Alkmaarsciie Courant. Jladiomeuws feuilleton SicuL en Omqevinq, Jkovinciaat 1lieums Bonderd trifl en dertigste laargang. WOENSDAG 26 APRIL Het mysterie van het diamanten kruis. HEERHUGOWAARD. WINKEL OTERLEEIC. HOORN. No. 98 1933 Donderdag 27 April. Hilversum, 296 At. (Uitsluitend A\RO). p Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert. E. Walden, zang en Chr. Veelo, piano. 11— Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.— Gramofoonplaten. 12 30 Orgelconcert P. Palla, m m. v A. Stanowsky, zang en B. Lensky, viool. 2 Q 30 K J Budde: Waterplanten. 2.45 Gra mofoonplaten. 3.— Naaicursus. 3.45 Gramo foonplaten 4.— Voor zieken en ouden-van- dagen door mevr. Ant. van Dijk. 4.30 pianorecital door Elsa Wolters. 5.— Verha len voor groote kinderen door mevr. A. van JDijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Ver- (volg concert. 7.30 Engelsche les. 8.Vaz Dias. 8 05 Opwekking voor de Collecte van liet Nationaal Crisiscomité door burgemees ter dr. W de Vlugt. 8.15 Operetteconcert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v eBtty v. d. BoschSchmidt, sopraan en W. Ludwig, tenor. 9.15 Zang door het Lie deren- en Oratoriumkwartet. To v. d. Sluys, lAnnie Woud, M. Plooyer, H. Koning. 9.30 Concertgebouworkest o.l.v Dr. W. Mengel berg, ra. m. v. Prof. C. Flesch, viool. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.Vaz Dias. 11.1012. Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.2.— KRO, 10—11 en 2—11.30 NCRV). 8 915 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Mor gendienst o.l.v. Ds. P. j. de Bruin. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl 2Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwen halfuur. 4 Bijbellezing door ds. A Altena, m. m. v. Mej. C. de Jager, zang en C. van Drieënhuizen, orgel. 5.Orgelspel. 5.45 Cursus handenarbeid v 4- jeugd. 6.15 Cau serie door J. Lens. 6.45 Knipcursus. 7. 'Journ. weekoverzicht. 7.45 Ds. D. van Kre velen": „Een stootige os". 8— Oranje-ora torium „Met God en Oranje". Tekst van J v. d. Stap, met muziek van H. de Wolff. Chr Zangver. en Kinderkoor „Ex Animo". Mevr A. van WickevoortCrommelin, sopraan. D Weiman, bas-declamator. Rott. Philh. Ge nootschap. H. Welbooren, orgel»Leiding: H W. de Wolff. In de pauze: Causerie. Ca 10.45 Vaz Dias. Hierna tot 11.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding 9.50 Tijdsein en berichten. 10.0510.20 Le zing. 11.20 Orgelspel R. Foort. 12 05 Para mount Astoria-orkest o.l.v. Anton. 12.50 Co iventry Hippodrome-orkest o.l.v Shadwell I.20 Voor de scholen. 2.20 Vesper. 3.10 Duitsche les voor de scholen. 3.25 Hotel Me- tropole-orkest o.l.v. Colombo. 4.05 Northern Studio-orkest o.l.v. Bridge. 4.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Literaire causerie 7.20 Marion Harris in haar repertoire. 7.35 Dansmuziek door M. Winnick en zijn band 8 20 Berichten en lezing. 8.55 BBC-orkest o.l.v. E. Clark m. m. v. E. Scotney, sopraan. 9.50 Korte Dienst. 1005—11.20 BBC-Dans- orkest ol.v. H. Hall. Pari/s Radio-Paris1724 M. 7.05 Gra mofoonpl. 11.50 Orkestconcert. 5:50 Gramo foonplaten. 6.40 Orkestconcert. 7.20 Sym phonieconcert door het Omroeporkest o.l.v Bigot. Kalundborg1153 M. 11.20 Strijkorkest o.l.v. Skalka. 2.40 Orkest o.l.v. Petersen. 7.30 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Weisbach, m m. v. Poldi Mildner, piano. 10.1011.50 Dansmuziek o.l.v. Kai Julian. Langenberg, 473 M. 10.40 Gramofoonpl II.20 Concert. 12.20 Concert o.l.v. Wolf 3.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 525 Gramofoon platen. „Frühling am Rhein", hoorspel. 7.20 Concert o.l.v. Wolf. 9 5011.20 Concert o-l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 Symplnnieconcert ol.v Reiner. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.t 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Lisztconcert o.l.v Meu lemans. 7.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 8.20 Wagnerconcert o.l.v. Meulemans, m. m v J. Sterkens, tenor. 9.30 Gramofoonplaten 508 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 12.30 Gramofoonplaten 4.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 5.35 Gramofoonpl 7.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans 820 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.30 Gra mofoonplaten. uit het Engei** van Chester K. S. Steele door A W v. E v R 84' Langzamerhand begonnen zich geruchten te verspreiden, dat Cynthia Larch met haar huwelijk een vergissing had begaan. Men zei het niet ronduit - het leek meer op kwaadspreken - een toespeling, dat zij ge- lukkiger zou ijn geweest met iemand anders, hoewel die niet zooveel geld had als Larch De geruchten deden de ronde, schenen aan op te houden, om weer met volle kracht op te duiken, juist voor het nieuws van de scheiding bekend werd. Toen heette het dat Larch spoedig na het luiden der huwelijks- klokken zijn vrouw met verfijnde wreedheid was gaan behandelen en dat onder zijn gewone manier van doen, verborgen voor de menschen, de ruwheid van een bruut 6chool. Maar voor een poosje waren de praatjes onderdrukt, doordat Cynthia, beminnelijker dan ooit, voorzat aan de tafel van haar echtgenoot en lachte en glimlachte tegen de dames en heeren, die van hun milde' gast vrijheid genoten Het viel evenwel op. dai de oudere en meer ouderwetsche families minder vertegenwoordigd waren, en dan Zeesen, 1635 M. 7.20 Concert door Kamer orkest o.l.v. E. Lindner, m. m. v. G. Kuhlen- kampff, viool. 8.50 „Raphaël", hoorspel van K. B Eberlein. 9.35 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Dansmuziek uit Langenberg o.l.v. Eysoldt. 6 HERVORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. Rede ds. Lingbeek. Toen de voorzitter van de Alkmaarsche afdeeling der H G.S. Maandagavond om cir ca 8 uur spreker en aanwezigen een harte lijk welkom toeriep, was de groote zaal van „de Unie" niet overvol. Nadat gezongen was psalm 68 10, verkreeg ds. C. A. Lingbeek de bekende strijder voor de Nationaal Gere formeerde beginselen, het woord. Hij begon met een beknopt overzicht te ge ven van het leven, van den strijd van den Vader des Vaderlands. Ds. Lingbeek kon in één avond natuurlijk onmogelijk vertellen al wat er gebeurd is in die dagen. Het licht van Luther's leer was ook doorgedrongen in ons land. Velen gingen over naar de nieuwe leer. Echter, er waren ook velen die het licht dat opging over deze lage landen weer wilden dooven. Philips II en de paus wilden te vuur en te zwaard de hervorming uitroeien. Dui zenden moesten vluchten naar Londen, Emb- den en andere buitenlandsche plaatsen. Zoo werd bijv. de stad Embden geheeten: de her berg van Gods kerk. Het overschot dat ach terbleef leefde onder ondragelijk zwaren druk en in doodsgevaar, vooral tijdens Alva's schrikbewind. De handel lag stil, men durf de niet spreken. De gemeente kwam in het geheim samen. Hier leefde en streed de kerk onder 't kruis. Spr. herinnerde aan den eersten martelaar in ons land: Jan de Bakker. Toen hij in den Haag werd verbrand, zongen zijn medegevangenen om Christus wil hem, van uit de Gevangenpoort, psalmen toe. Zoo was de leer der hervorming doorgedrongen. In dien tijd van grooten nood weid aan de chris tenheid een held gegeven: Willem van Oran je. Israël kreeg een Mozes om het volk Gods te leiden uit de gevangenschap. Maar ook ons land kreeg zulk een mar. in den Vader des Vaderslands. Spr. behandelde in het voorbij gaan diens jeugd en opvoeding, herinnerde aan het onderhoud wat de toen rijke prins had met den koning van Frankrijk, die in sa menwerking met Phi'ips II de „ketterij" wil den uitroeien, finaal. Van toen af was de zaak der verdrukte protestanten de zaak van Willem van Oranje. Met onverzettelijkheid en onvermoeidheid steunde hij het Neder- landsche volk. Het slot was dan ook, dat hij werd vogelvrij verklaard. Na den moord in het Prinsenhof te Delft juichten paus en koning, het volk was daarentegen zielsbedroefd. In den Bosch werd een plech tige dienst gehouden en een Te Deum gezon gen voor deze uitredding.- Protestantsch Ne derland weende. Wat zijn, vervolgde de spre ker, de vruchten van het werk van den pr ns? In de eerste plaats een vrij Nederland. Men zegt wel eens: voor de hervorming was er ook een vrij christelijk Nederland. Dit is on waar, ons land was onderworpen aan een buitenlandsch heer. We kregen toen eerst ge loofsvrijheid. In de tweede plaats is de prins de vader van het protestantsche Nederland. Hij »was een verdraagzaam man, die verbranden om des geloofs wil veroordeelde en de roomsche praktijken verfoeide. Spr. herinnerde aan den Bartholomeusnacht en aan Spanje, waar protestanten op gruwelijke wijze werden om gebracht door pauselijke dienaren. Ook ge loofsdwang door protestanten wilde hij niet. Maar daarom heeft hij nog geen neutralen Staat gesticht. De hervormde godsdienst, zoo was zijn belijdenis, was het ware christen dom. De prins haalden den hertog van Anjou niet om het land te verraden, maar hij eiseh- te, dat deze vorst zou bezweren, dat de herv. godsdienst moest worden ontzien. Ds. Ling beek haalde nog aan het woord des Prinsen in zijn Apologie, z'n verdedigingsgeschrift: „Ik heb gem?enci in de eerste tijd de room- schen dezelfde vrijheid te moeten geven als de protestanten, maar ik ben daarop terug geko men, omdat zij meer gebonden zijn aan den paus dan aan de lanajcverheid". De prins was de vader der hervormde kerk. Op zijn initiatief werd de Synode bij eengeroepen. Hij drong er steeds op aan, dat zij werd georganiseerd. Hij regelde de zaken der kerk niet zelfstandig, neen, hij spoorde aan, hü gaf raad. Hij liet na: een vrijen Ne- derlandschen Staat, een Nationale school met den Bijbel, een natienal. kerk. Gods woord en de Belijdenis, dat was de grondslag der Staat. Deze wettelijke basis bleef tot 1795, d tijd der Fransche revolutie. We staan nu, aldus spr., aan den voor avond der verkiezingen. Wat is er geworden van ons protestantsche land? Toen koning Willem I aan het bewind kwam, wilde men de oude, beoroefde grond slag weer herstelle.., 't welk op 1 stem na, mislukt is. We werde.. godsdienstloos of neu traal. De liberalen en Rome spanden samen om ons vaderlano verder te ontchristenen Op krachtigen aandrang van de pause'ëken werd in 1842 de Bijbel van de openbare school genomen. We hebben een godsdienst- looze school. Groen van Prinsterer, waarop C.H. en A.R. zich maar blüven beroepen, waarschuwde wel vijf malen tegen de ontzet tende gevolgen van een bondgenootschap, een coalitie met Rome. Na zij;, dood sloot Kuyper. de leider van de A R.-partij, toch een verbond. De C.H. ontstonden om dit monsterver bond te bestrijden, maar ze lieten zich ook al meesleepen en roejoen nu ook om de coalitie. De Savornin Lohman, die van de Hervormde kerk niets moest hebben, die zelf afgeschei den was, bracht ook deze partij aan de voe ten van Rome. Wat heeft de z.g. christelijke politiek met de erfenic van Wiilem de Zwij ger gedaan? Wij beschuldigen en klagen aan: Zij heeft ons land in twee deelen ge splitst. vooral dom is de manier, waarop de schoolkwestie werd geregeld. Men wenscht geen herstel der nationale school en gaf ons volk daarmee prijs aan ongeloof er. bijge loof. Christelijke pcli'iek is peworden: bet op richten van allerlei bijzondere instellingen. Het neutraal karakter van den Staat werd bewaard, het z.g christelijk volksdee' F*~—i- stigd. De c.h. minister de Visser heeft in 1920 weer een belangrijken stap 'r Jlc rich ting gedaan. Het voordee| van zijn school wetten is voor de afscheiding en Rome. De Hervormde kerk worut veracht en bespot. Deze nationale kerk is in deelen gesplitst; de eene helft bezoekt openbare, de andere helft bizondere scholen. 25 pCt. van het to taal kinderen bezoekt maar protestantsche scholen, 37 pCt. gaat naar het openbaar on derwijs Verreweg het grootste deel van deze 37 pCt. is hervormd. De kerk van Rome wordt door de wet „de Visser" rijk gemaakt. Denk maar aan de kloosterlingen-onderwij zersfessen). De staafscmmi'-sie-Bes füb*- raal) wilde dit niet; de Visser (c.h.) wel. In West-Indië kregen we ook al deze gelijkstel ling. Vooral het c.h. Kamerlid van Boetze- laer van Dubbeldam was een groot voor vechter. 7 pCt. van ons volk behoort ongeveer tot de z.g. „Gereformeerde kerken" Amsterdam, waar 10 pCt. van het inwonertal van Neder land woont, heeft een afgescheiden burge meester. Alleen door dezen burgemeester heeft de kerk dus al ruim voldoende haar deel. Maar wat zien we: overal afgescheiden bur gemeesters, in groote en kleine plaatsen. De c.h. Unie vindt het opperbest. Zelfs de Oranjefeesten werden coalitie feesten. Pastoor en dominee spreken samen in de Hervormde kerk waar dan de Bijbel van de kansel wordt gehaald om den pas toor niet te mishagen. Door het benoemen van Kuyperiaansche hoogleeraren aan 's lands hoogescholen wordt er stelselmatig door de coalitie dynamiet gelegd om onze kerk te doen springen. De coalitie werd een afgod. Wij willen geen ipartijscholen, wij willen de overheidsschool met den Bijbel. Toen de soreker 2 maal een motie indiende in de Tweede Kamer om Rome's geldzucht te be knotten, stemden ook de c. h. tegen zijn mo tie. Dat zijn de pro-papisten! En dan durft men nog zeggen dat de Hervormde kerk nooit iets heeft geleden van de coalitie-poli tiek. Hervormden, protestanten, Gods recht wordt vergeten. Na deze rede, die met zeer veel aandacht werd aangehoord, werd gelegenheid gebo den voor gedachtenwisseling. Eén vrager melde zich. Z'n vragen„ voorgelezen uit een boekje, waren deze: Het is noodzakelijk met andere partijen samen te gaan. Hij was niet anti-roomsch en wilde de kloosterlingen vol salaris geven. Ook de c. h. stemden tegen het gezant schap bij den paus. Ds. Lingbeek beantwoorde hem uitvoe rig. Niet tegen een samengaan met anderen gaat de strijd; het gaat alleen tegen de ver loochening van het beginsel. De staat wenscht altijd rekening te hou den met het behoefte element. Scholen le, 2e en 3e klasse, jeugdaftrek; wanneer de we duwe van een ambtenaar hertrouwt, vervalt nog alleen maar door de jongere leden, wier reputatie niet geheel smetteloos meer was, of die er nog geen hadden en graag de kans liefien, er een op te doen. Ook merkten oude vrienden van mrs Larch op, dat er geen glimlach meer over haar gelaat lag, en dat er op de feesten zelfs als zij lachte, in haar o'ogen een droe vige schaduw lag. Toen kwam de scheiding en het uit elkaar gaan. Mrs. Larch nam haar meisjenaam weer aan en ging naar een klein plaatsje, om rust te zoeken. Haar weinige, intieme vrienden wisten, dat Cynthia naar het kleine dorpje Pompey was gegaan, waar haar vader een zomer huisje bezat. Wat Larch aangaat, die door stond het kruisvuur van vragen van vrien den en bezoekers van de Homestead zoo goed als hij kon. Het kwam alles door een misverstand, zei hij. Toen was echter zijn wreedhe d tegenover zijn vrouw nog niet bekend. Want haar schriftelijke verklaring was verzegeld, en al leen door een handigen zet van Daley had deze er inzage van gekregen. De rechter was zeer vertoornd, toen hem ter oore kwam, dat de documenten door een verslaggever waren ingezien, maar het was te laat. De halve voorpagina van de Times was er aan gewijd, en het was opmerkelijk, dat op den avond van het verschijnen der courant een diner, dat door de Juristenvereeniging in de Homestead zou worden gegeven, on verwachts werd uitgesteld. „Het zou ongepast zijn geweest", ver klede Keaaetii aaa aea kolonel, „ais de rechters en ik, die in de zaak betrokken waren, daar gezien waren, uadat die ge schiedenis was uitgekomen". Langzaam en geleidelijk, maar niettemin ontwijfelbaar, kwam er een verandering over de Homestead Er waren in het restau rant en in de Tudorzalen minder bijeen komsten van lieden, die niet gestoord wenschten te worden door luidruchtigheid En men fluisterde: „Larch is aan den drank!" Intusschen was kolonel Ashley druk aan het werk, maar hij liet zich tegenover nie mand uit over zijn verrichtingen. Hij be zocht Darcy herhaaldelijk in de gevangenis en antwoordde steeds op de smeekbeden van den jongen man, dat er toch iets gedaan zou worden: „Wees maar niet ongerust! Alles komt terecht!" „Maar Amy en de schande!" „Zij beschouwt het met als een schande en dat moet jij ook niet doen! De beste ge rechtsdienaren maken wel eens fouten Ik ben bezig ze te verbeteren. Maar dat kost tijd!" „Weet U, wie mijn nicht vermoordde?" „Ik geloof van wel". „Dan, om der wille van „Ik kan het je nu nog niet zeggen, Darcy Alles op zijn tijd! Ik moet eerst vasten grond voelen, eer ik mij vrij kan bewegen. Ik weet wel, dat het hard voor je is hier te zit ten, en ook, om een vlek op je naam te heb ben! Het is ook hard voor miss Mason. hoe wel zij zich kranig houdt. Zie je, zoo is zij £4 is een kerndraad, op wie je uotsch kugt haar pensioen, enz. Alleen bij de klooster lingen geen behoefteregeling. Inderdaad, de c.h. stemden tegen het ge zantschap bij den paus, behalve hun leider, die met een verschrikt gezicht ging wandelen op het Binnenhof. Volgens liberale bladen stemde de c. h. fractie vóór, omdat ze helaas moest terwille van den druk die de H. G. 5 op hen uitoefende. Ze hadden angst voor de H. G. S. Na een dankwoord van den voorzitter, de heer Borra, en na het zingen van het Luther- lied, sloot ds. Lingbeek de vergadering met dankgebed. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Geopend voor werknemers van 9—12 uur. Voor werkgevers van 9—12 uur en van 2—5 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dagelijks van 2—5 uur (uitgezonderd op Zaterdag) en op Maandag- en Donderdag avond van 78 uur. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven* Groep bouwvakken: 1 bouwkundige; 1 wa terb. opzichter; 2 opz. teekenaars; 1 bouwk opzichter; 1 glas in loodzetter; 4 betonwer kers; 1 steenbikker; 11 voegers; 2 stuca- doors; 18 opperlieden; 66 grondwerkers; 57 timmerlieden; 26 metselaars; 10 schilders; 1 straatmaker, 1 opp. straatmaker2 steenhou wers. Groep metaalnijverheid: 9 stokers; 2 scheepstimmerlieden; 1 scheepsteekenaar; 1 metaalvijler 6 klinkers, 15 bankwerkers:; 3 electriciens4 monteurs; 8 ijzerwerkers; 13 loodgieters; 7 machinisten; 4 metaal draaiers; 3 vuurwerkers; 3 wagenmakers; 1 instrumentmaker; 2 kernmakers; 1 electr. technicus; 1 radiomonteur; 2 voorslaanders 1 constructiewerker; 1 tandtechniker; 2 ma- chineteekenaars; 2 metaalslijpers; 1 fitter; 1 rijwielhersteller; 2 lijnwerkers; 4 zandvor- mers; 1 zandbereider; 2 ca rosser iebouwers; 6 smeden; 2 plaatwerkers; 1 fraiser; 5 scheepsbouwers; 4 kete!makers; 1 blikwer- ker; 1 automonteur; 1 operateur. Groep voedings- en genotmiddelen: 16 bakkers; 1 slager; 4 koks; 2 suikerwerkers; 1 chocoladebewerker; 1 tabaksstripper; 1 si- garensorteerder; 1 sigarenkistjesplakker; 1 ringster; 3 tabaksbewerkers; 44 sigarenma kers; 1 bierbottel aar. Overige beroepen: 15 pakhuisknechts; 4 incasseerders; 5 mach. houtbewerker; 3 let terzetters; 2 mach. zetters; 1 borstelmaker; meubelmakers; 1 kistenmaker; 1 kalk brander; 10 boerenarbeiders; 4 beh. stoffeer ders; 1 schoenmaker; 5 vertegenwoordigers; 6 kantoorbedienden; 10 tuinlieden; 1 riet werker; 2 driikkers; 2 kappers; 2 kleerma kers; 1 kellner; 3 winkelbedienden; 3 zak- kenstoppers; 4 boekbinders; 2 chem. reini gers; 1 chem. perser; 5 koetsiers; 30 chauf feurs; 8 magazijnbedienden; 1 bloemist; 1 huidehzouter; 1 verfbereider206 los-arbei- ders; 36 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 60; sigarenindustrie 19; overige beroepen 7. Jeugdige personen in diverse beroepen: 17. Geplaatst 31 werkzoekenden. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, ED. v. d. HEUVEL. den niet zullen verdwijnen en aldus de vroe ger hier nooit gekende werkloosheid een per manent karakter zal aannemen Door de feestcommissie van H. U. G. O. wordt flink gewerkt om het in het laatst van Mei alhier te houden muziekconcours in alle deelen te doen slagen. Het gemeentelijk sportveld zal geheel als kermisterrein worden ingericht, terwijl mede is gezorgd voor een autoparkeerplaats. Door 37 vereenigingen zal aan den wed strijd worden deelgenomen, terwijl door Kunst na Arbeid" te Zuidscharwoude eere afd. Fanfare) en ..Excelsior" van Wor- merveer (superieure afd Harmonie) avond concerten zijn toegezegd. Verschillende vereenigingen en particuliere» hebben reeds prijzen uitgeloofd. RUSTENBURG. Zondagavond heeft alhier de officieele opening plaats gehad van het nieuw gebouw de café van den heer Kok. De heer Oud heette de talrijke aanwezigen har- te'.ijk welkom en gaf het woord aan den bur gemeester, die door de tooneelvereeniging Nieuw Leven was uitgenoodigd om dezen avond te openen. De burgemeester vond het jammer dat de heer Broertjes door familie omstandigheden niet tegenwoordig kon zijn, daar hij altijd een stuwende kracht der ver- eeniging was. Spreker wees er op, dat voor Nieuw Leven zoo'n belangrijke verbetering was van het oude tooneel naar het nieuwe, daar dit nieuwe van alle gemakken voorzien is, o.a. haalde spreker nog aan, dat het zoo jammer was dat Nieuw Leven zoo weinig medewerking had, daar het aantal donateurs slechts 50 bedraagt en dit voor een tooneel vereeniging om zich staande te houden, veel te weinig is. Spr. hoopte dan ook, dat alle aanwezigen zouden toetreden als donateur. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma. Er werden arie vroolijke stukjes opgevoerd, welke uitstekend werden weergegeven. Een gezellig bal besloot deze voor Nieuw .even zoo heugelijke avond. Door het bestuur der plaatselijke afdee ling van het Witte Kruis zal worden mede gewerkt tot het tot stand komen van een moedercursus, welke onder leiding zal staan van zuster Leegwater van Alkmaar, die in meerdere plaatsen in den omtrek dergelijke cursussen geeft. Momenteel zijn 53 personen uit deze ge meente tewerk gesteld bij de rijkswerkver schaffing in den Wieringermeerpolder. De in ongunstigen zin gewijzigde eco nomische toestand is er mede aanleiding toe dat op de bedrijven in zeer veel gevallen handenarbeid wordt uitgeschakeld. We denken hierbij speciaal aan het schra pen (wieden) van de te veld staande gewas sen als aardappelen en kool. Vonden voorheen daarin talrijke personen werk, thans geschiedt het van onkruid vrij houden der aardappelen met de eg, zoodat in een enkelen dag een terrein wordt afgewerkt waar men vroeger met drie of vier menschen een week over deed. Later wordt dan nog eens met de ploeg aangeaard. In de koolvelden komt de wiedmachine al meer in zwang, wat ten opzichte van het uit schakelen van handenarbeid een zelfde gevolg heeft. Aangenomen mag worden, dat bij opleven van den economischen toestand deze metho zijn! En haar vader is ook heelemaal op jou hand, vertelde hij mij. Hij is een man waar fut in zit, een gentleman en een goec beoordeelaar, niet alleen van Whiskey, die heel goed is bii hem, maar ook van paarden en menschen. Darcy, jij hebt goede vrien den!" „Dat weet ik, kolonel! En U reken ik ou der de beste!" „Dank je. Bewijs dat dan, door mij niet te vragen mijn kaarten open te leggen, voordat ik ze allemaal in handen heb. Alles op zijn tijd. Ik ben met verschillende dingen bezig, en die moet ik alle als een legkaart in elkaar passen, voordat ik iets dan doen. Bovendien zou alles, wat ik nu zou kunenn zeggen, je nog niet de vrijheid kunnen hergeven. Dat kan pas gebeuren na het verhoor, of als ik met zekeheid iemand als de moordenaar kan aanwijzen. En dat kan ik nu nog niet Maar je bent niet de eenige verdachte Harry King zit ook nog gevangen!" „Niet meer, kolonel!" „Niet meer?" riep de oude detective, en er klonk verbazing uit zijn stem. „Neen. Hij werd vandaag onder borg tocht op vrije voeten gesteld. Ik dacht, dat u dat wist!" „Neen, ik ben blij, dat ie mij dit vertelt Dus Kink stortte borgtocht! Wie betaalde dien voor hem? Het was een groote som!" „Larch!" „De hotelhouder?" „Dat heb ik er uit begrepen. Zij hebben Harry pas vrij gelaten. Ik wou, dat ik in zijn olaats was!" „Ik bea dat dat niet jpo ial Ik geloei Tot Molenmeester van den Oosterland» polder te Winkel is herbenoemd de heer P Brugman Jbz. te Winkel. De uitkeering inzake de tuinbouwsteun- wet heeft hier voor de tweede maal plaats gevonden Een twintigtal tuinders hadden hieraan deel. Op de heden gehouden groote voor» jaarsmarkt waren aangevoerd 1551 stuks vee. De aanvoer van kalfkoeien was ditmaal bijzonder groot; die van geldekoeien daar entegen was matig. De prijzen waren, als van den tegenwoordigen tijd, laag te noe men; de handel was goed. Men besteedde de volgende prijzen: Melk koeien 80200; varen- of geldekoeien f 80—180; stieren 140f 200; pinken f 40f 80; graskalveren f 2060. Gistermorgen ontstond een begin van brand in hotel „Bellevue" alhier, welke in de keuken was ontstaan. De brandweer was spoedig met volledig materiaal ter plaatse. Gelukkig kon de brand met een slang op de waterleiding tijdig wor den bedwongen. Geheel anders, dan aanvankelijk werd gedacht, heeft het afscheid van burgemeester Bisschop plaats gehad. Een commissie was uit de burgerij ge vormd met het doel den scheidenden burge- meeoter bij diens afscheid een algemeen hul deblijk namens de gemeente aan te bieden* Het geheele ambtenaren-corps van het ge meentebestuur had zich opgemaakt om den burgemeester te huldigen. Tal van vereeni gingen en corporaties uit de stad wilden hun opwachting maken. Aanvankelijk zou Zaterdag een raadsver gadering zijn belegd, waarin de raad onder aanbieding van een een huldeblijk afscheid van haren voorzitter zou nemen. Aan al deze plannen werd onverwachts de bodem ingeslagen door een ongesteldheid van den burgemeester, waarbij de behande lende geneesheer iedere gelegenheid, welke emotie zou kunnen opwekken, heeft verboden. Hedenmorgen heeft de burgemeester op kalme wijze, per auto de gemeente verlaten, om zich met zijn gezin in den Haag te gaan vestigen. Ongetwijfeld wordt het door zeer velen oprecht betreurd, dat dit afscheid in verband geen oogenblik, dat die dwaas van een King er de hand in heeft gehad, of liever, ik weet zeker, dat het niet het geval is. Maar dat neemt niet weg, dat hij vrij onvast in zijn schoenen staat! Deze vrijlating van hem tegen borgtocht heeft mij iets nieuws aan de hand gedaan, om op voort te bouwen. Houd je maar goed, ik zal voor je doen, wat ik kan! Heb je nog een boodschap mee te geven voor miss Mason?" „Aleen, dat ik Darcy aarzelde en bloosde. „Ik geloof, dat ik het wel begrijp!" zei de kolonel met een lachje. „Ik zal het haar zeggen!" De kolonel bracht dien avond in het restaurant van de Homestead door. Hoewel het er niet meer hetzelfde was als het er placht te zijn, en hoewel de betere standen er hun bescherming eenigszins van hadden afgetrokken, ging het er nog vroolijk toe. Een aantal bon-vivants, zooals zij graag genoemd werden, zaten er reeds, en terwijl kolonel Ashley met kleine teugjes van zijn koelen dronk genoot, trad mr. Kettridge binnen, de bloedverwant van mrs. E>arcy, die den juwelierswinkel beheerde, zoo lang haar nalatenschao nog niet geregeld was. „Goeden avond, kolonel!" riep hij harte lijk. „Houdt U mij gezelschap bij een portie konijn?" „Neen. dank n. Ik vrees dat ik dat niet meer zou kunnen verdragen, nadat ik mijn vischpartij in den steek heb moeten laten. Maar wat zou U zeggen van een Irisschen dronk?" v (Wordt wr?olgd4

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5