DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Duitschland. Dahlia's Crisisprijzeri No. 101 Zaterdag 29 April 1933 135e Jaargang Qaqdiiksch Omczicht Nog steeds nieuwe maatregelen van de re- geering i nog steeds nieuwe huiszoekingen en wapenvondsten. Goering over arrestaties. JbuUeuCand tBiitneitland uit on*e bekende sortimenten. Kweekerij „Sursum Corda" -.«-3 V RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. KERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. i Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De gebeurtenissen in Duitschiand vragen nog eiken dag onze belangstelling. Of het zijn de traditioneele botsingen, welke vermel denswaard zijn, óf het zijn regeeringsntr.at regelen, óf het zijn uitlatingen van politieke bekendheden. In elk geval, stol is er in den regel in overvloed en het is alleen maar moeilijk, cm de berichten goed te kunnen schiften. Immers, alles wat uit Duitschland zelf wordt geseind, is eerst in handen van den censuur geweest en wij weten nu al lang, dat deze censuur niet die berichten doorlaat, die ongunstig zouden kunnen zijn voor Hitier c.s Wanneer wij vandaag Ji gebeurtenissen in Duitschland de revue laten passeeren, dan beginnen wij met een Mededeeling van Goering over arrestaties. De Pruisische minister-president Goering fieeft met betrekking tot de competentie, cm arrestaties te verrichten, het volgende de creet uitgevaardigd: In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk ge vallen te mijner kenuisse gebracht, waarbij niet bevoegde instanties de arrestatie va i personen hebben bevolen en doen verrichten, hoewel hiervoor niet direct aanleiding be stond. In tal van gevallen is van mijn naam misbruik gemaakt, ten einde arrestaties te doen. Ik verzoek met klem er op te wijzen, dat dc bevoegdheid arrestaties te verrichten slechts berust bij de g.wone po Mie-autoriteiten, die huii beslissingen zullen moeten nemen vol gens hun instructie Opdrachten tot arresta ties kunnen deze autoriteiten slechts krijgen va mij als minister van binnenlandsche za ken, van mijn staatssecretaris en de vcran - woordelijke superieure instanties (commissa rissen voor speciale diensten kunnen niet ais zoodanig worden beschouwd). Overtredingen zullen disciplinair en eventueel strafrechte lijk werden behandeld. Het opsluiten onder verdenking van corruptie moet daarom m den vervolge worden nagelaten. Wapens en munitie gevonden. De politieke politie heeft'te Westerholt en Gelsenkirchen gisteren huiszoekingen ver richt en daarbij gevonden en in beslag geno men: 77 geweren en karabijnen 29 nistolen en revolvers, 110 granaten, 2600 patronen, gasmaskers en materiaal voor een veldtele foon. Ook te Gladbeck zijn wapenen von den Te Gelsenkirchen werden ook duco cen ten in beslag genomen 80 communisten wer den gearresteerd, o.w. Albert Funk F mund, die optrad als leider van het comr.u- nistische eenheidsfront van mijnwerkers in Duitschiand. Funk wilde uit het politieprr,. dium ontsnappen. Hij sprong van de tweede verdieping op de binnenplaats. Hierbij werd hij zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. Een groote razzia te Berlijn en Charloi- teuburg, die gister tot laat in den middag duurde, heeft eveneens een groote hoevee1- heid wapens aan het licht gebracht. De wa pens zijn in een vrachtauto geladen en naar het Horst Wesselhuis overgebracht, evenals een aantal documenten en equipementen. Geen 1 Mei-feesten in het Saargebied. u °?4S men heeft Hitier den eersten 1 j0trfen nationalen feestdag geprocla- !»«rfrPat b^^kent natuurlijk, dat overa! mtsche rijk Maandag grootsche fees ten georganiseerd zullen worden. Er is ech ter een uitzondering: de zich in het Saarge bied ophoudende Marxistische leiders hebben besloten de 1 Mei-feesten te benutten voor manifestaties tegen de N.S.D.A.P. Zij zouden beoogen den Volkenbond op deze wijze tot ingrijpen te dwingen. Zij zouden ook protes teeren tegen het uithangen van swasticavlag- gcn. Ten einde iedere ongewenscht. maat regel van de zijde der Saarregeering te voor komen wordt bepaald: 1. het deelnemen van nationaal-socialisten aan de Meifeesten van andere organisaties wordt verboden; 2. Eigen Meifeesten, in welken vorm zij ook gehouden zouden worden, zijn verbo den. 3. Het hijschen van de hakenkruisvlag is op 1 Mei eveneens verboden. De eerste Mei is in het Saargebied voor de N.S.D.A.P. een dag van de meest gestrenge discipline. Burggraaf Grey over Duitschland. Burggraaf Grey, die in 1914 minister van buitenlandsche zaken in Engeland was heeft een beschouwing gewijd aan eenige actueele problemen, vooral met betrekking tot de re cente gebeurtenissen in Duitschland, in een adres aan de gedelegeerden na zijn herkie zing (gisteren) tot voorzitter van den Libera len Raad in Engeland. Na zijn goedkeuring te hebben uitgespro ken over de reis van MacDonald naar Washington en zijn overtuiging dat de sa menwerking der Ver Staten een der belang rijkste. factoren was, zegt het adres met be trekking tot Duitschland o.a. het volgende: Vjsccunt Grey kan niet verhinderen een groote neerslachtigheid te gevoelen in ver band met wat in den laatsten tijd in Duitsch land is geschied. Wat zou een ieder gevoelen, wanneer op dit oogenblik Duitschland even machtig gewapend was als in 1914? De vre de van Europa zou als zeer onzeker worden beschouwd. De groote vredesbeveiliging thans is, dat Duitschland niet bewapend is, en niet in staat is in een oorlog te trekken De geheele richting der Duitsche politiek en van de Duitsche mentaliteit is van dien aard, dat de Britsche opinie, die na den oorlog zonder twijfel in vele opzichten sympathiek stond tegenover Duitschland, ofschoon het was verslagen een groot volk was, groot in wetenschap, en in muziek, en eenigen der groote mannen, die wij vereerden, waren niet alleen Duitschers maar ook Joden. Plot seling kemt nu deze aanval op de Joden en tcont, dat Duitschland zelfs niet bereid was hen te dulden Ons streven na den oorlog ging in de richting van het scheppen van een vreedzame gezindheid, maar vandaag heeft de toestand de openbare gevoelens in dit land ontzaggelijk teleurgesteld Eenige maanden geltden zou een redevoering, als die van Sir Austen Chamberlain dezer dagen in het La gerhuis, geen algemeene instemming hebben gewekt, gelijk thans het geval is. Ik sluit mij aan bi] wat hij zeide en wat het geheele la gerhuis onderschreef. Wij kunnen niet voort durend concessies doen of de vredeshand rei ken. tenzij dat gebaar wordt beantwoord Het huidige oogenblik is niet van dien aard dat wij kunnen voortgaan met dezelfde poll tiek, die wij gevoerd zouden hebben tegen ever een Stresemann en een dr. Brüning. Wij willen vrede, maar het schijnt mij toe, da wij tor een punt gekomen zijn, dat de Brit sche regeering moet vertrouwen op den Vol kenbond door de openbare conventies en ver dragen te handhaven HET ONTWAPENINGSVOORSTEL MACDONALD. Een Nederland amendement. De Nederlandsche delegatie bij de ontwa peningsconferentie heeft een amendement ingediend op dat gedeelte van het ontwerp- conventie van MacDonald, waarin cijfers worden voorgesteld voor het gemiddeld da- gelijksch aantal effectieven, dat de verschil lende staten van het Europeesche vasteland onder de wapenen zullen mogen hebben. De Nederlandsche delegatie herinnert eraan, dat dit getal voor Nederland bepaald is op 25.000, terwijl alle andere staten 50.000 of meer namen zullen mogen hebben. De Nederlandsche delegatie verklaart, da, noch het cijfer van 25.000 voor de troe pen in het moederland, noch het cijfer van 50.000 voor de overzeesche troepen op zich zelf een bezwaar voor dc delegatie vormen, mits deze in een redelijke verhouding staan tot de cijfers van andere landen De Nederlandsche delegatie stelt voor een herziening van het cijfer, waarbij, het cijfer van 25.000 als uitgangspunt zal wor den genomen als maximum voor Nederland en voor alle landen wier behoeften even groot of kleiner dan die van Nederland zijn. (N.RC.) GROOTE BRAND IN EMDEN. Vrijdagavond tegen 10 uur is in een groo ten loods van de Emder Heringfischerei A.G. te Emden (Duitschland) een gewei dige brand uitgebroken. Brandweer, S.A. en Stahlhelm slaagden er met vereende krach ten in de omliggende gebouwen te behou den. In den volkomen in den asch gelegden loods bevonden zich alle voorraden netten, zeilen en scheepsbenoodigheden der onder neming, die in totaal 23 loggers ter visch- vangst uitzendt. De schade bedraagt veel meer dan 1 raillioen Mark. De schade zal waarschijnlijk nog grooter worden door de moeilijkheden, die er bestaan in het aanvul len in zoo korten tijd van de vernielde goe deren voor de haringloggers, die eind Mei reeds plegen te vertrekken. De brand was tegen 2 uur des nachts nog niet gebluscht. DE BRAND IN HET RIJKSDAG GEBOUW. Vooronderzoek in de zaak tegen v. d. Lubbe. De Berliner Boersenkurier meldt, dat het vooronderzoek tegen v. d. Lubbe. den stich ter van den brand in het Rijksdaggebouw, zoo goed als geëindigd is. Dit onderzoek be trof in den beginne alleen v. d. Lubbe, die, zooals bekend reeds in den nacht na den brand werd gearresteerd. Pas later werden drie Bulgaarsche communisten- opgesooord tegen wie eveneens rechtsingang werd ver leend, waarna nog meer communisten wer den vervolgd. De rechter van instructie Vogt heeft het Rijksdaggebouw thans vrijgegeven voor her stelwerkzaamheden. Het proces zal waar schijnlijk nog voor de zomervacantie be ginnen. gedeeltelijk te Leipzig en gedeeltelijk te Berlijn zal dc zaak worden behandeld. ONGEREGELDHEDEN TE ANTWERPEN. B Gisteravond hebben socialisten en com munisten te Antwerpen gedemonstreerd in den omtrek van den Nederlandschen schouwburg, waar een uitvoering door de Fraternellen zou worden gegeven, welke evenwel door de politie werd verboden. De demonstranten formeerden een optocht, waarin een rood vaandel werd meegedra gen. De politie gelaste de verwijdering van dit vaandel, waarop een kloppartij ontstond. Twee agenten werden licht gewond. De agenten maakten van de vuurwapenen ge bruikt, waarna enkele demonstranten wer den gearresteerd. Tot laat in den avond bleef het woelig. Een troep manifestanten trok naar het stadhuis onder het zingen van de Internationale. ZILVER VOOR BETALING VAN OORLOGSSCHULDEN. De senaat heeft met groote meerderheid het amendement aangenomen op het valuta- voorstel, waarin Roosevelt wordt gemach tigd tot 200 millioen dollar zilver tegen een zïlverprijs van 50 dollarcent per ounce aan te nemen voor betalingen van oorlogsschul den. De vaststelling van de prijs komt prac- tisch neer op een vermindering der schulden met 28 Deze machtiging heeft betrek king op de achterstallige Decemberannuïtei- ten en die van midden Juni, ingeval ze bin nen 6 maanden worden betaald. GEBEURTENISSEN IN HET VERRE OOSTEN. De aanslag op Inukai, den Y re sident- Alle twintig burgers, die vervolgd zijn in verband met den op 15 Mei j.1 gepleeg- den aanslag op president Inukai zijn schul dig verklaard van moord, poging tot moord en overtreding van de wet op explosieve stoffen. Het onderzoek tegen de beschuldigde zee officieren is nog niet ten einde. Matsoeoka te Tokio. Matsoeoka heefE gister den keizer rap port uitgebracht over de besprekingen te Genève. Later is Matsoeoka door de keize rin ontvangen. Bier en Amerikaansche fiscus. Volgens mededeeling ontvangen bij de directie van de Nippon Kusen Kaisha zijn met de Tsjitsjiboemaroe. welke op 27 April te Honolceloe is aangekomen, aangevoerd een half millioen flesschen bier. De geheele voorraad is verkocht. Er zijn rechten ge heven tot een bedrag van 80.000 dollar. Trekken de Japanners verder naar Peking op? De militaire attaché van de Japanscht legatie te Peking kol. Magatsoe heeft iu een officieel communiqué verklaard, dat de Japanners naar Peking zullen oprukken, in dien de Chineesche tegenaanvallen tegen de Japansche troepen binnen het gebied van den Grooten Muur niet onmiddellijk wor den gestaakt. Generaal Yiog Sjiog, de Chi neesche minister van oorlog heeft een com muniqué uitgegeven, waarin de geruchten omtrent hevige gevechten, die reeds 36 uren voortduren, worden bevestigd. De Japan sche infanterie heeft onder dekking van het vuur van 60 stuks veldartillerie een aanval gedaan. D. verliezen aan beide zijden zijn zeer groot Naar aanleiding van het Japan sche dreigement verklaarde de generaal dat de Chineezen geen tegenaanval doen, doch eiken meter grond verdedigen en zich ver zetten tegen elke poging om de Chineesche troepen te intimideeren op eigen gebied. Nieuw offensief der Japanners. De Japansche troepen zijn de Loean rivier een nieuw offensief begonnen. Het Chinee sche centrum is teruggedrongen en door de Japansche troepen bezet. ACTIE STEUN AAN VERBOUWERS VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. In verband met de actie van de gemeente besturen uit de Friesche kleibouwstreek voor verhooging van den steun aan de verbou wers van consumptie-aardappelen, hebben B. en W van Het Bildt mede namens de an dere gemeentebesturen tevens een schrijven gericht tot den minister van binnenlandsche zaken. Daarin wordt er op gewezen, dat in de productie-kosten van aardappelen per H.A. aan arbeidsloonen een bedrag is begre pen van ongeveer 300; van de oppervlakte bouwland in de gemeente het Bildt b.v. is de helft of plm 2500 H.A. met aardappelen be- teeld, waarvoor aan arbeidsloon derhalve een bedrag van rond 750.000 wordt uitbe taald. Andere landbouvygewassen vragen beduidend minder arbeidskrachten en bij het bevorderen van de mogelijkheid tot het voort zetten van den verbouw van aardappelen is derhalve voor de gemeenten een belang van de eerste orde betrokken, n.1. beperking der werkloosheid. Verder wordt de aandacht erop gevestigd, dat volgens betrouwbare gegevens de ver bouw van aardappelen in 1932 gemiddeld een verlies heeft opgeleverd van 400 per H.A., of wat b.v. de gemeente het Bildt be treft, een verlies van rond 1.000.000. De nog aanwezige groote voorraden vlas zijn, ondanks de uiterst lage prijzen waarvoor deze ten verkoop worden aangeboden, een voudig niet te plaatsen en dreigen vrijwel geheel verloren te gaan. Verarming van het landbouwende deel der bevolking, handela ren, ambachtslieden en winkeliers vloeit 'hieruit voort; schulden wegens kunstmest enz. kunnen niet worden betaald, ambachts lieden kunnen evenmin hun jaarrekeningen voldaan krijgen, bij de winkeliers loopen de schulden op, crediet is voor velen niet meer te krijgen. Dit zal tevens van nadeeligen in vloed zijn op de betaling der verschuldigde belastingen, waardoor de genieente-financiën nog meer ontredderd zullen worden. In het bijzonder ook voor de gardeniers (klein-landgebruikers) is de toestand onhoud baar en voor deze groep van zelfstandigen dreigt, zonder flinke steun voor den ver bouw van aardappelen, de totale ondergang; steunmaatregelen voor deze categorie zijn van regeeringswege tot nu toe niet genomen. Steunverleening van beteekenis is ook daarom van zooveel belang, omdat dit voor jaar in vele gevallen aan de landerijen geen of onvoldoende bemesting is gegeven; door aanwending van z.g.n. overbemesting zou nog in dit tekort kunnen voorzien en nog een behoorlijke oogst kunnen bevorderen. Uit die overwegingen is bij den minister verzocht, wel bij zijn ambtgenoot van econo mische zaken en arbeid te willen aandringen op het verkenen van een zoo hoog mogelijken steun aan de verbouwers consumptie aardappelen. DERTIG JAAR BODDAERT- TEHUIZEN. Gister heeft te Amsterdam de jaarvergade ring plaats gehad van de vèreeniging Bod- daert Tehuizen te Amsterdam. Daar de pre sidente jonkvr. E. Boddaert wegens onge steldheid verhinderd was de Vergadering te leiden, stond deze onder voorzitterschap van den secretaris der vereeniging, de heer Pahud de Montagne Jcnkvr. Boddaert had een brief gezonden, waarin ze wees op de noodzake lijkheid om meer bekendheid te geven aan het streven der vereeniging. Al het mogelijke moet worden gedaan om de drie tehuizen te behouden, want slechts de helft van de bij dragen, die noodig zijn, zijn binnen geko men. Het nadeelig saldo over het afgeloopen jaar bedraagt 1846.20. Het geraamde te kort voor het komende jaar bedraagt 9175. Het kan echter, dank zij belangrijke giften, aanzienlijk worden verminderd. Verbeteren de inkomsten niet, dan is slui ting van een of twee der tehuizen noodzake lijk. Het gevolg daarvan zal zijn het prijsge ven aan de maatschappij van een aantal psy- chopatische, tuchtelooze kinderen aan de ge meenschap. Alles moet worden gedaan om dit te voorkomen. Het jaarverslag maakt voorts melding van het feit dat het op 11 Maart j.1. dertig jaar geleden was, dat Jvr. Boddaert het eerste te huis opende. Het verslag vermeld een belangrijke gift van de Vereeniging Hulp na onderzoek, wel ke het tekort van 1932 voor het grootste deel heeft gedekt. Met vreugde wordt geconsta teerd, dat de koninklijke familie reeds is voorgegaan in het steunen der propaganda- actie. In het afgeloopen jaar werd aan contribu tie ontvangen 2346.61 tegen 2787.73 in 1931 en aan giften 7266.50 tegen 805 in 1931. Het subsidie der gemeente Amsterdam be droeg 10.189.68 tegen 11.059 in 1931. Het Jubileumfonds 1928 tot bestrijding van tekorten wijst thans nog een saldo van 7 9089.37i/2. De vereeniging zou gaarne zien, Waf vandaag de aandacht treht...} Groote brand te Emden. (Buiten land.) Het vermiste Fransche vliegtuig gevonden; nog drie overlevenden. (Luchtvaart.) Communistische ongeregeldheden in Antwerpen. (Buitenland.) De overblijfselen van het vlieg tuig van Hinkler zijn gevonden; het lijk van den vlieger had een diepe hoofdwonde. (Luchtvaart.) Familiedrama met drie slachtof fers te Pijnacker. (Binnenland). Inspecteur bij de werkverschaf fing te Ambt-Hardenberg met mes gestoken. (Binnenland.) Zie verder laatste berichten. I p. stuk I per 10 per 25 Decoratief, in soorten f 0,30 2,50 5, 2,50 5,— 1,75 3,75 1,25! 2,50 Cactus, 0,30 Pompon, 0,20 Mignon, 30 c.M. hoog 0,15 Bestelt direct, dan heeft U den geheelen zomer Uw eigen bloemen. Telef. 28. S.CHOORL. dat het feit dat zij een algemeen en geen lo caal belang voorstaat, werd erkend door een ruime rijkssubsidie en door een ruimen toe vloed van contributie uit het geheele land. In dit verband kan worden medegedeeld, dat giften kunnen worden gestort op postgiro 914. De jaarstukken werden goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter bracht dank aan de heeren Dijkmeester en Mr. J. M. J. van Lutterveld, die hadden meegedeeld dat zij in verband met hun zeer drukke werkzaamheden niet langer deel kunnen uitmaken van het be stuur. STAKING IN HET VEENBEDRIJF IN OVERIJSEL. De arbeiders in de veenrayons Vrooms* hoop en Bergentheim (Overijsel) hebben be sloten het aanbod van de verveners, inhou dende 10 verlaging voor alle veenwerk, met uitzondering van het uurloon dat ge handhaafd blijft en het persturfmaken, waarvoor de verlaging ongeveer 18 be- dragt, niet te aanvaarden en de staking te proclameeren. Deze staking ging gister in. Donderdagvond en gistermorgen verga derden de organisaties afzonderlijk met hun. leden en toen werd op advies van het hoofd bestuur met pl.m. 400 tegen ruim 40 stem men besloten in staking te gaan. Met de on georganiseerden mee zijn er pl.m. 500 veen arbeiders bij betrokken. Niet alleen de turf stekers, maar ook de verschepers en de ver voerders hebben het werk neergelegd, zoodaf het geheele veenbedrijf stil ligt. De staking staat onder leiding van de christ., modernen en katholieken landarbei dersbonden. In de streek waar gestaakt wordt is het uiterst rustig. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt be» kend dat voor de week van 30 April— 6 Mei de prijs van het crisisbotermerk en de vervoervergunning voor buiten landsche boter op 1.— per K G. is be paald. KON. NED. ZANGERSVERBOND. Het Kon. Ned. Zangersverbond dat in 18o3 werd opgericht, zal zijn 80-jarig bestaan vieren o.a. door een nationaal zangersfeest op 3, 4 en 5 Juni a.s., dat te Utrecht zal worden gehouden. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de koningin het beschermvrouw schap over het verbond aanvaard. DE VEESMOKKELARIJ AAN DE NED.-BELGISCHE GRENS. De gendarmerie heeft nog twaalf koeien in beslag genomen in stallen te Brugge, Westkapelle en Dudzeele en nog drie smokkelaars aangehouden, t w. Leon Verhaegen uit St. Laureyms, Mer- cel Debbaut uit Eede (Nederland) en H. Verleyn uit St Margriet (eveneens Ne derland). De acht gearresteerden in deze zaak zijn gister na verhoor door den rechter van instructie in de gevangenis te Brugge opgesloten. Men verwacht dat nog eenige perso nen zullen worden aangehouden. Er zijn in het geheel reeds 29 koeien in beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1