zoodat van repliek geen sprake was, hierna sluiting met dank aan het comité, den spreker en de aanwezi gen. punt en wilde alles doen wat er kan worden. dan heer De j die drukkender Van de last. Dit den gebracht. KOEDIJK Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot een verkiezingvergade ring gehouden van de Liberale Staatspartij de rVijheidsbond hiertoe uitgenoodigd dooi een plaatselijk comité, de leiding was bi een lieer D. de Boer voorzitter van den Kies kring Den Helder. Na opening met een woord van welkom tot de aanwezigen en den spreker liet mevr. NinaberNinaber een in leidend woord hooren. Sprker voor dezen avond was de heer H. Groenewoud, met het onderwerp „Onder het Zoeklicht der Libera le Critiek". Spreker hield een uitvoerig pleidooi voor den Vrijheidsbond, zooals dat dezer dagen niet alleen in Alkmaar maar in alle omli gende plaatsen wordt gehouden. Van de gelegenheid tot debat werd ge- werden station bleek t. zijn. De Morgen christelijke M Zuid-Ho" J venhage vierde Willem OUDKARSPEL. Vergadering van den Neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers op Zaterdag 22 April in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter wees erop dat de voorstel len maatregelen beoogen om de tuinders zoo mogelijk nog eenigszins boven water te hou den. Het Hoofdbestuur heeft kennis geno men van de steunregeling 1933 en heeft ge meend niet beter te kunnen doen dan onze volksvertegenwoordigers op te zoeken, en ze op de onvoldoende regeling te wijzen. Wat wij bereikt hebben is dit, dat de tuinders hebben leeren inzien dat zij alléén door ge zamelijk te werken, en de vergadering te be zoeken iets kunnen bereiken. Behandeling punten congres te Hoorn. De vergadering ging na eenige discussie ac- coord met een garantieloon van 18 te ver- disconseeren in de steunregeling van 1933 Dit zal moeten gelden voor tuinder en arbei der. 2e. Een staatshvpotheekbank met gelijke rentevoet als de Rijksspaarbank. De vergadering vond dat getracht moet worden, dit door middel van de Boerenleen banken te verkrijgen. 3e. Wettelijke bescherming tegen gedwon gen verkoop. 4e. Wettelijke verlaging van alle rente types. De voorzitter zette een en ander nader uit een, waarna de vergadering hiermede ac- coord ging. 5e. Actie te voeren voor een moratorium van schulden en adhaesie betuigen aan des betreffende voorstellen. De heer C. Borst wilde verder gaan en de schulden schrappen. Spr. noemde o.a. land- huur, wat door verschillende menschen nooit betaald zal kunnen worden. De voorzitter vond met het oog op het practisch resultaat beter, het zoo te laten. Dit werd goedgevonden. 6e. Overname van sociale lasten door de staat en afschaffing van grond- en perso- neele belasting; deze heffen naar inkomen en vermogen. Bobeldijk meende dat er dan ook meer werk van gemaakt moet worden, anders ko men wij niet verder 7e. Directe vrijstelling voor hen die on machtig zijn deze te betalen. Ook hiermede ging de vergadering ac- coord. Nog zijn er de volgende voorstellen: Over te gaan tot uitgave van een vlucht schrift voor den tuinbouw in geheel Neder land. Het blijkt dat de kosten hiervoor bezwaar' lijk zijn. De heer Bakker meer.de dat door samen werking met andere organisaties de kosten nivt zoo hoog zullen worden. Groet meende dat de redactie wat ondui delijk is en dat de Beemster bedoelde de oor zaken van den toestand uitéén te zetten De heer Borst stelde voor dit dan alléén voor Noord-Holland toe te passen. Goedge vonden F en voorstel-Wijdenes stelde voor om voor „Ontwaking" een redacteur te benoemen. De vergadering ging accoord met het prae-ad vies van het bestuur om het te laten zooals het is. Wijdenes stelde voor een beginselprogram vast te stellen. De vergadering besloot na eenige discussie tegen het voorstel-Wijdenes te stemmen. De heer A Bakker merkte op dat het voor stel van Oudkarspel, om de loonen in de werkverschaffing tusschen platteland en steden gelijk te stellen niet op de agenda staat. De voorzitter zeide dat het bestuur bij meerderheid van stemmen besloten heeft, dit niet op de agenda te plaatsen, ornaat dit meer de arbeidersorganisaties betreft De heer A. Bakker zeide dat het bestuur niet het recht heeft om dit punt af te voeren Als afgevaardigden naar het congres te Hoorn, werden benoemd de heer C. Borst Pz. en A. Bakker. Ingekomen stukken De Diaconie deelde mede dat een reductie wordt verleend op de landhuur van 50 Het college van kerkvoogden deelde mede de regeling niet te zullen herzien. (Geroep „Schandalig".) Het Burgerlijk Armbestuur deelde mede een reductie van 50 te geven. De heer G. IJff gaf nog verslag van de vergadering met de arbeidersorganisaties om tot vaststelling van een collectief contract te komen. Ip Rondvraag. Dc heer C. Vlug wilde strijd voeren om vrijstelling te krijgen voor terugbetaling van regeeringscrediet. De voorzitter achtte het een belangrijk Van te een Wijn vond dat er schula -ader waren. *'en credieten hebben wij nu ai, zaI °P het. con?res ter sprak? ge* acht. Hierna sluiting. *or- KORTE BtKICHTEN. twee personen, die op' heeter. betrapt op een inbraak in te Hilversum, is één aangehn ai*- n berucht Amsterdamsch inhrüM* ander ontkwam. brek«r tf zullen ruim 5000 leerling U. L. O,scholen uit N<£> ■Holland en de stad Utrecht te 'Ir** ;e bijeenkomen ter herdenking „„7 eeuwfeest van de geboorte van p i I. nm\ (Buiten verantwoordelijkheid van /l lact'e. De opname m ae rubriek btw geenszins dat de eedartic er mede instemf; Mijnheer de Redacteur, Mag ik een bescheiden hoekje van courant hebben om het verslag van uw respondent, dat hij geeft van de onenba-, vergadering te Oterleek waar ik gesprju heb, te rectificeeren? Bij voorbaat mijn daS Uw correspondent laat mij zeggen: Vo» de tuinbouwsteunwet vroegen de soc-dem 25.000.000, de regeering stelde slecht 5.000.000 beschikbaar. 13 Dit is in lijnrechten strijd met hetgeen jt gezegd heb. Nadrukkelijk heb ik er opeewe zen, dat de regeering voorstelde t.a.v tuinbouw steun het verschil te vergoeden tus! schen veilingprijs en productieprijs van een aantal producten. Nu was het zeer willeken, rig en onlogisch van de regeering om hier. voor een bedrag van 5.000.000 te ren. Door den heer Duvs is bij de behan aangetoond dat om dit verschil werké|ü vergoeden zeker 27.000.000 noodig zijn bij een loonbasis van 18 per weekpa arbeidskracht. Met nadruk is door hem verklaard dit be drag niet te zullen vragen omdat dit door middel van amendement zou moeten geschie den en het geen enkel nut zou hebben. Daar om diende hij een motie in waarin gevraag! werd niet vast te houden aan 5.000.000 maar indien noodig een hooger bedrag uil te keeren. Ik heb niet gezegd, dat door de soc.-den fractie 25.000.000 is voorgesteld. Dit za in strijd zijn met de waarheid en tevens ea erkenning van een verkiezingsleugentje dj onze politieke tegenstanders lanceeren dooi te zeggen, dat wij wel 25.000.000 gevraagd hebben. Deze bewering van onze tegenstan- ders in in strijd met alle feiten. Dat onze fractie bij de Zuivelwet voorgc- steld heeft 3 cent per liter toeslag te geven is ook niet juist. Mijn bedoeling is geweest om aan te too- nen, dat met 100.000.000 steun aan zuivel 3 cent per liter melk toeslag gegeven zot kunnen worden, doch dat daar geen sprake van is. Met dank voor opname, K. S1NGER, Wijdenes. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeteekende de volgende regels in uw courant geplaatst. Bij voorbaat mijn dank. - *91 Als correspondent van de Landelijke Ver eeniging tot onderlinge verzekering tegen nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziek te kan ik mij (naar aanleiding van uw raads- verslag van 20 April van de gemeente Hei- loo) de houding van het raadslid Greeuw ah arbeider niet indenken. "J Hij vraagt aan den eenen kant het solida riteitsgevoel en aan den anderen kant tracht hij de menschen, om dat ze niet georgani seerd zijn in zijn branche, te benadeelen met medewerking van de r.k. raadsleden. Onder geteekende zou hem den wenk willen geven, dat, als hij weer wat zegt in den raad van Heiloo, hij zich eerst eens moet oriënteera en maar niet klakkeloos in de ruimte mo zwammen, dat de menschen in een pas opg« richte particuliere verzekering kunnen wor den opgenomen. Particulier is het niet, watt wij ontvangen ook subsidie van rijk en meente, wel een bewijs, dat hij van O® weet- -k Weet de heer Greeuw wel, dat die verf® ring al bestond toen hij nog niet eens beW® was van den modernen bond? JÊ Weet de heer Greeuw wel, dat die pam» liere verzekering (wat zij niet is) het w pond ana zijn leden uitkeerde in 1932 en diverse bonden dat niet konden om re»^ niet meer in kas was en dat wanner werkloozenkas niet aan de vakbonden verbonden, de bouwvakarbeiders niet die tere pil hadden te slikken gekregen vorig 1 October? Wat de heer Greeuw verder zegt over steunregeling: Er is een steunregeling..*^ in staat, dat hij die is aangesloten bij werkloozenkas ontvangt een 0.25 toeslag, maar er staat niet dat je moder r.k. georganiseerd moet zijn, en nu ligt duimen dik op, dat je modern of r.k. g niseerd moet zijn wil je daar aanspra maken, want er bestaat een commissi de werkverruiming, die beslit wat goe niet, en waarin bestuursleden van d derne bond, die 2.50 of 1-25 Pedie ook meer ontvingen dan hun kameraden, in de werkverschaffing zaten en toen het licht kwam maar met een dood jjj. zicht bedankte voor hun baantje handeling. solidari reit Als dat soms het bewijs is van s co0miis- van een modern bestuurslid teven 0 sielid voor de werkverruiming. Js wel wat al te erg. De heer uiv ^ped wat sterker in zijn schoenen o' te stel* staan en zich wat beter op de vcof len van dergelijke zaken en wa' 2jj M de arbeiders gevoelen, ook al h - j^ar hem. Mogelijk krijgt hij dan n Heil"® zieltjes van ons. maar zoo lang den tot nu toe hem gevolgden delt, zal het niet gaan. Groetend. ZWART- le Kanaalstraat

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10