Van Rommelzaken Hobbelt'e jBiwtwland met den minder gunstigen gezondheidstoe stand van den burgemeester, op deze wijze moet plaats vinden. 'T ZAND, HEEMSKERK, BLOKKER. ZUIDSCH AR W OUDE. BERGEN. BROEK OP LANGENDIJK. Witte tanden: Chlorodont CASTRICUM TEXEL. Begrijpelijk hadden tal van gemeentenaren dit anders gewenscht en gaarne van de ge legenheid gebruik gemaakt om van hun ge negenheid en dank aan het hoofd der ge meente te doen blijken. Burgemeester Bisschop werd in 1921 al hier benoemd als opvolger van burgemeester De Jongh, die sedert 1913 aan het hoofd dezer gemeente stond. Ongetwijfeld is deze bestuursperiode een uiterst moeilijke geweest. Burgemeester Bis schop maakte den overgang mede van de hoog-conjunctuur naar een nieuwe depressie, welke vooral gedurende de laatste jaren ge weldige afmetingen aanna'm en zware eischen stelde aan het gemeente-beleid. Onder het krachtige energieke beleid van burgemeester Bisschop zijn tal van belang rijke zaken tot stand gebracht. De huisvesting van het onderwijs, voorziening in woning bouw, en niét het minst stadsverbetering bleven voortdurend zijn aandacht vragen. Uitbreidingen en verbeteringen in het ge meentelijk gas- en ekctriciteitsbedrijf werden onder zijn leiding krachtig bevorderd- De keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Hoorn; de stichting van een openbaar slacht huis kwam tot stand. De onderdeden, onderwijs, Armenzorg (Maatschappelijk hulpbetoon) en het Markt wezen bestuurde hij met groote kennis van zaken en bijzondere energie. De werklust van den scheidenden burgemeester was dan ook spreekwoordelijk. Hij was volkomen persoon lijk ingewijd en ontwikkelde als zoodanig merkwaardige energie. Als voorzitter van den gemeenteraad be- heerschte hij de zaken volledig, zoodat er van zijn leiding kracht en bezieling uitging. Zoo heeft ongetwijteld de gemeente Hoorn zeer veel aan burgemeester Bisschop te danken; het Hoorn van voor 12 jaar en thans vertoont hiervan een zeer duidelijk beeld. Daarom des te meer treft het ons, dat het afscheid van het hoofd der gemeente op deze feitelijk droeve wijze moet plaats vinden. Ongetwijfeld past hier een woord van op rechten dank aan dezen stoeren werker in het belang zijner gemeente. De n<wm van burge meester Bisschop blijft in de toekomst aan onze stad ten nauwste verbonden. We be sluiten dit korte overzicht met de beste wen- schen uit te spreken voor een spoedig herstel van den burgemeester, opdat deze nog tal van jaren een welverdiende rust na harden, «toeren arbeid zal mogen genieten. Wij vernamen, dat de fa. de Lange te Winkel in de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier een z.g. water-ontijzerings- installatie heeft geplaatst. Door middel van deze inrichting is het mogelijk grondwater te zuiveren van daarin voorkomende ijzer deeltjes, waarna dit water gebruikt kan worden voor doeleinden, waartoe men tot heden steeds leidingwater moest gebruiken. De bier gehouden festiviteiten ter her denking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje zijn tijdens schitterend lenteweder uitmuntend geslaagd. De dag werd onder klokgelui ingezet met een ommegang door de gemeente door herauten te paard, terwijl om 10.30 uur door burgemeester de Vreugde een herdenkings rede werd uitgesproken. Daarna hadden diverse volksspelen plaats en de dag werd besloten met een vuurwerk dat ieders bewondering wekte. Nog zij vermeld dat des avonds om 6 uur wederom de klokken luidden, om 7 uur een concert plaats had en om 9 uur op het borde9 van het raadhuis eene toespraak van burge meester de Vreugde plaats vond tegelijk met het uitreiken van verschillende prijzen. Aan de veiling alhier werden hedenmor gen de eerste vroege aardappelen aange voerd, welke tegen een prijs van 24— f 30 werden verkocht. De afdeeling der S. D. A. P. hield Maan dagavond een goed geslaagde propaganda- avond, in verband met de a.s verkiezingen. De zaal van den heer P. Kramer was flink bezet, toen de voorzitter van de Federatie der 6. D. A. P. de heer J v. d. Abeele de verga dering opende. Spr. deelde mede. dat het be stuur gemeend heeft aan deze vergadering een attractie te moeten verbinden, n.1. het op treden van den humorist Daan Pool van Oudesluis. Hierna verkreeg de heer Hof, propagandist van de V. A. R. A. het woord, die een uit voerige verkiezingsrede hield. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer du Burck, die zeide zeer toe te juichen indien de R.K. arbeiders op de R.K. Voikspariij zouden stemmen. Dit zou toch een verbrokkeling geven, wat spr. een vooruitgang zou willen noemen. Spr. zei verder dat de S. D. A. P. heeft medege werkt aan de gelijkstelling van het onderwijs en dus ook schuldig is aan het dure Bijz. onderwijs. De heer Hof antwoordde dat de heer du B. niet anders heeft gedaan dan propaganda maken voor de r.i. democraten. Spr heeft hier weinig vertrouwen in, evenals in de democratie van den heer du B. zelf. Als men werkelijk de democratie voorstaat, in het be lang van het geheele volk. moet men niet stemmen op kleine partijtjes als de Dem. Unie etc. daar dit verloren stemmen zijn, maar op de S. D. A. P. Wij zijn' voor de openbare school zei spr.. maar hebben gezegd dat wij er ons niet tegen zullen verzetten als de ar beiders hun kinderen naar een godsdienstige school willen zenden. Hierna trad voor ons op met veel succes de humorist de heer Daan Pool met diverse voordrachten en levensliedjes. Wij zijn reeds meermalen in de gelegenheid geweest een dergelijk optreden van Daan Pool bij te wonen en wij hopen den heer Daan Pool nog eens terug te zien. Hij verveelt ons nooit. De pianobegeleiding was bij den heer A. Kos w goede handen. Op de algemeene begraafplaats werd gis termiddag, onder groote belangstelling, het stoffelijk overschot van den heer C. Bogtman Azn. ten grave gedragen. Onder de aanwezi gen merkten wij op het college van B. en W., het oud-raadslid den heer Brugman en de be sturen van de V.V.V., de Rijwielpadvereeni- ging Noord-Kennemerland en Bergen's Har monie. Vele kransen dekten de baar, w.o. van het gemeentebestuur, van de V.V.V., de Rij- wielpadvereeniging en het Harmoniecorps. Aan de groeve sprak de burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, namens het gemeente bestuur een woord van afscheid, waarbij hij den ontslapene teekende als een man met een eigen karakter, wars van uiterlijk vertoon, doch bovenal bezield met de neiging om dat gene, wat hem werd opgedragen, zoo goed motreliik ten uitvoer te breneen. Hij deed dit mogelijk ten uitvoer te brengen. Hij op een wijze waarbij hij eigen belangen avn- terstelde bij het gemeentebelang. Hoewel ver schil van meening wel eens tot uiting kwam, zal spr. met vreugde terugzien op den tijd, waarin hij met den ontslapene heeft samen gewerkt. Spr. stipte aan, hetgeen de heer Bogtman voor de tot standkoming van het slachthuis deed en prees zijn verdienste als lid van de commissie voor het gemeentelijk woningbedrijf. Als geboren Bergenaar heeft hij het kleine dorpje zien groeien tot de ge meente, die het thans is. Hij heeft begrepen, wat er voor de uitbreiding van Bergen ge daan moest worden. Spreker eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de her innering aan den heer Bogtman allen dier baar zal blijven. Hij ruste in vrede. Namens de V.V.V. sprak den heer Zeiler, die den overledene een goed bestuurslid noemde, wiens waardevolle adviezen van veel nut voor de vereeniging zijn geweest. Hij was de trait d' union tusschen de oude Ber- genaren en de nieuwe inwoners. Spr. eindig de met te verzekeren, dat de naam van den heer Bogtman bij de V.V.V. met een prettige herinnering bewaard zal blijven. Mr. J. P. Bosman, de voorzitter van de rijwielpadver „Noord-Kennemerland", sprak een woord van afscheid tot het oudste be stuurslid en mede-oprichter der vereeniging. Merkwaardig noemde spr. het, dat bij moei lijkheden voor de vereeniging, en die zijn er vele geweest, het steeds de heer Bogtman was, die het hoofd omhoog hield. Altijd was hij de man, die het grootste deel van de taak, wanneer er iets gedaan moest worden, op zich nam. Het heengaan van den heer Bogt man wordt dan ook door het bestuur ten zeerste betreurd. Zijn plaats zal moeilijk door anderen vervuld kunnen worden en het bestuur zal hem met hooge waardeering blij ven gedenken. De heer P. Blankendaal, voorzitter van Bergens Harmonie, sprak namens het corps een waardeerend woord van afscheid toj den overleden eere-voorzitter, waarbij hij er op wees, hoe de heer Bogtman in de kracht van zijn jeven als werkend lid het corps steunde en daarna steeds de vereeniging met raad en daad had bijgestaan. Met een woord van dank voor alles wat de heer Bogtman voor Bergens Harmonie had gedaan, nam hij voor goed afscheid van den eere-voorzitter. Een schoonzoon van den ontslapene sprak hierna namens de familie een gevoelig woord van dank voor de laatste eer aan hun man en vader bewezen. Vanwege het Oranje-comité werd Maan dagavond een Willem de Zwijger-herdenking gehouden in het bollengebouw der Langem dijker Groenten Centrak. Een groot aantal (naar schatting 1000 personen) w.o. vele vooraanstaande inge zetenen, waren opgekomen dezen avond bij te wownen, terwijl de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen waren uitgenoodigd aan dezen avond meerdere luister bij te zetten. Na het inzetten van een marsch door het corps, betrad burgemeester Slot het podium en memoreerde wat Willem de Zwijger voor het Nederlandsche volk heeft gedaan ook op godsdienstig gebied en dat het in dat opzicht veel aan hem heeft te danken. Spr. zei dank aan allen die zich beschikbaar hebben ge steld tot het welslagen van dezen avond en het verheugde hem aat zoovelen de vlag heb ben uitgestoken ter eere van deze herden king. Onder begeleiding der muziek werden hierna 2 coupletten van het Wilhelmus ge zongen. De heer v d. Graaf, hoofd der openbare school, begon met er op te wijzen welk een groote rol de prins gespeeld heeft in den 80- jarigen oorlog. Wil men de oorzaak daarvan zoeken, dan moest men terug blikken en wel naar den tijd der leenheeren. Het stelsel der belastingbetaling, hetwelk bestond in beden hetwelk een belasting was welke kon gewei gerd worden, en welke leidde tot bevoorrech ting der steden. Spr. ging verder zoo de ge schiedenis na, de geboorte v. d. prins op Dil lenburg in Duitschland, zijn 'eugd en latere opvoeding aan het hof van Karei V, later Fi- li'Ps H, welke door zijn regeeren den Holland- schen adel van zich vervreemdde De oorza ken waren le 't schenden der privilegiën van de steden, 2e de achteruitzetting der edelen welke niet konden gedoogen dat zulks ten be hoeve geschiedde der Spaa.ische superioriteit en ten 3e dat de hervorming vasten voet kreeg onder de lagere bevolking. Vervolgens wees spr. op het smeekschrift der edelen, den beeldenstorm enz. Een heftige beroering was er in het land voor de vrijheid van tiet ge loof. De komst van Alva leidde tot hevige gevechten, terwijl ten slotte toch de prins als kamprechter heeft gezegevierd. Hij was de grondvester der nationale vrijheid welke zich rustig kon ontwikkelen. Dit was een groote verdienste van prins Willem. Daarom kun nen ook allen, onverschillig van welke kleur, hem eerbiedig hulde betoonen. Hij heeft alles opgeofferd voor land en volk en in zijn stervensuur daaraan nog gedacht. Na het zingen van eenige liederen door het gemengde koor en het spelen van eeni ge vaderladsche liederen en een ouverture door het corps, werd het podium betreden door den heer Ypma, onderwijzer aan de Chr. School, die allereerst opmerkte dat het eenig9zins vreemd aandoet den Vader des Vaderlands te eeren, die tijdens zijn leven en nu nog door velen wordt gehoond, bespot en verguisd. Terwijl we hem toch hebben te danken voor datgene wat ons land nu is. Vele groepen en groepjes staan heden ten dage op om elkander op unfaire manier te bekampen, hoewel men toch eendrachtig sa men moest gaan. Gelukkig wordt dit door velen nog ingezien, vooral nu toont men dat Oranje en Nederland één is en niet an ders gescheiden kan worden dan buiten God Spr. teekende dan verder den Prins van Oraje als een held des geloofs die heeft festreden voor gewetens- en godsdienstvrij- eid. Hij was iemand van internationale ver maardheid. Hij heeft gestreden voor het ge- meenebest. Onze trots kan geprikkeld wor den, want hij gaf Gode alleen de eer. Wij moeten hem zien één met on9. Hij stierf, maar het gebed was opgestegen tot God. Hij is geworden de grondlegger van ons volks bestaan. Anders waren wij allang Spaansch of Duitsch geweest. Zoo is de historie. La ten wij ons dan gelukkig prijzen op dezen dag, dat die 'n middel zij den bij velen ver dorven geest weer op te wekken tot heil der natie. Het Wilhelmus is machtiger dan het zwaarste geschut. Het is de vertrouwens- psalm des geloofs. Daarin is door hem alles neergelegd, zelfs de wensch om niet alleen het volk, maar ook de Kerk Gods te dienen. Na voorlezing van het geheele Wilhelmus hoopte spreker dat wij ook waardige nazaten mochten worden van hem, levende uit het geloof. Na het zingen van psalm 25 10 en het spelen van Een vaste burcht is onze God door het corps, werd deze welgeslaagde avond door burgemeester Slot gesloten. De verkoop van het Emmabloempje ten bate van de t. b. c.-bestrijding heeft de som van 105.50 opgebracht. Dit is in verhou ding tot het vorige jaar een beduidend lagere opbrengst waarvan de algemeene slechte toestand zeker de oorzaak is. Vertrek kapelaan de Boer. Maandagochtend werd bekend dat kape laan de Boer is overgeplaatst naar Rotter dam. In den kapelaan verliest de parochie een zeer ijverig en nauwgezet priester. Ruim 8 jaar is hij alhier werkzaam en niet alleen als leider van het jongenspatronaat en St. Jozefgezellen maakte hij zich groote ver diensten, maar niet minder als geestelijke van de parochie. Als zielzorger werd hij door een ieder bemind. Voor de parochie is het een groot verlies hem te zien vertrekken. De postbestelling over Texel zal met in gang van 1 Mei a.s. eenige wijziging onder gaan. De kombestelling op alle dorpen zal direct geschieden in aansluiting op den eersten bootdienst uit Den Helder en de buitenbestel lingen zullen hierop aansluiten. De bestel ling buiten de kom der dorpen Den Burg en Oudeschild blijft echter ongewijzigd. De groote lammerenmarkten in deze ge meente zullen dit jaar gehouden worden op 15—22—29 Mei en 6—12 en 19 Juni. SCHAGERBRUG. Zaterdagavond werd ten lokale van mevr. wed. J. Broer alhier een bijeenkomst gehouden van leden met dames van de plaatselijke vereeniging „Nut en Genoegen" Het geheele programma werd afgewerkt door plaatsgenooten, die hebben bewezen een avond te kunnen „vullen". De leden van de tooneelvereeniging en die van het muziekgezelschap „The Funny Boys", welke beide vereenigingen voor de eerste maal in hun dorp optraden, hebben er voor gezorgd dat het een avond vol genot is geworden. „The Funny Boys" gaven o.m. te hooren „The Funny-Boys-marsch", Zigeuner, du hast mein herz „gestohlen", met refreinzang van den heer J. Meijer en „Mellow Moon". Een en ander werd op zeer muzikale en vlotte wijze ten gehoore gebracht, waaraan het harde werken van de jonge „band" wel niet vreemd zal zijn. Door de tooneelvereeniging werd op prij zenswaardige wijze vertolkt het allerverma- kelijkste stuk ,.In de radio", klucht dn 3 be drijven, door M. Reimann en O. Schwarz. Ook grimage, décors en mimiek waren uit stekend verzorgd. De pauzes werden aangevuld door de op wekkende muziek van „The Funny Boys". Alles te samen een avond van succes en genot. Ten lokale van mevr. wed. J. Broer al hier werd een vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank te Schagerbrug. Meer dan 100 leden woonden deze vergade ring bij. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer K. Kant, er op, dat de uitkomsten der Bank over 1932 gunstig zijn geweest, zulks niettegenstaande de moeilijke tijds omstandigheden. Wel heeft het Bestuur In verband met den crisis-toestand moeten kampen met veel moeilijkheden, doch over het algemeen is reden tot tevredenheid voor het Bestuur der Bank. Slechts is er een ge ringe achterstand in rentebetaling, doch daartegenover kan worden vermeld, dat het bedrag der belegde spaargelden vrijwel ge lijk is gebleven. Dit noemde spreker een be wijs van vertrouwen in de bank. Volgt lezing en vaststelling der notulen, opgemaakt door mej. G. Klerk, kassier. Rekening en balans over het afgeloopen boekjaar werden nagezien door de heeren W. Zeeman en H. de Groot, waarna eerst- genoemde alles in de beste orde verklaarde en daarom adviseerde tot goedkeuring. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de over 1932 gemaakte winst bedraagt 2428.31 tegen in 1931 1220.23. Op voor stel van het bestuur werd goedgevonden van deze winst te bestemmen voor het reserve fonds 1603.59 (dat tengevolge hiervan zal stijgen tot 24994.25) en voor afschrij ving bankgebouw 824.72. Hierna werden de rekening, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 1263911.76, en de balans, sluitende met bezit en schuld op 792627.40, goedgekeurd. Uit de rekening en de balans noemen wij het volgende: Ontvangsten: ontvangen spaargelden 310652.72; terug ontvangen voorschotten 71559.58; ontvangsten in loopende rekening 795068.73. Uitgaventerugbetaalde spaargelden 35497.11verleende voorschotten 107400; uitgaven in loopende rekening 745757.51. Op 31 Dec. 1932 had de Bank de volgen de bezittingen: uitstaande voorschotten en hypotheken 365697.03; tegoed van de leaen 129121.71; tegoed van de Centrale Bank 252.007,59. Op 31 Dec. 1932 had de Bank de volgen de schulden, spaargelden 738762.90; re keninghouders 28045,52. Reservefonds bedroeg per 31 Dec. 1932 (inclusief winst 1932) 24994.26. Uit het door den kassier uitgebrachte jaarverslag stippen wij aan: Begin 1932 wa ren 575 spaarboekjes uitgegeven Dit getal vermeerderde in den loop van 1932 tot 589. Het aantal verstrekte voorschotten en hy potheken steeg van 178 tot 186: het aantal rekeninghouders van 31 op 34. In 1932 zijn 16 nieuwe leden toegetreden; daardoor be droeg het totaal aantal leden op 31 Dec. 1932 264. Aan de kassier, mej. Klerk, werd dank ge bracht voor het mooie verslag. De voorzitter deelde nog mede, dat de rentevoet in 1932 geen verandering onder gaan heeft en dat de menschen over het alge meen uitstekend aan hun verplichtingen ten aanzien van de bank hebben voldaan. De achterstand in rentebetaling bedraagt in to taal slechts 320.96. Vervolgens werden als bestuurslid herko zen de heer J. v. d. Oord, die aan de beurt van aftreding was. De heer Jb. Jimmink, eveneens aan de beurt van aftreding, werd herbenoemd als lid van den raad van toezicht. Beide heeren namen staande de vergadering hun benoe ming aan. Inplaats van den heer Lindenbergh, d:e naar elders is vertrokken, werd tot plaats vervangend lid van den raad van toezicht benoemd de heer C. Tiel, die zijn benoeming aannam. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de rekening en balans werden beoemd de heeren P. Vries en C. Nobel, toi plaatsvervagend lid de heer J. Veuger Hz. Verder werd op voorstel van het bestuur De- sloten een 6-tal leden te royeeren. Sluiting. ONHEBBELIJKE FIETSERS. Reden aan een verkeerden kant van den weg en toen daaruit een bot sing voortkwam, bewerkten zij den man, die hun aanreed, met messen. Zondagavond kwam de 20-jarige zoon van den veehouder Verhoef te Bovenkerk, toen hij omstreeks negen uur zijn meisje per rijwiel naar huis vergezelde, twee mannen tegen, die links van den weg reden tenge volge waarvan een aanrijding geschiedde Het geval liep goed af en nadat Verhoel hier hiervan overtuigd had, wilde het ver loofde paar zijn weg vervolgen. Nauwelijks zat Verhoef weder op zijn fiets, of hem wer den plotseling messteken toegebracht in hals en rug. Hevig bloedend werd hij de dichtst bijzijnde woning binnengebracht en na verbonden te zijn naar zijn woning ver voerd. De daders, die onbekend zijn, zijn direct na hun misdrijf gevlucht. De toestand van den getroffene is redelijk wel. N&der wordt gemeld: Gister is door de marechaussee te Am stelveen in samenwerking met de ge meentepolitie uit Wilnis in laatstge noemde gemeente gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht de arbeider W. Hendriks, woonachtig te Wilnis. Hij had in den avond van Zondag j 1. iemand uit Bovenkerk op den open baren weg te Amstelveen een zevemal messteken toegebracht, nadat hieraan was^vooraf gegaan een kleine woorden wisseling en een aanrijding met de fiets. Verdachte heeft nog niet bekend de daad gepleegd te hebben. Een zijner broers, die bij het misdrijf aanwezig was, heeft echter een verhaal ornüent het gebeurde verteld. DE BOSCH- EN HEIDEBRAND NABIJ VENLO. Aan het blusschingswerk hebben in den loop van den middag nog ruim 200 militairen van het vijfde regiment infan terie te Venlo deelgenomen. De groote hitte maakte het onmogelijk langer dan eenige minuten aan één stuk actief aan het blusschingswerk deel te nemen. Velen liepen lichte brandwonden op De grenswinkel „Ingeveld" op Venlo s grondgebied liep groot gevaar door het vuur te worden vernield. Tot deren winkel behoorende perceelen bos:h en heidegrond hadden reeds vlam gevat. Met vereende kracht werden tegenvuren aangelegd en tenslotte is men ar slaagd het pand te behouden. avond keerden de militairen w^" Venlo terug. r DE PERf lf aad en dp B. A. N. S. In de pers zijn berichten vergch* waarin o.m. wordt medegedeeld, da? vier algemeene organisaties van wegpersoneel de samenwerking met °rf°N Bond van Ambtenaren in den pl Q neelraa l verbroken hebben, ^rs°" dezen Bond buiten het overleg te h den eu dat de B A. N. S. in het bezit komen is van afzonderlijk overleg v?6" de ambtenaren. J °°f De Personeel raad stelt er prfjs 0n v rklaren: dat de samenwerking met den R N. S. verbroken werd wegens herheau deloyaal optreden jegens den Raad te optreden zooveel de grenzen van hü toelaatbare overschrijdende, dat hü elke samenwerking moest te jiet doen- dat de door de directie met den B N. S. getroffen oplcssiug geen wifchni brengt in het feit .dat beoordeeling behartiging van alle ambtenaarsbeW gen tot de competentie van den Vem. neelraad blijven behooren; dat het „afzonderlijk overleg" voor den B A. N. S in feite deze beteekenis heeft dat hij niet meer in de gelegenheid j. de ambtenarenbelangen in en door den Personeel raad te behandelen en ricj, deswegen op de officieele bespreklogen tusschen directie en Raad kan doen ver tegenwoordigen; dat de Raad deze kwestie vooraf met de Directie der Nederlandsche Spoorw®. gen heeft behandeld en zich met de gj. tioffen regeling kon vereenigen. GROOTE BOSCH- EN HEIDEBRAND AAN DE L1MBURGSCHE GRENS. Hulp uit Venlo bij het blusschn. Honderd H.A. bosch en hei vu* loren. Gistermorgen tegen 8 uur brak brand uit in de Leutherbosscben, gelegen op Duitsch gebied, nabij Venlo. Aanvankelijk liet d» brand zich niet ernstig aanzien, zoodat alleen de brandweer uit Leuth en een groot aantal gemeente-arbeiders uit deze plaati voor het blusschingswerk gerequireerd wer den. Maar deze konden niet verb'nderetij dat het vuur zich steeds meer uitbreidde zoodat het na eenigen tijd over bijna ICO H.A. bosch- efi heidegrond woedde en zich tot aan de Nederlandsche grens had uitge strekt. Toen werden onmiddellijk de mili tairen van het garnizoen Venlo, de gemeen tepolitie en -brandweer uit Venlo, de maré chaussee en een groot aantal gemeente ar beiders naar de plaats van den brand go requireerd. Tegen 12 uur meende men het vuur meester te zijn. Eenige oogenblikktn later stond echter weer een groep jonge dennen in lichielaaie en de lelie wind m oorzaak, dat toen de bosschen van de ge meente Venlo groot gevaar liepen. Door net aanleggen van tegenvuren, met behulp van brandbezems en stokken, door het graven van greppels en op tal van andere wijzen poogde men opnieuw uitbreiding te voorko men, tot dusver echter zonder resultaat. Gistermiddag tegen 1 uur woedde de brand neg steeds voort. Reeds meer dan 10b H.A bosch, vooral jonge dennen en heidegronden zijn verloren Het verbrande is voor het grootste gedeelte eigendom van de gemeente Leuth en van particulieren. Ook een groot jachtterrein ig reeds een prooi der vlammen geworden. De "-eweldige vuurzee was tot ver in den omtrek te zien Honderden nieuwsgierig'# waren op de plaats van den brand aan wezig. TWEE WAPENSMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Maandagnacht hebben twee rechercheur» in Tuindorp Watergraafsmeer een aut» aangehouden, waarin frauduleus h°ncl€r® brownings en 2500 patronen met werden vervoerd. De vcvoeders waren een- 29-jarige timmerman en een 24 jarige kweeker, die uit de Haarlemmermeer kwa men en beweerden de revolvers uit Belgie hebben gekregen om in Amsterdam te «P koopen. De beide mannen zijn gearresteo^a de wapens in beslag genomen. DUITSCH NEDERLANDSCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Overeenstemmxng bereiÜ De Duitsch-Nederlandsche ecoc0,I?!( sche onderhandelingen, welke se eenige weken onder leiding vanh rZ Duitschen rijksminister dr. Hugen 209. Daar daalde hij af, zenuwachtig en toch ook weer hoopvol nagestaard door de passagiers en de bemanning. De kapitein kon geen oogenblik stilstaan van ongeduld. Na een paar minuten verwachtte hij Kees alweer boven, met Jan in zijn armen. Maar dat gebeurde niet. 210. Er gebeurde zelfs heel ie^aren juIst wat niemand had verwacht, ee op een plaats in zee met hun sc een visschenbiieenkomst UiJe kw'a!# en toen Kees Plonzelman afdaa y. hij juist in het midden van d'e Jf recht. Dat was me eventjes eeo

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6