DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Seldte bij de Nat. Socialisten. EN PASS No. 100 Vrijdag 28 April 1933 135e Jaargang haqeÜihsch Oueczkht Minister Seldte heeft in een rddioredevoering verklaard, dat hij is toegetreden tot de nat. soc. partij De redevoering. tëuiteataud DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Voorstel van Roosevelt. MATSOEOKA TE TOKIO GEARRIVEERD. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De voorzitter van de Duitsche Stahlhelm, de rijksminister van arbeid, Seldte, heeft Donderdagavond in zijn over alle Duitsche zenders verspreide radio-redevoering ver klaard. dat hij is toegetreden tot de Nat.- Soc. en zich evenals de door hem geleiden Stahlhelm, bond van Frontsoldaten, onder de leiding van Adolf Hitier plaatst. De redevoering van Seldte. In de hier genoemde redevoering van Seldte heeft deze o m. het volgende uiteengezet; Belangrijke voor de toekomst van den bond van den Stahlhelm beslissende bespre kingen, welker belang voor het aaneengeslo ten optreden der nationale beweging in het kader der nationale revolutie toonaangevend zal zijn, hebben mij in Berlijn vastgehouden, zoodat ik mijn plannen voor vandaag op het laatste oogenblik moest opgeven. Al konden, deze besprekingen ook heden nog niet worden beëindigd, aangezien de vormgeving van dat innige vriendschaps bondgenootschap, dat in de besprekingen van heden van rijkskanselier Hitier met mij verdiept en bezegeld werd, tijd noodig heeft het moet immers .voor alle tijden gelden dit eene staat toch vast: De geest waar het op aankomt, de beteekenis is overander- lijk. Gelijk ik terwille van de eenheid der lei ding en voor een uniform optreden van den Stahlhelm als oprichter van dezen bond de leiding alleen op mij heb genomen, zie ik in de toekomst geen partijen meer, maar alleen een groote eenheid, waartegen een oppositie evenmin mogelijk is als een er naast voort- loopen. Want daarin zie ik de groote betee kenis van de Duitsche revolutie van 1933, dat de tijden voor Duitschland voorbij zijn. waarin het politieke staatsleven slechts tot ontwikkeling kwam uit de wisselwerking tusschen regeering en oppositiepartijen. Sol datesk is het de conclusie te trekken uit een inzicht. Dit wordt mij des te gemakkelijker en is mij aan den anderen kant tot een diep in nerlijk weten geworden tijdens de laatste we kenlange besprekingen en samenwerking met den leider Adolf Hitier. daar deze man niet alleen de leider der Duitsche revolutie, maar de leider der Duitsche toekomst is. Ik. die vrij ben van partijlidmaatschap, verklaar hiermede toe te treden tot de Na tionaal Socialistische Duitsche Arbeiderspar tij, aangezien zij de beweging is die als een heid het geheele Duitsche volk moet omvat ten. Daarom maak ik mij ondergeschikt en daarmede den door mij gestichten Stahlhelm, bond van Frontsoldaten, heden als een geslo ten soldateneenheid aan den leider Adolf Hitier. Wie van mijn oude kameraden mij op dezen weg niet kan volgen, maak ik hierme de vrij van zijn eed op het vaandel. Ik echter wil den weg der vrijheid mede helpen voor bereiden. Voor mijn Stahlhelmkameraden lees ik thans de volgende oproep voor: Kameraden van Stahlhelm! Ruim veertien jaren hebt gij als strijdgroepen in het groote front der nationale algeheele beweging te gen het Novembersysteem uw soldatenplicht gedaan en offers gebracht van goed en bloed in dezen strijd voor Duitschlands vrij heid, waar ik dit ook maar ook van u ge- eischt heb. Gij hebt in deze den Stahlhelm toegevallen strijdfase de straat vrij gemaakt voor de politieke omwenteling van 30 Jan., toen aan uw zijde de nationaal-socialistische beweging de macht in den staat stormender hand veroverde. Uit de diepte der geweldige nationaal-socialistische volksbeweging brak na den 30sten Januari de nationale revolutie zich baan en drukte haar stempel op de ont wikkeling van het nieuwe Duitschland naar de binnenlandsche en buitenlandsche vrij heid van staat en volk. Kameraden van den Stahlhelm! Wij sluiten ons aan bij de Duitsche revolutie die ons hart, onze wil en onze partijgangers heeft. Wij sluiten ons aan bij den leider der natio nale revolutie Adolf Hitier tot wiens regee ring ik, uw bondsleider. behoor. De door mij, uw leider, met den leider der nationaal socialistische beweging bezegelde vriend schap beteekent de vervulling van onzen ouden hartewensch. Duitsche soldaten be lmoren altijd bijeen. Het gaat om Duitsch lands vrijheid. Om Duitschlands eer, om het rijk! Front heil Stahlhelm, front heil Hitier. Front heil Duitschland! Een verklaring van Seldte. Behalve deze redevoering heeft de bonds leider van den Stahlhelm de volgende verkla ring gepubliceerd: Tusschen den leider der nat.-soc. beweging, Adolf Hitier, en mij, den leider van den Stahlhelm, hebben gisteren en vandaag langdurige besprekingen plaats gevonden, welker resultaat was, dat onze beide organi saties in loyale samenwerking voor het wel zijn van het vaderland willen optreden. Deze vriendschapsverhouding in vaste vormen te gieten zal de taak van den eerstvolgenden tijd zijn. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Bijeenkomst der Duitsch Nationale Rijksdagfractie. Gisteren is de rijksdagfractie der D.N V.P bijeengekomen i:t een zitting die vandaag wordt voortgezei. De fractievoorzitter Schmidt uit Hannover hield een korte inlei dende toespraak, waarna de aanvullende verkiezingen voor het fractiebestuur plaats vonden. Na bespreking van een reexs afzon derlijke kwesties, hield staatssecretaris v. Rohr een uitvoerig referaat over het groote wetgevende werk op landbouwgebied van rijksminister dr Hugenberg. Hugenberg aan het woord. Des middags werd de zitting ingeleid door eer. rapport van dr. Hugenberg over den po- litieken toestand. Spreker besloot zijn uiteen zettingen met de woorden: „Rust en geloof in de rechtsstaat zijn de bases van het economische leven. De pogin gen van ondergeschikte organen deze grond slagen in gevaar te brengen zullen volgens de verklaringen cier toonaangevende leiders binnen zeer korten tijd worden gestopt. De ware Duitschnationaal die den harden strijd der laatste veertien jaren met het Marxisti sche systeem heeft doorgestreden en weer stand heeft geboden aan alle pogingen om de Duitsch Nationale beweging in den zwart-rooden bond te trekken is hij die met het oprechtste enthousiasme den ommekeer der dingen in Duitschland heeft begroet. Des te meer heeft hij er ook recht op als gelijkgerechtigd strijder om de Duitsche toe komst te worden erkend en behandeld. Dat eisch ik vanzelfsprekend voor mijn vrienden op. In deze kwestie kan en zal niemand van mij een compromis verlangen. Het behoeft eigenlijk niet verzekerd te worden dat ik hier mede sta en val". Openlijk moet worden uitgesproken, waar het thans om gaat, aldus de fractieleider Schmidt uit Hannover. Voor Hugenberg zijn niet persoonlijke mi nisteriëele kwesties het beslissende, beslis send is voor hem of een op ervaring opgei bouwde uniforme economische politiek kan worden gevoerd of niet. Beslissend is echter vooral voor Hugenberg en de Duitsch Nationale beweging of de Duitschnationale strijders die sedert 1918 in de eerste linie stonden als gelijkgerechtigde kameraden van het nationale front op alle gebieden van het economische leven erkend worden of niet. VC ij Duitsch-Nationalen zien de verant woordelijkheid van onze taak in Wij kunnen daar alleen aan voldoen, wanneer wij ons zelf trouw blijven. De kwestie der benoeming van commissarissen. De verbindingsstaf der NSDAP deelt het volgende mede: In vervolge de beschikking van den leider van den verbindingsstaf der NSDAP d.d. 23 April wordt het volgende bekend gemaakt: 1. Het bedrijfsleven is geen instrument, waarin men ongestraft op onzinnige wijze kan binnendringen Dat het tot nu toe be staan hebbende stelsel van bedrijfsvoering onjuist was. weten wij. De fout van dit sys teem kan evenwel niet worden opgeheven door een nieuwe willekeur, veeleer kan slechts een nieuwe oriënteering volgens een vast plan en een reorganisatie der economische verhoudingen de basis vormen voor den we deropbouw en voor,,de verzekering van arbeid en brood voor het geheele volk. 2. Iedere zelfstandige benoeming van commissarissen van welken aard ook is der halve verboden. Slechts autoriteiten, zooals ministeries, regeeringen of gemeentebesturen kunnen commissarissen benoemen. Ook tot nu toe eigenmachtig benoemde commissaris sen moeten worden afgezet voor zoover hun legaliteit niet door de bevoegde instanties, b.v. den Raad van Toezicht, het bestuur, de zakelijke leiding of den eigenaar der onder neming of een autoriteit schriftelijk en na drukkelijk is geschied. 3. De reconstructie der leiding van de economische organisaties en vereenigingen mag in de toekomst niet meer plaats vinden door eigenmachtig ingrijpen van partijpoli tieke instanties of individueele partijgenoo- ten. De organistiebesturen zijn reeds gewij zigd. Onze invloed is overal verzekerd. Nieuwe verkiezingen voor'partij bestuur der SPD. Naar van sociaal-democratische zijde wordt medegedeeld, heeft Donderdag te Berlijn een rijksconferentie plaats gehad der SPD. De voorzitter der partij, Wels, sprak over den politieken toestand en de taak der sociaal- democratie. Na beraadslagingen, welke eeni- ge uren duurden, heeft de conferentie met al- gemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin op de noodzakelijkheid van den inter nationaal tegen het kapitalisme te voeren strijd. De leden van het partijbestuur hebben hun functies ter beschikking gesteld van de rijks conferentie. Als voorzitters werden gekozen de rijksdag leden Otto Wels en Vogel. Justitie en pers. In het Pruisische ministerie van Justitie heeft heden een bespreking plaats gevonden der leiders der Pruisische justitiëele persaf- deelingen, waar de ministerialdirector dr. Freissler uitvoerig de richtlijnen ontwikkelde volgens dewelke in den vervolge'een door den geest van nationaal sociaustische verant woordelijkheid actieve justitiëele persarbeid moet plaats vinden. Tevens heeft de Pruisische minister van Justitie een verordening gepubliceerd, waar in er op wordt gewezen, dat tusschen de jus titie en de nationale Duitsche pers een vruchtbare samenwerking moet worden be reikt. De minister verwacht van de pers dat deze bereid is tot het medewerken aan een nieuwen opbouw van de Duitsche rechtsple ging. Rapporten en berichten die de justitie en de gerechtshoven en het aanzien der rechtspleging schade zouden toebrengen zul len met de scherpste middelen worden be streden. Slechts onvoorwaardelijk betrouw bare informatiebureaux en persorganen mo gen officiëele informaties berichten en ont vangen. Ten slotte wordt aangekbndigd, dat de minister van Justitie binnenkort richtlij nen zal publiceeren over toelaten van nieuwe permanente verslaggevers aan de Pruisische gerechtshoven. Geheime staatspolitie. De Pruisische premier Goering heeft de po litieke politie als zelfstandige groep georga niseerd. Het „Staatspolizeiamt" welks werkzaam heid is geregeld door een wet van 26 April, wordt direct ondergeschikt gemaakt aan den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. De taak der geheime staatspolitie be staat in het opsporen en bestrijden van alle staatsgevaarlijke politieke werkzaamheden in het geheele Pruisische staatsgebied. Hiervoor worden haar niet alleen de andere politie autoriteiten ondergeschikt gemaakt, maar ook eigen executieve organen worden toegekend. Rudolf Hess plaatsvervangend leider der NSDAP. De Voelkische Beobachter bevat de volgen de beschikking var. Adolf Hitier: „Den leider der politieke centrale commis sie, partijgenoot Rudolf Hess, benoem ik tot mijn plaatsvervanger en verleen ik volmacht te beslissen in alle kwesties de partijleiding betreffende. Schandaal te Duisburg? De Volksparote meldt, dat ambtenaren der posterijen er in geslaagd zouden zijn een ge weldig schandaal aan het licht te brengen. Woensdag hebben SA en politie te Duisburg de kabelfabriek bezet. Deze levert in hoofd zaak materiaal aan de posterijen. Er zijn be zwarende stukken in besiag genomen. Leden der directie en van de bedrijfsleiding zijn ge arresteerd. Er zouden corrupties zijn ge pleegd. SELDTE OVER DE ZAAK-DUESTERBERG. De Duitsche rijksminister toor Arbeid en bondsleider van den Stahlhelm, Franz Seldte deelt het volgende mede: De tweede bondsvoorzitter van den Stahl helm. kameraad Duesterberg, heeft al zijn functies in den Stahlhelm neergelegd, nadat ik hem tevoren door een dienst-medeedeling van zijn ambtsplichten had ontheven. Het motief voor mijn maatregel ligt hierin dat in de opvattingen betreffende de positie van den Stahlhelm tegenover de nationaal- socialistische revolutie en betreffende zijn toe komstige organisatie een principieel verschil van meening bestond tusschen den tweeden bondsvoorzitter en mij. Ik waardeer deze soldateske houding van kameraad Duesterberg, die doordrongen van de overtuiging, dat zim opvatting van betee kenis is voor het voortbestaan van den Stahl helm, meende op zijn plaats tot op het laatst te moeten standhouden. Doch dit kon mij niet ontslaan van den plicht te doen. wat ik ge daan heb Een ieder, die weet wat de Stahlhelm voor mij, zijn stichter, beteekent, zal begrijpen, wanneer ik zeg. dat in alle jaren sedert de stichting van den Stahlhelm geen beslissing, welke ik ais bondsvoorzitter moest nemen, mij zoo zwaar is gevallen als deze mij door het noodlot opgedrongen, voor de eensge zinde leiding der Stahlhelmbeweging nood zakelijke oplossing van de verhouding tegen over kameraad Dusterberg. Het is ouden soldaten niet gegeven ernstige en bittere toestanden door schoone woorden te verdoezelen. Ik heb daarom open.iik ge zegd. wat gebeurd >s en daarom mag ik thans ook zeggen, dat ik slechts door politieke meeningsverschillen gescheiden ben van ka meraad Dusterberg. Ongewijzigd blijven mijn gevoelens der soldateske kameraadschap en van dank, welke ik hem in dit uur wensch uit te spreken voor de groote prestatie, welke hij in veertien jaren heeft geleverd voor den Stahlhelm en daar enboven voor den voorbereidenden strijd der nationale beweging. De Stahjhelmkameraad en nationale strijder Dusterberg heeft zijn plaats in de geschiedenis van den bond. W. g. Franz Seldte. Medegedeeld wordt, dat deze verklaring van rijksminister en bondsvoorzitter van den Stahihelm, Franz Seldte de laatste mededee- ling is in de kwestie DuesterbergStahlhelm. De Duitsche pers wordt verzocht geen verde re berichten daarover te publiceeren en zich van verdere critiek te onthouden. Natuurlijk mag de voor vanavond te ver wachten radioredevoering van rijksminister Seldte worden gepubliceerd. Voorts wordt de pers verzocht niet meer te schrijven over de kwestie-Derop. TRAGISCH ONGELUK IN DEN DIERENTUIN VAN BERLIJN. Een verschrikkelijk engeluk is gister in den Dierentuin van Berlijn gebeurd. De 9-jarige Herbert Kaspar uit de Steinmetzstrasse. wiens vader in den Dierentuin kranten verkoopt, voederde daar de groote Alaskaberen. Daar bij greep een der beren hem aan de rechter hand en rukte die geheel af. Een toeschouwer sprong op het hulpgeroep van den knaap toe en slaagde er in hem te bevrijder.. Nadat een noodverband was aangelegd is de knaap naar een ziekenhuis overgebracht. VRACHTAUTO BI I PRAAG IN TALUD GESTORT. 3 dooden, 1 ernstig gewonde. Gisterochtend vroeg heeft bij Peipnik (Tsjecho-Slowakije) een ontzettend auto- ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en een vierde per soon ernstig werd gewond. Tegen vier uur is een vrachtauto van de skrk hellenden weg gereden doordat de chauffeur het meesterschap over zijn stuur verloor. De dr"e in dt wagen zittende arbei ders en de chauffeuh kwamen onder den wagen, welke over den kop was geslagen, terecht. De auto is geheel vernield. Eic chauf feur zou met een snelheid van 100 K:M. heb ben gereden. POLITIEACTIE TEGEN DE OOSTENRIJKSCHE COMMUNISTEN. 62 communisten gearresteerd. In den loop van de actie der Weensche po litie tegen de communistische partij is. vol gens een bericht der politie geconstateerd, dat de Oostenrijksche communisten oproepen hadden verspreid om op 1 Mei ondanks het verbod demonstraties te houden en de politie gewapenden tegenstand te bieden. Verder werd opgeroepen tot een verwijdering van de diciatuur van Dolhuss en tot het instellen van een arbeiders- en boerenregeering Onder de gearresteerde, leidende figuren der communistische partii bevinden zich ook een aantal buitenlanders In totaal zijn'62 ar restaties verricht. Communistisch partijbestuur van Weenen in arrest gesteld. In den loop van cte actie der politie tegen de Weensche communisten zijn reeds 16 ar restaties verricht. De politic bevestigt thans ook de arres tatie van den chefredacteur van de Rote Fahne. Bovendien is ook de secretaris van de communistische partij Koplenig, en bijna het gehvele overige gedeelte van het partijbestuur in arrest gesteld. De s-.cretaris der communis tische partij vervult hier tegelijkertijd de rol van voorman. BESPREKING VAN ROOSEVELT MET HERRIOT. President Roosevelt heeft gisteren zijn be sprekingen met Herriot voortgezet, hoofd zakelijk over de Fransche weigering de ver vallen Fransche oorlogsschuld te oetalen. Roosevelt heeft Herriot uiteengezet, dat een herziening der oorlogsschulden met het oog op de openbare meening in Amerika onmo gelijk is, zoolang Frankrijk de achterstallige Decemberannuïteit niet alsnog betaald heeft. Roosevelt heeft geen defenitieve overeenkomsten aangegaan met MacDonald en Herriot. Mei het oog op de sterke oppositie in het Waf vandaag de aandacht trekt...} Vrachtauto bij Praag in een talud gestort; 3 dooden, 1 gewonde. (Bui tenland.) Politie-actie tegen de Oostenrijk* sche communisten; het Weensche partijbestuur gearresteerd. (Buiten land.) Minister Seldte naar de Nat. Soc, (Dag. Overzicht.) Het Ned. elftal tegen België sa mengesteld. (Sport.) Wetsontwerp ingediend, beoogen- de invoering van een concessiestel sel voor het openbaar goederenver voer met vrachtauto's. (Binnenland Het Duitsch Nederlandsch econo misch verdrag is gister geteekend (Binnenland.) Zie verder laatste berichten. Amerikaansche congres tegen een verlaging der oorlogs-schulden heeft president Roose velt een verklaring afgelegd volgens welke hij geen definitieve overeenkomsten heeft aange gaan of toezeggingen heeft gedaan aan Mac Donald en Herriot. Roosevelt verklaarde voorts, dat de Ameri kaansche regeering verwacht, dat de midden Juni vervallende termijnen der oorlogsschul den zullen worden voldaan. Niettemin verluidt in welingelichte poli tieke kringen, dat Roosevelt het congres bi- zondere volmacht zal vei zoeken voor een uitstel der Junibetalingen. Naar uit Wshington verluidt, zou het ont wapeningsvoorstel van Roosevelt onder meer het volgende inhouden: Roosevelt is niet alleen bereid een consulta tief pact aan te gaan met de Europeesche mo gendheden, doch hij is ook voorstander van een toetreden der Vereenigde Staten tot de permanente internationale commissie met be trekking tot de controle der militaire activi teit van alle naties. Als tegenprestatie eischt Roosevelt een ondubbelzinnige beperking der bewapening. Voorwaarde hiervoor is even wel dat den Vereenigde Staten volledige vrij heid van handelen zal voorbehouden blijven. Ffet doel der intergeallieerde commissie zal zijn op gezette tijden de bewapeningen der voornaamste mogendheden te controlceren, teneinde een uitbreiding der bewapeningen boven de bij de verdragen toegestane sterk ten te verhinderen. Roosevelt's ontwapeningsvoor stel. President Roosevelt heeft onder de Ame rikaansche regeering aan een concreet ont wapeningsvoorstel te willen binden, de vol gende richtlijnen opgesteld, voor een alge- meene houding van de U.S.A. bij de ont- waceningsbesprekingen. De groote mogendheden stemmen erin toe or.der toezicht van een internationale con trole-commissie geleidelijk te ontwapenen. Op deze wijze van het verdrag van Lo carno zullen Zóne gewijs non-agressie ver dragen besloten worden, ook in Zuid-Ame- rika en in het verre Oosten. In geval van oorlog zal de aanvallende natie als zoodanig worden gekenmerkt. De Vereenigde Staten behouden zich hun vrijheid van handelen voor om te bepalen of zij zich bij strafmaatregelen in den vorm van een of andere actie zullen aansluiten. Het Kellogg-pact dient door een consul tatief pact te worden uitgebreid. De Japansche gedelegeerde bij den Vol kenbond, Matsoeoka, heeft heden in den let terlijken zin van het woord een triomfante lijken intocht gehouden in Tokio. Een enorme menigte stond geschaard langs den weg van de Yokohama-pier naar het station voor Tokio. Onmiddellijk na zijn aankomst te Tokio begaf Matsoeoka zich naar het keizerlijk paleis, voor welks gevel hij en kele minuten in zwijgende hulde aan den keizer en de keizerin bleef staan, waarna hij zich naar het departement van buitenland sche zaken begaf. 38 Nu «er» een rebus. Heel gemakkelijks OP: PASS: EN OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het steur van auto, motor of fiets?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1