Alkmaarsciie Courant. Voor de overdekte Zweminrichting. Honderd rtp en dertigste Jaargang. WOENSDAG 4 MEI Jiadioniexms HeuiUetcH Het mysterie van het I diamanten kruis. GEMEENTELIJKE RADIO- IISTRIBUTIE. ZENDER TE MOSKOU. Stad en Omgeving. VERLEDEN EN TOEKOMST VAN ONZE HANDELSSCHOOL. Lezing van dr. J. Postma. No. 104 1933 Donderdag 4 Mei. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO) 8.Gramofoonplaten. 10. Morgoiwij^ ding 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Cello- recital door T. van Houten. Aan den vleu gel- Egb. Veen. 11— Knipcursus Kinder kleding 11-30 Zang door Mia v. d. Eynden. Aan dw vleugelE. Veen. 12.-2.15 Om- roeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpla ten 2 30 Gramofoonplaten. 3.Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen.. 4.30 Vioolrecital door A. Mesritz. Aan den vleugel: E. Veen. 5.— •Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Kovacs iLajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door iH. Hollander. 7.Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Jhr. Jan Feith: Nederland-voettochten. 8.Vaz Dias. 8 05 Gramofoonplaten. 8.45 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. A. Poth, viool en het Liederen- en Oratorium- kwartet, sopraan, alt, tenor en bas. 0.30 Ver volg Omroeporkest. 10.„Intermezzo", blij spel van J. B. Schuil. Regie: Kommer Kleyn. 10.30 Vervolg Omroeporkest 11.— Vaz Dias. 11.10—12.Gramofoonmuziek* Huizen1875 M. (8.10.en 11.2. KRO, de NCRV van 10.—112.—1130). 8.—9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 (Morgendienst o.l.v. Dr. P. Boendermaker. (10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwen halfuur. 4.Bijbellezing door dr. C. Bouma m. m. v. Mw. C. de Jager, zang en Fr. Rey- tnerink, orgel. 5.Piano-recital door mevr. A. J. v. DuinKoerts. 5.45 Cursus handen arbeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie. 6.45 Knip cursus. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 jjourn. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8. (11.15 Het Chr. Radio-koor o.l.v. J. Couvée en het Versterkt NCRV-Klein-orkest o<l.v. P. v. d. Hurk. 9—9.30 Filmpraatje en ca. 10 Vaz Dias. 11.15—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, berichten. 11.20 Orgelspel R. New. 12.05 Het Paramount Astoria-orkest o.l.v. Anton. 12.50 't Coventry Hippodrome- orkest o.l.v. Ch. Shadwell. 1.20 Voor de scholen. 2.20 Vesper. 3.10 Voor de scholen 3.25 Emilio Colombo en zijn orkest. 4.05 'Northern Studio-orkest. 4.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 5.50 Brahms' Pianosonaten door Fr. Merrick. 6.10 Spaansche causerie. 6.40 en 6.50 Lezingen. 7.20 BBC-orkest o.l.v. E. Bainton. 8.20 Tijdsein, berichten. Lezing. 8.55 Radiotooneel. 9.50 Korte Dienst. 10.05—11.20 Het BBC-Dansorkest o.l.v.-Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Concert door het Om roeporkest. 5.50 Gramofoonplaten. 6.40 Or kestconcert. 7.20 Radio-tooneel. 8.50 Gramo foonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.204.20 Omroeporkest en solisten o.l.v. Gröndahl. 7 35 „Der Lindbergflug" van K. Weill. So listen en orkest o.l.v. Th. Jensen. 8.50 Saxo foon-recital door W. Clesen. 9.35 Weensche muziek o.l.v. F- Mahler 10.20—11.50 Dans muziek uit „Ritz". Langenberg, 473 M. 6.35 Gramofoonpl. 11.20 Concert o.l.v. Breuer. 12.20 Concert door het Duisfcurger Tonkünstler-orkest. 3 50 Concert o.l.v. Wolf. 6.20 Stunde der Nation „Der Harz". 7.25 Concert door Ban doneen-Ensemble m. m. v. solisten. 7.50 Zie Brussel 338 M. 9.5511.20 Populair con cert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 Amerikaansche sympho- nische muziek o.l.v. Werner Janssen. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Dito. 4.50 „La Paix", naar Aristophanes van Fleischman. 'Muziek van André. 5 50 en 6.10 Gramofoon platen. 7.20 Gramofoonplaten. 7 35 Literair programma. 8.30 Koorconcert uit Luik o.l.v. M. Dambois. 9.30 Dansmuziek uit St. Sau veur. 338 M.: 11.20 Gramofoonpl. 12.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 5.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Gra mofoonplaten. 7.50 Europeesch concert uit Finland. Sibelius-programma. 9-30 Gramo foonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Dansmuziek door V^SBgEB—- »tft het Enge is ch van Chester K. S. Steel* door A W v. E v R. ^Ed .kol°nel Ashley het in zijn be- n^s avond, dat Donovan met zijn vriend den spion, wegging. t. "e.fn,p a" volv°erend, dat hij in het hoofd had, stak de kolonel op 'n mooien Meimoigen het oude horloge in zijn zak en ging op weg naar den juwelierswin kel van Darcy, met de bedoeling, het uurwerk en andere deelen van het hor loge door Kettridge te laten bekijken. Doch toen de detective den winket be reikte, zag hij er tot zijn verbazing een groote menigte menschen voor staan een menigte, waarbij zich een aantal po litieagenten bevonden, om den rijweg vrij te houden. „Hallo! Weer wat te doen!" dacht de kolonel, zijn stap verhaastend. „Wat zou er nu weer gebeurd zijn? Hij informeerde hier en daar bij het volk, en kreeg zooveel inlichtingen, dat de uitgave van verscheidene extra kran tennummers er door gerechtvaardigd zou zijn geweest. „Een inbreker heeft geprobeerd de brandkast op te blazen, en is zelf getrof- Arthnr Damp's orkest. 8 10 Voor-jaargedich ten. 8.30 Vervolg dansmuziek. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek, Lijn 1: Hilversum. Un 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 9 35—9.50, Daventn 9-5010.20, Lond. Reg 11.2012 35 Midi. Reg. 12.3513.20, Lond. Reg. 13.20 —14.20, Daventry, 15.35—19.35, Kalund borg 19.3523.20. Lijn 4: Langenberg 9.25—19.20, Zeesen 19.2023.20. Voor propaganda-uitzendingen Ter gelegenheid van het 1 Mei-feest is, na 40 dagen te hebben proef gezonden, de grootste radio-zender ter wereld met een zendenergie van 500 K W. te Moskou in ge bruik genomen. De nieuwe zender is twee maal zoo sterk als de zender, die tot nog toe als de sterkste ter wereld gold en die in de Vereenigde Staten werkt. De nieuwe Mos- kousche zender zal speciaal gebruikt worden voor bijzondere propaganda-uitzendingen van de Communistische Internationale. RADIOVERBINDING NED.-INDIEHOLLAND. Een jubileum. Een Aneta-telegram uit Bandoeng meldt aan het HbkL. dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de radioverbinding Nederlandsch IndiëHolland het hoofd van het telegraafkantoor te Bandoeng op 5 dezer een herdenkingsrede zal uitspreken. Een 150-tal personen had gisteravond ge volg gegeven aan de uitnood iging van het Comité van Actie voor een overdekte zwem inrichting op de grondslagen van het Sport- fondsenbad, tot bijwoning van een lezing met lichtbeelden van Mr. Bierenbroodspot, den leider van de Sportfondsen in ons land. De vergadering werd geleid door den heer D. Saai, die in zijn openingswoord consta teerde, dat na de vorige lezing ook in den Gemeenteraad erkend is, dat voor Alkmaar de overdekte zweminrichting het beste is, wat er te krijgen is. Hij wijst erop, dat er in den Raad gezegd is, dat het wenschelijk ware geweest, dat Het Witte Kruis het aan tal spaarders, dat noodig is om tot de op richting van een overdekte zweminrichting te komen, gelijktijdig had overgelegd met de ingediende motie. Dit was natuurlijk in twee dagen niet mogelijk; doch naar aanleiding daarvan is er een Comité opgericht, dat wil probeeren, het voor Alkmaar benoodigde aantal spaarders bijeen te brengen, opdat Alkmaar toch nog een overdekte inrichting krijgt en de mogeijlkheid wordt geschapen, in alle maanden van het jaar te kunnen zwemmen. In ons land zijn reeds 27 afdeelingen van het Sportfondsenbad en spr. hoopt, dat door de rede van Mr. Bierenbroodspot nog vele twijfelaars als spaarder zullen toetreden van de afd. Alkmaar. Reeds in zijn eerste verga dering heeft het Comité vastgesteld, dat een goede exploitatie van een overdekte inrich ting alleen mogelijk is, wanneer deze komt te staan onder de leiding van de Sportfond sen. Mr. Bierenbroodspot wees er op, dat men de overdekte zweminrichting in Alk maar wil bereiken op dezelfde wijze als die in andere plaatsen tot stand komt. De Sport fondsen dient er voor om het kapitaal bij el kander te krijgen. Daarvoor worden aandee- len op afbetaling in kleine termijnen van 2.50 per maand uitgegeven. Met de ex ploitatie van een zweminrichting als zooda nig heeft de spaarkas niets te maken. Op prettige wijze vertelde spr., hoe de Sportfondsen in Amsterdam tot stand zijn gekomen. Met nadruk wijst hij erop, dat elke afdeeling een afzonderlijk geheel vormt. Met den bouw wordt niet begonnen, alvo rens de overtuiging is verkregen, dat de in richting een behoorlijke exploitatie zal kun nen opleveren. Voor Alkmaar zullen 200 spaarders noodig zijn. Dan kan worden aangenomen, dat een geslaagde exploitatie kan worden verkregen. In Alkmaar is het wel merkwaardig ge gaan. In 1929, aldus spr., kregen wij con tact met Het Witte Kruis en maakten wij voor Alkmaar een opzet. Het Witte Kruis rapporteerde hierover aan het Gemeente bestuur. Merkwaardig is, dat wij daarover in jaren niets hebben gehoord en plotseling vernamen, dat Alkmaar een open inrichting gaat stichten met volkomen negeering van hetgeen Het Witte Kruis gedaan heeft. Spr. wil daarover niet veel zeggen. Vóór alles moet men zich afvragen wat is beter: een open of een overdekte inrichting? Wanneer men beide inrichtingen vergelijkt, dan moet de schaal ten gunste van de overdekte aan slaan, omdat die te gebruiken is van 1 Jan tot 31 Dec. Het plan, dat van de gemeente is uitgegaan, een open inrichting, die 5 maan den in één jaar gebruikt kan worden is niets anders dan een gevaarlijke fantasie. Wij bou wen thans inrichtingen, die in een paar mi nuten van een overdekte in een open veran derd kunnen worden. Spr. verwees hiervoor naar de maquettes, in de foyer aanwezig, van inrichtingen, die in Breda en Zwolle ge bouwd worden. Uitvoerig zette spr. de voor deden hiervan uiteen, waarbij hij er op „Een bandiet schoot drie meisjes nee.*, die achter de toonbank met diamanten stonden, en doodde daarna zichzelf!" „Weineen! Iemand heeft geprobeerd den winkel in brand te steken!" „Ach kom, een van de meisjes is flauw gevallen, dat is alles!" Deze nieuwtjes waren meest van jon gens en jongelui afkomstig. Niemand scheen precies te weten, wat er gebeurd was. De kolonel keek naar Mulligan uit, die bij de ontdekking van den moord op mrs. Darcy de eerste officieele persoon was geweest, en knikte hem vriendelijk toe. De blauw jas geleidde daarop den kolonel naar den winkel. „L zult er wel belang in stellen!" zei Mulligan. „Ja, dank je! Wat is er gebeurd?" „Ik weet niet alle bijzonderheden. Maar miss Brill, de jonge, vrouwelijke bediende, kreeg een electrischen schok van een paar draden, die onder een me talen hoek van een van de uitstalkasten waren verborgen, zegt mr Kettridge, en zij viel neer!" „Dood?" „Neen, maar zij stootte met het hoofd tegen den rand van een kast en bezeerde zich leelijk. Ik heb de ziekenauto laten komen. Toen het gebeurde, w-aren er juist veel menschen in den winkel en er ontstond eenige opschudding." „Dat zal waar zijn! Verborgen electri- sche draden!" zei de kolonel, en dacht daarbij aan een ontdekking, die hij ge daan had. wees, dat men ten onrechte in den Raad te berde heeft gebracht, dat men door verwar ming van het water een open zweminrich ting 5 maanden kan gebruiken. Het is juist buitengewoon onaangenaam om uit het war me water in de koude lucht te komen en alle deskundigen, die spr. over dit plan sprak, hebben dit unaniem veroordeeld. Het is niet minder dan waanzinnig om in Alkmaar een open irichting te maken met een oppervlakte van 2100 M2. Dit eischt zeer veel personeel en het berekende personeel voor de 114000 baden gedurende den zomertijd is absoluut onvoldoende. In de stukken staan veel bewe ringen, die voor aanvallen vatbaar zijn. Eén bewering wil spr. niet over zijn kant laten gaan, n.1. dat het een nadeel is, dat de over dekte inrichting met chloor werkt. Dit is de grootste nonsens; wie dit beweert, weet blijk baar niet, dat het zeewater ook een groote dosis chloor bevat. Wij, aldus spr., preferee- ren juist de chemische reiniging met chloor. Voorts wees spr. op de biologische en de optische reiniging, die het water in het Sport fondsenbad ondergaat. Aan de hand van lichtbeelden demonstreert hij de voordeelen van de overdekte inrichting. Hij wees erop, hoe reeds thans in de overdekte inrichtingen voor 25 cent gebaad kan worden. Wanneer men bedenkt, wat men daarvoor krijgt, dan is dat niet duur, maar wij streven ernaar, de tarieven omlaag te brengen en toonen dit met de daad. Wij kennen zelfs het crisis- zwemmen voor werkloozen voor 10 cent, maar wij hebben daarmee geen prettige er varingen. Organisaties van alle richtingen hebben wij in de gelegenheid gesteld, hun werkloozen daarvan te laten profiteeren, maar het aantal baden voor de werkloozen beschikbaar gesteld wordt, niet verwerkt, om dat de heeren het baden van 9—10 uur te vroeg vinden. Na een uiteenzetting over het nut van het zwemmen voor ons volk, en het groote voor deel van een overdekte inrichting voor schoolbaden wees spr. nog op den grooten steun voor de exploitatie-mogelijkheid door het organiseeren van wedstrijden, waarvan de grootste in de overdekte zweminrichting gehouden kunnen worden. Het voordeel om spaarder te zijn. In antwoord op een ingekomen vraag, wat voor voordeel het heeft om spaarder te zijn, zeide spr., dat iemand, die drie aandeelen heeft volgestort, voor zijn leven een gratis abonnement krijgt, dat geldig is in alle Sportfondsenbaden in Nederland. Wie één aandeel heeft volgestort, krijgt 33 reduc tie op de prijzen en de spaarder, die één rijksdaalder gestort heeft, krijgt reeds dade lijk 10 reductie. In Amsterdam betaalt een spaarder geen '50 cent, maar 30 cent voor een los bad. Men kan dus wel uitrekenen, dat deelname als spaarder nog zoo slecht niet is, als men van de inrichting gebruik maakt. Wat is het voordeel om met de Sportfondsen in zee te gaan? Deze vraag, die eveneens schriftelijk was ingekomen, hangt, aldus spr., samen met het gerucht, dat er bij sommige gemeentelijke autoriteiten de neiging zou bestaan om het voorstel te doen, om van gemeentewege een overdekte inrichting te doen bouwen met de Matschappij voor Zwembadenbouw. Er is toch wel eenig verschil. Wanneer men van gemeentewege de inrichting sticht, dan be gint men, met het geld op te soupeeren. Men heeft dan geen geld meer om studie te ma ken van nieuwe inrichtingen. Bij ons is dat anders. Wij stichte voortdurend inrichtingen. Wij zijn reeds met 27 projecten bezig, steu nen op onze ervaring in Amsterdam en op HOOFDSTUK XV. Een hond. Toen het door den stroom getroffen, doch niet gevaarlijk gekwetste meisje in den ziekenauto was weggebracht, werd de volksmenigte door de politie verspreid. Toen kreeg kolonel Ashley eindelijk ge legenheid mr. Kettridge te spreken te krijgen. „Wat is er eigenlijk waar, van alles, wat ik gehoord heb?" vroeg de detective. „Ik weet het niet!" De juwelier glim lachte vermoeid. „Als U alles hebt ge hoord, wat ik hoorde, ging het over alles en nog wat, vanaf een samenzwering tot een aanval van alle verbonden New- Yorksche bandieten!" „Maar wat is er dan gebeurd?" „Wel, één van de bedieden, miss Brill, hielp een klant bij een van de zilverkas ten. Die is van binnen van een electri- sche leiding voorzien, die zoo noodig, kan worden ingeschakeld. Zij schakelde den stroom in, om de uitstalkast van binnen te verlichten, zoodat haar klant haar zou kunnen aanwijzen, wat zij op de toonbank moest leggen, toen zij op de een of andere wijze een geduchten elec trischen schok kreeg. Zij werd achter over op den grond geworpen en sloeg met het hoofd tegen een vooruitsteken den hoek van een der achterste uitstal kasten. Zij w as er leelijk aan toe, maar de dokter in het ziekenhuis zei, dat het geen schedelbreuk was". .Werd de schok veroorzaakt door de de studie, die wij hebben gemaakt van be staande inrichtingen in geheel Europa. Daardoor bereiken wij het grootste nut met zoo weinig mogelijk uitgaven. Dit komt ook tot uitting in de exploitatie. Doordat wij voor 6 inrichtingen tegelijk koopen, betalen wij op het oogenblik voor handdoeken, die thans 80 cent kosten, nog niet de helft. Dit komt alleen, omdat wij een geweldig groot kwantum noodig hebben. Ons ervaren personeel uit Amsterdam wordt gedurende 9 maanden thans in Arnhem werkzaam gesteld om de menschen daar vol ledig in te werken in het bedrijf. Daardoor wordt voor een nieuw bedrijf de kinderziekte voorkomen. Elke inrichting heeft een direc teur noodig. Die moet verstand hebben van watertechniek, keteltechniek en op de hoogte zijn van het zwembedrijf en de administratie. Een kleine inrichting kan dergelijke dure krachten niet aanstellen Wij benoemen cen traal voor vier, vijf inrichtingen, iemand die 't water controleert, iemand die voortdurend de administratie nagaat en iemand die voort- duend de ketels beoordeelt. En tenslotte heb ben wij dus aan iedere inrichting een be drijfsleider, die onder de centrale leiding staat en die de andere capaciteiten niet be hoeft, waardoor wij met veel goedkooper krachten kunnen werken. Een gemeentelijke inrichting als aparte in richting, behoeft er niet aan te denken, voor wedstrijden een ploeg uit Barcelona naar Alkmaar te laten komen. Wij doen dat ge meenschappelijk, de grootere inrichtingen be talen wat meer, maar de ploeg komt in al onze baden. Bij de Sportfondsen is dus een groote mate van samenwerking. Dit geeft geweldige voordeelen. Spr. merkte nog op, dat men in den Alk- maarschen Raad in den strijd tegen het over dekte project niet bepaald loyaal gebruik heeft gemaakt van de voor 1929 verstrekte gegevens. Ieder weet, dat de bouwprijzen voor 1933 goedkooper zijn, evenals de exploi tatie. Voor de open inrichting heeft men 114.000 baden aangenomen, terwijl wij uitkomen, om dat de exploitatie gaat over het geheele jaar met 60 70.000 baden. Op een vraag zeide spr. nog, dat ±et on getwijfeld zijn nut zal hebben, wanner Alk- maarsche zwembeoefenaren, op initiatief van het Comité eens een excursie ondernemen naar het Sportfondsenbad in Amsterdam. De heer Van derVall zou niet met dem inleider van gedachten wisselen en ook geen vragen stellen. Toch wenschte hij een opmerking te maken aan het adres van den spreker en aan dat van den voorzitter. De voorzitter had n.1. gezegd, dat er in Alk maar een groep is voor de open inrichting en een groep voor de overdekte inrichting Zooals de voorzitter het voorstelt, is het ech ter onjuist. Onder de groep, die zich in den gemeente raad verklaard heeft vóór het verkrijgen van het open bassin, is er zeker een belangrijke strooming, die volgaarne medewerking wil verleenen aan het verkrijgen van allebei, doch die niet wil medewerken aan de gesloten in richting, zonder de open inrichting, omdat zij ook voor de smalle beurzen de gelegen heid wil scheppen om te zwemmen. Hoezeer het spr. ook spijt, dat er dit jaar in Alkmaar geen gelegenheid zal komen om te zwemmen, aangezien hij van oordeel is, dat om gezondheidsoverwegingen de be staande inrichting gesloten moet worden, hoopt spr. toch, dat het aan het Comité ge lukken mag, op de tafel van B. en W. te kun nen neerleggen een zeker bedrag, dat noodig is voor de gesloten inrichting. Laten wij toch probeeren om samen te werken, aldus spr. Er is op het gebeid van samenwerking tus- schen overheid en particulieren in Alkmaar maar gebeurd. Hiervoor verwijst spr. naar bet Centraal Ziekenhuis. Voorts was spr. pijnlijk getroffen door het ezeltje, door den inleider ten tooneele ge bracht, waarom gelachen werd, doch dat z.i. een mislukte grap was, n.1. de opmerking over de werkloozen, die geen tijd hebben om te gaan zwemmen. Spr. hoopte, dat zijn op merking voor den inleider aanleiding zal zijn, dat ezeltje niet meer ten tooneele te brengen. Er wordt wel eens meer de spot gedreven met werkloozen, maar zeker niet door hen, die weten, wat werkloosheid is. Overigens had spr. wederom met genoegen naar den inleider geluisterd. Mr. Bierenbroodspot merkte op, dat juist de Sportfondsen er naar streeft om de smalle beurzen naar de inrichting te krij gen. Uit sociaal-hygiënisch oogpunt is juist de overdekte inrichting van belangrijk groo- ter nut dan de open inrichting. Spr. wees erop, dat deze meening ook onderschreven wordt door vooraanstaande partijgenooten van den heer Van de Vall. Ook van het hoofdbestuur van den Arbeiderssportbond draden, die binnen in de uitstalkast loo- pen?" vroeg de detective. „Neen, en dat is het gekke van het ge val!" zei de winkelier. „Zij kreeg een schok, toen zij tegen den metalen rand van de uitstalkast leunde, en toen ik daar een onderzoek instelde, vond ik eenige verborgen electrische draden, die op de een of andere manier aan de licht- leiding waren aangesloten. Ik wist niet, dat die draden er waren". „Ik wel!" zei de kolonel kalm „U wel?" „Ja, maar toen ik ze met een instru ment, dat ik bij een electriciën hier in de stad gekocht had, onderzocht, zat er niet de minste stroom in! Of zij zijn later aangesloten, óf een plotselinge trilling of verplaatsing bracht ze met stroom in aanraking!" „Waar dienden die draden voor?" vroeg mr. Kettridge. „Dat wilde ik nu juist eens zien! Ik denk, dat zij oorspronkelijk door mrs. Darcy waren aangelegd voor een alarm inrichting tegen inbrekers. Maar nu loopen die draden naar de werkbank, die door James Darcy werd gebruikt!" „Naar zijn werkbank?" De juwelier was zichtbaar ontsteld. „Ja, maar U moet daar niet dadelijk gevolgtrekkingen uit maken! U weet toch. dat hij aan een electrische draai bank werkte, waar hij patent op wilde nemen? Die draden kunnen een dee! van zijn toestel hebben uitgemaakt!" „Ja, en zij kunnen wacht een kan de heer Van de Vall dezelfde klank hoo« ren, die hij vanavond uit spr. mond kon ver» nemen. In Maastricht was er juist een strijd onder de katholieke raadsleden. De soc -dern. zaten op de wip. En het is aan het hoofdbe- stuur van de s.d a.p te danken, dat de zaak ten gunste van de overdekte zweminrichting is beslist. Wanneer de heer Van de Vall eens gaat informeeren naar de samenwerking van de Sportfondsenbaden met de menschen met de smalle beurzen, dan zal hij de overtui ging krijgen, dat zijn opmerking achterwege had kunnen blijven Wanneer de gemeente bereid is om de verliezen, die ze te boeken zal hebben voor de open inrichting, te willen ge bruiken om de smalle beurzen mede in de gelegenheid te stellen van de overdekte in richting gebruik te maken, dan zal het nuf voor de smalle beurzen buitengewoon groot zijn. Wat het toegedachte ezeltje betreft, spr. kan de feiten niet anders maken dan ze zijn. Toevallig heeft spr. met den aan den heer Van de Vall welbekenden heer Pareiro be sproken op welke wijze daarin verandering is te brengen. Het is geen ezeltje, het zijn de feiten. Wanneer daarover 'n enkel woord ge zegd wordt, vindt spr. dat niet erg, want ook wij streven er naar om voor degenen die door de maatschappelijke toestanden getrof fen zijn, zooveel mogelijk te bereiken. De voorzitter vond de mededeeling van den heer Van de Vall van veel belang. Het deed hem veel genoegen, dat de heer Van de Vall heeft verklaard, dat er onder d« groep, die zich vóór een open inrichting ver klaarden, een sterke strooming is, die ook voor de overdekte wil zorgen en hij ver heugde zich erover, dat de heer Van de Vall een beroep heeft gedaan tot samenwerking. Het comité wil niets anders dan met den Raad samenwerken. In het formulier van toe treding tot spaarder staat, dat pas dan met sparen wordt aangevangen, wanneer de raad meewerkt. Men moet het Comité niet zien als een co mité van actie tegen den raad, die tot hel stichten van een open inrichting besloot. Het comité juicht het ten zeerste toe, dat de ge meenteraad alle moeite doet, om de zwemge» legenheid in Alkmaar te verbeteren Wij zijn echter verder gegaan en trachten nu door het bijeenbrengen van een voldoend aantal spaar ders den gemeenteraad aan te toonen, dat het mogelijk is om een overdekte inrichting te stichten met een daaraan verbonden open bassin. Het comité is ook overtuigd, dat het daarmee bevordert het belang van Alkmaar. Spr. verheugde zich erover, dat de helft van het aantal spaarders dat noodig is, reeds bijeen is en wekte de aanwezigen op, om als spaarder toe te treden en hun kennissen te bewegen, hetzelfde te doen, opdat spoedig aan den Raad het bewijs geleverd kan wor den, dat de daadwerkelijke belangstelling voor een overdekte zweminrichting ook in Alkmaar aanwezig is. Na een woord van dank aan den inleider, sloot de voorzitter hierop de bijeenkomst. Gisteravond heeft de Handelsschool van Alkmaar, in de trouwzaal van het stadhuis een ouderavond gehouden, waarop de direc teur, dr. J. Postma, heeft gesproken over „Verleden en Toekomst van onze Han delsschool". Een groot aantal toehoorders waren aan wezig, toen de voorzitter, de heer Grondsma, dezen avond met een kort woord opende, waarin spr. de hoop uitsprak, dat de aan wezigen door deze iezing meer bekend en be mind mochten raken met de Handelsschool. De burgemeester en de inspecteur van hei middelbaar onderwijs konden tot hun groote! spijt op dezen avond niet tegenwoordig zijn, daar zij verhinderd waren. Na de opening kwam dr. Postma aan hei woord. Ongeveer een eeuw geleden, zoo ving spr. zijn rede aan, ontstonden er in ons land reeds stroomingen op hel gebied van het on derwijs; reeds in den Franschen tijd* had het lager onderwijs al een wettelijke regeling. Spr. ging de onderwijshervormin gen na; zoo werd in 1846 te Amsterdam een plan opgezet om een „Inrichting voor onder wijs in koophandel en nijverheid" te stich ten, dat echter op niets uitliep, slechts een Handelsschool met 3-jarige cursus (voot klas sikaal onderwijs) kon in stand gehoudea worden. De in 1869 opgerichte en thans nog bestaande openbare Handelsschool te Am sterdam moet als voortzetting hiervan be schouwd worden. Spr. noemde Thorbecke en zijn tijdgenoo» ten als voorbeeld, die van meening waren, dat het handelsonderwijs het karakter moest oogenblik!" riep de winkelier plotseling, „ik verbaas me Vanuit zijn privékantoor, waarin hij den kolonel had gebracht, keek hij den winkel in. Deze was nu bijna leeg, er waren nog slechts enkele klanten en de bedienden. „Het is dezelfde plaats!" mompelde de juwelier. „Wat?" vroeg de detective. „Miss Brill kreeg dien schok en viel op dezelfde plaats, waar het lijk van mrs. Darcy werd gevonden!" zeide mr. Kettridge opgewonden. „Behalve, dat zij achter de uitstalkast viel en miss Brill er voor, is de plaats dezelfde!" Met een gesmoorden uitroep sprong de kolonel op en keek ook den winkel in. „U hebt gelijk!" stemde hij toe. „Ik ben benieuwd, of dat een toevallige sa menloop van omstandigheden is, °t^-— iets anders! Ik moet Darcy spreken! De gevangene .was zeer ontsteld, toen de detective hem de laatste ontdekking in den juwelierswinkel mededeelde. „Dat zijn nooit mijn draden geweest in die uitstalkast!" riep de jonge man. „Ik wist, dat ze er waren, want er was een verouderd alarmsysteem, toen ik bij mijn nicht in dienst kwam. Ik nam een ander signaal en dacht, dat de oud» draden waren weggehaald. Maar de draden, die ik voor de proeven met mijn draaibank gebruikte, hadden daar geen verbinding mee, dat weet ik zeker! Waf je uw thpori??" (Wordt yscvolgd.j^

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5