Alkmaarsche Courant. Jïu&licaties Jladionieum DIENSTPLICHT. SeuilletoH 6. P. OE. HAAR WERKWIJZE EN INTRIGES Honden) rf en dertigste jaargang. VRIJDAG 5 HEI Onderzoek van verlofgangers.' Het mysterie van het diamanten kruis. No. 106 1933 Hilversum, 296 (Uite|uitend VAR^); S-r?ffiPvSAA""inie c2,?n«- £dri/j£i VARA-Kkinorkest o.l.v. Hugo de Sf Nienhuvs, declamatie; Kees Pruis, „^M v dWaag, Piano 12— VARA- Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. 12 30 Or«lspïï joh. jong. 12.45 De Notenkrakers SToWins. 1.15 Orgelspel. 1.30-2- De Notenkrakers. 2.15 Gramofoonplaten. 2 50 M Stokvis: Fascisme als sociaal ver schijnsel 3.10'Concert. H. van Oss, zang en f de Nobel, piano. 4— Sportpraatje C. v. d Lende. 4.20 Concert. J. Blaser, cello en Cor Steyn, piano. Gramofoonplaten. 4.50 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst en gramo foonplaten 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.Loe Cohen's Muziekdoos m. m. v. Jean du Béla, tenor. 6.45 Lezing. 7.— VRO 8 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m. m. v. E. Krasser, zang. J. Vogel en J. Jong, piano. Ca. 9.15 Vaz Dias. 9.40 Orgelspel Joh. Jong. 10.Prijsvraag m. m. v. E. Phi- lipse, zang en J. Vogel, piano. 1010 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.30 Vervolg Prijsvraag. 10.40 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 11.—12— Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8— 9 15 en 10— Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Trioconcert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.H1R0. 5-Orkestconcert In de pauzes: Lezingen. 7.25 Kath. RVU. 7.45 Sportpraatje. 8—11.15 Gevarieerd pro gramma. Ca. 8.30—8.35 en 10.3010 35 Vaz Dias. 11.10—12— Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein, berichten. 10.0510.20 Le zing. 11.20 Orgelspel S. Gustard. 12 05 Commodore Grand-orkest o.l.v. Muscant. I.05 Gramofoonplaten. 2.05 Harry Roy en zijn band 2.50 Radio-Militair-orkest o.l.v. B Walton O'Donnell. 4.05 Orgelspel H. Ramsay. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Zang door L White. 6 25 Causerie. 6.50 Pianoduetten door V. Vronsky en V. Baoin. 7.20 „The Kentucky Minstrels". 8 20 Berichten. 8.40 Causerie met gramofoonplaten. 9 05 BBC koor o.l.v. J. Lewis. 9.50 Voordracht. 9.55—11.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.20—1.20 Populair concert door het Omroeporkest. 5.50 en 6.40 Dans muziek. 8.05 Avond der chansonuiers o.l.v. G Chepfer. Kalundborg, 1153 M. 12.55—1.20 Concert uit Rest. „Wivex" 1.50—2.20 Gramofoonpl 2 50—4.50 Omroeporkest o.l.v. E- Reesen. 7 20 Opera „Don Juan" van Mozart. Lei ding Herbert Sandberg. 10.35—11.35 Dans muziek uit Rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6 25 Gramofoonpl. II.20 Concert dooi de S A-kapel uit Mün- chen. 12.20 Concert o.l.v. Wolf m. m. v. zangsoliste. 3.50 Concert. In de pauze Man doline-concert. 6.20 Het Omroeporkest o.l.v Buschkötterf. 7.25 „Der Mai ist gekommen"'. vroolijk programma. 9.5011.20 Concert uit München Rome, 441 M. 8.05 „Si", operette in 3 actes van P. Mascagni. Dirigent: A. Paoletti. Brussel, 508 en 338 M. 508 M 1120 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek. 5.35 en 6 20 Gramofoonplaten. 7.20 „Cinna", trage die in 5 actes van P. Corneille. 9.30 Gramo foonplaten. 9.50 Max Alexys' orkest. 338 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Symphonie- concert o.l.v. Kumps. 5.50 Russische muziek. 7 20 Symphonie-concert o.lv Kumps m. m. v. F Decker, bas. 9.30 Sel. „Die Walküre", Wagner (gramofoonplaten). 10.20 Popu laire gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Gerd Fricke: Heitere S A. 8 20 Dansmuziek. 9.20 en 10.05 Ber 10 20—11.20 Avondconcert uit München o.l.v. Erich Kloss. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Uin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 9.35-9 50, Daventrv 9.50—13.55, Lond. Reg. van 13.55—19.20, Warschau 19.20—24—. Lijn 4: Langenberg 9 3519.20, Kalund borg 19.50—24.—. Het onderzoek van verlofgangers der lich tingen 1921 en 1924 zal plaats hebben in het BEURSGEBOUW aan het Luttik Oudorp op DINSDAG 27 Juni 1933, voor hen, wier geslachtnaam aanvangt met een der letters: Lichting 1921: A—R 9.15 uur; S—Z 10.15 uur. Lichting 1924: A—L 10.40 uur; M—R 11.40 uur; SZ 13.00 uur. Wie bij het onderzoek moeten verschijnen. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlof gangers, ingelijfd voor een der bovengemel de lichtingen. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn in gelijfd, maar tengevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met een latere lich ting de eerste oefening hebben volbracht moeten zich niettemin aan het onderzoek onderwerpen, voorzoover zij althans niet be hooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld Aan het onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplichtigen van de genoemde lichtin gen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan: a. als verzorger bij den rijks- postduivendienst; b. als hoefsmid bij de in fanterie; c. als smid-bankwerker bij de voor malige oefenings-houwitsercompagnie; d. in verband met erkende gewetensbezwaren. Wie niet bij het onderzoek behoeven te verschijnen. Aan het onderzoek nemen niet deel zij: a. die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; b. die in dit jaar, vóór den voor het onder zoek bepaalden dag, in werkelijken dienst zijn geweest uit andere hoofde dan bij wijze van straf; c. die bestemd zijn om in dit jaar voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen d. die elders wonen dan in Nederland; e. die zich buitenlands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevisscherij) die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doel in een dier lan den ophouden; g. die ingevolge de geldende bepalingen geheel zijn vrijgesteld van opkomst in wer kelijken dienst in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstandig heden h. die als vrijwilliger behooren tot een der landstormkorpsen Motordienst, Vaartuigen dienst of Spoorwegdienst; i. die na hun ontslag als reserve-officier in de hoedanigheid van gewoon dienstplich tige tot het leger zijn blijven behooren. Wijze van verschijning. De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en bovendien voorzien van de overige tot zijn uitrusting behoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aange schaft. Hij moet, zoo mogelijk, op eigen schoenen bij het onderzoek verschijnen. Onderworpenheid aan bevelen. De verlofganger staat niet alleen gedu rende den tijd, dien 't onderzoek duurt, maar ook zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den autoriteit, die 't onder zoek houdt, zoodat, indien hij ongeregeld heden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden ge straft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. Nalatigheid. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen kan worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplichtingen voldoet. Onverminderd deze straf kan de verlof ganger, die zich schuldig maakt aan een der bedoelde feiten of diens goederen bij het onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te ver schijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor laatstbedoeld onderzoek, daarbij zonder uit het Engeisch van Chester K. S. Steele door A. W v. E v R 12' De kolonel antwoordde niet dadelijk Eerst, nadat hij uit een kabinet een pak je had gehaald, dat hij naast zich neer legde, spiak hij: „Als ik kon te weten komen, waarom Singa Phut dit horloge heeft gebruikt, zou ik beter in staat zijn, je te antwoorden". Hij haalde uit het pakje het horloge te voorschijn, dat hij had gehouden, toen Donovan het hem had laten bekijken. „Bedoelt U, dat U niet zeker bent van Darcy?" „Nu, ik dacht van wel! Eerst had ik mijn vermoedens. Toen ik alles had be keken en met miss Mason en hem had gesproken, was ik genegen, zijn zaak op mij te nemen, omdat ik geloofde, dat hij niets met den moord te maken had." De kolonel haalde het horloge uit het zijdepapier, waarin het gewikkeld was, legde het op een tabouret neer en wijdde nu zijn aandacht geheel aan zijn gast. Zich met een gejank uitrekkend, als om te kennen te geven, dat hij verwarmd en uitgerust was, en geen bezwaar had te geldige reden niet verschijnt of daarbij in ander opzicht zijn verplichtingen niet na komt, kan in werkelijken dienst worden ge roepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Verhindering. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeen tesecretarie te worden overgelegd een ge neeskundige verklaring, welke op onge zegeld papier kan worden gesteld. De hand- teekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Burgmeester van de gemeente, waar de geneeskundige woont De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid ver keert om bij het Juni-onderzoek te ver schijnen dan wel wegens woonplaatsveran dering niet voor dat onderzoek is opgeroe pen, wordt door den Indeelingsdistricts- commandant verplicht het onderzoek in Oc- tober of November te ondergaan. Verschijning op anderen tijd of op andere plaats. Aan den verlofganger kan op zijn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant te Haarlem, Inf. kazerne, worden vergund, het onderzoek op een anderen dag, op een an dere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoek schrift, waarin de reden duidelijk moet wor den omschreven, moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlof ga n ger. aan wien een dergelijke vergunning is verleend, daarvan niet nauwkeurig gebruik, dan wordt de vergunning geacht te zijn ver vallen. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den Indeelingsdistrictscommandant. Alkmaar, 5 Mei 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR gen een spelletje, liep Chet langzaam op den kolonel toe. „Maar", ging de detective voort, „sinds de ontdekking van de electrische dra den, die naar Darcy's tafel loopen Jack, ik zal je zeggen, hoe het zit. Je hebt me prachtig geholpen bij die beroo- ving van de Chathambank, toen de kas sier eenige draden naar het klokslot had geleid, en het vijf uur voor den tijd open had. Ik wou, dat je eens met mij mee ging en eens naar die draden keek. Mis schien zou je me een aanwijzing kunnen geven, die den twijfel, dien ik tegen Darcy koester, zou kunnen opheffen!" „Goed, kolonel, ik zal meegaan! Maar ik geloof, dat ik er nu beter aan doe, King te volgen! Hij heeft een datum af gesproken met Larch, den hotelhouder, en misschien gebeurt er dan wel wat! „Ja, je moet nu gaan. Die draden loo pen niet weg. Kijk eens, ik zal je laten zien, hoe zij loopen", en de kolonel maakte een schets van den juweliers winkel, duidde de plaats van de uitstal kast aan, waaraan de verborgen draden waren gevonden, en vertelde hoe die de jonge, vrouwelijke bediende een schok hadden bezorgd. Jack Young bestudeerde de schets zorg vuldig en schudde het hoofd. De kolonel leunde intusschen achterover in zijn stoel en wachtte. Chet rukte en scheur de aan het zijdepapier, waarin het Indi sche horloge was gewikkeld. Nadat hij verscheidene vraeen had ge T ARWE-INVENT ARISATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, op verzoek van de Gewestelijke Tarweorganisatie voor Noordholland en Zuidholland, ter kennis van de tarwetelers, die wnschen te profiteeren van de Tarwewet met hun oogst 1933, dat zij verplicht zijn om een inventarisatieformulier in te vullen. Het invullen der formulieren dient te geschieden zoowel door hen, die dit jaar voor het eerst tarwe telen, als door hen, die reeds lid-aangeslotene eener Tarwe- Organisatie zijn. In Noord- en Zuidholland zullen de formulieren beschikbaar zijn op zit dagen, welke de Tarwe-Organisaties beleggen. Deze zitdagen zullen worden gehouden in de week van MAANDAG 8 MEI tot ZATERDAG 13 MEI a.s. Nadere inlichtingen over de zitdagen worden gaarne verstrekt door de Districtssecretarissen, waarvan de adressen hieronder zijn vermeld: N. RAAP, te Anna Paulowna, telefoon nr. 96. A. JANSEN Azn., Stompetoren, tele foon nr. 2. B. EVERSEN, Hornweg, Sloterdijk, telefoon nr. 4965 Zaandam. •J. C. BEETS, Hoofdweg, Hoofddorp, telefoon nr. 42. O. J. W. VAN ANDEL, Leimuiderdijk, Nieuw Vennep, telefoon nr. 1010, Ab- benes. Alkmaar, 5 Mei 1933. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. door ESSaD BEY. HOOFDSTUK III. HOE DE G. P. OE IN DEN ORIËNT WERKT. Onder de helden, avonturiers en heerschers, die de Oriënt in de laatste vijftig jaren heeft voortgebracht, is de figuur van Enver Pasja wel de schitte rendste. Legenden en sagen hebben zich om dezen man geweven. Enver Pasja was van lage afkomst zijn eerste levensjaren bracht hij door in de armoedigste stegen van Stamboel barrevoets en in lompen gehuld s'.enter de hij door de sloppen. Het lot was hem daan en ongeveer tien minuten op de teekening gestaard, had, zei Jack: „Wel kolonel, dat kan ik zoo niet zeggen! Ik zou den winkel zelf moeten zien, om er een goed idee van te krijgen. Ik wil niets kwaads zeggen van uw teekentalent maar ik kan aan deze schets niet zien hoe de draden loopen!" „Ik neem het je niets kwalijk!" lachte de kolonel. „Ik heb het teekenpotlood nooit goed kunnen hanteeren. Maar volg Harry King nu maar. Als je meer geld noodig hebt, kom dan bij me!" voegde hij er bij, den jongen man eenige bank biljetten overhandigend. „En daarna gaan we die draden bekijken! Ik ben er niet zoo zeker van De kolonel werd onderbroken door de vreemde gedragingen van Chet. Het kleine dier scheen iets in zijn bek te hebben gekregen, dat hem hinderde. Hij jankte en sloeg er met de pooten naar. „Kijk dien hond!" riep Jack uit, „kijk! „God, hij heeft het Indische horloge te pakken gekregen!" riep de detective „Hij is er op gaan knabbelen, alsof het een been was, heeft het in den bek ge kregen en kan het er nu niet meer uit halen! Blijf daar! Raak hem niet aan! klonk het scherpe bevel, toen Jack Young een stap vooruit deed, blijkbaar met de bedoeling het wanhopige dier te helpen. „Wat is er, kolonel!" vroeg Jack. „W kunnen den hond toch niet zoo zien lij den, wel?" gunstig. Hij werd leerling op de cadet tenschool, daarna officier en tenslotte revolutionnair. Toen het leger der Jong-Turken tegen Stamboel oprukte, was de naam van Enver Pasja, bet .ongste lid van het Comité voor Eenheid én Vooruitgang, reeds bekend. Op het groote plein te Saloniki hield hij een hartstochtelijke rede, die hij besloot met de woorden: „Er zijn geen Turken meer, geen Grieken en geen Armeniërs. Wij zijn allen broeders." Tien jaar later kleefde aan de handen van Enver het bloed van vier vijfden van het Armeen- sche volk. De roem van Enver Pasja groeide. Hij was jong, knap, had een kleinen zwar ten snor en werd de afgod van het ge- heele Oosten. Hij wist zich ook uitste kend te gedragen, hield prachtige rede voeringen in het Turksch. Perzisch en Arabisch, predikte de bevrijdine van het Oosten, ging dagelijks op jacht en wist op een afstand van dertig schreden met het pistool de roos te treffen. Voor dat alles, voor zijn zwarten snor, voor de Arabische redevoeringen en voor zijn heldhaftig optreden werd Enver rijkelijk beloond. Hij werd minister van Oorlog van het Osmaansche rijk, huwde een prinses uit de keizerlijke harem en werd zoo schoonzoon van den „Schaduw Gods op aarde." Toen brak de wereldoorlog uit. Enver besloot, daarvan gebruik te maken. Eerst telde hij Rusland een bondge nootschap voor, maar Rusland weiger de. Duitschland weigerde niet, waarop Enver de vloot naar de oevers van de Krim dirigeerde. Hij voerde het leger aan: het doel van den oorlog was de bevrijding van den Oriënt, de vereeni- ging van alle volkeren onder de heer schappij van den kalief en de stichting van een wereldrijk. Maar hoe langer de oorlog duurde, des te leeger werd het rondom Enver Pasja. Ministers, hove lingen, generaals, de een na den ander keerde hem den rug toe. Toen de ineen storting kwam, was er in Turkije nie mand, op wien hij kon steunen. Hij week uit naar Berlijn. Het eenige land, da', in dien tijd de bevrijding van het Oosten nroclam"»er- de, was de Sovjet-Unie. De Unie voerde toen strijd met de geheele wereld, maar vooral met Polen. Het Poolsch-Russi- sche front lag tusschen Enver en Mos kou. Driemaal trachtte Enver per vlieg tuig het front te passeeren. Driemaal mislukte zijn onderneming. Tenslotte lukte het hem toch op racdselachtige wijze naar Rusland te komen. Te Moskou werd Zijne Hooghei 1 En ver Pasja, schoonzoon van den kalief, door Lenin in het Kreml ontvangen. Daarmee begon zijn werkzaamheid in de G. P. oe. Hij vertoefde te Moskou als gast bij den commissaris van Buiten- landsche Zaken Karachan die Armeniër was. Het is een ironie van de geschie denis, dat in de hoofdstad van de Sovjet-Unie een Armeniër den grootsten vijand van het Armeensche volk gast vrijheid verleende. Enver Pasja zette Lenin zijn groot- scheepsche plannen uiteen. Hij wilde niet meer en niet monder dan de ver vulling van den ouden droom van den Czaar: de verovering van Indië. In stil te hoopte hij, in het voobijgaan ook Turkije te bevrijden, zoodat hij weer zijn intrek kon nemen in het paleis aan den Bosporus. Lenin had wel ooren naar een bondge nootschap met den Oosterschen avontu rier. Het onnatuurlijke van een vrien 1- schap tusschen hem en een man van het slag van Enver scheen hem niet duidelijk te zijn. Nadat Lenin het plan van Enver had aanvoerd, werd de Turk i.aar Bakoe gezonden, waar toen het be roemde congres der onderdrukte volkv ren van het Oosten vergaderde. Enver kwam per specialen trin te Bakoe aan, vergezeld door een schare uitgezochte Tsjeka-isten. Deze laatste hadden aan tweeërlei hun aandacht te schenFen. In de eerste plaats stond het absoluu* vast, dat de Armeniërs iedere gelegenheid zouden gebruiken om Enver uit den weg te ruimen en in de tweede plaats stond het in 't geheel niet vast, dat En ver een zoo trouw aanhanger van de communistische beginselen was, als hij Lenin had verzekerd. Enver Pasja ward te Bakoe door de bevolking en de leden van het congres plechtig ontvangen. Bij iederen stap vergezeld door Tsjekaisten verscheen hij in de moskeeën, en hield een toe- ALLE LEDEMATEN VERSTIJFD. Door verwaarloosde rheumatiek. De kleine dagelijksche dosis brengt redding. De ervaring van dezen man bewijst weer eens, hoe belangrijk het is om met Kruschen door te zetten, wanneer het tegen rheumatiek gaat. Hij schiijft: „Ik was meer dan 7 jaar buitenslands, toen ik terug kwam kreeg ik last van rheu matiek. vooral in voeten en armen. Drie jaar geleden werd mijn rheumatiek veel erger en ik moest tenslotte in het ziekenhuis worden opgenomen, niet meer in staat armen of beenen te be wegen. Na twee maanden verliet ik het ziekenhuis, toen ik wat beter was Men had mij geraden Kruschen Salts te nemen en dat heb ik ook geregeld ge bruikt. En sindsdien ben ik langzamer hand mijn rheumatiek kwijt geraakt, terwijl ik nu geheel van die verschrik kelijke pijnen bevrijd ben. Voor niets ter wereld zou ik mijn Kruschen willen missen." M. B. Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaad aardig urinezuur, dat de pijn veroor zaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voorkoming van ver dere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kru schen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aan- sporenden invloed op de afvoerorganen er helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de in gewanden zouden gisten, en maken daardoor onmogelijk dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flac,on. Stralende gezondheid voor één cent per dag. „Neen, maar daar, hij heeft het er zelf al uit gekregen!" Met geweld had de hond het horloge, dat, zoo groot en van zoo'n bijzonderen vorm als het was, tusschen zijn kaken had vastgezeten, uit zijn bek geklauwd. Het rolde op den grond en de kolonel bukte zich om het op te rapen. Maar Jack merkte op, dat zijn chef een prop van het zijdepapier gebruikte om het uurwerk op te nemen. Het tikte niet meer. „Wat is er? Bent U bang, Uw handen vuil te maken?" vroeg Jack lachend. „Nu, in zeker opzicht „Kijk eens naar den bek van den hond!" Hij bloedt!" riep Jack. „Daar was ik al bahg voor!" zei de ko lonel bedaard. „Kom niet in zijn buurt Jack, want als ik mij niet vergis Beide mannen staarden naar den hond. Het kleine dier keek hen plotse ling zeer vreemd aan. Het jankte en zijn lichaam trilde, alsof het koude ril lingen had. Bloed druppelde langs de lippen, die nu met schuim bedekt wa ren. „De hond wordt dol!" riep Jack. „Pas op, kolonel, of „Je hoeft niet bang te zijn", was het kalme antwoord, toen Jack zich om keerde en naar de deur liep. „Hij zal nooit meer iemand kwaad doen! O, ik dacht het wel!" Terwijl de kolonel sprak, doorvoer den hond een huivering, hij viel omver spraak, waarin hij den Koran citeerde en trachtte te bewijzen, dat de Bolsie- wiki beter waren dan de Engelschen. Aandachtig luisterden de Tsjeka-isten naar de vrome woorden van den schoon zoon van den kalief. Ook het volk hoor de hem eerbiedig aan, want de spreker was toch de eerste man van het Oosten geweest. Slechts eens, toen Enver verze kerde, dat hij alles wat hij had doorge zet, tot heil van de menschheid had ge daan, vroeg hem een man uit het vo'k: „Hebt gij daarom ook de Armeniërs ver moord?" „Ja", antwoordde Enver onbe schaamd waarop de Tsjeka-isten hem onmiddellijk als een hunner begonnen te beschouwen. Enver's verschijnen op het congres der Oostersche volkeren was een triomf. Alle communistische partijen van het Oosten waren vertegenwoordigd. Deze communisten knielden bij het verschij nen van den schoonzoon van den kalief als op commando neer. Zij kropen naar hem toe en kusten zijn handen. De Tsjeka-isten, door dezen aanblik diep geroerd, lieten in Moskou vragen, of zij niet liever, teneinde de zielen van 1-un arme verdwaalde broeders te redden, Enver Pasja om hals zouden brengen. Het antwoord luidde ontkennend. Enver bleef in het leven, schreef in het geheim aan Kema' Pasja en vroeg, of deze zijn medewerking niet kon gebruiken. Ke- mal antwoordde, dat een openbare te rechtstelling het eenige was, waarvoor men Enver in Turkije kon gebruiken. Intusschen werd Enver benoemd tot op perbevelhebber van het leger van Boek- hara. Begeleid door zijn staf van Tsje ka-isten vertrok hij daarheen. Daar, aan de grens van Britsch-Indië, zou bij de groene vaan van den Profeet en tege lijkertijd de roode vaan van de Inter nationale ontplooien tot den strijd tegen Engeland. In de stad Boekhar» en in andere ste den heerschte de regeering der Jong- Bcekhaarsche partij, die den emir had verdreven en de republiek had gepro clameerd. Daarvoor hadden zij de Sov jet-regeering te hulp geroepen. Deze op zijn zij, zuchtte diep en bleef toen heel stil liggen. HOOFDSTUK XVI. De kolonel verwondert zich. „Hoe komt dat, kolonel? Wat voot duivelsch ding deed dat?" En met een bevenden vinger wees Jack op den doo- den hond. „Waardoor werd dat arme beest gedood?" „Als ik me niet ^terk vergis, deed dit het!" was het antwoord, en de kolonel legde het horloge, dat hij nog steeds zorgvuldig in het propje zijdepapier hield, op de tafel. „Dat horloge zou den hond gedood hebben? Onzin! Hij slikte het niet door! Hij had het in den bek, maar hij kon het er niet uit krijgen. Dat kan hem niet gedood hebben!" „En toch denk ik, dat het zoo is! Jack, zooals het Shere Ali doodde en „Bedoelt U, dat dit het was, wat mrs Darcy doodde dit horloge?" „Ik weet het nog niet zeker. Jack!" „Maar hoe kon dat? Hoe kon De bezoeker hield op met vragen, om te zien, wat de kolonel deed Deze was naar het kabinet gegaan en had er een paar rubber handschoenen uitgehaald. Ze aantrekkend, pakte hij het horloge uit het zijdepapier, hield het onder het lamplicht, draaide de kast om, drukte met zijn potlood op een punt in den rand en een fijne naald schoot te voor schijn. fWordt TPt-ffn! erA i

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5