DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 Mei-viering in het buitenland. Het feest van den nationalen arbeid. Ho. 103 Dinsdag 2 Mei 1933 135e Jaargang TtxxqeUiksch Omciicht Hitier houdt een daverende redevoe ring en zet een vier-jarenplan uiteen voor den wederopbonw van Duitsch- land. EEN MILLIOENEN BETOOGING. BiiitmCaud lVat vandaag de aandacht treht.^ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels i.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HfcRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het leest van den nationalen arbeid is in geheei Dutischland, doch vooral in Berlijn onder zeer groote belangstelling gevierd. Tienduizenden vlaggen en wimpels wapper den op alle pleinen en in alle straten der hoofdstad. De autobussen, de personenauto's en zelfs de vrachtwagens waren met groen versierd en voorzien van zwart-wit-roode en hakenkruisvlaggetjes. En aangezien ook de huizen onder ^roen verscholen gingen, was de geheele stad in een geweldige feestdos ge stoken. Het hoogtepunt van het feest was wel de bijeenkomst in den Lustgarten. Daar hadden een 200.000 kinderen zich des middags op gesteld, die, toen president von Hindenburg met leden der regeering en leden van het ccrps diplomatique arriveerde, het „Ich hab mich ergehen" aanhieven, waarna von Hin denburg de Duitsche jeugd toesprak. Tegen den middag werd het op straat zoo mogelijk nog drukker en feestelijker. De meeste menschen gingen te voet, omdat de verkeersmiddelen overvol waren. Er bestond groote belangstelling voor de kerkdiensten, terwijl er naar schatting een drie tot vier millioen menschen op straat waren.. Op de Wittenbergerplaats verzamelden zich de mannen van de 3 Stahlhelmregimen- ten van Groot-Berlijn: Reinhardt, Luetzow en Tempelhof. Militaire muziek was niet van de lucht. In kolonnes begaven duizenden zich naar het vliegveld Tempelhof. Elke groote kclonne werd begeleid door 50 Roode Kruis- menschen. Tegen twee uur kruiste de Graf Zeppelin boven Berlijn. In het geheel werd met tien kolonnes opgemarcheerd naar Tem pelhof. Op het vliegveld Tempelhof. Op het vliegveld zijn tribunes gebouwd, welke plaats bieden aan ongeveer 15.000 personen. Een speciale tribune biedt plaats aan 3000 vaandeldragers. Voor deze tribune zitten de leden der rijksregeering. Er zijn 80.000 toeschouwerskaarten uitgereikt. Voor de tribunes staan de geüniformeerde deelne mers opgesteld. Overal ziet men vlaggen, guirlanden en transparanten. 100 luidspre kers zullen de redevoeringen over het geheele terrein duidelijk verstaanbaar makern Voor de sprekerstribune staan 18 microfoons. Er zijn twee groote Roode Kruis-tenten. Op vijf hooge stellingen staan politie- en brand weerlieden in telefonische verbinding met hun commandanten. Om kwart over twee verscheen de „Zepp" op nauwelijks 100 M hoogte boven het vliegveld. Eenige vliegtuigen stegen ter be groeting op. Van de Graf Zeppelin is voor net eerst de hakenkruisvlag gehangen Te gen drie uur nam de Zeppelin afscheid met een krachtig „Heil Hitier" Om drie uur is reeds een half millioen per sonen op het terrein aangekomen. Levensmid delen en ververschingen zijn overvloedig aan wezig. Alcoholische dranken mogen evenwel niet worden geschonken. De oorlogsinvaliden zijn door leden van de Duitsche Touring Club naar het terrein overgebracht. Tegen ongeveer half zes verschijnen rijks president von Hindenburg en Hitier. Deze u if "out*t een korte toespraak tot een 80 arbeiders, menschen uit het geheele rijk. Hierin zegt Hitier: Ik geloof, dat het voor U allen, die hier in deze zaal zijn bijeen gekomen om den Rijks president te begroeten, wellicht de grootste dag van L w leven is. U zult zich deze paar minuten een indruk maken, welke U in Uw streek zult uitdragen: de overtuiging, dat de Duitsche arbe.d en de Dmtsche arbeider hier in de hoofdstad van het Rijk door den Rijks- president de eer en de waardigheid wordt be- wezen waarop de Duitsche arbeid en de Duitsche arbeider recht, hebben. U zult ook hierin zien, hoe onwaar en hoe onjuist de bewering is dat de omwenteling welke zich in Duitschland heeft voltrokken,' zich richt tegen den Duitschen arbeider. In tegendeel haar eerste en meest innige doel is, de milli- oenen Duitsche arbeiders iH te lijven in de Duitsche volksgemeenschap en daarmede werkelijk innerlijk in te bouwen in ons heili ge Duitsche Rijk". Na deze toespraak on derhielden v. Hindenburg en Hitier zich met de arbeiders. Een millioen menschen op Tempelhof. Tegen zes uur zijn op het vliegveld Tem pelhof reeds meer dan 1 millioen menschen aanwezig. De geneeskundige dienst is prima verzorgd. Er is zelfs een speciale afdeeling ingericht voor de verlossing van vrouwen. Twintig vliegtuigen cirkelden boven het ter rein. Tegen half zes waren de leiders der SA en den Stahlhelm, prins August Wilhelm en v. Stephani verschenen. Als te ruim 7 uur ook de officieele perso nen, het corps diplomatique en tal van an dere hoogwaardigheidsbekleeders gearri veerd zijn, wordt er gedefileerd. En als om 8 uur een honderd zoeklichten het groote viegveld hel verlichtten, davert het van enthousiasme over het veld. Adolf, Hitier be treedt het spreekgestoelte en begint te spre ken. De redevoering van Hitier. Hitier zeide na gewezen te hebben op de beteekenis van den eersten Mei o.m.: Het symbool van den klassenstrijd zal zich thans veranderen in het symbool der verhef fing, tot symbool der groote eenheid van ons volk en daarom hebben wij dezen dag der ontwakende natuur voor alle toekomstige tij den gekozen als dag van den scheppenden arbeid. Het Duitsche volk heeft een moeilij ken tijd achter den rug. Millioenen men schen van ons volk willen werken, doch kun nen niet. Het Duitsche volk is vervallen. Zijn geheele levenskracht wordt aan binnen- lantrcchen strijd misbruikt. Wij zien thans de resultaten van dezen klassenstrijd bij ons. Wij willen uit deze resultaten leeren. Het Duitsche volk moet zich weer verstaan. De millioenen menschen, die kunstmatig in klas sen opeengehoopt, zijn bevangen door klas senwaanzin, moeten elkaar weer leeren be grijpen. Wij zijn vastbesloten deze groote taak voor de Duitsche geschiedenis te vervul len. Wij zijn besloten de Duitsche menschen weer tot elkaar te brengen en wanneer ze niet willen, hen daartoe te dwingen. Dat is de beteekenis van den eersten Mei. Als motto voor dezen dag hebben wij gekozen: Eert den arbeid en acht den arbeider. Waar de arbeider ook werkzaam is, nooit mag worden vergeten, dat de natie slechts leeft door den arbeid van allen. Het is noo- dig dat iedere beroepsstand de beteekenis van den andere kent. Wij zullen naar de ste den gaan om er het wezen en de noodzake lijkheid der Duitsche boeren te verklaren, en naar het land om er de beteekenis van den Duitschen arbeider uiteen te zetten en den arbeiders en boeren leeren, dat zonder Duit schen geest geen Duitsch leven mogelijk is, dat allen tezameii een gemeenschap moeten vormen: geest, en vuist, arbeiders, boeren en burgers. En voorts moet deze eerste Mei het Duit sche olk tot bewustzijn brengen: de vlijt, de arbeid, alleen, schept niet het leven, indien zij niet gepaard gaat met de kracht en den wil van het Volk. Vlijt en kracht, arbeid en wil behooren tezamen. Slechts wanneer zich acuter het woord arbeid de sterke vuist der natie verheft, tot bescherming kan uit vlijt en arbeid werkelijke zegen groeien. Duitsch Volk, je bent sterk, wanneer je een bent. Je bent geweldig, wanneer je den geest van je klassenstrijd en je tweedracht laat varen Wij denken aan een Duitsche natie, welke ons volk weer het dageiijksche brood op aar de zal kunnen verzekeren. En wij wecen, dat daarvoor de kracht der geheele natie noodi is. Geantwoord zal worden, dat dit idealen zijn. Doch meer dan 50 miliioen menschen hebben dit ideaal. En wanneer wij indertijd met ternauwernood een half dozijn voor jullie zijn verschenen, thans leggen mil lioenen getuigenis af voor de kracht dezer idealen. Ook de verheffing van een volk moet van binnen af komen. Wij zullen de vrijheid van ons volk veroveren en zu»len dan bewij zen, hoezeer het Marxisme slechts theorie is geweest. Wij zullen er voor strijden, dat de nieuwe idee zich zegenrijk over geheel Duitschland verheft. Men heeft minderwaardigheidscom plexen kunstmatig gesuggereerd, omdat het in overeenstemming is met de minderwaar digheid der partijen, welke dit volk jarenlang hebben misleid. Wij willen ook het vertrou wen versterken tot de regeering, welke zich met het volk verbonden gevoelt, die een stuk van het volk is, er toe behoort, er mede voor je leven strijdt, welke geen ander doel heeft dan het Duitsche volweer vrij en gelukkig te maken. Een einde zal komen aan het vooroordeel, dat handenarbeid een schande is. Wij zullen -de erkenning afdwingen, dat handenarbeid geen schande is, niet onteert, maar dat han denarbeid zooals iedere bezigheid diegene tot eere strekt, die hem met trouw en redelijkheid verricht. I Wij hebben besloten iederen Duitschen in dividu, hij moge zijn, wie hij wil, van hoogen stand en rijk, of arm of zoon van een geleer de of zoon van een fabrieksarbeider, eens in zijn leven zal hij handenarbeid moeten ver richten, opdat hij den arbeid zal leeren ken nen, opdat hij ook gemakkelijker zal leeren bevelen, omdat hij zelf ook hier reeds heeft leeren gehoorzamen. Wij zullen dit jaar voor de eerste maal deze groote ethische gedachte werkelijkheid doen worden, en wij weten, dat wanneer een maal vier jaren voorbij zullen zijn, het woord arbeid en handenarbeid voor de millioenen menschen precies dezelfde beteekenis zal heb ben als indertijd toen de landsknecht werd vergeten en de Duitsche soldaat in zijn plaats kwam. De werkloosheid zal moeten worden, over wonnen door een werkverschaffing, welke wij in twee groote groepen indeelende par ticuliere werkverschaffing, hier zal dit jaar een groot, ontzaglijk werk worden'aangevat, een werk, dat honderdduizenden arbeid zal verschaffen: het bouwen en herstellen van huizen. Wij zullen nog dit jaar verwezenlijken een program dat millioenen eischt: Het program voor den aanleg van nieuwe straatwegen; hiermede wordt een reeks openbare werk zaamheden ingeleid, welke er toe zullen bij dragen het aantal werkloozen steeds meer te doen verminderen en ten slotte zal een aan val worden ondernomen op de huidige rente. Wij zullen ook hier het besluit ten uitvoer leggen, dat voor ons nationaal socialisten reeds jarenlang een natuurlijke zaak is en in verband heirmede een handelspolitiek voeren, welke de stabiliteit der productie verzekert, zonder de Duitsche landbouw te vernietigen. Ons wordt niets geschonken. De wereld vervolgt ons. Wij willen vrede, zij wendt zich tegen ons. Duitsch volk, wanneer de wereld zoo tegenover ons staat, moeten wij deste- meer tot een eenheid worden. Wij willen wer ken en ons als broeders gedragen om eens tot God te kunnen zeggen: Heer, U ziet, wij zijn Veranderd, het Duitsche volk is riTef meer het volk van eerloosheid, van schande, kleinmoe digheid en lichtgeloovigheid, het is weer sterk geworden. Zegen onzen dag en daarmede ons Duitsche volk en vaderland. Na de redevoering van Hitier werd een reusachtige opmarsch gehouden van de bon den en pas tegen 11 uur des avonds kon mi nister Goering zijn rede houden. Onmiddel lijk daarna gingen de zoeklichten uit en werd een grcotsch vuurwerk ontstoken. Spoe dig daarna vertrokken de regeeringsperso- nen, het corps diplomatique en de genoodig den. Nog eenmaal werd het Horst Wessellied en het Duitschlandlied gezongen en daarmee was het feest van den nationalen arbeid voorbij 1 Meiviering te Antwerpen. n den stoet van de 1 Mei viering, die gisterochtend de straten der stad Ant werpen doorkruiste, werd vooraan mee gevoerd een groen masker van Hitier met twee stroppen om den hals. Voorts een aantal opschriften op spandoeken tegen de Jodenvervolgingen in Duitsch land en de Hitler-dictatuur. Burgemeester Huvsmans stapte voor op in dezen stoet mee. 1 Mei te Londen. Te Londen is de 1 Mei-dag op de ge wone wijze verioopen. Een lange stoet was aan de Theemsoever bijeen ge komen en werd door de politie, die in kleine afdeelingen begeleidde, naar Hydepark vergezeld, waar de gebruike lijke demonstratie plaats vond. Het geheel verliep volkomen rustig en zonder eenig incident. Bomaanslagen te Chicago op 1 Mei. Tijdens de Meibetoogingen zijn vele bommen geworpen. Tot nu toe is nog geen bericht ontvangen, dat iemand ernstig zou zijn gewond. In enkele ge vallen zijn de bommen geworpen uit rijdende auto's. Tengevolge van de bomaanslagen in de zakenwijk is een schade aangericht, welke op 50.000 dollar wordt geschat. 1 Mei in Mosk ju. Gister heeft het garnizoen van Moskou ter gelegenheid van den eersten Mei een parade gehouden, waaraan werd deel genomen door de infanterie, cavalerie, tanks en bommenwerpers. Achter de garnizoenstroepen volgden de gemoto riseerde arbeiderskolonesse, de jeugdor ganisaties en ruim 3000 arbeiders en arbeidsters. Veel aandacht trok de ko- lonne der bewapende communistische vrouwen. Op c}e regeeringstribune had den Stalin, Molotof, Litwonow en ande re hooggeplaatste persoonlijkheden der Russische regeering en der communis tische internationale plaats genomen. De afwezigheid van den BritscheL am- basadeur viel op, evenals de aanwezig heid van talrijke Japansche officieren van den gencrrlen staf, die tot do Japan- r.he ambassade te Moskou behooren De commissaris van Oorlog, Worosji- low, begeleid door den opperbevelhebber van de stelling Moskou, Kork, passeerde d revue. Hierop volgde het voorbij marcheeren der troepen. Ten slotte verschenen ruim 1C00 vlieg tuigen, bommenwerpers, zware jacht vliegtuigen en kleine toestellen, die een beeld gaven van de sterkte van de roode luchtmacht. SS-man te Naumburg doodge schoten. Te Naumburg is gisteravond laat een SS-man door twee andere SS-lieden jodgesehoten. De bdde daders zijn ge arresteerd. 1 Mei in Weenen. De eerste Mei is te Weenen met uit zondering van eenige kleine incidenten, rustig verioopen. De politie en het bondsleger hadden uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen De geheele binnenstad was met het parlement en de omgeving van het raadhuis, door de politie afgezet met behulp van prikkel draad. Afdeelingen van het bondsleger hadden in het parlement en in de omge ving van het Raadhuis ook machinege weren opgesteld. In den loop van den dag werden 200 arrestaties verricht. Tijdens de plechtigheden van de gouw Weenen der NSDAP deelde de gouwlei der mede, dat nog deze maand Dr. Goebbels en Goering naar Weenen wil den komen. SA-man doodgeschoten; 3 SA- lieden gewond. De „Voelkische Beobachter" meldt uit het Oostenrijksche Braunau, de ge boortestad van Hitier, dat het daar tot ernstige botsingen is gekomen tusschen nat. soe. en communisten. De nat. soc. zouden door communisten met militaire geweren zijn beschoten Een SA man werd door een schot in het hart gedood. Drie andere SA-lieden zijn gewond. Bovendien werd een op straat loopend kind ernstig gewond, zoodat de voet zal moeten worden afgezet. De communistische partij in Oostenrijk ontbonden? Volgens officieuse berichten zou de Oostenrijksche regeering naar aanlei ding van de bloedige incidenten te Altheim bij Brauna, waar een S. A.-man werd neergeschoten, maatregelen in voorbereiding hebben, om voortaan der gelijke incidenten te voorkomen. Eenige ochtendbladen weten mede te deelen, dat deze maatregelen o.a. zullen bestaan uit een verbod van de commu nistische partij en ontbinding van de S- A.— en S.S.-troepen. Omtrent het incident te Altheim wordt nader gemeld, dat aanvankelijk nazi's en communisten op de markt te Altheim tegenover elkaar stonden zonder dat het tot incidenten kwam. Later hadden nazi's in het plaatsje Dangelfing met steenen en bierglazen geworpen naar een door Communisten bewoond huis, waardoor de schietpartij was ontstaan, waarbij een nat. soc. werd gedood en vele anderen werden gewond. Militairen uit een naburige stad hebben de orde hersteld. DE GRAVIN ANNA DE NOAILLES OVERLEDEN. Zondagmiddag, zoo wordt uit Parijs ge meld, is daar de bekende schrijfster gravin Anna de Noailles gestorven, een als dichteres gevierde verschijning in artistieke kringen en een bekende figuur in de groote wereld te Parijs. DE FRANSCHE CONSUL GENERAAL IN DRESDEN VERONGELUKT. Gistermiddag tegen half zes geraakte de auto van den Franschen consul-generaal te Dresden, La Berne, de Garde op den hoek van de Wiener- en Lessingstrasse in botsing met een tram. De consul-generaal kwam daarbij om het leven. DE ONTWAPENINGSCONFRENTIE. De Duitsche politie. De commissie voor de effectieven van de Ontwapeningsconferentie heeft gister met meerderheid van stemmen het militaire ka rakter en de oorlogsbruikbaarheid der Duit sche alarmpolitie vastgesteld op 34.000 man en der Duitsche politie-recruten op 4000 man vastgesteld en daarmede geëiseht dat deze 38.000 man bij de toekomstige vaststelling van de totale Duitsche legersterkte berekend zal worden. Voor de berekening der Duitsche alarmpolitie werd besloten met 13 stemmen tegen de stemmen van Italië, Ver. Staten en Hongarije; de nerekening der politierecruten H.M. de Koningin heeft Dr. Colijn opdracht gegeven een parlementair kabinet te vormen, welke opdracht de heer Coüjn in beraad heeft ge houden. (Binnenland.) Seruminstituut te Napels geslo- ten, nadat tien kinderen na inenting overleden waren; de directeur en een assistent in arrest gesteld. (Bui tenland.) Scherpe notawisseling tusschen Rusland en Mandsjoerije. (Buiten land.) Auto bij Namen tegen een brug gereden; drie dooden, één zwaar gewonde. (Buitenland.) De 1 Mei-viering in het buiten land. (Buitenland.) Chineesch piratenschip in den grond geboord; 22 opvarenden ver. dronken. (Buitenland.) Gebouwen van de moderne vak» bonden bezet en talrijke personen gearresteerd. (Buitenland.) Het feest van den Nat. arbeid in Duitschland. (Dag. Overzicht.) Groote schilderijendiefstal in New York. (Kunst) Nieuwe tornado in Amerika eischt vele dooden. (Buitenland.) 1 Mei-dag viering in Haarlem een rumoerig verloop. Ernstige botsing te Rijnsbergen (Br.) (Buitenland.) Verjaardag prinses Juliana; in tal van steden op spontane wijze ge vierd. (Binnenland.) Een Chineesche piratenschip in den grond geboord; 22 opvarenden verdronken. (Buitenland.) Zie verder laatste berichten. werd aangenomen niet 9 stemmen tegen die der Ver. Staten, Itali, Hongarije, Oostenrijk en Nederland. De Duitsche gedelegeerde gaf uiting aan de officiëele reserve van Duitsch land tegen dit besluit. Ook de Amerikaan sche gedelegeerde maakte voorbehoud. Verder besloot de commissie met 7 tegen 6 stemmen de Duitsche hulppolitie niet te be schouwen als een organisatie met militair karakter. De vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland maakten hiertegen voorbe houd. In de hoofdcommissie werd besloten de be slissing en stemming over alle artikelen van het Engelsche ontwapeningsplan waarvoor amendementen zijn ingediend, uit te stellen tot de tweede lezing. SERUMINSTITUUT TE NAPELS GESLOTEN. Tien kinderen na inenting overleden. Ht nationale instituut voor serum- onderzoek te Napels is gesloten. De directeur, prof. Terni, en een assistent zijn in arrest gesteld. Deze opzienbarende gebeurtenis staat in verband met ernstige ziekteverschijn selen, die zich hebben voorgedaan bij tal van kinderen in de provincies Vene tië en Rivigo, die ingeent waren tegen diphterie. Tien kinderen zijn naar de vaccinatie overleden. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft direct het stopzetten van inentinen gelast en een onderzoek be volen in het seruminstituut te Napels naar de gebruikte entstof, die in dit instituut vervaardigd werd. Er is n.1. gebleken dat bij de vervaardiging van het serum ernstie nalatigheden zijn voorgekomen. GEBOUWEN VAN DE MODERNE VAKBONDEN WORDEN BEZET. Talrijke arrestaties. Het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid onder leiding van den president van den Pruisischen staatsraad, dr. Ley, heeft hedenmorgen in het geheele rijk alle gebouwen van moderne bij den A. D. G. B. aangesloten vakbonden laten bezet ten en alle leidende personen in het belang van de gleichschaltung van de moderne vak beweging laten arresteeren. Te Berlijn werd het vakvereenigingshuis aan den Engelufer door een afdeeling van 90 S.A.-lieden bezet. Voorts werd het vakvereenigingsgebouw aan de Inselbrucke en de arbeidersbank bezet. De vakvereenigingsleider Wissl werd gearres teerd. De voorzitter van het vakverbond Lei part en Grassmann werden wegens ziekte naar een ziekenhuis overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1