DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche nationale feestdag. Qaqdiiksch Ouevzicht ^Buitenland No. 97 Dinsdag 25 April 1933 135e Jaargong De dag van den nationalen arbeid. IVat vandaag de aandacht trekt,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Rijksminister Goebbels heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij den t Mei-dag als nationalen feestdag proclameert. Zooals we indertijd reeds gemeld hebben, zal de 1 Mei-dag in geheel Duitschland tot een nationale feestdag geproclameerd wor den. Thans vinden we over dezen feestdag nadere bizonderheden. die minister Goebbels in den volgender oproep heeft gepubliceerd: De regeering van cie nationale revolutie heeft den eersten Met gemaakt tot den feest dag van den nationaien arbeid. Zij wil daar mede tot uitdrukking brengen dat het ver band tusschen het geheele Duitsche volk en oen nationalen arbeid voor zijn scheppers en dragers een verband is dat door het lot is gegeven. Voor de eerste maal zegeviert sedert tientallen jaren van innerlijke verscheurdheid eii partijpolitiek de onsterfelijke geest der Duitsche volkseenheid, verhelderd en gelou terd Joor den zegen van den scheppenden arbeid Het Marxisme ligt vernietigd terneder. De organisaties van den klassenstrijd zijn ver slagen. Niet uit reactionnaire beweeggron den of uit motieven ontleend aan volks- of arbeidersvijandigheid hebben wij den strijd opgenomen teger. het gevaar van het bols jewisme, dat de beschaving bedreigt. Het Marxisme moest sterven opdat den Duitschen arbeid de weg naar de vrijheid gebaand kon worden. De muren van klassenhaat en stands- vooroordeelen zijn geslecht, het volk heeft het volk terug- gevonden Nu staan wij voor de zware en verantwoordelijke taak niet slechts de Duitsche arbeiders terug te brengen tot den socialen vrede, maar ook, het als gelijk gerechtigd lid te voegen in den staat en in de volksgemeenschap. Waar eens de machinegeweren der rooden knetterden, daar zullen wij den nationalen vrede der standen stichten. Waar vroeger de geest van een dor materialisme zegevierde, daar zullen wij in een nieuw hartstochtelijk idealisme de nationale eenheid van alle stan den van alle landen en van alle beroepen voor de geheele wereld verkondigen. Eert den arbeid en waar deert den arbeider. Hersenen en vuisten zullen een verbond slui ten dat onverbrekelijk is De boer achter zijn ploeg, de arbeider aan het aambeeld, de ge leerde in zijn studeerkamer, de dokter aan het ziekbed, de ingenieur bij zijn ontwerpen, zij allen zullen zich op den dag van den nationalen arbeid bewust worden, dat de natie en haar toekomst boven alies gaat, en dat ieder datgene geeft wat hij bereid is te geven aan het vaderland en daarmede aan het algemeen welzijn. In geweldige nationale plechtigheden zal de rijksregeering tezamen met het volk dezen feestdag vieren. De geheele natie wordt op geroepen daaraan werkzaam deel te nemen. Voor één dag staan de raderen stil en rusten de machines. Duitscnland eert den arbeid van welks zegen het volk een geheel jaar moet leven. Mannen en vrouwen! Wij roepen U op in stad en land. Duitsche jeugd! Vooral tot U richten wij het woord. De eerste Mei zal net Duitsche volk als een gesloten een heid zien en een teeken zijn voor de geheele wereld, dat Duitschland ontwaakt is en den weg naar vrijheid en brood zoekt en vindt. Laat op dezen dag den arbeid rusten, ver siert Uw huizen en de straten van steden en dorpen met frisch groen en de rijkskleuren. Op alle voertuigen, van welken aard ook, zal de nationale vlag wapperen. Evenals op fabrieksschoorsteenen en bureaux. Geen kind zonder zwart-wit-rood of hakenkruis. Wij zijn een arm volk gewor den. maar het levensoptimisme dat alle hin dernissen overwint, laten wij ons niet ont nemen. Duitschers, van alle standen, van alle lan den en beroepen reikt elkaar de hand! In ge sloten formatie marcheeren wij in den nieu wen tijd op. Leve ons volk en ons rijk! Geweldig vuurwerk op 1 Mei Op 1 Mei zal een ontzaggelijk vuurwerk worden afgestoken op het Tempelhofer Feld. De stukken vuurwerk zullen ruim 400 M lang zijn. Ruim 50 pyrotechnici zullen het vuur werk bedienen. Bij het begin van het vuurwerk zal een uit vele honderden raketten gevormde vuurwand opstijgen, in aanslmting waarop in reus achtige letters de woorden ,,Dag der Duitsche Arbeid" zullen ontbranden, waarboven twee ineengeslagen handen. Dit beeld zal worden omlijst door duizenden bloemen van vuur. Tegelijkertijd zal de kunstvlieger Kern bo ven het terrein „vuurspelen" uitvoeren. Daar op zullen dan '700 bommen van het zwaarste en grootste kaliber, tezamen met honderden kleinere stukken vuurwerk, worden afge stoken. Daarna zal uit een hoogte van 10 M. een zilveren waterval van licht neerdalen, wederom gevolgd door honderden bommen, waarop tot slot duizenden ..kanonschoten zul'en volgen. De leiding van dit vuurwerk berust bij de Berüjnsche „Kunstfeuerwerke". Alle vuur werkfirma's zullen er overigens aan mede werken. De kosten van deze vuurfeestelijkheid worden bestreden met de opbrengst der toe gangsbewijzen voor de tribunes. Optochten op 1 Mei in het Saar- gebied verboden. De regeeringscommissie voor het Saarge- bied deelt mede. dat ook op den 1 Mei alle openbare vergaderingen, alsmede optochten en demonstraties zijn verboden Geoorloofd daarentegen zijn besloten vergaderingen, ook de tot dusverre verboden vergaderingen van de N. S. D. A. P. en de communistische partij. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. D.N.V.P. loopt naar N.S.D.A.P over. Nadat de voorzitter van het verbond Brunswijk van de Duitsch Nationale Volks partij, Baumann, zijn functie had neerge legd, heeft gistermiddag gedurende eenige uren een bijeenkomst plaats gehad van het bestuur van dit verbond. Een groote meer derheid der aanwezigen besloot over te gaan naar de N.S.D.A.P. De gouwleiding der N.S.D.A.P. voor Zuid Hanover-Brunswijk deelde o.m. mede, dat door het overgaan van de overgroote meerderheid van het bestuur van den lands bond Brunswijk der D.N.V.P., dit verband zoo goed als ontbonden is. Na dit overgaan der verantwoordelijke leiders tot de N.S.D A P-, zullen ook de afzonderlijke leden zich aansluiten bij de „groote vrijheidsbeweging van Duitschland''. De leider van de jeugd. Aretz. is eveneens overgegaan tot de N S. D.A.P., evenals de leider van den Duitsch Nationalen Arbeidersbond, zoomede de Duitsch Nationale gemeenteraadsleden der stad Brunswijk. De verklaring der D.N.V.P. De leden van het bestuur van den Land- bond Brunswijk der Duitsch Nationale Volkspartij leggen inzake hun overgaan naar de N.S.D.A.P. de volgende verkla ring af: „De leden van den landbond Brunswijk der D.N.V.P. ruilen niet de eene partij voor de andere, want het partijwezen is dood en zal volgens onze wil niet weer ontwaken. Het lot van Duitschland eischt een leiding, die een eenheid vormt. Ook de Stahlhelm heeft rekening gehouden met deze gedachte in de verklaring van Seldte en Duesterberg zich te schikken onder de leiding van Hitier Een concurrentiestrijd tusschen organisa ties. die gelijke doeleinden nastreven, terwijl de harten harer leden van denzelfden natio nalen gloed zijn, is met het oog op den bij zonder ernstigen buitenlandsch politieker, toestand van Duitschland voor ons onver- drageiijk. De bestuursleden der D.N.V.P., die zich aan de leiding van Adolf Hitier toever trouwen, willen door hun stap den partij strijd in Duitschland voor hun deel ver meiden, daar zij als nationale voorvechters sedert den Novembermisdaad van 19IS eensgezind zijn in de bestrijding der vreem de heerschappij en van den klassenstrijd Hugenbergs onvergankelijke verdiensten als voorbereider en medewerker tot het scheppen van het nationale front vinden gereede er kenning. Onze vrienden in stad en land, die zich heden nog niet bij onzen stap kunnen aansluiten zullen bij de ontwikkeling, gelijk wij die zien, onzen stap volgen. Wij geloo- ven, dat binnen korten tijd ook het opbreken der natie voltooid zal worden in de richting van onze daad." De partijleiding der D.N.V.P. over de gebeurtenissen te Bruns wijk. Inzake de gebeurtenissen in Brunswijk verklaart de partijleiding der Duitsch Na- tionale Volkspartij nog het volgende: „Reeds eenige dagen geleden werd door de partij de leider van den landbond Hann- over-Zuid, eerste luitenant b.d. von Feld- mann als commissarieel leider van den Landbond Brunswijk aangesteld, aangezien de tot dusverre vingeerende voorzitter van den Landbond, Studienrat Buamann, geen waarborg meer bood voor een energieke en doelbewuste leiding van den Landbond. Op grond van het nog niet ontvangen rapport van den commissarieele leider van Brunswijk zullen de noodige maatregelen worden ge nomen. De Stahlhelmleider de afdeeling Brunswijk overgegaan naar N. S.D.A.P. De stichter van den Brunswijkschen Stahttielm Uhlenhaust is overgegaan naai de N.S.D.A.P. Huiszoeking bij het hoofdbestuur van de DEROP. Maandagmorgen vroeg is een huiszoe king gehouden bij het hoofdbestuur van de DEROP in de Budapester strasse te Berlijn, aangezien verdenking bestond van commu nistische intriges onder het personeel. Vol- ges mededeeling van de politie is deze ver denking door de huiszoeking bevestigd. Naar de ..Berliner Lokalanzeiger" inzake de huiszoeking in het bestuursgebouw der DEROP nog nader meldt, is de directie in den loop van de huiszoeking medegedeeld, dat op bevel van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken een commissaris is aangesteld voor de DEROP. Deze com missaris zal een ver-gaande zuivering onder het personeel, houden. Tijdens de politioneele actie zijn reeds 2ft Duitsche employé's, die nog in den laatsten tijd communistisch ac tief waren, in arrest gesteld Conflict met den rector der universiteit van Berlijn. De Deutsche Studentenschaft verspreidt een bericht volgens het welk de rector der universiteit van Berlijn, prof. Kohlreusch de verwijdering heeft gelast van twaalf bepa lingen „tegen den on-Duitschen geest". In dien deze eisch niet wordt ingewilligd, zal prof. Kohlrausch zijn rectoraat neerleggen en de hoogeschool niet meer betreden. Daar de twaalf, „bepalingen" niet zijn verwijderd, wordt verondersteld, dat prof. Kohlrausch zal aftreden. Dr. Goebbels spreekt te Keulen. Rijksminister dr. Goebbels heeft gister middag laat voor ongeveer 700 uitgevers en redacteuren der Rijnlandsch-Westphaalsche pers het woord gevoerd over de pers. Goeb bels zeide o.m. dat er geen pers zonder ten- denz bestaat, omdat er niets zonder doel, zonder bedoeling is. Betreffende de positie tegenover het jodendom zeide Goebbels: Wij beschouwen de joden als onze vijanden. Doch wij hebben ons mild betoond, hetgeen het jodendom heelemaal niet heeft verdiend. Wanneer het thans meent, dat deze mildheid slechts zwakheid is, dan zal het dit spoedig anders moeten leeren. De boycot heeft, hoe wel hij slechts een dag heeft geduurd, be wezen, dat er geen zwakheid is. Want het geheele volk heeft er aan medegedaan en daarmede bewezen, dat het met de regeering door dik en dun gaat. Ons is het duidelijk, dat wij thans nog pas een gedeelte van het Duitsche Volk aan onze zijde hebben. Wij moeten het geheele Duitsche volk voor ons winnen en zullen dat ook hier bereiken. Goeb bels deelde nog mede, dat Hitier op 1 Mei het eerste deel van het vierjarenplan zal be kend maken. Dit plan zal het bedrijfsleven in al zijn geledingen hervormen. De regene ratie zal slechts mogelijk zijn door een red ding van den Duitschen landbouw. Hand in hand met haar gaat de redding van de Duit sche bourgeoisie en der Duitsche arbeiders klasse. Het bedrijfsleven moet evenwel wor den hervormd, want wij hebben niet alleen een nationale, maar ook een socialistische re volutie. Instelling van commissarissen in bedrijven verboden. De leider van den verbindingsstaf der NSDAP Reiner, deelt mede dat ingaande 25 April allen partij instanties verboden wor den, commissarissen te benoemen voor eenig bedrijf. Mocht de benoeming van een com missaris in een onderneming als strikt nood zakelijk worden beschouwd, dan moet overleg worden gepleegd met den verbindingsstaf der NSDAP te Berlijn. Otto Wagener zal deze kwesties behandelen. Het verzoek een commissaris te willen benoemen moet wor den gemotiveerd, terwijl de bekwaamheden van een tot commissaris te benoemen persoon moeten worden aangetoond. Pas na toestem ming van den verbindingsstaf mag dan de commissaris worden benoemd. Gaven op den dag van Hitler's verjaardag. Volgens een mededeeling van de Centrale Verdeeling van de Hitler-verjaardagsgave zijn levensmiddelen ingekomen ten bedrage van in totaal 200 tot 250.000 RM. Verder werd voor ongeveer 200.000 RM. die in geld binnengekomen waren, levensmiddelen ge kocht en verdeeld. Ten slotte waren kle dingstukken geschonken, zeep en bonnen voor haarknippen. Het plan tot een aanslag op Hitier. Betreffende den aanslag, die tegen den Rijkskanselier is vooitreid, bericht de „Muenchener Telegramm Zeitung", dat de gearresteerde Indiër, die lid is van de Rus sische communistische partij, ongeveer 40 jaar oud is en Tagori heet. De tweede gear resteerde is zijn chauffeur, die voorgeeft, Duitsch-Rus te zijn en Vegesack te heeten. Zij reisden in een auto met Italiaansche ken- teekens en een Italiaansche vlag. De wagen bevat veel verdacht uitziende bagage. De ar restatie vond plaats op grond van de mede- deelingen van een Tiroolsch grensstation. Vroeger poütiepresident gearres teerd. De vroegere poütiepresident van Maagde burg, dr. Baerensprung, is gearresteerd Daar zijn gezondheidstoestand dat noodig maakte, is hij naar het ziekenhuis overge bracht. ERNSTIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE „GEROLSTEIN". Maandagmiddag heeft de Duitsche stoomboot „Gerolstein", welke de haven van Antwerpen binnenliep, SOS-seinen uitge zonden. Aan boord van het schip had een ont ploffing plaats gehad, waarbij drie leden der bemanning om het leven kwamen. Hoe groot de schade is, staat nog niet vast. De politie stelt een onderzoek in hoe de ontplof fing, in de ketelinstallatie, heeft kunnen plaats vinden. VERMISTE OPERAZANGERES TERECHT. Naar aanleiding van berichten in de Ber üjnsche bladen over het verdwijnen van de operazangeres Gharlotte Boerner deelt de politie te Berlijn mede, dat de kunstenares behouden in haar woning is aangekomen Alle vermoedens, vastgeknoopt aan het ver dwijnen van den zangeres, zijn onjuist. HEVIGE AARDBEVING OP KOS. Dertig dooden, meer dan 100 ge wonden. Op het Italiaansche eiland Kos in de Aegaeische Zee heeft een hevige aardbeving plaatsgevonden, waarbij 30 personen zijn gedood en meer dan 1C0 gewond. Vele hon derden huizen werden zwaar beschadigd; eenige stortten in, waardoor de bewoners werden bedolven. ORGANISATIECOMMISSIE VOOR ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE BII EENGEROEPEN. De kleine organisatiecommissie van den wereldconferentie is, volgens een officieele mededeeling van het Volkenbondssecreta riaat thans officieel door den voorzitter, den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, per 29 April te Londen bijeengeroepen. De commissie, welke bij besluit van den Volkenbondsraad van 26 Januari 1933 is samengesteld, bestaat uit vertegenwoordi gers van Engeland, Duitschland, t Italië. België, Japan, Frankrijk, Noorwegen en de Vereenigde Staten. De commissie heeft van den Raad de be voegdheid gekregen, den datum vast te stel len voor de Economische wereldconferentie en deze conferentie officieel bijeen te roe pen. DE INGENIEURS VAN VICKERS BIJ SIMON. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Sir John Simon heeft gister middag de 3 uit Rusland verbannen inge nieurs van Vickers Monkhouse. Cushny en Northwall benevens den vrijgesproken Gre- gory ontvangen. De ingenieur brachten in een onderhoud van 2% uur, waarbij ook de Engelsche ambassadeur Sir Esmond Ovey aanwezig was, uitvoerig rapport uit over hun arrestatie en het proces in Moskou. Gistermiddag laat begaven zij zich nog maals naar het ministerie van buitenland sche zaken. Voor zij naar het ministerie gin gen, hadden de ingenieurs nog een bespre king met Sir Feüx Pole en andere directeu ren van de Metro Vickers. Een vervolgens gehouden bijeenkomst werd besloten met het afleggen van de verklaring: Het geheele onlangs gehouden proces is besproken. De ingenieurs waren volkomen buiten staat rekenschap af te leggen of verklaringen te geven voor de arrestatie van employés van Metro Vickers. Monkhouse zeide, dat hij ab soluut had voldaan aan de instructie van de maatschappij volgens dewelke zij zich alleen mochten bezig houden met het werk voor de Metro Vickers en buitengewoon zorgvuldig moesten oppassen geen deel te nemen aan politieke of andere debatten be treffende de regeering der URSS, hetgeen door het geheele personeel getrouw was na gekomen. De maatschappij, na de monde linge rapporten der vier ingenieurs te heb ben gehoord, is meer dan ooit overtuigd van den onschuld van de heer Thornton eu MacDonald. Naar verluidt zal Sir John Simon Dins dag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen over de Russische kwestie. Dinsdagavond om 17 uur sluit de Engel sche douane. Er zullen dan geen Russischen goederen meer in Engeland worden toege laten, voor zoo ver deze onder het invoer verbod vallen. Herdenkingen prins Willem den Zwijger. (Binnenland en Stad en omgeving.) Inbraken te Winkel. (Stad en Om geving.) 1 Mei de nat, feestdag der Duit schers. (Dag. Overzicht.) De D.N.V.P. naar N.S.D.A.P. over- geloopen (Buitenland Bij den Grooten Muur in China opnieuw hevige strijd ontketend. (Buitenland.) Hevige aardbeving nabij Grieken land; 30 dooden. (Buitenland.) Zie verder laatste berichten. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Engelsche zaakgelastigde aldaar, Strang het eerste bezoek gebracht na hun veroor deeling aan de beide Engelschen Thornton en MacDonald. De beide ingenieurs zijn in één cel ondergebracht in de Sokolniko ge vangenis. Zij waren over de behandeling te vreden. AUTO-ONGEVAL VAN KARDINAAL DR. INNITZER. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal Dr. Innitzer, heeft Zondag bij een autotocht met zijn secretaris Dr. Weinbacher een on geval gehad. De kardinaal liep eenige snij- wonden in het gezicht op, die sterk bloed den. maar ongevaarlijk bleken te zijn. Dr. Innitzer kon in den slechts licht beschadig den auto zijn tocht naar het aartsbisschop pelijke paleis vervolgen Hij weigerde ziel onder medische behandeling te stellen en voelde zich heden reeds weder volkomen wel. SOCIALISTEN EN NAT.-SOC. GELIJKELIJK EEN ERNSTIG GEVAAR. De Oostenrijksche minister van oorlog, Vuagoin, verklaarde tijdens een vergade ring, dat zoowel de sociaal-democraten als de nationaal-socialisten socialisten zijn. die voor ieder land een ernstig gevaar vormden. Per slot van rekening zou het op hetzelfde neerkomen, onverschillig of het het natio nale of het internationale socialisme was. DE GOUDEN STANDAARD IN CANADA OPGEHEVEN. De Canadeesche minister van financiën, Rhodes, heeft bekend gemaakt, dat Canada bankbiljetten niet meer voor goud zal in wisselen. Deze maatregel wordt onmiddel lijk van kracht, zoodat Canada dus officieel den gouden standaard heeft laten varen. OPNIEUW HEVIGE STRIJD IN CHINA. Gevechten bij den Grooten Muur. Aan den Grooten Muur zijn opnieuw he vige gevechten begonnen om den Koepeiko- pas. De Japanners dringen slechts langzaam vooruit en drijven de Chineezen, die zich hardnekkig verdedigen naar het Zuiden in de richting van Peiping. De strijd in het Noorden. Volgens alhier ontvangen berichten wordt er rond de muren van Peking hard ge werkt aan voorbereidingen voor den afweer van luchtaanvallen. Een mededeeling van het telegraafagent- schap Sjimboen Rengo vermeldt, dat de Ja. pansche troepen het offensief voortzetten ten Zuiden van Hoepeikow en dat zij Nantiang- min naderen. Mantsjoerijsche regeering stelt een 10 jarenplan op. Volgens berichten uit Tsjangtsoen heeft de Mantsjoerijsche regeering een 10 jarenplan opgesteld voor Mandsjoekwo, dat het vol gend program omvat. Uitbreiding van het spoorwegnet met 3800 K M. en van het wegennet met 57000 K.M, Instelling van een luchtlijn van 3300 K.M. lengte binnen drie jaar. Uitbreiding van de telefoonverbindingen naar alle belangrijke steden. Bouw van modelsteden te Hsinking, Moekden, Charbin, Kirin en Tsitsikar. Ha ven verbeteringen van verscheidene steden. Te Moekden, Antoeng, Charbin en Kirin zul len fabriekswijzen worden ontwikkeld Indus trie en landbouw zullen door credieten op langen termijn tegen lagen rentevoet worden gesteund. Tenslotte zullen de voornaamste industrieën onder staatscontrole worden ge bracht. Locomotieven en wagons aan den Oosterspoorweg in beslag genomen. Met behulp van Japansche politie hebben de Mantsjoenjsche autoriteiten een aantal Russische locomotieven en wagons aan den Chineeschen Oosterspoorweg in beslag geno-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1