woninguitzetting. ASPIRIN helpt steeds A en den Nederlandschen gezant te Ber lijn mr. J P graaf van Limburg Stirum zijn gevoerd .hebben gister tot overeen stemming geleid. De onderteekening van het verdrag zal dezer dagen plaats vinden. PRENTBRIEFKAARTEN DER NED SPOORWEGEN Naar wij vernemen zullen de N^d Spoorwegen er toe overgaan een van 4 prentbriefkaarten vit te waarop in kleur de vier van zware locomotieven ri) ^belangstelling die er bijhetpublie^ inzonderheid bij de jeugd onze N- S locomotieven, «as üe aan leiding tot dit plan- ZESTIGJARIGE ECHTVEREENIGING. Heden Woensdag 26 Apr.1 vieren Warner Kroes en zijn echtgenoote Aukje Keuning te Driesum (Friesland) hun zestigjarige echt- vereeniging- D\NKBETUIGINO VAN DE KONINGIN. De koningin heeft den burgemeester var Amsterdam verzocht, haar erkentelijkheid over te brengen aan de organisatoren van en de zoovele dö zenden deelnemers en deel neemsters aan de haar aangeboden aubade, benevens uiting te geven aan haar gevoelens van hartelijken dank voor de tallooze be wijzen van aanhankelijkheid, haar van de zijde der burgerij gegeven op den herden kingsdag van de geboorte van prins Willem van Oranje. DE NIEUWE BRUG TE ZALTBOMMEL. De werkzaamheden aan de nieuwe spoor brug te Zaltbommel vorderen flink. Reeds in Augustus vorig jaar werd de zuidelijke spannig gereed gemaakt en in den loop van 1932 verder afgewerkt. De middelste spanning is nu gevolgd. In de rivier werden wederom twee hulpsteigers gebouwd, waartusschen een doorvaart-ope ning van circa 70 M.; op vier platte vaar tuigen zijn de twee zijstukken van de spaiv ning gemonteerd, gemaakt door Werkspoor in Utrecht. De lengte van deze stukken ongeveer 7 M., de hoogte 15 M en het ge wicht bedraagt 210 ton per stuk. Reeds Maandag werd het eerste stuk door twee zware bokken opgezet en in de takels gehan gen. Gistermorgen werd het stuk op zijn plaats gezet; het geheel had een zeer vlot verloop. Hedenochtend wordt het tweede stuk in de takels gehangen en bij lagen waterstand morgenochtend op zijn plaats gebracht. kon slechts een ponny gered worden. Ver zekering dekt de schade slechte gedeeltelijk. Fabrieksbrand, te Tilburg Gistermiddag is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Gebr. van Beurden, wollen dekens stoffenfabrieken aan de Kui perstraat te Tilburg. Het oude gedeelte, waarin zich een appreteer inrichting, een stalenkamer en een droogkamer bevonden, is geheel uitgebrand. Het nieuwe gedeelte bleef behouden. De schade is zeer aanzienlijk maar kan nog niet worden vastgesteld. Café verbrand te Ewifk. Tengevolge van onbekende oorzaak is brand ontstaan in de woning van den heer W. F. Hoes te Ewijk (Geld.) waarin een café met melkhandel en maalderij gevestigd was. De bewoners moesten overhaast de vlucht nemen, zonder iets te kunnen redden. De heer Hoes liep daarbij zoo zware verwondin gen op, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De brandweer kon tegen de vuurzee wei nig uitrichten en moest zich beperken tot be scherming van de belendende perceelen. De perceelen van den heer Hoes brandde ge heel af; een groote partij graan ging verlo ren, BOSCHBRAND BIJ APELDOORN. Kwaadwilligheid? Gistermiddag heeft op het landgoed De Hooge Veluwe, te Hoenderloo (gemeente Apeldoorn) eigendom van de familie Kröl- ler, een oschbrand gewoed, die 5 hectaren heide en berkenhout vernield. De brand weren uit Apeldoorn, Beekbergen, Een dracht en Ugchelen hebben het blusschings werk verricht. Het ontstaan van den brand wordt ge weten aan kwaadwilligheid. JAARVERSLAG DER NOORD- HOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Op 24 April j.1. werd in de Industrieele Club te Amsterdam onder Voorzitterschap van den heer G. Stapel Sr. te Sijbekarspel de jaarlijksche Algemeene Ledenvergade ring gehouden van de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge, Afdeeling van de Bedrijfsvereeniging „de Centrale Land bouw-Onderlinge" Uit het jaarverslag, loopende over het boelriaar 1 November 1931 tot 31 October 1932, blijkL dat de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge bij het einde van hel boekjaar 3959 leden had met een jaarloon van 4.335 163, Het ledental van de geheele Centrale Landbouw-Onderlinge beliep bij het afslui ten van het boekiaar 33551 met een jaar loon van ruim 52 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aange- geven 544 ongevallen, van welke er één een doodelijken afloop had en 55 aanleiding gaven tot het verleenen van schadeloosstel, ling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekenin" van de Centrale Land bouw-Onderlinge kwam, bedroeg 7550. Van deze ongevallen hadden er voorzoover de wettelijke verzekering betreft 17 en voor zoover de vrijwillige verzekeirng betreft 3 een doodelijken afloop. Van deze 20 onge vallen met doodelijken afloop gaven er 11 aanleiding tot het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen, alle krachtens de wettelijke verzekering. Er werd voorts in éné geval een rente toe gekend wegens blijvende invaliditeit. De kosten der verzekering bedroegen voor 9e leden der Noord-Hollandsche Landbouw- Gnderlinge 1.50 per lid en f 1.40 per 100 jaarloon. Dit lo$tenci fer is vergeleken bij dat van net vorige boekjaar gestegen zulks tenge volge van de sterke daling van het door de gezamenlijke leden uitbetaalde loonbedrag; niettemin is de stijging van het kostencijfei iJLi?. Db?:?erli,*n omvang, dank zij de niet l^ i5r'ike ver™ndering van de bijko- m nde kosten, samengevat onder de bena ming administratiekosten rrs1^- voorts mededeelingen t "$wi lge verzekering vooi Eaf^n« en kinderen van leden en over de -ïekte-Regeling voor Inwonend Personeel. Gevolg van ,Jiuurstaking In de Lootsstraat te Amsterdam zijn gis fcren tien gezinnen van zgn. huurstakers uit hun woningen gezet Er kwam eenig verzet tegen den deurwaarder en de kruiere, maar een revolverschot ter waaschuwing neloct door de politie maakte daaraan een einde, waarna t er verder rustig is geble- PRINS WILLEM-HERDENKING DOOR M.U.L.O.-SCHOLEN. 5000 leerlingen uit Noord- en Zuidholland te Den Haag aan wezig. Gister heeft te Den Haag de huldiging van prins Willem van Oranje plaats gehad door de leeriingen van de chr. mulo-scholen uit de provinciën Noord- en Zuidholland en uit de stad Utrecht. Aan deze huldiging, welke georganiseerd was door het comité Oranje-herdenking 1933, is deelgenomen door ruim 5000 leer lingen afkomstig van 53 mulo-scholen. Het Malieveld bood een vroolijken aanblik; honderden vlaggen en vanen gaven aan het geheel een kleurrijk aspect. Verschillende mu ziekcorpsen waren op het terrein opgesteld De bijeenkomst op het Malieveld werd met een roffel begonnen, waarna door alle aanwezigen de eerste twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Daarna be steeg luitenant-generaal b.d. Ph. W. Weber het spreekgestoelte. De hoofdinspecteur van het lager onder wijs, de heer K. Brants, wees op de beteeke- nis van de daad der kranslegging welke daarna zou worden verricht. De samenkomst werd besloten met het zingen van Da Costa's Strijdzang „Zij zul len het niet hebben". Van het Malieveld werd via het Korte Voorhout naar het paleis van de koningin- moeder getrokken. De koningin-moeder had in een fauteuil op het bordes plaats geno men. Naast haar stond prinses Juliana. Bij het-passeeren bogen de vlaggen, wim pels en vaandels ten groet en hieven de kin deren een hartelijk gejuich aan. Daarna mar cheerde de lange stoet verder langs het Voor hout naar het ruiterstandbeeld van Willem van Oranje voor het paleis aan het Noord einde. Het jjolitiemuziekkorps stelde zich ter zijde van het standbeeld op. Toen de kop van den stoet bij het paleisplein was aangeko men, werd halt gehouden. Het eere-peleton marcheerde tot vóór het standbeeld. Vier leerlingen van de chr. mulo-school te Alk maar, de verstkomenden, traden naar voren en hechtten de krans aan het standbeeld. De muziek zette het Wilhelmus in. De optocht trok vervolgens langs het standbeeld en marcheerde daarna naar het Malieveld te rug. Hier werd de stoet ontbonden. Maandagavond heeft de Rotterdam sdie politie een 35-jarige vrouw aangehou den, die verdacht wordt een veehouder uit Kralingen, van 2150 te hedben beroofb. VERKEERSONGEVALLEN. Kind gedood. Gister is de vierjarig Tjltske Hoekstra te IJsbrechtum door een auto, die een patiënt van het sanatorium Apj^elsga naar Wierlngen vervoerde, aangereden en gedood. STEUN AAN HET WETTIG GEZAG. De minister van defensie heeft over bovenstaand onderwerp een schrijven gezonden aan alle commandanten en hoofden van diensten van land- en zeemacht. Den militairen ambtenaar is het rechtstreeks of zijdelings steun bidden aan evenbedoelde organisaties verboden. Hij mag dus geen lid zijn van eenige organisatie op soctaal-democratischen grondslag, geen abonné zijn op eenig blad der s. d. a. p. De burger-ambtenaar, werkzaam on der het departement van defensie, kan geen lid van de s. d. a. p. zijn en evenmin als ambtenaar georganiseerd in een bond, die als sociaal-democratisch beschouwd moeten worden. Hibronder vallen b v. de bij bet Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen (N.V.V.) aangesloten bonden van ambtenaren en overheidspersoneel. Natuurlijk moet hij z.cb onthouden van propaganda in mi litaire gebouwen enz. en mag hij daar binnen geen geschriften brengen, di« Ivoor den militair zijn verboden. Onnoodig te zeggen, dat het hierboven ten aanzien van de s. d. a. p. medege deelde ook geldt voor de o. s. p., de com munistische partij en dergelijke. omtrent de uitwerking van het bombar dement, zoodat men zich ernstig onge rust maakt over het lot van deze missie. die een der oudste missies in Noord- Cbina is. Het bombardement heeft g-roo- te verontwaardiging gewekt in de krin gen der buitenlanders te Peking en de spanning te Peking en Tientain is er aanzienlijk door toegenomen. De Ame- rikaansche legatie wacht een volledig rapport af. alvorens stappen te doen- tengevolge van plotselinge afkoeling U v»rkri)gt>«ar in d« or*n>*-t>«ndbuiiJw van a MbL K en. Hi oMn|«uk,w »«n 2 tobl i leet van DE BESPREKINOEN TE WASHINGTON. Internationale samenwerking. Besprekingen in het Witte Huis. De algemeene aandacht is gericht op de oetmg van Roosevelt meT MacDon. BRANDEN. Twee woonhuizen afgebrand. Omstreeks half vier gisternacht ontstond uoor onbekende oorzaak brand in het bur gerwoonhuis, bewoond door het gezin J. v c. Pas te Reusel (N.-B.) nabij de Belgische grens. De bewoners moesten in nachtge waad uit het brandende perceel vluchten en even Later stond ook het aangrenzende pand bewoond door J. v Liempt, geheel in vlam men. Beide huizen brandden af. Uit den stal WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606000 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 117 gesubsidieerde werkloozen- de week van 3 tot en met 8 April 1933 bedroeg 27, dat is 2 pCt. minder dan in de week 20—25 Maart. Ter vergelijking volgen hier de gemiddel de percentages van eenige landen over het jaar 1932: Zwitserland 13, Groot Brittan- nië en Noord-Ierland 19, Zweden 22, België 23, Nederland 26, Noorwegen 30, Denemar ken 32, Duitschland 51. Bij 1048 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 April 1933 in totaal 356.044 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 339.936 mannen. In totaal waren werkloos 327.403 personen, waaronder 316.414 mannen. Op 25 Maart 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij 1025 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 376.987. Hiervan waren werkloos 343.962 personen Het aantal ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling is derhalve van 25 Maart tot 8 April vermin derd met 20.943, het aantal werkloozen met 16.559. MELKPRIJS. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de j)eriode van 30 April t.m. 13 Mei 1933 de prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastge steld op 4 3/4, 5 en 5 1/4 cent j>er liter en dat bet bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". KORTE BERICHTEN. Aan de omstreeks medio Juni a.s. te houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van Kon. Paketv. Mij. zal worden voorgesteld, over 1932 weder om geen dividend uit te keeren. CONSUMPTIE-AUTOMATEN UIT DE TREINEN. Volgens een bericht in „Spoor^ en Tramwegen" zijn deze maand de con sumptie-automaten (chocolade, drop enz. uit de treinen verdwenen, de ex ploitatie was niet loonend. THEORIE EN PRACTIJK. De Amsterdamsche wethouder de Miranda en het verkiezingsgeklad- der. De N. R. Ct. deelt mede: Men weet, dat de soc -democraten in den Amsterdamschen raad, met behulp van de vrijz. democraten, het plak- en klodderverbod verwierpen. Dezer dagen heeft wethouder de Mi randa daarvan de onaangename gevol gen, om zoo te zeggen aan den lijve, on dervonden. Vlak voor zijn deur werd op het trottoir een aanbeveling voor een andere politieke partij geschilderd. En wat deed de heer de Miranda? Liet hij die verkiezingsreclame onge moeid? Neen, zijnerzijds werd eerst getracht, de schildering te verwijderen, en toen dat niet gelukte, riep hij de hulp In van Publieke Werken en deed hij de straat tegels omkeeren! Theorie en practijk gaan niet altijd samen. In een zevental vragen aan B. en W hebben de raadsleden Bernhard en Bruinsma inlichtingen verzocht en o.a, gevraagd op wiens kosten Publieke Werken zijn hulp verleende en, indien B en W. toestemming gaven tot het ver wisselen der tegels, waarom zij er dan niet toe zijn overgegaan verk.ezingsre- clame van andersdenken voor de kerken en religieuze gebouwen te doen verwij deren. jBuitenland DE STRIJD IN NOORD-CHINA. Instructies voor den Japauschen gezant te Nanking. Het telegraafagentschap Nippon Dem- po publiceert een bericht volgens bet- welk de Japansche regeering haar ge zant te Nanking de volgende instructie heeft gegeven: 1) De Japansche militaire operaties moeten beëindigd worden; De nieuw opgestelde Chineesche formaties moeten worden ontbon den; China moet Mandjoekwo erkennen; Alle ongelijke verdragen betreffende de exterritorialiteit der Japanners in China moeten van kracht blijven; De Japanners krijgen het recht oor logsschepen in Chineesche havens te stationneeren; De Chineesche regeering vaardigt een verordening uit, waarbij de boy- cott van Japansche waren wordt verboden; De Chineesche regeering verplicht zich in neutrale zones geen Toepen te detacheeren. ontmoeting van Roosevelt met MacDonald, Herriot, Bennett en verscheidene vooraan staande leden van het congres in het Witte Huis. Men hecht hier te meer beteekenis aan, daar Roosevelt herhaaldelijk heeft doen doorschemeren, dat hij zoowel wat de oor logsschulden als wat het consultatieve pact betreft geen definitieve stapjven kan doen zonder het congres daarin te kennen De Ca- nadeesche premier, Bennett, verklaarde, dat de overeenkomsten van Ottawa geenszins een hinderpaal vormden voor een hervatting van normale handelsbetrekkingen tusschen Ca nada en de Vereenigde Staten. Naar uit Londen gemeld wordt, is Norman Davis voornemens op de eerste zitting van de voor bereidende commissie voor de economische wce'dconferentie op Zaterdag a.s een alge meene tarievenwapenstilstand voor testellen. Aangedrongen op sooedige stabilisatie van dollar en pond. Bij de besprekingen te Washington bleek dat Frankrijk aandrong op de spoedige sta bilisatie van den dollar en het Engelsche pond. Roosevelt en MacDonald willen de defini tieve stabiliseering der valuta aan de confe rentie van Londen overlaten onder het mo tief, dat de dollar en het pond op normale wijze hun verhouding zullen terugkrijgen. MacDonald, Herriot en de Canadeesche premier, Bennett, waren gisteren gasten van staatssecretaris Huil in de Sulgrave club. Bespreking Herriot-Roosevelt. Het verluidt, dat Herriot bij zijn bespre king met president Roosevelt zou hebben ver klaard, dat de Duitsche eisch naar wajve- ningspariteit voor Frankrijk de k-rn Is voor alle hangende problemen. Het temperament der huidige Duitsche regeering zou de ont wapening voor Frankrijk onmogelijk maken en alle voorgenomen plannen in de war stu ren, indien geen compiensaties zouden worden geboden. EngelschAmerikaansche econo mische wapenstilstand? De laatste stadia der besprekingen tus schen Roosevelt en MacDonald schijnen te zullen voeren tot.een Engeisch—Amerikaan sche economische wapenstilstand. De Brit- sche gedelegeerden zijn klaarblijkelijk vol daan over den vooruitgang, die gemaakt is bij de voorbesprekingen over de fundamen- teele principes die gekenmerkt zijn door goe den wil. Staatssecretaris Huil gaf te ver staan, dat de deskundigen over de waar schijnlijkheid van een internationaal aan vaarden van den bimritallieken standaard nog niet geheel vo'tooid zijn en verklaarde met beslistheid, dat de oorlogsschulden bij geen enkelonderhoud ter sprake gebracht zijn. Voorloopig S 150 millioen voor werkverschaffing. Het Amerikaansche Huis van afgevaardig den heeft met groote meerderheid van stem men de regeerfingsvoorstellen aangenomen betreffende de uitbreiding der groote electri- sche centrale Muscleshoal, zoomede betref fende de bebossching, reguleering en verbete ring van het geheele stroomgebied van de Tennessee. Hiervoor zal voorloopig 150 mil lioen noodig zijn. De Italiaansche minister van Financiën naar Washington De Italiaansche minister van financiën heeft zich te Genua ingescheept naar Ame rika, waar hij als vertegenwoo-diger van .Italië deel zal nemen aan de besprekingen te Washington. gedraaide films geen sprake is propaganda voor de Hitler-beweging, en dat volgens de statistieken de recettes van. het theater gedurende deze actie kleiner zijn geworden Er is dan ook ge constateerd, dat publiek op deze circu laires reageerde ls door de samenstel lers beoogd. Mr C J M Vrij, optredend voor ge daagden, de hearen A Prins en J. A-- scher, voerde aan, dat van een onrecht matige daad geen sprake is. In Neder land kan niemand het recht worden ontzegd critiek te oefenen. Pleiter merk te hierbij op, dat gedaagden niet voor nemens zijn de verspreiding van het eerste vlugschrift waarin van Hu- genberg—Hitier sprake is te hervat ten. Gedaagden ontkennen, dat het tweede pamflet „onmiddellijk vooi den Ingang" van het theater zijn verspreid, doch op een behoorlijken afstand Er fs geer. dreigement geuit, het publiek is volkomen vrij gelaten. Ufa-films zijn Duitsch-nationale films, die gedrenkt zijn in den momenteel heerschenden geest, dus van misleiding kan niet worden gesproken. Gedaagden zijn bereid de actie stop te zetten tot er een beslissing zal zijn gegeven, zouden ook genoegen nemen met verspreiding van het tweede pamflet, met weglating van den zin over „het régime enz." PI. concludeerde dat wat het eerste pamflet betreft, dat niet meer wordt verspreid, niet-ontvankelijkheid, en voor het tweede schotschrift afwijzing van den eisch zou moeten volgen. Na re- en dupliek, waarbij mr. Jür- gens opmerkte dat het gaat om een ver bod van zoo ruim mogelijke strekking, anders komen weer anderen dan deze twee gedaagden pamfletten verspreiden, werd de uitspraak bepaald op a.s. Don derdag half elf. DE OVERVAL TE TILBURG. Veroordeeling van de verdachten. Op 22 Februari zijn de 17-jarige leder bewerker F. G. M. S. en de 18-jarige timmerman M. D. v. H. den groenten- winkel van J. K aan den Korvelsche Weg te Tilburg binnen gekomen, met het klaarblijkelijk doel zich daar van geld meester te maken. Ze sloegen den 60-jarigen man met een hamer neer, doch zagen geen kans om hun opzet te voltooien, daar de man luidkeels om hulp riep. Behalve de jongens had zich te verantwoorden de 36-jarige lederbe werker M. A. P. S., die ze had aangezet tot den overval. Hij stond gereed om wapens en buit van hen over te .temen. Ook had hij het pian verzonnen, dat de jo' gens zouden verklaren, dat ze den heelen avond bij hem waren geweest een overval te doen op mej P., verkoop ster van sigaren; hiervan was ook S. de hoof daan legger. Omdat mej. P. hem kende, moest ze maar doodgeslagen worden. Sm. was toen dronken. OmJat het plan te gevaarlijk was, had het drietal er vanaf gezien. Het O- M. had tegen den minderjari gen Sp. geeischt ter beschikking stel ling van de regeering tot zijn meerder jarigheid en vervolgens ven gevangenis straf van een jaar Tegen van H was gerequireerd een gevangenisstraf van 3 jaar, door te brengen in een open luchtgevangenisstraf te Veenhuizcn en tegen Sm. een gevangenisstraf van 4 ja De rechtbanke, gister vonnis wijzende veroordeelde Sp. tot 1 jaar ter beschik baarstelling van de regeering, daarna 1 jaar gevangenisstraf conform den ei«ch, v. H. werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden opsluiting te Veenhui.en met aftrek van preventief en Sm tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Rechtszaken 2) 3) 4) 5) 6) 7) De Chineezen handhaven hun stellingen. Het bericht van het telegraafagent schap, volgens hetwelk Xatianmin door de Japansche troepen zou zijn bezet, wordt door Chineesche berichten tegen gesproken. Deze melden, dat ondanks de heftige Japansche aanvallen de Chinee zen hun stellingen op het front Nantian- m:nBadao Lunsi hebben weten te handhaven, waarbij zij groote verliezen hebben geleden. Nieuwe bombardementen. Ondanks de Japansche verzekering, dat de luchtaanvallen boven Noord- China zouden ophouden is gisteren op nieuw de omgeving van Shih Hsia op nieuw gebombardeerd, waarbij de Ame rikaansche methodistische missie door bommen is getroffen Vanmorgen vroeg had het methodistische hoofdkwartier te Peking nog geen bericht ontvangen BOYCOT-ACTIE TEGEN UFA-FILMS. In het Rembrandt-Theater te Am sterdam. De gebeurtenissen in Duitschland hebben hier te lande o m. weerslag ge vonden in den vorm ven protesten tegen Duitsche films. Zoo werden voor het Rembrandt-Theater pamfletten ver spreid, om er bij het publiek op aan te dringen dat theater, waar hoofdzakelijk Luitsche films (van de Üfa) worden z- draaid, niet te bezoeken Deze openbare actie op straat is het punt van behan deling geweest in een kort geding, dat Maandagmorgen diende voor den pre sident der rechtbank te Amsterdam me. P- J. Coninck Westenberg. Ëischeres is de N. V. „Neerlandia", huuister en exploitante van het Rem- brandt-Théater, die gedagvaard heef* twee particulieren, die 's avonds voor het théater circulaires en pamfletten doen verspreiden Eén deze. ei. ,ula:res geeft te lezen: „Ga niet naar Ufa-films, geef uw geld niet aan Hugenherg Hitier, de moordenaars van duizenden onschuldige menschen" Een ander pam flet houdt in: „Duizenden onschuldige menschen worden aan uoneersnood in Duitschland prijsgegeven; daarom: gaat geen Ufa-films zien, die een propaganda vormen voor een régime, dat door de hoele beschaafde wereld wordt veraf schuwd Protesteert door weg te blijven van deze Ufa-producten." Ëischeres nu voert aan, dat deze actie een onrechtmatige daad is, die haar schade berokkent, en eischt verbod van deze actie met een dwangsom va 100 voor iedere overtreding van een derge lijk verbod. Mr. Th. J. Jürgens. die den VERVALSCHTE FORMULIEREN. De 38-jarige vethandelaar J. P. G te Rot> terdam, die gedetineerd, was wegens poging tot oplichting door middel van inlevering van vervalschte formulieren aan de crisis-zuivel- centrale is door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het ge rechtshof heeft deze straf verminderd tot 6 maanden. 1926 ZIJN VROUW IN T WATER GEDUWD? Zichzelf voor een daad uit bij de politie aangemeld. Ongeveer een jaar geleden heeft zich bij de Amsterdamsche politie een 42-jarige ma gazijnbediende gemeld, die zeide in 1926 zijn vrouw in de Ringvaart bij het Israël ietische kerkhof te hebben geduwd, waardoor zij was verdronken. Inderdaad was in 1926 daar een vrouw verdronken en een man, de magazijn bediende, door een voorbijganger ternauwer nood van den verdrinkingsdood gered. De jjolitie stelde een onderzoek in, maar tegen den magazijnbediende, wiens vreemd optre den bevreemding wekte, konden geen bezwa rende feiten worden gevonden. Hij zei, dat zijn vrouw in het water was gesprongen en hij zijn poging om haar te redden bijna met eigen leven had moeten boeten. Nu ongeveer een jaar geleden kwam de man, die zeide door een aanhangster van de Baptistenleer tot andere inzichten te zijn ge komen, zich bij de politie melden en vertelde, dat hij zijn vrouw opzettelijk had verdron ken. Toen hii kort daarna voor de rechtbank terecht stond, gaf hij deze lezing, dat hij zijn vtouw van zich had afgeduwd en zij daarbij per ongeluk te water was geraakt. De recht bank veroordeelde hem wegens mishande ling, den dood tengevolge hebbend, tot an derhalf jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis is de veroordeelde thans f t' eisch toelichtte, gaf te kennen, dat in de hooger beroep gekomen bij het gerechtahoi

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7