Agenda ^Binnenland £aatste A Jijdscfiriflen Stad en Omgeving Wzec&ecicfit DE PEINS WILLEM VAN ORANJE HERDENKING. HET UITZICHT IS BEPERKT DE STRAF DER ENCELSCHE INGENIEURS INGEGAAN. DE TENTOONSTELLING. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer Eine Tür geht auf (detective film); hoofdrollen Hermann Speelmans en Erika Fiedler. Toegang boven 14 jaar. A. B. T. tot en met Woensdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Moeders mjlli- oenen (dram.); tweede hoofdnummer Ser geant, ze gooien met steenen (hum.), hoofd rol Sim Summerville. Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Onver- breekbare banden (rom.); hoofdrollen Joan Crawford en Clark Gable. Toegang boven 18 jaar Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Menschen achter tralies (sens.); hoofdrol Heinrich Oeorge. Toegang boven 18 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 7_g uur 's avonds en Woensdag, Zater dag- en Zondagmiddag 25 uur Esperanto- tentoonstelling Hofplein 4. Dinsdag 25 April. 8 uur, Groote Kerk, Willem de Zwijger- herdenking. Woensdag 26 April. 8 uur, De Unie, ledenverg. Centraal Ge nootschap kinderherstellingsoorden en va- cantiekolonies. 8 uur, logegebouw Nieuwesloot, lezing spiritisten door den heer Theunisse uit Over- veen. men, die zij naar zij mededeel en slechts zul len teruggeven wanneer de Sovjet autoritei ten de wagons en locomotieven van den Chi- rjeeschen Oosterspoorweg terug geven. Herdenkingsdiensten ter eere van in Mantsjoerije gevallen soldaten. Herdenkingsdiensten voor 1698 soldaten, die in Mantsjoerije en Sjanghai zijn geval len, zullen van 25 April af gedurende drie dagen in het Japansche pantheon te Yasoe- koeni Shrine worden gehouden. De keizer en de keizerin zullen persoonlijk de diensten bijwonen. KERKDIEFSTALLEN. Te Hattem. Bij de Hervormde kerk te Hattem is den laatsten tijd herhaaldelijk geld uit offerbus sen e.d. vermist. Nimmer was van den inbre ker eenig spoor te ontdekken tot men dezer dagen veroenking kreeg tegen de vrouw van den koster. Haar werd een verhoor afgeno men, waarbij zij ten slotte door de mand viel en bekende zich reeds geruimen tijd daaraan te hebben schuldig gemaakt. De koster is voorloopig geschorst. Te Zwammerdam. In de pastorie der remonstrantsche ge meente te Zwammerdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door het forceeren van een achterdeur. In een groot gedeelte van het huis was alles overhoop gehaald. Wegens afwezigheid van de bewoonsters kan nog niet worden vastgesteld, wat vermist wordt. In de consistoriekamer was de inhoud ter waarde van ongeveer f 25 uit de collecte- nissen verdwenen. DOOR ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD. Gisteren is in de zanduitgraving aan de Rielerenk te Diepeveen het dertienjarige dochtertje van de familie Maatsman bedol ven geraakt onder neervallend zand. Het kind brak den halswervel en is kort daarna overleden. LOONSVERLAGING IN DE VENEN. De verveners blijven op hun stuk staan. Naar aanleiding van een verzoek van 'den Rijksbemiddelaar om de sterke loonsverlaging te herzien, hebben de verveners Zaterdagmorgen een bespre king gehad en zijn zij, na langdurige be spreking tot de conclusie gekomen, dat er ge enverdere concessies konden wor den gedaan. Men moet blijven vasthou den aan de aangekondigde 10 loons verlaging. Alleen het uurlaan wilde men op het oude peil handhaven. Zulks ls aan den rijksbemiddelaar telegra fisch medegedeeld en daar er dus geen nieuwe gezichtspunten meer te openen zijn, is de tweede conferentie overbodig geworden. KORTE BERICHTEN. Zaterdag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de zevende algemeone jaar vergadering gehouden van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisver- p'eging in Nederland. Op de Domaniale Mijn te Kerkerade zullen met ingang van 1 Mei, 32 mijnwer kers, grootendeels buitenlanders, wor den ontslagen. Bij Kon. besluit van 6 April is een korting vastgestelc op de geldelijke be looning voor bevolen dienst of t rbeid die buiten de gewone werktijden valt Op hooge bruggen Is SCHERP RECHTS HOUDEN hel wachtwoord I U kunt immers niet zien, oi van de andere zijde verkeer nadert! 11 Ongecorrigeerd I NSTALLATIE VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. Hedenmiddag is de heer Jhr. mr. Bee- aerts van Blokland, tot voor eenige dagen i ninister van buitenlandsche zaken, geïnatal- eerd als vice-president van den Raad van State. Prins Hendrik zei bij deze gelegenheid o.a.: Welkom in ons college; uw plaats is lier, gij behoort reeds lang tot de onzen". VERKEERSONGEVALLEN. Tegen een boom gereden- Hedenmorgen reed op den rijksweg Noord te Echt een luxe-auto met vier paters van het retraitehuis „Manresa" te Venlo tegen een boom. Een der vier inzittenden werd zwaar gewond. Hij brak een been en bekwam in wendige kneuzingen. Men vreest voor zijn leven. De drie andere paters zijn licht ge wond. De auto is totaal vernield. De G.poe heeft besloten de beide ver oordeelde Engelsche ingenieurs Mac Donald en Thornton voorloopig in hech tenis te houden. Hun staf wordt gere kend heden te zijn ingegaan. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Prof. dr. A. van Veldhuizen opent het nieuwe nummer met een vervolg van Paulus' mede-arbeiders. Drs. Kok schrijft over de bijbelschool van den Amerikaanschen opwek kingsprediker en evangelist D. L. Moody. De arts J. ten Kate vervolgt zijn „Bezoek aan een caisson", in verband met ziektever schijnselen. A. L. van Ooyen geeft eenige bladzijden uit het Geuzenliedboek. A. Janse wijdt een opstel aan den professor Karl Barth te Bonn. In zijn „Uitkijk buiten onze grenzen" bespreekt ds Boerkoel de grondslagen van het „derde rijk", waarbij o.a. het jodenvraagstuk in Duitschland ter sprake komt. Met ondergang bedreigd" is de titel van een artikel, waarin A. van der Hoek een begin maakt met een bespreking over de Indische cultures". De „Uitkijk binnen onze grenzen" door dr. Veldkamp be spreekt de soc.-dem. propaganda op de vloof. Drs. Bruin Slot vangt aan met een serie artikelen over „Een Napoleon uit het Oosten", met wie Nebukadnezar wordt be doeld. Ook dit nummer is weer voorzien van fraaie illustraties. Hedenmorgen zijn hier ter stede onder betrekkelijk gunstig weer de feestelijkheden begonnen ter herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje. Het aantal vlaggen was hedenmorgen nog niet overweldigend, maar alles wijst er op, dat een groot deel der bevolking bereid was aan de feestelijke herdenking deel te nemen. Om half negen werd een muziekuitvoering fegeven door de R K. Muziekkapel St. ouis welke op het bordes van het stadhuis verschillende vaderlandsche liederen heeft geblazen, allereerst natuurlijk het Wilhel mus, dat dezer dagen op alle muziekpro gramma's een vooraanstaande plaats in neemt. Van negen tot tien werd een muzikale rondgang gemaakt door dezelfde muziek kapel en de vroolijke marschen hebben in een groot deel der gemeenten de bewoners al vroeg in een passende feeststemming ge bracht. Om half drie is de zanguitvoering op het Waagplein begonnen waarover wij in ons volgend nummer nog eenige bijzonderheden zullen melden. Het door verkiezingsreclame verknoeide Waaggebouw werd zooveel mo gelijk door nationale vlaggen bedekt. De hulde op het Waagplein. De oude en toch zoo fraaie Waagtoren heeft dagenlang getreurd. De politieke par tijen hadden ook dezen wachter niet ontzien en zonder ook maar eenig gevoel te hebben voor het schoone gebouw, hadden zij de muren met felle reclamepamfletten beplakt en besmeurd. Echter, deze dag was er geen van politieke strijd, doch moest een nationalen feestdag worden, een dag voor iedereen, hoe ook zijn politieke overtuiging, hoe ook zijn godsdien stige overtuiging mocht zijn. En dies waren de zeer leelijke verkiezingsplaten zoo goed als het kon tijdelijk verdwenen achter het Neder- landsche dundoek. Precies 2 uur begon onze carillonist zijn geliefd instrument te bespelen en galmden tal van vaderlandsche liederen over het nog stille Waagplein. Al gauw veranderde de aanblik De kinde ren van alle scholen kwamen in groote en kleine optochten naar het Waagplein. waar alles in orde gemaakt was voor den gemeen- schappelijken zang. Tal van vlaggen werden meegedragen, o.a. door het N. J. V. en de Graalmeisjes. Dat gaf aan alles een zeer vroolijk aanzien. Ondertusschen was ook het belangstellen de publiek in grooten getale samengestroomd. En precies half drie nam Joh. Brands zijn verheven zetel in. „St Louis" speelde het voorspel en daar klonk uit honderden kinder kelen het plechtige Wilhelmus, dat werkelijk ontroerde er dat bij verreweg de meesten toch even andere, meer einstige gedachten op wekte. Toen, direct daarna, klonk het zeker even gevoelige ..O Heer, die daar des Hemels ten ten spreidt" uit de gedenkklank van Valerius Intusschen waren verschillende autoritei ten naar het Waagplein gekomen, om getui ge te zijn van deze hulde aan den Grooten Wil'em den Zwijger. Daar was allereerst mr Wendelaar, die voor de microfoon een korte rede hield, waarin hij de beteekenis van Wil lem van Oranje uiteenzette Spr. herinnerde aan de ernst der tijden in dien tijd, toen de 80-jarige oorlog woedde. Prins Willem is altijd de man geweest, die de eenheid van het Nederlandschevolk wenschte. Ook Alkmaar trok partij voor den prins, al was dat niet zonder strijd. Doch eenmaal zoover, bleef Alkmaar strijden voor Oranje. Spr. herinnerde verder aan de geschiedenis van A'.k- maar t.o.v. het Oranjehuis, o.a. Alk- maar's Ontzet. Daarnaast wees spr. op verschillende gebouwen, o.a. den Waagtoren, het Hof van Sonoy en het huis met den kogel. Prins Willem toonde, dat men alleen door blijmoedig vertrouwen de denkere omstandigheden kon overwinnen. Lr ten wij hem herdenken in hei lied „Vrijheid en Blijheid." Zoo besloot mr. Wendelaar zijn rede en direct daarna zette het groote kin derkoor dit lied in. Daarna reikte burgemeester Wende laar aan de leerlingen der scholen de bekende plaat v. Willem van Oranje uit. (Wij komen morgen op een en ander terug.) In een der lokalen van het Stedelijk Mu seum is een tentoonstelling betreffende den prins van Oranje (Willem I) en zijn tijd in gericht. Deze tentoonstelling is zeer belang rijk en een bezoek overwaard. Het tentoongestelde, w.o. groote zeld zaamheden en unica uit de rijke oudheid- cundige verzamelingen der stad Alkmaar, heeft voornamelijk betrekking op de verhou ding van den Prins van Oranje tot Hol- ands Noorderkwartier, speciaal Alkmaar en onmiddellijke omgeving. Verschillende interessante stukken geven den bezoeker een kijk op gewichtige gebeur tenissen in den eersten tijd na Willems komst in Holland. Eenige landkaarten van Holland en West'- friesland uit de 16de eeuw (de kaarten door Joost Janss. Beeldsnijder, Van Deventer en Saenredam) doen zien hoe enorm groot het verschil is van den topografischen toestand dezer provincie in het laatst der 16e eeuw vergeleken bij dien van thans. Daarbij is de groote plattegrond van Alk maar en onmiddellijke omgeving (c. 1570) door den begaafden cartograaf in Spaan- schen dienst, Jacob van Deventer, uitge- stald- Deze cartograaf maakte ook een kleine ren, gedetailleerden plattegrond der stad binnen de vestingwerken, mede in kleuren uitgevoerd, welke eveneens is geëxposeerd. Onder de schilderijen zijn bijzonder fraaie stukken, o.a. een der laatste portretten van Willem van Oranje, geschilderd in 1583, voorts een portret van Lamoraal van Eg- mond door de Key, alsmede de hoogst merk waardige tafereelen uit het beleg van Alk maar in 1573, door een tijdgenoot, den Alk maarder Kluyt, geschilderd. Deze laatste twee stukken geven resp. den aanval der Spanjaarden op Alkmaar en het legerkamp van den Spaansche generaal don Frederic, bij Oudorp, te zien. Ook het groote doek van Alkmaar's beleg door Hilverdink, in 1865 door koning en volk van Nederland aan Alkmaars burge rij geschonken zal wel weer de aandacht trekken. Prachtige schilderijen van de abdij van Egmond en het kasteel van den graaf van Egmond. door van Heemskerck en Croos ge schilderd, vullen een gansche wandvlakte. Een exemplaar van het door Alkmaars pensionnaris Nanning van Foreest in 1573 geschreven boekje over Alkmaar beleg, ligt ter bezichtiging uitgestald. Noodmunten uit de dagen van 't beleg, een stuk van op de Spanjaarden buitge maakte vlag en een collectie handteekenin- gen van allerlei hoofdfiguren uit de dagen van den opstand zijn er ook aanwezig. Eenige groote teekeningen in kleuren van de Friesche poort, waar zoo hardnekkig door de Alkmaarders tegen de Spanjaarden is gevochten, zijn ook zeer bezienswaardig. Een andere curiositeit vormen twee door de hoplieden te Alkmaar beschreven en on- derteekende briefjes, die in de dagen van Alkmaars beleg in een stukje lood gerold en is een polsstok gestoken, door de Spaansche linies neen naar buiten de stad zijn ge bracht. Dan zijn er verscheidene brieven van priijs Willem van Oranje en van zijn broe der Lodewijk van Nassau. Daarbij sluiten aan brieven van Lumey (graaf van der Marck), van Diedrick Sonoy, 's prinsen gouverneur in het Noorderkwar tier, van Boisot, Philips van der Aa e.a door den Prins naar het Noorderkwartier ter assistentie gezonden, den vestingbouwer Adriaen Anthonisz. (Metius), enz. Dit zijn allemaal oorspronkelijke brieven uit het Alkmaarsche stadsarchief. In een afzonderlijke vitrine ligt het groote met uithangende zegels voorziene charter van 13 Juli 1581, waarbij de Prins van Oranje aan Alkmaar de waag met alle daarbijbehoorende inkomsten schenkt, als belooning voor de taaie verdediging der stad en het afslaan der aanvallen van de Span jaarden. Er zijn zeer mooie teekeningen, aquarel len en gravures van de kasteelen Egmond, Schagen en Medemblik, bekende punten uit den Spaanschen tijd, waar de legerhoofden van den prins van Oranje vertoefden. \an het Hof van Sonoy, te Alkmaar, de residentie van den gouverneur van Hol lands Noorderkwartier, ziet men er ook ver schillende afbeeldingen. Portretten van bekende figuren als Sonoy, Lamoraal van Egmond, de abten van Eg mond, Nicolaas van Nieuwland en Godfried van Mierlo, van Philips II, Margaretha van 1 arma, Alva e.a. treft men er mede aan. Van het zeer zeldzame te Keulen gedruk te prentwerk van Hogenberch met zijn hon derden in de dagen van den opstand ver vaardigde gravures, ziet men hier ook een exemplaar geëxposeerd. Het ligt opengeslagen bij een prent, voor stellende de begrafenis van Willem van Oranje te Delft op 23 Augustus 1854. Een mooie gravure van het Praalgraaf van den Zwijger, voorkomende in „Archi- tectura Moderna", waarin bouwwerken van Hendrik de Keyser zijn beschreven en afge beeld, treft men daarbij insgelijkes aan. Van den beroemden lijfarts van den prins van Oranje, den Alkmaarder Petrus Fores- tus (Pieter van Foreest), zijn ter bezichti ging neergelegd: een serie curieuse portret ten, brieven en een deel der „Observationes medicinales et chirurgicales" alsmede een inleiding op „Hypocrates" in oorspronkelijk handschrift. Op eerstgenoemd boek. dat zulke treffen de Sizonderheden over de toestanden in Willem van Oranje's tijd bevat, vestigde prof. Robert de Fruin in een uitvoerig op stel „Over eenige ziekten van Prins Wil lem 1" de aandacht (Zie: Verspreide ge schriften, deel III). Wie zich van den tijd, waarin Willem van Oranje in Holland werkzaam was, een goed denkbeeld wil vormen, verzuime niet deze tijdelijke tentoonstelling in het Stede lijk Museum, in oogenschouw te nemen. TENTOONSTELLING ESPERANTO. Een zeer interessante expositie is er inge richt in het gebouw aan het Hofplein waar voorheen de Alkmaarsche Bank zetelde, n.I. op 't gebied van Esperanto. Zij is onderver deeld in verschillende afdeelingen: leermid delen, organisatie, kranten, handel, littera tuur, kunst, wetenschap, godsdienst en toe risme. In elk van deze afdeelingen is veel te zien wat de meeste menschen nog niet weten. Wij zagen, om iets te noemen, tal van recla mebiljetten voor artikelen als Ovomaltine enz., gedrukt in Esperanto, ook vinden we reclamematerialen voor de grootste jaar markten in Europa (Leipzig, Lyon, Boeda pest) gedrukt in die taal. Dat de beoefening van Esperanto toe neemt, blijkt wel hieruit, dat meer dan 200 week- en maandbladen daarin verschij~-n en dat reeds meer dan 8000 boeken in die taal zijn geschreven of vertaald. Onder deze zijn: De weg terug, Pallieter en De kleine Johannes. Het is duidelijk, dat op deze wijze de voornaamste producten der litteratuur dnder het oog van taloos velen komen, die er anders geen kennis van zouden kun nen nemen, omdat ze oorspronkelijk geschre ven werden in een voor hen vreemde taal. Hierdoor zal ongetwijfeld meer waardee ring ontstaan voor de litteratuur in de ver schillende landen, met als gevolg een beter begrijpen en bevordering van den vrede. Vooral op het gebied van toerisme springt het belang van één taal voor alle landen in het oog. Verschillende organisaties, die met het verkeer hebben te maken, zagen dit reeds in en deden hun drukwerk verschijnen in Esperanto. We noemen hier slechts de V.V.V. Bergen en buitenlandsche spoor wegen. Aan de verbreiding van het Esperanto (zooals men weet een uitvinding van den Pool dr. Zamenhoff, wiens portret ook op de expositie hangt) werken een honderdtal radiostations in Europa, die gezamenlijk meer dan 2000 uitzendingen per jaar ver zorgen. Wij zouden nog veel kunnen schrijven ter aanbevelin? van de studie van Espe ranto en over hetgeen op de expositie is te zien, maar we gelooven dat het beste is als men daar zelf een kijkje neemt (geopend eiken dag tot en met Zondag van 79 uur 's avonds en bovendien morgen-, Zaterdag en Zondagmiddag van 2 tot 5 uur.) Een van de organisatoren een groep van beoefe naren zal gaarne bereid zijn alle moge lijke inlichtingen te verschaffen en we twij felen er niet aan of uit de nieuwsgierige be zoekers zullen vele enthousiaste beoefena ren komen. AANRIJDING. Gistermiddag werd in de Marktstraat een slagersknecht door een auto aangereden, met het gevolg, dat zijn rijwiel werd vernield. De man bekwam gelukkig geen letsel. OVERDRACHT VERZEKERING. De Verzekeringskamer heeft de over dracht van de Onderlinge Maatschappij van Verzekering te Haarlem aan de N oord-Hol landsche I evens verzekering Mij. van 1891 te Alkmaar goedgekeurd. DE WEG SCHAGEN— SCHAGERBRUG. In den weg Schagen—Schagerbrug bevindt zich een coupure in den West- Frieschen Zeedijk, waar het uitzicht voor het verkeer van weerszijden ge heel is belemmerd, zoodat het verkeer uit beide richtingen elkander pas op het laatste oogenblik opmerkt, waar door gevaar voor aanrijding bestaat. Ten einde aan dit bezwaar zooveel mo gelijk tegemoet te komen, hebben de A. N.W.B. en de KNAC. aan het betrok ken wegbestuur verzocht aldaar op het wegdek een witte verkeersstreep te doen aanbrengen. Bovendien werd de aandacht geves tigd op den minder goeden toestand van het weggedeelte tusschen de cou pure en Schagen met verzoek verbete ring te willen bevorderen HET NATIONAAL VERBOND. Vergadering in Alkmaar In het restaurant van den heer London hield het Nationaal Verbond gisteravond een verkiezings-propaganda-avond, die zeer slecht bezocht was. Dit laatste was eigenlijk geen wonder want het scheen wel, dat alle partijen zich uitgesloofd hadden, om dien avond bijeenkomsten en optochten te orga- niseeren. 't Was druk in de stad, waar drie politieke groepen op straat reclame maakten voor de goede zaak en waarnaast andere partijen in vergaderzalen de aandachtige toehoorders lieten weten, hoe goed het zou zijn, wanneer men zijn stem uitbracht op een bepaalde lijst van de 53! Voor een heel klein gehoor dus heeft de heer H. E. Dijken een propagandarede uit gesproken, nadat allereerst de voorzitter enkele woorden van welkom had gezegd en de heer Frenkel in 't kort had verteld, wat naar waarnemingen, verricht in den mort, van 25 April. gea Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 769.7 mM Karlstadt. te Laagste barometerstand 749,1 mM Blacksod. raM' Verwachting, geldig tot den avond van 2« April: Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidw* telijken wind, half tot zwaar bewolkt of b? trokken; waarschijnlijk eenige regen; weini» verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Langzamerhand dringt de depressie-in. vloed naar onze omgeving door. Uitgezon. derd in het uiterste oosten van ons land is overal de lucht betrokken, terwijl het licht, schip Noord-Hinder herhaaldelijk regea meldt. Over de Britsche eilanden matj» regen, eveneens in Noord-Frankrijk Calshot en Brest tapten 7 mM. af. Over de Golf van Biscaye heeft zich een secundaire gevormd aan welker zuidzijde een flinke drukopzet valt waar te nemen. Waarschijnlijk zal qeze secundaire voor het weer ten onzent van be. lang worden en bij haar verplaatsing noord, waarts in ons land eenigen regen brenge Vooral over Zuid-Scandinavië heeft zich it hooge druk versterkt. Ook thans stijgt daat de barometer, doch achter de noordoost- waarts aftrekkende depressie in het Noorden aan. Over IJsland en Noord-Scai.dinaviè is de temperatuur gedaald. In bijna het geheele verdere gebied is zij gestegen. RADION ACHTVORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat van 24 April 1933 af tot nadere aan kondiging nachtvorstverwachtingen radio- telefonisch zullen worden geseind door het station van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt. (P. I. M.) Deze berichten worden op werkdagen uit gezonden op de golflengte 1470 M te 15.45 en 20.00 Amsterdamschen tijd (in het laat ste geval na het gewone avondweerbericht). Van 15 Mei af geschiedt de uitzending te 15 45 en 21.00 Amsterdamschen zomertijd. dit verbond wilde. Het was geen zoo maar uit den grond gestampte partij, maar een groep met als basis een blok aller midden standers, die van geen fascisme wil weten, maar die alleen hoopt, dat de middenstan ders, die van geen fascisme wil weten, maar die alleen hoopt, dat de middenstanders (in zeer ruimen zin genomen, zoodat daaronder ook begrepen worden arbeiders en platte landers) meer solidair zouden worden. De heer Dijken begon met op te merken, dat het verbond het belang van het vader land wilde dienen. Het wil de eenheid van het geheele Nederlandsche volk en zocht o.m. zijn heil in een krachtige Tweede Ka mer, die in werkelijkheid voor de belangen vajn het volk opkomt. De ellende, die over ons land is gekomen, is in de eerste plaats te wijten aan de wereldcrisis, maar daar naast ook aan gebrek aan regeeringsernst. De wijze, waarop de partijen geregeerd heb ben, noemde spr. „schipperen''. Daar wil het verbond niet aan mee doen. Het wil „va ren". Daarom is het ook tegen het fascisme, dat zou gauw tot rechtsverkrachting van een volk leidt. Mede daarom waarschuwde spr. voor Colijn, die zeer positief tot de fasr cisten behoort. Het nationaal verbond komt met een degelijk program, waarop o.m. staat: de vorming van een krachtige volksvertegen woordiging uit de verschillende lagen van het volk; verandering van het kiesstelsel, op dat de macht der politieke leiders beknot worden; treffen van crisismaatregelen; be houd van de overzeesche gewesten, enz. De oude partijen werken volgens spr. mel minder fraaie middelen; ze doen aan „pat- tijtje spelen"! Moet dat geduld worden, r» nat. verbond wenscht, dat het anders P- Er moet ge-P.O.R.d worden in het reg» ringskacheltje en de kiezers moeten boven de partijen durven stellen. We moetf een krachtige volksvertegenwoordiger Bk ben van een nationaal denkend volk, a plicht doet en eischt, dat orde vcrl30®^-* steunt en dat recht wil en handhaaft. W drie gedachten wil het verbond eerlijk in praktijk brengen. - Vervolgens besprak spr. de veertien sr»^ punten voor den middenstand, de arb« en het platteland. Er moet o.a. komen bev deren van het Nederlandsch fabrikaat, ste aan behoeftige middenstanders, ver. ?eD der huren door vermindering der las verbod van vliegende winkels, voorkeur Nederlandsche kunst en kunstenaars; moet werk zijn voor iederen arbeider, c werken moet uitgevoerd worden, bultenff j,ej sche krachten geweerd worden, zoo'atle omgekeerde het geval is; de Pr'lfe!jjjvefl, landbouwproducten moeten looncno o e(i er moet eenheid zijn tusschen platte'- stad, de boeren en tuinders moeten v ondergang gered worden. En tensio tete er weer vrijhandel komen, al zal dit n slechts geleidelijk weer terug kunnf" „oe^ Het nationaal verbond erkent n u<jeo- in alle partijen en wil dat goede t* vo0i Maar in de Kamer moet men strij het volk en niet voor een partij, voor 0m van het volk dus. Daarom wekt spr oar,j>, morgen te stemmen on lijst 31, op ^yies die Plicht, Orde en Rrecht als meevoert. ,oanvoet^ Nadat de heer Kuiter den lijsyte .«f Bruinsma als een werkelijk »ra eerlijke figuur had bekend j fe vefïa' vraag nog was beantwoord, wer dering gesloten,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2