Alkmaarsche Courant. £uchtiuxact imtetUand De piloten der K.L.M. nemen ontslag. Honden] vfll en dertigste Jaargang. WOENSDAG 3 MEI G. P. OE. HAAR WERKWIJZE EH INTRIGES essad bey. hoofdstuk i- de SCHOOL der g. p. oe. Parijsche brëeven Een conflict met de directie. No. 104 1933 door helverlichte gehoorzaal Een go0D°ntal rijer banken. Op iederen D'°' n?ar napier en inkt Een katheder .^6 naar ,rrvlfr\r*i.cin h ai m 4111 hl- ie' n ra-art bord voltooien het meuhi r heerscht groote stilte in de zaal. T-"! .„raar treedt binnen; de leerlingen verheffen zich van hun plaats. Daarna caan zij «eer zitten en volgen met aan dacht de rede van den leeraar Kameraden, bij inbraak in een bank of'een particuliere woning moet men cteeds rekening houden met de moge lijkheid, dat zich daar een gesloten brandkast bevindt. De ervaring en bo vendien erkende autoriteiten leeren, dat iedere brandkast met behulp van de moderne, technische middelen in enkele minuten geruischloos kan worden ge opend. Als grondregel verzoek ik jullie het volgende te noteeren." Hij teekent een gecompliceerd schema op het bord; de leerlingen noteeren het ijverig. De les duurt twee uur. De docent haalt merkwaardige werktuigen uit zijn zak te voorschijn, verklaart het gebruik daarvan en vertelt hier en daar, om het droge onderwerp wat op te frisschen, grappen, uit we'ke valt op te maken, dat hij een rijke persoonlijke ervaring op dit gebied heeft. Daarna wordt tot piactische oefeningen overgegaan. De leerlingen trachten schuchter, eerst on beholpen, de eigenaardige werktuigen te hanteeren. De docent ziet opmerkzaam toe, prijst de begaafden en zegt verach telijk tot de onhandigen: „Jij zult nooit een kraan worden." Wie is de docent? Een geroutineerd inbreker, specialiteit in brandkasten, die na een bewogen leven een rustigen werkkring heeft ge vonden in de eigenaardigste school ter wereld. Waneer hij zijn lezing heeft beëindigd, betreedt een ander eminent docent de gehoorzaal „Kameraden", begint hij, „de vorige maal hebben wij het probleem van de straatgevechten met de politie grondig behandeld. Nu zullen we ons bezig houden met de speciale kwestie van het straatgevecht in de groote Eu ropeesche steden. De ervaring heeft ge leerd, dat machinegeweren niet, zooals tot dusverre geschiedde, op de daken moeten worden opgesteldWat be treft het transport van machinegeweren in kapitalistische landen, moet ik op merken enz. Deze les duurt een uur en ook hier wordt de theorie door spekt met vele practische ervaringen Dan volgt een college over het werk der benden, waarin de gecompliceerde kwestie der nachtelijke overvallen, der plunderingen en der rooverij worden be handeld. Ook deze docent schijnt een meester in zijn vak te zijn; ook hij doet uit eigen ervaringen mededeclingen over gewaagde streken, fantastische avonturen en handige sluipmoorden. Zijn college is het meest interessante van de geheele school. De reeks colleges is daarmee natuur lijk nog lang niet beëindigd. In practi- s"he oefeningen wordt den studenten de techniek der spionnage bijgebracht Met groote nauwkeurigheid moet de student gesloten brieven openen en weer dichtplakken, zonder dat het geringste spoor van zijn arbeid te bemerken is. Hij moet volmaakt kunnen fotografee ren, telegrafeeren, met dynamiet om gaan, schieten enz. ,en ook de techniek van het dooden moet hij onde: de knie hebben; vergif, mesen, kogels en dyna miet worden geclassificeerd en geor dend naar bruikbaarheid, in het geheu gen van den leerling geprent. Hij mag bovendien niet vergeten, dat hij com munist is; de voordrachten over gif- moord e.d. worden afgewisseld met colleges over de partij, over de agrari sche kwestie enz. Maandenlang duurt het onderricht, tot eindelijk bij het examen geoordeeld wordt over de talen ten van den leerling. Deze merkwaardigste hoogeschool ter wereld bevindt zich in Loebjanka in de O P. oe-stad te Moskou. De G. P oe geeft zich zeer veel moeite voor het onderricht van haar opvolgers. Rijke ervaringen de beste leerkrachten en uitgebreide geldmiddelen staan ten dienste van het onderwijs. Het is niet gemakkelijk, leerling op de hoogeschool der G. P. oe te worden. Niet siechts doodgewone menschen, ook verdienstelijke oude communisten zou den vergeefs trachten te worden toege laten. De wetenschap der G P co is te belangrijk, dan dat zij zou kunnen wor den medegedeeld aan onvoorbereide gcestdnftigen en -eugdige d weepers De hoogste autoriteiten der G. p. 0e zoeken zich-zelf hun leerlingen uit, die dan of ficieel worden opgeroepen om onder richt te.ontvangen. De leerlingen zijn zonder uitzondering menschen ,die reeds een uitgebreide practische ervaring in het werk der G. P. oe achter zich hebben. Want slechts agenten, medewerkers en ambtenaren der G. P. oe hebber, kans, tot de hooge school der samenzweerders te worden toegelaten De leeraren zijn voor het grootste deel menschen, die al lang in de gevangenis thuis hoorden. Dat zij nog vrij rond loo- pen, danken zij uitsluitend aan het feit, dat zij hun vak zoo uitstekend versta in. Dat maakte ze voor de G. P. oe zeer bruikbaar. Men vergeeft ze hun zonden en benoemt ze tot docent aan de spion- nageschool. W ie zij zijn en vanwaar zij komen, is de G. p. oe onverschillig Sommige ook zijn inderdaad veroor deeld tot langdurige gevangen'sstraffen en keeren na hun voordrachten over bankovervallen in de cel terug. De do cent, die het onderwijs in het bende- v ezen voor zijn rekening neemt, is nie mand anders dan Vadertje Tjoetjoennik, een berucht Zuidrussisch rooverhoofd- man. Op zijn gebied is hij de grootste autoriteit van geheel Rusland. Dat dergelijke menschen als leeraren worden aangesteld, behoeft geen ver wondering te wekken. Het is een uiting van het voortdurende streven der G. P. oe, practisch gebruik te maken van de gevangenen. In de vele gevangenissen der G. P. oe, de „Boetyrki", de „Tagan- ki" enz. zitten nog tallooze intellectuee- len, van wie de G. P. oe zelf niet altijd ■weet waarom zc zijn opgesloten. Vele dezer gevangenen bekleeden voor hun arrestatie gewichtige posten en genoten behoorlijke salarissen. Nu moeten zij gratis worden onderhouden en zijn in het algemeen voor den gewonen gevan- genisarbeid niet te gebruiken. Dat kon de G P. oe op den duur natuurlijk niet dulden. Op zekeren dag rekende zij uit, dat zij beschikte over het intellectueel belangrijkste en practisch bruikbaarste materiaal. Daarop begon de G. P. o haar gevange nen uit te leveren. Ambtenaren van de G. P. oe verschenen in de fabrieken, waar de gevangenen vroeger hadden gewerkt en vroegen of hun medewer king werd gemist. Daar de gevangenen vaak uitstekende vaklieden warer. werd de vraag bijna steeds bevestigend beant woord. Dan verhuurde de G. P. oe haar gevangenen aan de betreffende fabriek, ziekenhuis of bureau; de gevangenen werden iederen morgen onder bewaking naar hun werk gebracht en keeroen des avonds naar hun cellen terug. Het sa laris voor hun werk verviel aan de G. P. oe. Daar het aantal geleerde ge vangenen tamelijk groot was, maakte dat geld een belangrijk deel van het budget uit. Bovendien kon de G. P. oe er bij gelegenheid mede pronken, dat zij, als geen andere gevangenis er we reld, haar gevangenen in hun speciale vakken bezig houdt. Waar nu inbrekers, roovers en brandkast-artisten tenslotte ook vaklieden zijn, werden zij als lecto ren en docenten aangesteld bij de boven beschreven academie. Het onderricht is in goede handen en kost weinig geld. Ook in Rusland zelf hebben deze „ge diplomeerde" Tsjeka-isten natuurlijk een ruim arbeidsterrein. Hun kennis is kennis van universeelen aard. In Cen- traal-Rusland ,waar het rustig is, orga- niseeren zij namaak-samenzweringen; in den Kaukasus, waar de bevolking weinig flegmatiek is, ontdekten zij met groote meesterschap echte complotten. Hier en daar wordt uit het bureau van een consul een geheim document ont vreemd, of een bisschop vergiftigd of een trein opgeblazen. Geen wonder, dat de Tsjeka-ist temidden van deze drukke werkzaamheden niet altijd tijd heeft om de laatste rede van Stalin of het laatste artikel van Rjasanof te lezen. Opge merkt wordt hij zoo een beroepssamen zweerder en het revolutionnaii element, dat aanvankelijk nog bij hem bestond, verliest hij tenslotte evenzeer als zijn superieuren, de bureaucraten van de Tsjeka. Hij is een geschoold vakman, „doctor in de wereldrevolutie" gewor den. Hoeveel van dergelijke doctoren Rus land, of liever Tsjeka en G. P. oe hebben voortgebracht, is onbekend. Hun cen trale is en blijft de Loebjankawijk te Moskou. Zij leven verstrooid in de woes tijnen en de oasen van den Oriënt, in de groote steden van Europa, in de indus trie steden van Amerika. Hun daden worden slechts zelden bekend. Hun hoogste devies, waarvoor zij leven en sterven, blijft de spreuk: „Een Tsjeka-ist sterft of door de hand van den vijand of door de hand der G. P. oe' In het vervolg van deze serie zal een der meesterstukken van deze samen zweerders, dat toevallig in alle details bekend is geworden, worden geschilderd. Parijs, April. Wie de koloniale tentoonstelling in Parijs bezocht heeft, herinnert zich, behalve het amalgama van Oostersche stijlen, het men gelmoes van talen en vreemde volkskunst, de verschillende tinten bruin der gezichten, ook de variatie van exotische eetgelegenheden, waarvan onze Indische rijsttafel niet de min ste was. Maar als men een liefhebber is van „anders dan anders" eten, en in Parijs graag op lokale kleur uitgaat, ontdekt men weldra dat verscheidene van de restaurateurs die op de tentoonstelling een bepaalde volksstam vertegenwoordigen, in de stad zelf terug te vinden zijn in een minder tijdelijke inrich ting Hoewel sommigen hunner toch ook als prima donna's de wereld afreizen. Zoo wa ren wij onlangs bij de authentieke koes-koes maker, die ons vertelde dat hij binnenkort naar Amerika zou vertrekken om op de we reldtentoonstelling te Chicago zijn Arabi sche spijs aan den man te brengen. Hij had trouwens nog een diploma van de koloniale tentoonstelling op zijn deur hangen. \an binnen was het natuurlijk Arabisch naar den eisch, er was zelfs een bassin met fontein in het midden van het zaaltje, zoodat men zich onmiddellijk in een Oostersche binnenhof waande, gelukkig beschut voor verzengende zonnestralen buiten. Het eenige storende ele ment was dat het huishondje Whiskey heette. Onze zwerftocht langs de rijsteters van het Oosten, want te beginnen met de Grieken krijgt men overal rijst in groote hoeveelhe den, heeft ons geleerd dat de Indische rijstta fel van alle Oostersche keukens ongetwijfeld de gevarieerdste is. Maar dat is nog geen re den om niet in het Egyptische restaurant in de buurt van 't Gare St. Lazare te gaan eten al was het alleen maar om er Oostersche gramofoonplaten te hooren afdraaien, of te zien hoe de eigenaar op de Belgische schrij ver Vermeylen Inkt, of om te genieten van de gevulde wingerdbladeren, die een exquise hors d' oeuvre vormen, maar alleen in den tijd van het jaar waarin de wingerd jonge blaadjes heeft. En dan moet men eerlijkheids halve den volgenden keer het Turksche eet huis bij de Boulevard des Italiens aandoen, om er als dessert een vla te nemen, met roze- water besprenkeld. Laten wij oprecht zijn: hier is het genot vooral van poëtisch en aard, want de smaak is niet zoo heel anders dan die van sommige met rozengeur geparfu meerde huid-cremes. Wij zijn toevallig van het extreemste Oos ten op den terugweg geraakt in de richting van Parijs. Maar laat men niet denken dat het in het hart van Parijs niet nog van heel andere exotische dingen wemelt De Grieken houden zoo ongeveer het midden tusschen de Oriëntale en de Mongoolsche keuken; zij hebben dezelfde voorliefde voor schapen- vleesch, die wij ook bij de Egyptenaren en de Arabieren vonden, maar zij zetten U geraffi neerd toebereide aubergines voor, die men ook, hoewel niet zóó klassiek, bij de Chinee- zen en de Russen tegenkomt. In ieder geval zijn het Mohammedaansche aubergines, want ze heeten naar een muselmanschen priester. Deze Oostersche restaurants bevonden zich vooral in dat gedeelte van Parijs, in de buurt van de groote boulevards, waar men, en in de eerste plaats toeristen, 's avonds uitgaat. De Russen, Caucasiërs en Chmee- zen echter vindt men bij bosjes in de studen tenbuurten. Wij laten de Italianen en Span jaarden vandaag terzijde; die vindt men trouwens even goed in Londen, de royale, zoetgewijnde Spaansche maaltijden, en de lichtere spijzen van de Italianen, het volk dat de beste kelners van de wereld oplevert. In het quartier latin hebben de kleine eet huisjes meestal hun vaste klanten, studenten vooral; ze zijn heel wat goedkooper dan die van de Rive Droite. Vlak bij de Boul' Mich' en vlak bij de Seine heeft men ze huis aan huis in dat stille en geheimzinnige oude buurtje rondom de kerk Saint Séverin. Er is daar ook nog een grieksch-katholieke kerk, die vroeger beroemd was om zijn achtertuin tje, nu helaas verdwenen, vanwaar men tus schen de takken van groote boomen door, een prachtig en weinig bekend gezicht had op Notre Dame aan den anderen kant van het water De voorliefde voor studenten en zuinig levende vreemdelingen voor de Rus sische en Kaukasische restaurants is begrij pelijk: ze zijn beroemd om de goedkoope maaltijden die men er krijgen kan. Ze zijn dan ook vaak, in tegenstelling met hun luxueuze collega's de Russische nachtgele genheden van Montmartre, te klein om het aantal geregelde klanten te bergen, en het intérieur is zoo eenvoudig mogelijk, hoewel meestal met wat kleurige ornamenten die er een onmiddellijk herkenbare sfeer aan geven. En het is er gezellig; men voelt er zich thuis, en het zangerige melancholieke Russisch klinkt er aart alle kanten in de gesprekken over en weer tusschen de menschen van het restaurant en de bezoekers, want maar al te vaak zijn zij allen in hetzelfde vaarwater: verarmde réfugiés, die zich met een bewon derenswaardig aanpassingsvermogen een nieuw bestaan hebben geschapen. Men hoeft niet zoo romantisch te zijn om in iederen taxi-chauffeur met een vreemd accent een voormalige Russische grootvorst te zien, om geboeid te zijn door hun lot. Minder gemak' kelijk krijgt men een indruk van wat het le ven van de Chineezen is. Hun glimlachende hoffelijkheid in de Chineesche restaurants verkleint den afstand niet tusschen u en hen. Ook zij hebben veel landgenooten als gas ten, maar ook vele Franschen zijn trouwe verbruikers van de lichte, zonder suiker of melk gedronken thee, die voortdurend bijge- schonken wordt en die men drinkt inplaats van wijn of water. Het vereischt oefening om een kenner van de Chineesche menu's te worden, want Ijet is algemeen bekend dat de sausjes en de heel klein gesneden ingrediën ten op het eerste proeven allemaal sprekend op elkaar lijken. Groot was echter onze ver bazing toen onlangs bij een kleine ruzie die een Franschman en een Chineesche kelner over het lange wachten kregen, het personeel uit de keuken om een hoek kwam kijken, waarbij toen de keukenmeid een prompte Fran^ise bleek te zijn. De geheimen van de Chineesche keuken kunnen dus aangeleerd worden als men ze niet overgeërfd heeft? Maar het zou onrechtvaardig zijn om den indruk te wekken dat Parijs zich alleen maar exotisch en onpatriottisch vcedt. Integendeel, de ware Franschman zal U heele betoogen over de echte traditioneele keuken houden. En dan zal hij in geestdrift ontsteken, want de echte Franschman is een gastronoom en vat de aangelegenheden van de maag ernstig op, en hij zal u uitnoodigen om met hem te gaan eten in de beroemde regionale restau rants, waar hij dan precies weet welke scho tel men er bestellen moet, één bepaalde spijs, volgens klassieke tradities van dit dorp of deze provincie klaargemaakt. Hij zal u in wijnsaus gemarineerde haas laten eten en u haarfijn kunnen vertellen welke bewerkingen noodig geweest zijn om het vleesch zóó zacht en geurig te krijgen. En een andere keer zal hij u de geographie van Parijs via de stree lingen van de tong leeren kennen; hij brengt u naar de Hallen, waar de primeurs verscher zijn dan waar anders ook, en waar de huise lijke restaurateurs ieder hun beroemde en kostbare specialiteit hebben; of naar La Vi lette, waar men de hartstochtelijkste vleesch- eters aantreft. Maar dat is een ander chapi ter. En de vreemdeling komt daar minder gauw aan toe dan aan de exotische restau rants, die toch ook zoo'n karakteristiek deel van Parijs vormen. POTOMAK. »- - - De leden der Nederlandsche Vereeni- ging van Verkeersvliegers, waarvan alle piloten der Koninklijke Nederlandsche Luchtvaart Maatschappij op twee na lid zijn, heeft Dinsdagavond in haar verga dering unaciem besloten met ingang van 1 Juli a.s. ontslag te nemen als vliegtuig- bestuurders bü de K.L.M. De motiveering van het besluit. Het besluit van de verkeersvlieger is niet besprekin- onderling, Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de „Kwartel" op de thuisreis Dinsdag te Athene is geland en dat de „Rijstvogel" (uitreis) te Jodphur is geland. De Rijstvogel is heden in Calcutta aange komen. KORTE BERICHTEN. Te Heyhuizen (L.) is Maandagmorgen, zeventig jaar oud, overleden de heer Jac Smeets, oud- lid der provinciale staten van Limburg, voorzitter van de vereeniging landbouwbelang en voorzitter van de ge westelijke tarwe-organisatie. Gisteravond heeft de ordonnace-officier van H. M. de koningin, eerste luitenant Rö mer, bij den zaakgelastigde van Peru. na mens de koningin deelneming betuigd met den moord op den president van die repu bliek, dan na lang beraad en arapèle gen, zoowel met de directie als genomen. Van de zijde der piloten wordt ons het een en ander medegedeeld over de redenen, die tot een beslissing van zoo groote importan tie hebben geleid. Het huidige conflict is niet in de eerste plaats een gevolg van de economische om standigheden, waaronder de piloten werken, doch van den algemeenen toestand van het bedrijf. De vliegtuigbestuurders en speciaal de Vereeniging van Verkeersvliegers, waar in ongeveer alle piloten in dienst van de N.V. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën zijn georgani seerd, hebben zich ernstig te beklagen over het gebrek aan medewerking, dat wordt be toond van de zijde der directie van de K.L.M. Met het inkomen, dat de piloten over het afgeloopen jaar genoten, zijn zij zeer wel tevreden, behoudens enkele jongeren, die naar het inzicht der Vereeniging voor Ver keersvliegers onvoldoende worden gesala rieerd. De piloten achten het geenszins onbillijk, dat op hun inkomen in verband met de tijds omstandigheden normale kortingen worden toegepast. Een andere kwestie is het echter, dat in een kort tijdsbestek talrijke verlagin gen van het zuiver inkomen hebben plaats gehad en wel op zoo verschillende en wille keurige wijze, dat bij de piloten onrust is ge rezen en er onzekerheid is ontstaan over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Nieuwe salariskortingen en ver hooging arbeidprestaties. Thans weer dreigen nieuwe kortingen; daartegenover staat een onevenredige ver hooging van de arbeidsprestaties van de piloten. Bij de directie aldus de vliegers ver der heeft blijkbaar de meening postge vat, dat het „verkeersvliegen" thans niet moeilijk meer is, althans onder de huidige omstandigheden minder eischt van het moreel en psysiek der vliegtuigebestuurders, dan dit voorheen het geval was. Het omge keerde is echter het geval. Door den voor uitgang van de techniek wordt van de vlie gers steeds meer geëischt, er wordt nu onder vrijwel alle weersomstandigheden en ook na het invallen van de duisternis gevlogen. In mist en duisternis vliegen eischt veel meer van de zenuwen zooals vroeger het af wachten van mist en het wachten tot het weer licht wordt. Het meest voor de hand liggend voorbeeld hiervan is de Indiëroute, waarbij regelmatig in duisternis wordt ge start en honderden kilometers over zee. Woestijn, gebergten en oerwouden moet wor den gevlogen zonder landingsmogelijkheid Vroeger bedroeg de gemiddelde afstand der dagtrajecten op de Indië-route circa 120C KM. Thans zijn reeds afstanden van 1800 tot 2500 K.M. in de reisschema's op genomen; het komt daardoor niet zelden voor, dat de vliegers twaalf tot vijftien uur in de lucht zijn zonder tusschenlanding. Er bestaat tusschen de Vereeniging en de Directie der K.L.M. een „Reglement vlieg tuigbestuurders". waarin een schaal is op genomen, waarbij de piloten in klassen wor den ingedeeld en waarnaar hun arbeids voorwaarden worden geregeld. Dit regie ment geeft echter aan de vliegtuigbestuur ders geen enkele zekerheid, daar de directie er steeds van kan afwijken. Weliswaar heb ben de piloten onder zekere omstandigheden recht van beroep op een Commissie van Ad vies, doch een door deze commissie uit te brengen advies is niet bindend, zoodat de directie dit advies naar believen kan opvol gen of, na kennisneming, naast zich neer kan leggen. Het is zelfs voorgekomen, dat de directie jonge piloten in dienst heeft ge nomen in strijd met de „R.V."-bepalingen De directie wenscht een soepele regeling van de arbeidsvoorwaarden harer piloten en verzekert, dat, wanneer de piloten het aan de directie overlaten, zij zich nimmer te be klagen zullen hebben. De leden van de Nederlandsche Vereeni ging van Verkeersvliegers hebben echter na herhaalde besprekingen niet het min ste vertrouwen meer in een dergelijke toe zegging. De K.L.M. weet van niets Naar aanleiding van het conflict tusschen de directie der K.L.M. en de vereeniging van Verkeersvliegers heeft het Corr. bureau zich tot den directeur der K.L.M., den heer Plesman gewend, met het verzoek nadere inlichtingen over dit conflict te willen geven De heer Plesman deelde mede. hieraan niet te kunnen voldoen, aangezien de directie van het conflict zelf eerst uit de ochtendbladen had kennis genomen en er tot oo hedenoch tend geen enkel bericht van de Vereeniging van Verkeersvliegers bij de directie der K L M. was ingekomen. DE POSTVLUCHTEN OP 1NDIE Donderdagmorgen 4 Mei zal het K.L.M vliegtuig de „Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren J. J. E. Duimelaar (ge zagvoerder), J. J. Abspoel (tweede bestuur der), J. J. Ruben (werktuigkundige) en W. Hoogland (radiotelegrafist). VLIEGTUIGBOTSING. Op het oefenterrein van het derde regi ment vliegers in Tsjecho Slowakije heeft gis terochtend een ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad. Twee militaire vliegtuigen „A. B. 3274" en „A. B. 3296" waren opge stegen voor een oefenvlucht, waarbij een luchtgevecht zou worden geleverd met zoo genaamde machinegeweren. Bij een aanval geraakten beide vliegtuigen met elkaar in botsing. Toestel 2374 stortte neer. De bemanning kon zich door gebruik te maken van een parachute uit het reeds bran dende vliegtuig redden. De piloot liep lichte brandwonden op. Het tweede toestel geraakte eveneens in brand, waarbij de bestuurder werd gedood. De waarnemer wilde per pa rachute uit het toestel springen. De parachu te ging niet open en de waarnemer viel met het puin van het vliegtuig. Slechts het deer lijk verminkte lijk kon worden geborgen. TWEE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. De Italiaansche militaire luchtvaart heeft twee ernstige vliegongelukken te betreuren, waarbij 4 personen om het leven zijn geko men. Bij Udine is een jachtvliegtuig en bij Livorno een bombardementsvliegtuig in zee gestort. EEN DRIJVEND VLIEGVELD IN DE OCEAAN. Zonder opzien te baren is in den afgeloo pen nacht het voormalige passagiersschip van den NordDeuischen Lloyd „West-Falen dat thans is omgebouwd tot drijvend vlieg veld, doordat het gelegenheid biedt voor het landen en opstijgen van vliegtuigen, uit Kiel door het Kaiser Wilhelmskanaal naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. De drijvende luchthaven is de eerste van de drie. die in den Oceaan gestationnee-.d zullen worden om als rustpunt te dienen voor vliegtuigen en tevens als ravitailleeringsstation Met behulp van een sleeptouw zullen de vliegtuigen aan boord kunnen worden gebracht en een kata pultinstallatie maakt het starten van boord mogelijk. De „West-Falen" begeeft zich on middellijk naar de ankerplaats in den Atl. Oceaan, zoodat verwacht kan worden, dat de ,-liegdiensten EuropaAfrikaZuid-Amerika. met tusschenlanding in den Oceaan, spoedig zal aanvangen. VIJF NED. SOLDATEN OVER DE DUITSCHE GRENS. Twee militairen door de douane ie Kaldenkerken gearresteerd. Een groepje soldaten van het 17e reg. in fanterie heeft gistermiddag, aldus de Tel., omstreeks zes uur eenige angstige oogenblik- ken beleefd. Ter gelegenheid van den ver- aardag van prinses Juliana was aan de mi- iitairen, die te Venlo in garnizoen liggen, gis termiddag na één uur vrij van dienst verleend In verband met het mooie voorjaarsweer maakten vele soldaten van dezen vrijen mid dag gebruik om een wandeling of fietstocht te ondernemen. Zoo fietsten vijf soldaten van het 17de re giment naar Tegelen en omstreeks vorenge- meld tijdstip bewogen de vijf jongemannen zich in de grensstreek in de omgeving van Wambach. Door onbekendheid ter plaatse hebben de militairen over een landweg de Duitsche grens overschreden. Twee hunner fietsten e enhonderdtal meters vooruit, ter wijl de drie andere soldaten volgden. Plot seling ontdekten de beide voorste wielrijders op den weg een tweetal Duitsche douanebe ambten. Toen de jongens de beambten zagen en tot de ontdekking kwamen, dat zij op fietsten een honderdtal meters vooruit, ter- rugkeeren, doch de beambten gaven hun hiertoe geen gelegenheid en losten een drie tal schoten op de danig verschrikte jongelin gen, die zich van hun rijwielen lieten vallen en zich op den grond wierpen. Nadat de be ambten waren genaderd, werden de soldaten door hen gefouilleerd en vervolgens naar het Duitsche grensplaatsje Kaldenkerken overge bracht, alwaar zij werden ingesloten. Dc- drie andere soldaten wisten zich, toen de scheten vielen, door een vlucht over de Limburgsche grens in veiligheid te stellen. Alhoewel de beide aangehoudenen smeekten om vrijgelaten te worden, aangezien zij in hun garnizoen moesten terugkeeren, werd aan dit verzoek niet voldaan, doch moesten zij met hun rijwielen in een nauwe cel den nacht doorbrengen Hedenmorgen werd den gearresteerden soldaten door de Duitsche politie-autoritei- ten een verhoor afgenomen, waaruit duide lijk de onschuld der soldaten bleek, terwijl evenmin, zooals door de Duitsche politie werd vermoed, een politieke ondergrond ach ter dit uitstapje zat. Hedenmorgen werden zij aan het grens- kantoor te Kaldenkerken door de Duitsche douanen aan de militaire politie overgegeven en naar de kazerne teruggebracht. EEN ADRES OVER DE TIJDS- REGELING. De Haagsche Kamer van Koophandel en fabrieken heeft een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht waarin den minister wordt verzocht om, met het oog op de hieraan verbonden verkeersbelangen, wel te willen bevorderen in de eerste plaats de totstandkoming van een regeling waar door Nederland zich bij den Greenwich-tijd zal aansluiten en dat voorts de zomertijd worde geregeld op dezelfde wijze als dit ge schiedt in de nabuurstaten, die den Green- wich-tijd hebben en wel met inachtneming van dezelfde tijdstippen van aanvang en einde.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9