DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ontwapenings-conferentie. ^Buitenland X>xxqeÜiksch Oxfevzicht Alkmaarsche Kamermuziek Vereeniging Ho. 98 Woensdag 26 April 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang De algemeene commissie van de ontwa penings-conferentie behandelt het Engetsche plan voor ontwapening De besprekingen begonnen. Wal vandaag de aandacht trekt Schouwburg „harmonie". Vrijdag 28 April 1933 Nederlandsch Piano-Kwartet* Aanvang 8 uur. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Na vier weken rust, aldus seint de N R- C.- forrespondent uit Genève aan zijn blad, kwam gisteren de algemeene commissie van de ont wapeningsconferentie weer met frisschen moed bijeen. Veel verwacht men echter blijkbaar nog niet van de discussies der komende dagen, tenminste Sir John Simon, Paul Boncour, Benesj Titulescu ontbreken nog, terwijl de Turksche delegatie in het geheel niet aan wezig is! In tegenstel'ing met de verwachtin gen heeft de commissie zich echter onmiddel lijk aan den arbeid gezet. Henderson zette de commissie tot spoed aan, teneinde zoo mogelijk in twee maanden met de bespreking van de verschillende arti kelen van liet Britsche ontwerp-conventie ge reed te kunnen zijn. Norman Davis is sedert December voor het eerst weer aanwezig. Hij nam onmiddellijk het woord om Henderson geluk te wenschen met de aan hem toegekende Watteler vredesprijs. Henderspn verklaarde plechtig, dat deze hulde hem zou versterken im zijn streven naar vestiging van een daurzamen wereldvrede. Hij zag in het besluit van den raad van be heer van het Carnegiefonds het bewijs, dat men nog niet twijfelt aan het sjagen der con ferentie. Het Britsche plan. Hierna ging men over tot bespreking van de amendementen op het eerste gedeelte van het Britsche plan, dat de organisatie van de veiligheid behandelt. Slechts zes delegaties, namelijk d; Poolsche, de Chineesche, de Sowjet-Russische, de Turksche, de Noorsche en de Fransche delegatie hebben schriftelij ke amendementen ingediend, welke zij op verzoek van Henderson heden nogmaals uit eengezet hebben. Zooals bekend wordt in het Britsche ontwerp wat de veiligheidsgarantie betreft, alleen gesproken van nieuwe proce dure. in geval van schending van het pact van Parijs. De Poolsche delegatie stelde thans voor hier de volkenbondsprocedure te gebruiken, waarbij dan de niet-volkenbonds- leden geraadpleegd kunnen worden. Ander zijds zijn de amendementen van de Sovjet- delegatie ef op gericht, te komen tot schrap pen van iedere toespeling van de instelling van Genève De Fransche amendementen laten voor het oogenblik de kwestie van het consulatie- ve pact, waartoe volgens MacDonald alle verdragsluitende partijen zouden moeten toe treden, buiten bespreking. Aangezien men hierover eerst de meening wenscht te hooren van de staten niet-leden van den yolkenbond en wenscht te zien, hoever deze bereid zijn mede te gaan. Wel stelt Frankrijk voor. dat de eventueele consultatie ingeval van schen ding van het pact van Parijs niet door een nieuw in te stellen conferentie zal plaats vin den doch door de permanente ontwapenings commissie zelf. Massigli verklaarde, dat Frankrijk niets zal doen dat den Volkenbond zou kunnen verzwakken. Uitvoerig treedt de Fransche delegatie echter in het laatste arti kel van het eerste gedeelte van het Britsche voorstel, waarin de mogelijkheid voor het sluiten van regionale veiligheidsverdragen wordt geopend. Frankrijk herinnert er aan, dat de politieke commissie van de ontwape ningsconferentie ten gunste van het principe van een Europeesch wederzijdsch bijstands- verdrag heeft gestemd en noemt dan een aantal punten op, waarmede, wanneer dit punt zal worden behandeld, rekening gehou den moet worden. Het Chineesche amendement heeft ten doel de procedure ingeval van conflict voor de bijeenroeping van de consultatieve conferen tie te versnellen. De Chineesche gedelegeerde geeft duidelijk te verstaan dat zoo lang een oplossing niet is gevonden voor het huidige conflict in het verre Oosten China zich aan niets zal binden. Tenslotte gaf de Noorsche gedelegeerde Lange nog een uiteenzetting van het Noor sche voorstel waarin zekere sanctie-maatre gelen die de raadgevende conferentie of even tueele de perlhanente ontwapeningscommis sie zou kunnen voorschrijven op economische en financieel gebied, worden aangeduid. De beantwoording door Engeland. Uit de beantwoording door den Britschen gedelegeerden Eden aan het slot van de dis cussie, blijkt duidelijk dat de Poolsche, Chi neesche en Russische voorstellen bij de En- gelsche delegatie niet in goede aarde vallen. Het pact van Parijs is als basis genomen ten einde de bepalingen zoo universeel mogelijk te maken. Eden meent, dat de Poolsche amendementen de toetreding der niet-volken- bondsleden onmogelijk zouden maken. Eden was feitelijk alleen bereid de consultatieve conferentie zooals Frankrijk voorstelt, te ver vangen door de permanente ontwapenings commissie en het aantal staten op wier ver zoek deze conferentie bijeen moet komen van 5 tot 3 te verminderen, zooals Rusland voor stelt. Voor de rest verzocht hij de algemeene commissie dringend de conventie zoo een voudig mogelijk te houden en zooveel moge lijk aan het oorspronkelijk plan vast te hou den. In het Fransche denkbeeld inzake de regionale verdragen trad hij heden nog niet, evenmin in de Noorsche voorstellen. Van daag zal de commissie ieder artikel van het eerste hoofdstuk van het Britsche voorstel af zonderlijk bespreken. Een nieuwe Amerikaansche ontwapeningsformule. Naar verluidt heeft Roosevelt, na een maaltijd, die geen officieel karakter droeg, MacDonald en Herriot uiteengezet, in hoe verre de Amerikaansche regeering met een consultatief veiligheidspact accoord zou kun nen gaan. De New York Herald Tribune weet mede te deelen, dat binnen eenige da gen, te Washington of te Genève een nieuwe Amerikaansche ontwapeningsformule bekend zal worden gemaakt, die het midden houdt tusschen de beginselen van het plan van MacDonald en de consultatieve idee van het plan van Mussolini! Het plan bevat geen de tails over de legersterkten, doch het blad meent te weten, dat het voorziet in een alge meene actie tegen aanvallen van Frankrijk teneinde de Fransche verlangens naar vei ligheid te bevredigen. MacDonald vertrekt vandaag naar New York, waar hij zich tegen middernacht aan boord van de Berengaria zal begeven. Nuchterheid in Amerika. Het eerste enthousiasme in de Parijsche pers over de onderhandelingen te Washing ton heeft plaats gemaakt voor groote nuch terheid omdat men zich ervan bewust is ge worden, dat men nog vrij ver van eenigen vorm van overeenstemming tusschen de drie mogendheden verwijderd is. In de ontwape ningskwestie loopen de meeningen van Enge land en Frankrijk nog zeer uiteen. Volgens een bericht uit Washington zouden Roose velt, MacDonald en Herriot overeenstem ming hebben bereikt, over de schuldenkwes tie en de ontwapening, doch zouden defini tieve beslissing in handen van het cogres liggen. Een gunstige beslissing zou men ech ter pas kunnen verwachten, wanneer de ont- wapeningskwestie werd opgelost, tot het tot standkomen van een consultatief pact. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De zitting van het rijkskabinet. De wet op scholen en hoofd scholen. In de zitting van het rijkskabinet van gis teren welke tot 22 uur duurde, is de wet te gen de „Uberfremdung" van Duitsche scho len en hoogescholen aangenomen. Deze wet bepaalt, dat op alle scholen en hoogescholen het aantal leerlingen en studenten in zoo verre moet worden beperkt, dat grondige vorming wordt verzekerd en dat voldaan wordt aan de behoefte in de beroepen. Bij het aannemen van nieuwe leerlingen, resp. studenten moet er op worden gelet, dat het aantal der rijks-Duitschers, die in de betee- kenis van den wet tot herstel van het be roepsambtenaarschap van 7 April j.1. van niet-arische afstamming zijn van het totaal der bezoekers van iedere school of faculteit geen grooter deel uitmaakt dan de niet-ariers vormen van de rijks-Duitsche bevolking. Deze verhouding wordt voor het geheele rijksge bied vastgesteld. In de eerste plaats moeten binnen he kader van het hierdoor toegelaten aantal die rijks-Duitschers van niet-arische afstamming worden opgenomen of toegela ten, wier vader in den wereldoorlog aan het front voor het Duitsche rijk of zijn bondge- nooten heeft gestreden. Kinderen bij wie een der ouders of grootouders van arische af stamming is vallen bij deze wet niet onder het begrip niet-arisch, voor zoo ver zij uit huwelijken stammen, die gesloten zijn voor het uitvaardigen van deze wet. Van alle scholen en hoogescholen moeten worden uit gesloten kinderen van Joden die na 1 Aug 1014 uit het Oosten ereïmmigreerd zij» De Berlijnsche goederenbeurs; nieuwe verkiezing. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de rijkscommissaris voor het Prui sische ministerie voor economische zaken en arbeid, dr. Hugenberg, de industrie- en han delskamer te Berlijn heeft geïnstrueerd de op 20 April op de Berlijnsche goederenbeurs ge houden verkiezing niet te bekrachtigen. Voor 29 April moet een nieuwe verkiezing plaats vinden, daar het geheele beursbestuur op nieuw zal moeten worden samengesteld. De minister heeft tegelijkertijd den eereraad ont bonden. Deze zal voor 6 Mei door de in dustrie- en handelskamer opnieuw moeten worden samengesteld. Bij de op 20 April aan de Berlijnsche goe derenbeurs gehouden bestuursverkiezing had den de 500 Joodsche handelaren op hun lijst twee candidaten gesteld die lid zijn van den Duitschen handelsbond. Beide candidaten eischten de verwijdering van hun namen van de candidatenlijsten. De 50 arische leden van den D.L.B. namen uit protest niet aan de verkiezing deel. De overige 500 beursteden kozen hierna hun candidaten, waartegen door den D.L.B. bij de regeering is gepro testeerd. De toelating tot de balie in Pruisen. De Pruisische justitie publiceert de uitvoe ringsbepalingen op de rijkswet betreffende de toelating tot de balie. De opperpresiden- ten der landgerechten moeten voor 5 Mei een iijst indienen van die advocaten, die in aan merking komen voor toelating bij de balie. De advocaten van niet-arische afstamming, die in aanmerking meenen te komen voor toe lating, moeten zulks voor 4 Mei a.s uitvoerig uiteenzetten aan de bevoegde presidenten. Deze presidenten moeten voor 1 Mei via de bevoegde instanties hebben nagegaan wel ke advocaten als communist zijn opgetreden Deze advocaten zal een week tijd worden ge laten zich te rechtvaardigen. In alle gevallen berust de definitieve be slissing bij den minister. Tot 8 Mei moet overal de bestaande toe stand gehandhaafd blijven. Het Boess-schandaal. De staatscommissaris voor bizondere diensten, dr. Lippert, heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het financieele be heer van den vroegeren burgemeester Boess en den eersten burgemeester van Berlijn, dr. Sahm, verzocht beslag te leggen op het pen sioen van Boess. Boess heeft per jaar ontvangen 36.000 R.M. plus 24.000 R M. vergoeding voor dienstuitgaven plus vrije dienstwoning. Deze kostenvergoeding zou Boess zich twee malen hebben laten uitbetalen, waarbij Boess de stad kosten zou hebben laten vergoeden, wel ke men niet als represenatiekosten kan aanre kenen. De schade, welke de stad Berlijn hier door zou hebben geleden bedraagt honderd duizenden. Boess heeft zich bijv. voor een hond laten betalen 200 R.M., voor een muil band 9.50 R.M., voor hondenbrood in 11 maanden tijds 330 R.M. Voor den bouw van zijn dienstwoning heeft Boess 150.000 R.M. laten betalen. Dr. Lippert detailleert eenige kosten, welke gemaakt zijn ter gelegenheid van een ver jaardag: planten 40 M., closetpapier 0.50 M., 2 sigarenknijpers 34 M.. 16 pond wilde aardbeien 19.20 R.M., 2 pond aardbeien 1.40 R.M., 2 pond poedersuiker 90 penningen, 2 pond suiker 80 penningen, het overbrengen van een ovaal dienblad 75 penningen. Voor den waakhond, die evenwel geen waakhond was, maar een familiestuk, de hond lag overdag niet aan de ketting, werd geen belasting betaald. Zelfs de naalden van de gramofoon der familie liet Boess zich door de stad Berlijn vergoeden. Staatssecretaris v, Rohr. De Duitsch-Nationale fractie van den Prui- sischen Landdag deelt mede: In eenige na- lionaal-socialistische bladen wordt de indruk gewekt, alsof de fractie tegen de werkzaam heid is van staatssecretaris v. Rohr bij het rijksministerie van voedingswezen. Dit is niet juist. De commissie voor landbouwkwesties der fractie heeft aangemerkt, dat geen effec tieve contingenteering voor jonge aardappe len is tot stand gebracht, een feit, waarvoor noch v. Rohr, noch het rijksministerie voor voedingswezen verantwoordelijk is. Hij heeft evenwel voorts de rijksregeering en den rijks minister voor voedingswezen zijn bizondere dank betuigd voor de tot nu toe getroffen maatregelen tot bescherming van den land bouw en de hoop uitgesproken, dat het rijks ministerie van voedingswezen ook de contin genteering van den invoer van jonge aardap pelen zal verwerkelijken. Ook alle bewerin gen. dat de fractie het ontslag van v. Rohr zou eischen, zijn onjuist. Hitier niet naar de Evangeli sche kerk. Op den kerkdag van Koningsbergen van 24 April had de dagelijksche bestuurder van de Duitsche kerken, Klundt, verklaard, dat Hitier reeds acht maanden geleden heeft wil len overgaan tot de evangelische kerk. Van bevoegde zijde wordt in dit verband ver klaard, dat deze bewering geenszins in over eenstemming is met de feiten. Ministerbespreking. De bespreking in zake de reorganisatie van de werkloozenondersteuning zijn gisteren begonnen. Later hebben de ministers een bij eenkomst gehouden, waarin von Papen en Goering rapport uitbrachten betreffende hun reis naar Rome. Voorts zouden kwesties be treffende de binnenlandsche politiek zijn be sproken. Tot laat in den avond heeft een ka binetszitting plaats gehad. Besprekingen over den werke- loozensteun. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, is de gister plaats gevonden bespre king der chefs over de werkloozensteun on middellijk gehouden na de kabinetszitting, zoodat een bespreking der ministers niet is gehouden. De besprekingen over de reorga nisatie der werkloozenondersteuningen wor den voortgezet. De werkloosheid verminderd. Het aantal werkloozen dat bij de arbeids beurzen als zoodanig te boek stond, is in de eerste helft van de maand April met 69.000 gedaald tot 5.530.000. Deze vermindering is in hoofdzaak toe te schrijven aan de tewerk stelling in open lucht. Werkverschaffing in Beieren. In het program der werkverschaffing van Beieren komt een post voor van 6 millioen mark voor de electrificatie van de spoorlijn AugsburgNeurenberg. In totaal zal voor deze lijn 40 millioen ter beschikking worden gesteld. Engelsch op de Middelbare scholen. De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald dat het Engelsch als eerste vreemde taal op het programma der middelbare scho len moet worden geplaatst indien zutks niet reeds het geval is. Twee illegale drukkerijen op gespoord. Ambtenaren van de staatspolitie hebben Maandag twee illegale drukkerijen opge spoord. Epidemie van groote branden. Onder de inwoners van het district Olpe in Sauerland is in den laatsten tijd ten ge volge van het uitbreken van 5 groote bran den groote opwinding ontstaan. Sedert Goe den Vrijdag zijn twee dubbele woonhuizen, een woonhuis en een opslagplaats voor vee voer afgebrand. Gisteren is de groote zage rij van Sondermann met alle machines en houtvoorraden een prooi der vlammen ge worden. Men houdt ernstig rekening met brandstichting. Heimatschutz-leiders naar de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ter gelegenheid van een leidersbij eenkomst van den Duitsch Oostenrijk- schen Heimatschutz in Linz verklaar den 32 plaatselijke groepsleiders van den tot dusverre tot Starhemberg be- hoorende Opper-Oostenrijkschen Hei matschutz .gezamenlijk te willen over gaan naar den Duitsch-Oosterrijkschen Heimatschutz, d.w z. zich onder de lei ding te plaatsen van Hitlcr. GRANAAT ONTPLOFT NABIJ BONN Een doode, verscheidene ge wonden. Gistermiddag heeft te Roesberg (nabij Bonn) een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een groep kinderen had een vuurtje gestookt. Plotseling hoorde men een ontploffing; een granaat was geëxplodeerd. Een jongen van vijf jaren was op slag dood, terwijl twee andere kinderen levensgevaarlijk en eenige andere kinderen minder ernstig werden ge wond. Later heeft men in den omtrek nog twee granaten gevonden, die waarschijnlijk in November 1918 door teruggekeerde troe pen waren achtergelaten. DE AARDBEVINGSRAMP OP HET EILAND KOS. Het aantal dooden, dat te betreuren is ten gevolge van de aardbevingsramp op het eiland Kos in de Aegeische Zee bedraagt vol gens de laatste berichten 74. Bovendien zijn reeds 400 gewonden geholpen. DE ENGELSCHE BEGROOTINO INGEDIEND. De minister van Financiën, Neville Cham- berlain, heeft in het Lagerhuis zijn begrooting ingediend en toegelicht. De minister zeide, dat het deficit ten bedrage van 32 millioen uit leeningen zal worden gedekt. Er wordt geen rekening gehouden met betalingen, welke gedaan zouden kunnen worden aan Amerika, evenmin als met betalingen welke verricht zouden worden door debiteuren. Voor de verdediging wordt 454 millioen pond meer vereischt. Chamberlain raamde daarentegen de inkomsten uit het accijns op suiker hooger dan verleden jaar. terwijl hij verwachtte dat de inkomstenbelasting 11)4 miilioen minder zal opbrengen. De belasting op aandelenkapitaal wordt tot K vermin derd. De verlaging der rechten op bier zal 14 millioen kosten. - i Willem van Oranjeherdenking. (Stad en omgeving.) De Beemster in bloei. (Stad en omgeving) Plannen aankoop duinterrein on der Castricum en Heemskerk voor het P.W.B. (Stad en omgeving.) Het kabinet-Ruys de Beeren- brouck heeft zijn ontslag-aanvrage ingediend. (Binnenland.) Groote bosch- en heidebrand op Duitsch gebied nabij Venlo. (Bin nenland.) Overeenstemming DuitschNe- derlandsche besprekingen. (Bin nenland.) Nieuwe burgemeester van Ilpen- dam benoemd. (Provincie. Bij het stooken van een vuurtje is te Roesborg (D.) een granaat ontploft, waarbij een 5-jarige jon gen werd gedood en verscheidene kinderen levensgevaarlijk ver wond. (Buitenland.) Bij de aardbeving op het eiland Kos zijn volgens de laatste berich ten 74 dooden te betreuren. (Buiten land.) De strijd in China duurt voort. (Buitenland.) Ontwapeningsconferentie bijeen. (Dag. Overzicht.) Zie verder laatste berichten. Mozart - Fauré - Dvórak De begrooting simt op een bedrag van 698.777 000 aan inkomsten en 697 486.000 aan uitgaven, zoodat er een surplus van 1291.000 kan worden verwacht. De minis ter weigerde de directe belastingen te ver minderen ten koste van een niet sluitende be grooting, welke, naar de op de wereld op gedane ondervinding doet zien, nimmer de vereischte resultaten oplevert. Dit jaar geen aflossing van schulden. De kanselier van de schatkist deelde nog meie, dat dit jaar in de begrooting geen post was opgenomen voor afiossing van schulden, daar in deze tijden van werkolosheid en de pressie naar zijn meening het geld verstandi ger en met meer profijt kon worden gebruikt. Hierbij moet men echter wel doen uitkomen, uat de schuldaflossing geschieden zal wan neer de tijden weer beter geworden zijn. SIR JOHN SIMON OVER HET PROCES TE MOSKOU. Actie van Engeland tegen het proces gerechtvaardigd. In antwoord op vragen in het Lagerhuis deelde Sir John Simon mede, dat de vier ingenieurs van Mvyo Vickers, die reeds in Engeland waren gearriveerd op het departe ment van buitenlandschc zaxen waren onder vraagd. Zij hadden daarbij met veel klem naar voren gebracht, dat Thornton en Mac Donald even onschuldig waren als zij zelve. Sir John Simon voegde hieraan ioe, dat hij, nu hij de ingenieurs gesproken had. er van was overtuigd, dat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen slecht gefundeerd waren en dat de actie van de Britsche regeering met be trekking tot het geheele proces volkomen ge rechtvaardigd was. ONLUSTEN IN SPANJE. Te Lucena in de provincie Cordova in Spanje hebben stakende landarbeiders een gendarmerie-post aangevallen. De gendarmes maakten van de vuurwa penen gebruik. Een arbeider werd ge dood. Te Almeria werd bij een straatbetoo- beambten in het nauw gedreven. Dezen ging van werkloozen een aantal politie- maakten van de vuurwapenen gebruik Eén persoon we.'d gedood en vier ge wond. In Barcelona is een verkeerssta- king uitgebroken. AUTOMOBIEL- EN TRAMVERKEER TUSSCHEN VENETIE EN HET VASTE LAND. Dinsdagochtend is in aanwezigheid van den Kroonprins van Italië de nieuwe op bijzonder verlangen van Mus solini aangelegde 4000 M. lange en 20 M. breede straatweg in gebruik gesteld,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1