Van Rommelzaken Hobbeltie £anden - dagelijks gebruikt - EGMONDBINNEN. draden van algemeene vorming in maatschap pelijke richting. Alhoewel men later speciale handelsafdeelingen aan de H- B. S -en ver bond, bleef de opleiding van de a s. koop man onbevredigend. Dit zou anders worden bij de in 1869 opgerichte Amsterdamsehe O. H. S-, welk voorbeeld eerst tien jaar later door Rotterdam werd gevolgd. De strijd tusschen vakonderwijs en alge meen ontwikkeld onderwijs, zoo ging spr. voort, heeft zich verder ontwikkeld na F™"» na de oprichting van de z.g.n. handelsdag scholen, waar het onderwijs zich op de 'handelsvakken toespitste. Spr. behandelde vervolgens het wetsontwerp van minister de Visser, waarin het handelsonderwijs ge regeld werd en gaf een uiteenzetting, waarom de z.g.n. litt-economische afdeehng is ont staan. Slechts met de bedoeling, zooals spr. uit een citaat aanhaalde, om een te sterk ge oriënteerd handelsonderwijs te beletten. Ook in Alkmaar heeft dit verschil van inzicht omtrent den aard van het handelsonderwijs een rol gespeeld- Spr. haalde de bestrijding der Alkm. Crt. aan tegen een poging der raadsleden om door het verbinden van een handelscursus aan de bestaande burger school te voorzien in een Handelsschool. Toch werd in 1908 overgegaan tot het op richten van een gemeentelijke Handelsschool met driejarigen cursus. Reeds in het eerste jaar werd begonnen met het onderwijs in boekhouden en handelsrekenen, zoo ook met het correspondentie-onderwijs. Later is de uitbreiding tot een vijfjarige school tot stand gekomen. In sommige kringen, heeft zich de meening postgevat, dat zoowel de H.B.S. a als de Handelsschool (met 5-jarigen cursus) naast elkaar kunnen blijven bestaan. Spr. acht het verschil eerder graduëel dan principieel; het verschil is altijd geweest van enkele uren meer van dit en enkele uren meer van dat leervak. Vast stond volgens spreker, dat door deze strijdvraag groote verwarring is gesticht bij het groote publiek en de niet-ingewijden en dat deze verschillen hoe langer hoe meer ver vaagd zijn. Nu er op het terrein van het handelsonderwijs een doelbewust streven te zien is, staan we aldus spr. als de teeke nen niet bedriegen aan den vooravond van een wettelijke regeling. De tijd schijnt rijp voor een regeling van het handelsonder wijs. Na het ontwerp-de Visser, verscheen in 1928 het wetsontwerp-Waszink en in 1932 het wetsontwerp-Terpstra, het tweede ont werp spreekt van: regeling van het handels onderwijs. Tot een wet is het nooit geko men, minister Terpstra heeft het raadzaam geacht het nog aanhangige ontwerp te hand haven, met belangrijke wijzigingen, o.a. worden voor het eerst in de Nederlandsche wetgeving, twee soorten hoogere burgerscho len naast elkaar geplaatst als gelijkwaardige grootheden, het woord „afdeelingen" is. ver dwenen, nu wordt uitgegaan van het woord „scholen". Zoo heeft dus let handelsonderwijs, thans H.B.S. a genoemd, een eigen, duidelijk om lijnde plaats in dit ontwerp. Vervolgens besprak dr. Postma, de subsidie voor het handelsonderwijs en de bestaande voorschriften omtrent bijdragen der buiten gemeenten. Na deze uiteenzetting, zeide spreker nog het een en ander over de tegenwoordige positie van de Handelsschool. Het aantal leerlingen is na grooten toevloed in de eerste jaren, sterk gedaald tot 1924 en in de laatste 7 of 8 jaren met kleine stijging en daling weer iets omhoog gegaan, doch bij voortduring te laag gebleven. Spreker vroeg zich af wat de oorzaak hiervan kon zijn. Er is waarschijn lijk een flink deel sleur of gewoonte bij be trokken; een H. B. S. wordt hooger geschat dan de Handelsschool. Spr. wees er op, dat de einddiploma- bezitters voortaan, behalve tot de Handels- hoogescholen te Rotterdam en Tilburg, voortaan ook examens aan de handelsfaculteit aan de universiteit te Amsterdam kunnen afleggen. De hoofdzaak van deze school blijft, de beste voorbereiding te geven voor een werkkring op het ruime gebied van handel en nijverheid; toch ligt er ook een uitgestrekt terrein open voor hen, die een plaats zullen innemen bij de administratie van rijks-, provinciale- en gemeentelijke diensten, bij de belastingen, bij de spoorwegen e. d. Wij wenschen, aldus spr., aan de handels school niet een paar klassen te verbinden voor de wis- en natuurkundige opleiding, die tot het domein van de H. B. S. b behoort, doch het omgekeerde wenschen wij evenmin: (het maatschappelijke onderwijs, met de kern vakken: handels- en economische weten schappen en moderne talen, is belangrijk ge noeg om een plaats op zich zelf in te nemen. Elke school haar eigen terrein, de man van zaken en administratie naar de Handels school of H. B. S. a. Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen. Enkele aanwezigen stelden vragen, waar- ra dr. Postma nogmaals met klem mededeel de. dat hij iedereen die iets naders over zijn school wilde weten, altijd gaarne te woord zou willen staan. De heer Grondsma dankte tenslotte den spreker hartelijk voor deze leerrijke lezing. ZUID-SCHARWOUDE. De vereeniging van groetenhandelaars „De Koophandel'' vergaderde Maandag middag ten huize van den heer P. Kramer, alhier. Een 40-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz., opende de vergadering met welkom. De voorzitter herdacht het in dit jaar overleden lid, de heer J. Kreijger te Broek op Langendijk, die steeds een goed lid der vereeniging is geweest. De voorzitter memoreerde verder het ver loop van het seizoen, wijzende op de vele in- voerbelemmeringen. die thans den export oi zer producten bijna geheel onmogelijk maken. De verlaging der Duitsche invoer rechten, verkregen door het nieuwe handels- contract, zal geen verbetering brengen. De binnenlandsche handel is ook niet goed geweest. De handel ondervindt veel belemmering door de ongeregelde aanvoeren aan de vei lingen, Het begint nu tijd te worden, dat de organisaties daar eens verbetering in bren- gen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. F. Slot, gaf aan, dat men zich bij „Centraal Beheer" heeft aangesloten voor de verzekering der transportarbeiders, ter wijl men in 1932 lid is geweest van de Cen trale van Handelaren in Groenten en Aard appelen. Er is weer een prijscourantenover eenkomst gemaakt, doch ae verslaggever be treurde het, dat niet steeds aan het „een man, een man, een woord een woord wat een eerste vereischte is voor een handelaar, werd gehouden. De exporthandel is sleclu geweest, ook die in pootaardappelen. Alleen bij een groote droogte zal men nog t e?I?1J'e afzet naar Duitschland kunnen hebben, daar de binnenlandsche productie daar zeer groot is. De verslaggever laakte de houding der onderhandelaars voor het laatste nieu" we verdrag. Het behaalde resultaat werd een doode musch genoemd. Als niet flink op de ketting wordt gesprongen, zal Duitsch land als afzetgebied geheel verloren gaan De binnenlandsche handel is vrij goed ge weest, terwijl het In- en Verkoopbureau een groote afnemer is geweest, ten voordeele van de tuinders en vooral van de veeboeren. Het financieel verslag van den penning meester, den heer J. Kramer, gaf aan ont vangsten 1958.68, uitgaven 1941.51, al- zoo batig saldo van 17.39. De rekening van de nachttelefoon sloot met een voordee- lig saldo van 64.47. De heer P. F Slot werd met groote meer derheid van stemmen als bestuurslid herko zen. De heer G. Bekker stelde zich niet meer herkiesbaar wegens hoogen leeftijd. De voor zitter dankte den heer Bekker voor hetgeen deze in de 32 jaren van zijn bestuurslid maatschap voor de vereeniging heeft ge- daan. In de hierdoor ontstane vacature werd de heer P. Greeuw te Oudkarspel gekozen. De heer J van Diepen te Warmenhuizen werd als lid toegelaten. Tot vertegenwoordigers naar de marktbe- sturen werden de heeren C. Wagenaar en P Deutekom herkozen en in de plaats van den heer P. F. Slot, die zich niet meer beschik baar stelde, werd de heer C. Keeman geko zen. Royement van een der leden. Het bestuur stelde voor de firma G. Koo> te Noordscharwoude als lid der vereen, te royeeren op grond van oncollegiale hande lingen in verband met een prijscouranten overeenkomst. De voorzitter las de betreffende cor respondentie voor. Uit deze correspondentie bleek, dat de vereeniging in het eerste schrijven de firma attent maakte op deze handelingen in strijd met het contract en verzocht de boete van 100 te willen betalen, welk schrijven men echter teruggezonden kreeg, met de opmer king dat de beschuldiging niet juist was en men gaarne verschoond wilde blijven van dergelijke vergissingen. Er zou volgens de firma den bedoelden dag geen prijsopgave, zooals bij contract was overeengekomen, verstrekt zijn, zoodat de firma dacht haar gang te kunnen gaan. In een volgend schrij ven had de Koophandel geschreven, dat de brief niet met de feiten overeen kwam en dat het op fantasie berustte, dat de persoon, met de opgave der prijzen belast, had gezegd, dat men naar eigen goeddunken kon hande len. De voorzitter zeide, dat het in de dagen is gebeurd, voor de v^rhooging der Duitsche invoerrechten. De firma Kooy zou prijzen hebben genoteerd, 1 beneden de veiling- waarde, wat in flagranten strijd met het contract was met het contract. Naar aanleiding van een vraag van den heer H. Kamp of de geheele vereeniging kon beslissen over een contract dat door de exporteursleden was opgemaakt, antwoord de de secretaris, dat in de statuten staat vermeld, dat het doel der vereeniging is, het verbeteren van verkeerde instellingen of ge woonten en het opheffen van misstanden, zoodat hierover wel kon worden beslist. Hierna werd een zeer levendige discus sie gevoerd met de firma Koov. die haar goed recht verdedigde en bereid was, een accountantsonderzoek te doen instellen. De firma was overtuigd, niet te hebben gefrau deerd. Het resultaat der besprekingen was ech ter, dat met 23 tegen 8 stemmen, en 6 blan co, werd besloten de firma Kooy als lid der vereen, te royeeren. Hierna werden eenige mededeelingen ge daan over een door den heer H. Hentzen voor de vereen, afgesloten cotract met de Nederlandsche spoorwegen en werd de ge legenheid gegeven, dit contract te teeke nen. Bij de rondvraag merkte de heer C. Smit op, dat te Broek op Langendijk een paar dagen geleden overdreven was met de hef fing van overliggeld. Als door den heer Smit de zaak schrifte lijk zal zijn toegelicht, zal worden gerecla meerd. Verder wilde de heer Smit flinker optre den om een betere aanvoerregeling te krij gen, waarmee de voorzitter het eens was. De heer J. Hoogland drong er op aan, dat als de firma Kooy alsnog aan het ver langen van het bestuur wenschte te vol doen, deze weer als lid werd toegelaten. Het bestuur verkreeg volmacht. Over de nachttelefoon deelde de secretaris mede, dat gemiddeld ruim 20 interlocale en 20 locale gesprekken per nacht werden ge voerd. De kosten voor de vereen, bedroegen hiervoor \y, cent per gesprek, zoodat de bestaande toestand zal blijven gehand haafd. De heer J. Kamp wees er op, dat schade werd ondervonden van de uitdeelingen door het Leger des Heils van de door het In- en Verkoopbureau overgenomen producten, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit toch niet zoo erg kon zijn, daar, tengevolge van eerder geuite klachten niet meer dan 10.000 K G. ner 200.000 inwoners per week werd verstrekt. Protesten tegen de onderhandelin gen met Duitschland. De heer C. Keeman wilde protesteeren tegen het afsluiten van het handelsverdrag met Du'tschland. Spr. wilde protestvergade ringen houden. Tot 31 Mei a.s. is het invoerrecht ver- ODOL-tandpasta voorkomt het leelijke verkleuren der tanden eü een onwelriekenden adem. laagd, daarna is het weer tot 31 December 8 Mark per 100 K.G. De heer J. Ootjers, Noordermarktbond, was van meening, dat men elk middel te baat moest nemen om protesten te laten hooren, terwijl de voorzitter het verdrag een paskwil noemde. Er kan geen sprake zijn van export. Er zullen telegrammen worden gezonden aan de regeering en aan het Centraal Bu reau, terwijl men met de veilingsorganisa ties in overleg zal treden tot het houden van protestvergaderingen. De heer H. Kamp vroeg of er ook nog rekening werd gehouden met de schippers, nu er een contract met het spoor is afge sloten. De voorzitter antwoordde, dat men gaarne met de schippers in overleg wilde treden voor het opmaken van tarieven, doch dat dan eerst de schippers het met elkander eens moesten zijn. Zoo als het de vorige kee- ren is gegaan, kan het niet meer. De heer J. Ootjers, Noordermarktbond, deelde mede, dat men plannen had, om de aanvoer meer geregeld te doen zijn, doch dat uitvoering zeer moeilijk zou zijn. De voorzitter juichte dit zeer toe. De hui dige toestand is onhoudbaar. Er zal in moe ten worden voorzien. De heer P. Deutekom deelde mede, dat mr. Niemöller, de secretaris van het Cen traal Bureau hem zooeven per telefoon heeft medegedeeld, dat het nieuwe handelsver drag 10 Mei ingaat en geldt de lage tol voor 50 van den invoer van Mei 1932 oftewel voor 90 wagons roode, 90 wagons witte en 40 wagons gele kool, zoodat het alleen voor de wittekool misschien nog waarde zal hebben, daar de roode en gele wel op zullen zijn. Men besloot, dat voorzitter, secretaris en penningmeester bij eventl. verkiezingen aan kunen blijven, doch dat de andere bestuurs leden om de vier jaren aftreden en niet direct herkiesbaar zijn. De heer Bekker had nog een voorstel om bij het bonnenstelsel een boete toe te passen van 10 als de op bonnen gekochte pro ducten niet denzelfden dag werden verla den, waarop men echter niet inging. Hierna sluiting. UITVOER VAN KOOL NAAR DUITSCHLAND. Certificaten van 10 Mei af. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt bekend, dat in gevolge met het tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag de minister van Economische Zaken en Arbeid haar heeft belast met de afgifte van certificaten voor den invoer in Duitschland van roode, wite en savoyekool van 10 Mei af. Deze certificaten zullen dienst doen bij de Duitsche douane als bewijs, dat op de door deze certifcaten gedekte partijen het verlaag de invoerrecht van kracht isvoor wittekool bedraagt dit verlaagde recht M. 4 en voor roode- en savoyekool M. 6 per 100 K.G., ter wijl het autonome recht voor alle koolsoorten M. 8 is. Nederlandsche exporteurs, die in de maand Mei van 1932 bovengenoemde kool soorten voor eigen rekening naar Duitsch land hebben uitgevoerd, kunnen voor de toe wijzing der certificaten in aanmerking ko men. Zij behooren daartoe uiterlijk 5 Mei a.s. een opgave van de door hen verzonden soorten en hoeveelheden kool in te dienen bij den secretaris der commissie, mr. L. Nie möller, Javastraat 80, 's-Gravenhage, tel. 112128. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Lan- gendijker Groentencentrale op Maandag 1 Mei 1933, 's midcags 2 uur in het betaal- kantoor. De voorzitter, burgemeester Slot, riep allen een woord van welkom toe, in het bij zonder den heer Jb, Kramer die voor het eerst zitting heeft voor de vereeniging „de Toekomst" te Zuidscharwoude. Over de maand Maart was geveild voor een bedrag van 69976 58; waarvan voor Broek op Langendijk 13215.82; Koedijk 12579.76; Sint Pancras 9874.39; Sint Pancras Zuid 1599 73; Heerhugowaard 2943.59; H.waard L. T. B. 9203.65; Zuidscharwoude 11050.10; Zuidschar woude L. T. B. 3308.80; Schermeer "2445.46; Hensbroek ƒ971.86; Oterleek 232.06; Ursem 707.87 en diversen 943.51. Betreffende de 2e uitkeering der Steunwet 1932, werd medegedeeld dat dit een bedrag was voor deze veiling van pl m. 163.000. Van de vereeniging de Schermeer was een schrijven ingekomen met verzoek om het vei lingspercentage voor de bloembollen zoo hoog mogelijk op te voeren, opdat daardoor geen schade ontslag voor de groentenveiling De voorzitter antwoordde dat daar de volle aandacht aan wojdt besteed en dat in een volgende vergadering voor Juli a.s. het percentage nog nader bepaald zal worden. Van den Vierbond was een schrijven inge komen dat in verband met de teeltbeperking, een oppervlakte van 500 H.A. suikerbieten bebouwd kon worden met regeeringssteun Als resultaat werd meegedeeld dat voor de L G. C. 15 H.A. is opgegeven, hetwelk heel weinig is, hetwelk zijn oorzaak vindt in de niet aanlokkelijke voorwaarden en het niet geschikt zijn van het land voor bietenteelt. Betreffende het besluit op de alg. verga dering van „de West" te Koedijk aangaande executie van bedrijven, was bericht binnen gekomen van den minister dat het de volle aandacht heeft van de regeering, maar dat in verband met de daaraan verbonden moeilijk heden nog geen bepaalde maatregelen geno men kunnen worden. Van de Vereeniging de Koophandel was een verzoek binnengekomen om de huur der bascules belangrijk te verlagen in verband met óe slechte bedrijfsresultaten. Opgemerkt werd door den secretaris dat de bascules in geene deele winst afwerpen, terwijl bovendien nog 200 uitgegeven werd aan de transportarbeiders welke garant staan voor het eventueel zoek raken van ge wichten, De noodzaak om te verlagen werd dan ook niet ingezien, zoodat het verzoek voor kennisgeving werd aangenomen. Van het Centraal Bureau was een schrij ven ingekomen met nieuwe prijzen voor het gebruik van steenkool. De secretaris deed mededeeling dat in 1932 verbruikt was 1283 ton gietcokes, 1059 ton gascokes en 479 ton nootjes vier. Van hetzelfde bureau een schrijven dat aan de minimum-prijzen welke verleden jaar gesteld zijn voorloopig vastgehouden moet worden. Eveneens dat vanaf 20 April opgaaf ver strekt moest worden van de doorgedraaide producten, terwijl tevens er bij vermeld moet worden het kwantum en de kwaliteit. De heer Hoogland vroeg naar de bestem ming van deze groenten, daar hem van een betrokkene mededeling was gedaan dat door het Leger des Heils groenten werden ver strekt aan personen, die het zelf best kon den betalen. De voorzitter zeide dat een heel klein kwantum voor menschelijk voedsel is be schikbaar gesteld en dat een daarmede in verband staande klacht dadelijk is onder zocht, waarbij bleek dat het meer een storm in een glas water was. Bij de behandeling der agenda van het Centraal Bureau wenschte de heer Hoogland dat het voorstel Noordscharwoude betreffen de toelating pers op die vergadering door de L. G. C. ondersteund werd. De voorzitter zeide dat het iprae-advies van het hoofdbestuur het voorstel toejuichte, maar wenschte zelf de bevoegdheid in han den te houden van al of niet toelating. De heer Hoogland achtte het geen geluk kig besluit, daar betreffende het gesprokene op de laatst gehouden vergadering een ver keerden indruk is gewekt aangaande datgene waar Noordholland belang bij had. Meerdere stemmen gaan op om het voor stel Noord-Scharwoude te ondersteunen. Secretaris de Boer wenschte het voorstel, zoo aangenomen te zien, dat toelating ge schiedt. Mocht het gebeuren dat men bin nen kamers vergaderen moest, dan mag er ook niets van naar buiten uitlekken. Goedge vonden. De heer Madderom wenschte dat het voor stel van Deventer ondersteund werd waarin vervat dat het Amerikaansche fruit evenzoo hoog met invoerrechten belast wordt als onze producten welke daar ingevoerd worden. Goedgevonden. De agenda van het Uitvoer-Contróle-Bu- reau werd zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Tot afgevaardigden naar de vergadering van het Centraal Bureau werden gekozen de heeren S. de Boer en A. Hoogland en voor het uitvoer-contróle-bureau de heeren S. de Boer en W. Visser. Besloten werd om de zuidelijkste kap en nog enkele kleinigheden te laten schilderen. Het werk zal uitbesteed worden, waarvoor alle schilders aangesloten bij de L. G. C. zich inlichtingen kunnen verschaffen vóór 23 Mei a.s. bij den secretaris S. de Boer. Bij de rondvraag zeide de heer Kramer dank voor de hem toegesproken welkomst woorden. Spr. zeide zijn beste krachten te zullen weidden in de toekomst aan de belan gen van de markt. De heer Smit vroeg eenige inlichtingen aangaande de controle op de bloembollen- manden. De heer Vet vroeg naar de oorzaken, dat Ursem het laatst werd uitbetaald wat betreft de regeeringssteun. De heer Madderom wenschte, dat de pre sentiegelden voor de bestuursvergaderingen der L. G. C. in den vervolge voor rekening der plaatselijke wreetiigingen genomen wor den, daar de kosten voor de L. G. C. dan niet zoo groot worden, terwijl het voor de ver- eenigingen op zich zelf een klein bedrag wordt, wanneer ieder zijn eigen afgevaar digden betaald. De voorzitter vond het geen juist denk beeld, daar hier toch de belangen der ver- eenigingen gediend worden en is het juist dat de L. G. C. die kosten betaald. Wil men anders, dan zal toch te dien opzichte de alge- meene vergadering daarover moeten beslissen. De heer Hoogland vroeg, of het 1/10 pCt. ingehouden van de steun, ook nog aan de afdeelingen uitbetaald wordt, daar de ver- eenigingen toch ook onkosten hebben. Door velen wordt uitbetaling verwacht. Geantwoord werd dat in verband met de onkosten, welke gemaakt zijn, niet tot uitbe taling kan worden overgegaan. Verder vroeg de heer Hoogland, of het ook mogelijk is, dat de betaalmeester elke maand met de afdeelingen afrekent. De secretaris antwoordde, dat zulks ver plichtend is; mocht het soms wezen, dat het niet op tijd geschied, dan berichtte men even. De heer Glas zeide, dat op de r vergadering van den NoordermarC^ Centraal Bureau gezegd is, dat er een m regeling zou komen met minimumpri^n n" nu hebben we een steunregeling Vu in het verre verschiet ligt, terwijl toch loofd is door den voorzitter daar ter oi dat er terdege rekening gehouden zai spoed te betrachten. De koolcampa^ meteen ten einde en er is over a/T* om zoo maanden nog geen steun gekomen Spr gaarne zien dat er door de afgevaardigd met klem op uitbetaling aangedrongen W? want men heeft geld noodig. De voorzitter zeide, dat wat betreft steun voor 1933 deze wet nog niet dwv h F^rcfp Yzmer ift Pflflïïfnompn .i Eerste Kamer is aangenomen, zoodat voor nog geen uitbetaling kon plaats hebhÜ' De heer Hoogland merkte nog op dat a steun loopt tot einde 1932 en wat 'na si? datum geveild wordt, valt onder de steunt wet 1933, terwijl tevens op de vergaderin» van het C. B. is aangedrongen om de met Ai uit te betalen steun niet te wachten. maaT een aanvang te doen nemen zoodra de detbe! treffende productie weg is en niet te wacht»» met uitbetaling tot 1934. mtn Hierna sluiting. 'Boerenleenbank. Uit de jaarvergad». ring gehouden door de plaatselijke Boe renleenbank bleek, dat deze insteliinï ook in 1932 weer gunstig had gewerkt We ontleenen aan het uitvoerig var^a» van dSn penningmeester de volgende gevens. Aan spaargelden werd ontvan gen 72647 74 en terugbetaald 6545354 De bank heeft dus wel het vertrouwen' der spaarders, daar er trots de malaise nog ruim 7000 meer werd ingelegd dan teruggevraagd. Aan voorschotten werd terug ontvangen 11468 56 terwijl met het verleenen van nieuwe voor schotten de uiterste voorzichtigheid ij. tracht werd: gegeven werd slechts 4505. In loopende rekening werd ont vangen 12151.15, uitgeven 27205,96. Ac.a intresten werd ontvangen 860061, uitgegeven 7098 69. Totaal werd over 't afgeloopen jaar ontvangen 10859007. Uit jde balans bleek, dat aan voor- schotten te goed was 15422.en ia loopende rekening bij de leden 16484.48. De bank had aan spaargelden 165Ó06.81 schuld, in loopende rekening 4100.70. De winst bedroeg 72868. Met recht mocht dus geconstateerd worden, dat de bank in 1932 ondanks d» tijden, goed werk had gedaan. TEXEL. Holt. Mij. v. Landbouw, In hotel „De Lindeboom" werd Vrij dagavond een algemeene vergadering van de afd. Texel der H. M. v. Landbouw gehouden, waarin o. a. in bespreking kwam het afsluiten van een collectief arbeidscontract met de drie Landarbei ders-organisaties in deze gemeente. De voorzitter, de heer C. Keijser Hz., deelde mede, dat, hoewel de H. M. v. Landbouw niet direct als werkgevers-organisatie 'u te beschouwen, het bestuur toch e» conferentie met besturen en boofdbe stuursleden heeft bijgewoond. Voorgesteld werd daar een loon van 2.50 per dag en 3.in den hooitijd. De voorzitter had verklaard, dat d« werkgevers (hoewel het loon geenszins te hoog werd geacht) dit thans onmoge lijk kunnen betalen. In de vergadering was men dit met den voorzitter eens; ook verklaarden enkelen dat men zich geenszins aan een collectief contract wenschte te binden. Verder kwam in bespreking een adres van het hoofdbestuur, waarin de mee ning van de vergadering werd gevraagd over: Runderbeperking. Omdat hierover voor 20 April antwoord moest worden ingezonden, had 't bestuur reeds voor loopig aan het hoofdbestuur medege deeld, dat men voor beperking hier veel gevoelde, mits buiten deze gemeente 't houden van „fokschapen" beperkt werd. Dit vraagstuk is echter zoo moei lijk, zei de voorzitter, dat de afd. Scha* gen er geen antwoord op heeft willen ge ven, omdat men zich daar niet bevoegd achtte over deze zaak een oordeel t8 vellen. "3 Verder kwam nog een schrijven bespreking over het Steunregelingspla1)» dit betrof het plaatsen van het vleesch der uit de markt genomen dieren; met den heer- Govers was hierover gecor respondeerd, plaatsing daarvoor in het binnenland zou niet mogelijk zijn. He* bedoelde schrijven was van de fa. v. Hoeven en Co., die meende 'tvleesch^ 't buitenland te kunnen plaatsen De 221. Hij ging naar den kant en vroeg met een lachend gezicht was er aan de hand was. Toen Jan den kapitein en de men- schen zoo lachend aankeek, vielen ze alle maal van schrik omver. De kapitein viel vlak voor Jan, de chef-kok er bovenop, en kokkie sprong met gebalde vuisten in de lucht 222. De kapitein was de eerste ^engen- opstond en een woord uit kon jt „Hoe hoe kom je hier? Waarr KOj vandaan? We dachten dat je °vf ef 0aar was gevallen. En nu is onze °ul.gj ^rug beneden en we hebben hem nog n kunnen krijgen"» 1 I

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6