Alkmaarsche Courant. Een eerste waarschuwing. Honderd fijt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 5 MEI Brieven uit Berlijn Speet het nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen belgie. valsche toegangskaarten nederland—belgie. OSitumdaitd WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND. STAYER CEURREMANS GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Tijdens de training op de Rijswijksche Wielerbaan. OM DEN DAVIS CUP. JMmttietws DAS? BLAUE VOM HIMMEL. No. 106 1933 (Van onzen correspondent)^ Berlijn. 22 April. weken Onze voornaamste klacht in deze heeft een allesbehalve politiek karakter en is stellig van internationaal karakter. W ij klagen ons overhet wfer ,°.veLr, 5' Over het uitblijven, het schandeiijk-lang uit blijven van zon en wannte. En de natuur, <te vegetatie, die toch zelf mede schuldig is, klaagt met ons Waarom we als natuurge trouwe weergever van alle gebeuren notee- ren dat het hier in Pruisen zoo gruwelijk koud en ongezellig is. Met een bijgedachte, die op lange ervaring gegrond is: schrijf ik zooiets neer, en wordt het gedrukt, dan schaamt zich op gemelde natuur en zorgt on middellijk voor beterschap. We zullen zien Zouden we het, wat het weer betreft, niet nog vier dagen kunnen uithouden, waar Adolf Hitier van het Duitsche volk vier volle jaren geduld verlangt? Vier volle jaren, van welke nog geen drie maanden voorbij zijn! En wat is er in deze drie maanden niet al ge schied! Ik krijg bijna dagelijks brieven uit Neder land van familieleden en vrienden, en in al die brieven komt in verschillende variaties het zinnetje voor: „hoe vreeselijk ziet het er toch bij jullie in Duitschland uit!" Dan vraag ik me telkens af: Wat is hier dan eigenlijk zoo wreeselijk? Ik vermag dat niet in te zien! Nu ia, we leven onder een werkelijke dictatuur. Maar ik had me naïef misschien? zulk een dictatuur toch heel anders voorgesteld. Wellicht dat het „vreeselijke" nog op komst is. Voorloopig kan ik er niets van ontdekken. Het leven gaat hier zijn normalen gang, en slechts eenige honderdduizenden voor so cialisme of communistische idealen ontvanke lijke menschen, gezinnen, die in vorige jaren, dank zij deze politiek-sociale overtuiging een groote of kleine maatschappelijke rol gespeeld hebben, maken moeilijke, hier en daar zelfs uiterst beroerde tijden door. Waartegenover echter staat, dat menschen met hun gezinnen, die nationaal-socialistisch denken en Hitler's leerstellingen sinds jaren aanhangen, nu plot seling uit de vreeselijke werkloosheid in ver dienste en ambt gekomen zijn, en weer vrij kunnen ademhalen. En de Joden in Duitschland dan? hoor ik vragen. Ja. dat is een hoofdstuk op zichzelf en een kwestie, die niet van vandaag of giste ren is en die door de eeuwen heen telkens weer in een of anderen meer of minder pijn. ■lijken vorrn kan worden teruggevonden. Voor de Joden in Duitschland is het leven op het oogenblik moeilijk en de toekomst somber, ook al moet de lezer in het buitenland maar liever niet afgaan op gruwelberichten, die nog altijd uit vaak hoogst onbetrouwbare bronnen geleverd worden. Het gaat den Joden hier slecht, en een groote goede meerder heid van hen moet helaas voor een slechte minderheid lijden. Voor den Nederlandsthen lezer is dit wegdringen van tienduizenden menschen uit beroepen, die zij eerlijk en vaak met opvallend talent in vele generaties uitge oefend hebben, hard en menschelijk onbe grijpelijk. Voor wie hier de ontwikkeling der dingen van nabij meegemaakt heeft, zijn er verzachtende omstandigheden ten gunste van de tegenwoordige machthebbers te vinden 'En het ware een groote onrechtvaardigheid onzerzijds, de gebeurtenissen der laatste maanden in Duitschland uitsluitend door Joodsche of zoogenaamd neutrale bril te zien. Men kan diep medelijden hebben met tal van nobele joodsche gezinnen, die straks, als zij er niet in siagen buiten Duitschland hun brood te vinden, in dezen nieuwen Duitschen staat tot het vormen van ten bijzonder soort proletariaat gedwongen zullen worden En nog vreeselijker is het lot van de onschul dige joodsche kinderen, die dn alles niet be grijpen en alleen maar instinctief voelen, dat ze tot een soort „minderwaardige" schepse len gedeclasseerd worden, in dit land geen toekomst hebben, en toch niet begrijpen, waarom! Maar hun ouders, voor zoover die nobele, vaderlandslievende joden zijn. geven met bittere openhartigheid toe. dat juist het zieke, zwakke Duitsch'and tien en meer jaren lang geleden heeft onder joodsche woeke raars uit Oostelijke landen, die zich overal wisten in te dringen, groote groepen van het Duitsche volk letterlijk in de armen van het anti-semitisme drongen en een ontwikkeling mogelijk maakten die het buitenland nu met alleszins begrijpelijken afkeer gadeslaat. Bij de beoordeeling van dit alles mogen wij Nederlanders vooral niet vergeten, dat dit anti-semitisme ten slotte geen uiting van het Duitsche volkskarakter is. maar een met de Jar^rj gegroeide (en helaas al te zeer aange wakkerde) verbittering tegen elementen, die door den nobelen sector van het Duitsche jodendom evenzeer veracht worden als door het niet-joodsche deel der bevolking voor zoover het voor zulke neigingen vatbaar is. °P dit gebied thans beleven is een natuurlijke reactie, waarvan de scherpe kan ten even natuurlijk afslijpen zullen. Of schoon we voor de eerstvolgende jaren nog geen ebbe zien na dezen stormvloed van een onderdrukking, die verklaarbaar maar daar om nog niet verdedigbaar in onze oogen is Nog eens: we zouden groot onrecht be gaan jegens ons Duitsche buurvolk, indien we ons lieten verleiden, om dat pijnlijk anti semitisme, dat tot een koortstoestand gewor den is, nu plotseling alles te veroordeelen, wat ons over dit nieuwe Hitleriaansche Duitschland ter oore en onder de oogen komt! In rustiger tijden is men het er steeds roe rend over eens geweest, dat op ons dagblad correspondenten in het buitenland o.a. de hooge en heilige plicht rust, een brug tus- schen twee volkeren te vormen, voor te lich ten, den lezer ginds het gebeuren hier, en omgekeerd, begrijpelijk te maken. Het ware nu werkelijk al te dwaas, wilden we dezen hdligen plicht verzaken op een oogenblik, nu het er werkelijk op aan komt! Het is een plicht der waarheidsgetrouwe berichtgeving, er den Nederlander op te wij zen. dat veel. wat de Hitler-beweging den Duitscher gebracht heeft, tot het hoogste be hoort, wat men een volk schenken kan. Als daar is: soberheid en eerlijkheid, tucht en vaderlandsliefde, nationale opofferingsgezind heid, eenheid die tot macht worden kan, ver wijdering van den sociaal-politieken klassen strijd. Het is daarnaast eveneens plicht te wijzen op schaduwzijden Als daar zijn: on derdrukking van de vrijheden van den staats burger, opwekken van denunc antendom aangeverij en klikkerij, overdreven nationa lisme. dat op den duur tot kramp zou kunnen overslaan, onvrijheid in het verkeer der menschen onderling, onoprechtheid, voor gevende „overtuiging" om der wille van den smeer Wenden we ons naar het cuhureele: daar zien we het nobele streven van de nieuwe regeering een groote opruiming te houden onder alles, wat in de nationale kunst, in de pa^dagogie onecht, ongevoeld. opgeschroefd, verdorven, „kitschig", prullig dan wel inter- nationaal-karakterloos, in strijd met de goede zeden en met de religieuse grondslagen van staat eq gezin was. En de schaduwzijde? Ook die is aanwezig: al te radicaal karakter van deze opruiming, waardoor eenzijdigheid en armoede ontstaat, een afsluiting van kunst en cultuur binnen nationale grenzen, zonder buitenlandsche (ook joodsche) bevruchting, inteelt met alle gevaren van dien, overschat ting van het eigene tot eiken prijs, ten koste van de kunst zelf, ten slotte. Maar boven dit alles uit: het Duitsche volk is gebleven, met welke lappen en kleuren het ook bedekt. En dit volk is niet alleen groot in aantal staatsburgers, maar ook groot ge weest en groot gebleven als cultuurcentrum en wel onafhankelijk van zijn regeeringen en régimes. Een machtig volk, vol ijver, van noeste werkkracht, van werkelijk genie op tal van gebieden. En een volk, dat ons, ondanks alle met de eeuwen scheiper geworden tegen stellingen, zoo na verwant is! Mogen we dat in deze koortsachtige tijden vergeten? Mogen we generaliseeren, van een nieuwen koers al leen de schaduwzijden zien en de lichte kanten negeeren? Mogen we zestig millioen men schen aansprakelijk maken voor wat eenige honderden leiders wisten door te zetten? Mogen we vergeten, dat 48 pCt. van dit volk dezen nieuwen koers niet wenschte en van de meerderheid van 52 pCt. zeker de helft ook heden nog niet radicaal denkt en met de tegenwoordige ontwikkeling innerlijk vol strekt niet in alle opzichten tevreden is? En bovenal: hebben wij het recht te zetten? Hebben wij zelf, Nederlanders van heden, ook maar hei honderdste deel doorgemaakt van het lijden onder Duitsche buren, die twee Wordt niet van kwaaad tot erger! Die pijn in de lendenen -- die rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en die nare uiinestoornissen waarschuwen u, dat de organen welke het bloed dienen te filtreeren verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiver heden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, nierzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dank bare menschen bewijst, dat de veiligste •wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het ge bruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezond heid en kracht herstellen. j Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. k 1.1.75 en 3.per doos. Het voortdurend manen tot voorzichtigheid met vuur door oud en jong, in onze juist door het voorkomen van bosch en heide zoo bij uitstek gezochte recreatieoorden, is een taak, die op ons aller weg ligt. Indien bet aantal branden, dat aan onvoor zichtigheid moet worden toegeschreven, kan worden beperkt, dan is er reeds veel bereikt. Voetbal. In de gisteravond gehouden vergadering van de Keuzecommissie van den KN.V.B. is besloten het elftal voor den wedstrijd tegen België te handhaven zooals het gekozen is. Zondagmorgen zullen Van Heel en v. d. Broek door een dokter onderzocht worden. In verband met het feit, dat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat Van Heel niet zal kunnen medespelen is een extra-reserve ge kozen, n.1. Van Maren (A.D.O.). Aangezien Van Maren ook in het B-elftal gekozen was en Jaap Paauwe geblesseerd is, zal de middenlinie van het B-elftal er thans als volgt uitzien: De Leeuw (Willem II), Prins (Stormvogels) en Strijbosch (Ajax). Graafland (H.B.S.) is als reserve voor het B- hem is in deze film dan de „Vlotto Hugo", heeft in het vroolijke karakter van deze operette een zeer voornaam aandeel. Als assistent-chef van het on- dergrondsche stationnetje Wallenstein- plaz, zet hij geregeld de heele boel op stelten door zijn eigenaardig optreden tegenover de reizigers. Natuurlijk zijn er moeilijkheden door de diverse geliefden te overwinnen, maar het zou g9en oprette-film zijn als niet alles behoorlijk terecht kwam. Wat dan ook in deze film het geval is. Al deze maatregelen en nog vele andere, hebben tot doel, boschbrand te voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat het niet mogelijk is, in groote complexen alle wegen te zuiveren van brandbare gewassen. Dit werk zou al te omvangrijk en bovendien te kostbaar zijn. Men moet zich beperken tot die bosschen, welke het meest aan brandgevaar zijn bloot- €l,tai gexozen gesteld. Dit zijn in het algemeen onze jonge naaldhoutbosschen. Het gevaar voor boschbrand kan aanmerke lijk worden beperkt, doch het kan nooit ge heel worden voorkomen. Deze branden ont-1 Naar wij vernemen zouden volgens ver staan toch bijna steeds en daarin schuilt schillende geruchten voor den landenwed- een groot gevaar door oorzaken, waarop strijd NederlandBelgië op Zondag 7 Mei de boschbezitter geen of slechts geringen in- a.s. in het Stadion te Amsterdam voor de vloed kan oefenen. verschillende rangen valsche toegangskaar-17V7", "'""J Waaraan moet in ons land het ontstaan ten zijn gedrukt, welke men tracht te verkoo- neus L50, rond I 1.25, rond II 0.60 van deze branden worden toegeschreven? pen. I *on cent per K.G. Alvorens deze vraag te beantwoorden, Het bestuur van den K N.V.B. en de di- Soorten, welke kleine bollen voortbrengen, dient te worden opgemerkt, dat het optreden rectie van het Stadion raden een ieder drin-1 dubbelneus I f 1.50, dubbelneus II 0.80, fend aan om zeer voorzichtig te zijn bij het oopen van kaarten van niet officieele in stanties. Degenen, die in het bezit zijn van een niet geldig toegangsbewijs wordt de toe gang tot het Stadion geweigerd, terwijl zij, die in het Stadion zijn, daaruit zullen wor den verwijderd. Een strenge controle zal worden verwijderd. Een strenge controle zal worden toegepast, SANEERINGSPLAN VOOR HET BLOEMBÖLLENBEDRIJF. De voorzitter van de voorloopige commis» sie van advies ter voorbereiding van even tueel te treffen maatregelen tot steun en sa neering van het bloembol lenbedrijf deelt mede, dat deze commissie een dezer dagen 'n saneeringsplan heeft opgesteld dat gisteren in groote trekken door den minister van eco nomische zaken en arbeid is goedgekeurd. Het plan komt in hoofdzaak op de volgende punten neer: A. De uitvoerprijzen worden gestabili seerd, geldend voor den geheelen uitvoer in 1933, als volgt: Hyacinthen 19, 18, 17, 16, 15, 14 en 13 c.M. resp. 9, 7.50, 6.25, 5.4.50, 3.50 en 2.75. Tulpen: enkele en dubbele 12 c.M op 2.10; 11—12 c.M. op 1.40; 10—11 c.M. op 1.10. Darwin en andere late tulpen zift 12 c.M. op 1.60; zift 11 c.M. op 1.10 en zift 10 op 0.75. Narcissen: soorten welke groote bollen voortbrengen, dubbelneus I 2.40, dubbel- van bosch- en heidebranden in hoofdzaak I beperkt is tot de voorjaarsmaanden. Niet de hooge temperatuur in der. zomer bevordert, zooals veelal wordt aangenomen, in de eerste plaats het ontstaan van deze branden, doch de grootere droogte in de voorjaarsmaanden en de brandbaarheid van verschillende in onze bosschen voorkomend© planten in die maanden geven den doorslag. Is het daarbij tevens warm weer en waait I er een krachtige uitdrogende wind, dan kan een enkele vonk voldoende zijn om een doen ontstaan, waardoor grooten brand te het werk van vele jaren in enkele uren kan millioen gesneuvelden betreuren en minstens worden vernietigd. evenveel verminkten, die nog altijd 6 millioen i_Jit de statistieken van het Meteorologisch werkloozen hebben, die de verschrikking instituut te de Bilt blijkt, dat in de maanden eener inflatie, die burgeroorlog en revolutie moesten beleven, en die reeds 14 jaren zwoe gen aan de afbetaling van een schuld, die ten slotte binnen- en buitenlandsche regee ringen, maar niet volkeren zelf te verant woorden hebben? „Hoe vreeselijk ziet het er uit bij jullie in Duitschland Indien daarmee gemeend is, dat tienduiz-en den burgers in gevangenissen en concentratie kampen hun vrijheid verloren hebben, dat tallooze existenties gevaar loopen of reeds vernietigd zijn, dan moge deze opmerking eenige juistheid hebben Maar als men het volk en het Rijk als geheel wil zien en zich niet door het incidentieele wil laten afleiden, Februari, Maart, April en Mei de regenval over het algemeen aanmerkelijk lager is dan in de zomermaanden. De schrale uitdrogende, veelal oostelijke, winden in het voorjaar zijn een ieder bekend. Neemt men mede in aanmerking, dat in het vroege voorjaar verschillende krui achtige planten en grassen nog niet zijn ontloken en dor en droog zijn, waardoor zij een gemakke lijke prooi van het vuur kunnen worden, dan is het verklaarbaar, waardoor juist in de voorjaarsmaanden de meeste branden voor komen. De statistiek van bosch- en heidebranden, die sedert 1924 jaarlijks door samenwerking van de Nederlandsche Heidemaatschappij en dan mag men niet verklaren, dat met Hitiers Staatsboschbeheer wordt samengesteld, régime nu eensklaps alles „vreeselijk ff geeft ons een inzicht in de wijze, waarop worden is. Men weet nog niet, wat worden zal. Men ziet nog pas het volgieten van den vorm, den nieuwen vorm, met het vloeibare staal; men ziet vonken spatteren, men ziet den I feilen gloed van het stroomende. Nog niet ziet men, wat gegoten is, als straks de af koeling ten einde is en de vorm kan worden weggestooten. Maar is het niet iets grootsch, dat hier wer kelijk staal vloeit en een Rijk nieuw gegoten wordt? ROLAND. Ir. H. W. Schenkenberg van Mierop, hout vester bij het Staatsboschbeheer, schrijft in De Kampioen: Wanneer de eerste kenteekenen van de na derende lente waarneembaar worden, is het gevaar voor bosch- en heidebranden het grootst. Ieder voorjaar keeren deze gevreesde natuurschoonvernietigende branden terug. De boschbouwer kent uit den aard der zaak dezen hardnekkigen vijand maar al te goed en hij houdt er terdege rekening mede. Vóórdat de maand Maart is aangebroken, waarin dooreengenomen de meeste branden uitbreken, moet hij alle redelijke voorzorgs maatregelen tegen het ontstaan van deze branden, of althans Ier beperking daarvan, Wij hebben hier werkelijk niet veel te hebben getroffen IX wegen tusschen de boschvakken, die begroeid zijn met gewassen, die in het vroege voorjaar dor en droog en alsdan uitermate gemakkelijk ontvlambaar zijn. zooals heide en grassen vooral bunt gras worden daarvan gezuiverd. Be doelde wegen kunnen bij brand groote be- teekenis hebben, daar zij mits gezuiverd van brandbare gewassen een beletsel vor men voor het overslaan van het vuur naar de aangrenzende beschvakken. De loofhoutsingels, die vele onzer naald houtbosschen afzeomen. worden, zoo noodig, eveneens brandvrij gemaakt. Langs de fiets paden, welke de dennenbosschen door kruisen, wordt het bosch aan een grondig on derzoek onderworpen; ae brandbare ruigte wordt met een laagje zand bedekt, de onder ste doode takken worden 'van de boomen ver wijderdkortom langs de fietspaden wordt een daaraangrenzende strook bosch zoovee< mogelijk brandvrij gemaakt. Laatstgenoemde maatregelen zijn noodza kelijk. Rookende fietsers zullen zich, helaas, niet steeds de moeite getroosten af te stappen om de laatste resten van hun sigaar of siga ret te doovcn. Immers er ontstaat dikwijls in de nabijheid van een fietspad bosch- 01 heidebrand. Het is dus van het grootste be lang, er voor te zorgen, dat weggeworpen eindjes sigaar of sigaret terecht komen op een brandvrije strook, waar zij geen onheil kunnen stichten. bosch- en heidebranden ontstaan. In de jaren 1925 tot en met 1932 kregen wij aangaande 1537 branden uitvoerige ge gevens. Gemiddeld woedden er in die pe riode in ons land dus 192 bosch- en heide branden per jaar, waardoor, ongeacht het verlies aan natuurschoon, belangrijke gelde lijke schade werd aangericht. Van deze 192 branden kwamen er niet minder dan 149 voor in de maanden Februari tot en met Mei. Deze branden moeten, blijkens de statistiek, voor 36 pCt. worden toegeschreven aan on voorzichtigheid met vuur, zooals het achte loos wegwerpen van brandende lucifers, eindjes sigaar of sigaret, het stoken van koffievuurtjes e.d. Is het rooken in bosch en heide inderdaad zoo gevaarlijk? Ja en neen. Zeer terecht heeft de directie van de Nederlandsche Heide maatschappij eens geschreven: „Weest er van overtuigd, dat er niets gevaarlijker is dan het rooken in de bosschen en op de heide; bewust zült gij er geen brand doen ontstaan, maar wel onbewust en hier in schuilt juist het groote gevaar". Gij allen, die van onze bosschen en heide velden geniet, knoopt dit in uw oor. Bedenkt daarbij, dat wij zuinig moeten zijn op onze bosschen, die een belangrijk deel uitmaken van het natuurschoon en die slechts 7 pCt. van de oppervlakte van ons land innemen. ebben hier werkelijk niet veel te ver- liezo.1 Een andere, eveneens belangrijke oorzaak van het ontstaan van bosch- en heidebranden, is de baldadigheid en onvoorzichtigheid van kinderen. Ongeveer 20 pCt. van de branden moeten daaraan worden toegeschreven. Het vuurtje stoken is voor de ieugd. helaas, een verleidelijke en gevaarlijke bezigheid, die reeds vele malen een stuk natuurschoon in een zwartgeblakerde vlakte met verkoolde houtresten heeft doen verkeeren. Hier ligt een taak voor ouders, onder wijzers en leiders van jeugdorganisaties Het is zij het dan ook geleidelijk mogelijk gebleken het uithalen van vogelnestjes aan merkelijk te beperken Evenzeer zal het m. i- mogelijk zijn. de jeugd bewust te maken van het gevaar van vuurtjes stoken. Nog vele andere oorzaken zijn er te noe men voor het ontstaan var. bosch- en heide branden. zooals vonken uit locomotieven, on voldoende voorzorg bi het afbranden van perceelen heide, die voor ontginning zijn be stemd. Ook kwaadwilligheid neemt, helaas, een belangrijke plaats m. Ten slotte moet de oorzaak soms in de natuur zelve worden gezocht. Door het in slaan van den bliksen: toch wordt een enkele ma l brand gesticht. De laatstgenoemde oor zaken zijn echter voor de lezers van ..De Kampioen" van minder beteekenis. Zij kun nen daarop in het algemeen geen invloed oefenen. Wielrennen. Naar eerst thans bekend wordt is Woens dagochtend tijdens de training op de Rijs wijksche wielerbaan, de jonge en veelbelo vende stayer Ceurremans, die achter zijn broer, die hem gangmaakte, reed, komen te vallen en ernstig gewond. Het ongeluk ge schiedde bij het uitgaan van de bocht, bij een snelheid van 80 K M. en is toe te schrij ven aan het verkeerd monteeren van een voorband. Ceurremans werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar behalve een ern stige schouderfractuur, een bloeduitstorting in de hersenen werd geconstateerd. Gisteren was Ceurremans nog steeds niet bij kennis. Zijn toestand is zeer ernstig. Dit ongeluk treft de familie Ceurremans zeer zwaar, daar twee jaar geleden de va der van den jongen stayer op de wielerbaan te Elberfeld doodelijk verongelukte. rond I 0 40, rond II 0.25 per ton 18 ct per K.G. In zeer bijzondere gevallen kan aan buiten landsche groothandelaren-wederverkoopers een korting van 5 pCt. worden toegestaan. Op den buitenlancischen omzet zal een hef fing waarschijnlijk niet hooger dan 3 pCt„ geschieden. B. Vaststelling van minimum binnen landsche prijzen a's volgt Hyacinthen maten als boven, resp. 6. 5—, 4—, 3.25, 2.75, 2.25 en 1.75. Tulpen, soorten als boven, resp. 1.40, 1, 0.75, 0.90, 0.65 en 0.50. Narcissen, soorten welke groote bollen voortbrengen, per ton 10 cent per K.G., soor ten welke kleine bollen voortbrengen, per ton 12 cent per K.G. Een nader te bepalen percentage leverbaar plantgoed zal zonder vergoeding moeten worden ingeleverd. Er zal een belangrijke inkrimping worden ingelegd van alle in 1933 op te planten bloembollen. Er mag niet geteeld of geëxporteerd worden dan op een door den voornoemden regeeringscommis- saris te verstrekken teeltbewijs, resp. export- bewijs. Er zal ten spoedigste tot registratie van de te velde staande hyacinthen, tulpen en nar cissen worden overgegaan. ItaliëZuid-Slavië 20. De Morpurgo (Italië) sl. Puncec (Zuid- Slavië) 97, 6—3, 64. De stefani (It.) sl Kukuljevic (Z.-Sl.) 64, 6—0, 3—6, 62. Italië leidt met 20. Finland in de tweede ronde. Finland is zonder strijd in de tweede ronde gekomen, omdat Britsch-Indië niet op kwam. De Finnen komen nu op 13, 15 en 16 Mei te Londen tegen de Engelschen uit. draai in het Vic- Das Blaue vom Vanaf hedenavond toria-théater de film Himmel. Uit de volgende persbeschouwing over een vertooning van deze film in het Luxor Théater te Arnhem blijkt wel, tel men deze rolprent daar algemeen gewaardeerd Het Luxor Theater heeft beslag weten te leggen op de operette-film „Das Blaue vom Himmel". De kennismaking heeft ons wel in de eerste plaats geleerd, dat zoowel Mar tha Eggerth als Hermann Thimig in dit filmwerk ten volle gelegenheid kregen hun kwaliteiten naar voren ta brengen, niet alleen als acteurs, doch tevens loor hun welluidend stemgeluid. De liedjes, gecomponeerd door Paul Abraham, den schepper van Viktoria und Ihr Husar, met teksten van Fritz Rotter, konden dan ook niet beter tot hun recht komen Zooals het met deze operette-films nu eenmaal gaat, zijn de onmogelijkste ge beurtenissen als vanzelfsprekend, en wordt verder het succes ervan ontleend aan een opeenstapeling van voorvallen, waarin echter het onderling verband dikwijls aan de fantasie van den toe schouwer wordt overgelaten. En hoewel ook Billy Wilden en Max Kolpe in het draaiboek de vaste lijn niet overal doorvoerden, heeft de regie van Kiktor Janson in dit opzicht veel goedgemaakt, zoodat deze film als ge heel ons een heel gezellig anderhalf uurtje bezorgde. Martha Eggerth speelt de cassière van den ondergrondspoor weg zeer verdienstelijk, terwijl postv'ie gcr Meier (Thimig) een heel goeden tegenspeler voor haar Is Ook Ernst Verebes, de „van Lotje ge tikte", wat o.i. een betere bijnaam voor MANIFEST OVER DE JODEN- ONTRECHTING IN DUITSCHLAND. Wij ontvingen een door 75 Nederlanders van algemeene bekendheid onderteekend ma nifest, waarin het volgende wordt medege deeld De ondergeteekenden, vertegenwoordigers der meest uiteenloopende niet-joodsche krin gen van het Nederlandsche volk, overtuigd, dat de ontrechting en verdrukking der Joden in Duitschland onverminderd voortduren, en blijkens officieele uitingen in pers en radio niet zullen ophouden voor het deel van het Duitsche volk dat van Joodschen stam is, iedere mogelijkheid van voortbestaan zal zijn ontnomen, spreken hierbij hun diepgevoelde veront waardiging uit over daden die zij tot heden niet meer mogelijk hadden geacht, gmdat deze een beangstigende en vernederende in zinking beteekenen van een met moeite ge wonnen beschaving, en Europa terugvoeren tot de achterlijkste en meest barbaarsche tij- den. Zij zijn van meening dat deze dagen niet alleen de meest bekrompen miskenning in houden van de groote talenten en kwalitei ten van Joodsche medeburgers en hun ver diensten jegens hun vaderland, maar zelfs hun simpel recht op werken en leven op nieuw in gevaar brengen. De ondergeteekende zijn verder van oor deel, dat deze Jodenvervolging, zooal niet onmiddellijk door de Duitsche regeering be volen dan toch met instemming door haar geduld, wel een der verwerpelijks te middelen beteekent waarvan een overheid zich bedie nen kan om zich den bijval en steun van een groot deel van het volk te verzekeren door op instincten van wrok en naijver te specu- ieeren. Het is tegen deze officieele schennis van recht en moraal, begaan in het hart van Europa, voor ons gansche ras, voor de gan- sche menschheid even diep beschamend als beleedigend, dat zij zonder eenige politie ke bedoeling protesteeren uit eigen naam en uit naam van de vele duizenden Neder landers, die met hen instemmen in afkeer en droefheid om hetgeen een nabij cultuurvolk tot eigen ongeluk in verblinding thans ge beuren laat. BOEKEN OP DEN BRANDSTAPEL'. Boeken van Joodsche schrijvers in Duitsch land, aanwezig in bibliotheken enz., gaan binnenkort, zoo meldt het HblcL, op den brandstapel. Wat dat beteekent, heeft een der grootste boekhandelaren in den Haag op aanschouwelijke wijze gedemonstreerd. Een flink gedeelte van zijn etalage heeft hij afge schoten en daarin een brandstapel opgericht Er op en er om heen liggen tientallen boe ken opgetast. Alle op de zwarte lijst geplaat ste boeken konden er niet eens bij. Deze brandstapel trekt groote belangstelling van het publiek.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9