DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qaqetiiksch Ovetzicht De actie tegen de Duitsche vakvereenigingen. i'Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 104 Directeur: C. KRAK. Woensdag 3 Mei 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang De Nat. Soc. „revolutie". Hoe men te werk ging. Dr. Ley over het arbeidersfront Radioredevoering van dr Ley Loebe en een bankrekening. 50 vakvereenigingsleiders ge arresteerd. PROTEST DUITSCHE REGEERING WEGENS REDEVOERING ZWEEDSCHE MINISTER EKMAN. COMMUNISTISCHE TERREUR GROEPEN? AUTO-ONGELUK BIJ NEUSTETTIN. Eén doode, 12 gewonden DE WEDUWE VAN KURT EISNER GEARRESTEERD. COSGRAVE OVER DE AL-IERSCHE REPUBLIEK. MOHAMMEDAANSCHE SUCCESSEN IN CHINA. 200 dooden. Wat vandaag da aandacht trekt... ZEEDIEPTE VAN 10.000 METER. UITNOODIGINGEN VOOR DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE VERZONDÜN. ALLE RECHTERS TE POTSDAM NAZI'S. SAMENVOEGING VAN COURANTEN. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het 1 Mei-feest is het stot van de eerste étappe geweest; thans is de tweede étappe begonnen. De grootscheepsche 1 Mei-viering, welke Maandag in Duitschland heeft plaats gehad, droeg ten deele ook het karakter van een feest der verbroedering met hen, die zich bekeer den of die zich in het besef van de verdeeling van de macht zonder verderen strijd hadden onderworpen en zich hadden bereid ver klaard, mede te werken aan den wederop bouw van het Duitsche rijk. Aldus schrijft de Berlijnsche correspon dent van de N.R.Crt. Maar, zoo gaat hij ver der, het 1 Mei-feest blijkt slechts de afslui ting te zijn geweest van de eerste etappe. Gisteren zijn n.1. (wij hebben er reeds uitvoe rig melding van kunnen maken) alle huizen der vakvereenigingen bezet, de leiders zijn gevangen genomen en vervangen door com missarissen van de nat.-soc. partij. Dat is, zegt dr. Ley, de president van den raad van state, het begin van de tweede etappe van de nationale revolutie: De overgang naar den stendenstaat, waarin de vakvereenigingen in strumenten zullen zijn van de regeering. Dat is weer een heele stap verder dan de zg. Gleichschaltung, welke wij tot dusverre heb ben beleefd. De z.g. vrije vakvereenigingen zijn inet haaT drie tnillioen leden de sterkste arbeidersorganisatie van Duitschland ge weest. Deze vakvereenigingen waren in hoo- ge mate verbureaucratiseerd, maar haar rol in de geschiedenis van de sociale beweging is van groot gewicht geweest. Zonder de pro paganda van de neutrale vakvereenigingen was nauwelijks de sociale wetgeving tot stand gekomen en zonder de toenmaals naar omstandigheden sterke, conservatieve kracht van deze vakvereenigingen zou het econo misch leven van Duitschland de schokken van 1918 niet hebben kunnen weerstaan. Politiek stonden de vakvereenigingen in betrekking tot de s.d.a.p. De verhouding was weieens gespannen" maar in de practijk ston den zij toch gelijk met een duurzaam ver band. De steun van de vakvereenigingen was de basis van de partij, waarop zij ook in de tegenwoordige critieke omstandigheden had gehoopt te kunnen staan. Maar om het eigen bestaan te redden, hebben de vakvereenigin gen gecapituleerd. Wij weten heel goed, zoo zeide dr. Ley, gisteren aan vertegenwoordigers vau de pers, dat het marxisme zich slechts dood- houdt. Voor ons is het niet voldoende, dat mannen als Leipart zich hebben overgege ven. „Wij nationaal-socialisten gelooven daar niet aan. Wij willen niet vervallen in de fou ten, die de sociaal-democraten in 1918 heb ben begaan". Interessant is, dat de heele actie tegen de vakvereenigingen ten uitvoer is gebracht door organen van de nat.-soc partij, of schoon nog geen 'twee dagen geleden een zeer stellig bevel was uitgegeven tegen ar restatie, anders dan door de bevoegde politie autoriteiten. De regeering, in het bijzonder de bevoegde rijksminister dr. Seldte, heeft zich bü de actie geheel op den achtergrond gehouden, althans is hij geheel op den ach tergrond gebleven. De regeering heeft eerst ?j:hteraf verklaard, dat zij zich met de actie identificeerde, waaruit men ziet, dat staat en Pf a ,nog st?€ds in hooge mate identiek zijn ot, aat is misschien beter gezegd, in steeds hooger mate identiek worden. Dat is op zich zeit in staten, waarin één partij de fado het heele slaatstoestel beheerscht, niet anders te ?aar ten opzichte van den ten behoeve van de rechts zekerheid is toch wel van belang, dat óf for- meel een scheiding worde volgehouden, óf een algeheele samensmelting wordt voltrok ken! De zaak is nu deze: De vakvereenirnnïyen hadden zich wel tot medewertingTmd^- klaard, zelfs actief aan de Mei-feesten mee gedaan, maar zij namen toch nog zekere re serves in acht, de leiding was dezelfde geble ven. Thans wordt haar een andere leiding gegeven, en die za haar tot adiviteit voeren net leidersbeginsel zal ook in de vakvereeni gingen zijn intrede doen, de democratische organisatie, zij 't dan ook een sterk vertolk te en bureaucratische democratie, verdwijnt En met die verdwijnt de taak der vakveree nigingen, om in alle loon- en werktijdkwes ties als advocaat voor de arbeiders op te tre den. Voortaan zullen de vakvereenigingen geleid worden in den geest van de regeering. in nationalen, maar op den duur dan toen ook weer sicialistischen geest. Zeer uitdrukkelijk is verklaard, dat de christelijke vakvereenigingen niet door de actie van de partij, respectievelijk van de re geering, getroffen worden, maar wie zich be wust is, op welke wijze het fascisme te werk pleegt te gaan, zal begrijpen, dat dit een kwestie van tijd is. Dit systeem kan uitzonde ringen slechts lijdelijk dulden, maar dan kunnen zij niet «nders zijn dan kenmerken van een overgangstoestand. Het orgaan van de christelijke vakvereeni gingen blijkt dit ook volkomen te beseffen als het schrijft: „Al wordt uitdrukkelijk aange kondigd, dat de christelijke vakvereenigingen zullen worden gespaard, toch kan het eind resultaat van deze actie ook op haar niet zon der uitwerking blijven" In het heele rijk is de tot in bijzonderheden uitgewerkte actie tegelijk begonnen. Tus- schen 10 en 11 uur reden voor de gebouwen der vakvereenigingen vrachtauto's met S.A en S.S. lieden voor. Volgens een van tevoren uitgewerkt plan werden alle in- en uitgangen en trappenhuizen bezet Voor elk gebouw was een speciale leider aangewezen, die zich dadelijk met het bestuur der vakvereeniging in verbinding stelde, en dit over de redenen en doeleinden der actie inlichtte. Het perso neel werd daarna met het bestuur in een groot lokaal bijeengeroepen, waar de leider der actie inlichtingen verschafte over de maatregelen eu de toekomstige positie der vakvereenigingen. De gangen, de afzonder lijke vertrekken, alles werd door S.A. lieden bewaakt. Ieder, die het gebouw verliet hetgeen slechts toegestaan werd wanneer men in het bezit was van een bijzondere aan wijzing moest zich aan een strenge con trole onderwerpen. Elke S.A. afdeeling had een hakenkruisvlag bij zich, die dadelijk aan den gevel van het betrokken vakvereenigings- gebouw geheschen werd. In de gangen werd het in beslag genomen materiaal, meest documenten, die zich tegen de regeering richtten, of welker inhoud niet met de tegenwoordige toestanden in overeen stemming was, opgestapeld. Na de toespraak van de actieleiders ging de arbeid in de ge bouwen zijn gewonen gang. Den arbeiders en bedienden werd verzocht op hun post te blijven; ieder die dit echter niet met zijn politieke overtuiging in overeen stemming kon brengen was vrij om te gaan. Na het eindigen van de huiszoeking ble ven de S.A. wachten nog in de gebouwen hen werden speciale vertrekken toegewezen. Hoe lang de S.A. de gebouwen nog bezet zal houden, hangt van het verder verloop der actie af De nationaal socialistische partij-Korres pondent deelt mede, dat de leden van het actiecomité tot bescherming van den Duit- schen arbeid Dinsdag tegen twee uur onder leiding van Dr. Ley een bezoek hebben ge jj Uaai1 den rijkskanselier, wien zij me dedeelden dat de Gleichschalitung der vrije vakvereenigingen is geschied in overeen stemming met den algemeenen politieken toe stand in Duitschland. Dr. Ley lichtte den kanselier in over het verloop der actie. Het comité verzocht den rijkskanselier het be schermheerschap op zich te willen nemen van het op 10 Mei te Berlijn te houden arbeiders congres. De rijkskanselier verklaarde zich bereid dit beschermheerschap op zich te nemen en bracht in het bizonder tot uitdrukking, dat hij een goede afwikkeling der afzonderlijke maatregelen verwacht, opdat in het bizonder in financieel opzicht de Duitsche arbeider niet alleen geen schade zal lijden, maar slechts voordeel er van zal trekken. Het actiecomité verzekerd, dat de actie in volkomen orde en rust plaats vindt en gaf de verzekering, dat de betalingen der betreffen de instituten reeds van Woensdag af weer in vollen omvang zullen worden hervat. Op 10 Mei zal te Berlijn in het Pruisische Heerenhuis een groot arbeiderscongres wor den gehouden, waar het gemeenschappelijk front der Duitsche arbeiders zal worden ge vormd Naar aanleiding van de actie treen de vrije vakvereenigingen heeft de leider van het comité van actie gisteravond een rede sociaal gevoel. Zoolang er echter leiders zijn, die geen sociaal gevoel bezitten moet er een tegenwicht der arbeiders bestaan. Wij willen niet, dat de arbeider geknecht en onderdrukt wordt, maar hij moet gelijkwaardig deelge noot zijn in de volkshuishouding en het volksgeheel. De vakvereenigingen moeten ons verder helpen uit die heeren menschen te maken, die er zijn voor liet welzijn van de huishouding en het volk. Wij willen eens de financieele veiligheid voor allen bereiken. Het is onze heilige wil den arbeider alles te doen behouden, waar hij reeds aanspraak op kan maken. Wij zullen de veelheid der bon den opheffen en bijeenbrengen in één orga nisatie. De onderscheiden zullen wel worden behouden, maar ieder moet er zich van be wust zijn lid te zijn van de groote gemeen schap des volks. Eenmaal moet het zijn: een voor allen, allen voor een. Het geheele volk moet inzien, dat het zonder den arbeider niet kan bestaan. De vroegere president van den rijksdag, Loebe, deelt mede: Met betrekking tot het bericht in zake een bankrekening ten bedrage van 3 millioen RM van den vroegeren presi dent van den rijksdag, Loebe, bij de Aïbet- terbauk te München, heeft Loebe den presi dent een brief gezonden, waarin hij er op wijst bij de Arbeiterbank geen rekening te houden en nooit heeft gehouden. Naar in verband hiermede verluidt, heeft de Beiersche minister van binnenlandsche zaken een op naam van Loebe staande reke ning van 3 millioen RM bij een bank te München in beslag genomen. voering uitgesproken, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. Dr. Ley zette uiteen dat de vakvereenigingen essentieel de Marx istische partijen, maar ook de confessioneele partijen hadden verondersteld. „Wij denken er niet aan de gedachte der vakvereenigin gen te ontkennen. De werkgevers zijn in hun totaliteit geen engelen, een groot deel onder hen dient zuiver eigen voordeel en heeft geen Naar Voelkischer Beobachter mededeelt, wordt het aatal der in verband met de actie tegen de Marxistische vakvereenigingen ge arresteerd; vakvereenigingsleiders op 50 aangegeven, waarvan 28 voorzitters van aan gesloten organisaties en 12 vooraanstaande leden van den Algemeene Duitsche vakver- eenigingsbond. De Duitsche zaakgelastigde te Stock holm heeft in opdracht zijner regeering b den Zweedschen minister van Bui- tenlandsche Zaken geprotesteerd tegen een gisteren door den Zweedschen mi nister van Handel, Friedjof Ekman, bij een demonstratie te Linkoeping uitge sproken redevoering, waarin Ekman het optreden der Duitsche regeering, in het bijzonder van Hitier en Goering, critiseerde. De Duitsche zaakgelastigde heeft de Zweedsche regeering gevraagd haar standpunt in deze kwestie te wil len kenbaar te maken. De politieke politie te Dusseldorp heeft iu den laatsten tijd geconstateerd, dat communistische functionnarissen terreurgroepen hebben gevormd met het doel met vergift en ontbrandbare stof te werken. Onlangs is in verband met deze kwestie de communist Hellgrai ge arresteerd. Hellgraf is van beroep gal- vaniseur. Uit de zaak waar hij werkte had hij 3K K G. cyaannatrium en 0,125 K G. kopervitriool gestolen, welke hoe veelheden voldoende zouden zijn ge weest om duizenden personen te ver giftigen. Hellgraf woonde in Dussel dorp en in Keulen. Bij hem thuis zijn voorts groote hoeveelheden salpeter en zwavelzuur gevonden, zoomede gummi handschoenen. Ook in Doebeln (Saksen) was zoo'n tereurgroep gevormd. Volgens mededee- lingen van de politie zou het daar de bedoeling zijn geweest den door dc nati onaal socialisten benoemden commissa- rieelen burgemeester met cyaankali uit den weg te ruimen. De benoodigde cyaan kali zou des ochtends door een com munist met de melk worden afgeleverd Een vrachtwagen, waarin 17 leden van een Kriegerverein gezeten waren, is gistermorgen tijdens de terugkeer van de 1 Mei-festiviteiten in Neustectin tegen een boom gereden v. daarna in een sloot langs den weg gestort. Alle inzit tenden werden op straat geslingerd waarbij 13 hunner deels ernstige ver wondingen bekwamen. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar een hunner aan de gevolgen over'eed. De oorzaak van het ongeluk schijnt te lig gen in beschonkenheid van den be stuurder. De Berliner Boersenkurier meldt uit St. Georgen in het Zwarte Woud: In het plaatsje Peterszell is Zoudag de wedu we van den uit den Munchenschen ra- dentijd bekenden Marxistischen leider Kurt Eisner gearresteerd. Tegelijkertijd werd een met de soc. dem. partij in con tact staand man in arrest gestild. ERNSTIG ONGELUK BI I VERNIETIGING VAN MUNITIE. Bij de vernieling van oude artilleriemuni- tie heeft bij Focasani (Roemenië) een ernstig ongeluk plaats gehad. Vier soldaten werden door een explodeerende granaat gedood, drie ernstig gewond. REDE VAN DEN BRITSCHEN MINISTER VAN OORLOG. Over den algemeenen toestand in Europa. Op de jaarvergadering van den Londen- sche Kamer van Koophandel heeft de En- gelsche minister van oorlog Lorg Hailsham een groote politieke rede gehouden Hij zeide o.a., dat het doel was het feit te verhei melijken, dat de politieke toestand speciaal in Europa in den loop van de laatste maan den zeer ernstig was geworden, wat groo- tendeels het gevolg was van de vrees, die door de ontwikkeling in Duitschland is ver oorzaakt. Verder wees hij er op, dat de Engelsche politiek van uniforme ontwapening heeft gefaald, dat de Engelsche regeering daar om thans naar ontwapening streeft langs den weg van internationale overeenkom sten. Het is te danken aan de pogingen van MacDonald, dat de ontwapeningsconferen tie voor een catastrofe is behoed. De econo mische wereldconferentie moet zich bezig houden met het uit den weg ruimen der handelsbetrekkingen. Omtrent MacDonald's bezoek aan Was hington zeide Lord Hailsham, dat slechts persoonlijk contact tusschen de leiders van twee volken van groote internationale betee- kenis was. Hij hoopte, dat MacDonald den leden van het kabinet kon meedeelen, dat de vriend schappelijke betrekkingen met Amerika be vestigd waren, waardoor Engeland bij de komende besprekingen de moeilijkheden beter het hoofd zal kunnen bieden. Op de jaailijksche partijvergadering te Dublin hield Cosgrave gisteren een redevoering .waarin hij o m. zeide, dat het ideaal van een al-Iersche republiek niet kon worden vooruitgebracht door „belachelijke evoluties van speelgoed soldaten" en „geweldig rammelen met de sabel". Eenheid kan alleen tot stand komen door goeden wil jegens de mede- landgenooten van het Noorden. Verder wees Cosgrave op de recente opvattingen van de Valera over de moeilijkheden van het bereiken der doeleinden van Fianna Fail en zijn onbekwaamheid middelen te vinden verdeeldheid tot staan te brengen. GANDHI GAAT WEER HONGEREN. In een telefoongesprek met de Daily Express verklaarde de zoon van Gandh:, dat hij zijn vader vergeefs had verzocht van zijn aangekondigd voornemen om 3 weken in hongerstaking te gaan ten gunste van de paria's af te zien. De Mahatma zal physiek niet in staat zijn drie weken zonder voedsel te blijven. TOENADERING TUSSCHEN RUSLAND EN POLEN? Het officieuze Iskra-agentschap publiceert een verklaring van den leider der Sovjet Russische Handelsdelegatie, die eergister avond te Warschau is aangekomen, Bojew waarin deze er op wiist.dat de Russen naar Polen zijn gekomen op uitnoodiging van de Poolsche industrieele en handelsorganisaties om nauwer contact te krijgen tot het Pool sche bedrijfsleven. In Sovjet-Rusland bestaat n 1. groote vraag naar Poolsche textieigoede- ren en houtfabrikaten. In verband met een onderhoud tusschen maarschalk Pilsoedski en den Russischen ge zant gelooft men in verschillende kringen, dat dit bezoek ook een symptoom is van toenade ring tusschen Polen cn de Sovjet Unie op politiek gebied. De handelsdelegatie zal van daag de officieele feestelijkheden van den Poolsche nationalen feestdag als eeregasten bijwonen De Engelsche consul-generaal te Kashgar deelt telgrafisch mede, dat de Mohamme- daansche opstandelingen in de Oost-Chinee- sche provincie Tsikiang verschillende succes De K.L.M.-piloten hebben allen hun ontslag ingediend. (Lucht vaart.) Inbraak te Dirkshorn. (Stad en omgeving.) Het Sportfondsenbad in Alkmaar; rede mr. Bierenbroodspot. (Stad en omgeving.) Het jubileum der Handelsschool; rede van dr. Postma over het han delsonderwijs. (Stad en omgeving)' De actie tegen de Duitsche vak vereenigingen. (Dag. Overzicht.) Een drijvend vliegveld in den Oceaan. (Luchtvaart.) Ernstig motorongeluk bij Half weg; dame zeer zwaar gewond. Zie verder laatste berichten. sen hebben te boeken en o.a. de stad Yarkand nabij Oost Turkestan hebben ingenomen. 200 Chineezen kwamen hierbij om. Alle Engel sche onderdanen en eenige Zweedsche mis- sionnarissen, die in Yarkand waren geves tigd, hadden de stad voor de bezetting door de opstandelingen kunnen verlaten. Naar uit San Diego( Californië) wordt gemeld, heeft het tank-stoomschip der Amerikaansche marine „Ramapo" draadloos medegedeeld, bij metingen aan de Amerikaansche kust de tot nu toe grootste diepte der zee te hebben ge peild en wel van 33 006 voet. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft aan alle leden van den Volkenbond en ook aan de Staten die geen lid zijn een uit- noodiging gezonden tot bijwoning van de door de organisatiecommissie op 12 Juli a.s. des morgens te elf uur vastgestelde opening van de economische wereldconferentie ie Londen. In een begeleidend schrijven deelt dt secretaris-generaal mede. dat de vertegen woordiger der Vereenigde Staten Norman Davis, dadelijk na de opening der conferen tie een opwekking zal richten tot de deelne mende regeeringen om terstond door onder ling overleg een tarieven-wapenstilstand te Sluiten voor welks duur de regeeringen zich verplichten geen nieuwe tarieven in te voe ren of bestaande tarieven belangrijk te ver- hoogen, geen nieuwe belemmeringen of be letselen voor den handel te verordenen en op geen enkele wijze de nationale productie te Steunen ten koste van de productie in het buitenland. Voorts zouden de regeeringen zich overeenkomstig de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst verplichten geen directe of indirecte subsidies te verlee- nen voor de uitbreiding van den industriee- len uitvoer, noch op eenigerlei wijze du.a- pingsmaatregelen te nemen. Alle rechters bij het landsgerecht te Pots dam hebben thans besloten tot toetreding tot de nationaal-socialistische partij en den bond van nationaal-socialistische Duitsche juristen Ook de overige ambtenaren bij de justitie te Potsdam zijn voor het overgroote deel tot df nationaal-socialistische partij toegetreden. De Dordtmunder Generalanzeiger deelt mede, dat met ingang van heden het officieel orgaan der nationaal-socialistische partij in Westfalen Rote Erdein de Dordtmunder Ge neralanzeiger wordt opgenomen, zoodat dit blad thans het officieele orgaan voor de na tionaal-socialistische partij voor den gouw Westfalen Zuid wordt en de beschikking krijgt over een der grootste drukkerijen van Europa. KORTE BERICHTEN. De nieuwe Israëlitische kiesvereeniging hield gisteravond in de beurs van den dia manthandel een openbare vergadering, waar de heer André Hertzberger, voorzitter van het Joodsche vluchtelingencomité sprak over: „Het werk voor de joodsche vluchtelingen uit Duitschland". Maandag vond onder voorzitterschap van mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Arnhem een vergadering plaats van het be stuur der Geldersch Overijselsche Maat schappij van Landbouw. Van 2 tot 7 Mei wordt in het gebouw van de Theosofische Vereeniging, Tolstraat 156 te Amsterdam een tentoonstelling van het z.g.n. Roode Valken-werk gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1