DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'Uit het JUidemetU De debatten der Fransche begrooting. ^Buitenland No. 106 Vrijdag 5 Mei 1933 135e Jaargong QageUikschOMczicfU Senator Bérenger wijst op het toenemende Duitsche gevaar en meent, dat Duitsch land zijn stormtroepen voorbereidt. 0e begrooting voor buitenlandsche zaken goedgekeurd. Wat vandaag de aandacht trekt... MRSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. •V.-j .,135... «gb:- m iM w. ltM PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 4 Mei 1933. De Eerste Kamer heeft heden hare laatste vergadering gehouden vóór de slui tingsvergadering op Zaterdag a s. en afge daan wat er af te doen viel. Is er gister een gansche vergadering mede gemoeid geweest om de wijziging van de Kieswet in kruiken en kannen te brengen, heden heeft de Kamer met wat vlugger tempo gearbeid, zoodat de geheele agenda was af gewerkt toen de klok nog geen half vier wees. Het langst heeft de vergadering stil ge staan bij het ontwerp betreffende een even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep- va.rt. De eerste spreker, de heer Ter Haar (c.h.) koesterde niet de minste verwachtingen omtrent de doelmatigheid van de door de regeering voorgestelde maatregelen. De in dustrie kan de er uit voortvloeiende lasten niet dragen. Doordat de Rijnschippers, nu de Rijnvaart in elkaar is gestort, zich als con currenten van de binnenschippers hebben op geworpen, is de toestand hopeloos en het werk der bevrachtingscommissies, die tus- schenpersoon zullen zijn tusschen bevrachters en schippers, zal geen nut afwerpen. Hij ver klaarde ten slotte tegen het voorstel te zullen stemmen. Dat wilde de heer S m e e n g e (lib.) niet. Het voorstel beantwoordde "wel niet aan zijn wenschen, maar het zal eenige verbetering aanbrengen en spr hoopte dat de regeering het niet hierbij zou laten doch onder meer over zou gaan tot verlaging van de scheep vaartrechten. Zijn partijgenoot, de heer Drooglee- ver Fortuyn, was er minder goed over te spreken. De Regeering heeft het op een koopje willen doen en daardoor niets be reikt. Het ontwerp wekt onvervulbare ver wachtingen op, maar de spr. voorspelde in krimping van het schtepsvervoer. vermeerde ring van de scneepsiuimte, texTvijl de Rijn vaart er groote schade door zal lijden. De heer Rugge (s.da.p.) achtte over heidszorg ten bate van de noodlijdende schip perij onvermijdelijk en daarom ging hij inede met het regeermgsvoorstel, doch hij beschouwde het als een eerste stap en boven dien als een crisismaatregel, welke door betere regeling moet worden gevolgd. Een groot voordeel achtte hij het daarbij, dat de bevrachting in het vervolg niet meer in kof fiehuizen doch ten kantore van de bevrach tingscommissie zal plaats hebben. Minister Verschuur heeft in zijn ant woord aan de verschillende sprekers er ten sterkste den nadruk op gelegd, dat het voor stel inderdaad niet meer dan een noodmaat regel is. waarmede de regeering volstrekt geen verwachtingen heefi willen opwekken. De regeering beoogt met het ontwerp een beteren prijs, een betere vrachtverdeeling en een andere wijze van bevrachting te bereiken. In het bijzonder koesterde hij goede ver wachtingen van het werk der bevrachtings commissies, die onder de auspiciën der kamers van koophandel zullen werken Wat de Rijnvaart aangaat verklaarde de minister met nadruk dat deze er geheel buiten blijft. De bewering, dat we hier te doen zouden hebben met een verdeling van de armoede is er geheel naast het is een verbetering in de armoede. Aan de verlaging van de scheep vaartrechten valt op dit oogenblik niet te denken. Hei ontwerp is hierop aangenomen met 31 tegen 2 stemmen Tegenstemmers waren d- heeren F o c k (liben Ter Haar (ch.) De Kamer heeft hierr.a hare goedkeuring geschonken aan een aantal steunontwerpen: credietverleening voor de Doomkweekers, uitkeeringen ten bate van de vlascultuur, steun aan de riet- en griendcuituur, garantie voor de vei bouwers van fruit en warmoeze- rijgewassen, steun aan de verbouwers van fabrieksaardappelen in de Veenkoloniën, dek king van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.0CO balen aardappelmeel, garantieregeling voor de kippen- en eenden houders. steun aan de roggebouwers en credietverleening voor de bloemkweekers te Aüi^mccr cn n23rl€inrn€rmccr Bij een paar dezer voorstellen werd een en ander opgemerkt, doch het slot was steeds aanneming zonder hoofdelijke stemming. Het laatste punt der agenda was het ont werp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw, de zoogenaamde Machtigingswet. Naar verluidde, hadden zich meer dan een half dozijn leden als spreker doen inschrijven, doch toen het voor stel aan de orde kwam was geen heel dozijn leden meer aanwezig en zonder dat een woord was gesproken ging het onder den hamer des voorzitters door. Daarmede was de agenda afgehandeld, doch alvorens uiteen te gaan heeft de Kamer bij monde des voorzitters afscheid genomen van den op verzoek eervol ontslagen refe rendaris mr. Lakerveldt en tot zijn opvolger benoemd den heer Kievit, commies ter griffie. De Fransche Senaat heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting 1933 en als allereerste en zeer belangrijke punt kwam aan de orde de be grooting van buitenlandsche zaken. De algemeene rapporteur, senator Henry Bérenger, noemde, aldus het Hbld., met ver wijzing in het bizonder naar Duitschland en Italië, een reorganisatie van den Franschen propagandadienst noodzakelijk. Voorts wees hij er opnieuw op, dat Frankrijk zich bij het betalen zijner schulden naar de betaling door Duitschland richten moet. Te Lausan- ne heeft Frankrijk zijn schuldenaren groot moedig een vermindering van 90 pCt. toege staan in de hoop dat de Ver. Staten zich even grootmoedig tegenover Frankrijk zouden toonen. Helaas is Frankrijks gebaar in Ame rika nog niet begrepen. Bérenger kwam vervolgens over de Kleine Entente te spreken en verlangde dat men re kening zal houden met het standpunt dat deze zich tegen elke grensherziening buiten den Volkenbond zal verzetten en dat zij Be- nesj heeft laten verklaren dat zij event. het nieuwe Europa met de wapenen wil verde digen. o Daarna hield Bérenger zich met Duitsch land bezig, welks ontwakend nationaal ge voel ernstige bezorgdheid bij hem wekt. Hij meende dat Duitschland onder den dekman tel van het verkrijgen van rechtsgelijkheid zijn stormtroepen voorbereidt en binnenkort de grenzen, welke het eischt, zal overvliegen. Hij verzekerde ten slotte dat Frankrijk geen hegemonie nastreeft, maar slechts den vrede wil. Na Bérenger sprak senator Eccard, die de Duitsche nationale regeering oorlogsoog merken verweet en ook de Jodenvervolging in het geding bracht. De gebeurtenissen in Duitschland beteekenen de overwinning van het Duitsche „Pruisendom", op welks ver dwijning uit de Duitsche republiek Frankrijk tevergeefs heeft gehoopt. Als een positieve prestatie der Duitsche regeering kenschetste Eccard haar strijd tegen het communisme, waarbij hij echter betoogde dat een breuk van Duitschland met de Sovjet-Unie weinig waarschijnlijk is Eccard besloot zijn uiteenzetting met de verklaring dat Frankrijk talrijke bewijzen van toenadering heeft gegeven, doch op het grootste wanbegrip is gestuit. Frankrijks po- iitiek moet vredelievend, maar vastberaden zijn. „Het zou een dwaasheid zijn op het huidige oogenblik aan de door de verdragen vastgestelde grenzen te tornen," zegt Paul- Boncour. Paul Boncour, minister van buitenlandsche zaken, hield zich allereerst met de Oosten rijksche leening bezig, welke van financieele en politieke voorwaarden afhankelijk werd gemaakt. De financieele zijn vervuld, de po litieke nog niet. Ook al wordt het prijsgeven van de „Anschlusz"-gedachte door bondskan selier Dolfuss bevestigd, zoo is er toch aller lei geschied, dat den wensch naar een waar borg voor een stabiele regeering in Oosten rijk sterker doet worden. Aangaande het viermogendhedenpact be toogde Boncour met nadruk dat volgens zijn meening Frankrijk en Italië door niets prin cipieels worden gescheiden. Het viermogend hedenpact kan met instemming worden be groet, wanneer het binnen het kader van den Volkenbond blijft en het de verdragen, welke Frankrijk heeft afgesloten, alsmede het begin sel van de gelijkheid der naties erkent. Het zou gevaarlijk zijn wanneer men in het vier mogendhedenpact territoriale eischen zou op nemen. Niet dat Frankrijk gelooft dat de grenzen eeuwig zijn, maar Frankrijk is van oordeel dat het op het huidige oogenblik een dwaasheid zou zijn aan de door de verdra gen vastgestelde grenzen te tornen. In het vervolg zijner rede verklaarde Paul Boncour dat hij zicfi pas over de kwestie der oorlogsschulden kan uitlaten als Herriot te Parijs zal zijn teruggekeerd. Met betrekking tot de verwijten van sena tor Eccard sprak Boncour er zijn voldoening over uit dat de Fransche delegatie te Geneve het toch heeft doorgezet dat de gekazerneer de Duitsche schupo als strijdmacht wordt beschouwd, een bewijs, dat haar oprichting een schending van het Verdrag van Versail les is geweest. Het is Frankrijks doel geener lei verantwoordelijkheid voor een mislukking der Ontwapeningsconferentie en geen verant woordelijkheid voor een bewapeningswed strijd, welke tot oorlog moet voeren, te moe ten aanvaarden. Wanneer Duitschland de rijksweer wil behouden, moet deze zich bij het Verdrag van Versailles aanpassen. Tot slot verklaarde de minister dat Frank rijk zijn overeenstemming met Engeland handhaaft als waarborg voor de handha ving van den vrede. Na Paul Boncours rede werd de begroo ting van buitenlandsche zaken aangenomen DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Maandag zitting van presidium. President Henderson heeft het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen Maan dag in urgente zitting bijeengeroepen. In deze zitting zullen, volgens mededeelingen in de zitting der hoofdcommissie, beslissin gen van groote portée worden genomen. Dc hoofdcommissie hield Donderdag eeii korte zitting, waarin onderstaatssecretaris Eden het op het Duitsch-Engelsche compro mis berustende nieuwe Engelsche wijzi gingsvoorstel voor de berekening der toege laten militaire politiestrijdkrachten indien de. Volgens Amerikaansche mededeelingen zal Norman Davis op de Ontwapeningscon ferentie Dinsdag a.s. een verklaring afleg gen betreffende de veiligheidspolitiek der Amerikaansche regeering en in het bizonder over de voorwaarden, welke de Amerikaan sche regeering stelt voor de aanneming van het Engelsche ontwapeningsplan. Paul Boncour heeft eveneens doen weten, da. hij voor den aanvang der volgende week ter conferentie hoopt te zijn. POLITIEK NIEUWS UIT DUITSCHLAND. Hakenkruisvlaggen op vakver- eenigingsgebouwen. De persdienst der N.S.BO. deelt mede, dat in den zin der Gleichschaltung bij de vakvereenigingen Donderdag op de gebou wen der Christelijke vakvereenigingen de SS op plechtige wijzè swasticavlaggen heeft geheschen. Donderdagmiddag om vier uur werd een vergadering gehouden van alle vakvereeni- gingsleiders der Christelijke vakvereenigin gen voor West Duitschland en derzelver nevenorganisaties. In deze bijeenkomst werd medegedeeld, dat uit Berlijn bericht is ont vangen, dat alle Christelijke vakvereenigin gen zich bij de Gleichschaltungsactie heb ben aangesloten met uitzondering van den leider voor Rijnland, Jakob Kaiser. Deze werd hierop door de vergadering van zijn functie ontheven. In zijn plaats is benoemd de leider der houtbewerkers, Angermeier, die als verbindingsman der N.S.B.O. de nationaal-socialist Boening naast zich krijgt. Oproep van Hitier voor stich ting steunfonds. Rijkskanselier Hitier heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij opwekt een fonds te stichten ten behoeve van de slacht offers van den arbeid. Uit dit fonds zullen in de toekomst de nagelaten betrekkingen van alle Duitsche arbeiders, die bij hun werk zijn gedood, worden gesteund. Dit fonds kan niet groot genoeg zijn. Het moet een zichtbaar symbool zijn van de eerbied van het Duitsche volk voor den nationalen arbeid en een monument voor de onver- scheurbare gemeenschap van alle kanssen en standen. Bij de Reichskrediffeesellschaft te Berlijn is een rekening geopend. Een commissie bestaande uit Walter Schumann, Fritz Thyssen en Dr. Emil Georg v. Stauss zal de gelden beheeren. De bezetting der vakvereenigin gen. In het kader der bezetting der vakvereeiii- gingsgebouwen is ook de tooneelvakvereeni- ging door S A. bezet. De vroegere voorzit- tters der tooneelvakvereeniging, Karl Wal- lauer en Erich Otto zijn, teneinde het onder zoek niet in gevaar te brengen, in arrest ct°- steld, evenals Werner Bemhardy die bij gebroeders Rotter engagement had, tot deze failleerden. Ook Karl Weiss, die vele wel dadigheidsvoorstellingen en festiviteiten d*r tooneelvakvereeniging georganiseerd heeft, is in arrest gesteld. Staatscommissaris Hart- mann leidt het onderzoek. Hef onderzoek der boeken van vakvereenigingen. Naar de Zeitungsdienst meldt, zet het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid zijn „koortsachtige werk zaamheid" bij het onderzoek naar de kasesn en de boeken der voormalige marxistische vakvereenigingen voort. Nadat de Reichsrevisor Brinkmann, de B. de boeken en de kas in volkomen orde had bevonden, werd Karl Schrader uit de hechtenis ontslagen. In dit verband mag het eenig opzien ba ren, dat het lid van het bondsbestuur van den A.D.G.B., Furtwaengler, er op tot nu toe onopgehelderde wijze in geslaagd is uit de hechtenis te ontsnappen. Boycot-actie in Amerika tegen Duitschland begint weer. De overste van het Amerikaansche reser vecorps en voorzitter van den bond van Joodsche oorlogsveteranen, Lewis Landers, heeft gisteren verklaard, dat Vrijdag een „Anti-Hitler-boycot" beginnen zal, welke gericht zal zijn tegen den invoer van Duit sche goederen en tegen verschepingen van goederen op Duitsche schepen. Landes is voornemens posten te plaatsen voor de bureaux van de Duitsche scheepvaartlijnen, teneinde de Amerikaansche reizigers te ver hinderen gebruik te maken van Duitsche lij nen. Verder zouden alle Amerikaansche im portfirma's opdracht krijgen den invoer van Duitsche goederen te laten varen. Het ligt in het voornemen de „anti-Hitler-boycot" over de geheele wereld uit te breiden. DUITSCHE TREIN VAN GLOOIING GEREDEN. Donderdagochtend te omstreeks vier uur is bij het station Jagsthausen (Duitschland) een trein van een glooiing gereden. De ma chinist en de stoker werden gewond. De materieele schade daarentegen is bizonder groot. Het treinverkeer op het baanvak MoeckmuehlDoerzbach is gestagneerd. De bergingswerkzaamheden duren voort. Het ongeluk is toe te schrijven aan een aard storting ten gevolge van de hevige regens van Woensdag. BRAND IN DUITSCHE KAZERNE. Vier kinderen verbrand; vele ge wonden. In de voormalige Ohlanen-kazerne in Demmin, waar 150 gezinnen zijn onderge bracht, is gisteren waarschijnlijk door het spelen van kinderen brand ontstaan, waar door de geheele bovenverdieping vernield werd. 50 gezinnen, intotaal 130 personen zijn door het vuur dakloos geworden. Vier kinderen van tot 6 iaar kwamen in de vlammen om. Verscheidene personen bekwa men ernstige brandwonden of rookvergifti gingen. HERRIOT NAAR FRANKRIJK TERUG. Herriot wordt hedenavond met de „Ile de France" te Le Havre verwacht. Morgenochtend zal hij minister-president Daladier en den president der republiek Le brun mededeelingen doen over de resultaten van zijn besprekingen en zich dan voor kor ten tijd naar Lyon begeven. Inmiddels heeft Herriot een specialen verslaggever van de ..Petit Parisien" aan boord van de „11e de France" een verklaring gegeven, waarin hij nogmaals resumeerend de indrukken uit Washington weergeeft. Er moet een groot aantal vraagstukken behandeld worden, in de eerste plaats het veiligheidsvraagstuk. Amerika toont veel begrip voor de gevaarlijke positie van Frankrijk en voor de Fransche belangen. Het was een bijzonder gelukkige omstan digheid, dat president Roosevelt zich zoo on dubbelzinnig heeft uitgesproken voor con trole op de bewapening. Zijn plan. om niet neutraal te blijven indien een aanvaller den wereldvrede bedreigt, heeft historische betee ken is en het is de beste garantie voor den vrede. UNIFORMVERBOD IN OOSTENRIJK. Bij besluit van den Oostenrijksche minis terraad wordt het dragen van partijunifor men, zooals reeds gemeld, verboden. Op overtreding van het verbod staat een boete van 200 sh., subs. gevangenisstraf tot twee weken. DE SA IN OOSTENRIJK. De groei der natior.aal-socialistische bewe ging in Oostenrijk heeft er toe geleid dat de groep Oostenrijk der SA thans in drie onder groepen is verdeeld: voor Stiermarken en Karaten; Beneden Oostenrijk en Weenen; Boven Oostenrijk, Salzburg, Tirol en Vorarl- berg. Tegelijkertijd is ook de verhouding van de Duitsch Oostenrijksche „Tageszeitung", wel ke tot nu toe eigenlijk particulier eigendom was tot de partij hechter geworden. Van gis ter af draagt zij den ondertitel „Hauptblatt der NSDAP (Hitier beweging) Oestereich". DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. Twee bomaanslagen in Tientsin. Donderdag zijn in Tientsin twee aansla gen gepleegd, die gericht waren tegen de Ja- De situatie op onrust. De Zeven Provinciën door de Pelikaan ver vangen. (Koloniën.) De stayer Ceurremans tijdens een trainingsronde op de wielerbaan te Riiswiik gevallen en zwaar gewon i (Sport.) Twee bomaanslagen te Tientsin. (Buitenland.) Brand in een Duitsche kazerne; öO gezinnen dakloos geworden; vier kinderen verbrand. (Buitenland) Debatten in den Franschen Se naat. (Dag. Overzicht.) Het verzoek tot invrijheidsstelling van den heer Sneevliet afgewezen. (Rechtszaken.) Liefdesdrama te Zuid Wolde (Gr.) (Binnenland.) Zie verder laatste berichten. pansche belangen. Twee onbekenden wierpen een bom in het Japansche consulaat gene raal. Elders pleegde een groep personen een aanslag op de Japansche electrische centrale, die den stroom levert voor de Japansche concessies in Tientsin. Volgens het onderzoek van de politie van het Amerikaansche consu laat staan beide aanslagen in nauw verband tot elkander. Op bevel van de Japansche marineautoriteiten is het Japansche garni zoen in Tientsin in hoogste gereedheid tot alarm gebracht. Door een arrestatie is men, naar verluidt er van overtuigd geraakt, dat achter deze aanslagen een nationale Chinee- sche organisatie staat, welke zich tot taak heeft gesteld de Japansche belangen te be- nadeelen. Ook de Chineesche politie is in hoogste ge reedheid tot alarm gebracht, aangezien men vreest voor het uitbarsten van anti-Japan- sche betoogingen. In Tientsin is de staat van beleg afgekondigd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Engelsche en andere zakenlieden verlaten Mandsjoerije. Volgens Amerikaansche berichten zijn tal van Engelsche en andere buitenlandsche zakenlieden gedwongen Mandsjoerije te verlaten ondanks de Japansche verklaring, dat men in Mandsjoerije de open-deur poli tiek zou handhaven. Een uit Mandsjoerije komend Eneelsch zakenman deelde mede, dat belangrijke Britsche firma's hun perso neel reeds opdracht hebben gegeven filialen in Mandsjoerije te sluiten. SPOORWEGDICTATOR IN DE VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt heeft het congres in een boodschap opgewekt bizondere maat regelen te treffen voor de reorganisatie van de Amerikaansche spoorwegen. Hij heeft daarbij de benoeming voorgesteld van een dictator voor de spoorwegen, die tot taak zal hebben concurreerende particuliere spoorwegen te combineeren, het net te ver eenvoudigen, noodlijdende spoorwegmaat schappijen te saneeren en uit de overschotten een hulüfonds te scheppen. Men heeft het oog gericht op Josef B. Eastman. De vakvereenigingen zijn sterk gekant tegen deze bizondere maatregelen, omdat zij vreezen, dat de werkloosheid er door zal toenemen. SCHOOLMEISJE ONTVOERD. Waarschijnlijk om «en losprijs. In Harwich Port Massachusetts) werd een dezer dagen een iO-jarig meisie uit school ontvoerd; zij wordt waarschijnlijk vastgehouden om losgeld te krijgen. Haar vader, een voormalig ingenieur, is welge steld, en haar beide grootvaders, die in Detroit wonen, beschikken eveneens over ruime midelen. De ouders van het kind heb ben verklaard dat zij met de ontvoerders op iedere voorwaarde willen onderhandelen en zij hebben de politie overreed gedurende 48 uur niets tegen de misdadigers te beginnen. De ontvoering was zorgvuldig voorbereid. Een lid van de bende telefoneerde eerst naar het huis van het kind om te vragen dat de telefoon 10 minuten zou worden uitgescha keld onder het voorwendsel dat men bezig was de lijn te herstellen. Toen belden zij de school op en wisten gedaan te krijgen dat het meisje weg mocht voor de lessen geëin digd waren. Bij de school stond een neger op haar te wachten, gekleed als chauffeur, die met haar wegreed in een blauwe auto. Ze werden niet teruggezien. Eerder op den dag had men drie onbekenden in de stad gezien, twee blanken en een neger, gezeten in een blauwe auto.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1