DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Ontwapeningsconferentie. Dahlia's Crisisprijzeri 1933 135e Jaargang Qxujelii&sch Ojtemcfo De Fransche delegatie verklaart de voorstellen van Eden (Eng.) te inge wikkeld te achten, om direct een beslissing te nemen. OUITSCHLAND KLAAGT OVER HET LANGZAME TEMPO. ^Buitenland Waf vandaag de. aandacht trekt uit onze bekende sortimenten. Kweekerij „Sursum Corda" ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HiiRMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. 1'elef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen, De algemeene commissie der ontwapenings conferentie is gisteren, zoo meldt de speciale N- R. C.-correspondent uit Genève, binnen een half uur na de opening der vergadering weer uiteengegaan, nadat Massigli verklaard had, dat Donderdag door Eden ingediende overgangsbepalingen (om den op dit oogen- tdüc bestaarden toestand op het stuk van het Jegerpersoneel gaandeweg aan de door de conventie voor te schrijven nieuwe regeling aan te passen), te ingewikkeld te achten, om ze thans reeds te kunnen bespreken, voordat deze belangrijke voorstellen door de tech nische commissie zouden zijn bestudeerd. De meeste delegaties schenen door een algemeen stilzwijgen, ondanks de aansporing van Henderson om hun oordeel bekend te maken, hun instemming met dit Fransche denkbeeld te doen blijken. Alken de Turksche minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat zijn stilzwijgen geen andere beteekenis had dan een volkomen instemming met de door Eden voorgestelde overgangsnepalin- gen, terwijl de Hongaarsche delegatie eenige amendementen daarop aankondigde. De be sprekingen werden hierop tot Maandag ver daagd. Dan zal beslist worden of de voorge stelde overgangsbepalingen eenvoudig tot de tweede lezing zullen worden aangehouden, dan wel naar de deskundigencommissie vo:r de effecten onder vooizitterschip van gene raal van Tuinen zullen worden verwezen. Men kan de aarzeling van de gedelegeerden be grijpen. daar de voorstellen van Eden toch als practisch gevolg zouden gehad hebben, dat Duitschland gedurende de laatste drie jaar van den geldigheidsduur der ontwape ningsconventie het gemengd stelsel van de rijksweer plus volksleger zou hebben mogen •bezitten, dat de Franschen juist het allerge vaarlijkste legerstelsei achten. Een strijd om de procedure te wachten. Intusschen werd het gistermiddag bekend, dat in de bijeenkomst van het bureau op a s. Maandag, waarin de verdere gang van de werkzaamheden zou worden besproken, waar schijnlijk weer een levendige strijd tusschen Duitschland en Frankrijk te wachten staat. De Duitschers zullen dan bepleiten dat het bureau, indien het nog niet mogelijk zou zijn de onderbroken discussie over het veiligheids vraagstuk en over de Amerikaansche hou ding te dezen opzichte te hervatten, besluiten zal dat de algemeene commissie eenvoudig zal voortgaan met de bespreking in eerste lezing van de verschillende andere hoofd stukken van het ontwapeningsgedeelte van de ontwerp-conventie van MacDonald. Dit wil zeggen, dat dan in de eerste plaats behan deld zal worden het hoofdstuk over het oor- logsmaterieel der landmacht. De Franschen blijven echter het standpunt innemen dat zij de kwestie van de vernietiging van het oorlogsmaterieel niet behandelen kunnen zoo lang zij niet weten wat het vhligheidshoofd- stuk bieden zal en of de uniformiseering van De Franschen zullen dus er op aandringen, de legerinrichting zal worden aangenomen, dat de algemeene commissie terstond de volgende week met de tweede lezing van het hoofdstuk over de effecten zal aanvangen. Tegen dit Fransche denkbeeld bestaan natuur lijk tal van bedenkingen bij andere delegaties, fn de eerste plaats schijnt het geheel nutte loos de volgende week reeds de discussie over de in deze week voor den dag gekomen meeningsverschillen betreffende de effectie ven te hervatten. Er is geen enkele reden waarom deze meeningsverschillen Maandag plotseling wel oplosbaar zouden zijn. De op lossing is slechts te verkrijgen in vertrouwe lijke besprekingen over het geheele complex van de strijdvragen waarin de eene partij dan op het eene en de andere partij op het andere punt zal toegeven. Bovendien echter komen de Duitschers er krachtig tegen op, dat de algemeene commissie wel reeds in eerste lezing het hoofdstuk over de effecten behan deld heeft waarin van Duitschland con cessies worden gevraagd en thans weigeren zou het voor Frankrijk onaangename hoofd stuk over de vernietiging van oorlogsmate rieel der landmacht in eerste lezing te behan delen. Het schijnt, dat Engeland in deze pro cedure-strijdvraag aan de zijde van Duitsch land en niet aan die van Frankrijk staat. Duitsche amendementen betreffende de vloot en de luchtmacht. Intusschen neeft de Duitsche delegatie gis teren ook haar amendementen op de ontwerp- conventie van MavDonald ingediend voor zoover de vloot en de luchtmacht betreft. Ten aanzien vai. de vloot verlangt Duitschland, dat het in afwachting van de nieuwe vlootconferentie van 1935 niet ver plicht zou zijn zich aan de bepalingen van het verdrag over den tonneninhoud der Duit sche oorlogsvloot te houden doch alleen de verbintenis op zich zal nemen het bij het ver drag van Versailles voorgeschreven maxi mum aantal oorlogsschepen der verschillen de categorieën niet te zuller. overschrijden Bovendien wenscht Duitschland, dat dit land, evenals het Britsche ontwerp aan Italië toestaat, het recht zal hebben een nieuw slag schip te bouwen om een der verouderde slag schepen te vervanger.. Duitschland herinnert er aan, dat dit land het recht bij het verdrag van Versailles gegeven van vervanging tot dusver niet volledig heeft opgebruikt. Ten slotte behoudt de delegatie van Duitschland zich het recht voor om als de ontwapenings conventie niet tot de algcheele afschaffing der duikbooten zou besluiten, dan bij de tweede lezing van de ontwapeningsconventie op dit punt terug te komen. De bedoeling zal natuurlijk zijn om dan ook voor Duitsch land het recht op een aantal duikbooten te vragen, doch uitdrukkelijk wordt dit thans nog niet gezegd. Wat de luchtvloot betreft, herhaalt Duitschland het voorstel tot alge- heele afschaffing van alle militaire vliegtui gen, die voor de helft binnen een jaar en voor de andere helft binnen twee jaar zullen moeten worden vernietigd. De Duitsche delegatie stelt verder voor om een doeltreffend toezicht op de burgerlucht vaart in het leven te roepen ten einde een ge bruik der burgerlijke luchtvaart voor mili taire doeleinden te beletten. In een toelich ting verklaart de Duitsche delegatie dat dit toezicht (er wordt slechts gesproken over toezicht en niet over internationaliseering der burgerlijke luchtvaart) strenger zal moeten zijn dan het in het Engelsche ontwerp voor gesteld wordt. Indien de algemeene commis sie het voorstel tot algeheele afschaffing van de militaire luchtvloot zou verwerpen be houdt de Duitsche delegatie zich ook op dit punt het recht voor bij de tweede lezing terug te komen Bedoeld is natuurlijk ook hier, ofschoon dit ook hier niet uitdrukkelijk wordt gezegd, dat Duitschland dan ook het recht zal eischen eenige militaire vliegtuigen te bezitten. De Duitsche delegatie stelt ten slotte nog voor de in het ontwerp van Mac Donald voor politiedoeleinden in ver afgele gen streken voorgestelde uitzondering op het verbod van luchtbombardement geheel te doen vervallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND, Dr. Kaas treedt ai. Het partijbestuur der Centrumspartij is Vrijdag bijeengekomen. De beraad slagingen werden evenwel spoedig be ëindigd. In een zitting der Rijksdagfrac tie van het Centrum sprak Joos over den politieken toestand. Hij bracht een breedvoerig rapport uit over de onder handelingen, welke door het z.g. comité van actie van het Centrum met de re- geeringsinstanties, in het bizonder met betrekking tot de ambtenaren zijn ge voerd. De beraadslagingen der Rijksdag fractie werden verdaagd tot morgen. Ook de Pruisische landdagfractie der Centrumpartij zal morgen vergaderen. Het verluidt dat te verwachten is, dat partijleider prelaat Kaas om gezond heidsredenen zal aftreden. Dr, Ley bij Hitier, De leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, dr. Ley, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Rijkskanselier Hitier in de Rijkskanselarij om hem te melden dat de beambten- en arbeiders-organisaties zich onvoorwaardelijk onder leiding van Hitier hebben geplaatst. De verantwoordelijke leiders der orga nisaties verklaarden, dat zij alle aan wijzingen van het door den leider inge stelde comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid zullen opvol gen Meer dan 100.000 arbeiders en bedien den uit de Berlijnsche bedrijven hebben Vrijdagmiddag in den Lustgarten een groote betooging gehouden, welke geor ganiseerd was door het comité van actie tot bescherming van den Duitschen ar beid en welke in zekeren zin een inlei ding vormde op het de volgende week te houden arbeiderscongres. Dr. Ley voerde het woord. Hij ver klaarde dat deze dagen van het ontwa ken der natie de mooiste van zijn leven zijn. Eindelijk is het verlangen van vele jaren van opoffering in vervulling gegaan, jaren waarin er naar gestreefd is de arbeiders en bedienden weer voor het vaderland terug te winnen en hun de hen toekomende plaats in het volk in te ruimen. Wij zijn niet de partij der baronnen. Dit heeft de eerste Mei be wezen. Wij zijn de partij van den dank. Nog is de honger niet uitgebannen. Nog is de werkloosheid niet overwonnen en nog is al het afschuwelijke uit de voor afgaande jaren niet overwonnen: maar een ding hebben wij overwonnen: den klassenstrijd, den klassenhaat. Vermindering aantal gewelddaden. De Pruisische minister-president en minister van binnenlandsche zaken deelt door bemiddeling van den leider van de geheime staatspolitie mede, dat het aantal daden van geweld den dood ten gevolge hebbende sinds de nieuwe regeering aan het bewind is aanmerke lijk is verminderd tegenover den daar- aanvoorafgaanden tijd. Groote wapendepots ontdekt. Vier wapefodepóts van den Rooden Frontstrijdersbond zijn in Penzberg op gespoord. De wapens zijn in beslag ge nomen. S.A.-man doodgeschoten. In den afgeloopen nacht is te Mett- mann 'de S.A.-man Vogels door twee revolverschoten gedood. De leider der Duitsche metaal arbeiders gearresteerd. De eerste gevolmachtigde van den Duitschen metaalarbeidersbond, Peter- sen, is op instigatie van den leider der N.S.B.O., Habedank, te Hamburg gear resteerd. Wapens gevonden; 90 arrestaties. Vrijdagochtend is in de communisten- wijk van Dusseldorp een razzia gehou den, waaraan werd deelgenomen door meer dan 1000 man, Schupo, hulppolitie, S.A. en S S. Een hoeveelheid wapens is in beslag genomen. 90 personen zijn ge arresteerd. De vroegere staatspresident van Baden, dr, Remmele, ge arresteerd. De vroegere staatspresident van Ba den, dr. Remmele, is door beambten der staatspolitie en SA.-mannen in zijn woning gearresteerd. MACDONALD OVER ZIJN BEZOEK AAN WASHINGTON. In een radio-rede somt hij 5 punten op, waardoor zijn reis geslaagd mag heeten. In een korte radio-rede heeft MacDonald gisteravond volgens de N R. C. o.a. gezegd: „Men heeft mij verzocht een kort overzicht te geven van mijn bezoek aan de Vereenigde Staten. Onze landen liggen ver uit elkaar en onze belangen zijn niet alle dezelfde, maar er bestaat een hechte grondslag van vriend schap, die tot samenwerking leiden kan en moet. Iedereen ziet in, dat samenwerking tus schen onze beide naties slechts tot heil van de geheele wereld zal kunnen strekken. Ik was slechts 4 dagen te Washington, en wij hebben geen overeenkomsten gesloten. Dit was ook niet de bedoeling. Wij wilden slechts de rampen bespreken, die de wereld getroffen hadden en de wegen om tot betere toestanden te komen. Er zijn veel te veel be lemmeringen voor het herstel van den inter nationalen handel in de hooge tariefmuren en de onzekere geldverhoudingen. De internationale conferentie moet dus eerst een uitweg vinden om de hooge tarief muren omver te halen. Dit werk zal niet ge makkelijk zijn. De onderlinge waarde van de internationa le betaalmiddelen moet natuurlijk ook stand vastig zijn om deze opleving van den handel te bevorderen. Zonder zekerheid van de waarde van den dollar, het pond, enz. kan de koopman geen juiste berekeningen maken bij zijn transacties De prijzen van eerste levensbehoeften, graan vooral, moeten weer de hoogte in om den landsman in staat te stellen zijn akker weer te bebouwen, zoodat er voor hem zelf een menschwaardig bestaan in zit. Wij hebben ook de oorlogsschulden be sproken en deze harde noot hebben wij nog niet gekraakt, maar wij hebben de zaak goed durven bekijken van alle kanten en dat is de eerste voorwaarde om tot een oplos sing te komen. De gedachtenwisseling heeft echter reeds vruchten gedragen in de prachtige samen werking te Genève tusschen de er. Staten en ons land en ik durf zeggen dat de bespre kingen een succes geworden zijn om de vol gende vijf redenen 1. Het is ons gelukt den vaak uitgestelden datum van de bijeenkomst der economische wewreldconferentie nu defintief vast te leg gen op 12 Juni. 2. Wij hebben de oorzaaken van de we reldcrisis besproken en de wegen en midde len om deze te doen eindigen en wij hebben ingezien dat slechts samenwerking van allen met .alle het eerste noodzakelijke element is. 3. Wij hebben een persoonlijke gedachten- wisseling gehouden over de brandende kwes tie der oorlogsschulden en wij zijn eenstem mig von oordeel geworden, dat van de op lossing dezer vitale kwestie het geheele suc ces der economische conferentie moet afhan gen. Bovendien hebben wij elkaar beloofd, dat wij niets ongedaan zouden laten, het succes van die conferentie te verzekeren. 4. Wij hebben elkaar zienswijze vernomen nopens de middelen om ook de ontwape ningsconferentie tot een geslaagd einde te brengen en ook hierbij hebben wij elkaar de zelfde belofte gegeven. 5. De vriendschappelijke betrekkingen tus schen onze beide volken zijn door het bezoek en de persoonlijke gedachtenwisseling bevor derd, zoo dat onze invloed in het bereiken van de oogmerken des vredes en het herstel len van het onderling vertrouwen tusschen de volken, grooter en machtiger is geworden dan zij voor mijn bezoek is geweest. Om al deze redenen meen ik te mogen zeggen dat het bezoek reden van bestaan heeft gehad, en volgens mijn vaste overtui ging door zegenrijke gevolgen zal bekroond worden. Goeden avond". DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De regeering en de nat. soc. Dé landsregeering van Kaernten heeft, naar uit Klagenfurth gemeld wordt, met 4 stemmen tegen 1 besloten de uitnoodiging aan de vereeniging voor het Duitsche wezen in het buitenland tot het houden van een groote bijeenkomst in Klagenfurth in te trek ken. Eenige weken geleden had de gouwleider voor Kaernten van de NSDAP den eisch ge steld, dat de bijeenkomst door een vertegen woordiger van de NSDAP namens de stad Klagenfurth zou worden gecontroleerd. Dit heeftaanleiding gegeven tot het besluit om de uitnoodiging in te trekken. Naar thans verluidt zal de bijeenkomst niet worden gehouden, daar anders maat regelen der bondsregeering verwacht wor den. De Christelijk-sociale partijdag in Salzburg. Te Salzburg is gisteren de bondspartijdag begonnen van de Christelijk-sociale partij Oostenrijk, waaraan werd deelgenomen door den bondskanselieren de tot de regeering be- hoorende partijleden. Van de Duitsche Cen trumpartij was verschenen de vroegere staatspresident van Wurtemberg, Bolz. De laatste zeide in zijn begroetingstoespraak o.m. „Misschien hoopt gij, dat ik iets zal zeggen over de Duitsche verhoudingen Sta mij toe, dit niet te doen. Ik zou alleen willen wenschen, dat gij de noodige energie en be- sluitkracht kunt vinden om te rechter tijd de noodige hervormingen door te zetten". Zaterdag zal, naar verwacht wordt, bonds kanselier Dolffuss een buitenlandsch politie ke redevoering houden. AUTO-ONGELUK IN REGENSBURG. Gistermiddag reed een auto van het Fran sche consulaat in München met groote snel heid door het voorstadje van Regensburg Reinhausen. Toen de auto op een gegeven oogenblik moest uitwijken voor spelende kin deren raakte hij op het trottoir, waar een troepje kinderen aangereden werd. Een 7- jarig meisje werd op slag gedood, twee andere kinderen werden zoo zwaar gewond, dat getwijfeld wordt aan hun herstel. De po litie stelt een onderzoek in. DE CHINEESCH- JAPANSCHE STRUBBELINGEN. Japansche eischen. Semi-officieele Japansche instanties deelen mede, dat de Japansche verbindingsofficier Vrijdag in opdracht van den chef van den staf van het Japansche leger den Chinee- schen militairen instanties de volgende eischen heeft overhandigd: 1. China moet onmiddellijk de tusschen de beide steden Loean en Spiho liggende stellin gen ontruimen. 2. Het ontruimde gebied moet tot neutrale zóne worden beschouwd. 3. China verplicht zich geen verdere ver sterkingsmaatregelen uit te voeren en geen troepen te concenteeren. Naar de Japansche onderhandelaar mede- De ontwapeningsconferentie; het voorstel van Engeland te ingewik keld voor Frankrijk, om direct daarop te beslissen. (Dag. overzicht) Auto-ongeluk in Regensburg; een kind gedood, twee andere zwaar ge wond. (Buitenland). Zeven Amerikaansche steden ïoor een tornado verwoest; 22 dooden en 200 gewonden. (Buitenland). Wielrijder door trein gegrepen; lugubere ontdekking te Amersfoort (Binnenland). Ernstige autobotsing op den rijks weg Rotterdamden Haag. (Bin nenland). De moord te Numansdorp; twin tig jaar geëischt. (Rechtszaken). Alg. vergadering van den Bond op coöp. grondslag werkende zuivel fabrieken verklaart zich tegen de gedwongen veebeperking. (Land- en Tuinbouw). De voetbalwedstrijd Nederland België. (Sport en Wedstrijden;. NederlandPolen in den Davis Cup-strijd. Na den eersten dag is de stand 1—1. (Sport en Wedstrijden). Zie verder laatste berichten. p. stuk per 10 I per 25 Decoratief, in soorten f 0,30 2,50 5, Cactus0,30 2,50 5,— Pompon0,20 1,75 3,75 Mignon, 30 c.M. hoog, 0,15 1,25 2,50 Bestelt direct, dan heeft U den geheelen zomer Uw eigen bloemen. Telef. 28. SCHOORL. deelde, zal Japan in geval van een niet- aanvaarden van dit ultimatum, binnen 48 uur tot scherpen strijd overgaan. Japansche vliegers zullen de Chineesche stellingen bij Peitaiko met bommen bewerken, terwijl een trommelvuur zal worden ingezet. Alleen het instellen van een neutrale zóne zal een her nieuwen aanval op Peking en Tientsin ver hinderen. HET ONTVOERDE MEISJE TERUG. Naar Reuter uit Harwich in Massachu- setts meldt, hebben de ontvoerders het tienjarig meisje Mc Math, dat Dinsdag zooals in ons blad beschreven is, op ge raffineerde wijze was medegenomen, aan de ouders teruggegeven. GANDHI KOMT VRIJ. „United Press' verneemt van zeer be voegde zijde, dat Gandhi Zaterdag a.s. onvoorwaardelijk in vrijheid zal worden gesteld. DOLLAR VERDER GEDAALD. Op de buitenlandsche wisselmarkt te New-York is de dollar gisteren ten op zichte van den gulden niet onbelangrijk gedaald. De noteering voor den gulden beliep 48.05 (op 4 dezer 47.18), hetgeen overeenkomst met 2.0812 (op 4 dezer 2.1195) per dollar. Te Amsterdam no teerde de dollar gisteren tegen sluiting 2.08—2.08V«. ZEVEN STEDEN DOOR TORNADO VERWOEST. 22 dooden, 200 gewonden. Naar uit Helene (Alabama) wordt gemeld, zijn in den nacht op Vrijdag door een tor nado zeven steden in dat mijnwerkersgebied verwoest. 22 personen werden gedood. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 200, Eenige plaatsjes werden geheel van den aardbodem weggevaagd. De materiëele schade bedraagt eenige millioenen dollars. De tornado heeft gewoed over een breedte van minstens een K.M. KORTE BERICHTEN. Onder de aanwezigen waren de heeren Tets van Goidschalxoord, voorzitter der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de burgemeester van Rotterdam mr. P. Droog- leever Fortuyn, wethouders en raadsleden en tal van belangstellenden. Verschenen is het jaarverslag van de Coöp Verbruiksvereeniging „Eigen Hulp" over 1932 Er blijkt uit, dat het ledental op het einde van het verslagjaar bedroeg 3697 (sedert is het 1 April nog verder gedaald tot 3655). De exploitatie liet een verlies van 62.36? (v. j. f 12.678).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1